Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Za tumačenje te rečenice nije potreban pravni fakultet, možda neko treba par puta da pročita rečenicu da bi je shvatio ali uglavnom se može razumeti. Ne tvrdiim da nekim drugim zakonom nije regulisana prevara, obmana ..... itd. kada robu prodaje fizičko lice, ali ZZP koliko vidim nema ni jedan član zakona koji se odnosi na fizičko lice. Naravno ako tvoj advokat tvrdi da važi neću ja da te ubeđujem, on je ipak pravnik. Jedino ako ti nije teško kada saznaš da napišeš koji član ZZP to reguliše, koristiće svima.
 
Iz iskustva mogu reci da cete najgore tumacenje zakona, nazalost, dobiti od pravnika. Oni ih i pisu tako, da mogu posle da ih tumace kako kome odgovara. Inace bi bili bez posla, as simple as that. Druga stvar je sto bi zakoni trebalo da budu napisani tako da ti ne treba prvnik da ih tumaci - to je jedan od principa pravde (jasnoća).

Sto se tice ove recenice, " trgovac jeste pravno ili fizičko lice koje nastupa na tržištu u sklopu svoje poslovne delatnosti ili u druge komercijalne svrhe;" trgovac je svako ko prodaje nesto, bio on pravno ili fizicko lice. Tako je napisano da ovo "u komercijalne svrhe" moze znaciti sve ili nista, obicno se tumaci kao "ostvarivanje naknade od robe ili usluga u vidu novca ili druge vrste nadoknade (u naturi).

Ali, poenta je, kao sto je vec i napomenuto, svaki zakon je samo mrtvo slovo na papiru ako pretnja njegove primene nije kredibilna. Sa nasim sudovima, o tome nema govora.
 
Kako i kome da se požalim na BusPlus prevaru, gde nigde na njihovoj "nepersonalizovanoj" kartici ne piše, niti te prilikom kupovine bilo ko informiše, da ona zastareva nakon 3 meseca bez obzira koliko novca (kredita) na njoj imao?

Znači danas htedoh da dopunim dotičnu karticu i kaže ona u trafici da na njoj imam 60 dinara ali da je zastarela i da mogu da je bacim, znači automatski bačenih 100 din jer sam primoran da kupim novu karticu za 40 din.

Jel to ta njihova "smart" tehnologija? Pa to nema nigde, da ti novac jednostavno zaplene po osnovu zastarelosti nekog njihovog medija. To bi bilo isto kao da uložiš novac na štednu knjižicu i dođeš drugi put u banku i kažu ti, zastarela vam je knjižica, a novac mi zadržavamo, a da pritom na knjižici nigde ne piše da uopšte zastareva a kamoli u kom roku.
 
Ne znam, samo znam kada se budes zalio nemoj reci da ti je ostalo 60 dinara nego dodaj koju nulu, da ti se ne krenu smejati. Razumem ja tvoj problem, ne bih im ni dinar dao, a ne 60. I ne dam im anyway. Ali razumes valjda sta hocu da ti kazem ;).
 
Naravno, no nije u pitanju iznos već načelo. Nigde nema da ti zaplene novac jer ti je tamo neko njihovo njesra koje su ti prodali kao zamenu za novac - zastarelo.
U HR ima recimo fazon da ti istekne važnost kredita na pripejd kartici ako je nisi dopunjavao u odr. roku. Ali to je prvo jasno naznačeno, a drugo kredit ti stoji na kartici iako ga ne možeš koristiti, i reaktivira se narednom dopunom. Nema ovo, prošlo tri meseca - puj pike ne važi. I to još nigde ne piše.

Hoću da mi omoguće da sav neiskorišćen novac sa njihove "smart" kartice prebacim na drugu ako je već ta "zastarela".

Da ne ulazimo u to da je ta "zastarela" kartica potpuno ista kao i nova i da je taj rok od 3 meseca potpuno arbitraran, bespotreban, samo način da ti otimaju pare za nove kartice i zaostali novac na starim - nekom dunulo da zastarevaju za 3 meseca i ajmo.
 
U razgovoru sa advokatom, Zakon o zaštiti potrošača funkcioniše i primenjljiv je i u ličnoj prodaji. :) OH JOY
Sta je konkretno primenljivo u licnoj prodaji? Obaveza nekoga ko nije trgovac i ne bavi se komercijalnom prodajom da istakne cenu? Kako ce inspekcija da proveri da li je istakao cenu? Kako ce da mu zabrane obavljanje delatnosti (koje delatnosti?)? Gde su poslovne prostorije privatnog lica?
 
Poslednja izmena:
Mislim da je mislio na ono što je čini mi se on imao pre mesec dva kada je kupio objektiv polovnjak , pa se kasnije ispostavilo da je feleričan ....
 
Pa da, ali da bi zakon bio primenljiv u licnoj prodaji, on mora da bude primenljiv u celini i na sve situacije.

Jasno je da pojam trgovca ne obuhvata privatno lice koje proda polovni objektiv koriscen u licne svrhe. Pojam trgovca je jasan u pravnoj teoriji, to je pravno, ili fizicko lice koje redovno u vidu zanimanja obavlja odredjenu trgovacku delatnost radi sticanja dobiti. Zakon o zastiti potrosaca pod tim pojmom podrazumeva nesto slicno, tj. "pravno ili fizičko lice koje nastupa na tržištu u sklopu svoje poslovne delatnosti ili u druge komercijalne svrhe". U konkretnom slucaju prodavac nema poslovnu delatnost, niti je prodaja izvrsena u komercijalne svrhe. Insistira se na redovnom i relativno trajnom obavljanju delatnosti. U tom smislu, Zakon navodi pojam poslovnih prostorija, kao "nepokretni i pokretni prodajni objekti, uključujući sezonske prodajne objekte u kojima trgovac trajno obavlja svoju delatnost, kao i prodajni i sajamski štandovi na kojima trgovac trajno ili privremeno obavlja svoju delatnost". Gde su, u konkretnom slucaju, poslovne prostorije prodavca objektiva?

Nikada se u praksi nije postavilo ovo pitanje, jer verovatno niko do sada nije pokusao tako nesto. Ono sto jeste pokusano i sto je misljenjem ministarstva razreseno je da se ovaj Zakon ne primenjuje na medjusobne odnose trgovaca. Ako bi prihvatili tumacenje da je u ovom konkretnom slucaju prodavac trgovac, istom argumentacijom bi dosli do zakljucka da je i kupac trgovac, jer trgovina obuhvata i kupovinu i prodaju robe, pa se opet Zakon ne bi mogao primeniti na njihov odnos. Samo navodim kao primer, jer je polazna pretpostavka (da se radi u trgovcu) pogresna.

A uz to, ne vidim zasto bi se u konkretnom slucaju pozivao na ZZP, kad je sve to detaljnije propisano u Zakonu o obligacionim odnosima.
 
Emmi problem... Proslo je 15 dana od slanja ploce i trazenja zamene. Rekli su da su nabavili zamenu samo da razduze i nisu razduzili ni posle 15 dana. Sta sutra mogu uraditi? Drustvo za zastitu potrosaca, trzisna inspekcija?
 
Emmi problem... Proslo je 15 dana od slanja ploce i trazenja zamene. Rekli su da su nabavili zamenu samo da razduze i nisu razduzili ni posle 15 dana. Sta sutra mogu uraditi? Drustvo za zastitu potrosaca, trzisna inspekcija?

Ne možeš ništa, takav je zakon da samo možeš da odeš i da se dereš ,praviš scene itd itd. Rok od 45 (radnih dana) ,koji je "neko" propisao van zakona, e toga se oni drže. Zovi svaki dan i pitaj. Ako su ti u prolazu ,smaraj svaki dan.
 
Kako i kome da se požalim na BusPlus prevaru, gde nigde na njihovoj "nepersonalizovanoj" kartici ne piše, niti te prilikom kupovine bilo ko informiše, da ona zastareva nakon 3 meseca bez obzira koliko novca (kredita) na njoj imao?

Znači danas htedoh da dopunim dotičnu karticu i kaže ona u trafici da na njoj imam 60 dinara ali da je zastarela i da mogu da je bacim, znači automatski bačenih 100 din jer sam primoran da kupim novu karticu za 40 din.

Jel to ta njihova "smart" tehnologija? Pa to nema nigde, da ti novac jednostavno zaplene po osnovu zastarelosti nekog njihovog medija. To bi bilo isto kao da uložiš novac na štednu knjižicu i dođeš drugi put u banku i kažu ti, zastarela vam je knjižica, a novac mi zadržavamo, a da pritom na knjižici nigde ne piše da uopšte zastareva a kamoli u kom roku.

Pisalo je na flajerima koji su oni delili na početku , imaš i sajt njihov. To je klasična fora. Mnogo ljudi je neupućeno.
 
Poslednja izmena:
15 dana je rok da ti jave šta su ustanovili i koje ti opcije nude, rok za zamenu/servis je umesto 45 dana, citiram "u razumnom roku" što se vrlo proizvoljno tumači.
 
Sta bi sa 15 dana kada moraju da rese problem?

Pogrešno ste razumeli novi zakon. U roku 15 dana mora da ti izaðe sa predlogom šta dalje. A dalje je još 30 dana uglavnom, ali ne mora da znači (ima i dobrih prodavaca) ;-)
 
Poslednja izmena:
Ja sam raskinuo stari ugovor tj vratio plocu i rekao da mi posalju novu plocu koju cu doplatiti. Vracena je posle par dana od kako je dosla. Ovo nije bilo neispravna pa servisirajte vec raskid ugovora.
 
Pogrešno ste razumeli novi zakon. U roku 15 dana mora da ti izaðe sa predlogom šta dalje. A dalje je još 30 dana uglavnom, ali ne mora da znači (ima i dobrih prodavaca) ;-)
Pogrešno ste razumeli novi zakon. U roku od 15 dana prodavac mora da se izjasni da li prihvata reklamaciju ili je odbija. Što se izbora načina rešavanja (kada je prihvaćena reklamacija) tiče, kupac bira koju opciju hoće (popravka ili zamena, posle toga smanjenje cene ili raskid ugovora), a ne prodavac.
 
I koji je rok posle? Kupio nove komponente, ploca vratio posle par dana i rekao da raskidam ugovor, te da uzimam jacu plocu koju cu doplatiti i sve to kao ok. Ali razduzenje se odugovlaci....
 
Ja sam imao ovakav problem sa istom firmom.Kad sam posle 25 dana nazvao(u međuvremenu sam zvao x puta),kažu "vi ste trebali biti razduženi pre 5 dana".Posle kulturnog razgovora sa gospodinom,on kaže da će ma neko iz dela za razduženje nazvati pošto on obavi razgovor sa njima.Tako je i bilo.Gospođica koja je nazvala kaže da nemaju skeniran fiskalni kod njih i da zbog toga nije bila moguća realizacija.Lepo im pošaljem isti i dobijem broj telefona maloprodaje koja mi je poslala kupljeni deo da se sa njima dogovorim oko daljih detalja vraćanja novca.Reklamacija je bila u pitanju,a sve konkretne i precizne odgovore sam dobio u maloprodaji koja mi je poslala komponente.Mada su mi na tel. za reklamacije i u Alti servisu rekli da je nemoguće doplatiti za novi i skuplji proizvod,u maloprodaji iste firme to je rešeno u trenu.Sve je to trajalo ukupno 30 dana.
 
Poslednja izmena:
Poslali pre par dana, da cuknem vo drvo, radi ok. Sada mi nedostaje DisplayPort kabl od 5m.
 
Imam grafiku koja je crkla i reklamirana ma osnovu cega je izdata potvrda sa kojom treba da
idem u emmi maloprodajni objekat da se "dogovorim sa njima".

Jel može neko da mi kaže koja su moja prava u ovoj situaciji s obzirom da mi ne
odgovara zamena za bilo koju drugu grafičku a isti model se ne može odavno naći na tržištu?

Da li imam pravo da tražim povraćaj novca?
 
Imam grafiku koja je crkla i reklamirana ma osnovu cega je izdata potvrda sa kojom treba da
idem u emmi maloprodajni objekat da se "dogovorim sa njima".

Jel može neko da mi kaže koja su moja prava u ovoj situaciji s obzirom da mi ne
odgovara zamena za bilo koju drugu grafičku a isti model se ne može odavno naći na tržištu?

Da li imam pravo da tražim povraćaj novca?

naravno da može povraćaj novca, ako nemaju ono što tebi odgovara u tom cenovnom rangu.
 
pa znaci ja odem kupim komp za 1000evra i svakih 2 godine i 11 meseci menjam o trosku prodavca?
 
Pretpostavljam da se računa trenutna tržišna vrednost, a ne cena prilikom kupovine?
 
Imam grafiku koja je crkla i reklamirana ma osnovu cega je izdata potvrda sa kojom treba da
idem u emmi maloprodajni objekat da se "dogovorim sa njima".

Jel može neko da mi kaže koja su moja prava u ovoj situaciji s obzirom da mi ne
odgovara zamena za bilo koju drugu grafičku a isti model se ne može odavno naći na tržištu?

Da li imam pravo da tražim povraćaj novca?


Naravno. Ako nemaju to sto tebi treba, pare nazad i zdravo.
 
Nazad
Vrh Dno