Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Kupio sam micro sd karticu od 16gb class4 pre 5 dana u jednoj računarskoj radnji u Novom Sadu. U medjuvremenu sam shvatio da bi mi možda ipak bila potrebna brža kartica. E sad kako je kartica potpuno ispravna i izvadjena iz ambalaže moje pitanje je da li imam zakonskog pokrića da je vratim i zamenim za bržu? Izvinjavam se ako je već bilo reči o ovome, ima preko 100. strana a nisam siguran u kolikom roku je neophodno izvršiti zamenu ako je moguće. Hvala.
 
Poslednja izmena:
Ako je tako onda će verovatno na oglase. I ovako bi me bilo sramota a ne još ako moram da se oslanjam na dobru volju prodavca :) Pitao sam jel mi se činilo da sam pročitao svojevremeno da postoji neki rok od 7 dana kad je moguće vratiti robu iz bilo kog razloga.
 
Tako je bilo u prethodnom zakonu. :)
 
Ali ne bi ti vratili ni da si je kupio online, a da si je otvorio...realno.
 
Morali bi da vrate. Nije problem potrošača što je blister pakovanje. Znači ako kupi usisivač nesme da ga ispakuje iz kutije ? Ako ga trgovac nije obavestio da može da vrati onda ima i ovo (član 35 ZZP)

Ako trgovac ne obavesti potrošača blagovremeno o postojanju prava na jednostrani raskid ugovora, rok za raskid ugovora iz stava 1. ovog člana počinje da teče od trenutka kada potrošač primi obaveštenje o pravu na jednostrani raskid ugovora u pismenoj formi, odnosno na trajnom nosaču zapisa (trajnom medijumu) ako se potrošač sa tim saglasi. U ovom slučaju, potrošač može da raskine ugovor u svako doba, uključujući vreme koje prethodi prijemu zakasnelog obaveštenja o postojanju prava na jednostrani raskid .
 
Usisivac nije u blister pakovanju. Vidi da ti objasnim malo deteljnije, jedno je kupiti artikal, shvatiti da si se zajebao kada ga dobijes na adresu i zeleti da ga vratis. Ali sasvim druga stvar je kupiti nesto, koristiti ga pa onda zeleti da ga vratis. To ne moze, ako meni ne verujes nadji telefon Vere Vide pa porazgovaraj. To sto su oni napisali nakaradan zakon, pa svi traze rupe, i tumaci se pogresno to je druga prica. Da ne ponavljam onu pricu, kupis lcd pred svetsko prvenstvo, gledas desetak dana i kazes, e vracam vam tv nisam zadovoljan. Po tom zakonu deluje da kupac stvarno ima to pravo. Ali je praksa malo drugacija.

Blister pakovanje, odnosno sealed kad otvoris to je po mom misljenju korisceno. Reci mi sta te sprecava onda narucis 10 procesora od neke firme, istestiras ih za dan, dva, uzmes onaj koji se najbolje klokuje, ostale vratis i kazes "e ne ispinjavaju moja ocekivanja, zadrzacu ovog jednog"... Ista prica je i sa proizvodima koji se mogu otvoriti, neko kupi nesto, raskomada kutiju kao nepismen citanku, tek onda utvrdjuje da mu ne odgovara proizvod i hoce da ga vrati. Pa alo, i ta kutija je deo tog proizvoda, da nije prodavali bi se kao jaja na komad u bulk pakovanju. Ja sam skoro siguran da sam procitao, cini mi se u "Potrosacu", da je upravo zbog radnji koje prodaju specificnu robu, a tu spada i tehnicka, zakon doradjen. Tu svaki broj pomenuta Vera Vida odgovara na pitanja, i bas je bilo reci o tome sta ko sme i u kakvom stanju da vrati. Zao mi je sto sad nemam ni vremena ni zivaca da trazim u kom broju.
 
Poslednja izmena:
Da blister pakovanje ukida kupcu pravo na jednostrani raskid ugovora ako robu kupi online, ne sumnjam da i zamrzivači od 500 litara ne bi dolazili u blister pakovanju.

Danas se više nego ikada valja nenormalna količina bofl robe, koja na oko izgleda OK, ali kad kreneš da koristiš shvatiš da nije ni za q. Tu nije kriv potrošač i po mom mišljenju ne da ima zakonsko, nego i moralno pravo da vrati takvu robu. Trgovci neka vide šta im se isplati da prodaju, a oni proizvođači koji proizvode bofl i treba da propadnu.
 
Poslednja izmena:
Zna se sta se prodaje u blister pakovanju, to nije sigurno roba koja nema neku kontrolu kvaliteta i nije radjena po nekom standardu. Zadrzao bih diskusiju u okvirima IT-ja, ne interesuju me zamrzivaci, usisivaci, epilatori i pegle. Recimo fles disk, zna se za sta je on namenjen da sluzi, specifikacije i brzine su ili istaknute na pakovanju, ili ako nisu znaci da taj fles konkretno ni nema neke specificne karakteristike vec je prosek. Nema kupac sta da ga otvara, mirise, proba, fles je namenjen da radi prostu stvar, ukoliko je neispravan i ne radi kako treba, moze da vrati, ako radi kako je i predvidjeno pozdravi se sa vracanjem. Da li se razumemo? Ako ne, srecno na sudu pa vi isterujte svoje.
 
Problem je što se "prosek" i "radi kako treba" može tumačiti na različite načine i relativizovati.

A, specifikacije, ako ih uopšte ima, su uglavnom naduvane. Na primer da pogledamo brzine čitanja/pisanja SSDova koje su specificirane u web šopovima ili na snagu zvučnika u W, samo na osnovu toga bi mogao da vratiš 90% tih proizvoda jer prosto ne zadovoljavaju specifikaciju.
 
Poslednja izmena:
Jasno je to meni, ali kupac nije dužan da ide na sajt proizvođača, nego gleda specifikaciju u prodavnici, a tu 'vako piše:
samsung.png


Nema "up to". :) Da se ne naljuti neko, ovo je samo jedan primer...
 
nema. ali, takodje proizvodjac/prodavac podrazumeva da svaki proizvod koristis u za to predvidjenim (citaj: idealnim uslovima)- monitor u nepusackoj prostoriji, ssd na platformi koja mu dozvoljava da se razmase.
gore navedena brzina ne moze biti takva ako ga bocnes na sata2. i sta onda? vracanje proizvoda? ne. kupac je duzan da se informise o proizvodu... ako ne moze/ne ume, umece u radnji da mu objasne.
 
Evo jedan smesan primer, u isto vreme i tuzan. Idi u neku radnju sa patikama i nadji one duboke za zimu (cipela/patika), nemam pojma koji proizvodjac, na patikama ima metalni logo Waterproof, ali ako se malo bolje informises saznaces da je ta obuca uvezena kao letnja i ukoliko ti puknu pozdravi se sa menjanjem, reci ce ti da si ih kvasio :D
 
@MaxXx
Napiši koji član kojeg zakona potrošaču zabranjuje da online kupljenu robu ispakuje ? Pa samim tim i da vrati tv posle fudbalskog prvenstva.
Što se tiče obuće, u prvih 6 meseci prodavac treba da dokaže da sam ih kvasio, pa nek izvoli da to dokaže.
Ne tvrdim ja da je zakon dobar, čak po meni je lošiji od starog, ali treba ga poštovati takvog kakav je.
 
Evo jedan smesan primer, u isto vreme i tuzan. Idi u neku radnju sa patikama i nadji one duboke za zimu (cipela/patika), nemam pojma koji proizvodjac, na patikama ima metalni logo Waterproof, ali ako se malo bolje informises saznaces da je ta obuca uvezena kao letnja i ukoliko ti puknu pozdravi se sa menjanjem, reci ce ti da si ih kvasio :D

Kapiram ja tebe potpuno i manje više se slažem sa napisanim. Ipak moraš imati u vidu da je prosečan benčmarkovac poprilično iznad prosečnog srpskog kupca IT proizvoda. Nije svaki kupac dovoljno edukovan, obrazovan, pa ako hoćeš i inteligentan da skapira nešto što je možda tebi očigledno. Nekoga takve stvari zaista mogu dovesti u zabludu i učiniti da baci poslednji novac na nešto što mu ne završava posao.
 
@MaxXx
Napiši koji član kojeg zakona potrošaču zabranjuje da online kupljenu robu ispakuje ? Pa samim tim i da vrati tv posle fudbalskog prvenstva.
Što se tiče obuće, u prvih 6 meseci prodavac treba da dokaže da sam ih kvasio, pa nek izvoli da to dokaže.
Ne tvrdim ja da je zakon dobar, čak po meni je lošiji od starog, ali treba ga poštovati takvog kakav je.

Vidi, da je zakon kod nas pisan tako precizno i u sitna crevca mi bi smo bili Svajcarska ne Srbija, a da se parnice na sudovima resavaju u korist kupca jer je zakon nedorecen bili bi smo Amerika. Ovo je Srbija i ja ti objasnjavam kako stvari funkcionisu, sto se pre pomiris sa tim bolje po tebe.

@marko_n: Pod pretpostavkom da je kupac punoletan, sam donosi odluke, nema hoce kaki nece kaki. Ukoliko ne ume sam da donosi odluke i sam rasudjuje, ima gde da se raspita ako postoji volja za tim.
 
Kako god...

Možda je offtopic ovde, a možda i nije, ali da pitam, da li je iko uspeo da dobije "razlika u ceni +20%" od WinWin-a? :D Po mom mišljenju to je samo još jedan u nizu primera obmanjivanja potrošača. Oni uslovi na sajtu su smešni. Samo što nisu napisali nešto tipa "prodavac u toj prodavnici na levoj ruci mora da ima lakirane nokte u plavo, na desnoj u roze". :D
 
Ovo je Srbija i ja ti objasnjavam kako stvari funkcionisu, sto se pre pomiris sa tim bolje po tebe.
Jedan od problema je i takvo razmišljanje. Zašto da ne tražim i ostvarim svoje pravo, makar i preko suda ? Što se tice vracanja robe kupljene na daljinu sve piše u ZZP, nije moje da razmišljam šta ce oni da rade sa otvorenim blister pakovanjem, niko ih ne bije po ušima da prodaju online proizvode koji su u blister pakovanju. Imaju izbor, ako su ih vec stavili u online prodavnicu znaci da su svesni da ce i to neko da vrati u roku od zakonskih 14 dana, nek skinu cenu i prodaju u nekoj prodavnici, sve je to rizik poslovanja. Ukoliko neko nije spreman na taj rizik uvek može da se preorijentiše na neku proizvodnju ili nešto što mu više odgovara.
 
Рекламирао сам неисправни производ након мање од седам дана од куповине, преузели су га у радњи и сада се не јављају већ 2 недеље. Које су ми опције?
 
Ako imaš potvrdu da je primljen proizvod na reklamaciju i prošlo je 15 dana a nisu te obavestili o ishodu tvoje reklamacije, možeš podneti prijavu tržišnoj inspekciji, pošto su za to oni nadležni. Po ZZP imaš pravo da biraš da li će proizvod biti popravljen ili zamenjen za novi.
 
IZMENE I DOPUNE ZAKONA O ZAŠTITI POTROŠAČA I ZAKONA O TRGOVINI
• Zahtev da se utvrde rokovi i prava na reklamaciju, vraćanje pojedinih nadležnosti inspekciji i propisivanje kaznenih odredbi •
Organizacije za zaštitu potrošača zahtevaju da se u najavljenim izmenama i dopunama Zakona o zaštiti potrošača i Zakona o trgovini utvrde rokovi i prava na reklamaciju, vraćanje pojedinih nadležnosti inspekciji i propisivanje kaznenih odredbi.
Takođe, traži se unapređenje položaja organizacija potrošača kroz definisanje ove oblasti kao javnog interesa i obavezivanja države da finansira ostvarivanje javnog interesa, saopštio je Centar potrošača Srbije.
Istovremeno, povodom najnovijeg talasa nekontrolisanog poskupljenja proizvoda i usluga, organizacije apeluju na sve ponuđače roba i usluga da se uzdrže od neopravdanog i neargumentovanog povećanja cena, a da oni koji su iskoristili opštu pometnju na tržištu i podigli cene svojih proizvoda i usluga usklade cene sa socio-ekonomskim stanjem u zemlji.
U zakonu je navedeno da svaka opravka ili zamena mora biti izvršena u primerenom roku i bez značajnijih neugodnosti za potrošača, uzimajući u obzir prirodu robe i svrhu zbog koje ju je potrošač nabavio. Ovakvo određenje je veoma uopšteno i praksa je pokazala da trgovac tumači značenje ove odredbe po sopstvenom nahođenju, naročito šta je to primeren rok. Zbog toga je neophodno da se precizira krajnji rok i definiše pravo na reklamaciju. Organizacije za zaštitu potrošača su na jučerašnjem zajedničkom sastanku u Beogradu donele odluku da zajednički zastupaju interese potrošača u procesu izmene pomenutih zakona.
Postojeći zakon je potpuno ukinuo nadležnost tržišne inspekcije u rešavanju pojedinačnih slučajeva potrošača.
Zaštitom potrošača bave se isključivo organizacije za zaštitu potrošača i sudovi.
Organizacije nemaju niti mogu imati nadležnost da kažnjavaju već samo da savetuju potrošača na koji način da postupi u slučaju povrede prava potrošača.
Sudski postupak sa druge strane ima smisla samo ako su u pitanju velike vrednosti.
Potrošače u sporovima male vrednosti nema ko da zaštiti, jer se ne isplati pokretati sudski postupak za spor male vrednosti, zbog čega je neophodno vratiti tržišnoj inspekciji pojedine nadležnost.
Traži se da zakon pojednostavi proceduru evidencije organizacija, da se odblokira dobijanje statusa nacionalno priznate organizacije potrošača koje na nacionalnom nivou zastupaju interese potrošača i da se omogući kontinuirano sufinansiranje programa zaštite potrošača a naročito savetovališta.
Postojeći zakon predviđa da nacionalno priznata organizacija bude ona organizacija koja u svom sastavu ima najamnje 50 opštinskih organizacija.
Ovako nerealno rešenje blokiralo je mogućnost da neka organizacija u Srbiji dobije status nacionalno priznate organizacije.
Istovremeno, za potrošače je važno da od organizacija mogu da dobiju uslugu savetovanja odnosno da mogu da im se obrate u slučaju sumnje na povredu prava i dobiju savet da li je pravo potrošača narušeno i ako jeste na koji način da postupi kako bi se zaštitio.
Organizacije će nastaviti da kroz radnu grupu, koju je formiralo Ministarstvo trgovine, zagovaraju pomenuta rešenja kako bi se obezbedila efikasna zaštita potrošača.
Izvor: Vebsajt dnevnog lista "Večernje novosti", 11.10.2012.
 
Ovo je samo predlog za predlog, koji posle, ako bude stavljen na dnevni red, treba da dođe do usvajanja. Dalek je to put, mada dostižan. Od rokova, vraćanje prava inspekciji i kazni, smatram da je srednje najbitnije, onda kazne i na kraju rokovi.
 
notax-e to je licna stvar i odluka. ako ja hocu da budem debeo i lenj - bicu debeo i lenj, capisco? nema potrebe da me drzava na ovaj nacin drzi u kondiciji. neka `trenira` malo i smrdljive `naftase` koji zagadjuju ovaj zajednicki vazduh pet puta vise nego ja....

Ovih dana moja sluzba radi na izmenama zzp..Posle je do skupstine..
 
Kratko pitanje za nekog sa vise iskustva. Juce sam dobio porucenu Sapphire 7950 Vapor X iz Emmija. Porucena preko weba, stigla u prodavnicu u NS, i ja otisao i preuzeo. Posle 24 sata nespavanja siguran sam da je karta neispravna, radi na defaultu, na Boost prekidacu ne radi, prijavi 950MHZ u GPUZ ali throtluje i slicno. Da ne duzim, sta tacno uraditi? Nazad u radnju sa recenicom "nisam zadovoljan" ili se upustati u objasnjavanje ?
 
Objasni, ali proveri za svaki slucaj na drugoj masini..
 
Objasni, ali proveri za svaki slucaj na drugoj masini..

probao sam, mada imam jos jednu takvu koju kad stavim radi bez greske. kasnije sam nasao na netu da je vecina sa tim p/n vracena na reklamaciju
 
Mislim da odgovor leži u tome kako si je kupio ? Da li si platio prilikom preuzimanja pa će se tretirati da si je kupio u prodavnici pa nemaš mogućnost da je vratiš bez obrazlozenja u roku od 14 dana, ili je kupljena preko weba ? Ako je kupljena preko weba onda nemoraš ni da kažeš da si nezadovoljan, nego je jednostavno vratiš.
 
Da li kablovski provajder (nije SBB) može da uslovljava pružanje internet usluge samo ako se uzme i televizija? To mi je usmeno rečeno, ali nisam još na sajtu video da se u nekom njihovom dokumentu to pominje. Ako se ne spominje, onda nisam dužan da uzmem tv? Pošto instalaciju tj. kablove već imam, bio sam tv i net korisnik ranije.
 
Nazad
Vrh Dno