Šta je novo?

[MTS] Postpaid - (ne)Mogucnost provere stanja

Generalno - ako ti treba da proveravaš svaki minut koliko si potrošio - za tebe je prepaid. Ako ti treba da pričaš koliko god želiš da pričaš, onda koristiš postpaid, platiš na kraju meseca račun i milina. Saglasan sam sa tiristorom, stvarno ne kapiram šta će ti provera svaki dan ili sat ... a listing nikada nije pokazao nešto što nije tačno.
Pa nije isto ako si Bel50 korisnik i ako si Bel400 korisnik, da ne pominjem Bel1000. Tako da je glupo govoriti da je za nekoga prepaid, ako vodi računa koliko je minuta potrošio svaki dan.

Ja lično ne proveravam svaki dan, već kada primetim da sam od poslednje provere potrošio nekoliko minuta, pa čisto da vidimo koliko je to, jer vrlo često imam iluziju da sam potrošio manje/više. Inače imam Bel50.

I mislim da, osim ovog kvara prošlog meseca, je servis manje nedostupan nego ranije.
 
Servis ili neka ukinu ili neka nameste da funkcionise. Žestoko iritira jer u zadnja dva meseca kad god sam pokušao da vidim stanje dobio sam poruku servis nije dostupan.

Iskreno govoreći jesu mi veći računi od kada ne mogu da provereim stanje.
 
Poslednja izmena:
Računi su ti veći zato što više pričaš/šalješ poruke ... nisu ti veći zato što te neko krajcuje i "nakucava" ti minute, kao taksista sa železničke ...

Postpaid - pričaš koliko ti treba, platiš koliko si pričao ...
Prepaid - pričaš koliko si uplatio, uplatiš koliko želiš/imaš ...

Ako svi krenu negde 28-og da proveravaju koliko im je ostalo besplatnih minuta i onda da zovu kako koga stignu, ne bi li potrošili besplatne minute koje nisu potrošili do tog dana, nije ni čudo što sistem prolupa ...

Sećate se onog starog MOBTELovog: "Slobodno razgovarajte" ... eee ... pa to je cela fora ... SLOBODNO RAZGOVARAJTE, a minut gore ili dole ... pheh ...
 
Računi su ti veći zato što više pričaš/šalješ poruke ... nisu ti veći zato što te neko krajcuje i "nakucava" ti minute, kao taksista sa železničke ...

Postpaid - pričaš koliko ti treba, platiš koliko si pričao ...
Prepaid - pričaš koliko si uplatio, uplatiš koliko želiš/imaš ...

Ako svi krenu negde 28-og da proveravaju koliko im je ostalo besplatnih minuta i onda da zovu kako koga stignu, ne bi li potrošili besplatne minute koje nisu potrošili do tog dana, nije ni čudo što sistem prolupa ...

Sećate se onog starog MOBTELovog: "Slobodno razgovarajte" ... eee ... pa to je cela fora ... SLOBODNO RAZGOVARAJTE, a minut gore ili dole ... pheh ...

Šta me briga da li će svih 10 miliona Srba 28. u mesecu da proveri stanje. Ja plaćam uslugu koja mi omogućava da mogu u svakom trenutku da vidim stanje na računu i želim i 28mog i bilo kog drugog u mesecu da ga i vidim.

Te floskule pričaš koliko si uplatio ili pričaš koliko ti treba me apsolutno ne zanimaju.
To što ti možda imaš novca za bacanje na telefonske račune ja pozdravljam ali da više trošiš na telefon kad nemaš uvid u stanje je sigurno tako. Neki ljudi jednostavno imaju neki limit koji su spremni/mogu da izdvoje za telefonski račun pa se po tome i rukovode i uplaćuju odgovarajući BEL paket.

Analogno tvojoj logici ni jedna prodavnica ne bi trebalo da ima cene nego lepo pokupiš proizviode koje hoćeš da kupiš i onda na kasi ako imaš para imaš ako nemaš skidaš gaće...
 
Poslednja izmena:
Ako svi krenu negde 28-og da proveravaju koliko im je ostalo besplatnih minuta i onda da zovu kako koga stignu, ne bi li potrošili besplatne minute koje nisu potrošili do tog dana, nije ni čudo što sistem prolupa ...
Pričaš mnogo napamet. Tačno je da se proverava na kraju meseca i da se zove za ostatak besplatnih minuta. Jel to nešto loše? A da sistem prolupa, e to već teže ide.
 
Nisam hteo prvi da se javljam da ne bude kako nesto paranoisem, ali kad sam proveravao stanje 30og, prekoracio sam besplatne minute za <200din (na bel100 sam, ~650din sa porezom), da bi mi juce stigao izvestaj da sam duzan 1050din... A uopste nisam koristio toliko telefon, obavio sam 2-3 poziva, nijedan duzi od minut (bas zato sto sam potrosio besplatne minute). E sad gde je otislo tih 200din, pojma nemam, mozda presek ne rade izmedju 31.i 1., ako nadjem vremena provericu listing...

Btw, ja sam presao na bel100 samo zbog telefona, tako da se trudim da mi potrosnja bude u okviru paketa, pa mi je bitno da provera stanja radi ;)
 
Iz telekoma su verovatno pratili ovaj thread ;) takoda da danas (ranije nego obicno) servis radi :)
 
@Stevs:

Kao moderator Benchmark-a, verujem da si upoznat sa skraćenicom DoS. Tom logikom, verujem da ne moram da ti objašnjavam zašto se sistemi ne projektuju da u svako doba dana i noći mogu da izdrže "peak", a da ostatak vremena kapaciteti "zvrje prazni". Naravno, kada pričamo o mostovima, avionima i liftovima, stvari su nešto drugačije, ali za sve ono o čemu ne zavise životi se projektuje OPTIMALNO, ne MAKSIMALNO.

E, kad svih 4,8M Srba krene da šalje upite u poslednja dva dana, neizostavan je DoS. Ako se na istoj mašini pored provere računa vrti još nešto, onda će i to nešto da trpi, a to nešto je možda mnogo bitnije. E, zato se neko doseti i jednostavno "iščupa kabl" između mašine koja prima zahteve i mašine koja obrađuje zahteve, tokom perioda za koji se očekuje da će biti "peak". Iskreno se nadam da je ovo tačan scenario, jer ako su ostavili mašinu "da izgori", onda im treba svima podavati otkaze! :D

Uzgred, uslugu ne plaćaš ... a da je plaćaš, onda bi verovatno prigovarao kako mora da se plaća ... ;)

Dobro ti je zaključivanje, no premise su pogrešne. Cene su jasno definisane i u prodavnici i kod Tele*o*a. Međutim, kada uđeš u prodavnicu, ne trčiš na kasu svaki put kada ubaciš neki novi proizvod u korpu i ne pitaš kasirku: "Izvinite, a koliko ovo sve košta?", već, kao što si lepo i sam rekao - staviš u korpu sve što želiš i na kasi platiš.

Da nastavimo tvom logikom ... koristeći usluge celog meseca, to je kao da na kasu ne donosiš ono što želiš da kupiš, već donosiš (polu)prazne ambalaže onoga što si uzeo sa rafova i pojeo/popio/upotrebio. Iako bi ti nedirnute ambalaže na kasi dozvolili da vratiš ako nemaš para, otvorenu i (do pola) pojedenu kesu medenog srca ti sigurno niko neće prihvatiti.

Kapiraš? Mani se analogija, ne možemo svi biti Ðinđić ...

@Prle83:

Pričam napamet, ali je tačno to što pričam ... jesam li dobro shvatio tvoj komentar? Ne kažem da je loše, ali je skopčano sa gomilom problema koje sam naveo ... jel' to nešto loše?

@DarkoS:

Proveri listing ... nikada do sada se nije desilo (ni meni ni bilo kome ko se na bilo kom forumu žalio!) da u listingu postoji nešto što se nije desilo.

Generalno, koliko god se ljudi iz marketinga Tele*o*a trudili da prikažu kako je sve to jednostavno i funkcioniše kao 1-2-3, ne možete očekivati da mobilna telefonija funkcioniše kao i rezač za olovke.
 
...
Iako bi ti nedirnute ambalaže na kasi dozvolili da vratiš ako nemaš para, otvorenu i (do pola) pojedenu kesu medenog srca ti sigurno niko neće prihvatiti.
...

Mozda bih ja pojeo celo medeno srce (koje placam!) ako bih video da mi je ostao jos koji komad...
 
@Prle83:

Pričam napamet, ali je tačno to što pričam ... jesam li dobro shvatio tvoj komentar? Ne kažem da je loše, ali je skopčano sa gomilom problema koje sam naveo ... jel' to nešto loše?
Nema veze to što skoro svi 31. proveravaju stanje sa kvarom sistema. Kao prvo, Svih 4.8 miliona, ili koliko već, nije ni bitno, to urade u roku od x sati, znači tokom celog dana, što kada se lepo rasporedi ne bude uopšte neko preopterećenje. SMS uopšte tu i ne računam, jer se on ni ne sprovodi saobraćajnim kanalima.

Pravo preopterećenje nastaje za novu godinu, kada svi u roku od par minuta krenu da zovu, e to sistem ne može da izdrži, ali se i to stanje posle par sati stabilizuje. Ali ništa od toga ne izazove kvar. Znači kvar nema nikakve veze sa tim što korisnici navaljuju. I koliko god navaljivali ne mogu da se dogovore pa da svi navale u istom trenutku.

Inače njima trenutno sistem nije skroz čitav, jer meni na računu stoji da sam potrošio nešto što nisam, tako je i bilo i pred kraj prošlog meseca, pa su na kraju imali pravo stanje.
 
Poslednja izmena:
SMS se ne sprovodi "saobraćajnim kanalima"?! Šta su saobraćajni kanali i čime se sprovodi ako se ne sprovodi njima?

"Kvar" nema nikakve veze sa tim što korisnici navaljuju?!
http://en.wikipedia.org/wiki/Denial-of-service_attack

A "denial-of-service" attack is characterized by an explicit attempt by attackers to prevent legitimate users of a service from using that service. Examples include:

flooding a network, thereby preventing legitimate network traffic;
disrupting a server by sending more requests than it can possibly handle, thereby preventing access to a service;
preventing a particular individual from accessing a service;
disrupting service to a specific system or person.


Preopterećenje radio mreže ili sistema u celini nema ama-baš nikakve veze sa preopterećenjem jedne mašine koja treba da radi query billing baze i računa koliko si potrošio i koliko ti je ostalo. Ja i dalje tvrdim da se ne radi o kvaru, već o planskom čuvanju resursa da ne izgore. Voleo bih da me neko uveri u drugo ...
 
SMS se ne sprovodi "saobraćajnim kanalima"?! Šta su saobraćajni kanali i čime se sprovodi ako se ne sprovodi njima?
Ide preko signalizacionih kanala. Saobraćajni kanali su kanali kojima teče saobraćaj, tj nose informacije, znači govor, GPRS podaci i slično. SMS je usputni pomoćni servis koji koji koristi signalizacione kanale niskog protoka.
"Kvar" nema nikakve veze sa tim što korisnici navaljuju?!
http://en.wikipedia.org/wiki/Denial-of-service_attack

A "denial-of-service" attack is characterized by an explicit attempt by attackers to prevent legitimate users of a service from using that service. Examples include:

flooding a network, thereby preventing legitimate network traffic;
disrupting a server by sending more requests than it can possibly handle, thereby preventing access to a service;
preventing a particular individual from accessing a service;
disrupting service to a specific system or person.
Kvar je kvar, kada se neki uređaj pokvari, a preopterećenje mreže je druga stvar. Ono što se desilo prošlog meseca je bio tipičan kvar.
Preopterećenje radio mreže ili sistema u celini nema ama-baš nikakve veze sa preopterećenjem jedne mašine koja treba da radi query billing baze i računa koliko si potrošio i koliko ti je ostalo. Ja i dalje tvrdim da se ne radi o kvaru, već o planskom čuvanju resursa da ne izgore. Voleo bih da me neko uveri u drugo ...
Nisam sada siguran o čemu govoriš tačno. Stanje ne može da se proveri od 1. do 5. u mesecu jer se tada radi obračun, i sistem se isključuje za korisnike. U normalnim okolnostima sistem za tarifiranje radi stalno, ja svakog 31. proverim koliko mi je ostalo i dobijem povratnu informaciju. I koliko sam primetio sistem radi. Ranije je bilo više problema, da je sistem nedostupan, ali se isto tako dešavalo da povratna poruka stigne kroz nekoliko sati. Ali vremenom se problemi rešavaju. Znači da nije do navale korisnika, jer je ona stalna.
 
Nije real-time, kasni nekoliko sati.
 
A dali imate ovakvih problema: Proverite trenutno stanje kaze: Zaduzenje:trenutno nebitno Stanje:52,nesto ....kod mene trenutno jos 7.-og u mesecu?wtf??? Ne znam samo kad na Bel 400???Ne koristim GPRS,3G,MMS,Medjunarodni SMS... i to nije prvi put...A zelim nekako da proverim i prethodni racun:sumnjivi su mi za nekih 150din,stvarno neznam za sta-a bas zelim da saznam! Zamislite da zavrnu njih 5000 recimo za 100 din! Brate,to je para!!!
 
Imam i ja taj problem trenutno, i desio se i krajem prošlog meseca, bilo mi je na trenutnom preseku nešto više para nego što sam potrošio, ali je na krajnjem računu bilo sve ok. Ako se ne ispravi do kraja meseca, listing, korisnički servis i isterivanje svakog dinara. Nepodnosim nikakvu krađu.
 
Bas zbog tih "sumnjivih" 150-200din s kraja meseca sam sad pokusao da proverim listing, medjutim najnoviji je iz februara...

Pa sam sad malo citao na Telekomovom sajtu, listing za prethodni mesec je moguce videti tek nakon 10.og... Videcemo onda za koji dan.
 
Primetio isto to. Bas retko gledam stanje, koristim mobilni onoliko koliko mi treba, bez ikakve stednje. Ovog meseca sam poslao 2 smsa da uplatim po 5 sati dial upa na veratu i stanje mi je 260 dinara. Proverio sam i jedan sms je 75din. Ni jedan internacionalni sms nisam poslao, mms i gprs ne koristim, a telefon koristim samo ja... Samo jednom pre 1.5 godinu sam bio siguran da im je sistem "zabrljao" (naravno na stetu korisnika), ovo je drugi put...
 
I ja sad imam 22 din na stanju, a nema sanse da mi je na gprs otislo toliko...
Ali, vec mi se to jednom desilo, a kada sam kasnije gledao listing, sve je bilo ok...
 
Imam i ja taj problem trenutno, i desio se i krajem prošlog meseca, bilo mi je na trenutnom preseku nešto više para nego što sam potrošio, ali je na krajnjem računu bilo sve ok. Ako se ne ispravi do kraja meseca, listing, korisnički servis i isterivanje svakog dinara. Nepodnosim nikakvu krađu.

Uf ja ih do sada branio ali i meni se sada desio taj problem (i mojoj devojci) imamo na stanju po nekih 15tak din a nismo koristili GPRS,MMS...
E i mene to iritira i bas cu da ih zovem i da proverim. Do sada zaista nikada nisam posumljao u visinu racuna :)
Hajde da dignemo buku,da im ne predje u naviku :mad:
 
A ja mislim da mi nisu procesuirali nekoliko kraćih poziva baš sa tog početka kada su mi napravili taj višak. Nisu mi smanjili besplatne minute, ali su ih lepo naplatili :)
 
Kada je nesto sto je jeftino, ili besplatno valjalo? ;)
sex... ;)

..a evo i ja da ih pokudim.. mada mi je default 063 broj... nisam neshto nenormalan da proveravam stanje posle svakog razgovora ili 17 puta dnevno (mada ni takvi ljudi nisu nenormalni, svako ima svoje potrebe..), ali kad procenim da sam se priblizhio kraju besplatnih minuta/poruka volim da proverim na chemu sam.. naravno to se skoro uvek desi u vreme kada servis ne radi... a kada ne radi provera sms-om, ne radi ni pozivanjem automata.. proshlog meseca je servis radio otprilike 5 od 30 dana... stvarno, onda bi u svoje broshure/reklame ili shta god.. trebalo da stave ako imate srece kod nas mozhete chak i proveriti stanje... a ne da se josh time hvale i reklamiraju..

i da... i meni se chine sumnjivim rachuni za ovaj i prethodni mesec, a tako me mrzi sad josh i na to da gubim vreme i proveravam...
 
EEEE,od juce su se ispravili!!! Nestalo ono cudno zaduzenje, sada je sve ok! Izgleda da neko iz Telekoma cita ovaj forum :)
 
A ja sam "otkrio" sta je uzrok onih 150-200 din viska na mom racunu; ovo mi je prvi racun na bel tarifi (prebacio sam se sa bizNet na bel100), i to su mi naplatili 175Din... + pdv, taman se sve uklopi :)

Mada, primetio sam jednu nelogicnost, proveravajuci stanje juce i danas ispostavilo se da mi je "Stanje" danas za 2 pare (0.02Din) manje nego juce :D, ne znam kako, ali svidja mi se :p
 
Nazad
Vrh Dno