Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

^
Ne znam na sta konkretno mislis, ali ovako se obezbedjuje primena odredjenih clanova zakona koji prestaje da vazi:
Члан 348.

Даном почетка примене овог закона престаје да важе Закон о основама безбедности саобраћаја на путевима ("Службени лист СФРЈ", бр 50/88, 63/88, 80/89, 29/90 и 11/91, "Службени лист СРЈ", бр. 34/92, 13/93, 24/94, 41/94, 28/96 и 3/02), осим у погледу следећих чланова (који се примењују до доношења подзаконских аката из чл. 341, 342, 343, 344. и 345. овог закона):

1) чл. 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205. и 206,

2) чл. 207. и 208,

3) чл. 165, 166, 167, 168. и 169,

4) чл. 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181. и 182,

5) члана 194,

као и у погледу казнених одредби које се односе на повреде одредби из тач. 1) до 5) овог става.

Даном почетка примене овог закона престаје да важи Закон о безбедности саобраћаја на путевима ("Службени гласник СРС" бр. 53/82, 15/84, 5/86 и 21/90, "Службени гласник РС", бр. 28/91, 53/93, 67/93, 48/94 и 25/97), осим у погледу следећих чланова (који се примењују до доношења подзаконских аката из чл. 341, 342, 343, 344. и 345. овог закона):

1) чл. 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141. и 142,

2) чл. 143, 144, 145, 146. и 147,

3) чл. 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109. и 110,

4) чл. 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119. и 120,

5) чл. 130. и 131,

као и у погледу казнених одредби које се односе на повреде одредби из тач. 1) до 5) овог става.

До успостављања услова за функционисање и обављање послова Агенције из члана 9. став 2. овог закона примењују се одредбе Закон о основама безбедности саобраћаја на путевима ("Службени лист СФРЈ", бр. 50/88, 63/88, 80/89, 29/90 и 11/91, "Службени лист СРЈ", бр. 34/92, 13/93, 24/94, 41/94, 28/96 и 3/02) и Закон о безбедности саобраћаја на путевима ("Службени гласник СРС" бр. 53/82, 15/84, 5/86 и 21/90, "Службени гласник РС’’, бр. 28/91, 53/93, 67/93, 48/94 и 25/97).

Одредбе члана 273. овог закона примењују се почев од 25. јула 2009. године.
 
Ako se sa operaterom raskine ugovor (dogovorom, il ipak jednostrano pa je od sporom) a uređaj koji je predmet ugovora tablet recimo se pokvari. KOja je procedura gde se taj tablet nosi direktno u servis i važi li garancija u tom slučaju ili ne
 
Laički (iliti kako bih ja postupio), raskinut je ugovor za uslugu (na primer usluga telekomunikacije), ali ne i za robu (tablet), jer da je raskinut kupoprodajni ugovor za robu, ona ne bi više bila u tvom posedu, već u prodavčevom (operaterovom), a tebi bi bio vraćen plaćeni iznos.
 
Ali tu se javljaju dva odnosno tri problema prvi je što često ta roba košta 1 dinar, drugi je što ipak nije tvoja već se vodi kao iznamljena a treći je da ti kroz novčani iznos spora plaćaš i tu robu. Dakle nije baš tako jednostavno
 
I ustarom zakonu je bila odredba u kom roku mora da odgovori firma na reklamaciju, sada je 15 dana, ne secam se koliko je bila pre, nek potrazi u starom zakonu, u svakom slucaju to nije tih 45 dana.
Po starom je rok za servis 45 dana, po novom je razuman rok ili drugi rok ako pise u garanciji, tako da je jos i bolje tih 45 dana :) .
 
Ali tu se javljaju dva odnosno tri problema prvi je što često ta roba košta 1 dinar, drugi je što ipak nije tvoja već se vodi kao iznamljena a treći je da ti kroz novčani iznos spora plaćaš i tu robu. Dakle nije baš tako jednostavno
Mogu 2 strane teksta da se napišu kao odgovor i da ne bude dovoljno. Najpre treba da se dobro pročita i shvati ugovor. Iznajmljivanje tableta stvara potpuno druge okolnosti u odnosu na prodaju istog kupcu, jer je u prvom slučaju vlasnik tableta operater, a u drugom kupac.
 
Dok ga ne otplatiš, nije tvoj, ovako kako rade sa mobilnim i ostalim uređajima preko provajdera, to više liči na lizing ili kupovinu na kredit. Stvarno bi trebalo videti kako je to po zakonu ovde rešeno. Znam recimo u Kanadi ako kupiš nešto na kredit a specijalno lizing, moraš da ili otplatiš odmah ostatak ili da dobiješ dozvolu od kreditora da otuđiš predmet legalno, bila to igla ili lokomotiva. Za kola recimo postoji lista vozila koja su pod kreditom i ne može da se registruje niedno vozilo dok se ne proveri dali je otplaćeno, to ide preko ministarstva saobraćaja.
 
Poslednja izmena:
To je slučaj samo kod vip-a. Kod ostalih provajdera kupio si telefon/tablet
 
Baš tako VIP insisitira na uslovno rečemno iznamljivanju odnosno otplati za jedan dinar ali je po ugovoru uređaj njihov. E sad uređaj se pokvari a sam ugovor postaje sporan zbog raskida.

Da li u tom slučaju korisnik može da se obrati srvisu i da kaže da je uređaj u garanciji ili ne. Dakle sa trgovcem (operaterom) postoji spor
 
Pozdrav drugari, imam jedno pitanje za one koji su dobijali nepopravljen telefon sa garancije.

Uzet je Samsung na ugovor u Vip-u, novembra 2012. 10. januara se pokvario (ugasio se i nista nije radilo), vracen u Vip i poslat na garanciju. Posle 10ak dana, telefon je vracen, navodno popravljen. Popravili su dugmice kapacitivne, i wifi, ali ne radi kamera (utvrdjeno odmah tu u Vip prodavnici). Telefon opet vracamo na popravku i posle 20ak dana ga vracaju "popravljenog". Kamera radi ali sada ne radi zvucnik u slusalici. I tu sam poludeo. Sada treba opet da ga saljem i cekam 20ak dana najmanje. Pa ja cetvrtinu ugovora necu da imam mob koji sam platio? U vipu sam pitao da li je moguce da nekako ubrzam proceduru i oni su rekli da mogu direktno da pozovem Begram i vidim sa njima. U Begramu mi rekose da nije problem i da ce opet da ga poprave samo da ga odnesem. Ono sto me zanima, je do kada oni imaju pravo da me ovako zezaju i da li mogu da trazim nov uredjaj?

Unapred hvala.
 
Da si pročitao post iznad tvog video bi da je probem kod vip-a što telefon nije tvoj nego je vip-ov pa ti ne možeš da tražiš ništa jer nisi vlasnik telefona.
 
Ok, hvala. Znam da po ugovoru telefon nije moj. Ali sam mislio da mogu da zahtevam nesto od Begrama, a sto se Vipa tice, tu nema sta da zahtevam, siguran sam da ne bi izasli u susret.
 
Ako je Samsungov telefon pozovi Samsung centar u Srbiji neverovatno su uslužni objasni im problem i ekpeditivno će biti rešen u najkraćem roku.
 
Samo da javim u vezi Prestigio tableta da su me zvali i dali novi tablet jer stari nije mogao da se popravi. Kada sma pitao da li mogu novac da mi vrate rekli sa da je servis poslao zamenski uredjaj i tako da oni tu ne mogu ništa, a rekla je kada sam odneo stari na reklamaciju da ukoliko ne može biti popravljen biće zamena uredjaja ili povaratak novca, kako kupac želi, ali nema veze ovaj je glanc nov sa garancijom tako da ću da postavim oglas da ga prodam.
 
Ja zaboravio da zovem Asbis vezano za HDD, predao sam ga 4.2. na reklamaciju. Kupljen 10.2.2010.
E sad, ako sam skapirao ovde se primenjuje novi zakon, da li je 15 radnih dana potrebno za ono javljanje ili 15 dana? U ponedeljak ce biti 21 dan tj 15 radnih, kapiram da je ispunjeno pod oba uslova. Ne znam sto me nisu zvali ranije.
Kome se u ovom slucaju zalim ako reklamaciju ne rese u roku od odmah? Trzisnoj ili nekom drustvu za zastitu potrosaca? Pitam jer je HDD uzet po starom zakonu, pa mi i dalje nije bas jasno sta i kako.
 
Ovde možeš samo Bogu da se žališ, prodrmaj malo njihov kavez, to može više da urodi plodom.
 
Danas sam ih smarao dok mi se konacno neko nije javio u servisu, rekli su mi da cu dobiti nov Seagate od 2TB, rece mi covek i oznaku ali nisam zapamtio.
Skeptican sam jer mi daju veci disk u zamenu, nadam se samo da nece biti refabrikovan. Nesto mi isprica preko telefona da su morali da cekaju 10 dana pa opet 10 dana da im neko nesto potvrdi, kao zvali bi me sutra da mi jave da dodjem po disk.
A mozda gledaju cenu po fiskalnom? Sad na brzinu pogledah cene, Seagate od 2TB je nov oko 9000din, ja sam Samsunga 1.5TB pre tri godine platio 8700din.
 
Rečima gdje Vere Vide (parafrazirano, naravno): ako nemaju identičnu zamenu (a tražio si zamenu, a ne popravku), nisi u obavezi da prihvatiš to što nude.

Gleda se cena na fiskalnom.
 
Ja sam reklamirao hard disk koji hd sentinel,hd tune pa i wd tvrde da ima lose sektore a vraca mi se kao disk koji nije pokazao kvar.
Redovno su mu se pojavljivali losi sektori,menjao sam i sata kabal i napajanje i nista.
 
Poslednja izmena:
@turok
To znam, ali nije mi previse bitno. Posto sam u medjuvremenu vec kupio drugi disk, ovaj cu koristiti za backup i nebitni storage, valjda ce u tom rezimu potrajati. A i da ne potraje, sta da radim, bolje i to nego Samsung koji ne radi :) Refubrished svakako ne uzimam.

@RazbojNick
Znaci zbog toga sam dobio veci hdd (zbog fisklanog).

@amdpower
Koliko si BS imao? Ovaj disk sto sam reklamirao je zabadao, nije hteo da ga prepoznaje sistem, sve zbog BS... A imao ih je preko 50, ne znam koji im je minimalni broj BS koji prihvataju za garanciju.
 
Uf sad se ne mogu tacno setiti ali po hd tunu oko 5/6 dok oko sentinelu 15/16,zdravlje negde oko 75 procenata.
Verovatno ce riknuti po isteku garancije.
 
Poslednja izmena:
Na kraju se zavrsilo ok i pored cekanja, mislim da nije u pitanju refubrished disk:


Dobio sam novu garanciju ali bez datuma, rekao mi je serviser da sacuvam stari fiskalni, sto vrv znaci da imam jos 6 dana garancije :d
 
Hm, zasto? Logicno mi je da imam garanciju do isteka prethodnog garantnog roka, njihova je dobra volja dal ce mi produziti garanciju.
 
Zato što zakon drugačije kaže.
 
Garancija se odnosi na proizvod, a ne na kupovinu, tj. 24 ili 36 meseci od kupovine. Pošto je proizvod nov on treba da ima full garanciju.
 
Da onda upisem sam datum na garantni list? Kapiram da ako je tako, kod njih u sistemu se sigurno vodi kao nova garancija, mozda mi je rekao da cuvam fiskalni jer garancija vazi samo uz njega.
 
Imas li pecat na garantnom listu? Fiskalni je nebitan, jedino je bitan overen garantni list.
 
Nazad
Vrh Dno