Šta je novo?

VCore vs VDroop

Cat

Čuven
Učlanjen(a)
15.03.2004
Poruke
2,205
Poena
680
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 & Xigmatec HDT-S1284
Matična ploča
MSI MAG B550 TOMAHAWK
RAM
2X16GB G.Skill RipJaws DDR4@3600
GPU
GTX 1650
Storage
Samsung M.2 980pro & SATA 850 EVO
PSU
CHIEFTEC GDP-650C
s754 Sempron @2.2GHz (default 1.6GHz) na Gigabyte GA-K8NS nforce3 250

VCore u BIOS-u je namesten na 1.475V (default je 1.4)

VCore ocitan unimerom:
idle : 1.5V
malo opterecenje (screen saver) : 1.48V
max opterecenje (SuperPi) : 1.33-1.42V
max opterecenje (S&M): 1.38-1.48V
igra (SH 3): 1.38-1.41V

Ovo je strasan VDroop - max razlika je 0.17V !
Ova razlika je skoro konstantna i za druga setovanja VCore, na pr. za 1.5V(BIOS) je
1.53V(izmereno-idle) i 1.36V(izmereno-SuperPi)

Samo ne govorite da bacim plocu i sl. jer CPU ovako 100% stabilno radi.
Zanima me sledece:
1) Da li ovo znaci da bi ovaj CPU stabilno radio ovako OC-ovan na 1.35V na nekoj drugoj ploci?
2) Da li ovako masivan VDroop ima uticaja na temperaturu Core-a? Tj, da li se manje greje nego da je VCore "prikucan" na 1.475V?
3) Da li napajanje ima uticaja na VDroop ? Naponi koje daje napajanje variraju u propisanim granicama - tako da kontam da nema veze sa napajanjem.
4) I konacno: da li to znaci da mogu komotno da drzim CPU na vecoj voltazi jer VCore ionako drasticno opadne kad se CPU optereti?
 
Samo ne govorite da bacim plocu i sl. jer CPU ovako 100% stabilno radi.
Prvo i prvo - nema nikakvog bacanja! :)
1) Da li ovo znaci da bi ovaj CPU stabilno radio ovako OC-ovan na 1.35V na nekoj drugoj ploci?
Otprilike - da.

Naravno, sa preduslovom da ta druga ploca takodje ne pati od Vdroop-a, pa bi tamo Vcore otisao na 1.3V ili manje...
2) Da li ovako masivan VDroop ima uticaja na temperaturu Core-a? Tj, da li se manje greje nego da je VCore "prikucan" na 1.475V?
Pa, ako ti voltaza padne na 1.33V, sto ti je najmanja vrednost koliko vidim - pri maksimalnom opterecenju ce sigurno disipirati manje toplote nego da je na 1.475V, zar ne? ;)

Sa druge strane, tih 1.33V ti imas samo u specificnom slucaju - kad je opterecenje procesora 100%, i to pri SuperPI-ju...
3) Da li napajanje ima uticaja na VDroop ? Naponi koje daje napajanje variraju u propisanim granicama - tako da kontam da nema veze sa napajanjem.
Svako napajanje pa ima neki svoj Vdroop, to da znas... neka vise, neka manja.

Ali ne ovaj o kojem sada pricamo... znaci, ne direktno na procesoru. To je stvar ploce, tj. njene naponske sekcije.
4) I konacno: da li to znaci da mogu komotno da drzim CPU na vecoj voltazi jer VCore ionako drasticno opadne kad se CPU optereti?
Mozes... ako ces konstantno da ga drzis na 100% opterecenja! :D

Nemoj da zaboravis da kad komp ode u idle, ti se ponovo vracas na onih 1.5V... ;)


Salu na stranu, naravno da mozes... samo ne treba preterivati sa voltazom, jer ako je previsoka, ipak ce stetiti procesoru, ma koliko ohladjen bio. A i vecinu vremena ce biti u idle-u, na toj povisenoj voltazi.
 
off vdroop nije isto sto i vdrop /off
 
Daj razjasni mi, molim te... iskren da budem, ja sam mislio da je to samo stvar pisanja.
 
Ovako bi trebalo:

vdroop je fluktuacija idle <> load, znaci setujes u biosu 1.45 i u idle je 1.45 a u load-u padne na 1.4 npr.

vdrop je fluktuacija bios <> stvarna, setujes u biosu 1.45 a on ustvari setuje 1.32 npr. pa josh posle dodatno obori u loadu.
 
Poslednja izmena:
Ovako bi trebalo:

vdroop je fluktuacija idle <> load, znaci setujes u biosu 1.45 i u idle je 1.45 a u load-u padne na 1.4 npr.

vdrop je fluktuacija bios <> stvarna, setujes u biosu 1.45 a on ustvari setuje 1.32 npr. pa josh posle dodatno obori u loadu.

Znaci moj naslov treba da je : VCore vs VDrop. Da bih bio precizniji.
Mada je moj slucaj da je VCore u BIOSu 1.475, stvarno je 1.5, a pri max load je u 1.33-1.4V
Tako da postoji i "skok" u odnosu na BIOS i pad pod opterecenjem.
Znaci da ploca ima i VDroop i VDrop i V"skok".

Inace - probao sam sa vecim naponom: 1.7V - i ploca nikako ne dozvoljava da predjem 1.4V pri max load, tako da stizem do 2.4GHz na jedvite jade. Steta samo, cini mi se, za dobar primerak procesora.

@CAR:
na 1.5V u idle core temp je <30C - tako da se zagrevanje od visoke voltaze "potire" sa tim sto CPU ne radi nista. I, u pravu si, temperatura se sa dizanjem napona najvise menja u idle - dok pri igranju igre max core temp je 55V (i manje) maltene bez obzira na voltazu. Tako da ovaj vdrop ima i dobru stranu.
 
Poslednja izmena:
Stvarno bi trebao da zameniš tu ploču ili makar da probaš da zameniš kondense na njoj...
Pa najjeftiniji ASRock ima mnoogoo bolje napajanje!
Stvarno sumnjam na kondense, pogledaj da nisu nabubreli...
 
Ploca je u perfektnom stanju - i jos uvek pod garancijom. Na koji nacin da je reklamiram? Da se zalim sto je "lenja"? Ova ploca je inace i poznata po tome sto je losa za oc - sada znam i zasto. Kupio sam je jer je bila jeftina. Masina inace radi mesecima stabilno ko stena (ovaj oc od 37% nije zanemarljiv) - tako da nemam nameru da se mnogo zezam s tim. Plan mi je, da (tek krajem godine) potpuno promenim platformu - tako da mi je gubljenje vremena da menjam plocu da bih dobio jos 200MHz. Ovo je tracenje dobrog primerka Semprona - zato mi je zao, ali prica o s754 i AGP je odavno proslost - tako da cu istrpeti trenutno stanje dok ne budem spreman da sve 100% menjam.
 
Ovako bi trebalo:

vdroop je fluktuacija idle <> load, znaci setujes u biosu 1.45 i u idle je 1.45 a u load-u padne na 1.4 npr.

vdrop je fluktuacija bios <> stvarna, setujes u biosu 1.45 a on ustvari setuje 1.32 npr. pa josh posle dodatno obori u loadu.
Hvala na objasnjenju.


Pozdrav
 
Nazad
Vrh Dno