Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Citala sam ali mi nije bas najasnije šta je onih 8-15-45 dana i da li imaju pravo da ipak uzmu tel. na popravku a ne da ga menjaju za novi. Šta ako me ne zovu do kraja dana(osmi dan)? Da li je to možda osam radnih dana?
Pošto isistiraju da ne može da se menja i na svim mestima gde sam bila i u servisu koji sam zvala.
Znaci ,ne znam, da li po zakonu mogu da se vade da ce popraviti tel ali da ne mogu da mi daju novi ,zbog vremena koje je proslo od kupovine.
 
Ako su ostavila telefon i racun, a dobila potvrdu za to, onda je OK. Oni imaju 8 dana od dana kad im das robu na reklamaciju (dakle, dan predaje + 8 dana, ne radnih dana) da te obaveste o njihovoj odluci o tvojoj reklamaciji. Ako to ne urade, onda moze i mora da reaguje trzisna inspekcija. I, da, mogu da te zovu i osmog dana u 23:59h, ali svako probijanje tog roka je posao za inspekciju. Dalje, ako nisi zadovoljan ishodom reklamacije, onda tek mozes da se obratis inspekciji.

Ovo gore navedeno je pod uslovom da vazi zakonska garancija. Neko je rekao da garantni uslovi ne mogu biti nepovoljniji od onih navedenih u zakonu (stoga ono 45 dana rok za popravku mozda pada u vodu, ali treba proveriti kod nekog relevantnog). Zvuci skroz logicno, al' kod nas je sve moguce.
 
Poslednja izmena:
Nisu se još javili (ali ako je od dana predaje + 8,onda je danas rok).

Da li možda ja da ih zovem? Treba li im pružiti šansu, a ne odmah đonom?(mada je gotovo sigurno da ce pokusati nesto da me zeznu)
Kako dokazati inspekciji da nisu zvali?
 
Nisu se još javili (ali ako je od dana predaje + 8,onda je danas rok).

Da li možda ja da ih zovem? Treba li im pružiti šansu, a ne odmah đonom?(mada je gotovo sigurno da ce pokusati nesto da me zeznu)
Njihovo je da oni tebe kontaktiraju. Nista tu nije djonom. Cekaj poziv, ako se ne dogodi do kraja dana, imas mnogo vece sanse da ostvaris svoju zamisao.
Kako dokazati inspekciji da nisu zvali?
Ako bas treba, izvadi listing poziva, sta drugo da ti kazem.
 
Ok,hvala.

P.S. Kako je to bezveze daš silne pare pa te još i zezaju!
 
Pozdrav svima.Evo ja sam 3. 5. 2008 kupio mis logitech g9 i cim sam ga doneo kuci i povezao sa kompom,ustanovio sam da ne radi senzor tj. ne mrda se strelica uopste...Znam sa sigurnoscu da nije do kompa jer drugi g9, od mog drugara, radi na mom kompu.Znaci novi je neispravan.Odmah sam pozvao doticnog prodavca i obavestio ga o tome ali mi je on samo ukazao na to da to nije u njegovoj nadleznosti i da cu za reklamaciju morati da se obratim servisu koji je naveden u garanciji...E sada mene zanima sledece.U garanciji je navedeno standardnih 45 dana u kome se obavezuju da ce da ga poprave,a ako ne uspeju onda ce da ga zamene novim ili da mi vrate novac i td.To je ok.Ali ja sam zapravo hteo da mi mis odmah po utvrdjivanju neispravnosti zamene novim,jer je neispravan od samog pocetka.Zvao sam trzisnu inspekciju i meni su jasno i nedvosmisleno odgovorili da ja i nemam nikakvo pravo da trazim novi proizvod odmah po utvrdjivanju njegovog kvara,pa makar on bio neispravan od samog pocetka.Pomenuo sam im prvih 7 dana i mogucnost zamene proizvoda drugim ali su mi rekli da tako nesto ne postoji.Imam pravo na zamenu ili povracaj novca jedino ukoliko servis ne izvrsi svoje obaveze u zadatom roku tj. ne popravi ga.Eto toliko o nasem zakonu o "zastiti" potrosaca...Odneo sam mis u servis juce,ali kvar ni danas nije potvrdjen jer im je serviser kako kazu na bolovanju.Ali rekli su mi da ne brinem i da ih slobodno pozovem sa vremena na vreme.Neverovatno...Ako neko ima bilo kakvu informaciju o tome da li bih ja ipak zakonski mogao da trazim zamenu proizvoda ili povracaj novca molim vas da mi odgovori.Pozdrav.
 
Pozdrav svima.Evo ja sam 3. 5. 2008 kupio mis logitech g9 i cim sam ga doneo kuci i povezao sa kompom,ustanovio sam da ne radi senzor tj. ne mrda se strelica uopste...Znam sa sigurnoscu da nije do kompa jer drugi g9, od mog drugara, radi na mom kompu.Znaci novi je neispravan.Odmah sam pozvao doticnog prodavca i obavestio ga o tome ali mi je on samo ukazao na to da to nije u njegovoj nadleznosti i da cu za reklamaciju morati da se obratim servisu koji je naveden u garanciji...E sada mene zanima sledece.U garanciji je navedeno standardnih 45 dana u kome se obavezuju da ce da ga poprave,a ako ne uspeju onda ce da ga zamene novim ili da mi vrate novac i td.To je ok.Ali ja sam zapravo hteo da mi mis odmah po utvrdjivanju neispravnosti zamene novim,jer je neispravan od samog pocetka.Zvao sam trzisnu inspekciju i meni su jasno i nedvosmisleno odgovorili da ja i nemam nikakvo pravo da trazim novi proizvod odmah po utvrdjivanju njegovog kvara,pa makar on bio neispravan od samog pocetka.Pomenuo sam im prvih 7 dana i mogucnost zamene proizvoda drugim ali su mi rekli da tako nesto ne postoji.Imam pravo na zamenu ili povracaj novca jedino ukoliko servis ne izvrsi svoje obaveze u zadatom roku tj. ne popravi ga.Eto toliko o nasem zakonu o "zastiti" potrosaca...Odneo sam mis u servis juce,ali kvar ni danas nije potvrdjen jer im je serviser kako kazu na bolovanju.Ali rekli su mi da ne brinem i da ih slobodno pozovem sa vremena na vreme.Neverovatno...Ako neko ima bilo kakvu informaciju o tome da li bih ja ipak zakonski mogao da trazim zamenu proizvoda ili povracaj novca molim vas da mi odgovori.Pozdrav.

8+15 = 23 dana :) tako su meni rekli kada sam zvao inspekciju (mob. fon je bio u pitanju ali isto je za sve)

toliko mogu da te "vrte" :smash:

budi uporan ;) smaraj ih non-stop: "meni je to osnovno sredstvo za rad, bla, bla" i sigurno neces cekati 45 dana

tako ti je to u majcici srbiji :smash:
 
Upravo to. Htedoh da kazem da je trebalo da pitas za validnost tog roka od 45 dana. Inace, da je to ozbiljna radnja, bez obzira da li moraju ili ne moraju da ti odmah zamene za drugi, to bi i uradili.
 
Hvala vam na brzim odgovorima:).To cu i da radim.Da ih zovem svaki dan dok ga ne zamene ili ne poprave.Nadam se da im nece trebati puno vremena...U pravu si,ipak je ovo Srbija.Platim 90 eura za mis koji je neispravan i jos se nadam da ce neko biti dobre volje i zameniti ga u nekom normalnom roku...Svasta samnom,ha ha stvarno sam blesav:zgran:
 
Ja i dalje ne mogu da verujem da ti taj isti dan nisu dali drugi miš sa police, da se meni tako nešto desilo prežalio bih 90evra i od tolikog bezobrazluka bih mu rascopao glavu sa istim pa neka se razmišlja, kao u filmu The Longest Yard kada Burt Reynolds priupita "jel vredelo robije kad si udario upravnika?" e isto to... priceless. I šta sad, treba mesec dana da se smaraš zbog "smešne" cifre...
 
Takvu prodavnicu bi odmah trebalo staviti na stub srama ovde na forumu, stvarno neverovatno da nisu hteli odmah da zamene mis. Sad ti naravno i garancija odmah mesec dana manje traje dok mis odsluzi svoje u servisu...
 
Ako si uporan, sigurno ces isterati stvar do kraja. Mislim da imas pravo na povracaj novca, al' proveri sa nekim ko se razume u zakone, ili se javi organizaciji za zastitu potrosaca.

Napisi koja je prodavnica u pitanju, kako bi drugi znali koga da izbegavaju.
 
Aj da si ti miš koristio mesec/dva pa ajde ali ovde se radi o već kupljenom neispravnom proizvodu, zamisli situaciju daš grafičku na oglase recimo cena 50e, prodaš je taj isti dan i sa tom razlikom na već svoj skupljeni novac odeš i kupiš kod "njih" neku za ~200e i desi se isto.... Pa mora postojati neki zakon pogotovo za ovakve slučajeve jer ako na ovakvim stvarima ne zaštite potrošače na kojim će? :(
 
Ja uvek pitam u radnji: ako ne valja, u kom roku mogu da vratim.
 
I onda zateknes prodavca iz druge smene koji nema pojma za taj rok i koliko god bio uporan, moras da prodjes kroz proceduru reklamacije. Been there, done that.
 
Napisi koja je prodavnica u pitanju, kako bi drugi znali koga da izbegavaju.

Svakako:-devil-:.Prodavnica je Games koji se nalazi u Delta city-ju,a servis je Logo(satro ovlasceni servis,ali evo danas je vec treci dan od kada sam odneo misa,i to ne racunajuci dan kada sam ga odneo,a oni mu jos nisu ni detektovali kvar).Kada sam zapitao servisera da li bi mi eventualno mogao nagovestiti,kad ce izvrsiti tu detekciju rekao mi je da stvarno ne zna i da ce mi oni javiti,tj. da ne moram ja njih da zovem...:d
 
Danas sam posle sest dana opet zvao servis i konacno su detektovali kvar.Neki cip ne radi,tj. u pitanju je fabricka neispravnost koja se ne moze otkloniti tako da su nalozili zamenu misa.Eto trebalo im je malo vremena ali ipak nisu ispali losi na kraju.Sad mi jedino ostaje da cekam da dobijem novi mis.Hvala svima na odgovorima jos jednom i pozdrav.
 
Ispali su nevidjeno losi ali sta sad.
 
A sta nemaju isti model na stanju pa sad moras da cekas da nabave?
 
Kakvi su mozda i imaju nego nece da daju dok im ne stigne nov koji je narucen ..
 
Danas sam posle sest dana opet zvao servis i konacno su detektovali kvar.Neki cip ne radi,tj. u pitanju je fabricka neispravnost koja se ne moze otkloniti tako da su nalozili zamenu misa.Eto trebalo im je malo vremena ali ipak nisu ispali losi na kraju.Sad mi jedino ostaje da cekam da dobijem novi mis.Hvala svima na odgovorima jos jednom i pozdrav.
Mislim da to nije trebalo da radis. Platio si za misha 90 evra, najjacu cenu u gradu kol'ko mogu da vidim na netu, a jos te i vozaju. 6 dana im je trebalo da utvrde kvar, a za to saznajes tako sto ti njih pozivas, ne oni tebe. Ja bih sacekao jos dva dana i, ako me ne obaveste, otisao po kesh i zaputio se u neku normalnu radnju. Cak i Imtel ima manju cenu. Al' sad je gotovo...
 
Pa rekose mi da ce da provere da li imaju na lageru,ali nisu sigurni kad ce da stigne.Kazu svakako bi trebalo u sledecih 15 dana.
Da, znam da sam platio vecu cenu ali ko mi je kriv kada sam poludeo i hteo da uzmem mis bas taj dan a bila je subota negde oko 8 sati uvece:).
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima,

Pre nedelju danas sam odneo svoj Philips 190x6 monitor na servis, proslo je 2 godine od kada sam ga kupio i taj model ne postoji vise u ponudi.
U servisu su otkrili da ne moze da se popravi i sada cekaju philipsovo odobrenje za zamenu.Servis je odvojen od prodavnice u kojoj sam kupio monitor tako da kad oni dobiju odobrenje od Philipsa, ja moram sa istim da odem u prodavnicu i trazim zamenu.

Monitor sam platio preko 420 evra u svoje vreme, i sada ne bi pristao da mi daju nesto sto je nizeg kvaliteta tj neku od S klasa ili tako nesto.Gledao sam sadasnju ponudu
Philipsa i jedino sto je u toj klasi (tj. najskuplji u consumer product ponudi) je wide monitor od 22''.
Treba mi misljene i preporuka kako da pristupim razgovoru i sta se desava ako hocu da mi vrate novac a trenutno tog monitora nema u maloprodaji.
 
Nije nista gotovo, covek ima pravo, da nakon 8 dana kad oni utvrde da kvar nije nastao njegovom krivicom, sam izabere hoce li nov proizvod ili pare natrag, samo nek trazi povracaj novca i to je to.
Mislim da jeste, jer ako je obavesten o odluci o reklamaciji i ako u garanciji stoji da ce mu mish biti zamenjen drugim primerkom, onda nema sta da se buni. Da nisu ispostovali rok od 8 dana, onda bi mogao da trazi kesh.

Da ne bude zabune, nepostovanje roka od 8 (ili onog od 15, ako je takav slucaj) dana ne znaci da imas pravo na zamenu ili kesh automatski, nego mislim da ce prodavci pre pristati da izadju u susret tvojim zahtevima (citaj: mnogo manje ce ih to kostati), nego da odes do inspekcije i navuces im na ledja kaznu od nekoliko (stotina, desetina) hiljada din. + se tvoj zahtev svakako realizuje.
 
Poslednja izmena:
@RazbojNick
U garanciji moze da pise sta hoce, po zakonu ima pravo na to. U tvojoj zadnjoj recenici si naveo da ce pre oni da ti izadju u susret nego da im navuces inspekciju na ledja, izvini ali totalno nelogicno, ako je tako to znaci da je klijent u pravu, i da ima pravo kako se sam odluci, ako si hteo nesto drugo da kazes rekao si to potpuno pogresno.
@MilosJ
Pisano ovde sto puta, imas prano na zamenu ili povracaj novca, sa tim sto se ne racuna 420e koje si ti platio, vec zadnja cena koju su oni imali za taj uredjaj. Znaci neces dobiti ekvivalentnu ponudu za zamenu od 420e , vec nesto slicno zadjnjoj ceni koju su imali, sem ako sami ne pozele da ti daju bolju ponudu.
 
Kada se radi povracaj novca, dobavljac radi knjizno razduzenje firmi koja ti je prodala uredjaj (na njen racun) a on kasnije (kada legne novac) novac vraca tebi. Visina vracenog novca je ekvavilenta trenutnoj nabavnoj ceni tog proizvoda plus PDV + Marza (neke firme zadrzavaju marzu, koja je obicno od 8-15%)... znaci mozes da dobijes dosta manje.... sve zavisi koliko je cena u medjuvremenu pala...
 
@RazbojNick
U garanciji moze da pise sta hoce, po zakonu ima pravo na to. U tvojoj zadnjoj recenici si naveo da ce pre oni da ti izadju u susret nego da im navuces inspekciju na ledja, izvini ali totalno nelogicno, ako je tako to znaci da je klijent u pravu, i da ima pravo kako se sam odluci, ako si hteo nesto drugo da kazes rekao si to potpuno pogresno.
Nisam pravnik, niti imam pravno znanje, ali u Zakonu o zastiti potrosaca lepo stoji pod 13. Prigovor (reklamacija), clan 35. da "Ako je prigovor iz člana 34. ovog zakona osnovan zbog nedostatka na proizvodu, potrošač ima pravo na:" popravku, zamenu, povracaj novca, a clan 34 se odnosi na tehnicku robu uz koju se ne daje garantni list.

Clan 21: "...Garantni list sadrži naziv i sedište davaoca garancije, podatke kojima se identifikuje proizvod, garantni rok, izjavu o garanciji i uslovima garancije uz odgovornost prodavca i proizvodjača za ispravnost kupljenog proizvoda u garantnom roku, spisak servisa, naziv i sedište prodavca, datum prodaje, pečat i potpis ovlašćenog prodavca i druge podatke, u skladu sa zakonom..."

To ce reci ako je u garanciji definisano da ce mu zameniti za drugi isti takav uredjaj, onda nema dalje price. Da nemaju vise takvih i ne mogu da naruce, mogu da mu ponude da uzme bolji ili da mu vrate kesh, nema trece opcije.

Da razjasnimo:

-Ako nema pisane garancije uz proizvod, onda ide 6 meseci automatski i ako se u tom roku pokvari, mozes odmah da biras hoces popravku, zamenu ili kesh. To krajnje jasno stoji u zakonu.
-Ako ima garancije u kojoj je definisano sta se radi sa defektnim proizvodom, onda ona uopste nije u suprotnosti sa zakonom (stavise, u skladu je sa njim, jer definise uslove garancije), posto mogu da stave i da je rok za popravku 250 dana. Da li ces ti da kupis pod tim uslovima, to je vec tvoja stvar, ali kad si kupio - prihvatio si uslove.

Sto se tice vracanja kesha, u zakonu opet stoji (clan 35) da se vraca "iznos plaćen za taj proizvod u visini maloprodajne cene tog proizvoda na dan vraćanja", tako da tu nema vrdanja "knjizno razduzenje & co".
 
Garantni list ne može da piše tako što se udari po stomaku pa napiše za koliko bi dana on mogao da izvrši popravku nego u skladu sa zakonom. "stariji" je zakon od garantnog lista.
 
Zakon ne kaze nista koliki je maksimalni rok popravke. Cak ni onih cesto pominjanih 15 dana (na zalost) ne stoji nigde u zakonu, proverite, link za skidanje zakona u elektronskoj formi imate u prvoj poruci u temi. Mozda pise u nekom drugom zakonu (o prometu robe, npr.), ali ne i u Zakonu o zastiti potrosaca.
 
Nazad
Vrh Dno