Šta je novo?

HD Ready vs Full HD

gruica

Slavan
Učlanjen(a)
18.12.2005
Poruke
53
Poena
309
moze li mi neko reci razliku izmedju ove dve oznake na TVju???

i jos, ako je neko imao iskustva sa modelom samsung LE 32-S62B
ili, generalno sa ovom serijom...

nisu preterane karakteristike ali mi cena odgovara :p
i pise da je HD Ready...
pa me zanima koja je razlika u odnosu na Full HD
 
HD Ready (720p) = 1280x720 pixels
Full HD (1080p) = 1920 x 1080 pixels

1. Razlika je u rezoluciji
2. HD ready televizorima treba HD tuner da bi prikazali HDTV a Full HD imaju u sebi HD tuner tako da im ne treba dodatni tj. externi HDTV tuner da bi prikazali video sadrzaj koji emituje tv stavica u HDTV formatu.
 
Poslednja izmena:
mala dopuna kolege shinigamija ;)

1. HD ready znaci da tv moze da prikaze hd sadrzaj (1920x1080), ali nije pravljen za njega. LCD imaju rezoluciju 1366x768, dok plazme imaju 1024x768. Retki su oni koji mogu prikazati P (progressive) varijantu, i na to bi trebalo obratiti paznju...HD ready imaju nizu rezoluciju, ali chipove i software (downscaler), kako bi to sto bolje srozali 1080 u 720. ...U svakom slucaju je Full HD bolja varijanta, ali i skuplja, pa vidi da li ti treba (zavisnost udaljenosti/dijagonale/rezolucije...imaju grafikoni). 32` FULL HD prakticno ne postoje (ima nekoliko modela, koji su previse skupi, i nemaju poentu osim koriscenja kao racunarski monitori).

2. Od digitalnog tjunera nemas neke velike vajde u srbiji/okolini. Koliko znam, hrvati emituju jedan/dva kanala u HD...On sluzi da mozes gledati ZEMALJSKE HD stanice, kojih nece biti bar josh 5+ godina (ako se izuzme eksperimentalni program rts). SBB najavljuje emitovanje digitalnog signala, ali ces uz njega verovatno dobijati risiver.

S62 je prilicno stara serija, sa koliko se secam jos prilicnije nizim kontrastom..Kod lcd je kontrast jedna od najbitnijih stavki...Bolje ganjaj seriju 8...
 
Postoje FullHD TV bez ikakvog tunera, secam se nekih marki u USA. Za HD i desktop predlazem FullHD ali za igrice ipak je HD ready bolji zbog manje rezolucije, samim tim i jeftinijom grafickom.
 
HVALA NA ODGOVORIMA!

Ovako, nasao sam ovaj model na snizenju pa reko' da proverim o cemu se radi...

Znam da HDa (bar siroko rasprostranjenog) kod nas nece biti skoro, ali sam razmisljao da na TV nakacim PS3 (u neko dogledno vreme, kad skupim jos malo kesa...). Ako sam dobro razumeo, za konzolu bi mi trebao Full HD?
a nemam kesa da pljunem za neki veeeliki TV...
Hoce mi biti losa grafika na ekranu rezolucije ~32 inca???
 
Ne treba ti za konzolu FullHD, svaka če raditi i na HD ready TV-ima. A što se tiče grafike, šta podrazumevaš pod "kvalitetom grafike" ? Ako misliš na generalni kvalitet prikaza, to zavisi od modela do modela. Naravno, oni sa boljom slikom su i skuplji. :)
 
@colt

kada sam rekao losa grafika mislio sam na igre, tj. da li da obratim paznju na kontrast, osvetljenje, odziv....
 
Kontrast je, kao što reče marko_84, jako bitan kao i osvetljenje. Obrati pažnju i na to da li ima probijanja pozadinskog osvetljenja, zbog toga crna može biti siva, u filmovima će doći do gubitka detalja u tamnim scenama. Odziv je manje-više isti ~8ms, oni sa 100Hz osveženjem su najbolji po tom pitanju.
 
@colt Thanks!

Mislim da cu bataliti ovaj model, posto mu je osvetljenje, a narocito kontrast na nizem nivou

bolje da malo pricekam, skupim nesto vise kesa i kupim stogod bolje....

da ne bi za par meseci (ili nedelja) radio ovo - :wall:
 
Pa sto ne bi dodao malo vise za Samsung 32S81?
Ima kontrast 7000:1, 2 HDMI ulaza..........
 
To je dinamicki kontrast koji je jedno pet puta veci od stvarnog, i jos zna da ide na zivce u filmovima, inace samsung je poznat po tim biserima sa karakteristikama.
 
@John Cena
cuo sam za taj samsungov model, ali ga nisam potrazio, tj. ne znam kolika mu je cena...

@Terminator
znaci da izbegavam samsung? za njih sam cuo da su "najbolji" (odnos kvalitet cena)
 
raspitacu se pa cu videti sta da uzmem...

ne zurim, ali provericu tog samsunga...

mozda u medjuvremenu daju i neki solidan model na snizenju u akciji
(u nekoj prodavnici, marketu...)

sad bar znam (otprilike) sta da trazim
 
samo da napomenem da i u Srbiji se emituje DVB-T signal i trenutno 4 kanala
 
Pa sto ne bi dodao malo vise za Samsung 32S81?
Ima kontrast 7000:1, 2 HDMI ulaza..........

Imam taj model koji koristim kao monitor za komp preko hdmi ulaza.Da bi uopste mogao da gledam u ekran moram da mu smanjim osvetljenje na minimum.
 
Stankom i TV5 vise ne emituju nista.

RTS promo pusta samo neke tekstualne poruke.

Na Avali se mesa zvuk Avale i valjda radija 202 i nemoguce ih je potpuno odvojiti.

Jedino su RTS 1 i RTS 2 sasvim OK, slika je solidna, a TV mi prijavljuje da je zvuk emituju stereo...
 
da li prijem signala za dvb-t ide preko kablovske ili ti treba neka "specijalna" antena?
 
Ti onda vec govoris od DVB-C (cable)..mora DVB-T prijemnik, obicno bude u formi USB dodatka kao brzo resenje uz komp...
 
Da se razumemo vecina tv-a ima ugradjen DVB-T tuner sto znaci da ti treba obicna antena i to je to.
A ako hoces da gledas preko kablovske digitalnu treba ti DVB-C i njega retko koji tv ima integrisanog. Primer SONY D3000 serija.
Onda ako se nadate da cete jednog dana da gledate HD preko DVB-T-a ni to nije moguce jer vam treba tunet sa H264 kodekom,sto danas opet retko koji ima. pozz
 
Poslednja izmena:
ma mislio sam na emitovanje RTS-a, ako mi je TV ( sa dvb-t ) prikljucen na kablovsku da li moram da iskljucim taj prikljucak pa da prikljucim, recimo, sobnu antenu da bi tv uhvatio dvb-t signal?
 
Pa da,mozes da kupis neki kao preklopnik na kome ces moci da prebacis sa DVB-T na obicnu kablovsku!
 
Ako se odlucis za LCD TV Samsung gledaj oznaku M. To im je najjaca klasa doduse i najskuplja:trust::trust: Ja sam pre par meseci uzeo 37" FULL HD SAMSUNG M86. Kostao me je oko 100.000. Ako oces da gledas samo TV programe i zbog toga kupujes skupe tv onda batali celu pricu ali moja kupovina prvenstveno blia zbog PS3 i Xboxa :wave::wave:
 
Nazad
Vrh Dno