Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Jel uspeo neko od vas da dobije famozni servis u Beogradu gde se sve to desava? onaj 6555... tel?
 
Gorane ta kartica ti je kod ovlascenog uvoznika, verovatno direkt link, uhvatio si se za doticnu firmu kao da oni mogu nesto da urade, oni su to kupili od uvoznika kao sto si ti kupio od njih. Razumem tvoj bes, ali pogresno ga usmeravas.

Lepo ti je rekao Supreme, sramota za firmu što mu nisu dali drugu nakon npr 15 pa nek oni rešavaju sa uvoznikom...
 
Ok shvatam sta hoces da kazes.

Ono sto ja hocu da ti kazem, ti sad neces vise kupovati tamo, ljut si, oticices u drugu maloprodaju, kupices opet istu stvar od istog uvoznika, i zamislimo ona opet crkne i opet ti cekas mesec dana da se to resi. I jel si resio problem sto si promenio prodavnicu?
 
@GoranM
Koliko je proslo od kada si kupio zvucnu kartu i kada je crkla (u mesecima)?
 
Ok shvatam sta hoces da kazes.

Ono sto ja hocu da ti kazem, ti sad neces vise kupovati tamo, ljut si, oticices u drugu maloprodaju, kupices opet istu stvar od istog uvoznika, i zamislimo ona opet crkne i opet ti cekas mesec dana da se to resi. I jel si resio problem sto si promenio prodavnicu?

Ali druga maloprodaja nece tako postupiti. Mislim, ne kazem da je svaka maloprodaja osim ove zlatna, nego da postoje maloprodaje koje se tako ne ophode prema kupcima. Na primer Atom.

Moj ortak je uzeo ceo PC u Emiju na moju preporuku, iz komponenti koje sam mu ja kasnije sklopio (za 400e). Nije bilo kucista i napajanja koje je trebao da kupi (lc napajanje i TT kuciste), pa da ne bi isli na 45 stepeni na NBG, ja pitam u Emmiju da li ima nesto slicno za te pare da se uzme tu, sto moze da izdrzi te komponente (koje su smejurija), i lik mi preporuci Altos kuciste i napajanje. Ja se razmisljam, lc nije neki kvalitet, ovaj paket je 6000, vrv nije napajanje obican kinez, a kuciste za te pare lim je lim. I uzmemo tu sve. Ja mu sklopim i posle 2 meseca krece pregrevanje gasenje i na kraju riknjavanje napajanja. Posle ustanovljavanja da je napajanje 100%, ja mu kazem da ga odnese na reklamaciju. Odnese on napajanje, vrate ga kuci sto je dosao bez kucista jer nisu hteli da uzmu samo napajanje na reklamaciju (LOL). Decko razume da treba da donese puno kuciste, a ne napajanje i kuciste, ode kuci i vrati se sa kucistem. Hteli su da ga posalju ponovo kuci ali se nadrkani lik "smilovao" da mu povadi komponente i da uzmu kuciste i napajanje na reklamaciju. Sve ostale komponente je dobio nazad u kesi, onako kao da nabijete 3 hleba u kesu, a ne mogu ni 2 da stanu. ..Da ne duzim, novo napajanje mu je crklo posle mesec dana, ponovo je vadio komponente, nisu hteli da mu vrate pare, nisu hteli da mu omoguce da doplati za neko jace napajanje, jedino su mu nudili trece isto to kinesko. Na kraju uz mnogo natezanja je uzeo TT od 7.5k, *****i su skapirali da im ide u korist sto ce da profitiraju od njega i da mu ucine. Kinesko su mu cenili 800 ili 1000 dinara ne mogu da se setim, iako je komplet napajanje+kuciste kostao 5300 pri kupovini, a 6500 na kraju te price. Jer altos kuciste od 300 grama lima kosta 55 evra, logicno.

4 kompa u proseku 600 evra su samo preko mene prodali u Emmiju, 3 U2312HM, gomilu pasti rezaca i kablova. Za tih 50e sto su se ciganili sjebali su sebe sigurno za 10 puta vece pare CISTOG PROFITA (ono sto ide u dzep posle izmirenja racuna i poreza, posto pola bencha ne zna sta je profit) ako ne i vise. Sjebali su mom ortaku 6 dana, 6 trosenja goriva, i meni jedno 10 puta sto sam isao kod njega, smarao se sa kablovima, osluskivao, testirao memoriju, sklapao i rasklapao racunar.

Onda razmislim i pokusam da preslikam ovakav scenario na Atom, ali jednostavno ne mogu. Tamo sam uzeo svoj racunar i jos dosta pored toga, uvek su bili profesionalni. Da budem iskren Joka je 2 puta bio nadrkan :d ali ok, svako ima svoj trenutak.
 
He he, danas zovu iz Win Win-a. Kazu molim vas da nam na email dostavite skeniran racun za zvucnu da storniramo?! Reko zivinite niste li vi u stvari Emmi? Kaze: "Pa da, u sustini jesmo".
E reko vidis, tvoje kolege u NS su mi uzele sve papire, sve skenirali, do zadnjeg, zatim licnu kartu i to su skenirali, jos je samo falilo krv da mi vade za uzorak. Kao, pa jeste, tako je, ali oni to nama u Win Win nisu dostavili, tj. izgleda da su "zagubili". Koji pacijenti!

Sad stigao sam sa posla pa im saljem, bas da vidim sta je sledece. Iskreno za 40eur imam zivaca bas da vidim dokle idu njihove nebuloze. :D
 
Tako ti to biva kad firma radi i prodaje robu po nabavnim cenama u cilju gusenja konkurencije i dotoka zivog kesa od prodaje robe od kompenzacije za neki njihov krs koji su nekom uvalili, a oni ga uvezli. Mora usluga malo da popusti.
 
Evo, da se i ja uključim u diskusiju.

Pacijent je Prestigio PMP3084b kupljen u WinWin šopu 12.11.2011. Nisam ga nešto preterano koristio, čituckanje, yt, net, realno ništa više i ne može:p
U januaru je nešto počeo da zeza, pretpostavljam da je neki zez u SW, nemam pojma, počeo je da se gasi kada se zaključa ekran, na kraju više nije hteo ni da se upali.
Ok, odem do WInWin-a, ostavim prokletinju 21.januara, kažu šalju uvozniku (Asbis) i javiće šta se desilo. Dobro, ostaje mi da čekam samo, šta da se radi.

3. februara dobijem SMS da je tablet stigao u Asbis i da će biti zamenjen ako nema fizičkog oštećenja, kontam ok, napredujemo.
Posle 3-4 dana prošetam do WinWin-a da vidim ima li nekih novosti, oni kažu jedno dve nedelje i dobiću odgovor, dobro, opet ok, šta da im radim?

Evo danas je već 46-i dan, odem do WW, trtemrte, nema još odgovora, oni nisu dužni, to je do uvoznika, poslaće e-mail da vide šta je. Pitam lika kakva je procedura, dokle će to da traje?
Znaš, mi smo tebe obavestili i to je to, može da traje koliko hoćeš. Ja gledam i ne verujem.

U toj radnji sam uzeo što za sebe, što za firmu robe u vrednosti nekoliko stotina hiljada dinara, imam dilerski status i to mi je hvala?

Šta da radim? Koja su mi prava?

Hvala.
 
Poslednja izmena:
Na žalost baš kako su ti rekli :( Dužni su da te obaveste u roku od 15 dana da li su prihvatili reklamaciju a za rešavanje rok koji je zakon predvideo je "razuman" rok, ma šta to značilo :(
 
Fino. Koja je svrha garancije? Razuman rok je za njih i nas veoma različit pojam.
Da zovem Asbis direktno, da li bi to pomoglo?
 
Problem je što je takav zakon o zaštiti potrošača, kao sto je rekao turok pozovi centar za zaštitu potrošača 0800-103-104 i posavetuj se sa njima.
 
Mislim da niko normalan ne bi smatrao da je čak 46 dana razuman rok za zamenu. Doduše, tebi rok za reklamaciju traje od obaveštenja o odluci: 03.02. (iako su oni na svoju ruku odlučili o toj zameni, što je tvoje, a ne njihovo pravo - kapiram da popravku ne bi ni tražio - ali opet, treba ti da kažeš šta želiš, a ne oni da nametnu odluku). Da sam na tvom mestu, otišao bih po inspekciju, a prethodno bih ih nazvao još jednom i, ako je stanje isto, obavestio ih o tome. Kao što rekoh, ne treba za zamenu toliko vremena. 35 dana. Sve što treba da se kaže jeste da se stvara "značajna neugodnost po potrošača" kao posledica ovog procesa.
 
upravo, ili kako se popularno zakon zove: "zakon o zastiti trgovaca od potrosaca".
ali nisu ljubitelji toga da ih neko smara i da im se ime vuce u negativnom kontekstu. zato mislim da su oni najbolja mogucnost.
pozovi, detaljno objasni sve probleme, i kazi sve datume, dobices broj pod kojim se tvoj sucaj vodi... i nadaj se najboljem.
 
Ok. Dajem im fore do ponedeljka pa onda zovem centar za zaštitu potrošača pa ako i to ne pomogne onda inspekcija.
Iskreno, smučilo mi se, sledeći put ne kupujem ništa u WW a vala i Asbis ću zaobiđem.

Hvala vam na pomoći i razumevanju :)
 
Mislim da je tu vise problem WW nego Asbis... Tj njihova medjusobni odnos.
A generalno, u zadnje vreme se masa ljudi zali na Alti tako da im je ime odavno na losem glasu, nisam siguran da ce se potresti ako njih pritisnes da se resi problem, vec tek kad dovedes inspekciju ili koga vec.

Na svu srecu nisam mnogo stvari kupovao u WW u zadnjih par godina.
 
Mislim da je tu vise problem WW nego Asbis... Tj njihova medjusobni odnos.
A generalno, u zadnje vreme se masa ljudi zali na Alti tako da im je ime odavno na losem glasu, nisam siguran da ce se potresti ako njih pritisnes da se resi problem, vec tek kad dovedes inspekciju ili koga vec.

Na svu srecu nisam mnogo stvari kupovao u WW u zadnjih par godina.


Nisu dzabe na crnoj listi - http://potrosac.info/crna-lista/

Ali, problem je sto negde ne mozes od nikog drugog da pazaris, ili mozes za vise novca, pa opet niko ne garantuje da kasnije nece biti problema.
 
Mene juce zvali da su u servisu potvrdili da je HDD Green 2TB neispravan. Ponudili su i vracanje iznosa sa fiskalnog, kao jednu ud opcija, Sto sam ja oberucke prihvatio, jer je tada green kostao kao RED sada. :) Tako da cu uz doplatu od 70 dinara dobiti RED na 7200rpm i sa 3 godine garancije. Taman dovoljnio kao nadoknada sa one stvari koje nisam uspeo da spasem sa Green-a.

Kucam s fona, otud greske i celava latinica.
 
Ok. Dajem im fore do ponedeljka pa onda zovem centar za zaštitu potrošača pa ako i to ne pomogne onda inspekcija.
Iskreno, smučilo mi se, sledeći put ne kupujem ništa u WW a vala i Asbis ću zaobiđem.

Hvala vam na pomoći i razumevanju :)
Inspekcija nije nadležna za to, to i jeste najveći problem. Inspekcija je nadležna jedino za obavezu odgovora u roku od 15 dana da li prihvataju tvoju reklamaciju. Sve ostalo se rešava ili preko centra za zaštitiu potrošača (oni ih nazovu i kažu da reše tu reklamaciju, to znaš koliko može da pomogne :( ) ili sudska parnica. A pošto je prošlo više od 6 meseci od kupovine uređaja na sudu teret dokazivanja je na kupcu, tako da .....
 
Čoveče, baš smo napredovali unazad :(
Ok, bar da znam na čemu sam.
Da se ne nerviram za dž.
 
Mene juce zvali da su u servisu potvrdili da je HDD Green 2TB neispravan. Ponudili su i vracanje iznosa sa fiskalnog, kao jednu ud opcija, Sto sam ja oberucke prihvatio, jer je tada green kostao kao RED sada. :) Tako da cu uz doplatu od 70 dinara dobiti RED na 7200rpm i sa 3 godine garancije. Taman dovoljnio kao nadoknada sa one stvari koje nisam uspeo da spasem sa Green-a.

Kucam s fona, otud greske i celava latinica.

WD RED ima 5400 rpm ;)
 
Da, baš tako, negde sam pročitao 7200, sad videh da je varijabilna, što je opet brže od fiksnih 5400 rpm .. plus garancija, plus još neke džidžabidže:

As was already posted in this thread the Red drives have a longer warranty, much higher MTBF, shock sensors, anti-vibration compensention, 24/7 rating, and a large list of other differences. Feel free to read any of the numerious reviews that have been out since July.
 
Da li vazi garancija ako nije udaren pecat prodavca? U Granatnoj izjavi ima pecat CT computers-a ali kupci laptopa nisu odneli isti na info pult prodavnice (radi se o Merkatoru). Proslo je pola godine i sada drugar hoce da proda laptop pa ga zanima da li ima vazecu garanciju.
 
Vezano za WD Red negde sam procitao(mrzi me da trazim) da ima od 2400 do 7200 obrtaja a Green od 4500 do 5400 e sad dal je to tacno ne bih znao ali amaterski gledano red radi bolje i brzije.
 
Intellipower, od 5400 do 7200 ;)

Vezano za WD Red negde sam procitao(mrzi me da trazim) da ima od 2400 do 7200 obrtaja a Green od 4500 do 5400 e sad dal je to tacno ne bih znao ali amaterski gledano red radi bolje i brzije.

Da ne bude da pisem napamet ;)

http://www.anandtech.com/print/6157
How does the WD Red achieve power optimization? The secret lies in IntelliPower. The WD Red drives spin at 5400 rpm as per the analysis done by the folks at SPCR. It is the combination of these features which allow the WD Reds to balance performance and also reduce power.
 
Nazad
Vrh Dno