Šta je novo?

HDMI & HD Ready

-Aki-

Slavan
Učlanjen(a)
23.11.2005
Poruke
431
Poena
320
Moja oprema  
Laptop
MacBook Air (13-inch, Mid 2015)
Tablet
iPad mini 4
Mobilni telefon
iPhone 11 pro, iPhone SE 2020
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
E narode sta je to?!
Imam neke info da se od 2009 menja tv signal iz analognog u digitalni...da li to znaci da cemo morati da menjamo crt televizore?
 
1) ne (nije neophodno), treba ti risiver ili odgovarajući tjuner za PC
2) 2009? I will pray for that :)
3) digitalni signal ne mora nužno biti HD rezolucije
4) HDMI, prelistaj malo forum i vesti na sajtu, isto važi i za HD ready oznaku
 
secam se, negde oko `99-00 god sam chitao da su najave da ce do 2006 godine svi satelitski kanali biti hdtv, i veci broj zemaljskih kanala...sad je 2007 a koliko mi imamo stereo zemaljskih kanala? :) tako daaaaaaaa, nema potrebe za zurbom :)
 
E narode sta je to?!
Imam neke info da se od 2009 menja tv signal iz analognog u digitalni...da li to znaci da cemo morati da menjamo crt televizore?

HDMI je port i jedan od načina ostvarivanja veze (kao i što je VGA ili skart kabl kod "običnih" televizora, monitora...). Ono što je kod njega bitno jeste što se preko njega šalju i signal i zvuk i kao takav je izuzetno pogodno all in one rešenje. HD Ready je oznaka da neki uređaj podržava reprodukciju signala visoke definicije, a.k.a. signala u visokoj rezoluciji. To se može ostvariti npr. preko navedene HDMI konekcije, ali i preko drugih veza - npr. komponentni kablovi gde imaš 3 kabla od kojih svaki šalje neki segment signala. U praksi, svi iole skuplji uređaji imaju HDMI portove i njihovo prisustvo je de fakto garancija da uređaj podržava HD rezolucije. Obrnuto ne važi, HD Ready je oznaka da uređaj podržava HD rezolucije, ali tip konekcije zavisi od toga šta je tu prisutno.

BTW, mfmilane sa b92, ti li si? :)
 
HDMI je port i jedan od načina ostvarivanja veze (kao i što je VGA ili skart kabl kod "običnih" televizora, monitora...). Ono što je kod njega bitno jeste što se preko njega šalju i signal i zvuk i kao takav je izuzetno pogodno all in one rešenje. HD Ready je oznaka da neki uređaj podržava reprodukciju signala visoke definicije, a.k.a. signala u visokoj rezoluciji. To se može ostvariti npr. preko navedene HDMI konekcije, ali i preko drugih veza - npr. komponentni kablovi gde imaš 3 kabla od kojih svaki šalje neki segment signala. U praksi, svi iole skuplji uređaji imaju HDMI portove i njihovo prisustvo je de fakto garancija da uređaj podržava HD rezolucije. Obrnuto ne važi, HD Ready je oznaka da uređaj podržava HD rezolucije, ali tip konekcije zavisi od toga šta je tu prisutno.

BTW, mfmilane sa b92, ti li si? :)

HD Ready znaci da su podrzane rezolucije 720p i 1080i a imaju HDMI konektor a Full HD znaci i 1080p, mada ima dosta uredjaja koji podrzavaju 720p i 1080i preko komponentnih kablova i ne poseduju HDMI konektor.
 
Da se i ja ubacim sa pitanjem,kad tv ima digitalni tjuner jel to onda znaci da moze da "hvata" HD zemaljske kanale?Koliko to utice na cenu tv-a?
 
Da se i ja ubacim sa pitanjem,kad tv ima digitalni tjuner jel to onda znaci da moze da "hvata" HD zemaljske kanale?

"Digitalni tjuner" je širok pojam, može se svašta kriti iza tog naziva...Najverovatnija mogućnost je da se radi o DVB-T tjuneru za prijem zemaljskih TV programa, ali ne mora da znači. Koliko mi je poznato, za sada nije predviđeno emitovanje HDTV programa preko DVB-T predajnika, a i ako jeste, prijemnici (risiveri i tjuneri) na tržištu ne podržavaju za sada tu opciju (HDTV program zahteva jako puno "prostora", tj. jedan HDTV program zauzima mesto na kome se mogu emitovati više običnih DVB-T programa.

Edit: provrteo sam malo Google, na tržištu ima već DVB-T kartica koje "podržavaju" HDTV, ali kao što sam i mislio, za zada ništa od toga (u Evropi), zbog ogromnog prostora koji zauzima jedan HDTV kanal. Australija se odlučila da od samog početka DVB-T standard podržava i HDTV.

Koliko to utice na cenu tv-a?

Vrlo malo u serijskoj proizvodnji, ako se radi o DVB-T tjuneru (recimo oko 10-20 € po prijemniku, cena se odnosi na troškove proizvođača za tjuner/modul, koliko će se on zaista "ugraditi" u cenu TV-a, to je drugo pitanje).
 
Poslednja izmena:
"Digitalni tjuner" je širok pojam, može se svašta kriti iza tog naziva...Najverovatnija mogućnost je da se radi o DVB-T tjuneru za prijem zemaljskih TV programa, ali ne mora da znači.
Za nas ovde u Evropi digitalni zemaljski može značiti samo 2 stvari: DVB-T (antenski) i DVB-C (kablovski). Ostali standardi nas ne interesuju.

Koliko mi je poznato, za sada nije predviđeno emitovanje HDTV programa preko DVB-T predajnika, a i ako jeste, prijemnici (risiveri i tjuneri) na tržištu ne podržavaju za sada tu opciju (HDTV program zahteva jako puno "prostora", tj. jedan HDTV program zauzima mesto na kome se mogu emitovati više običnih DVB-T programa.
Naravno da može, DVB-T podržava 1920x1080p, već se i koristi na zapadu za emitovanje HDTV zemaljskih kanala, dok DVB-T2 uvodi H.264 kompresiju za još efikasniji prenos tako da po kanalu možeš da napakuješ i 5-6 HDTV strimova. Mada, činjenica je da zemaljski prenos neće dostići satelit po pitanju brojnosti HDTV kanala, ali će običnim ljudima svakako biti pristupačniji kao sistem kada zaživi. Kod nas se HDTV ne nazire čak ni kroz maglu, tako da nam je taj segment za sada nebitan.

Što se tiče pitanja o digitalnom tjuneru, sam tjuner uopšte nije ograničavajući faktor za prijem HDTV-a, ograničenje je dalje u ugrađenom mpeg dekoderu i kolu za skaliranje, ali svi noviji paneli sa nekom HD Ready oznakom (720p/1080i/1080p) to u principu mogu da prikažu (a od samog panela zavisi da li će iskoristiti punu rezoluciju signala npr. 1920x1080 ili će je skalirati na niže da bi stala). Na kompu se video softverski dekodira tako da opet kartica nije ograničavajući faktor, kod bilo koje DVB-T/C kartice nema limita za prijem HDTV-a (čak iako to proizvođač ne naglasi na pakovanju), ali je bitna podrška softvera/realtime dekodera.
 
Poslednja izmena:
Što se tiče pitanja o digitalnom tjuneru, sam tjuner uopšte nije ograničavajući faktor za prijem HDTV-a, ograničenje je dalje u ugrađenom mpeg dekoderu i kolu za skaliranje, ali svi noviji paneli sa nekom HD Ready oznakom (720p/1080i/1080p) to u principu mogu da prikažu (a od samog panela zavisi da li će iskoristiti punu rezoluciju signala npr. 1920x1080 ili će je skalirati na niže da bi stala). Na kompu se video softverski dekodira tako da opet kartica nije ograničavajući faktor, kod bilo koje DVB-T/C kartice nema limita za prijem HDTV-a (čak iako to proizvođač ne naglasi na pakovanju), ali je bitna podrška softvera/realtime dekodera.

To znaci da ja sad ako kupim recimo ovaj tuner:

http://cgi.ebay.de/2301-Geniatech-D...yZ136531QQrdZ1QQssPageNameZWD1VQQcmdZViewItem

Sta treba da jos posle nabavim da bi kasnije mogao da gledam HDTV u H.264!
 
Pa ja sam jos pre godinu dana uzeo karticu koja podrzava DVB-T signal i jos duuugo necu imati nista od toga.

Inace nasa nac. tv je prvobitno planirala da pocne sa emitovanjem HD signala od Univerzijade, mada ce ih Eurosong pozuriti, ali ne smem ni da pomislim na sta ce to da lici.
 
Pa ja sam jos pre godinu dana uzeo karticu koja podrzava DVB-T signal i jos duuugo necu imati nista od toga.

Inace nasa nac. tv je prvobitno planirala da pocne sa emitovanjem HD signala od Univerzijade, mada ce ih Eurosong pozuriti, ali ne smem ni da pomislim na sta ce to da lici.

Sto nema tu sta da bude lose pitanje je samo koliko para imaju da uloze!
 
Sto nema tu sta da bude lose pitanje je samo koliko para imaju da uloze!

HAAHAHAAHA...kako se sve radi u nasoj zemlji predpostavljam da ce realizacija Eurosonga biti odradjena sa 5 FX-7 kamera i to biti servirano kao prvo HD emitovanje u Evropi posto smo mi poznati po tome da smo uvek prvi u necemu, a drugi nas samo gledaju sa cudjenjem. :D
 
Mogli bi prvo da počnu da emituju STEREO signal, a lako ćemo za HDMI...
 
Nazad
Vrh Dno