Šta je novo?

mts 3G net, iskustva korisnika

Sad sam upario pomenuti telefon (6151) i laptop preko bluetootha i konektovao se pomoću PC Suitea na Net... Lap je "prijavio" konekciju od 115 kb/s i krenuo sam da otvaram stranicu na jednom forumu sa gomilom slika u 800x600 rezoluciji, da vidim kako to funkcioniše... Bogami, fino to otvara, dosta brzo (telefon na ovoj lokaciji prijavljuje "3G signal"), a ta "proba" je trajala jedno pola minuta, ne duže... Diskonektujem se i proverim račun malo kasnije (post paid kartica, Telenor), kad ono dodato 135 dinara na račun... Skupa rabota, bogami... Probaću kasnije i sa pripejd karticom koju ću dopuniti sa nekim od "dodataka", pa da vidim koliko brzo "ljušti" u tom slučaju...
 
S obzirom da imaš Telenor prepaide karticu, dopuni je minimalnim dodatkom i testiraj sa tim telefonom.
Problem kod upotrebe telefona umesto modema je što protok nije konstantan, već ima padove (brda i doline na grafiku).
Meni je pre ~godinu ipo dana radilo posao za mail, e-bank i slično, dok nisam uzeo modem. Koristio sam E51 (HSDPA).

Po ovim cenama koje si napisao, ispade da je Telenor i jeftiniji. Obrati pažnju da su "srednji" paketi manje-više beskorisni, jer ako trošiš u rangu srednjeg paketa, bolje uplatiš najveći, pa mu produžavaš period trajanja najmanjim :)

dgproduction, mislim da je za kupovinu modema povoljnija prepaid varijanta, jer ako ne potpiše Ugovor sa obavezom, modem je skuplji kod postpaid-a.
Posebno što dobija ovaj protok koji može da produžava uplatama najmanjeg dodatka.
Postpaid je samo za one koji znaju da će mnogo trošiti.
 
Upravo "testiram" pominjanu kombinaciju Nokia 6151 + prepaid Telenor kartica + "Dodaj Internet (50 MB) + laptop via bluetoth, a lokacija samo sa GPRS signalom... Funkcioniše, i to sasvim stabilno, a brzina učitavanja je otprilike kao dial-up, u momentima malo brže, ali nekad i kao malo sporije... Za nekih 40-45 minuta surfovanja (pogledao par sajtova, otvorio nekoliko stranica različitih foruma, napisao par poruka/mailova...) skinuto mi je 5 MB od uplaćenog kredita... Dakle, sporo, ali ipak sasvim upotrebljivo (i ne preterano skupo) - tamo gde nema drugog načina da izađete na Net... :)
 
Poslednja izmena:
je l' ima potrebe da se nesto cacka u podesavanjima ovog novog modema E1550 da bi se ubrzala veza (APN, ...)?
 
znam da mnogo trazim al' rekoh da pitam... vidim danas u nekim novinama ponudu za netbook racunare preko MTSa uz dvogodisnji ugovor sa 3G netom pa me interesuje moze li se praviti neka kombinacija da se uzme netbook ali uz neki studenski paket???
 
^^^ dva puta svracao u poslovnicu na terazijama ali je guzva bila nesnosna, dileri nemaju pojma... posto je long shot, verovatno je takva kombinacija nemoguca ali sam probao da pitam vas da li je neko nesto slicno negde uspeo da pita i dobije odgovor...
 
Pitao ja, nemoguće je uzeti laptop uz neki od studentskih paketa (ja sam pre par meseci sa starog 1GB paketa, posle skoro 2 god prešao na brucoš paket).

:wave:
 
Poslednja izmena:
Bilo bi bas ludilo mozga da daju na studenstske promocije i laptop, pa to je kao da vam poklanjaju net dzabe izadje bukvalno:)
Danas naleteo na kao jos jedan komad acera d250 1042, 10.1 ekran, lapa mala masina. Izaslo sve 10.800, garancija godinu dana. hteo sam toshibu da uzmem ili lenovo, ali sa obzirom da ih dobiju na kasikicu bilo je daj sta das. Net sam iovako hteo da uzmem neki "prenosni" ili 3g, pa sad, kako ce da radi, videcemo. Imam 066 broj njihov vec godinu dana i kuci mi hvata 3g sa dve ili tri crtice, kako cujem na usb modem hvata jace nego telefonom a i ta karica 066 nije ova 64bitna ili sta vec. Sutra ce biti aktivirano pa javljam kako radi.
P.S. Prvo sam mislio da prodam acera, jel imam vec laptop, ali mi se svideo pa cu ga verovatno ostaviti. Svaka cast za ovu akciju, da hocu da prodam laptop dobio bi 240eu odmah, sto je oko 130 eu vise od ovog sto sam platio. Sa obzirom da net placam oko 1600 din sa svim porezima i da imam 6 giga, 3 meseca 1 dinar, izadje znaci oko 700 dinara mesecno sto je ipak smesno, ma kako da radi, a radice valjda sa obzirom da mi je na 500 metara PTT gde je glavni repetitor.

i da dodam, posle sat vremena koriscenja, doduse suncano i lepo vreme, 10 sati ujutru, radi sasvim ok na kada je laptop u blizini zida koji gleda prema repetetiru. Uglavnom brzina je oko 1mb, malo dole, malo gore, tu se krece. Ako laptop pomerim u spavacu sobu gde ima vec oko 3 zida do repetetiroa menja signal i pada na 72% sto mu kako vidim nje dovoljno za stalan i stabilan rad. U sobi gde mi radni sto inace, dnevnoj, ima oko 90%i ne menja signal vec je stalan i radi savrseno, barem za ovih sat vremena. Sve u svemu, ja jos imam srece jer sam na sedmom spratu imam dobaru vidljivost prema PTTu gde je repetitor. Bicu zadovoljan ako ovako ostane, premda topli savet, proverite signal tamo gde ce te najvise koristiti. Videcemo jos kise, sneg, i oblacno vreme, tu kazu da maltene se zakuca, pasce provera i za to
 
Poslednja izmena od urednika:
i da dodam, posle sat vremena koriscenja, doduse suncano i lepo vreme, 10 sati ujutru, radi sasvim ok na kada je laptop u blizini zida koji gleda prema repetetiru. Uglavnom brzina je oko 1mb, malo dole, malo gore, tu se krece. Ako laptop pomerim u spavacu sobu gde ima vec oko 3 zida do repetetiroa menja signal i pada na 72% sto mu kako vidim nje dovoljno za stalan i stabilan rad. U sobi gde mi radni sto inace, dnevnoj, ima oko 90%i ne menja signal vec je stalan i radi savrseno, barem za ovih sat vremena. Sve u svemu, ja jos imam srece jer sam na sedmom spratu imam dobaru vidljivost prema PTTu gde je repetitor. Bicu zadovoljan ako ovako ostane, premda topli savet, proverite signal tamo gde ce te najvise koristiti. Videcemo jos kise, sneg, i oblacno vreme, tu kazu da maltene se zakuca, pasce provera i za to

PA to je problem, jer ja nema sanse da vidim repetitor, mada je to glupost, on treba da radi tamo gde ima signal mreze. U globalu, ja koristim telenor i jako sam nezadovoljan, ali definitivno se isplati uzeti zajedno sa laptopom, zato sto prva godina koriscenja neta, ako prodas laptop, bukvalno izadje dzabe
 
malo sam i "prosetao", kao po reklami, mogu konstatovati da je lose, iliti nista specijalno. Na drugom spratu gde ima dosta zgrada hvata samo gprs, a to je smesno za rad, iliti nesto kao dial up, mozda za nijansu brze. Sad, ni kod mene mi nije najjasnije, pokazuje u vecini slucajeva wcdma signla, ali kad se prebaci na hsdpa, koji kako vidim radi sporije ali mi nekako stabilniji a ne znam kako da zadrzim signal na njemu? HSDPA mi prebaci mozda u 30% slucajeva a 70% mi stoji wcdma koji kad radi radi super, ali zna i da zakuca. jel postoi varijanta da mi ostane stalno na hsdpa ilije to u stvari to sto bi trebalo da bude ali ne mogu da izvedem jer sam mozda i ja daleko od predajnika? Sve u

... kao po reklami, na drugom spratu gde ima dosta zgrada, kanta teska, ne hvata nista osim gprs-a a to radi kao da ne radi. Tako da proverite debelo sa signalom da li ima kod vas kako treba ili ne, pre kupovine. meni zavrsava posao gde zivim, tako da je ok, za sada, videcemo dalje ali gde je nize, gde ima mnogo zgrada radi samo gprs, testirao, a to je kao da je dial up, malo brze.
kako da ga ostavim da radi stalno na hsdpa, tu mi ima signal 98% ali mi prebaci sam na wcdma i tu me onda neki put "zakuca" i tu mi signal na nekih 90 do 92%, ako to nesto znaci uopste?
 
Poslednja izmena od urednika:
U slucaju raskida ugovora (obaveza od godinu dana istekla) da li se naplacuje ceo zapoceti mesec ili kao kod telenora proporcionalno broju dana koji su protekli? KS nije imao odgovor, a ne mogu da se vucaram do poslovnice samo da bih to proverio...
 
Zavisi kako im sistem za obračun bude raspoložen :d
Meni su naplatili i više od pretplate, a nekoliko meseci kasnije je stigao ispravljen račun na iznos cele mesečne pretplate. U korisničkom, prilikom raskida ugovora, su mi rekli da stiže proporcionalno, ali stvarno nisam imao strpljenja da podnosim još jednu reklamaciju za nekoliko stotina dinara...
 
Raskinuo danas, lik sto radi u Telekomu mi je rekao da ce samo za danasnji dan da stigne racun (dakle proporcionalno). Videcemo posle Nove godine sta ce biti.
 
Pitanjce jedno...
U pitanju je telekomov modem zte 622 prikljucen na msi wind(tekekomova promocija).OS je xp sp3.E sada,podesen je na automatic,pri izboru mreze,ali cesto prebacuje izmedju umts i hsdpa i kada je na umts(iako ima 2-3 crte)zakuca,sve dok ponovo ne prebaci na hsdpa i tada lepo radi....Sve je isto iako podesim na "umts only".....edge radi ,ali radi od 5kbps do 150 kbps.
U sustini,nisam razocaran jer sam tacno znao sta dobijam.Ali me nervira "zakucavanje" na umts iako ima signal...
Jedino sto nisam probao da stanem ispos repetitora kod glavne poste....
 
Meni je devojka dala zte 622 posto njoj ne treba i mogu vam reci da je net sr@nje tesko. Zakucava samo tako. Totalno sam razocaran. Em je skupo em ne radi!
 
Mukaaaaa

Hteo sam nešto da pitam korisnike koji imaju ovaj 3 g internet jer iskreno imam nekoliko nedoumica.
Prvo razmišljao sam o onom studentskom paketu kolega sa 6 GB na MTS-u.
Prvo da li ja kao apsolvent kome ističe apsolventski staž za pola godine mogu uzeti taj studenski paket.
Drugo,šta znači tih 6 GB? Naime ja imam blog na kome sigurno jednom dnevno u proseku postavim članak,skinem 3-4 slike sa neta da bi ubacio u članak,pregledam jedno oko 10-tak stranica dok bih pokupio informacije i slično.
Jednom u mesec dana desi mi se da koristim MSN,da li je to moguće preko ovog mobilnog neta pošto sam čuo da msn nije mogao da funkcioniše.
Imao sam ADSL pre ali sam se preselio u novi stan i mrka kapa iako je digitalna centrala. Tako da sam naučio da malo i slušam radio i gledam klipove ali pretpostavljam da od toga u ovom slučaju nebi bilo moglo se uključiti u tih 6 gb. Znači bitno mi je to za održavanje bloga i za normalno surfovanje. Koliko po vašem iskustvu potrošite na gore navedeno.
Treća stvar koja me interesuje je pokrivenost 3g signalom na Galenici,Zemun ako ima neko iz tog kraja. Znači deo oko maksi diskonta.
Četvrta stvar je odabir modema. Imam laptop Lenovo Think Pad SL 500 i zanima me da li je bolji onaj HUAWEI ili ZTE ili to zavisi kako ti oni uvale.

P.S posle korištenja ADSL-a nekoliko godina spao sam na dve mogućnosti,dial-up ili mobilni 3g internet.
Šta mislite,meni je bolje da me neko udario govnavom palicom preko leđa a da mi je ostao ADSL.:wall::)
 
Hteo sam nešto da pitam korisnike koji imaju ovaj 3 g internet jer iskreno imam nekoliko nedoumica.
Prvo razmišljao sam o onom studentskom paketu kolega sa 6 GB na MTS-u.
Prvo da li ja kao apsolvent kome ističe apsolventski staž za pola godine mogu uzeti taj studenski paket.
Drugo,šta znači tih 6 GB? Naime ja imam blog na kome sigurno jednom dnevno u proseku postavim članak,skinem 3-4 slike sa neta da bi ubacio u članak,pregledam jedno oko 10-tak stranica dok bih pokupio informacije i slično.
Jednom u mesec dana desi mi se da koristim MSN,da li je to moguće preko ovog mobilnog neta pošto sam čuo da msn nije mogao da funkcioniše.
Imao sam ADSL pre ali sam se preselio u novi stan i mrka kapa iako je digitalna centrala. Tako da sam naučio da malo i slušam radio i gledam klipove ali pretpostavljam da od toga u ovom slučaju nebi bilo moglo se uključiti u tih 6 gb. Znači bitno mi je to za održavanje bloga i za normalno surfovanje. Koliko po vašem iskustvu potrošite na gore navedeno.
Treća stvar koja me interesuje je pokrivenost 3g signalom na Galenici,Zemun ako ima neko iz tog kraja. Znači deo oko maksi diskonta.
Četvrta stvar je odabir modema. Imam laptop Lenovo Think Pad SL 500 i zanima me da li je bolji onaj HUAWEI ili ZTE ili to zavisi kako ti oni uvale.

P.S posle korištenja ADSL-a nekoliko godina spao sam na dve mogućnosti,dial-up ili mobilni 3g internet.
Šta mislite,meni je bolje da me neko udario govnavom palicom preko leđa a da mi je ostao ADSL.:wall::)

prvo:mozes (licni primer) da uzmes kao apsolvent...treba ti indeks..a posle mozes da produzavas koliko god oces(posle prvih 12 meseci) niko rec nece da ti kaze
drugo:znaci 6 gb...sabiraju i down i up link...znaci...malo ili vrlo malo youtuba...uopste video materijala po netu...radio non stop ne...i tako dalje...a za surfovanje i msn...laganica
trece:ako imas nekog ko ima 3g mob..proveri signal za 3g...ako nemas...sacekaj da ti se ovde javi neko iz tog kraja
cetvrto:em sto oni uvale..am je isto chinese shit:)


i slazem se da je bolje da te je neko odalamio palicom...bol bi prosla..a nerviranje oko ovog tesko:)

eto..ako sam ti bio od neke pomoci super..ako nisam...zaboravi sta si procitao..barem je tacno:)
 
Pomogoao si mi već mnogo jer se neko barem saoseća. Kaži mi još dok se neko ne javi jel može kako da se proveri na MTS ta potrošnja barem na kraju meseca. Primetio sam da u Telenoru može kao navodno.
I koliko njima iz MTS-a treba da aktiviraju nalog posle potpisivanja ugovora?

p.s. problem sa indeksom bi mogao biti što bi me mogao Bog pogledati da završim te temeljno utvrđene studije do kraja godine.:)
 
Poslednja izmena:
imas dve opcije...nosi index bez onog pecata unutra da si polozio sve ispite..i za njih si opet apsolvent..
a druga...nekog sa indexom za ruku..on potpise ugovor..adresu za slanj racuna navedes ti...i opet lepo..normalno pod uslovom da ga ne ispalis..i da ti je dobar drug:)
a uz taj 3g modem..u programcicu koji dobijes uz modem...imas proveru stanja(mozes da proveravas i 100 puta dnevno:)..imas cak i da saljes sms...po ultra promotivnim cenama BIZNIS korisnika :S
 
Još jedno malo pitanjce,da li je potrošnja GB ista na ADSL-u i na ovom 3G mobilnom internetu? Zanima me iz razloga jer sam ja od skora tek počeo uplaćivati ADSL bez ograničenja potrošnje jer je bila mala razlika u ceni, a do tad sam uplaćivao gigabajte i trošio maksimala 2 GB. Ako je način žderanja megabajta isti u ova dva slučaja ili je recimo 1,5 puta veća potrošnja na mobilnom internetu onda sam ja na veselom konjiću po pitanju moje situacije. Jedino ako se konj ne zaigra:),ali zato ja imam samokontrolu na svu sreću.
 
kod mobilnog se u potrosnju racuna DL+UL
 
Još jedno malo pitanjce,da li je potrošnja GB ista na ADSL-u i na ovom 3G mobilnom internetu? Zanima me iz razloga jer sam ja od skora tek počeo uplaćivati ADSL bez ograničenja potrošnje jer je bila mala razlika u ceni, a do tad sam uplaćivao gigabajte i trošio maksimala 2 GB. Ako je način žderanja megabajta isti u ova dva slučaja ili je recimo 1,5 puta veća potrošnja na mobilnom internetu onda sam ja na veselom konjiću po pitanju moje situacije. Jedino ako se konj ne zaigra:),ali zato ja imam samokontrolu na svu sreću.

posto si dobro kalibrisao i sa 2gb..zbir sa uploadom ti nece preterano skoditi..tako da je 6gb u tvom slucaju i vise nego dovoljno:)
 
tesko da mozes potrositi vise od 6 giga mesecno osim skidas filmove i igre sa neta, ako skidas to. Normalnim koriscenjem 6 giga mozes komotno i da odgledas dnevno, svaki da, desetak do 20 minuta youtuba sigurno, plus da pretrazujes sta god hoces. Na kraju krajeva imas i potrosnju da vidis u samom programu. jedini problem je ako bas lazu, sto jos ne znam, videcu kad dobijem racun:). Inace OBAVEZNO proveri pre kupovine kakav ti je 3g signal tu gde ces da koristis. Kad odnesem laptop kod mojih, do kojih ima 800m do kilometar do bazne stanice i jedno 10 zidova do mog modema, ne radi skoro uopste. Tako da zamoli nekog da donese modem do tebe, i isprobaj, da se ne desi da posle uzimas jos jedan net. A i ne racuanj da ce raditi kao ADSL veza, ili kablovska, ili bilo sta drugo. Radice ti solidno brzo kad radi, ali imace periode kad zakuca, pa se diskonektuj, ponovo konektuj i slicno. Sve u svemu jos je ovo kesa, jedino sto je kao prenosno i sto je jeftino.
Jel zna neko da li postoji neki fazon za stabilniji rad, imam modem huewei e1550, ima kao neki telstra turbo driver, tako mi kazu sa kim radi bolje, ali da li je to uopste za moj modem? Ako naprimer ostavim da mi vuce konstatno nesto onda radi ok, ali ako ne vuce stalno, onda se desava da zakucava cesto
 
Društvo stvarno sam zahvalan na ovim važnim informacijama koje ste mi dali. Evo me upravo kuckam iz novog stana sa dial-up-a i mogu vam reći i da nije strašno kako sam mislio. Dok otvori FB možeš naštelovati vodu za tuširanje a ove sajtove koje ja obilazim relativno brzo otvara. Nisam još podizao članke na blog,verujem da će tu biti muke ali bolje išta nego ništa. Čini mi se da će mi ova dekica od dial-up interneta uspeti da za prvo vreme završi posao.
Svakako planiram posle da istestiram taj 3G net,tj.signal kakav je u stanu,i ako bude zadovoljavajuće uzeću taj net ali najverovatnije bez ugovorne obaveze. Kešnem par hiljada,isplačem se za njima ali kad bude trebalo vući MTS za uši onda odem kao čovek i naj.... im se mile majke. Tako sam planirao da će biti i sa MTS post pejd mobilnim brojem ali mogu reći da sam zadovoljan posle dve godine korištenja.
Videćemo kako će biti. Izveštavam vas redovno:)
 
Drugari evo i ja sam postao "sretni" korisnik MTS 3G interneta i mogu vam reći da sam za prvi sat korištenja prezadovoljan. Na onom njihovom čitaču imam WCDM vezu a jednom je pisalo i HSDPA sa pet crtica signala. Na Havajcu je konstanto uključena plava lampica što izgleda kako ja razumem govori da u mom delu Galenike (Zemun) ima 3g signal mada se ljudi iz drugih krajeva žale da nemaju signal. E sad možda je to zbog snega:p
Uzeo sam paket kolega sa 6 GB i pretplata mi izlazi oko 900 dinara zahtevao sam da mi stiže listing sa svim konekcijama uz račun što su rekli da može. To sam uradio i sa svojim ličnim MTS postpejd brojem i nije bilo problema prilikom poređenja potrošnje.
Jedini problem koji sam imao je taj da sam u tri poslovnice pitao da li modem može da se kupi a da se ugovor potpiše na neodređeno pri čemu modem je moje vlasništvo a neograničava me nikakva ugovorna obaveza. Svi su mi govorili u sve tri poslovnice da ne mogu da uzmem modem na studentski paket i gde sam to pročitao a onda sam rekao da to jasno piše na njihovoj internet prezentaciji. Devojka je zvala nekog šefa pa je ovaj pitao gde sam to pročitao i onda su se "složili" da je to moguće samo da je komplikovano za njihovo vođenje papirologije. Na kraju izvadio sam 3.300 dinara platio i sav sretan otišao kući jer ako me sve to iznervira odem tamo posle pa im ko čovek natrljam nos. Za sada je sve ok.
Imam neko pitanje kao novajlija. Prvo,ova nihova aplikacija za merenje protoka i brzine je li tačna i verodostojna i čuvali ona ukupnu konekciju ili protok ili se sve resetuje prilikom novog konektovanja? Takođe ako koristim modem na dva računara da i zbraja potrošnju ili vodi svaki za sebe ponaosob?
Drugo,na šta treba obratiti pažnju vezano za sigurnost,da mi se neko ne ukači i pojede ove gigabajte a meni zakuca račun od hiljadu eura na primer? Postoji li takva mogućnost,kao i ona priča da se neko ukači i zove sa te moje kartice hot lajn u Africi?
Treće,da li treba svaki put pre gašenja računara da se modem diskonektuje kao hardver i skine sa kompa ili može da stoji na kompu i prilikom gašenja i prilikom palenja ?
Pašće meni mnogo toga na pamet još pa se čujemo. Hvala
 
Poslednja izmena:
Nema ko tu da ti se nakači. Ne treba ništa da diskonektuješ sve to stoji kako jeste. Bez brige.

Samo ako budeš koristio Telstrin softver pazi da tačno uneseš APN.
 
Poslednja izmena:
Da li neko možda zna kakva je situacija sa signalom na Limanu 3 u Novom Sadu?
 
Nažalost, signal nije moguće baš toliko široko oceniti :(
Na nekim lokacijama je dovoljno pomeriti modem jedan metar u stranu i kvalitet prijema se drastično menja.
 
Nazad
Vrh Dno