Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

^U 14 dana od dana kupovine van poslovnih prostorija/na daljinu može da se vrati roba bez obrazloženja. Prodavac je dužan da najkasnije za 30 dana od prijema robe ili obaveštenja da mu je poslata roba nazad (štagod je prvo) vrati plaćeni iznos. Potrošača može da košta samo trošak vraćanja proizvoda prodavcu. Ne dobija se nov po tom osnovu, nego se kupoprodajni ugovor tom radnjom poništava. Prodavac dobija robu nazad, a kupac plaćeni iznos.

da pomognem malko preciznije:
Члан 35.
Потрошач може у року од 14 дана од дана закључења уговора на даљину или уговора који се закључује изван пословних просторија да без навођења разлога једнострано раскине уговор.
Једностраним раскидом уговора из става 1. овог члана потрошач се ослобађа свих уговорних обавеза, осим непосредних трошкова повраћаја робе трговцу.
Изјава о једностраном раскиду уговора на даљину или уговора који се закључује изван пословних просторија сматра се благовременом уколико је послата трговцу у року из става 1. овог члана или ако је потрошач вратио трговцу робу коју је примио по основу уговора у року из става 1. овог члана.
Изјава о једностраном раскиду уговора производи правно дејство од дана када је послата трговцу.
Код уговора који се закључују изван пословних просторија, рок из става 1. овог члана рачуна се од тренутка када потрошач потпише поруџбеницу, а у случају да поруџбеница није у писменој форми од тренутка када потрошач прими копију попуњене поруџбенице у писменој форми или копију попуњене поруџбенице на трајном носачу записа (трајном медијуму) ако се потрошач с тиме сагласи и завршава се истеком последњег часа последњег дана рока.
Код уговора о продаји робе на даљину, рок из става 1. овог члана рачуна се од тренутка када роба доспе у државину потрошача, односно трећег лица које је одредио потрошач, а које није превозник и завршава се истеком последњег часа последњег дана рока.
Члан 37.
Једностраним раскидом уговора на даљину или уговора који се закључује изван пословних просторија престају обавезе уговорних страна које су настале закључењем уговора на даљину, односно уговора који се закључује изван пословних просторија.
Трговац је дужан да потрошачу без одлагања врати износ који је потрошач платио по основу уговора, а најкасније у року од 30 дана од дана пријема изјаве о једностраном раскиду уговора.
 
E sad, dali to znači da Limundo, Kupindo i slični nebi smeli da udaraju i dozvoljavaju negativne poene ako se na taj način raskine ugovor, tj. vrati neka stvar ? Ne vidim nigde dali se taj zakon odnosi i na polovne stvari i fizička lica.
 
ZZP se ne odnosi na trgovinu između dva fizička lica.
 
How come?

члан 5
...
2) трговац јесте правно или физичко лице које наступа на тржишту у склопу своје пословне делатности или у друге комерцијалне сврхе;
...
 
Da li je komercijalna svrha ako prodaješ svoj polovan laptop, auto, cipele itd? Pretpostavljam da se ovo odnosi na preduzetnike.
 
Poslednja izmena:

члан 5
...
2) трговац јесте правно или физичко лице које наступа на тржишту у склопу своје пословне делатности или у друге комерцијалне сврхе;

a.k.a. Trgovinska radnja, preduzetnik, STR .... i to nije isto što i pravno lice. I mene je to bunilo, pravna lica su valjda DOO, PP i slično. A ovo je registrovano kao firma, ali je nekako "bliže" fizičkom licu, i kod banaka, za kredite, itd itd.

Može neko kroz STR da ima isti promet kao neki DOO, kod banke će veći kredit ili minus moći da dobije DOO.

Sve su peripetije i zavrzlame, ubibože ....
 
Da li je komercijalna svrha ako prodaješ svoj polovan laptop, auto, cipele itd? Pretpostavljam da se ovo odnosi na preduzetnike.
Pa, ono, kad fizičko lice prodaje 10 nekorištenih komada istog proizvoda, a nije registrovano kao STR ili preduzetnik, koji je to slučaj? Koliko sam čitao iskustva korisnika, carina takve pošiljke tretira kao komercijalu, bez obzira na iznos, i oporezuje i carini odgovarajuće.
 
Poslednja izmena:
a.k.a. Trgovinska radnja, preduzetnik, STR .... i to nije isto što i pravno lice. I mene je to bunilo, pravna lica su valjda DOO, PP i slično. A ovo je registrovano kao firma, ali je nekako "bliže" fizičkom licu, i kod banaka, za kredite, itd itd.
Ok, ali to valjda spada pod "u sklopu poslovne delatnosti".
 
Neće da mu puste na carini 10 laptopova i ostalo itd. Tražiće da pokaže dozvolu (ako je za neko udruženje, itd, pa dozvola od ministarstva) ili će tražiti da carini pravno lice/firma itd.....

Za sitne stvari tolerišu do 3 komada of a kind.

Za LapTop ili Televizor ili konzolu, pitanje je da li bi i te 3 dozvolili.

Ok, ali to valjda spada pod "u sklopu poslovne delatnosti".

I opet se vraćam na :
a.k.a. Trgovinska radnja, preduzetnik, STR
ima nešto registorvano, ima sedište, ima pečat.

Ako si kupio od Mike Perića, kao fizičkog lica, ne kači ZZP.

To je napisao Joker.
ZZP se ne odnosi na trgovinu između dva fizička lica.

Da li je komercijalna svrha ako prodaješ svoj polovan laptop, auto, cipele itd?

Ne bi trebalo, prodaješ svoje, polovno, nisam još čuo da neko na autopijaci daje garanciju na svoj auto....
 
Poslednja izmena:
Carina je navedena da se vidi da država na neki način priznaje "obično" fizičko lice kao komercijalni entitet na tržištu (u smislu dalje preprodaje, a ne privatnog korišćenja robe). kao i Carina, laptopovi su tu radi ilustracije, ne 'vataj se za detalje. Neka bude 5 miševa, pa neka bude i 3 identična, ili 20 figurica za fantasy game (kao što smo imali slučaj na forumu), ako ti je tako lakše.

Pošto nekima smeta, neka bude bez uvoza: lokalno je kupljena roba i preprodaje se nekorišćena. Opet pitam, koji je to slučaj po ZZP?

Ja ne znam šta je tu "bliže" ili "dalje" fizičkom licu u praktičnoj situaciji, važno je samo kako zakon prepoznaje ta lica u konkretnom delu kupoprodaje, a sve mi govori da ih prepoznaje kao pravna čim se zavode u registar. Na kraju krajeva, registrovani preduzenik nije 24 časa pravno lice, iako je imenom, prezimenom i ostalim podacima ubeležen.

Dakle, ako je fizičko lice registrovani preduzetnik, STR ili radnja, onda je on ustvari pravno lice koje prodaje "u sklopu svoje poslovne delatnosti", a ne "u druge komercijalne svrhe". Dakle, na šta se odnosi ono "trgovac je fizičko lice" u Zakonu?


-------------
Eto, moj slučaj je da je od mene moj lični motor kupio čovek u ime svoje firme. Ja sam fizičko, on je pravno lice (po nastupanju). Morao sam da platim zakonske troškove i porez. Samim činom kupoprodaje, ja sam po zakonu bio dužan da mu obezbedjujem 12 meseci garancije, ali to srećom više nije slučaj.
 
Fizicko lice koje obavlja privrednu delatnost u skladu sa zakonom je preduzetnik.... Ako prodaje neregisteovano onda krsi cl 11.stav 1.zot a kupac moze samo po zakonu o obligacionim odnosima da ga tuzi za stetu..nema skracenog postupka i prezumpcije nesaobraznosti u tom slucaju,l,
 
Carina je navedena da se vidi da država na neki način priznaje "obično" fizičko lice kao komercijalni entitet na tržištu (u smislu dalje preprodaje, a ne privatnog korišćenja robe). kao i Carina, laptopovi su tu radi ilustracije, ne 'vataj se za detalje. Neka bude 5 miševa, pa neka bude i 3 identična, ili 20 figurica za fantasy game (kao što smo imali slučaj na forumu), ako ti je tako lakše.

Ja pričam ono što znam da se dešavalo ljudima. Možeš da uvezeš jahtu od milion evra, i da platiš carinu i porez. Ali ne možeš da uvezeš 20 recimo hard diskova, na Ime i Prezime. I alfaunits je jednom navodio slučaj da u Nemačkoj valjda, uvezao na Ime i Prezime 50 diskova, paltio dažbine, i sve OK.
Kod nas ne može, jer odmah polaze od pretpostavke da ide dalje za preprodaju (čitaj: zaradjuješ) a to kod nas ne može, ako nisi registrova u APRu bar kao preduzetnik. A čim se registruješ, onda već nisi fizičko lice. A iz to ide dalje, plaćaš doprinose, penzono, zdravstveno, i ostale dažbine od koji "živi" država, što je njoj i cilj.

Mojoj komšiki u prodavnici u krugu pijace naplatili kaznu, i zatvorili 15 dana radnju, zbog neizdavanja fiskalnog. Kad je pitala inspektora zašto nije nikom od "roma" koji napolje ispred radnje prodaju isto to, ne naplati takvu kaznu, on joj je kratko odgovorio "oni za mene ne postoje" .... nema ih nigde, nisu zavedeni, i ne kači ih ništa.... s vremena na vreme pokupe ih komunalci, zaplene robu, ona se posle prodaje na aukcijama, i nikom ništa.....

važno je samo kako zakon prepoznaje ta lica u konkretnom delu kupoprodaje, a sve mi govori da ih prepoznaje kao pravna čim se zavode u registar.
Nisi mi jasan, uopšte, ako je registorvan, onda je Preduzetnik, ili TR ili SR ili nešto. I normalno je da dobiješ fisklani, i sve što ti po zakonu uz to sleduje.
Ja mislio da ti pitaš ako kupiš od Ime Prezime, šta i kako, i gde to spada. A po onom insprektorovom, ispada "oni za mene ne postoje"...

ja sam po zakonu bio dužan da mu obezbedjujem 12 meseci garancije, ali to srećom više nije slučaj.
ovo je bio najveći ******izam, kad nešto na šta više ni fabrika ne daje garanciju, ti si DUŽAN da mu daš garanciju... u redu neka radna, i to, ali 12 meseci .... smejurija.... ko što je jedan otišao na auto otpad da traži garanciju za turbinu, koju je kupio 2 meseca pre toga.. :) :) :) turbina od 15 godina. Ebi ga, znaš rizike, oće prodješ sa 50 evra....

Dakle, na šta se odnosi ono "trgovac je fizičko lice" u Zakonu?
Ne možeš samo to da izvučeš, ebemu, to je deo rečenice, nije cela rečenica.

sam si izvukao
2) трговац јесте правно или физичко лице које наступа на тржишту у склопу своје пословне делатности или у друге комерцијалне сврхе;

Ovo u druge komercijalne svrhe, možda je vezano za ono, ugovor o delu, gde ti možeš kao pojedinac, po ugovoru, da prodaješ nešto za nekog, kao ova osiguravajuća društva, kirbi usisivači, trgovački putnici... ali da prodaje u nečije ime...

Ne znam, pretpostavka, možda, kad bi imali ovde nekog ko se baqvio time, bio nekako u dodiru sa tim, pa da objasni....
 
Fizicko lice koje obavlja privrednu delatnost u skladu sa zakonom je preduzetnik.... Ako prodaje neregisteovano onda krsi cl 11.stav 1.zot a kupac moze samo po zakonu o obligacionim odnosima da ga tuzi za stetu..nema skracenog postupka i prezumpcije nesaobraznosti u tom slucaju,l,
Kako se po zakonu tretira registrovani preduzetnik: pravno ili fizičko lice, konkretno u slučaju da je prodavac nečega?

A čim se registruješ, onda već nisi fizičko lice.
Pa, ovo pišem svo vreme. Eto, i sam si rekao. Kako su onda preduzetnik, STR i trgovinska radnja "fizička lica" u postu 2916 i u ZZP? To su pravna lica.

Sad kad smo to rešili, ko je fizičko lice-trgovac u ZZP?
 
Najbolje je da sam ja zakomplikovao. Čas jesu, čas nisu fizička lica...
 
http://sr.wikipedia.org/sr/Предузетник
Предузетник (енгл. entrepreneur) је правна форма организовања привредног друштва од стране једног физичког лица, ради обављања делатности у циљу стицања добити.
http://sr.wikipedia.org/wiki/Privredna_društva
Privredno društvo je poslovni subjekt sa statusom pravnog lica koje samostalno obavlja delatnost proizvodnje, prodaje i vršenja usluga na tržištu u cilju sticanja dobiti.
 
Opet vadis samo delove.

"Предузетник је пословно способно физичко лице, никако правно лице, које за обавезе предузећа одговара целокупном сопственом имовином. "
 
Propisana su dva načina na koji pojedinci mogu da pristupe obavljanju delatnost radi sticanja dobiti. Jedan od tih načina jeste preduzetnik. Zakonom je određeno da je preduzetnik fizičko lice koje obavlja delatnost radi sticanja dobiti. Da bi fizičko lice steklo status preduzetnika nužno je da se isto registruje kao takvo u propisani registar. Taj registar jeste Registar privrednih subjekata koji vodi Agencija za privredne registre. Momentom registracije dolazi do značajne posledice, koja se ogleda u tome da jedno fizičko lice – pored toga što je čovek, postaje i individualni trgovac (preduzetnik) koji kao takav ima kapacitet da obavlja delatnost radi sticanja dobiti. Iz tog razloga, ovim referatom, biće dat karatak prikaz postupka registracije preduzetnika.

Izvor:
http://osnivanjepreduzeca.rs/registracija-osnivanje-preduzetnika/
 
Da neću možda da citiram celu stranicu? Link je tu.

Ta rečenica govori da samo i jedino fizičko lice može da bude registrovano kao preduzetnik. Pravno lice nikako i nikad ne može da bude I preduzetnik.

Dakle, prvo moraš da budeš fizičko lice da bi mogao da se registruješ kao pravno lice - preduzetnik. Nakon toga si fizičko lice, jer si prosto ljudsko biće, a u poslovanju si pravno lice - taj-i-taj preduzetnik.
 
Odavde, pa je dodatnu komplikaciju uneo neko konstatacijom da preduzetnik, str itd. nije pravno lice.

Usputbudirečeno, Zakon reguliše i prodaju polovne robe, odnosno trajanje garancije.
 
Poslednja izmena:
Komplikujete prostu stvar

PReduzetnik je fizicko lice koje obavlja delatnost.
PReduzetnik nije nikako pravno lice .

u ZZPu lepo pise
трговац јесте правно или физичко лице које наступа на тржишту
 
Poslednja izmena:

Pogresno potpuno.
Nemoj koristiti wiki kao izvor informacija. SVako moze da pise tamo.
A najcesce pisu oni koji ne znaju nista ili oni koji prepisuju sa jos gorih mesta.
To sto je prvi rezultat u google searchu je do drugih stvari , ne treba i vama da bude prvi klik.

Znaci vidi se da pise nepismena osoba.

Privredno drustvo je JEDNO
Preduzetnik je DRUGO

Preduzetnik nije vrsta Privrednog drustva.



Pogresio si . Nemoj traziti nacine da se opravdas.
Kako je zakon nejasan i slicno.



Wikipedia je skupina pogresnih infromacija

OVo si ti citirao sa wikipedi-e

Предузетник (енгл. entrepreneur) је правна форма организовања привредног друштва од стране једног физичког лица, ради обављања делатности у циљу стицања добити.

Ovo je glupost. 60 greska u jednoj recenici.


Preduzetnik nije drustvo. Pa valjda je to logicno.

Kako jedan covek moze da bude drustvo.

Preduzetnik je privredni subjekat a ne DRUSTVO

Drustva su > ortacko, ad, doo i tako dalje. odnosno jos komanditno

Privredna drustva i preduzetnici spadaju pod privredne subjekte

Privredna drustva nisu isto sto i preduzetnici.

Preduzetnici nisu pravna lica vec fizicka



i ono najbitnije : WIKIPEDIA je najgori moguci izvor informacija. Koriste ga svi jer je 99% slucajvea prvi rezultat na google searcu.






Stvarno ne znam zasto ste sve iskoplikovali kad je joker lepo i tacno objasnio sve.
 
Poslednja izmena:
Pa bas zbog linkova sa Vikipedije. Los izvor je upravo zato sto oni koji je koriste misle da je pouzdan, pa nekriticki uzimaju stvari napisane tamo za cinjenice.
 
Zastita potrosaca kroz zakone i praksu

Treba napraviti razliku izmedju fizickig lica,koje je registrovalo svoju delatnost kroz preduzetnicku radnju i fizickog lica koje to nije ucinilo a, u zakonskim okvirima, moze imati status trgovca. To su tacke 1,2 i 3 navedenog clana Zot.

"Član 11

Svojstvo trgovca, u smislu ovog zakona, imaju pravna lica i preduzetnici koji obavljaju trgovinu.

Svojstvo trgovca u smislu ovog zakona imaju i fizička lica, ako ovim zakonom ili posebnim propisom nije drugačije propisano, i to:

1) poljoprivrednici, registrovani u skladu sa propisima kojima se uređuje poljoprivreda, u pogledu poljoprivrednih proizvoda koji su predmet registracije;

2) lica koja vrše promet ulovljene divljači, ribe, gljiva, divlje flore i faune, i ostalih šumskih plodova, u skladu sa posebnim propisima o lovu, ribljem fondu, veterini, zaštiti prirode i šumama;

3) fizička lica koja u vidu zanimanja obavljaju delatnost slobodne profesije uređenu posebnim propisima."

Pojedinacne i sve druge prodaje van ovog clana(npr. prodaja auta) , ne cine jedno fizicko lice trgovcem,pa nema potrebe pominjati Zakon o zastiti potrosaca.
 
Znači, fizičko lice koje je registrovano u APRu je trgovac,Trgovinska radnja, ali nije pravno lice. Kači ga zakon, jer je registrovan da obavlja trgovinu i od toga živi. Plaća poreze , doprinose, firmarine, porez na dobit na kraju godine, i sve ostalo što se država seti da mu nakači. Država ga vidi kao neki subjekt tu, i jaši ga, i kači ga ZZP.

Fizičko lice koje ti kao Ime Prezime proda svoj auto, laptop, patike, ili nešto četvrto, nije trgovac, i ne kači ga ZZP.

Tako?
 
Tako je.

Samo jedna ispravka, fizicko lice koje je registrovano u APRu moze da bude trgovac. Ne znaci obaveztno ako je preduzetnik da se bavi trgovinom.
Ako je trgovac kaci ga zakon.
 
Dobro, normalno, ima i doktora koji su preduzetnici, nego ovde pričamo o trgovcima.
 
Nisi prvi sa tim problemom da si dobio uredjaj bez garantnog lista :) I ja sam par puta tako prosao ali posalju naknadno, a desilo mi se da mi na ssd u garantni list napisu da je garancija 3 god i ja ih par puta kontaktirao i kao 3 godine je i onda posle kao dodjite da ispravimo 5 god je :D

Pre neki dan sam otišao da preuzmem HDD WD 4 TB Red koji sam "kupio" online, a u pitanju je PC Practic (dakle, Alti).
Sve je bilo okay, platio sam cenu po kojoj je kupljen 3 dana ranije, ali sam napravio grešku i nisam na licu mesta pogledao garantni list. Kada sam stigao kući imao sam šta da vidim - na garantnom listu koji je izdao KimTec stoji datum prodaje, ali nigde ne piše kolika je garancija. Vratim se u maloprodaju i pitam prodavca zašto na garantnom listu ne piše koliko je garancija, a on iz topa - "pa imate fiskalni, pokrivena vam je garancija sa njim, ne treba poseban garantni list." Na moje pitanje da li zna koliko godina je garancija na WD Red opet iz topa "2 godine". Kada sam mu rekao da nije, već da je 3 godine, samo je lakonski rekao "aha, da, da..." i proverio u compu, za svaki slučaj, pa mi napisao rukom na garantnom listu i lupio preko pečat.
E sad, zašto KimTec nema "normalan" garantni list na kome postoji pravougaonik u kome se upisuje dužina garancije uopšte mi nije jasno, pošto nema sve što prodaju 2 godine, pa da je dovoljan fiskalni.
Da li je prodavac napravio previd ili je bilo APP ne znam, ali ovo mi se ranije nije dešavalo, a kupio sam diskova ohoho...
 
Nazad
Vrh Dno