Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Uz to bi trebao da ide i neki zakon da ne mogu tu popravljenu robu u outlet prodavnicama valjati za 3-5% manje cene...
 
Masta radi svasta.
 
Super, sa' ćemo da imamo ogromno povećanje odbijenih reklamacija i poništavanja garancija usled lošeg upotrebe robe od strane potrošača...
 
Najnovija desavanja sto se mog slucaja oko monitora tice: U NS servisu Altija uocen problem sa monitorom, monitor poslat u KimTec, KimTec ga vraca nazad sa obrazlozenjem da nema problema sa cime se slozila i Asus kancelarija, sad cekam odgovor opet iz Servisa u NS, da vide sta dalje bla bla. Uglavnom sledeci korak ili cu se obratiti trzisnoj inspekciji ili nesto drugo/trece ali me zanima i sledece imam li ja pravo na neki postupak pred sudom, znaci podnesem npr prijavu protiv ovlascenog servisa ( posto je to treci put da im je monitor poslat, kvar ne mogu da otklone a nece da odobre zamenu ) i da se izvrsi vestacenje na monitoru i lepo tuzim servis + trazim neku naknadu zbog ne znam onemogucavanja koriscenja uredjaja ili tako nesto posto sam vec 3 meseca bez monitora koji sam uredno platio.... Znaci jel moguce tuziti servis i traziti nadoknadu itd, posto problem sa uredjajem ocigledno postoji a oni su tamo ili nestrucni i ne znaju da otklone kvar ili je rec o fabrickoj gresci ( posto nisam jedini sa Asus MX279H koji ima taj problem ) pa ne mogu da otkloe kvar ali ne znam zasto onda nece da izvrse zamenu.....
 
Ovaj deo iz nacrta mi se jako svidja "Potrošači bi, osim ovoga, imali još neke konkretne koristi, poput zabrane diskriminacije, kao i pružanja mogućnosti potrošaču da prisustvuje proveri utvrđivanja nesaobraznosti robe "
 
To sto ti se svidja je totalna glupost, posto ti kao potrosac sigurno neces (u nekim slucajevima) sedeti 3 dana i testirati uredjaj zajedno sa serviserom, a ukoliko je kvar lako uocljiv za time nema ni potrebe...

Sto se tice svega ostalog, mozemo da ocekujemo rast cena posto ce svi od trgovaca do uvoznika ugraditi rizik od enormnog povracaja potpuno neispravne ili delimicno ispravne (najcesci slucaj) robe u tu istu cenu. Za one koji ne znaju (a verujem da je to ovde vecina sudeci po komentarima), proizvodjac uvozniku (u velikoj vecini slucajeva) za reklamiran proizvod ne vraca isti iznos koji je uvoznik platio (ili daje nov proizvod), vec se to resava preko kredita pri buducoj nabavci robe i to po dosta manjoj tarifi. Pored ovoga, uvoznik naravno ne moze da kontrolise kvalitet robe koju kupuje od proizvodjaca.

Na ovo dodamo jos i cinjenicu da su marze ionako male za IT opremu (uglavnom jednocifrene) i time nema "mesa" gde da se ugradi dodatni trosak koji ce da proistekne iz ovog zakona... Pre nego sto krene prica kako su napolju cene iste ili manje nego kod nas pa oni menjaju robu bez problema, mora se uzeti u obzir da uvoznik u srbiji ne povuce ni 10 deo robe koju povuce uvoznik u recimo nemackoj i samim time pri nabavci ima znatno vece cene i znatno manje marze pri daljoj prodaji, a to opet daje mnogo manje resursa za ovakav vid tretmana kupaca...

Znam da ce mnogi pomisliti da branim prodavce ili uvoznike, ali ovo su cinjenice...
 
Taj deo koji sam naveo da mi se svidja sam naveo iz prostor razloga sto npr u mom slucaju servis nece da zameni neispravan uredjaj, pa ok ako je njima ispravan ja cu po novom zakonu imati pravo da lepo odem u servis i pokazem im u cemu je konkretno problem a ne da mi 10x salju uredjaj nazad jer im se moze, na to sam mislio. A ne npr na slucaj da ti ruter prekida signal svaki drugi dan po pola minuta pa da cu sad da kampujem u servisu i da cekam da se to desi.....
 
Ok, al ne vidim zasto ti i sada ne bi dozvolili to da uradis ako vec ne mogu da pronadju kvar... Mislim, oni ljudi rade posao utvrdjivanja kvara i popravke, njima ni iz dzepa ni u dzep :) Ako ti mozes da im pomognes u brzem resavanju problema, mislim da se niko ne bi bunio :)
 
Ok, al ne vidim zasto ti i sada ne bi dozvolili to da uradis ako vec ne mogu da pronadju kvar... Mislim, oni ljudi rade posao utvrdjivanja kvara i popravke, njima ni iz dzepa ni u dzep :) Ako ti mozes da im pomognes u brzem resavanju problema, mislim da se niko ne bi bunio :)

Ne znam, i ja se to pitam, pitao sam jednom prilikom i dobio odgovor to nije praksa, drugi put kad je monitor zavrsio i u asus kancelariji ljudi iz asusa mi daju mogucnost da dodjem "kao" da pred njima pokazem sta je problem, ja im kazem ok doci cu, posaljite mi u emailu kad i sta, adresu itd i neeema odgovora naravno a i po njima monitor tj zvucnici na njemu rade normalno. Realno ja sa tim i nemam sta, ja sam 2x prvo slao monitor u ovlasceni servis i kvar ne mogu/nece da otklone, ne znam sta je problem, pa mi je onda prep****lo pa sam kupio lepo drugi a taj sto su ga seljakali po servisu 2 meseca i jace ( + izgrebali zadnju stranu ) sam odneo u servis prodavca, oni lepo ljudi uocili problem + sam i ja poslao snimak ( kad se pusti neka pesma sa basom ili visokim tonovima desna strana monitora vibrira i to bas dosta ) i opet nista, ne ulazim u to sta oni tamo rade i cime se bave u ovlascenom servisu i zasto nece da odobre zamenu i kome se ne isplati da je odobre itd, ali je krajnje nekorektno, verovatno bi voleli da im neko lepo ode u servis i polupa ih sve skupa pa da dobiju free reklamu u crnoj hronici sa naslovom " Nezadovolji kupac polupao servis " pa da traze beneficiran radni staz kao policija jer su ugrozeni :)
 
To sto ti se svidja je totalna glupost, posto ti kao potrosac sigurno neces (u nekim slucajevima) sedeti 3 dana i testirati uredjaj zajedno sa serviserom, a ukoliko je kvar lako uocljiv za time nema ni potrebe...

Sto se tice svega ostalog, mozemo da ocekujemo rast cena posto ce svi od trgovaca do uvoznika ugraditi rizik od enormnog povracaja potpuno neispravne ili delimicno ispravne (najcesci slucaj) robe u tu istu cenu. Za one koji ne znaju (a verujem da je to ovde vecina sudeci po komentarima), proizvodjac uvozniku (u velikoj vecini slucajeva) za reklamiran proizvod ne vraca isti iznos koji je uvoznik platio (ili daje nov proizvod), vec se to resava preko kredita pri buducoj nabavci robe i to po dosta manjoj tarifi. Pored ovoga, uvoznik naravno ne moze da kontrolise kvalitet robe koju kupuje od proizvodjaca.

Na ovo dodamo jos i cinjenicu da su marze ionako male za IT opremu (uglavnom jednocifrene) i time nema "mesa" gde da se ugradi dodatni trosak koji ce da proistekne iz ovog zakona... Pre nego sto krene prica kako su napolju cene iste ili manje nego kod nas pa oni menjaju robu bez problema, mora se uzeti u obzir da uvoznik u srbiji ne povuce ni 10 deo robe koju povuce uvoznik u recimo nemackoj i samim time pri nabavci ima znatno vece cene i znatno manje marze pri daljoj prodaji, a to opet daje mnogo manje resursa za ovakav vid tretmana kupaca...

Znam da ce mnogi pomisliti da branim prodavce ili uvoznike, ali ovo su cinjenice...

Onda uvoznik ne uvozi slj robu i nema problema,jer ko je lud da plati nesto papreno a da nema pravo na garanciju.:)
 
Problem je u tome sto je 90% robe koja se prodaje i kod nas i u svetu postala "slj" kvaliteta, da bi mogli primera radi da kupimo laptop za 300e a ne za 1500e ;) A ako uvoznici krenu da uvoze iskljucivo onih 10% ili makar priblizno tome, vecina nas nece imati para to da plati :)
 
Onda nemoj da slj prodaju kao klasu A,i da mi daju garanciju 3 godine.
 
Problem je u tome sto je 90% robe koja se prodaje i kod nas i u svetu postala "slj" kvaliteta, da bi mogli primera radi da kupimo laptop za 300e a ne za 1500e ;) A ako uvoznici krenu da uvoze iskljucivo onih 10% ili makar priblizno tome, vecina nas nece imati para to da plati :)

dakle ko moze da radi, radice, ko moze da kupi, kupice... ja bih radije furao VOX televizor po ceni po kojoj ide nego da dobijam refurbished samsunga po ceni jacoj nego u nemackoj tj premium ceni... iznivelisace se sve to ako se drzimo nekih razumnih okvira tj zakona, sto kaze amdpower mi sada placamo 3 godine garancije da bi nas odbili po svim mogucim osnovama, kroz moje iskustvo garanciju na mobilni telefon skoro i da nemas a placas telefon i uslugu najskuplje u evropi...
 
Zanima me sledece, iz servisa (prodavca) su me danas kontaktirali sa obrazlozenjem da nisu nista uspeli da urade sto se monitora tice i da mogu da ga preuzmem, tj da ako necu da se obratim trzisnoj inspekciji. A i sami su potvrdili da postoji problem sa zvucnicima na monitoru ali je ovlasceni servis odbio da izvrsi zamenu, pa me zanima kad se obratim trzisnoj inspekciji protiv koga bi tu trebao da se vodi postupak, protiv prodavca ili protiv ovlascenog servisa?
 
Zato XX puta pišem, reklamacija se podnosi u prodavnici gde je proizvod kupljen, kako je navedeno i u ZZP, pa onda znaš koga treba da tužiš. Koliko znam tržišna inspekcija nema nadležnost za tvoj problem. Nego udruženje za zaštitu potrošača (zamoli ih da ti zamene, oni odgovore nećem, udruženje se zahvali na odgovoru) i sud, tj. podnošenje tužbe. Ali svakako nazovi tržišnu pa proveri, možda se nešto menjalo.
 
Kontaktirao sam i ovlasceni servis uglavnom posto je njima Asus dao potvrdu da je monitor ok oni ga sad nisu ni testirali kad im ga je poslao prodavac, i dogovorili smo se da im ga prodavac opet posalje i oticu licno da prisustvujem testiranju monitora. Ako opet odbiju zamenu obraticu se trzisnoj ili udruzenju za zastitu potrosaca i tjt.
 
Ma gubis vreme, ako hoces da se smaras uzmi nesto sto snima kvalitetnije od onoga sto si vec postavljao, snimi to, okaci na youtube, posalji Asus-u mail (ne mislim kancelariji vec direktno Asusu), i na vece strane forume postavi temu.
 
Ma gubis vreme, ako hoces da se smaras uzmi nesto sto snima kvalitetnije od onoga sto si vec postavljao, snimi to, okaci na youtube, posalji Asus-u mail (ne mislim kancelariji vec direktno Asusu), i na vece strane forume postavi temu.

Znam da gubim vreme ali pokusacu jos to ako ne vredi onda kao sto kaze Joker udruzenje za zastitu potrosaca i tjt, danas kad sam zvao ovlasceni servis da ih pitam jel postoji mogucnost da dodjem ja kod njih i da prisustvujem testiranju kaze lik moze i ja mu kazem sta su mi iz servisa prodavca rekli za inspekciju itd i lik mi ladno kaze mozes se ti zaliti ali ti to nece pomoci, reci ce samo da nisu nadlezni, znas u kakvoj zemlji zivimo, mi postupamo prema onome sto nam je asus rekao, a to je da je monitor ispravan....
 
Pozdrav!

juce su mi zamjenili u PINu NS monitor Dell U2312HM (starom je otisao panel) i donesem ga kuci kad ima mrtav pixel. Pixel je taman i vidi se na svim pozadinama osim crne. Nazovem ih kazu mi ne mozemo nista jer dellova garancija to ne pokriva evo link za garanciju koju oni postuju: http://www.dell.com/support/trouble...KcsArticles/ArticleView?c=&l=&s=&docid=414288

i sta sa covjek da radi, sa njima nema vise razgovora, oni kazu vi kad ste kupili proizvod slozili ste se sa uslovima koristenja monitora... PIN je zastupnik za Dell u Srbiji.

Ima li neko ideju?
 
Nema tu pomoci, ja sam 2.5 godina koristio ViewSonic sa zaglavljenim pikselom na sred ekrana.
Sreca pa je crko panel, pa kada su stavili novi, nije imao ni jedan mrtav/zaglavljen.
 
cek je li bio sub pixel ili citav pixel? Malo su konfuzna objasnjenja koja nalazim na netu. U garanciji se spominje sub pixel i to je to...
 
Cini mi se da je to jedina opcija. Samo me zanima sta bi se desilo sa monitorom od 400e
 
Evo moj trenutni slučaj koji pokazuje koliko smo daleko od bilo kakve zaštite potrošača i da uglavnom zavisi od dobre volje prodavca.
Kupim u aprilu slušalice Genius za 490 din, imaju dve godine garancije (nemoj da neko kaže šta si očekivao za 490 din :)). 07.10. im crkne mikrofon i ja ih odnesem na reklamaciju.
Kaže mi radnik u prodavnici da moraju da ih pošalju na servis i da će mi u roku od 14 dana odgovoriti. Ja reko ajd šalji, ako vam je to politika. Napiše on zapisnik i pita jel mi odgovara da me obaveste SMS-om, ja reko može.
Stigne mi za dva-tri dana SMS u kome kažu da su slušalice prosledjene u servis. Prodje 15 dana od predaje na reklamaciju, ja ih pozovem da pitam zašto mi ništa nisu javili u roku, kaže on poslali smo vam SMS i biće rešeno u najkraćem roku.
I objasni mi on da je taj rok od 14 dana u stvari rok u kome moraju da vas obaveste šta će da urade, a kada će to da urade uopšte nije regulisano. J**e lud zbunjenog, javili su mi ono što su mi rekli odmah prilikom reklamacije.
I sad čekam, isto bi bilo da su neke od 49000
 
Regulisano je, valjda 45 dana ukupno.

Mislim da nije. U Zakonu o zaštiti potrošača naveden je taj rok od 15 dana.

Piše ovo: Trgovac je dužan da bez odlaganja, a najkasnije u roku od 15 dana od prijema reklamacije, odgovori potrošaču, sa izjašnjenjem o podnetom zahtevu i predlogom njegovog rešavanja. To je ovo što su meni poslali sms-om.
A rok od 45 dana se ne spominje nigde, nisam pronašao ni u Zakonu o obligacionim odnosima.

A piše i ovo: Svaka opravka ili zamena se mora izvršiti u primerenom roku i bez značajnijih neugodnosti za potrošača, uzimajući u obzir prirodu robe i svrhu zbog koje ju je potrošač nabavio.

Kao i sve u ovoj zemlji stavljeno je na slobodno tumačenje koji je to primereni rok. Koji je genije dozvolio da svako tumači po svome.
 
ama ljudi, radim sa partnerom iz amerike koji kaze uzeo sam najnovini iPad i koristicu ga 45 dana, nakon toga odem i kazem ne svidja mi se zelim pare nazad (tako radi za sve brendove i uredjaje koje pozeli). Ako je uredjaj ocuvan niko ga nista ne pita, ja sam mu na to rekao da me zaje*** i da prestane! Mi zivimo u sistemu gdje svakoga boli qra* sto ti ne radi skupo placeni uredjaj i ako ikako mogu otresce te. Da ne spominjem iskustva sa mishom, slusalicama, tri monitora u nizu (razliciti brendovi), HTC Desire telefon.... sve skupi uredjaji koje sam najmanje jednom vracao.
 
Cini mi se da je to jedina opcija. Samo me zanima sta bi se desilo sa monitorom od 400e

ma i sa monitorom od 5 hiljada eura, ako nema takvu garanciju.
samo poneki modeli, i to u nekom kratkom roku(par dana do par meseci) imaju 0 mrtvih pixela garanciju.
o tim stvarima se treba informisati pre kupovine...
ni sami proizvodjaci ne daju bolju garanciju.
 
Nazad
Vrh Dno