Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

^^ Bas dobro sto si ti proverio pa savetujes ljude ovde...
Da te nije mrzelo da citas temu od pocetka video bi da je spominjano za taj rok:
ZAKON O USLOVIMA ZA OBAVLJANJE PROMETA ROBE, VRŠENJE USLUGA U PROMETU ROBE I INSPEKCIJSKOM NADZORU
deo clana 36.

"Preduzeće i preduzetnici iz stava 3 ovog člana dužni su da potrošača obaveste o odluci donetoj po reklamaciji u roku od osam dana od dana prijema reklamacije i da osnovan zahtev iz reklamacije ispune u daljem roku od 15 dana."


Poenta cele price je, sto su me dugo ubedjivali :) , je da ti imas pravo na novu robu za svo vreme trajanja garancije, kad se nesto pokvari trebalo bi da dobijes novo.
Gledano filozofski :) to i jeste logicno, proizvodjac ti daje garanciju da proizvod radi, a ne da ti das 150.000 din. za televizor, i on crkne posle 2 dana, i ti posle cekas 23 dana da gledas tv?!?! Sta ti onda garantuje proizvodjac? Kupio si nov tv da bi ga gledao odmah, a ne da ga neko servisira 3 nedelje, zato proizvodjac istestira svaki uredjaj i da garanciju da ce on da radi.
Ja sam kazem samo jednom imao priliku da reklamiram dvd jedan, zamenjeno za nov nakon 3 meseca od kupovine, naravno uz pretnju finansijskom, ne bi oni to zamenili da nije tako pravilno...
 
Vidim da si i ti procitao. Zato, posto je taj citat izvucen iz konteksta, izvoli ceo pomenuti zakon i njegov clan 36, pa procitaj sta tacno pise:

Član 36

Preduzeća i preduzetnici koji se bave prometom robe na malo dužni su da utvrde postupak i način rešavanja po reklamaciji potrošača na nedostatke prodate robe.

Potrošač ima pravo na reklamaciju u prodajnom objektu u kome je roba kupljena, uz račun o kupovini, u roku od šest meseci od dana kupovine.

Preduzeća i preduzetnici koji obavljaju promet robe na malo dužni su da robu sa nedostatkom zamene novom robom ili da potrošaču vrate iznos plaćen za tu robu u visini cene te robe na dan vraćanja ili da, uz saglasnost potrošača, otklone nedostatak na robi.

Preduzeće i preduzetnici iz stava 3 ovog člana dužni su da potrošača obaveste o odluci donetoj po reklamaciji u roku od osam dana od dana prijema reklamacije i da osnovan zahtev iz reklamacije ispune u daljem roku od 15 dana.

Potrošač nema pravo iz stava 3 ovog člana ako je nedostatak na robi nastao njegovom krivicom.
Primeti(te) da se navodi "roba", dakle bilo koja, dok Zakon o zastiti potrosaca preciznije odredjuje u slucaju tehnicke robe sta se radi. Uostalom, ako se procita ceo citirani clan, lepo se vidi da se spominje roba bez garancije (stavise, garancija se nigde nijednom ne spominje). Imas i dva misljenja Ministarstva trgovine, turizma i usluga o odnosu ova dva zakona u prvom postu, pa procitaj.

...imas pravo na novu robu za svo vreme trajanja garancije, kad se nesto pokvari trebalo bi da dobijes novo...
Prvo, nemas pravo na novu robu (osim ako i npr. 3 meseca star proizvod ne smatras potpuno novim) u toku trajanja garancije, ne znam odakle ti ovakva konstatacija. Drugo, navodi se da ce uredjaj biti ispravan (a ne "nov") tokom trajanja garantnog roka (Zakon o zastiti potrosaca, clan 21), a ako nije, onda ce biti popravljen, zamenjen ili kompenzovan, kako vec garancija odredjuje (ili ne odredjuje).
 
Poslednja izmena:
Zakon o zaštiti potrošača se ne odnosi samo na tehničku robu nego na svu robu. Član 34. koji se odnosi na reklamaciju počinje:
Potrošač ima pravo prigovora na kupljeni proizvod ili pruženu uslugu.....
 
Hvala na odgovorima, javljam ishod kada se sve zavrsi. Za sada jos cekam da mi stigne odobrenje za zamenu.:smoke:
 
@RazbojNick
Ja tebe ne razumem uopste, citiras clan 36 u kome stoji bas kako sam ja napisao, ti kazes da taj rok nema u zakonu, i onda citiras sam taj zakon, priznaj lepo da si pogresio, nije strasno, a ne da meni skreces navodno paznju da sam kao izvukao iz konteksta nesto.
Dalje, Joker ti je lepo skrenuo paznju da se zakon o zastiti odnosi na svu robu i usluge a ne kako ti kazes za tehnicku robu, pa kako zakon o zastiti nije drugacije naveo rok, onda vazi pomenuti rok iz zakona o 23 dana. U garanciji mozes da navedes manje slobodno, vise ne moze, ti cekaj i 3 godine ako hoces, ali nemoj da pogresno informises druge.
Za to da u garantnom roku imas pravo na novu robu ako se zadesi kvar, kazem na svom primeru licnom sam iskusio, dobio sam novi dvd, tacnije malko skuplji uz doplatu, 3 meseca nakon kupovine, dakle nisam pristao na popravku, iako su to nudili, dok kazem nisam pomenuo trzisnu inspekciju. Jos ima u ovom topicu slicnih primera, korisnik Vuk je dosta pisao ovde procitaj.
I jos na kraju, za mene je ispravan proizvod u garantnom roku ako on radi svo vreme trajanja tog roka, po tebi nije ocigledno i tu nam se razlikuju razmisljanja poprilicno.
 
Pisano ovde sto puta, imas prano na zamenu ili povracaj novca, sa tim sto se ne racuna 420e koje si ti platio, vec zadnja cena koju su oni imali za taj uredjaj...

Čekaj bre, to je servis, servis ne prodaje monitore a da ne pričamo da nisu ni mogli da imaju taj monitor od pre 2 godine jer su počeli da rade Philips program tek od skoro! ;)
BTW; kako on da zna koja je bila zadnja cena u prodavnici gde je kupio?

Kada se radi povracaj novca, dobavljac radi knjizno razduzenje firmi koja ti je prodala uredjaj (na njen racun) a on kasnije (kada legne novac) novac vraca tebi. Visina vracenog novca je ekvavilenta trenutnoj nabavnoj ceni tog proizvoda plus PDV + Marza (neke firme zadrzavaju marzu, koja je obicno od 8-15%)... znaci mozes da dobijes dosta manje.... sve zavisi koliko je cena u medjuvremenu pala...

Danas razgovarao sa inspekciom:
1) Ili ti daju isti model nov
2) ponude ti neku zamenu na koju ne moraš da pristaneš
3) ako ne pristaneš a oni nemaju isti model da ti daju, moraju da ti vrate pun iznos koji si platio, tj. onaj koji je na računu.

Ako mi ne veruješ, zovi inspekciju (3227376)

Sto se tice vracanja kesha, u zakonu opet stoji (clan 35) da se vraca "iznos plaćen za taj proizvod u visini maloprodajne cene tog proizvoda na dan vraćanja", tako da tu nema vrdanja "knjizno razduzenje & co".

Aj' i ti, probaj da mi odgovoriš, što su mi u inspekciji drugačije rekli nego što ti pričaš? :)
 
@SuperStarr: Citirani deo (pod navodnicima) je iz zakona (copy/paste, nisam cak ni prekucao). Dakle, procitaj tamo, odstampaj ako hoces i odnesi im, pa vidi sta ce ti reci. Vise od toga ne mogu da ti kazem.

@Joker: Clan 34 ZZP je prakticno isti clan 36 iz ovog drugog zakona koji govori u robi uopste (tehnickoj, prehrambenoj, potrosnoj,...), ali u ZZP postoji i clan 21 koji se odnosi na garanciju i robu koja se prodaje sa garancijom (pod koju spada gro tehnicke robe). Lepo je sto 34. clan ZZPa pocinje tako kako pocinje, ali se i nastavlja sa "... za koji se ne izdaje garantni list,...". Nigde, apsolutno nigde u ova dva dosad pomenuta zakona, ako je prilozen garantni list uz proizvod u kojem su definisani garantni uslovi, ne stoji nista sto moze da kaze da su ti uslovi nevazeci, nisu u skladu sa zakonom i slicno. Ako nema garantnog lista, onda imas sest meseci "fore" i ostale odredbe koje zakon propisuje. Veoma prosto i jasno.

@SomiKnight: s tobom ne nastavljam prepisku, pises nesto totalno svojevoljno tumaceno i pritom mene nabedjujes kako pogresno informisem ljude, a ti na osnovu svog jednog iskustva iznosis zakljucke kao apsolutne, da ne spominjem kako mesas pojmove opasno.


@Bilo ko nadalje: ako cete mene da citirate i da mesate robu sa garancijom i robu bez garancije i odnos zakona prema istim - bolje me ne citirajte. Necu da gubim vreme na takve poruke.
 
Poslednja izmena:
RazbojNick, ono što nisam uspeo da nađem u zakonu a mene "kači" je:
Model koji asm kupio se ne pravi već 2 godine.
Kako da mi daju nov kad nemaju?
Da ga poprave, koliko sam ja upućen u materiju - ne mogu.
Šta sad?
To me interesuje?
Vraćaju mi pun iznos koji sam paltio? ;)
 
@RazbojNick
Da, kad kazes da 23 dana ne stoji u zakonu, ti pogresno informises ljude. Jos kazes da ja proizvoljne izjave dajem?, pa ti sam posle postujes citat koji potvrdjuje da sam u pravu, i onda tvrdis tako nesto, stvarno ne razumem.
Ti garantovano nisi procitao temu od pocetka, da jesi video bi jos dosta primera slicnih mojim, ajde vrati se na prvu stranu i lagano procitaj sve pa onda da nastavimo diskusiju.

@SuperStarr
Izjave inspekcije koje daju preko telefona umeju da budu totalno nebulozne, na zalost ne mozes se uzdati u njihovu tacnost. Za povracaj novca, vec je citiran deo zakona gde jasno stoji, vrednost na dan reklamacije, tako da informacija koju su ti dali nije tacna. Vrhunac gluposti je gostovanje jednog od sluzbenika na tv-u, postovao sam vec, gde covek opet pominje 45 dana ili tako nesto, ostalo im u malom mozgu jos iz prethodne verzije zakona, i to sad isterati...
 
@RazbojNick
Da, kad kazes da 23 dana ne stoji u zakonu, ti pogresno informises ljude. Jos kazes da ja proizvoljne izjave dajem?
Da, TI pogresno informises ljude. Primenjujes taj rok od 23 dana na svaku robu, umesto samo na onu koja NEMA GARANTNI LIST. Izvlais iz teksta ono sto ti odgovara, a ne pominjes/odbacujes ono sto ti ne ide u prilog, kao ovo spomenuto u prethodnoj recenici (jos jednom, postoji rok od 8+15 dana, ali samo za robu bez garancije). Ili ces prihvatati ceo zakon kako pise ili nista. Zakon, bar toliko znam, ne mozes parcijalno da tumacis. Clan zakona se tumaci u celosti, a ne jedan njegov pasus ili recenica.

@SuperStarr: Kao sto rekoh, ovo "moje" je direktan citat iz zakona. Mogu da ti kazu stagod hoce preko telefona (ili licno), istini za volju, u call centrima rade referenti koji su, najblaze receno, priuceni.
 
Za povracaj novca, vec je citiran deo zakona gde jasno stoji, vrednost na dan reklamacije, tako da informacija koju su ti dali nije tacna...

Aman ljudi, jel čitate vi?
190S6 nema u prodaji makar 1.5godinu, koja mu je vrednost na dan reklamacije (DANAS)?!?
 
Poslednja izmena:
Trebalo bi da je iznos poslednja cena po kojoj je prodavan u maloprodaji. U jednoj radnji ima DDR sa 10 godina garancije, mislis da ce stvarno biti prodavan toliki naredni period? :)
 
Trebalo bi da je iznos poslednja cena po kojoj je prodavan u maloprodaji. U jednoj radnji ima DDR sa 10 godina garancije, mislis da ce stvarno biti prodavan toliki naredni period? :)

Znači odem u MP gde sam ga kupio i ptam koja je bila zadnja cena?
Ja sam baš o tome razgovarao sa "inspektorkom" i lepo mi je rekla da ako ga više nema u prodaji onda treba da mi isplate iznos koji je na računu (a to je kao danas 2x 22" monitora!)...
 
Ako ti je inspekcija tako rekla, a posto ne vidim da zakon pokriva slucaj kada treba vratiti kesh, a proizvoda u tom momentu nema u prodaji (sto si i sam uocio), onda pretpostavljam da je relevantno ono sto nadlezni kazu. Mada je neko ranije izneo tvrdjenje da se vraca poslednja maloprodajna cena tog proizvoda, ali to je rekla-kazala. Ako su ti rekli "iznos sa tvog racuna", onda idi u radnju i tako trazi.

P.S. budi precizniji, na prethodnoj strani si napisao da se model vise ne proizvodi (sto ne znaci automatski i da se ne prodaje i dalje). :)
 
Ovo je jako zanimljiva tema. Imam jednu konfliktnu situaciju, koja traje oko nedelju dana.
Naime, kupim Nokiu 6300 u Novelu na Spensu (NS). Dobijem sve kako treba, garanciju tel. i opremu, odlazim kuci, palim telefon i vidim mrtav piksel. Cekam da prodje vikend i u ponedeljak nosim tel. da se zameni. U prodavnici mi prave problem iako sam doneo sve upakovano, sa folijama, bukvalno netaknuto. Kao mora da se salje u Beograd da se utvrdi kvar (a ja telefon kupio pre 3 dana). Nisam pristao naravno, i on tu sad krece da mi slaze neku pricu kako on nije ovlasceno lice i ne moze da kaze da li je to kvar. Na kraju posle sat vremena i mog pomalo bezobraznog nastupa on pristaje da mi zameni aparat kao da mi cini neku uslugu. I ja magarcina vodeci se logikom da nema sanse 2x da bude lose, ne proverim telefon. Odlazim kuci, otpakujem i shvatim da strelica na dole ne radi kako treba. Pao mi mrak na oci. Odem sutradan, ovaj prodavac popizdi, kaze mi da mora da se salje u BG u Alfa Kopi, i da treba da cekam ne znam ni ja koliko...
Sve u svemu sta ciniti? Nemam zivaca da cekam mesec ili vise dana da se to resi, a pritom je i neizvesno. Jel sam ja tu lud ili sta? :)
 
Poslednja izmena:
Ovo je jako zanimljiva tema. Imam jednu konfliktnu situaciju, koja traje oko nedelju dana.
Naime, kupim Nokiu 6300 u Novelu na Spensu (NS). Dobijem sve kako treba, garanciju tel. i opremu, odlazim kuci, palim telefon i vidim mrtav piksel. Cekam da prodje vikend i u ponedeljak nosim tel. da se zameni. U prodavnici mi prave problem iako sam doneo sve upakovano, sa folijama, bukvalno netaknuto. Kao mora da se salje u Beograd da se utvrdi kvar (a ja telefon kupio pre 3 dana). Nisam pristao naravno, i on tu sad krece da mi slaze neku pricu kako on nije ovlasceno lice i ne moze da kaze da li je to kvar. Na kraju posle sat vremena i mog pomalo bezobraznog nastupa on pristaje da mi zameni aparat kao da mi cini neku uslugu. I ja magarcina vodeci se logikom da nema sanse 2x da bude lose, ne proverim telefon. Odlazim kuci, otpakujem i shvatim da strelica na dole ne radi kako treba. Pao mi mrak na oci. Odem sutradan, ovaj prodavac popizdi, kaze mi da mora da se salje u BG u Alfa Kopi, i da treba da cekam ne znam ni ja koliko...
Sve u svemu sta ciniti? Nemam zivaca da cekam mesec ili vise dana da se to resi, a pritom je i neizvesno. Jel sam ja tu lud ili sta? :)
iz licnog iskustva sa doticnim distributerom nokije za srbiju cekaces 21 dan (uz cesto cimanje naravno ;) ako ne cimas ne gine ti 45 dana :smash:)
 
Malo za citanje i zabavu u slobodno vreme.
 

Prilozi

  • ZAKON_O_ZASTITI_POTROSACA.pdf
    289 KB · Pregleda: 229
P.S. budi precizniji, na prethodnoj strani si napisao da se model vise ne proizvodi (sto ne znaci automatski i da se ne prodaje i dalje). :)

Prvo je prestao da se proizvodi, onda je prestalo da ga bude u MP-ma.
Šta više nije jasno? :d

BTW, pošto sam ja takva talija da sve najgore mora da mi se desi, gotovo sam siguran da ću morati još koju dlaku na glavi da učinim belom da bi isterao pravdu na koju imam pravo... :)
 
Evo da se pohvalim,
danas su mi vracene pare za monitor, stajao je u servisu neke 3 nedelje i cim sam dobio nalog za zamenu covek iz Tehnicom-a je bio jako ljubazan i vratio mi dat novac.(cekao sam samo preko vikenda da im legne novac)
Znaci i toga ima u Srbiji !! da se ne prica kako je sve crno:d
I jos mi nisu odbili nista od cene, znaci vracene su mi pare koje sam dao pre dve godine tacno u dinar :D
Eto sad mi ostaje slatka muka da vidim sta da pazarim sa 400 jura:)
 
U kojoj si maloprodaji kupio monitor?
Ko ti je vratio pare, MP ili servis (ako je servis, koji servis). To jest, gde si išao sa tim nalogom za zamenu?
:wave:
 
Servis je KimTec oni su zaduzeni za reklamacije kod Tehnicoma. Dakle u servisu sam samo uzeo nalog za zamenu monitora. A posto u prodavnici nisu mogli da mi ponude adekvatnu zamenu(ovaj moj model je imao garanciju 0 mrtvih piksela a philips je izgleda prestao da je daje) vratili su mi pare.
 
Ja sutra treba da odem do MP-a u kojoj sam kupio monitor pa me interesuje ko ti je vratio pare (Tehnicom, jesi ga tamo kupio?) i da li su ti pravili neke probleme kad (da li) si rekao da oćeš pare nazad?
:wave:
 
Vrlo dobro si prosao

Znaci i toga ima u Srbiji !! da se ne prica kako je sve crno:d

Izuzetak potvrdjuje pravilo :S:

Koliko sam ja cuo, cak i kada servis moze nesto da opravi, recimo TV koji kosta 4999 dinara, neisplatljivost te operacije im nalaze da ga ne popravljaju, vec da ga cuvaju u servisu sto je duze moguce.
 
Ja sutra treba da odem do MP-a u kojoj sam kupio monitor pa me interesuje ko ti je vratio pare (Tehnicom, jesi ga tamo kupio?) i da li su ti pravili neke probleme kad (da li) si rekao da oćeš pare nazad?
:wave:

Da pare su mi vratili u Tehnicom ovoj prodavnici kod sajma, gde sam pre dve godine i kupio monitor.
Prodavac mi je rekao da je povracaj novca zadnja opcija, tj. prvo probaju da ti nadju adekvatnu zamenu. U svakom slucaju nece te prevariti nego ce ti ponuditi monitor istog kvaliteta. Kod mene nisu mogli da ponude adekvatnu zamenu pa su mi vratili novac.
 
Aman ljudi, jel čitate vi?
190S6 nema u prodaji makar 1.5godinu, koja mu je vrednost na dan reklamacije (DANAS)?!?

Koliko ja znam, vrednost po poslednjoj nivelaciji (promeni cena). U slucaju da nije radjena nivelacija izmedju datuma prodaje i datuma kada si ulozio reklamaciju, uzima se vrednost koja je na racunu. Ovo vazi za sve proizvode (monitore, farmerke, patike...) a obicno prodavnice urade promenu cena nivelaciju ali je ne sprovedu kroz papire (kao da nisu ni uradili) i to je nesto na sta bi trebalo obratiti paznju.
 
"Vraćene" su pare sa računa.
Vraćene pod navodnicima jer sam morao nešto drugo da uzmem za tu vrednost, pare nisu hteli da vrate.
Inače radi se Metro C&C (Krnjača), dok su u servisu (KimTec) olešili monitor (15 dana) i dok sam izvadio drugu karticu za Metro (~7 dana), rekalamacija je uspešno izvršena.
 
Pre 3 nedelje mi je kompjuter zavrsio u servisu u jednoj od vecih prodavnica u BGu. Istog dana je ustanovljeno da je riknula maticna ploca Gigabyte jedan od jacih modela, DQ6. Posle 2 dana okrenem ja njih da vidim sta je i kako je, kazu vazi garancija, dobices novu do sredine sledece nedelje. Zovem ja tada, i tad mi kazu da ne znaju da li ce proci garanciju i da je trenutno u CTu i da oni ne znaju nista da im kazu. Eto tako prolaze 3 nedelje u mom stalnom zivkanju i u CTovom neznanju i nezainteresovanosti, a jos manje obavestenosti i opet zainteresovanosti u servisu. Cas je prosla garanciju i samo sto nije stigla zamena, cas nemaju pojma o cemu se radi.

Da ne spominjem da imam slican problem sa ves masinom starom 1.5 godinu, cekam vec 50 dana na zamenu jedne stvarcice, ali verovatno jer je van garantnog roka, bole ih tjoshe, a meni preostaje da kupim novu, da bi direktori mogli da kupe novi Mercedes ML...
 
Poslednja izmena:
samo na brzaka da se i ovde javim poshto je moja agonija sa asus laptopom dobila ipak srecjan epilog

najkracje mogucje :

kupio sam laptop pre 13 dana, izvalio sam da je shkart a to su mi i u servisu potvrdili..otishao sam juche..posedeo sa serviserima 2-3 sata izabrao koji cu drugi laptop i danas u toku dana treba da mi jave da odem da ga pokupim..znaci bez ikakvih problema prosto znalo se da tu neshto smrdi - jeftin a nabudzen.

eto..koji zakon vazhi za moj sluchaj ? zakon kulture i uzajamnog razumevanja.

srecjno
 
@Djordje K.
Pa iscimaj se malo sa inspekcijom ionako je 23 dana rok za rešavanje reklamacije.
 
Ako u garantnom listu pise da se proizvod nosi direktno u ovlasceni servis, da li time zadrzavam pravo na otklanjanje kvara u roku 8+15 dana, ili moram da ga odnesem u prodajni objekat? Da li su u pitanju radni dani, ili se racunaju i neradni?

Ako je proizvod kupljen pre oko 45 dana, da li vaze samo ovi uslovi, ili mozda postoji pravo potrosaca da trazi instant zamenu?

Da li po utvrdjivanju neispravnosi uredjaja moram da prihvatim popravku, ili mogu da zahtevam povracaj novca/zamenu za novi proizvod? Po cl. 36 zakona o uslovima za obavljanje prometa robe mi deluje da je tako:

"Preduzec a i preduzetnici koji obavljaju promet robe na malo dužni su da robu sa nedostatkom zamene novom robom ili
da potrošac u vrate iznos plac en za tu robu u visini cene te robe na dan vrac anja ili da, uz saglasnost potrošac a,
otklone nedostatak na robi."


Procitao sam celu temu, i zakone koji su prilozeni, ali bih voleo da budem siguran da je to bas ovako.
 
Nazad
Vrh Dno