Šta je novo?

mts 3G net, iskustva korisnika

Probao sam sa prepaid 064 karticom i Nokia E51. Kasno sam se setio da pošaljem onu poruku da mi uključe 3G, jer na Telenoru svi automatski imaju 3G.

Elem, kada radi, radi OK. Pokušavao sam u SM i okolini. I malo preko Save.
Desilo se nekoliko puta da jednostavno stane i onda pokrenem bilo šta što traži internet konekciju (otvorim neku stranicu, proverim mail....bilo šta) i konekcija ponovo proradi.

Za web e-bank, Halcom, Gmail....čini mi se da će da završi posao.
Nisam pokušao DL, ali za ovo za šta mi je potrebno, nema ni potrebe.

Sada mi još ostaje da se odlučim da li da uzmem neki mob tipa Nokia 2630 (legalan je 90-95€; čini mi se da će EDGE u potpunosti da završi posao) i karticu bez ugovorne obaveze.
Ili da uzmem taj ugovor i Huawei modem za slične pare. Modem bez ugovora je preko 12k din + PDV.

Prednost prvog je što nema ugovora (ali ja svejedno planiram da platim 12 pretplata kao poklon) i može da se koristi preko USB ili BT.
Mana - nema 3G, radi na bateriju (ova moja Nokia se ne puni preko USB, koliko vidim).

Prednost drugog je 3G i uređaj je predviđen baš za to (modem).
Mana - Ugovorna obaveza
 
sto se tice opcije 2:
900*1,18*12= 12744din
na to dodaj oko 7000din za modem, izadje te oko 20k din investicija za jednu godinu.

a tamo gde ima 3G, radice ti super net i po BG, NS, NI itd.

opcija 1: 1MB=50din i sve se ustezes da ne kliknes nesto.

BTW, tendencija oba provajdera je da se koncentrisu na usluge za DATA mrezu, Voice je manje-vise procentualno podeljen.
 
Neee....nisi me ukapirao :)
Ideja je bila da se mobilni koristi kao modem, ali sa 3G paketom.

Anyway, posle ubeđivanja da PCMCIA ne mora i neće da radi u svakom notebook-u i da mi je potreban onaj drugi modem....jel za običan kompijuter? :udri:.....dolazimo do toga da USB modema NEMA.....ili standardno, traži ih po poslovnicama.
Još je bio ljubazan, pa je zvao neke poslovnice na službeni broj, gde se niko nije javljao ili su rekli da nema.

Pokupim brojeve sa MTS sajta, pozovem one u Bulevaru (bili mi usput), kad oni imaju.

Odem, uzmem E170 i 2G karticu...neee....2G košta 1 dinar i ne znači da je to GSM, već da ima 250 mesta u imeniku i 30 mesta za poruke, a kada je 3G, košta 400din i ima više mesta u imeniku i za poruke...

Ta kartica još nije aktivirana, a ja ovo kucam sa Telenor kartice koja radi bez problema, dok bilo koja druga 064 kartica NEĆE (izbacuje error 619). Naravno, prebacio sam modem u GSM only, jer na ovim prepaid karticama nemam uključen 3G.

U svakom slučaju, Telenor sa ovim modemo radi do 00, a kako će da radi MTS, videćemo kada je aktiviraju....
 
Evo me i preko 064. Prepaid kartica. MTS ima nekoliko različitih AP-a (za WAP. za 3G, za streaming, za Internet preko računara...sigurno ih ima još :)) , a mi siroti korisnici Telenora samo jedan, pa sam se zbunio :)

Na neke od AP-a me i pusti, ali nema protoka, a na "gprsinternet" radi.
Kod mene od kuće i EDGE radi OK. Videćemo u realnim uslovima eksploatacije...
 
koliko sam ja skontao MT:s ponudu, ti 3G preko pre/postpaida placas po ceni GPRS saobracaja ili ne?!?
Brzi internet do 2 Mb/s po ceni prenosa podataka GPRS-om za Vaš tarifni profil.
sto mu izadje oko 50din po 1MB, i koristio bi mobilni kao modem. to je bila tvoja opcija 1

opcija 2 je ovo sto si valjda ti uzeo 3G Internet - uz svu "pomoc" MT:s prodavaca
to je valjda Data SIM kartica (barem je tako ova moja koju imam preko posla: i E220 USB i E630 PCMCIA verziju) i ona se kaci na APN 3gnet, sa standardnom mts user/pass kombinacijom.
1GB ukljuceno u cenu za 1080din/mesec dana, + oko 11din/1MB preko

bas me zanima kako ce da radi u Sremu i okolini. meni je u autobusu od Nisa do Bg-a skoro uvek bio 3G signal - tamo gde je bilo signala.

BTW, koji je sw na E170 - Mobile Connect ili Mobile Partner?
 
Da, ali te niko ne sprečava da uzmeš samo MTS 3G paket, bez modema i ugovorne obaveze, ubaciš SIM karticu u bilo koji mobilni, povežeš ga sa računarom preko BT ili USB i koristiš telefon kao modem.
Da nisam našao modem u Bulevaru, tako bih i uradio.
Update: Zapravo, karticu možeš da koristiš kao sasvm običnu SIM karticu, a pozivi i SMS se naplaćuju po profesionalnoj tarifi.


Upravo su aktivirali karticu i 3G definitivno ubija što se brzine tiče (bar ovde kod mene, u Zemunu), ali protok samo curi. Nije mi jasno kako mi je juče preko Telenora (EDGE) otvorio forum, (moj nalog i nove poruke) i ovaj topic sa cca 700kb, a preko MTS (3G) mi je sada otišlo oko 1.5MB.

Software je Mobile Partner 11.002.nešto.nešto....deluje sasvim OK. Jednostavan i funkcionalan.

Dobra je fora za instalaciju: kada sam prvi put zakačio modem, prijavio je mass storage device, pa je pronašao CD-ROM i onda kada sam otvorio commander, vidim da imam novi CD Drive na kome se nalazi oko 8MB (instalacija mobile partnera). Kada sam završio instalaciju, CD se odjavio i kod sledećeg reseta potpuno nestao.
MTS koristi onaj NettGain, što možda nekada nije loša fora.

Kada konekcija nema protok (recimo sada, dok kucam) i kada dam nešto da uradi, ima mali delay dok se ne pokrene...mali u smislu 2-3 sekunde...
 
Poslednja izmena:
...bas me zanima kako ce da radi u Sremu i okolini. meni je u autobusu od Nisa do Bg-a skoro uvek bio 3G signal - tamo gde je bilo signala....
MTS 3G , Huawei USB stik.
Ako te interesuje Srem, sutra ću ti javim. Idem poslom do Šapca iz NS. Odma ti mogu reći da je u NS oko sajma kačenje na 3G(aplikacija prikaže 7,2 Mb, Liman GPRS (236,8 kb), Ruma i okolina 3G. Probaću sutra ostatak rute do Šapca i ako stignem idem posle do Šimanovaca pa ću da vidim i tamo. A ako mi baš preostane vremena vraćaću se za NS preko Inđije.
 
Brzina je korektna. Toliko korektna da osnovni paket može da iscuri za 3-4 sata :d
Juče sam zakačio E170 na notebook kome je uključen autoupdate, pa je skinuo skoro 20MB dok nisam ukapirao šta se dešava. Grafikon kaže da je maximalna brzina bila 120kb/s, a tokom tih 20MB nije padao ispod 80kb/s. Konekcija je 3G, u blizini Genexa.

Nisam pokušao da pustim neki "pravi" DL.
Paket sam predao korisniku....sada mi ostaje da se nadam da neće mnogo da izbija pretplatu, jer ja plaćam račune :roll:
Jel ima neka fora da se sa dogovorom u Telekomu limitira potrošnja na 1024 ili xxxx MB mesečno?

Jel radi na ovim paketima provera preko onoga 797?

Onaj CD-Rom se ponovo pojavio i kada ubodeš uređaj, uvek je tu, ima i ono odjavljivanje u task baru.
 
Evo malo preciznije, Irig EDGE , Ruma 3G i radi sve dok de ne pređe autoput, onda je do čistine pred Šapcom EDGE, u Šapcu kako gde,negde EDGE, negde 3G, donji Srem je malo GPRS malo EDGE. Uglavnom signal je sve bolji kako se približavate autoputu ili BG-u.
 
Da li EDGE/GPRS radi korektno? Počinjem da mislim da je nešto do mene s obzirom da se meni edge/gprs večito vuče od kada sam uzeo 3g.

Što se tiče provere stanja, do pre par meseci nije bilo moguće proveriti preko 797 ili neta, već samo pozivom call centra. Mislim da se ništa nije promenilo u međuvremenu. Takođe mislim da su mi rekli da se ne može limitirati mesečna potrošnja mada treba proveriti, nisam 100% siguran.
 
Da li EDGE/GPRS radi korektno? Počinjem da mislim da je nešto do mene s obzirom da se meni edge/gprs večito vuče od kada sam uzeo 3g.

Kod mene je EDGE radio korektno. Bio je na GSM only.

Prodavac MTS-a mi reče da ukoliko sam stalno u području 3G, koristim 3G only. Predostavljam da se zbunjuje kada pokuava da uhvati 3G signal?
 
dali zna neko kako je na Zlatiboru, zanima me za odmor, na leto, trebalo bi da su ovu 'turisticku destinaciju' dobro pokrili ali nisam nista cuo. Jel ima neko iskustva, 3G me zanima, signal?
Hvala unapred,
Dragan
 
Zlatibor je pokriven sa 3G signalom (mts) i odlicno radi!
 
Takođe postoji i wireless na zlatiboru na par lokacija ako zakaže 3G, mada bi trebalo da radi bez problema.
 
Jel ima neka fora da se sa dogovorom u Telekomu limitira potrošnja na 1024 ili xxxx MB mesečno?

Ajde da sam sebi odgovorim :)

Standardni limit, za sve korisnike ovih paketa, je 12.000 dinara mesečno.
Postoji mogućnost da se smanji na 5.000 i to je minimum.
 
3G i linux

koji usb modem da kupim da bih ga instalirao na laptotu sa linux o.s.
 
Ukoliko uzmem USB modem ZTE MF 622 i neki od studentskih paketa da li ce mi raditi na obicnom GPRS-u, post nema 3g? Nije vazno da li ce ici sporo, vazno mi je samo da znam da li bi radilo, posto se potpisuje ugovor na 12 ili na 24 meseca pa da ne uzimam ako ne moze da radi.
 
Radi svuda gde MTS ima signal. To je obična kartica, samo je specifičan tarifni profil. Koristio sam obe mreže Internet pakete i u uslovima gde nema ni EDGE, već samo GPRS.

Telenor je u svojoj reklami za internet pakete napisao "Upotrebljivo u...", pa nabrojani gradovi sa 3G pokrivenošću, pa je to dodatno zbunilo korisnike.
 
E super, onda sigurno uzimam, posto mi je to bolje nego dial up. Zbunilo me je sto na sajtu stavljaju spisak gradova, pa sam mislio da u ostalim mestima ne radi. Hvala PJ na brzom odgovoru!
 
posto sam procitao temu ipak mi je ostalo par stvari nejasno:

planiram da uzmem ovaj studentski paket, ali posto cu modem koristiti uglavnom na dve lokacije od kojih je jedna pokrivena 3G signalom, a druga EDGE koliko ce mi biti usporen net na ovom EDGE delu?
(nisam skapirao da li je brze ili sporije od dial-up konekcije) :)

i da li na EDGE konekciji ima problema sa MSNom (i svim ostalim "chat" programima)
 
edge je oko 238kbps znaci 5x bolje od modema.... za chat nemas problema...

3G je zapravo HSDPA tj 1.8 Mbps i to u odnosu na dial-up leti...
vodi racuna samo da na tim brzinama download moze da te prevari i da svuces 100injak MB ocas posla...

i napomena: protok nije konstantan i u zavisnosti od opterecenja bazne stanice, tako ce ti sve teci ili seckati...
 
'fala druze!

znam da na 3g leti download, posto cu surfovati (nikakav veliki down) neverujem da ce mi to probiti racun :)
ali sam procitao par postova kako dodatno naplacuju chat (tj, dobijas prekoracenje na racunu) a posto bih ja uglavnom chat drzao ukljucen reko' da proverim da li se placa dodatno ili ne...

a to 5x dialup je sasvim dobra brzina za surf

znaci, ako ne naplacuju dodatno chat ima da ga uzmem u sredu ili cetvrtak 100%
 
Racunaj na to da preko tog cuda sasvim lepo "curi" i kad nista ne radis, odnosno na samo odrzavanje konekcije...kad sam malo eksperimentisao dosao sam do tog zakjucka...i kad se uzme da se upload i download sabira, brzo se potrose ti paketi tako da je to i dalje jako daleko od povoljnog...
 
dobro, ali taj giga bi trebao biti dovoljan za surf
cini mi se da sam procitao post kako je za surf i mail sasvim dovoljan taj najnizi paket
 
to ti je oko 30MB na dan, otprilike... i to Download i Upload sabrano...
sto mu izadje 1.5MB po satu...

a to znaci da upalis samo mirc i ne pipnes neki browser.

savet: instaliraj DUMetar i proveri koliko potrosis samo za sat vremena na dial-upu. i to samo zato sto je sve sporo... cim krenu vece brzine => vise se klikce i otvara.
 
Racunaj na to da preko tog cuda sasvim lepo "curi" i kad nista ne radis, odnosno na samo odrzavanje konekcije...kad sam malo eksperimentisao dosao sam do tog zakjucka...i kad se uzme da se upload i download sabira, brzo se potrose ti paketi tako da je to i dalje jako daleko od povoljnog...

Ne bih se složio sa ovim. Za lične potrebe imam Telenor paket, a često korsitim i MTS.
To što ne održava stalnu vezu je možda i najveći problem. Kada nema protoka, kao da ode u hibernaciju. Onda je potrebno malo vremena dok ne krene protok. Može se reći da u tom momentu ping može da bude i više sekundi. Kod MTS-a je izraženije nego kod Telenora.

Sve u svemu, samo držanje otvorene veze gotovo i da ne pravi promet. Druga stvar je ako imaš shedulovano neke update-ove ili bilo koji program koji će neprestano da pravi protok (recimo Gmail notifier ili Outlook koji proverava poštu na 5 min).
Meni je nedavno ceo dan greškom ostao uključen jedan DL menadžer koji ima prozor sa reklamama i napravio je preko 20MB protoka (oko 2MB na sat).
 
@IzNoGooD

pa dobro, ali ti si racunao non-stop 00-24h konekciju
a posto cu biti dnevno bar 4 sata na faxu, plus sto cu ga uvece gasiti, to je umesto 24 nekih 12 sati na dan

a to znaci minimum 3 MB na sat

bez downloada bi trebalo da odradi posao
 
Ne znam šta vi radite na NET-u, ali ja mesečno skinem 100-200MB mailova (imam folder u kome završavaju svi attachmenti), pratim 3-4 internet foruma, više RSS feedova, svakog dana dobijam veći broj linkova koje otvaram (ima i video streaminga), svakog dana koristim Remote Desktop i VNC, ovog meseca sam skinuo jednu igru od 800MB sa NET-a i upload jednog fajla od 200MB....gledam statistiku, sve zajedno, nemam 4GB (wireless kod kuće i Telenor 3G zajedno, kod oba UP i DOWN sabrani).

Vidim da je facebook postao popularan i druagar koji ga koristi kaže da je tamo za nekoliko dana spucao 1GB iz svog paketa na kablu. Možda je tako neki servis problem.
 
Nazad
Vrh Dno