Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Cuo sam da se jos ljudi zalilo na WinWin u vezi reklamacija, da su neazurni.Dvoumim se za kupovinu komponenti izmedju Atoma , Emija i Gauntleta.Kakva su vasa iskustva sto se tice kvaliteta komponenti ?

Kakvo pitanje, fantasticno.... pa kakve veze oni kao prodavci imajuj sa kvalitetom komponenti.
Oni apsolutno nista od toga niti proizvode niti uvoze direktno, vec su klasicne maloprodaje.
 
Cuo sam da se jos ljudi zalilo na WinWin u vezi reklamacija, da su neazurni.Dvoumim se za kupovinu komponenti izmedju Atoma , Emija i Gauntleta.Kakva su vasa iskustva sto se tice kvaliteta komponenti ?


Kvalitet komponenti je lutrija, a vidis da se po pitanju garancije skoro niko nije zalio na At0m, dok za ovaj Kotlet nikad nisam cuo, kao pretpostavljam ni vecina drugih forumasa - je l' to bila reklama? :eyebrows:
 
Kakvo pitanje, fantasticno.... pa kakve veze oni kao prodavci imajuj sa kvalitetom komponenti.
Oni apsolutno nista od toga niti proizvode niti uvoze direktno, vec su klasicne maloprodaje.

Pa naravno da ne proizvode, pravis se pametan na pogresnom mestu :p Pitanje se logicno odnosi na ucestalost reklamacija u vezi sa pomenutim firmama.:wall:

Kvalitet komponenti je lutrija, a vidis da se po pitanju garancije skoro niko nije zalio na At0m, dok za ovaj Kotlet nikad nisam cuo, kao pretpostavljam ni vecina drugih forumasa - je l' to bila reklama? :eyebrows:

Naravno da nije reklama.Dajem za racunar oko 700 i kusur evrica pa reko cisto onako da se raspitam, nisu male pare ...Pomenute firme se dosta razlukuju u cenama ali pitanje je dali vredi platiti manje a tresti se posle kad je u pitanju reklamacija.
 
Poslednja izmena od urednika:
Reklamacija ima verovatno proporcionalno broju prodatog hardvera, opet nema veze sa dilerima. Ono sto tebe interesuje jeste kako se reklamacije resavaju, tu je Atom na dobrom glasu.
 
Koliko vidim svi ti zakoni o zastiti potrosaca imaju za cilj da zastite vas koji imate para.
Meni ne trebaju ti zakoni ,treba mi 700 evra.:)
 
@vuk40, I tata bi sine !!!
Naravno da skuplje stvari privlače više pažnje, veće pare, veći reskir. Sa toliko sitnih delića i kompleksnosti proizvoda nije ni realno očekivati da će prizvođači da detaljno testiraju svaki komad koji izlazi iz fabrike. Kao što čovek reče, zamena i servis delova je važna i tu se najbolje vidi koji prizvođač ili prodavac je dobar. U većini zemalja proizvodi kao recimo automobili, nemogu ni da počnu da se uvoze ako prvo nije napravljena mreža servisa i rezervnih delova, proporcinalna očekivanoj prodaji. Tako je briga za potrošače počela i pre nego što može nešto da se kupi.
 
Ma u pravu si,samo me nervira ovde trgovci ako ne mogu da valjaju bar 30% nece ni da nabavljaju.
Vecito placamo osetno vise za nesto sto realno ne vredi.Pa krenes da juris nesto plovno po oglasima,
tamo jos gore,ljudi koriste priliku i situaciju pa su im cene kao da rade sa zlatom.
 
OHprostite,u trenutku mi je naglo pojeftinilo...
 
Poslednja izmena:
Ovu temu treba promeniti u "Nezaštita potrošača" kako stvari sada stoje. Zaštite jednostavno nema a onliko koliko je teoretski, u praksi je samo volja pojedinaca u prodaji i servisiranju. Ja mora da sam neki srećković jer do sada sam imao prilike da vraćam samo jedno dve stvari a i to je prošlo glatko i to sa onima na koje se najviše žale. Možda je to i zato što sam vrlo oprezan sa kupovinom, sve prvo dobro proverim, ako je moguće skinem prvo uputstva dobro pročitam i proverim dali će mi to odgovarati i proverim tuđa iskustva sa tim delom. Od samog sebe nikakav zakon te ne može zaštiti a kamoli ovako drljavi.
 
Ovu temu treba promeniti u "Nezaštita potrošača" kako stvari sada stoje. Zaštite jednostavno nema a onliko koliko je teoretski, u praksi je samo volja pojedinaca u prodaji i servisiranju. Ja mora da sam neki srećković jer do sada sam imao prilike da vraćam samo jedno dve stvari a i to je prošlo glatko i to sa onima na koje se najviše žale. Možda je to i zato što sam vrlo oprezan sa kupovinom, sve prvo dobro proverim, ako je moguće skinem prvo uputstva dobro pročitam i proverim dali će mi to odgovarati i proverim tuđa iskustva sa tim delom. Od samog sebe nikakav zakon te ne može zaštiti a kamoli ovako drljavi.


11 godina radim u IT trgovini. Za tih 11 odina promenio sam 6 velikih firmi i sada sam u jednoj od njih. Vodio sam maloprodaje pre nego sto sam poceo u VP i mogu da kazem na osnovu svega prethodno procitanog da najbolje prolaze kupci sa bezobraznim i pretecim stavom. Njima se odmah sve zavrsava. Koliko sam se puta naslusao za svoj radni vek " Neka budala nam se nakacila daj odmah da zavrsavamo:) ". Izvinjavam se za to budala, ali tako je. Dakle, cim vidite da je neki "razuman" rok prosao i da u servisu nisu revnosni bas nesto, odmah bezobrazno i pretece, budite ekstremno dosadni jer je svakom prodavcu to nocna mora. |Budite sigurni jer znam. Uvek oni fini najgore prolaze, tako je i dan danas i to gledam svaki dan.

To sto nema inspekcije za prodavca ne znaci nista. Nicim izazvana pocinju da vam dolaze poreznici, carinici, raznorazni da trkeljisu po firmi tako da nijjednoj firmi nije svejedno na sam pomen inspekcije.
 
Evo i jedno korektno iskustvo sa e-kupi online prodavnicom od pre nekih nedelju dana.


Naime, narucio sam neku klimu od njih i stigla je regularno kad su i rekli. Medjutim, kada sam je otpakovao vidim da nije kao na slici. Tj, to je taj model, identicna maska, displej, ali ova koju sam dobio ima drugaciji (losiji) usmerivac vazduha od one sa slike. E sad, obzirom da je meni taj usmerivac vrlo bitan jer treba da sedim ispod klime (i bas zbog toga sam izabrao taj model umesto npr. nekih lepsih slicne cene koji uopste nisu ni bili opcija zbog usmerivaca koji mi ne odgovara), pozovem ih da vidim sta cemo.

Razgovarao sam vrlo korektno sa momkom koji se javio, nisam vikao, pretio ili bilo sta slicno, niti sam imao potrebe za tim. Cim sam mu objasnio u cemu je problem ponudio je povracaj novca. Ni jednog trenutka nije pokusavao da me ubedi da sitnicarim, i da je sve to isto. A iskreno, ocekivao sam da ce me ubedjivati, jer sam kapirao da to tako ovde ide po svemu sto sam citao na ovakvim temama.


LM, posto bih svejedno kupio drugu klimu, odlucio sam da ne uzmem novac nazad nego da je zamenim za skuplju, za koju sam znao da ima usmerivac kakav hocu, ovaj put ne samo sa slike.


I ovde se desila jos jedna zanimljiva stvar: Ta druga, skuplja, klima koju sam narucio, isla je povoljnije u paketu sa njihovom montazom, pa sam je u paketu i narucio. Medjutim, ispostavilo se da taj vaucer za montazu ipak ne vazi za moj grad (ovo se desava pre nego sto sam doplatio, da ne bude zabune), ali devojka koja radi tamo pozove ovlasceni servis za moj grad, pita ih za cenu montaze, i ponudi mi da odbije tu cenu od njihove cene, na sta ja naravno pristanem, jer ne trpim nikakvu stetu od toga.


Ako je mozda malo nejasno sta se desilo, ispalo je da sam dobio tu klimu sa oko 10% popusta u odnosu na njihovu redovnu cenu bez montaze, jer je njihova montaza u kompletu par hiljada jeftinija od redovne cene montaze. A istina je da su mogli da me nateraju da platim punu cenu obzirom da je vecina novca ionako bila kod njih.


E da, komplet transport su platili oni. I prvo i drugo slanje i povrat prve klime. I sve je proslo fino i bez ruzne reci, kao da se podrazumeva.
 
Poslednja izmena:
Bas lepo iskustvo :)

Evo da napisem i ja moje skorasnje.
U pitanju je mikser, marke Bosch. Kupljen pre godinu dana u (valjda) eurosalon home centru, ono na sajmu, ne znam tacno ime. Od samog starta smo primetili da mikser malo vibrira dok radi tj da se oni nastavci za mucenje tresu. Vremenom je to preraslo u lomljenje samih nastavaka za mucenje, posto se zice u normalnom radu uplicu jedna u drugu, medjutim tad se vise nisu mimoilazile nego su se sudarile i totalno se deformisale (jedna je i pukla).
Odnesem ja to u Bosch-Siemens servis (blizu BG Arene, odmah pored Emmi radnje). Ono sto mi se ne svidja, odmah u startu traze razlog da odbiju reklamaciju.
Zena na prijemu: znate, normalno je da to malo vibrira u radu. Ja joj pokazem polomljene zice. Ona odmah: cekajte, jel ovo korisceno u domacinstvu? Ne, koristio sam ga u proizvodnji kolaca da mutim puding... Mislim, pitanje bas onako na mestu. Kao kad bi garanciju za automobil davali u zavisnosti od toga da li taksiras ili radis neku dostavnu sluzbu, ili ga koristis do posla i nazad. Naravno, koristili smo ga u domacinstvu, cak ne nesto mnogo. Onda gleda nesto i vidi belo po njemu. Kao, sta je ovo? Ja gledam, reko vrv malo brasno, od koriscenja. Znate, to ne bi smelo. Ja je gledam u neverici, stvarno ne znam sta ona inace muti, ali nisu sve stvari iskljucivo tecne. Pritom niti je otvor za hladjenje bio blokiran od toga (jer ima onaj poklopac za zastitu), niti je tu bilo ko zna koliko belog, uporedio bih to kao mesec-dva prasine na kuleru od procesora :) Mislim, stari mikser sa istim (cak i cescim) koriscenjem je trajao 20 godina, znam da se stvari vise ne prave tako kvalitetno ali opet nista mu nije smetalo.
Onda ga je upalila i videla kako vibrira i kao: da, ovo jeste vise nego sto bi smelo. Zadrzali mikser, posle 10tak dana me zvali da mi daju drugi (nov).
Odem, trazim novu garanciju, nisu hteli da mi daju. Dali su mi potvrdu kad je uredjaj zamenjen novim, pa se nadam da ako dodje do problema u naredne dve godine, da cu moci uz njega da se zalim nekome, ako oni nece da mi rese reklamaciju. Posto i novi mikser pomalo vibrira iako je ganc nov, ser*m ti se u kvalitet i uredjaje koje uvoze kod nas.
Kao, imate garanciju 2 godine, i za te dve godine se ne brinite bice sve razreseno. A kad sam menjao HDD dobio sam i novu garanciju. Koliko sam se raspitivao i ovde i citao po tim zakonima, kad dobijem nov uredjaj treba da dobijem i novu garanciju. Ovako ispade da su svi mikseri felericni i da vibriraju u radu, to sto ce mozda i sad da izdrzi oko godinu dana i onda crkne, zabole njih uvo, jer tad nece biti garancije. Ovako ispade zakon o zastiti prodavaca a ne potrosaca.
 
Mozda je moje pitanje mali off, ali ipak ima veze sa temom.
Pretpostavljam da temu posecuju i radnici prodavnica ili servisa o cijoj opremi se se ovde pise. Ono sto mene interesuje ovaj put je kako resavate situacije kada vam kupac reklamira uredjaj sa nepotpunom dokumentacijom, recimo nema racun ili garantni list? Da li mu u startu odbijate reklamaciju ili pokusavate to nekako da resite sa ovlastenim servisom?
 
Ovde na forumu je bilo takvih komentara prodavaca koji su govoril isa tolikom mržnjom (ne znam kak odrugačije to nazvati) da je neshvatljivo ko im uopšte i lupuje robu.
 
Po ZZP račun nije obavezan, a garantni list samo ako se nudi nešto više od obavezne dvogodišnje garancije. Bitno je da kupac ima neki dokaz da je roba kupljena u toj prodavnici (slip od kartice, izvod iz banke itd.)
 
Posto radim uglavnom sa IT opremom, mogu da potvrdim da svaki ovlasteni servis zahteva racun i garanciju, ili hajde da ne gresim dusu 99% njih.

Poslednje sto mi se desilo da je Samsung stampac kupljen preko jedne firme koja je samo uvoznik, pa onda poslat u drugu firmu koja je ovlasteni servis na RMA, sa garantnilm listom uvoznika i fakturom kao dokazom o kupovini. Ovlasteni servis mi odbija RMA jer ne posedujem originalnu Samsung garanciju sa pecatom uvoznika :S
 
Poslednja izmena:
Kupac nema apsolutno ništa sa ovlaštenim servisom, reklamaciju podnosi kod prodavca.
 
Prvih 6 meseci, posle prodavac nije duzan da nosi u servis, kupac to resava sa servisom.
 
Poslednja izmena:
@MaxXx
Naravno da nije tako. U prvih 6 meseci teret dokazivanja je na prodavcu, a posle 6 meseci je na kupcu. U toku celog garantnog roka, reklamacija se podnosi kod prodavca.
 
To je problem koji ti kao prodavac treba da rešiš sa svojim dobavljačem tj. ovlaštenim servisom, to nema nikakve veze sa pravom koje kupac treba da ostvari kod tebe kao prodavca.
 
Pa zato sam u pocetnom upisu pitao kakva su iskustva ostalih sa slicnim problemima, odnosno sta se desava kada kupac nema potpunu dokumentaciju, odnosno nedostaje racun i(li) garancija? I onda ko je tu lud, ako se kaze da to kupcu nije potrebno, a ovlasteni servis tvrdi da jeste? Ja sam u sredini kao prodavac i svi me jasu.
 
Zakonski ne znam, ali ukoliko dajete standardnu garanciju od 24 meseca, gde koliko znam po zakonu nije potreban garantni list, a vaš servis ga zahteva, jedno od rešenja je da vi čuvate garantne listove. Drugu ideju nemam.
 
Da, zakon je loš i za prodavce i za potrošače.
 
Izvinjavam se sto nisam u mogucnosti da procitam svih 170 strana ove teme, ali da li na forumu imamo nekog ko se bavi zastitom potrosaca, bilo da radi u nekoj od organizacija za zastitu potrosaca, ili trzisnoj inspekciji, ili slicno?
 
Nazad
Vrh Dno