Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Iz tvoje situacije moze se zakljuciti da ne mozes biti siguran da ti je to Emmi uopste poslao? Cak i da jeste ti si kriv sto ti je teca preuzeo (ok on je kriv ali ono sto je bitno je da je kriva kupceva strana). Trebao si lepo da spremis ukucane da znaju da li da primaju ili ne, ako su kompetentni da provere ili ne ti to znas najbolje. U slucaju da nisu, trebao si da im kazes sta da kazu kuriru, da ga upute na napomenu, da dodje drugog dana ili da ti nosi paket na posao.

Inace sto se tice teorije o Emiju i Winwinu, ja imam totalno suprotno iskustvo, i sa komponentama koje sam kupovao, i da profesionalizmom osoblja. Naravno niko nije savrsen, pa ni ovi u Emmiju...

O kakvoj "proveri" ti pricas? Da li svaki kupac mora biti elektro inzenjer pa da zna da proveri? Ako je neko prevarant naci ce 100 izgovora zasto ne uvazava reklamaciju. Cak i da je vratio te zvucnike bilo bi da ih je on otvarao i popravljao. Vec su bili otvoreni i ima "tragova" otvaranja, a po cemu se njegovo otvaranje razlikuje od njihovog? I kada smo vec kod tih "tragova" otvaranja, vode, ovoga-onoga, sta mislis cemu sluzi takav izgovor prodavca, pa sluzi ZAVRTANJU kupca, muvanju i podvaljivanju. Stanje je takvo da NEMAMO zakon koji stiti kupca vec prodavca, sto NIGDE u normalnom svetu nema. Nigde nije zasticen prodavac jer on prirodno poseduje robu i ima interes da mu se NIKADA ne vrati. U sustini dozvoljeno im je da slazu/podvale da je proizvod ovakav/onakav, a onda se ograde ovim zakonom i njima lepo. Sta je doticna firma uradila sa Sapphire 7950 VaporX? Svesno prodavali falericne kartice u nadi da ce "da prodje", a kada su se kupci javili nudila 50eur skuplji ASUS. Nije nego! Vidi boga ti! Sve pametan do pametnog. Zadrzavanje robe po 30-45 dana bez razloga je jos jedan pokazatelj ozbiljnosti doticnih. No krivi smo i mi sami, sto nas covek trci i kupuje gledajuci samo cenu i nista vise umesto da zaobilazimo njihovu robu u sirokom luku. Ako su vec i imali popravljane zvucnike zasto ih nisu:

1. Popravili kako treba
2. Jasno napisali da je roba "Reparirana"
3. Ponudili je po odgovarajucoj ceni shodno stanju robe

Da se nije sve ovo mozda slucajno dogodilo, da su mozda slucajno pogresili i kupcu slucajno dali polovne zvucnike. Sta mislite, evo svi ovde, bas me zanima. :D :D :D
 
+1
Nisu oni jedini pre par godina kad sam sa prijatelju pomagao da otvari radio stanicu u BGD narucili smo od firme iz NS racunare na ION platformi za sekretarice i marketing (zbog vrste posla i programe koje koriste ovo im je bilo itekako dovoljno). Placeno sve u celosti preko racuna...Ali racunari su dosli u ostecenim (otvaranim) kutijama, bez najlona, stiropora, sa vec instaliranim OS i programima vidno se videlo da su korisceni (izgrebana i prljava kucista) kad sam pozvo komercijalistu iz firme on mi je na moje insistiranje i pretnje priznao je da su to racunari sa EXIT-a (korisceni na festivalu) i da su vraceni njima a oni ih stavili kutije i prodaju..OK priznajem i to kao neki vid prodaje ali cena nije bila umanjena za srazmerno robi koja je vec koriscena. Robu nismo primili ali je ostala nasa uplata... Na kraju je advokat odradio posao i dobili smo povracaj novca.
Na "zapadu" roba koja je bila upotrebljavana, reparirana ili stajala izlozena ima umanjenu cenu i prodavac je duzan da to naznaci inace **** po njega ako se otkrije da je lagao...
 
Poslednja izmena:
Pitanje, narucio sam komponente iz Emmi preko weba. Odmah primeceno da na jednoj konektor ne radi i zvao sam da mi zamene. Da li moram da cekam servis da oni ustanove kvar, zasto je vracam ili da trazim automatsku zamenu? U ponedeljak posaljem, u utorak stigne njima, odmah da salju drugu i u sredu da mi stigne zamena?
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Nije mi jasno zasto prilikom zamene novih stvari koje su odmah pokazale neispravnost se mora cekati za njihovo resavanje. Ako je takav slucaj trebaju biti prioritetne i odmah proveriti.
 
Poslednja izmena:
U nekoj prodaji možda i zamene odmah,ako vratiš sutra i probaju.Naravno sve pod uslovom da imaju drugi isti proizvod na stanju,i da hoće to da urade.Preko neta i kurira teško da će kod nas skoro biti brze realizacije reklamacije.Čak i ako upotrebiš onaj obrazac za raskid ugovora u roku od 7 dana koji se dobija.Telefon je jedino rešenje inače ćeš biti zaboravljen na neko vreme!
 
Zahvaljujem. Pozvao sam trzisnu inspekciju, treba da odem kod njih da napisemo prijavu, pa cemo da vidimo ishod. U svakom slucaju bice napisano kranje iskustvo na forumu.

Da se javim, ishod je sledeci:

pozvao sam trzisnu inspekciju i gospodja koja mi se javila me je uputila da dodjem sledeci dan kod njih, da im donesem dokumenta.
Igrom slucaja ili ne, navece me zove gospodin iz VIP-a i saopstava mi da sutra dodjem po telefon.

Dakle, izgleda mora na guranje.
 
Znamo svi da mora, pitanje je da li moze, i dobro je sto i dalje barem tako moze ;).
 
Prijatelj ima problem oko ostvarivanja garancije za Samsung mobilni telefon,
radi se o tome da je na telefonu napukla maska displeja u levom uglu(nista strasno,radilo sve kako treba),nakon nesto vise od mesec dana telefon se sam od sebe ugasi,odnet je na reklamaciju u Telenor,posle 10tak dana vracaju ga iz servisa(Bgelektronik) gde je konstatovano da telefon poseduje fizicko ostecenje i da je vidno izgreban sto prouzrokuje ponistenju garancije...Naveli su da treba da se zameni touch panel(zbog te male pukotine) i ploca za sta traze oko 15000din.
Jel ima sanse da se dokaze da ta pukotina na ekranu nije mogla da izazove kvar na ploci telefona zbog kojeg on vise ne radi?

Hvala unapred,
Poz.
 
Plastika sama od sebe moze da napukne, ali da se zagrebe tesko. To si trebao da resis na licu mesta sa njima, da vidite to o cemu pricaju i da ti pokazu. Takodje ako si siguran da je nije bilo a sada je ima, onda si trebao slikati uredjaj pre davanja na garanciju, to ti je danas i ovde obavezno - cupaju pinove, dobacuju se sa komponentama. Cak i da nisi iz BG nego iz manjeg grada moglo je da se osteti u prevozu. Btw da plastika napukne sama od sebe razumem ali usput da se i touch i ploca sjebu u roku od mesec dana je velika slucajnost, da to tebi ipak nije ispalo?
 
Nismo se razumeli. :)
Telefon ima tu pukotinu na ekranu vec duze vreme i jeste ispao(nista strasno) i nakon toga je radio duze vreme bez problema...Oni su napisali da treba i touch da se zameni zato sto samsung prodaje zajedno touch panel sa prednjom maskom i onda ako se desi pucanje prednje maske mora da se menja zajedno sa touch panelom.
Problem je u tome da oni nece da uvaze garanciju zbog te pukotine pa navode da treba da se zameni i touch panel(ekran radio bez problema i posle pada kao i ceo telefon) i ploca(koja je izgleda sama od sebe 'umrla')....Mene interesuje da li moze da se dokaze da ta pukotina koja je nastala odavno nije mogla da utice na kvar ploce telefona?
 
Da fizičko oštećenje poništava garanciju nisam baš siguran, pretpostavljam da se garancija za nešto što je slomljeno neće uvažiti, ali ukoliko je kvar nezavisan od tog oštećenja trebalo bi da garancija važi. Npr napukle šarke na laptopu a neispravan hdd, reklamiraš hdd i misliš da će reklamacija biti poništena zbog slomljenih šarki ?
 
Evo vam primer. Doneses laptop kome su sarke polomljene, zalis se da je hladjenje otislo, hard disk otkazuje i tastatura zeza sa par tastera koji se jedva drze da ne otpadnu. Obavestice te da fizicko ostecenje primeceno na mestu kod sarki, tastatura je takodje fizicki ostecena i da ti je mogu zameniti za toliko i toliko kinti, hard disk ti stave novi u garantnom roku, hladjenje takodje.
 
@MaxXx
Naravno, upravo sam to i napisao, reklamacija se priznaje na deo koji nema veze sa fizičkim oštećenjem.
@dzonihsv
Tako se postavlja firma koja gleda kako da ne reši problem u garantnom roku. U startu gleda da što pre "otkači" kupca, tj. bio je interesantna dok nije kupio proizvod, za dalje neka se snalazi kako zna.
 
Dao si glup primer :). Evo bolji:

Zamisli nosis puno kuciste na terasu da izduvas kompresorom, i ispadne ti. Posle mesec dana odneses u maloprodaju da reklamiras, mislis kada vide kuciste na sta lici da ce ti zameniti HDD, ili bilo sta drugo? Ja ne bih, i mislim da ne treba. Cak i da nema veze sto on da preuzme rizik 50:50 na sebe, a ne ti sam na sebe, kada je ipak tebi ispao a ne njemu?

Evo ti primer u drugom pravcu: Serviseru ispadne i proda ti pricu "zamenili smo ti kuciste zato sto mi je tvoje ispalo, sve ostalo ti je staro u njemu". Ok niko ne bi uzeo konfiguraciju nazad, trazio bih SVE novo, ali samo zamisli for the argument's sake. I crkne ti ploca posle mesec dana, odes u maloprodaju a oni te olade recenicom "pa moze da bude od pada a i ne mora da bude, nemas garanciju". Naravno da bi bio izradjen, kao sto bi bio servis izradjen da menja ploce, toucheve i maske ljudima kojima telefoni padaju. Iskreno, ja ne bih. Sta da pomislis kad vidis pukotinu na mobilnom, ispracenu ogrebotinama svih velicina u istom pravcu?

Sto se tice lika koji ti je pitao: ako si siguran da ti touch radi, i ako ti se zivi sa tom pukotinom na masci, trazi im i plati samo da ti zamene plocu.
 
Vidi ja sam dao primer iz licnog iskustva, ti si naskrabao neke ШББКББ fikcije koje nikom, apsolutno nikom nisu od koristi, vec samo mogu dovesti do toga da se paranoja kod korisnika foruma podigne na jedan visi nivo, kao da ni ovo do sad nije dovoljno.
 
@Supreme.50
Primer ti je extra :d
Ko želi shvatiće šta sam napisao, ko ne, nije ni bitno.
 
Pa velika je razlika videti ostecenje koje je nastalo prilikom pada/nestrucnog rukovanja, ili ostecenje tipa napukla nekvalitetna plastika, crko kuler na grafickoj, neki treci koji se cesto desava i nije korisnikova greska. A veoma ih je lako razlikovati.

@MaxXx
Naravno, upravo sam to i napisao, reklamacija se priznaje na deo koji nema veze sa fizičkim oštećenjem.
@dzonihsv
Tako se postavlja firma koja gleda kako da ne reši problem u garantnom roku. U startu gleda da što pre "otkači" kupca, tj. bio je interesantna dok nije kupio proizvod, za dalje neka se snalazi kako zna.
1) Mislim da ne postoji deo koji nema veze sa fizickim ostecenjem kad ti mobilni ispadne :p
2) Ubedjujes ga da je firma kriva sto nece da mu popravlja telefon koji mu je ispao, i ohrabrujes ga da se bakce sa time kada jednostavno nije u pravu. I da ih tuzi izgubio bi iz ociglednog razloga. Bolje da se suoci sa cinjenicama i da plati za tu plocu, a masku ako hoce novu, ili pak moze da zivi sa puknutom kao do sad, da vidi da li mu se isplati.

Dao sam banalan primer ali je sigurno bolji od tvog "polomile se sarke, crko HDD". Ne znam samo kako podizu paranoju korisnika, da manje bacaju komponente i uredjaje na laminat/beton, posto ce ih teze reklamirati ako im nesto crkne nevezano za pad (ili pak ne) :D? U svakom slucaju NHF, nisam hteo da te uvredim vec da pomognem ;).
 
Možda nisi baš pratio, moj post je bio odgovor na konstataciju turok-a da fizičko oštećenje poništava garanciju, a ne na konkretan slučaj gde je pukotina na ekranu. Znači samo sam hteo da razjasnim da ako je proizvod fizički oštećen nemora garancija da bude poništena.
 
Na to bas i mislim, presaltali ste se na scenario suprotan njegovom (lika koji je pitao pitanje), i poceli da odgovarate jedni drugima za slucaj da fizicko ostecenje nema veze sa kvarom.
 
U razgovoru sa advokatom, Zakon o zaštiti potrošača funkcioniše i primenjljiv je i u ličnoj prodaji. :) OH JOY
 
Lepo je to sto je primenjiv, ali to nije nikakva zastita kad su nam sudovi ovakvi kakvi jesu. Cim je teret dokazivanja na tuziocu, to poziciju prodavca u ovim uslovima cini daleko povoljnijom. Malo odlaganja sudjenja, malo laznih svedoka, ako se nadje podmitljiv vestak, jos bolje...i prodje par godina sudjenja i gubljenja vremena ocas posla, a presude nigde na vidiku. Pitaj tog advokata koliko ima zavrsenih sporova u korist tuzioca i koliko su trajali, ako uopste bude hteo da ti kaze istinu.
 
Teško u ličnoj prodaji da je primenjiv.
član 5. ZZP
2) trgovac jeste pravno ili fizičko lice koje nastupa na tržištu u sklopu svoje poslovne delatnosti ili u druge komercijalne svrhe;

to boldovano se nikako nemože odnostiti na prodaju polovne robe preko oglasa fizičkog lica koje prodaje npr. računar a zaposlen je kod vulkanizera, ili je nezaposlen.
 
Ne, zašto pitaš ?
 
Nazad
Vrh Dno