Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Хвала најлепше свима... истрајаћу ја у овоме :)
 
U slicnoj smo situaciji kako vidim (ako ne i maltene potpuno istoj) Ja sam 28. dec slao na reklamaciju isti disk ko ti kako vidim (Seagate Barracuda 7200 1TB ST31000524AS) isto preko Emmi uzimao.
Zvao sam ih (alti) 9. jan i rekli mi da je servis poceo da radi tog dana (bili na godisnjem) i da moj HDD jos nije ni stigao u servis.. Zvao sam ih 16. i kaze ova jos uvek nista i da nazovem cet. pet., ja nazvao u cet i kaze zovi sutra.. ja nazovem sutradan petak (19 jan) i kaze ona da je HDD jos uvek na dijagnostici?! i da cu biti verovatno finansijski razduzen, ja reko ok, kako to ide? kaze ona da se vraca svota koja stoji na fiskalnom racunu, sto je 5800 din a sada isti taj HDD preko 10 000 i rekla da se cujemo u ponedeljak :/
Ja njoj reko pa sada su HDD duplo skuplji bla bla bla, kaze pa to Asbis uvozi pa se mi ophodimo prema kupcu kako oni... i da cu mozda dobiti i zamenu (za sta sad vidim neku izuzetno mizernu sansu :( )... Nisam hteo opet ovaj ****ni Seagate pa je radnik u maloprodaji gde sam predavao disk bio ok i dopisao da nakon utvrde greske kupaz bi voleo zamenu za Hitachi ili Samsung ekvivalent (htedoh uzeti hitachi ali ga bas nije bilo kad sam kupovao, stiglo im na stanje nekih nedelju dana kasnije) ali bih sada bio srecan i sa Seagate...

Nadao sam se da ne mogu ovako da me ispale, ali sada vidim da ladno mogu..

Spremaj pare i idi da kupis hard sebi sto pre. Kapiram da je drug nervozan a ti pare neces dobiti nazad za manje od 40 dana. Hard ti sigurno nece dati.

Dobio sam zamenu. Danas je stigao HDD. Mala ispravka, imao sam SEAGATE
Barracuda ST31000528AS 1TB 7200 a kao zamenu sam dobio Seagate Barracuda 7200 1TB ST31000524AS.. Sad sredjujem sistem, sutra cu verovatno pustiti Seatools, sad vec nemam snage a i radi se sutra..
 
Moja priča ukratko...

30-og januara sam odneo miš Razer DeathAdder u W**W** na reklamaciju. ( "Klik" levog dugmeta često tumači dvostruko. ) Prošlo je 15 dana od dana prijema reklamacije, a ja još uvek nisam dobio obećano izjašnjenje o istoj. Pozvao sam W**W** radnju u kojoj je reklamacija podneta, rečeno mi je da će upit o razrešenju reklamacije poslati servisnom centru putem email-a. Sledećeg popodneva dobijam poruku u kojoj me obaveštavaju da će moja reklamacija biti prihvaćena ukoliko ovlašćeni servis ne ustanovi fizičko oštećenje miša, kao i da očekuju da će ista biti razrešena u kratkom roku. Koliko kratkom, videćemo.

Ono što me čudi... Zar je moguće da je miš "primećen" tek nakon iniciranja upita o razrešenju reklamacije? Dalje, ono što je dečko u radnji potvrdio nakon nekoliko minuta korišćenja miša, njima je potrebno... Koliko dana? Još se pominje fizičko oštećenje miša? :S:

Da li bi u ponedeljak, 22 dana nakon prijema reklamacije, mogao otići u radnju i zatražiti povratak novca? Koliko bi čuveni "razumni rok" bio u ovoj situaciji?
 
Pa ne znam kakva je situacija sto se tice misa. On trpi fizicki pritisak prsta. E sad, kako ustanoviti dal si ga ti urnisao sa pesnicenjem ili je mis jednostavno losijeg kvaliteta ? Bas me zanima sta ce da ti kazu kao odgovor.
 
U svakom slučaju rok od 15 dana u kome moraju da ti odgovore je prošao. Podigni ton, pozovi se na zakon
 
Poslednja izmena:
Pa ne znam kakva je situacija sto se tice misa. On trpi fizicki pritisak prsta. E sad, kako ustanoviti dal si ga ti urnisao sa pesnicenjem ili je mis jednostavno losijeg kvaliteta ? Bas me zanima sta ce da ti kazu kao odgovor.

Pa ako mikroprekidaci nisu osteceni i nema drugih vidljivih ostecenja, na njima je da dokazu na osnovu cega su dosli do zakljucka da je fizicki ostecen, ako hoce da izbegnu obavezu uvazavanja garancije.

Ono što me čudi... Zar je moguće da je miš "primećen" tek nakon iniciranja upita o razrešenju reklamacije? Dalje, ono što je dečko u radnji potvrdio nakon nekoliko minuta korišćenja miša, njima je potrebno... Koliko dana? Još se pominje fizičko oštećenje miša?

Nemoj da te cudi, to je normalna stvar u srbiji. U zvanicnom servisu Logitecha, negde u p. materini na auto putu u skladistu bez broja, ljudi su potpuno zaboravili na moje zvucnike dok ih nisam podsetio posle vise od pola godine, bas sam hteo da vidim dokle ce to da ide a u medjuvremenu sam vec odavno kupio druge. Kada sam otisao napali su me zasto se nisam interesovao za svoje zvucnike, i da bi ih gazda ubio da sazna za to, pogledali su samo opis kvara, ko zna gde je to sad u onolikom magacinu, samo su mi dali nove...

Opet ponavljam, jako nizak kvalitet servisa, ljudi koji tamo rade i njihove politike, nejasni i neefikasni zakoni zbog obavezne korupcije, to je ukratko slika servisa u srbiji. Iskreno, ne bi me cudilo da dobijes mis nazad u jos gorem stanju.
 
Videćemo šta će reći u ponedeljak.

U svakom slučaju, ovo je drugi put kako imam problem sa DeathAdder-om. Teško da ću posle ovih peripetija ponovo kupiti Razer-ov miš.
 
Epilog...

Otišao sam do lokalne W**W** radnje, razgovarao sa jednim od zaposlenih i objasnio situaciju. Saopšteno mi je da mogu dobiti svoj novac nazad ili sačekati dostavu novoga miša. Zatražio sam povratak novca, okrenuo se ka polici i dohvatio Logitech G400. Bez obzira na čekanje, zadovoljan sam razrešenjem reklamacije.
 
Ма ја сам им послао један маил и они су одговорили да је он још увек на сервису.Мада немам намеру да их зивкам 500 пута,јер већ имам искуства са прошлим законом када ми се покварио ЛЦД од 100.000 динара,лепо сам га 4 пута слао на сервис од по 12 дана у року од 6 месеци и када је био на задњем сервису чим је прошао 45 дан лепо сам их позвао и питао како желе да ми уплате на руке или рачун.Они су рекли да су наручили део и да ће за неки дан стићи а ја сам онда лепо отишао у тржишну инспекцију,наравно пре тога све лепо исписао на папир са доказима када и колико је трајао сервис и тржишна је за 6 дана донеле решење да ми врате целокупан износ а не износ у том тренутку (а до тада је већ цена била пала за 18000 динара).После неколико дана су ме звали из сервиса и претили да ће ме тужити јер су већ наручили цео нов ЛЦД панел,ја сам им само рекао да могу да се договарају са тржишном јер ја имам решење :)

Ево шта се мени на крају десило са Aspire One 722 који сам купио у G.g...... ,после 41 дана су ми вратили рачунар и на крају је прегорела цела плоча коју су заменили,када сам их питао зашто сам оволико чекао они су образложили да није до њих већ до овлашћеног Acer-овог сервиса који је поручио део и чекао.Узео сам рачунар са поправке 03.02.2012 године и одмах тог дана ми је изашао плави екран поново,него ајде помислио сам промењена плоча дај да поново инсталирам систем и драјвере и наравно ево 20 дан од сервиса и ја имао још 4-5 пута плави екран.Данас позвао центар за заштиту потрошача и човек ми рекао када сам му изложио проблем да тражим нов рачунар и да шалјем директно G.g...... а не неком сервису на који ме је упућивао сервисер и да ако не дају новац или нов рачунар да ће обавестити тржишну.Онда сам позвао сервис и питао их да ли морам да чекам поново 40 дана да ми сервисирају јер то је већ други пут исти квар,када ми сервисер дрско пита где у закону стоји колико је разуман рок !!!??? Нисам хтео да се свађам преко телефона него сам рекао да ми позове курирску службу да преузме рачунар али ћу зато чим буде стигао рачунар да обавестим центар да зову тржишну па нека се мало кажњавају а ако буде требало зваћу и адвоката и има да тужим G.g..... па макар морао да се судим и годину дана има да их натерам не само да ми плате рачунар него и да плате казну а највише бих волео да их затворе када не знају да се односе према муштеријама...Епилог следи...Поздрав
 
Isto sam imao problem sa DeathAdder-om to je jedan od losijih miseva koje sam koristio.
Nakom updejta fireware-e crko softverski trajno i nikad vise se nije mogao dici (potvrdjeno na netu).
Nisam znao da je W.. W.. tako ekspeditivan sa garancijama,checked.
 
Kako ide neki redovan servis u garantnom roku za graficke kartice ? Ova moja je na odredjenom broju obrtaja postala malo bucnija. Verujem da je do ventilatora a u garanciji je do kraja godine. Zato ne bih da ja cackam i otvaram, voleo bih da to resi ovlasceno lice. E sad, karta je kupljena u bench house-u (danasnji emmi). Kome da se javim, dal pravo u servis ili prvo kod njih u radnju na konsultacije. Karta se ne greje, ne stuca, nema nikakve mane sem da se na odredjenom broju obrtaja cuje ventilator kao da nije podmazan. I sta mislite, koliko bih morao da cekam da mi to servisiraju ili moze to sa nogu odmah da mi pogleda serviser ?
 
Meni na garanciji piše da je Alti davalac garancije, a na računu je BH naznačen "samo" kao mesto prodaje. Pogledaj da li i kod tebe.
 
Pa verujem da je i kod mene isti slucaj. Dakle, sta bih trebao u ovom slucaju da radim? Kakvi su serviseri Alti-ja, jel hoce da izadju u susret ? Napominjem, ne bih mogao da budem bez graficke duze od 2 dana. Zato pitam, dal bi mogli da mi podmazu taj vent onog dana kad mi kazu da donesem ili mora da se ispostuje neka ustaljena procedura (40 dana i tako te nebuloze)? I gde se nalazi servis ?
 
Ako rade po PSu, trebalo bi da zamene ventilator a ne da ga podmazuju, a to zahteva cekanje kulera itd... Sto sumnjam da ce biti gotovo za dva dana. Ali opet ovo je Srbija, moguce da nece hteti ni da ti priznaju to kao manu.
Jedino da nabavis neku obicnu karticu za svaki slucaj da imas ako je zadrze, cisto da ti posluzi da baca sliku dok ne vratis 5850 :)
 
imam pitanje, ne znam gde drugde da postavim a da ne otvaram novu temu...

Radi se o garantnim listovima.. ni na jednom garatnom listu nisu naveli serijski broj komponenti i uzeo sam i 2 zasebna memorijska modula i na jednom pishe 60 meseci (koliko i treba da bude) a na drugom su napisali 36 meseci.. ja sam ih zvao i kazu da to nista nije problem i da samo prepravim to i da ako mi smeta ja dopisem serisjke brojeve..
to mi je skroz kaubojski.. ako se odlucim prodati neku komponentu i kupac vidi da je serijski broj kasnije dopisan i prepravljeno trajanje garancije mogao bi da posumnja u mene... Ja bih tako reagovao zasigurno..
Sta kazete, da li da ih smaram da mi daju adekvatno ispunjene garantne listove?
 
Koliko znam po novom zakonu o zaštiti potrošača garantni list nije obavezan, bitan je samo dokaz da je roba kupljena u toj prodavnici.
 
Obavezan je ako preko njega kupac ima veća prava nego što zakon propisuje.
 
Koliko znam po novom zakonu o zaštiti potrošača garantni list nije obavezan, bitan je samo dokaz da je roba kupljena u toj prodavnici.


Ali kako da dokaze da je ta roba kupljena u toj radnji ako nema fiskalni i garantni list sa SN, pecatom i potpisom? Plus sto mogu da kazu da je 24 meseci garancija, ako nema validnu garanciju na kojoj pise 60 :S:

Ja uvek trazim da mi napisu sve, jer te njihove "imamo u kompjuteru" fore meni nista ne znace :trust:
 
Nisam ni ja verovao tim forama dok mi nije to zatrebalo, pa mi je garancija uredno prosla i pored maltene blanko garantnog lista :) Znaci nije bilo ni datuma ni serijskog broja, ali sve im je stajalo u bazi i garancija je prosla.

Ja se ne bih opterecivao time, sve dok znas kad si kupio i kolika ti je garancija, racunaj da je imas ;)
 
Ako si platio karticom - slip, ako si preko firme - izvod iz banke, svakako je najsigurniji način fiskalni račun, ali nije da nemože bez njega. Kao što je RazbojNick napisao, garantni list je potreban ako ti prodavac daje više nego što propisuje zakon o zaštiti potrošača.
 
Ja sam reklamirao telefon koji je kupljen po starom zakonu preko firme od operatera (telenora). Znaci tada mi je garantni list davao veca prava od onih koja su bila propisana zakonom.
Na garantnom listu nije bilo nikakvih podataka sem pecata. Odneo sam telefon u servis, oni skinuse bateriju, skeniraju bar code na telefonu i kazu izvolite, sta treba sve da se zameni. Ja kazem sta ne valja, za 3 dana dodjem po telefon i to je to. Niko me nije pitao za racun niti bilo sta.
A kad sam otisao u Telenor ispricali su mi da je procedura takva da mi treba broj cipela od cukun-dede. Pritom sam se u Telenoru raspitivao bas zato sto nisam prvi vlasnik telefona jer sam telefon uzeo ovde na benchu preko oglasa, a covek od koga sam ga uzeo je mob dobio od firme.

Dakle, ne treba ti uvek dokaz o kupovini ako imas garantni list... Ne kazem da je to pravilo, vec da nije uvek potreban racun, a znam da je tako kod dosta nasih uvoznika racunarske robe, Asbis je jedan od njih.
Eto u mom slucaju mi garantni list nije znacio nista sto se podataka tice, sem da pokazem da ga imam.
 
Dule koji je tel u pitanju? Nokia?
 
Platio sam u banci gotovinom.
NIje problem ovo uopste dok se eventualno ne odlucim prodati komponente.. i potencijalni kupac vidi garantne listove sa naknadno dopisanim serijskim brojem i prepravljenim trajanjem garancije... a ne bih mogao ni da mu dam original fiskalni posto su 4 komponente na njoj, jedino kopiju..
Kako da ubedim eventualnog kupca da je komponenta pod garancijom i koliko je pod garancijom? Da trcim do altija do BG-a da oni skeniraju komponente da eventualni kupac vidi da je sve u redu sa garancijom...
Prosle godine kada sam uzimao od istog prodavca sve lepo bilo ispunjeno a sad ovako kaubojski..
 
Poslednja izmena:
Koja memorija je u pitanju? Vecina memorija nema ni uredno ispisan SN kao i gomila fleseva i memorijskih kartica.
 
@fcinterbgd
Nokia e72, servis Mobis. Crko mi zvucnik u slusalici i pucao razgovor ponekad/slao dve poruke iako posaljem jednom send. Zamenili zvucnik i flash-ovali novi software, posto meni i sa update-om preko zvanicnog update-a nije radilo nista bolje, valjda oni koriste drugaciju tehniku za noviji update, ne znam, u svakom slucaju je mob posle radio extra.
Inace je telefonu bio promenjen product code da bi mogao ranije da update-ujem preko Nokia Update-a - tj da ne cekam Telenorov update, tako da pitanje da li je time zadrzana garancija, kako god nisam imao problema :)
 
Pozdrav ljudi!
Unapred se izvinjava ako se ponavljam s pitanjem, ali citao sam nekoliko stranica na temi i nisam naisao na odgovor...

Naime, telefon pod garancijom sam odneo na servis jer mu je "crkao" touch screen. Primili su sve bez problema, i rekli mi da ce biti gotovo za desetak dana. Od tada je proslo mesec dana. U medjuvremenu sam zvao da pitam u cemu je problem i receno mi je da je narucen deo za koji se ceka oko 3 nedelje... Moje pitanje je da li i dalje vazi rok od 45 dana nakon cega mogu da trazim novi uredjaj ili jednostavno mogu da cekam u nedogled? Sta mogu da preduzmem?
 
Да ли неко зна ко ми може помоћи око следеће ствари?

Имам тотал тв (тотал тв кућа) од средине септембра.
11.2. Ми се изгубио сигнал, па сам контактирао инфо центар,и пријавио квар и речено ми је да ће у року 1-7 дана неко доћи,јер је то рок за отклањање квара. Господа су се јавили 19.2 и средили проблем (антена се због невремена померила). Јуче ми је стигао рачун са пуним износом. Ја сам звао и тражио умањење јер сам 1/4 месеца провео без услуге. Данас ме је на моје инсистирање звао неки ,,директор'' и рекао да напишем захтев за умањење рачуна,али да ми то вероватно неће бити уважено јер је било ванредно стање. Кад сам рекао да су прекорачили рок,он је рекао да су неки и дуже били без сигнала. Малопре ме је опет звао и рекао да ће ми рачун бити смањен за један дан!!!
Како се изборити са овим? Кога контактирати?
За 350 дин нећу остати сиромашан,али нећу да ме неко зајебава за моје паре.
 
Poslednja izmena:
Pa stvarno je bilo snega kolko hoces, ajd da kazemo da je kolko tolko opravdanje na mestu. Nisu ljudi mogli kolima da se probiju a ne da se veru na gelendere.
Ne opravdavam, ali ipak jeste bilo mnogo ladno.
 
Nazad
Vrh Dno