Šta je novo?

Da li se "da li" pise "dali"?!?

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

IzNoGooD

Čuven
Učlanjen(a)
20.08.2003
Poruke
7,066
Poena
860
Dokle bre vise, strasno mi smeta... cini mi se da skoro svaki drugi post ima dali

malopre sam pustio pretragu i za pojam dali dobio sam 500 postova... neka je 2/3 od toga neki oblik od glagola davati, ali ostatak...

jeez pipl, postajemo nepismeniji sa informacionim progresom. clanovi foruma bolje razumeju razliku izmedju dva DDR2 modula nego sto znaju osnovni pravopis. i nekako, to se slabo konstatuje.

evo nekoliko "pismenijih" korisnika foruma:
sasamil, sabah, zorranjag, d0minat0r, SirOliver, djwibe, miki81, lemmy, Kluzo, p.risteski, adrijanchica85 - dvaput u istoj recenici, solajam - koji pogresi u jednom danu u tri razlicita topica, a od toga je startovao topic i pogresio i u naslovu i u prvoj recenici...

... i jos mnogi drugi.

Dali imate i vi nesto da primetite?
 
Znas li koliko je price bilo o tome? Malo-malo, pa se javi neko sa protestnim topicom. Nekad je typo, brzina, cordless tastatura proguta znak, a nekad jeste neznanje. I sta te briga, bitno je da ti znas kako je ispravno.
 
Imam a to je da se pravilno pise "Da li" a ne "Dali".
Pozz
 
Šalu na stranu, veliki problem je nepismenost. Kapiram da se desi da neko u brzini pogreši jer misli na trista stvari odjednom ili samo običan typo, ali ljudi, kada vidim da neko napiše rečcu ne spojeno sa glagolom dođe mi da plačem.
 
Mislite da je to do kompjutera? Pa ljudi su pravili ovakve greske pre nego je i bilo kompjutera u istom obimu!
Ali ajde de ovakve stvari, nego kako ljudi ne znaju razliku izmedju Jer i Jel'.
 
ma kazem i ja za typo... i brzinu... ali covek da kaci topic, koji ce ljudi da citaju i da mu odgovaraju i da omane i u naslovu i u prvoj recenici... ili vise puta u jednoj recenici...

pa naravno da ce da mi smeta...
 
dodje mi da postavim pitanje, da li je za ove nepismenije bolje da kucaju na engleskom?!?
 
Mislite da je to do kompjutera? Pa ljudi su pravili ovakve greske pre nego je i bilo kompjutera u istom obimu!
Ali ajde de ovakve stvari, nego kako ljudi ne znaju razliku izmedju Jer i Jel'.

Ako ćemo da teramo mak na konac, onda nije ni "Jer", niti je "Jel'", već "Je l'":d
 
Nije preporučljivo u upitnim rečenicama koristiti ...Da li... (ne "Da li imaš ?", nego "Imaš li ?"; takođe, česta je upotreba "Je li.."). No, nekad se, zavisno od konteksta, koristi "da li"- naravno, uvek odvojeno.
 
Poslednja izmena:
na srbovanju ima lep FAQ za srpski pravopis.
http://www.srbovanje.com/modules/news/article.php?storyid=8


mislim da pravopis nije razlog za neko uznemiravanje, ljudi pisu, ljudi uche...polako.
usotalom nas pravopis bas trazi vezbu i rad. ni malo nije jednostavan. licno mislim da je preterano komplikovan. naglasavam LICNO.
naravno moze to i komplikovanije - ispadamo pametniji i obrazovaniji kada eto pravilno pishemo :D , posto smo savladali matematiku jezika.
predlazem da zakomplikujemo josh malo...i onda dokazujemo englezima kako im je jezik tek sada truba :d
 
Poslednja izmena:
Ma sve to i nije toliko strasno, ubedljivo najgore greske su tipa "slusaj te" "prekini te" i varijacije na tu temu. Od toga stvarno izlaze ospice jbt :D
 
A kako se pravilno pise "na radiU" ili "na radiJu"? :d
 
Uh, a tek kad nigde nema velikog slova i interpunkcije... ccc
 
Meni je dosta sto znam pravopis kada treba da pisem nesto vazno, a drugi mogu da pisu kako god hoce, bitno je da ih razumem. Ne znam stvarno cemu taj grammar police.

Clanovi klanrura-a znaju za legendaran kjootov stil pisanja ;)
 
nije u pitanju policing the grammar ali napatilo se to, pa me zanima da li ce se moderatorski tim ljutiti ako neko opomene slabopismene clanove foruma?
 
nije u pitanju policing the grammar ali napatilo se to, pa me zanima da li ce se moderatorski tim ljutiti ako neko opomene slabopismene clanove foruma?

u ime pravde i pravopisa - pravac gulash, ovaj gulag

:D:wave:
 
nije u pitanju policing the grammar ali napatilo se to, pa me zanima da li ce se moderatorski tim ljutiti ako neko opomene slabopismene clanove foruma?
Moderatorski tim neće, ali slabopismeni clanovi (tj. članovi) veovato 'oće. :)
 
Maj fejvorit je definitivno "sumLJam" :d Neverovatno koliko ljudi to tako izgovara, dozivljava i pise.
 
Mene ne nervira ni dali ni neznam ni jel (to i sam pisem, zbog brzine mi je lakse - a i to je laksa pravopisna greska) koliko me nervira kad neko napise cak sta vise ili cak stavise.

Prvo je totalno gramaticki nepravilno, a drugo je pleonazam.
Pravilno ili cak ili stavise.

My 2 cents.
 
hahaha :)
Nishta lichno, ali proglasiJo bih "sebu" kraljem :)

"windovs"
"nimi" <<<-- AAAA!!! :))) U kojim sve krajevima zemlje se ovo izgovara?! :)
"neprepoznaje tojest nevidi"
"hddd" <<--- lolchina za ovo :)
 
Neznam sta da vam kazem ali ja sumljam da ce ovakve teme ista pomoci u ispravljanju krivih drina.
Mada ovakvih tema nam ipak ne hvali na ovom forumu...bilo ih je bar dvanajest do sada ako dobro brojim :) Dali imaju ucinka? Sumljam!

:D
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno