Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Nakon zalbe u obliku vrlo konstruktivnog razgovora sa radnikom u servisu System One i nakon pismene komunikacije sa servis tehnicarom Draganom Stefanovim dobio sam sledece obavestenje preko mail-a danas:

Postovani Miroslave,

Naravno, nije nase da ulazimo u to kako je doslo do ostecenja i gde se isto dogodilo.
Ipak smo poslali slike ostecenja Acer-u i objasnili situaciju kako bi nam odobrili servis u garanciji.
Acer je odgovorio potvrdno, tako da ce servis vaseg racunara biti uradjen u garantnom roku.
Maticna ploca je porucena i trenutno cekamo deo. Isti bi trebao da nam stigne za 2-3 nedelje.
Cim servis bude zavrsen dobicete e-mail obavestenje.



Nisam ocekivao da ce se sve ovako pozitivno zavrsiti (podrazumevamo da cu laptop dobiti u ispravnom stanju :D ). Ispali su korektni prema meni ovog puta i stvarno nemam zamerki.

Ne razumem kako možeš da ih hvališ i da govoriš da su korektni kad su u startu krenuli laktovima na funjarsku app foru, pri tom, pojeli ti kilometar živaca...
 
Ti si jedino pogresio sto si plocu preuzeo. Kada je prihvacena (i pregledana) u radnji - ti si zavrsio sa tim. Umesto sto si je preuzeo, trebao si da ih pitas koga zaje*avaju i sto "ostecenje" nisu videli pri predaji na reklamaciju. Ovako, stvarno ne znam kako ces ista uraditi...
Cim je prihvacena u servisu (sto se vidljivih ostecenja tice) - to je to, kupac nema vise nikakvu odgovornost.

A sto se tice ovog naknadnog polivanja i sl. APP varijanti (cuo sam i ja za jedan slican slucaj skoro, samo je neki dr. servis u pitanju) - tu ce izgleda jedini lek biti polivanje tih genijalaca...ali ne vodom
 
Klasicna stvar pri Asus reklamacijama ako je pin recimo blago istopljen, u sustini se desava u apsolutno normalnim uslovima da se zbog slabijeg kvaliteta pin delimicno istopi u toku normalnog rada, servis ce odlomiti toljeni deo kako bi ispalo da je pin polomljen i kako bi prebacili krivicu na kupca.
Takodje se najlakse na plocama resavaju reklamacije lompljenjem ili krivljenjem zdravih pinova, obavezno je snimanje soketa aparatom prilikom predaje na servis.
 
Poslednja izmena:
@vuk.
da, to sam cuo... nazalost, suvise kasno. fotoaparat u ruke, i fotkanje... rekose mi to 3oje, cetvoro ljudi, ali... kad nisam na vreme razmisljao...

Ma ne treba ti slika ALI obavezno papir/prijemnicu da uzmes u servisu, ako na papiru ne pise da ima vidljivih ostecenja onda ne mogu nikako naknadno da se sete da je nesto toliko ocigledno slomljeno pa i da su najveci od najvecih maj***a.
Al kako vidim tebe su presli da ostavis bez prijemnice tako da sada mozes da se zalis svim sudovima i inspekcijama i zavodima i slaba ti je vajda od toga, ti kao da nisi ni bio kod njih.
 
Ma ne treba ti slika ALI obavezno papir/prijemnicu da uzmes u servisu, ako na papiru ne pise da ima vidljivih ostecenja onda ne mogu nikako naknadno da se sete da je nesto toliko ocigledno slomljeno pa i da su najveci od najvecih maj***a.
Al kako vidim tebe su presli da ostavis bez prijemnice tako da sada mozes da se zalis svim sudovima i inspekcijama i zavodima i slaba ti je vajda od toga, ti kao da nisi ni bio kod njih.

Vec oni imaju izgovor za to, dzabe je prijemnica jer recimo prodavnica prima robu na reklamaciju, oni nisu specijalizovani za detekciju takvog tipa ostecenja.
Imaju razradjenu igru.
 
Pozdrav svima ponovo..Evo kontaktiran sam opet od doticne "FIRME" da dodjem po svoj hdd,pod sloganom SVI PODACI USPESNO VRACENI..Uglavnom odem ja tamo podignem danas svoj hdd,dodjem kuci prikljucim i imam sta da vidim..Vratili 150k+ slika koje sam otvarao na internetu,mozda 5-6 kom mojih koji su stvarno bili na hardu,od licnih snimaka vracene babine:d koje su bile iz jednog komada sad iz 60-ak delova.i od hiljadu-dve hiljade dokumenata mozda 10-ak...Znaci ja nemogu da verujem koji je to skup nesposobnjakovica,to sve zaposlen brat od tetke,stric,strina...Kao da imaju inkubator tamo pa legu nove generacije ljudi koji nisu ni zasta..
Ja sam im odneo hdd da oni posalju vecim"strucnjacima"u direkciju u Cacku,zovu me puni sebe u fazonu"evo vraceno ti,hebali te tvoji podaci" i na kraju jos jedno razocarenje..
Ko nije upoznat sa ovim mojim problemom nek se vrati stranu dve i shvati ce koji je problem..A ja znam sta i kako cu dalje,sa ovim #@$#@GRRRRRR#$#@@ VISE NIKAKAV DOGOVOR jer ko zna sta ce novo da mi ponude,mozda da ga posolim,stavim u marinadu pa umotam u meso nehebanih veverica pa da odstoji 2-3 godine..Mada i to me nebi cudilo jer po svemu do sada vidjenom to je i nivo njihove ekspertize.
Uglavnom,ja sam resio da ovo isteram na svaki moguci nacin,inspekcija,mozda cak i pokrenem postupak,oglasicu se svuda i na svaki nacin..Jer na ovome sigurno nece da se zavrsi..Pogresnoj su osobi nasli da kazu UPS NIKOM NISTA,svi koji me poznaju mogu da kazu da sam namcorast,uporan,tezak a nadasve pravedan..Sto ce i ovi "SREVISERI" da se uvere..
Ne iskljucujem mogucnost dogovora,ali ne vidim sta mogu da ucine da posle svega prozivljenog zacutim i da ne bude nista..
Nastavak price posle praznika,ali podpisujem da ce biti turbulentno i nezaboravno za sve aktere:angel:

A da povrh svega ja se zovem Ranko..taj dan kad su mi unisteni podaci.."serviser" me bar 5-6 puta pita kako se zovem,i kad mu ja ponovim on isto toliko puta opet zaboravi i opet pita,dodjem kuci on me nekoliko puta okrene na mob i u razgovoru ponovo me piTa kako se zovem...I posle svega,svog cimanja juce kad je dosao hdd sa servisa kod njih u firmu isti lik me okrene,sav nadobudan i kaze EVO RAJKO VRACENI SU VAM PODACI...PA JEL IMA NEKOG U OVOJ ZEMLJI DA IMA VECI IQ OD BROJA CIPELA..
 
Poslednja izmena:
@Cimi,napisi za svaki slucaj ime te "firme"(ima ljudi van BG-a,mozda neko posle tvog iskustva zaobidje tu radnju cak i online) a ne bi bilo lose i ime tog mega strucnjaka servisera.
A tebi druze vise niko ne moze da nadoknadi to sto si izgubio,ne postoji tu nagodba...
 
Doticna "firma" valjda tako mogu da je castim je EMMI,a doticni "serviser(ja njemu zapamtio ime) je ,MILOS od miloste LOSmi:d..Pazi do sad nisam imao prituzbi na njih a kupio sam nekoliko stvari,mada mozda je do toga sto nista i nisam nosio na "servis" do sad..
Ali posle ovoga,makar bilo skuplje u drugoj firmi,moje para vise nece da vide,a i od svih ljudi koje znam...Bukvalno sam svima razglasio da se klone te firme..Otkrio sam i saznao jos puno stvari o toj firmi,koje nemaju veze sa mojim hdd-om pa necu iznositi u ovoj temi,da mi neki admin zaposlen tamo ne lupi kaznu iz samo njemu znanih razloga!!!!!!!!ali ce svakako biti zanimljivo stivo nadleznim organima..Sve sto sam saznao,cuo od drugih forumasa,i po drugim forumima cu lepo da dostavim svakom ko treba da procita..
Priznajem bas sam dokon:d...
 
Eeee takoooo,upravo sam ja u poslednje 2 god kupio netbuk,2 laptopa,racunar,razne komponente kod njih,nisam imao problema...ali red je da se saznaju i lose stvari!Samo na ovaj nacin ce firma promeniti pristup prema svojim kupcima ako zeli da ih zadrzi...
Sto se tvog slucaja tice,morace serviser dobro da te upamti,potrudi se :)
 
Sigurno ce me upamtiti...Pa bar ime za pocetak;)....Jos jednom hvala svima na pomoci,a svako ko ima zanimljivu informaciju o ovoj firmi neka me kontaktira na pm..Pa da i nama kao kupcima bude bolje,da te konacno postuju za tvoje pare,da se zna sta kupujes,da se dobije nov proizvod,da garancija bude ona koja je zakonom predvidjena...Od sad sam resio,ako nesto platim pa makar i zvaka i ako ne valja ima da se zalim..Problem je kod nas sto nam je ugradjena neka sramota,da je nama kao ostecenima sramota da se zalimo,da odemo u inspekciju....
Ljudi svi koji imate problem,nemojte pustati da vas neko muze za sopstvene novce,zalite se za svaku nepravilnost..Jer i oni nama to isto rade,ponistavaju garancije,nestrucan rad,nadobudno ophodjenje.....
Ja cu se potruditi da se moj glas sto dalje cuje..:butt:
 
Nastava...Uglavom danas sefica radnje izrazila duboko zaljenje zbog celog dogadjaja..ALI...da bi njihovi "seriseri" uspeli da povrate sve podatke da nije pisano po hard-u..
Stvarno mi nije jasan taj pogled,pa problem je i poceo upravo zbog njihovog "serisera" i sad ispada nisu oni krivi..
Pa gospodo ja bi i danas imao svoje podatke da vi vasom nestrucnoscu niste formatirali pogresan hdd i danas ovaj razgovor nebi imali i nebi bio problem dal je ista pisano da seriser znao svoj posao..
Strasno samo me jos vise ubede da istrajem..
Kriv ja sto sam kao amater i puki laik predhodno ne informisan navodno pisao po hdd-u,ali nije kriv lik koji mi sprzio podatke...
Nego bas me zanima dal ce neko od zaposlenih u firmi da na ovom sajtu stavi wd 500gb na prodaju,taj hdd sam dobio na koriscenje dok je moj bio na servisu...I to cu izmedju ostalog da stavim u prijavu...to sto vidjam zaposlene u doticnoj firmi kako na ovom forumu prodaju opremu na kilo..
Ako bacis dosta udica nesto ce da se upeca

Sent from my HTC Wildfire S A510e using Tapatalk
 
Sinoc mi je crklo napajanje i pre nego sto krenem u boj zvani reklamacija, samo da pitam nesto.
Garancija na napajanje je 5 godina i istice sad u decembru. Imam garantni list a za racun nisam 100% siguran da mi je ostao u zivotu.
Cini mi se da sam negde naleteo da mi racun u sustini i ne treba, dovoljan je garantni list ili pak serijski broj uredjaja pomocu kod uvoznik moze da proveri sve potrebne podatke.
Zanima me, da li negde stoji slovo zakona koji kaze da racun nije potreban jer nemam ni vremena a ponajmanje zivaca da se raspravljam sa "gazdama" vec hocu na prvu opasku i negodovanje da izvadim papir i gurnem slovo zakona pod nos.
Posto je napajanje dosta staro, kako ide kompenzacija? Dobijam napajanje slicnih ili istih karakteristika ili se se gleda njegova tadasnja vrednost ?
Ako ne postoji adekvatna zamena, kako ide vracanje love? Ono sto stoji na racunu ili neka danasnja protivvrednost ? Nije mi ovo bas najjasnije pa ako neko moze da mi nacrta i oboji :D
 
Unapred se ogradjujem od iznetog ovde i ne preuzimam ikakvu odgovornost. Sve je moje lično tumačenje što ne mora da bude tačno.

Ako ima blizu 5 godina, onda je kupljeno pod uslovima prethodnog Zakona o zaštiti potrošača. Na tvoju sreću, nigde eksplicitno ne stoji da moraš da imaš račun da bi ostvario garanciju. Ono što moraš da imaš jeste uredno popunjen garantni list. Ovo dole je praktično jedini član zakona koji se tiče tvog slučaja (sve drugo vezano za reklamaciju u zakonu je za robu bez garantnog lista):
5. Garantni list
Član 21.
Proizvod za koji se izdaje garantni list, u skladu sa zakonom , prodaje se uz obavezno popunjen i overen garantni list.
Garantni list sadrži naziv i sedište davaoca garancije, podatke kojima se identifikuje proizvod, garantni rok, izjavu o garanciji i uslovima garancije uz odgovornost prodavca i proizvođača za ispravnost kupljenog proizvoda u garantnom roku, spisak servisa, naziv i sedište prodavca, datum prodaje, pečat i potpis ovlašćenog prodavca i druge podatke, u skladu sa zakonom.
Davalac garancije je dužan da potrošaču obezbedi servisiranje proizvoda, u skladu sa zakonom ili ugovorom.
Prodavac, odnosno proizvođač, ne može kupca dovoditi u zabludu o postojanju, sadržini i trajanju garancije.
Dakle, sve, baš sve treba da piše u garantnom listu. Pročitaj dobro GL i shvati odredbe koje su napisane. Prethodni zakon je tako napisan da je tražio da svi uslovi garancije budu definisani u tom garantnom listu i da se proces reklamacije odvija pod tim napisanim uslovima.

Što se tiče vraćanja iznosa, u tvom slučaju je poslednja uknjižena maloprodajna cena napajanaj. Bilo bi dobro da nadješ račun, jer, ako nemaju evidentiranu PMpC (malo verovatno, ali ko zna), onda je taj račun jedini pokazatelj cene napajanja u nekom trenutku.
 
@cimi
Zasto ne kontaktiras duksu za povracaj podataka ? Lepo spakujes disk i posaljes njima.
Onda kada ti povrate podatke lepo uzmes racun i odes u emmi da ti isplate cifru sa racuna.
Oni ako su "firma" neka se dalje pozabave internim resavanjem problema makar i da uzmu
od plate "servisera". Davno kada sam radio u tom poslu sam napravio gresku koja je meni
naplacena, a kupac je zavrsio bez ikakvih ostecenja. Stav firme je u ovakvim situacijama
jako bitan i tu se vidi koliko su ozbiljni. Jeste da kupaca ima svakakvih i da svasta izmisljaju,
ali ovo je direktna greska zaposlenog i moraju da je rese.
 
@cimi
Zasto ne kontaktiras duksu za povracaj podataka ? Lepo spakujes disk i posaljes njima.
Onda kada ti povrate podatke lepo uzmes racun i odes u emmi da ti isplate cifru sa racuna.
Oni ako su "firma" neka se dalje pozabave internim resavanjem problema makar i da uzmu
od plate "servisera". Davno kada sam radio u tom poslu sam napravio gresku koja je meni
naplacena, a kupac je zavrsio bez ikakvih ostecenja. Stav firme je u ovakvim situacijama
jako bitan i tu se vidi koliko su ozbiljni. Jeste da kupaca ima svakakvih i da svasta izmisljaju,
ali ovo je direktna greska zaposlenog i moraju da je rese.

A vec su resavali tako sto nadredjeni (sef/direktor/stalivec) nece ni da razgovara sa kupcem, da li mislis da ce da mu plate racun za povracaj podataka ?
 
A vec su resavali tako sto nadredjeni (sef/direktor/stalivec) nece ni da razgovara sa kupcem, da li mislis da ce da mu plate racun za povracaj podataka ?
A i nama bi bilo bas nezgodno da stajemo izmedju dve vatre...mada nisam siguran da tu moze mnogo toga da se spasi... cisto sa tehnicke strane
 
Hvala vam svima na pomoci,al kao sto duksa kaze ni ja nisam preterano optimistican po pitanju povracaja,a i nebih coveka da uvaljujem u problem..Sto je najvaznije nisam bas pri parama da placam za ispravku tudjih brljotina,jer nesto sumnjam da ce mi Emmi platiti troskove povracaja..
Sto se podataka tice,tu sam se vec oprostio...Ali cu njima sigurno da natovarim inspekciju na vrat..Poslacu novinama,svim koje postoje(to ne verujem da ce iko da objavi) al sto da ne..Nista me ne kosta,internet sam platio:)..Ma svugde gde se pojavljuje ime te firme cu da posaljem,forumi,partneri,klijenti..Pa valjda cu negde da ubodem da nekog zanima..

Sent from my HTC Wildfire S A510e using Tapatalk
 
Išao sam na sajt Win Win-a. Hteo sam da naručim memorijsku karticu od 500 din. koja ima težinu max 30g. Hoće da mi naplate 150 din što će da je pošalju u određeni maloprodajni objekat da je preuzmem. Pa mamu im znate već šta. Svaki drugi dan im stiže roba iz Bg-a , problem im je paketić od 50 g.
 
Poslednja izmena:
Pa sto im ode majka za 150 dinara nije ni to fer sa tvoje strane. Odes u drugi firmu i zdravo.
150 dindzi kosta post ekspres.
 
OK 150 dinara, da mi šalju na kućnu adresu.

Ali malo prc da im dam 150 dinara, i da idem u njihovu prodavnicu.

Na šta to liči?

Podrazumeva se valjda da imaju organizovanu mrežu snabdevanja, koja ulazi u cenu, da li su to sopstvena vozila ili ugovori sa kurirskim službama, baš me briga ...

"Dobro jutro, komšija, izvolite hleb, mleko, i jogurt, to je 150 dinara, i još 240, znate, toliko je PostExpres iz magacina do maloprodaje ..."

Kr373ni ....
 
Za porudzbine preko 1000 din nema troskova isporuke ni u prodavnici. Jeste malo bezveze sto ima limit, ali meni licno odgovara da tako porucujem.
 
Da sam narucio na kucnu adresu i da razumem to kosta 250 din, ali narucio sam kod podigem kod njih, sto je najgore verovatno je imaju u radnji i da mi naplate 150 din e to nikad.
 
U pravu je Milosnis, pa nisu mu na kućnu adresu poslali pa da mu naplate. Šalju u svoju radnju sa prevozom koji ionako ide u tu radnju. Mislim, mogu oni da naplate šta hoće ali nije ni malo profesionalno
 
Crkla mi graficka kupljena u G*g****nu pre cirka 2 god, ostalo jos oko 1 god garancije. Uredno predata reklamacija, fiskalni, full ambalaza, sve ok. Dobio od njih potvrdu gde pise (kao i u zzp) da u roku od dve nedelje treba da mi ponude resenje problema (zamena, popravka, povrat...). Posle 3 nedelje zovem, kazu jos uvek u servisu. Ok. Zovem posle mesec dana, jos uvek u servisu. Pitam dokle treba da cekam da se ti iz servisa smiluju, kazu ne znaju (mislim sta kao popravljaju out-date graficku matoru preko 2god kojoj adekvatna zamena u maloprodaji kosta 50ak evra, stvarno ne razumem...). Kazem im za rok 14 dana, kazu nije do njih, cekaju na centralni servis. Iskreno ocekivao sam mnogo vise profesionalnosti od pomenute firme, prvi put imam problem sa reklamacijom kod njih. Ubuduce cemo ih zaobilaziti iako su u mom mestu otvorili lepu sljastecu prodavnicu. Ako mi se ne jave do kraja nedelje cimacu inpekciju to je sigurno, nece mi biti prvi put. Masina mi stoji rasklopljena, pocinje vec opasno da me nervira...Odlicna reklama za nesto sto ispravno ne vredi 30-40e...
 
Nazad
Vrh Dno