Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Moze li neko da mi kaze da li u slucaju reklamacije vazi kopija racuna?
Izgubio sam original.
I da li mogu da odnesem tv u radnju koja je na drugoj lokaciji od one u kojoj sam kupio?
Znam da bi trebalo u servis odneti al on mi je daleko a koliko znam imam pravo da vratim u radnju pa da oni salju u svoj servis

Takodje da li kad poprave/zamene tv tece nova garancija ili traje kolko je bilo ostalo na starom tv-u?
 
Poslednja izmena:
Ako će da rade po PS-u i cepidlače, onda ne, ne važi, moraš da imaš originale.
Stvar za reklamaciju se nosi u maloprodaju gde si kupio, ti nemaš nikakve veze sa servisom, pošto je ugovor o kupoprodaji između tebe i firme koja ti je to prodala.
Kad ti poprave/zamene TV garancija nastavlja da teče, a trebao bi da se ne računa broj dana za koje vreme je TV bio u servisu.
 
Hvala RingeRaja svraticu da ih pitam dal bi priznali kopiju racuna
 
Kada budeš ostavljao TV u radnji OBAVEZNO traži da ti popune revers sa tačnim modelom i serijskim brojem TV, kao i datumom kada je TV donešen kod njih, da bi imao dokaz ukoliko te budu zavlačili oko garantnog roka, a i da bi mogao da se žališ ako eventualno prekorače rok za popravku.
I nemoj da nosiš daljinski, izgubiće ga.
 
Pre neki dan sam otišao da preuzmem HDD WD 4 TB Red koji sam "kupio" online, a u pitanju je PC Practic (dakle, Alti).
Sve je bilo okay, platio sam cenu po kojoj je kupljen 3 dana ranije, ali sam napravio grešku i nisam na licu mesta pogledao garantni list. Kada sam stigao kući imao sam šta da vidim - na garantnom listu koji je izdao KimTec stoji datum prodaje, ali nigde ne piše kolika je garancija. Vratim se u maloprodaju i pitam prodavca zašto na garantnom listu ne piše koliko je garancija, a on iz topa - "pa imate fiskalni, pokrivena vam je garancija sa njim, ne treba poseban garantni list." Na moje pitanje da li zna koliko godina je garancija na WD Red opet iz topa "2 godine". Kada sam mu rekao da nije, već da je 3 godine, samo je lakonski rekao "aha, da, da..." i proverio u compu, za svaki slučaj, pa mi napisao rukom na garantnom listu i lupio preko pečat.
E sad, zašto KimTec nema "normalan" garantni list na kome postoji pravougaonik u kome se upisuje dužina garancije uopšte mi nije jasno, pošto nema sve što prodaju 2 godine, pa da je dovoljan fiskalni.
Da li je prodavac napravio previd ili je bilo APP ne znam, ali ovo mi se ranije nije dešavalo, a kupio sam diskova ohoho...

Zato sto je isti taj KimTec banana, a i servis im je banana, procitaj u temi za monitore moje iskustvo sa tim servisom, nadam se da ce ih reka odneti u crno more posto su odmah pored reke.... Ne kazem da su svi tamo losi ali ima i verovatno priucenih servisera ili sam ja bas naleteo na najgore, mada je i drug imao isti slucaj sa njima tkd nek ljudi obrate paznju na uredjaje koje im salju, malo je za neverovati sta se tamo desava.
 
Moze li neko da mi kaze da li u slucaju reklamacije vazi kopija racuna?
Izgubio sam original.
I da li mogu da odnesem tv u radnju koja je na drugoj lokaciji od one u kojoj sam kupio?
Znam da bi trebalo u servis odneti al on mi je daleko a koliko znam imam pravo da vratim u radnju pa da oni salju u svoj servis

Takodje da li kad poprave/zamene tv tece nova garancija ili traje kolko je bilo ostalo na starom tv-u?

Moraju da ti priznaju kopiju, reci izbledeo mi je original i tjt. Ja sta god da sam kupio napravi osam kopiju, i to su mi cak i ljudi u servisu u NS rekli da uradim jer racuni izblede pa da posle imam racun.
 
čitam od 193 strane, i nikako da nađem nešto što me interesuje.

naime, kupio bih jedan digitalni fotoaparat, u "fizičkoj" prodavnici u TC Ušće.
iako sam pročitao desetak reviews, znam šta bih trebao da dobijem sa njim, ostavljam mogućnost da DLSR nije za mene i ženu.

da li bih mogao da se pojavim u porodavnici 10 dana kasnije, i da bukvalno kažem: "nije DSLR za mene, dajte mi pare nazad" ?


hvala
 
Mogao bi, ali racunaj da ti verovatno nece primiti uredjaj nazad jer nisu u obavezi. A ti mozes da probas, nece da te upucaju.
 
ok, znači nisu u obavezi?
ako nisu, onda sigurno ni ne bi primili nazad/dali pare.

ništa, lakše ću da živim bez dlsr i sa 500€ u džepu, nego sa dslr koji ne koristim i bez 500€. neću da riskiram.

eto, čim me zakon ne štiti, NO SALE.
 
Štiti te zakon, ali ne da iznajmiš aparat na 10 dana ... :) :)

A veruj mi, ako nisi spreman za dalja ulaganja, i ako već sada postoji crvić sumnje, onda definitivno nije DSLR za vas ....

ProSumer od 200 evra i uživajte... :) :)

Imaš radnji gde možeš da iznajmiš fotoaparat na vikend, to ti je najbolja varijanta.
 
prvo, neću da iznamljujem, nego da probam/o.
ja mogu da nosim i teglim dlsr, ali pitanje je zbog žene.

u normalnim zemljama vraćaš ako ti se ne sviđa "karton od koga je napravljena kutija", da li me razumeš. to je zaštita potrošača, a ne ova sprdnja ovde.

no law - no sale

btw, idemo u švicu na 10 dana za NG, tamo ćemo da kupimo, probamo, i vratimo ako nam se ne sviđa. hteo sam kao "patriota" da ostavim pare ovde, al mi se ne da :)
 
Poslednja izmena:
Onda ga naruči onlajn i imaš 14 dana fore za probanje. U toj varijanti ("na daljinu") imaš pravo da vratiš bez obrazloženja u tih 14 dana od kupovine, a košta te samo troškova vraćanja ako ga vraćaš. Imaš o tome baš na 193. strani od koje si čitao.
 
A da ti proda uredjaj koji je neko koristio 10 dana ti verovatno isto ne odgovara? Sta oni da rade sa tim "probanim" uredjajima, da ih bace ili prodaju u outletu po 30% manjoj ceni? Prosetaj ga po radnji, okini 20 puta, to ti je dovoljno da vidis kvalitet i fizicko stanje.

Budi srecan sto uopste kupujes nesto sto mozes da isprobas pre kupovine, ni to nisu u obavezi da ti ponude, a dosta stvari se ovde kupuje bez ikakve probe.

U USA ce ti mozda primiti peglu nazad, ali ne i DSLR od 500e. I kada kupujes kola, postoji probna voznja jedan krug, a ne probna voznja 10 dana. Ako zelis da ga vratis posle 10 dana, ostavljas im silne pare.
 
Onda ga naruči onlajn i imaš 14 dana fore za probanje. U toj varijanti ("na daljinu") imaš pravo da vratiš bez obrazloženja u tih 14 dana od kupovine, a košta te samo troškova vraćanja ako ga vraćaš. Imaš o tome baš na 193. strani od koje si čitao.
možda, ali ne želim da se zezam tako. hoću retail kupovinu.

A da ti proda uredjaj koji je neko koristio 10 dana ti verovatno isto ne odgovara? Sta oni da rade sa tim "probanim" uredjajima, da ih bace ili prodaju u outletu po 30% manjoj ceni? Prosetaj ga po radnji, okini 20 puta, to ti je dovoljno da vidis kvalitet i fizicko stanje.

Budi srecan sto uopste kupujes nesto sto mozes da isprobas pre kupovine, ni to nisu u obavezi da ti ponude, a dosta stvari se ovde kupuje bez ikakve probe.

U USA ce ti mozda primiti peglu nazad, ali ne i DSLR od 500e. I kada kupujes kola, postoji probna voznja jedan krug, a ne probna voznja 10 dana. Ako zelis da ga vratis posle 10 dana, ostavljas im silne pare.
ovako, šta će oni da rade sa tom vraćenom robom, ne interesuje me. nek rade ISTO što i u normalnim zemljama, nek zveknu neki popust.
ti pišeš ko da ti je prodavnica rođena majka pa se nasekiraš ako na nekom dslr-u ne zarade 200%.

što se tiče vraćke u normalnim zemljama, nemaš pojma. rođak u Torontu je vratio posle 12 dana Pioneer Kuro plazmu od 2500$.

prema tome, ne lupaj sa tim peglama i sa tim "budi srećan". nemam zašto da budem srećan ovde, niti što živim u ovoj zemlji. ok, bolje je nego u somaliji, ali mislim da ovim radikalskim komunjarama neće mnogo trebati da od srbije naprave Somaliju.

a mogu ga pitati i za kola kakva je situacija ako želiš.
 
Poslednja izmena:
^
Problem je sto bi se to kod nas zloupotrebljavalo samo tako. U normalnim zemljama se to ne radi pa i mogu da daju takve mogucnosti vracanja.
Zamisli neko kupi plazmu od 60" samo zbog novogodisnjih praznika pa zeli da vrati pod razlogom "ne odgovara mi" ili bilo koji drugi skuplji proizvod.
Ili fotoaparat od 1500 eura za potrebe godisnjeg odmora pa ga vratis. I tako svake godine u drugoj radnji.
Treba pogledati i njihovu stranu. Jedino je fer vratiti proizvod ukoliko ima skrivenu fizicku ili radnu manu. Mozes u radnjama do mile volje testirati prozvode.

Uostalom imas testove po netu fotoaparata a u krajnju ruku ponesi neki laptop u radnji i ispucaj nekoliko slika, prebaci i vidi dal ti odgovara.
 
Poslednja izmena:
Jedno brzo pitanje:

Kada se ustanovi da je proizvod neispravan i nudi se drugi u zamenu, po ZZPu, garancija na zamenjeni proizvod tece kao od pokvarenog ili se izdaje nova?

Citao sam temu i ZZP okacen ovde ("Sl. glasnik RS", br. 73/2010), radio searcheve al nikako da nadjem odgovor.


Hvala
 
prvo, neću da iznamljujem, nego da probam/o.
ja mogu da nosim i teglim dlsr, ali pitanje je zbog žene.

u normalnim zemljama vraćaš ako ti se ne sviđa "karton od koga je napravljena kutija", da li me razumeš. to je zaštita potrošača, a ne ova sprdnja ovde.

no law - no sale

btw, idemo u švicu na 10 dana za NG, tamo ćemo da kupimo, probamo, i vratimo ako nam se ne sviđa. hteo sam kao "patriota" da ostavim pare ovde, al mi se ne da :)

ti si u debeloj zabludi... NIje proba 10 dana.To je korišćenje..Proba se na licu mesta da li funkcioniše... I to je to..Posle 10 dana, taj uređaj je polovan... Jel bi ti kupio sutradan takav uređaj za isti novac a pored njega imaš isti, koji niko nije drndao 10 dana kod kuće?Naravno da bi svako kupio nov a ne ovaj otpakovan i korišćen... U tim "normalnim zemljama" koje ti nazivaš probaj da to uradiš pa ćeš da se razočaraš---Neće ga primiti nazad...Postoje samo određene prodaje, koje to rade ali ti vrate manje novca jer je to korišćen proizvod i kao takav će ga oni prodavati dalje... POstoji jedan izuzetak , gde veliki marketi prime nazad artikal i daju novac nazad u punom iznosu ali samo ako se radi o artiklu, koji po svojoj prirodi, može dalje da se prodaje kao potpuno nov.
Znači, ako ti se ne sviđaju zakoni naše Srbije, putuj Igumane preko grane ,gde je po tebi "normalno" ali ćeš doživeti razočarenje...

Ne mogu da veruj kako glup rezon imaš...Ili si mnogo mlad ili si totalno....... :wall:
 
za trgovce

PRAVILNIK
O POSTUPKU ZAMENE DOBARA U GARANTNOM ROKU KOD KOJE SE SMATRA DA PROMET DOBARA NIJE IZVRŠEN
("Sl. glasnik RS", br. 118/2012)
Član 1
Ovim pravilnikom bliže se uređuje postupak zamene dobara u garantnom roku kod koje se, u smislu člana 6. stav 1. tačka 2) Zakona o porezu na dodatu vrednost ("Službeni glasnik RS", br. 84/04, 86/04 - ispravka, 61/05, 61/07 i 93/12), smatra da promet dobara nije izvršen.
Član 2
Smatra se da promet dobara i usluga nije izvršen kod zamene dobara u garantnom roku, pod uslovom da je zamena dobara izvršena bez naknade i u skladu sa uslovima iz garancije.
Član 3
Ako se u skladu sa uslovima iz garancije korisniku dobara vrši zamena dobara u garantnom roku uz obavezu plaćanja dela naknade, obveznik PDV dužan je da na taj deo naknade obračuna PDV u skladu sa Zakonom.
Član 4
Danom stupanja na snagu ovog pravilnika prestaje da važi Pravilnik o postupku zamene dobara u garantnom roku koja se ne smatra prometom dobara u smislu Zakona o porezu na dodatu vrednost ("Službeni glasnik RS", broj 67/05).
Član 5
Ovaj pravilnik stupa na snagu 1. januara 2013. godine.
 
@ zver
Cak i da jeste (a nije), ne mozes kopirati zakon sa zapada jer ovde jednostavno nije primenjiv. Ne mozes mi reci da lupam, jer ni ne citas sta ti se pise. Pricamo o zakonu, a ne o dobroj volji prodavca. U Desk-u su mi zamenili monitor posle 40 dana jer sam tek tada izvalio da imam 1 zaglavljeni pixel, a nisu morali.

Prodavnica mi nije majka, ne znam ni da li si uopste pomenuo prodavnicu gde bi uzeo DSLR, a ja stvarno nisam povezan ni sa jednom maloprodajom/servisom/uvoznikom, samo ti kazem da ocekujes previse i pljujes po ljudima za dzabe. Otvori ti radnju ovde i postuj zapadnjacka pravila, pa ubijaj 200% marze na DSLR, a pitacu te kad sinkujes 10k evra da ti stoje modeli na polici a ljudi dodju pa kupe 3 godisnje, a 2 vrate sa 2k okidanja ;).

Jedno brzo pitanje:

Kada se ustanovi da je proizvod neispravan i nudi se drugi u zamenu, po ZZPu, garancija na zamenjeni proizvod tece kao od pokvarenog ili se izdaje nova?

Citao sam temu i ZZP okacen ovde ("Sl. glasnik RS", br. 73/2010), radio searcheve al nikako da nadjem odgovor.


Hvala

Nova, bilo je bukvalno pre 2 dana price o tome ;).
 
Poslednja izmena:
supreme, video sam temu u klabingu i link do posta ovde tek sad, dok sam pretrazivao nisam video :)

od sume nisam video drvo, bukvalno, jer sam na sve moguce nacine trazio, a bilo mi pred nosom...

hvala u sv. slucaju
 
Treba nam nova tema u čijoj prvoj poruci će da stoje linkovi ka zakonima i propisima i odgovori na neka najčešća pitanja. Ova tema je započeta još u vreme važenja prethodnog ZZP i prva poruka nema više vrednost, ista pitanja se ponavljaju na nekoliko dana/nedelja. jedno treba da se sačeka novi/ispravljeni Zakon o zaštiti potrošača koji s eočekuje uskoro, pa da se ne radi dupli posao.
 
Treba nam nova tema u čijoj prvoj poruci će da stoje linkovi ka zakonima i propisima i odgovori na neka najčešća pitanja. Ova tema je započeta još u vreme važenja prethodnog ZZP i prva poruka nema više vrednost, ista pitanja se ponavljaju na nekoliko dana/nedelja. jedno treba da se sačeka novi/ispravljeni Zakon o zaštiti potrošača koji s eočekuje uskoro, pa da se ne radi dupli posao.

Slazem se..ovo je totalni kupus...
 
ti si u debeloj zabludi... NIje proba 10 dana.To je korišćenje..Proba se na licu mesta da li funkcioniše... I to je to..Posle 10 dana, taj uređaj je polovan... Jel bi ti kupio sutradan takav uređaj za isti novac a pored njega imaš isti, koji niko nije drndao 10 dana kod kuće?Naravno da bi svako kupio nov a ne ovaj otpakovan i korišćen... U tim "normalnim zemljama" koje ti nazivaš probaj da to uradiš pa ćeš da se razočaraš---Neće ga primiti nazad...Postoje samo određene prodaje, koje to rade ali ti vrate manje novca jer je to korišćen proizvod i kao takav će ga oni prodavati dalje... POstoji jedan izuzetak , gde veliki marketi prime nazad artikal i daju novac nazad u punom iznosu ali samo ako se radi o artiklu, koji po svojoj prirodi, može dalje da se prodaje kao potpuno nov.
Znači, ako ti se ne sviđaju zakoni naše Srbije, putuj Igumane preko grane ,gde je po tebi "normalno" ali ćeš doživeti razočarenje...

Ne mogu da veruj kako glup rezon imaš...Ili si mnogo mlad ili si totalno....... :wall:

Čekaj, sad meni nije jasno šta i kako.
Da li imam pravo da bez obrazloženja u roku od 14 dana vratim proizvod kupljen "na daljinu" i da dobijem novac natrag?
Evo obrasca o raskidanju ugovora od strane našeg najvećeg prodavca IT robe gde jasno stoji da mi ne treba ama baš nikakav razlog:
http://www.emmi.rs/upload/documents/JednostraniRaskidUgovoraEmmi.doc
E sad, sve uvek možeš da zloupotrebiš, pa i ovo.
 
Čekaj, sad meni nije jasno šta i kako.
Da li imam pravo da bez obrazloženja u roku od 14 dana vratim proizvod kupljen "na daljinu" i da dobijem novac natrag?
Evo obrasca o raskidanju ugovora od strane našeg najvećeg prodavca IT robe gde jasno stoji da mi ne treba ama baš nikakav razlog:
http://www.emmi.rs/upload/documents/JednostraniRaskidUgovoraEmmi.doc
E sad, sve uvek možeš da zloupotrebiš, pa i ovo.
naravno da imaš i o tome sam pisao....
Ta zakonska odredba i postoji jer ti nisi video artikal..kupuješ ga "na neviđeno" tj. na daljinu....
A ja sam pisao o tome da neko dođe u prodavnicu, gde vidi artikal, a u nekim slučajevima može i da ga proba... Posle može samo da reklamira, ukoliko ima skrivenih mana a ne " ne sviđa mi se boja, zeznuo sam se, neće moja žena ovo...".,..-..mislim, totalni nonsens...
 
Poslednja izmena:
Kad je kupovina na daljinu/van poslovnih prostorija, imaš pravo. Kad odeš u fizičku prodavnicu - nemaš, o čemu se ovde priča.
 
Dakle, kupim npr. eksterni hard disk na daljinu, donese mi kurirska služba, platim, otpakujem ga, isprobam kako radi, ustanovim da mi ne odgovara, vratim ga u ambalažu i tražim pare nazad?
Ako je to tako ja više ništa neću da kupujem u radnji, sve a daljinu. Em je komfornije, em mogu da vratim u roku od 2 nedelje ako mi se ne sviđa i ništa ne gubim.
 
Poslednja izmena:
Da. Odnosi se na SVU robu, mada 2/3 robe mozes da sanjas da vratis (recimo potrosnu robu, IEMs koje se guraju u usi, hermeticki zapakovanu robu kod koje moras da unistis pakovanje da bi dosao do istih, itd.). To cak ni ne mozes da probas osim ako nemaju izlozeno, a ko jos ima nesto izlozeno u Srbiji ;).
 
Da. Odnosi se na SVU robu, mada 2/3 robe mozes da sanjas da vratis (recimo potrosnu robu, IEMs koje se guraju u usi, hermeticki zapakovanu robu kod koje moras da unistis pakovanje da bi dosao do istih, itd.). To cak ni ne mozes da probas osim ako nemaju izlozeno, a ko jos ima nesto izlozeno u Srbiji ;).

Čekaj malo, ako je nešto zapakovano hermetički nemam pravo da vratim ukoliko otvorim ili ne?
Mislim da nigde ne pišu uslovi za povrat robe, osim da mora da bude ispravna i u prvobitnom stanju, za ambalažu nema nikavih informacija. Mislim, tako sve mogu da zapakuju hermetički i da ovo ostane mrtvo slovo na papiru, a i zašto bi nešto moglo da se vrati samo zato što ambalaža nije hermetički zatvorena i može da se dotera u prvobitno stanje, a nešto drugo ne???
 
Ti tehnicki imas pravo da vratis, zakonski, ali nece ti uzeti nazad, nezakonski ;). Pa ih ti posle tuzi..

Nisam mislio da prodavci lupaju plastic seal preko svega, nego recimo Sennheiser sluske imas u kutiji, imas i u plastici stopljenoj sa svih strana. Moras da iseces plastiku u krug oko sluski da bi ih uopste izvadio, i da unistis pakovanje. To ti nece primiti nazad nigde, iako zakon kaze da moraju. Takodje ako skines deklaraciju sa odece itd.
 
Nazad
Vrh Dno