Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Na nista od toga pisi, proplo, ko ce da se smuca po sudu zbog misa, ne ide se zbog mnogo vecih stvari.
Trenutno je jedan diler za Fiata pukao, zove se MSD Trade.
Ljudi su kupovali Fiat 500L preko njega, i sad moraju da se tuze da bi izvukli nesto, od kola ni traga ni glasa, a kredit samo ide, iz meseca u mesec.

Dobro je dok je Game pad problem, ili mobilni....
 
Ma za te krupnije stvari normalno je i da se sudi covek, tako za sitnije iskulira i idemo dalje sta da se radi. Dosta zavisi i od prodavca kakav je, neki gleda da izadje kupcu u susret, a neki bi se ciganio za 100 dinara ako bi mu izasli iz dzepa. Kad imas problem prvo te setaju tamo vamo u fazonu nisu nadlezni, pa kad se malo stvar zahukta onda tek neko postane nadlezan. Zamislite situaciju da 3x saljete neku stvar na servis i serviser ne uocava kvar i onda cetvrti put odete licno u servis da nacrtate serviseru i tek onda uvidi da problem ipak postoji...
 
Za misha pogotovo.. Mada, troskove advokata i sudskih taksi na kraju placa onaj ko je izgubio spor.

Plaća ili nadoknađuje?
Ako je ovo drugo, onda to znači da u startu ipak treba imati sredstava za tužbu i advokata.
S obzirom na životni standard u Srbiji, retko ko će se upuštati u to, kao i svakodnevne "reportaže" kako nam sudovi loše rade i sporovi mogu da se otegnu na nekoliko godina (nasuprot ovome npr), "Trgovci" to znaju pa "koriste" a vlast se pravi blesava (ne bih da ulazim u detalje zašto je to tako inače ode tema u politiku), glume da ne vide da je zakon problem.

Zaista je teško posavetovati nekoga kada svi vidimo da je žrtva prevare ali nikako ne bih mogao bilo kome da savetujem ovako nešto:
Ma za te krupnije stvari normalno je i da se sudi covek, tako za sitnije iskulira i idemo dalje sta da se radi...
 
Plaća ili nadoknađuje?
Ako je ovo drugo, onda to znači da u startu ipak treba imati sredstava za tužbu i advokata.
S obzirom na životni standard u Srbiji, retko ko će se upuštati u to, kao i svakodnevne "reportaže" kako nam sudovi loše rade i sporovi mogu da se otegnu na nekoliko godina (nasuprot ovome npr), "Trgovci" to znaju pa "koriste" a vlast se pravi blesava (ne bih da ulazim u detalje zašto je to tako inače ode tema u politiku), glume da ne vide da je zakon problem.

Zaista je teško posavetovati nekoga kada svi vidimo da je žrtva prevare ali nikako ne bih mogao bilo kome da savetujem ovako nešto:

Ti placas advokata i troskove takse za pokretanje sudskog spora. Posle toga ,ako dobijes ,dajes sudu racune advokata i plus taksa...placa presudom prodavac a placa i sudske teroskove...
 
@SuperStarr Mislio sam sitnije u smislu neke robe vrednosti 1000 din i manje, necu se sigurno suditi npr za misa kog nece da mi zamene i tvrde da sam ga ja ostetio npr a otkazao je usled sasvim normalnog rukovanja. Demonstrativno bi im tog misa razbio pred njima i izgazio ga i nikad ne bih usao u tu prodavnicu i plus bih je blatio na svakom koraku. Msm za nekoga je i 1000 din puno ali smatram da nije vredno sudjenja itd jer se za neke stvare ne moze ni utvrditi kako je nastala steta.
 
Poslednja izmena:
A ko placa vestaka, nakarika se tu neka lepa suma na kraju, samo da se udje u proces.
Mog rodjaka su preveslali za motor od Epice u garanciji, bila je i reportaza na RTS-u, pre neku nedelju.
Otprilike 3 puta mu je crkao motor na novom autu do 120.000km.

On se sad godinama sudi, i nista.

Da nije sve tako crno, Prestidjio mobilni, sam uzeo pokvaren, odneo u servis, oni lupili posle par dana potvrdu da ne mogu da ga poprave, i dobio sam odma novi, cao i dovidjenja.

Vrlo poslovno, i naravno da cu da ih pohvalim
 
A ko placa vestaka, nakarika se tu neka lepa suma na kraju, samo da se udje u proces.
Mog rodjaka su preveslali za motor od Epice u garanciji, bila je i reportaza na RTS-u, pre neku nedelju.
Otprilike 3 puta mu je crkao motor na novom autu do 120.000km.

On se sad godinama sudi, i nista.

Da nije sve tako crno, Prestidjio mobilni, sam uzeo pokvaren, odneo u servis, oni lupili posle par dana potvrdu da ne mogu da ga poprave, i dobio sam odma novi, cao i dovidjenja.

Vrlo poslovno, i naravno da cu da ih pohvalim

Vestak takodje spada u troskove sudjenja i te troskove na kraju mora da namiri porazena strana..
 
Da li ima nekoga ko je usao u proces, da opise kako je to sve islo, i koliko love treba, mozda negde ranije i pise?
Pretpostavljam da se to krece oko 20-30.000 da se udlje u pricu, pa se onda avokatu placa svako rociste?
 
Dodacu jednu nevezanu stvar za ovu, sinoc pricam sa drugarom koji radi u KG za Bosch i pricam mu sta se dogadja za monitor i da se 3 meseca i jace natezem sa servisom/asus kancelarijom/prodavcem itd a preslusao je snimak koji sam napravio itd bla bla i smatra da sam 100% upravu sto trazim povracaj novca i objasnjava mi doslovno da se sve moze kad se hoce jer imao je on x slucajeva npr dodje mu covek i zali se tipa kupio sam kod vas usisivac i ne radi. On ga pregleda i utvrdi da je kabel nestrucnim rukovanjem iscupan a to podpada pod fizicko ostecenje i gubi se garancija, i sad opcija A- odbijes coveka on te blati svuda okolo sto naravno nije dobro za tebe i marku koju predstavljas i opcija B- kazes coveku ok uredjaj ce biti zamenjen ili popravljen i tjt. Msm da su nasi trgovci oguglali na prava musterija jer musterije slabo stiti zakon i onda to koriste da sebe izvuku iz nekih situacija gde bi mogli da reaguju samo da hoce. Tipa ja sam u Emmi-u u zadnjih pola godine ostavio brat bratu 2000e na raznorazne komponente, sad imam problem koji vec 3 meseca ne mogu da resim a njih kao prodavca to izgleda ne tangira, a mogu da stavim ruku u vatru samo da hoce obratili bi se ovlascenom servisu ili uvozniku i zatrazili zamenu monitora i tjt, jer u garantnom listu lepo pise ukoliko se kvar u roku od 45 dana ne otkloni uredjaj se menja istim ili uredjajom slicnih karakteristika. I sad najveci apsurd, znaci apsurd nad apsurdima ja nosim monitor u servis prodavca i servis kaze problem postoji kako vi kazete, tacno to sto opisujete, salju monitor u ovlasceni servis i ovlasceni servis odbija zamenu po fazonu mi problem ne uocavamo o_O I onda ja trebam da se tuzim da bih dobio drugi monitor ili povracaj novca? a sam prodavac fakticki potvrdjuje da postoji problem, msm o cemu mi onda pricamo...
 
Svi ti zakoni o zaštiti potrošača su prepuni nekih rupa koje prodavci vešto koriste ili im je to verovatno politika ..Nedavno je moj drugar uzeo tablet u WinWin shopu online ond aje primetio jednu malenu mrljicu na ekranu i mrtve piksele odmah ih je pozvao .zeleo je da mu odmah zamene uredjaj sto su oni pristali ali su to poslali u Alti servis..I zamislite sada to je poslato 18 og a oni su tamo evidentirali prijem 24 og i servisirali 31 og a decku je isteklo pravno na finansijsko razduzenje 29 og..i plus su utvrdili kako uopste nema nepravilnosti na uredjaju koje je on naveo.u pitanju je uredjaj od nekih 30000 rsd i sa dmu jedino ostaje potrosacka tuzba eto zakona.a iz udruzenja potrosaca mu kaze da je proslo zakonskih 14 dana i da ga je trgovac obmanuo odugovlaceci sa zamenom uredjaja...
znaci potrosaci su prepustenoi sami sebi jedan totalni divlji zapad..to je samo izvod u kratkim crtama a celokupna prica je samo opomena za paznju kod koga s ekupuje..
Npr ja sam nedavno u holandiji uzeo tablet nesto mi nije bilo u redu odem u Mediamarkt instantno mi iste sekunde zamene uredjaj ili vrate novac toliko o tome..A sto se tice te Alti emmi winwin pc practic grupe dovoljno d aalti ne potvrdi kvar i ond ajedino ostaje potrosacka tuzba..
 
@DARK SIDE
Zar u prvih 6 meseci od kupovine dokazivanje nije obaveza prodavca, pa samim tim on treba da plati veštaka?
@pepily
U zakonu ne postoji odmah zamena neispravnog uređaja, uređaj se šalje u servis, makar on bio i star par sati od kupovine. Online kupljen proizvod može da se vrati u roku od 14 dana ali ako je ispravan
 
@pepily
U zakonu ne postoji odmah zamena neispravnog uređaja, uređaj se šalje u servis, makar on bio i star par sati od kupovine. Online kupljen proizvod može da se vrati u roku od 14 dana ali ako je ispravan

Pa u servisu i kazu da je potpuno ispravan ja samo govorim da su mu nudjene pare ili zamena a d aje tim odugovlacenjem servisa izgubio tih 14 dana..tako kazu i u Agenciji za zaštitu potrošača..
 
Verovatno u agenciji za zaštitu potrošača nisu najbolje razumeli.
Pročitaj članove ZZP 35,36,37 ......
http://paragraf.rs/propisi/zakon_o_zastiti_potrosaca.html


Pravo potrošača na jednostrani raskid ugovora i raskidni rok

Član 35

Potrošač može u roku od 14 dana od dana zaključenja ugovora na daljinu ili ugovora koji se zaključuje izvan poslovnih prostorija da bez navođenja razloga jednostrano raskine ugovor.
Jednostranim raskidom ugovora iz stava 1. ovog člana potrošač se oslobađa svih ugovornih obaveza, osim neposrednih troškova povraćaja robe trgovcu.
Izjava o jednostranom raskidu ugovora na daljinu ili ugovora koji se zaključuje izvan poslovnih prostorija smatra se blagovremenom ukoliko je poslata trgovcu u roku iz stava 1. ovog člana ili ako je potrošač vratio trgovcu robu koju je primio po osnovu ugovora u roku iz stava 1. ovog člana.
Izjava o jednostranom raskidu ugovora proizvodi pravno dejstvo od dana kada je poslata trgovcu.
.............
 
U zakonu ne postoji odmah zamena neispravnog uređaja, uređaj se šalje u servis, makar on bio i star par sati od kupovine.
I postoji i ne postoji. Obzirom da u zakonu ne piše precizan rok niti neka ograničenja koliko brzo prodavac može da da zamenu, ništa prodavca ne sprečava da to uradi odmah (naravno da niko to neće da uradi - za skuplje stvari - ali može, prepreka nema).
Online kupljen proizvod može da se vrati u roku od 14 dana ali ako je ispravan
Podebljano nigde ne piše u ZZP, upravo sam proverio sve članove koji se tiču prodaje na daljinu i vraćanja u roku od 14 dana. Zapravo je izjava kontradikcija jer, ako se isporuči neispravan proizvod ili se pokvari u tih 14 dana, ispada da ne može da se vrati, iako nije kupčeva krivica (=uskraćeno je zakonsko pravo), nego samo u situaciji "ne svidja mi se kako radi".
 
Zastita potrosaca kroz zakone i praksu

@DARK SIDE
Zar u prvih 6 meseci od kupovine dokazivanje nije obaveza prodavca, pa samim tim on treba da plati veštaka?
@pepily
U zakonu ne postoji odmah zamena neispravnog uređaja, uređaj se šalje u servis, makar on bio i star par sati od kupovine. Online kupljen proizvod može da se vrati u roku od 14 dana ali ako je ispravan

Ja sam odgovorio na pitanje, generalno.Nigde nisam pisao o prezumpciji nesaobraznosti u prvih 6 meseci. Dobija se prodavac u prvih 6 meseci u skracenom postupku.Ali ako vestakom prodavac dokaze da je kupac kriv,nebitna je prezumpcija nesaobraznosti..vestaka i sve ostalo placa kupac..
Posle 6 meseci prodavac i kupac imaju samo malo drugi tretman.Mada je teret opet na prodavcu da dokazuje vestakom nestrucno rukovanje ili npr. vis maior.Takodje vidim da neko misli da se vestak placa odmah po vestacenju? Heheheh..malo morgen to tako ide kod nas...
 
Poslednja izmena:
@DARK SIDE
Hvala
@RazbojNick
Napisao sam da u zakonu ne postoji obaveza da se roba odmah zameni. Kupis mikser dođeš kući uključiš ga on ne radi, vratiš se u prodavnicu ide standardna reklamacija, nema zakonska obaveza da taj (prodat neispravan) mikser odmah zamene za drugi.
Za povrat u roku 14 dana sad sam gledao, ne piše u zakonu da se vraća ispravan, znam da sam čitao postupak jedne firme (win) prilikom povrata robe, da se proizvod šalje u servis da se utvrdi ispravnost pa se tek onda vraća novac, pa sam mislio da je tako i zakonski regulisano.
 
Zastita potrosaca kroz zakone i praksu

Pa sta sam ja napisao?

Pa napisao si pompezno da trzisna inspekcija vise ne postoji.A o tome pisem jos od pre 2 godine..U ovoj temi je toliko puta to napisano, da ne razumem tvoje cudjenje...stara vest od januara 2011.ali ok..idemo dalje...
 
Poslednja izmena:
Sad ste me sktoz zbunili.
Sta se desava ako uzmem online proizvod i on ne radi/pokvari se/bilo sta u roku od 14 dana?
Da li dobijam nov, koji je postupak...
 
^U 14 dana od dana kupovine van poslovnih prostorija/na daljinu može da se vrati roba bez obrazloženja. Prodavac je dužan da najkasnije za 30 dana od prijema robe ili obaveštenja da mu je poslata roba nazad (štagod je prvo) vrati plaćeni iznos. Potrošača može da košta samo trošak vraćanja proizvoda prodavcu. Ne dobija se nov po tom osnovu, nego se kupoprodajni ugovor tom radnjom poništava. Prodavac dobija robu nazad, a kupac plaćeni iznos.
 
Pa napisao si pompezno da trzisna inspekcija vise ne postoji.A o tome pisem jos od pre 2 godine..U ovoj temi je toliko puta to napisano, da ne razumem tvoje cudjenje...stara vest od januara 2011.ali ok..idemo dalje...

A sta je covek iznad mene napisao ;)
 
Imam pitanjce koje i jeste i nije vezano za temu.

Danas sam bio u Alti servisu da bi predao komponentu i dobio povracaj novca (nisam zadovoljan kako radi) i tek kada sam dosao kuci vidim da su pogresno upisali ime mog oca (negov tekuci sam dao). Da li to moze da pravi probleme pri povracaju novca ili ne? Umesto Branislav napisali su Radoslav a ja krastavac nisam obratio paznju.
 
Sta treba da se dobije pri kupovini proizvoda kome je garancija 3 godine?

Dobio sam fiskalni racun i onu fakturu, kao i servisni list, ali nigde nema garantnog lista. Niti igde pise da je garancija 3 godine (osim na samoj kutiji proizvoda).
 
Ako je garancija duža od zakonske treba da dobiješ garantni list.
 
Sad sam zvao i trazio garantni list i rekose poslace i stici ce sredinom naredne nedelje.
Odavno nisam kupovao u WinWin-u ali sam malo razocaran.

-Na sajtu pise da ima opcija Danas-za-Danas i da ako se naruci do 12 roba stize do 16h, a ako se naruci izmedju 12-16 onda stize do 20h i to istog dana. Ja zovem oko 14h i pitam kada ce stici, a oni kazu "kuriri su vec otisli". Ja lepo pitam za opciju "danas za danas" na sta oni kao "evo provericemo". I onda nemaju i kao stici ce sutra (petak) i dogovorimo se da bude posle 12h jer ne mogu pre toga.
-Sutradan nista ne stize. Ja zovem oni kazu u subotu ce, i to kazu u cudu kao da sam ocekivao nesto specijalno, a oni mi rekli da stize u petak, a pomenutu opciju DZD i da ne pominjem.
-Inace, pre zvanja vidim da su povecali cenu proizvoda za 800 dinara. Nisam hteo da se vise pravim naivan, nego sam odmah rekao "jel ja dobijam proizvod po ceni od juce, kada sam i narucio i po ceni koja je juce i bila?" i odgovorise mi da je tako.

Danas stize kurir i sa proizvodom dobijam zaheftano:
-Fiskalni racun (datum petak u 13h - znaci nisu ni poslali u cetvrtak kada sam zvao)
-Fakturu na kojoj stoji sve osim bilo kakvog pomena garancije. Cak pise i: "Reklamacije uvazavamo u roku od 8 dana od prijema racuna, za slucaj kasnjenja u placanju zaracunavamo zateznu kamatu.
-Izjavu Altija koju ne znam ni kako da protumacim??? Pogotovo onaj boldovan deo. Slika u prilogu.
-Reklamacioni list, na kome izricito kazu da uz fiskalni i reklamacioni list moram da imam i garantni list (koji nisam dobio). Takodje, slika u prilogu.
-Altijev servisni list

Zvao sam malopre i pitao za garantni list, na sta mi kazu da ce mi poslati ako hocu, ali nema potrebe jer uz fiskalni ostvarujem garanciju. Na sta sam im odgovorio da to po zakonu vazi za proizvode koji imaju 2 godine garancije, a ovaj ima 3 i da za njega moram da imam garantni list. Opet sam potvrdio da zelim garantni list i rekose mi da ce poslati i stici ce sredinom nedelje. Ako ne stigne do srede moracu da ih zovem...

Meni sve ovo izgleda na sistem "ako prodje, prodje" i to na svakom koraku. Mozda paranoisem... ne znam...



 
Kod nas je jedino sigurno da odeš u prodavnicu i proveriš sve pre kupovine...
 
Nisi prvi sa tim problemom da si dobio uredjaj bez garantnog lista :) I ja sam par puta tako prosao ali posalju naknadno, a desilo mi se da mi na ssd u garantni list napisu da je garancija 3 god i ja ih par puta kontaktirao i kao 3 godine je i onda posle kao dodjite da ispravimo 5 god je :D
 
Poslednja izmena:
Odavno nisam kupovao u WinWin-u ali sam malo razocaran.

-Na sajtu pise da ima opcija Danas-za-Danas i da ako se naruci do 12 roba stize do 16h, a ako se naruci izmedju 12-16 onda stize do 20h i to istog dana. Ja zovem oko 14h i pitam kada ce stici, a oni kazu "kuriri su vec otisli". Ja lepo pitam za opciju "danas za danas" na sta oni kao "evo provericemo". I onda nemaju i kao stici ce sutra (petak) i dogovorimo se da bude posle 12h jer ne mogu pre toga.
-Sutradan nista ne stize. Ja zovem oni kazu u subotu ce, i to kazu u cudu kao da sam ocekivao nesto specijalno, a oni mi rekli da stize u petak, a pomenutu opciju DZD i da ne pominjem.

To danas-za-danas je ako slucajno imaju taj proizvod na stanju u magacinu ili najblizoj prodavnici. Meni su pogresno zapisali broj telefona, plus su kasnili 3 dana sa isporukom (posto je pogresno upisan telefon, jednom se kurir vratio) - da nije bio u pitanju akumulator na solidnom popustu, plus sto akumulator ne bih bas rado vukao po autobusima - odustao bih 10 puta od njih, ovako sam ipak intervenisao i pogurao nekako robu do isporuke.
 
Nazad
Vrh Dno