Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Moze li neko ako je vec podnosio tuzbu Trzisnoj inspekciji da mi ukratko objasni u kojoj formi je podnosim, tj jel samo trebam da sacinim kao neki zapisnik sa opisom ili trebam otici kod njih u trzisnu da ispunim neki formular? I jel podnosim kod mene u gradu ( ZR ) ili trebam da idem za ( BG ) posto su tamo firma i servis protiv kojih bi podneo tuzbu. Hvala.
 
Tržišna inspekcija je nadležna samo u slučaju da ti nisu odgovorili u roku od 15 dana od dana kada si odneo robu na reklamaciju, za ostalo: udruženje za zaštitu potrošača ili sud
 
Tržišna inspekcija je nadležna samo u slučaju da ti nisu odgovorili u roku od 15 dana od dana kada si odneo robu na reklamaciju, za ostalo: udruženje za zaštitu potrošača ili sud

Sad sam zvao udruzenje, rekose mi da sacekam tih 15 dana ali mi traze papir od servisa sa prijema pa ako ne odgovore moracu ici u servis da mi izdaju papir sa prijema itd.... Monitor sam im poslao 29.8.2013 na ponovni servis posto u prethodnom nisu otklonili kvar a jos su ostetili monitor i naznacio da me ponovni servis ne zanima ako nisu strucni da izvrse servis neka zamene monitor ili neka odobre povracaj novca. Zovem servis monitor vise nije kod njih poslat je u Asusu, pisem Asusu na fb str ne odgovaraju, trazim kontakt nista, zovem ih u call centar oni su nadlezni za reklamacije da prime reklamaciju i da kazu sta se desava, moj monitor je u statusu "ispitivanje" na kraju dobijem sa Asus fb stranice kontakt regionalnog servis menadzera i pisem njemu sve mu posaljem u vezi monitora ne odgovara, zovem opet servis iz jedno 5og puta dobijem sefa servisa posto se ko zna gde seckao i isto mi kaze kao i serviser da je monitor poslat i da ce i on kontaktirati tog istog regionalnog servis menadzera da vidi sta se desava. Izgubio sam zivce, vreme oko monitora dodje mi da ga tamo nekome polomim od glavu koliko sam doveden do tacke usijanja.....
 
Kupili smo BOSCH masinu za kosu, a ne radi. Imamo racun, fiskalni, garantni list. Da li imam pravo da trazim novac i da nista ne kupim u radnju gde sam uzeo masinu ako vratim predmet u roku od 24h?
 
Po zakonu moraš proći kompetnu proceduru reklamacije, dobra volja prodavca je da zameni pošto ga ni jedan zakon na to ne obavezuje.
 
Kažem ti iz ličnog iskustva (laptop istog dana vraćen u prodavnicu i morao da prođe postupak reklamacije), na osnovu čitanja zakona o zaštoti potrošača i zakona o obligacionim odnosima, a i ovde na forumu je to već mnogo puta napisano. Postoje prodavnice koje menjaju robu u roku od X dana, ali to je njihova poslovna politika, ni jedan zakon ih na to ne primorava. Najbolje je da u ponedeljak nazoveš centar za zaštitu potrošača 0800-103-104 i dobiješ tačnu informaciju.
 
Super, prodavac za preporuku.
 
Kako ide procedura sa reklamacijom rutera koji povremeno ne radi? Matorci mi se pozalili da im se neretko gubi konekcija, pa sam uzeo njihov i testirao ga nedelju dana. Zaista, barem 3-4 puta dnevno pukne konekcija na par minuta i vrati se. Ruter je u garanciji jos 6 meseci u winwinu, pa me zanima kako da ga reklamiram tj. kako oni mogu da utvrede da ima bug jer ponekad radi i 5-6 sata bez prestanka. Verujem da nemaju vremena da se zabavljaju sa svakom komponentom na servisu toliko.

U pitanju je tplink wr340g sa zadnjim firmverom, ono sto sam primetio je da se neuobicajno greje barem vise od mog linksysa ali kontam da to nije dovoljno da se uvazi garancija.
 
U servisu oni njega nakace i puste mu neki djavo za mrezne uredjaje kao sto je Prime recimo za PC, gde ruter pokaze nestabilnost i prekide ako je neispravan.
 
Ima programa koji pisu kada nestane mreza i koliko to traje. A za reklamaciju ce ti neko vec reci. Mada mislim da ces morati da im odneses i ispricas kao i ovde...
 
Hvala na informacijama, samo se nadam da nece otezati mesec dana sa popravkom.

Kontradiktornost na sajtu.
"Uredjaje (u garantnom roku ili van njega) na servis ili reklamaciju možete predati u bilo kojoj od preko 50 naših prodavnica , kao i servisima u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Čačku"

"Reklamacija na funkcionalnu ispravnost proizvoda. U ovom slučaju, robu odnosite u maloprodaju gde ste uređaj kupili i gde ga možete reklamairati."
 
Poslednja izmena:
Pilicarski servis - Rabbit u Risanskoj ulici. Odnet im laptop na ciscenje, cena na upit 1.000 dinara - nakon ciscenja racun je 1.500; sto je najbizarnije deinstaliran je Avast i ubacen neki Norton trial od 180 dana, iako je laptop odnet iskljucivo na ciscenje.
 
Kupio sam robu koju prodavac odbija da uzme na popravku, kupljeno je novo pre dva meseca, garancija 2 godine(detaljnije opisan problem). Kada god odnesem na popravku prodavac mi kaze da nema deo i da zovem sutra, da zovem prekosutra... i tako vec 3 nedelje. Dakle prodavnica gde je kupljeno odbija da uopste uzme da servisira.

Procitao sam prvi post i kaze da kada odnesem na reklamaciju da treba da trazim papir da je roba primljena i od tog datuma krece rok za opravku ili zamenu. Kako to da uradim kada mi samo kaze da nema deo za opravku i da zovem sutra?
 
Uf nemozes se snaci tamo. Najverovatnije cu otici do trzisne inspekcije da se raspitam, ali svaka informacija bi dobro dosla. Pretpostavimo samo da je u pitanju kompjuter i zamena cooler-a koji se cuje. Isti je princip u pitanju. Prodavac odbija da uvazi garanciju i primi robu na opravku. Sta dalje?
 
Uf nemozes se snaci tamo. Najverovatnije cu otici do trzisne inspekcije da se raspitam, ali svaka informacija bi dobro dosla. Pretpostavimo samo da je u pitanju kompjuter i zamena cooler-a koji se cuje. Isti je princip u pitanju. Prodavac odbija da uvazi garanciju i primi robu na opravku. Sta dalje?

Odes kod njega i ostavis mu robu ( motor ) i kazes mu da u slucaju da nece da je preuzme da ces pozvati trzisnu inspekciju i tjt, mora ti dati neki papir kao potvrdu da si mu predao robu i tjt. Ako i dalje odbija pokusaj da kontaktiras ljude iz SM ako ti nmg pomoci idi u trzisnu inspekciju.
 
Da se nezavaravate ljudi, bio sam licno u trzisnoj inspekciji i oni su nekada bili nadlezni za takve slucajeve ali vise to nerade, tako su mi rekli i odbili da izadju na prjavu. Nepostoji vise drzavna institucija koja stiti gradjane od malverzacija trgovaca. Postoji neko "Udruzenje za zastitu potrosaca" koje nema veze sa drzavom i rade iskljucivo kao volonteri i na dobrovoljnoj bazi. Naravno imaju jedno predstavnistvo u NS-u za celu vojvodinu, na mail neodgovaraju, na telefon samo ako potrefite da nisu na "terenu".

Kupci nema ko da vas zastiti, a trgovci sada znate da slobodno mozete da odbijate garanciju, prodajte fals robu... nemoze vam niko nista. Nema potrebe da se cimate i trosite kada vam neko reklamira proizvod. Kazite nemate potreban deo, zvacete kad bude i zaboravite na ovcu, pardon, kupca.
 
Poslednja izmena:
TI još uvek ima odredjena ovlašćenja, a pošto je danas počela javna rasprava o izmenama ZZP (ne može da traje duže od mesec dana), trebalo bi da im se vrate neka od onih koje su ranije imali, nadajmo se do kraja ove godine. Ko je gledao poslednji SAT, video je prilog o tome.
 
...imao problem sa nexus 7, 26.09.2013.g. odnet u alti-kupljen u winwinu, 3.10.2013. vracen iz servisa popravljen... za sada radi super pa cemo videti.... a ja prezadovoljan.....
 
TI još uvek ima odredjena ovlašćenja, a pošto je danas počela javna rasprava o izmenama ZZP (ne može da traje duže od mesec dana), trebalo bi da im se vrate neka od onih koje su ranije imali, nadajmo se do kraja ove godine. Ko je gledao poslednji SAT, video je prilog o tome.

Nema nikakva ovlascenja. Dosta je da trgovac kaze da odbija reklamaciju zbog toga i toga i tu je KRAJ. Onda ti treba da dokazujes sudom i vestacenjem da si u pravu. Nije ovakav zakon slucajno donet, pa naopako da ovcice (potrosaci) trce u radnje tajkuna/veletrgovaca i vracaju neispravne proizvode, hajte molim vas pa to im remeti "biznis" i usporava bogacenje.
 
Nema nikakva ovlascenja. Dosta je da trgovac kaze da odbija reklamaciju zbog toga i toga i tu je KRAJ. Onda ti treba da dokazujes sudom i vestacenjem da si u pravu. Nije ovakav zakon slucajno donet, pa naopako da ovcice (potrosaci) trce u radnje tajkuna/veletrgovaca i vracaju neispravne proizvode, hajte molim vas pa to im remeti "biznis" i usporava bogacenje.

Januar 2011 zzp...logika je bila da je kupoprodaja ugovorni odnos a to je usmeni dvostrano teretni ugovor,najcesce zakljucen konkludentnim radnjama.Svaki spor kod ugovornog odnisa jernica. I resava se na sudu. Jedina zastita potrosaca je prezumpcija nesaobraznosti.Tako da se,ako je artikal kupljen i reklamiran u prvih 6 meseci,sudski postupak resava u skracenom postupku na korist kupca.
 
Neko moje iskustvo do sada je da sve zavisi i od prodavca do prodavca hoce li ti izaci u susret, niko ne voli da je na losem glasu, msm ono ima i kupaca koji su stoka to ne sporim pa nesto zeznu pa posle vracaju i traze nazad novac ili zamenu, ali sta da radi covek kad prodavac jednostavno nece da ti izadje u susret, evo ja sad ne zmam jel ovo po zakonu, ali kupio sam monitor koji nije onakav kakvim se tvrdi da jeste tj nesto na njemu nije dobro odradjeno pa i posle zamene zvucnika ostaje problem sa vibriranjem monitora pri pustanju muzike i nosim monitor u servis prodavca i covek u servisu mi otvoreno kaze mi ti novac necemo sigurno vratiti, ja ti mogu pisati ovde u izvestaju ali novac od nas dobiti neces, jedina mogucnost je da ovlasceni servis odobri zamenu pa da taj novi monitor dodje u servis, ti dodjes kod nas sa racunom i mi ti ga storniramo i vratimo novac na tvoj racun, jedino je to moguce. ako oni to poprave ako je moguce neces dobiti nazad novac.....
 
Nazad
Vrh Dno