Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Upravo sam to i pisao juce ali je prsao forum... Uvoznik ne poklanja nikome nista vec otima od kupca 4800dinara! U krajnjem slucaju zarada im je vise nego ok da mogu i pokriti taj zamisljeni minus na mozda par desetina crknutih diskova. Naravno tog minusa nema, u pitanju je otimacina. Ali kao uvozniku im se apsolutno moze da budu bahati jer ja kad odem nadrkan otici cu u maloprodaju da se dernjam na ljude koje nemaju veze s tim.

Mislim da niko u trgovini ne sme da navlaci gnev kupca na svoj vrat. Jeste, ja sam za Alti statisticka greska ali ako budem ikako mogao da biram necu kupovati ista sto ima veze s njima. Zbog toga ova tema i postoji. Jos uvek nisam otisao po te pare, necu ni ici skoro ali raspitacu se bas kakva su prava kupca u ovom slucaju. Pisacu ovde kako se odvija situacija.

U slicnoj smo situaciji kako vidim (ako ne i maltene potpuno istoj) Ja sam 28. dec slao na reklamaciju isti disk ko ti kako vidim (Seagate Barracuda 7200 1TB ST31000524AS) isto preko Emmi uzimao.
Zvao sam ih (alti) 9. jan i rekli mi da je servis poceo da radi tog dana (bili na godisnjem) i da moj HDD jos nije ni stigao u servis.. Zvao sam ih 16. i kaze ova jos uvek nista i da nazovem cet. pet., ja nazvao u cet i kaze zovi sutra.. ja nazovem sutradan petak (19 jan) i kaze ona da je HDD jos uvek na dijagnostici?! i da cu biti verovatno finansijski razduzen, ja reko ok, kako to ide? kaze ona da se vraca svota koja stoji na fiskalnom racunu, sto je 5800 din a sada isti taj HDD preko 10 000 i rekla da se cujemo u ponedeljak :/
Ja njoj reko pa sada su HDD duplo skuplji bla bla bla, kaze pa to Asbis uvozi pa se mi ophodimo prema kupcu kako oni... i da cu mozda dobiti i zamenu (za sta sad vidim neku izuzetno mizernu sansu :( )... Nisam hteo opet ovaj ****ni Seagate pa je radnik u maloprodaji gde sam predavao disk bio ok i dopisao da nakon utvrde greske kupaz bi voleo zamenu za Hitachi ili Samsung ekvivalent (htedoh uzeti hitachi ali ga bas nije bilo kad sam kupovao, stiglo im na stanje nekih nedelju dana kasnije) ali bih sada bio srecan i sa Seagate...

Nadao sam se da ne mogu ovako da me ispale, ali sada vidim da ladno mogu..

Jedva izvojih za racunar prosle godine u ovo vreme i sada imam primanja manja od 10 000 mesecno i izgleda da cu trebati da dodajem jos para za novi HDD.. a sada sam opet na starom kompu koji je star preko 7 godina, koji je se samo sto nije raspao jos pre pre 2-3 godine i radim preko njega a i drugar se vec zali jel kako vidim smeta mu sto su moji podaci kod njega.........

nekoliko reci o HDD, posle oko 10 meseci poceo nekada jako da usporava (za otvaranje komandera sam cekao minut-dva, Windows isntlalirao preko 2h itd.. prvo nisam ni skontao da je HDD u pitanju... Poceo da krci ko traktor cak i kada je komp bio u totalnom miorvanju.. i na kraju sam proverio disk sa Seatoolsom i 2 testa su prijavila gresku pa se odlucih za reklamaciju...
 
Spremaj pare i idi da kupis hard sebi sto pre. Kapiram da je drug nervozan a ti pare neces dobiti nazad za manje od 40 dana. Hard ti sigurno nece dati.
 
Prodavac/uvoznik reklamira HDD jer je crko, dobija isti takav (ili slican) od proizvodjaca

Da li si 100 posto siguran da je baš tako? I da mu proizvođač neće dati samo knjižno odobrenje, i da odbije iznos koji je uvoznik platio proizvođaču, pri sledećoj porudžbini? A da uvoznik sada ne može da kupi pola tog harda? Jer je i proizvođaču tako isplativije, i lakše?
 
Nisam, ocigledno se nesto promenilo u zadnjih par godina od kad sam bio malo upuceniji.
Neko je i napisao na prethodnoj strani kakvi su sad ugovori tj razmena u slucaju kvara itd. Tako da si vrv u pravu.
Ono sto sam hteo prethodnim postom ovde da kazem jeste da niko kupcu ne poklanja te pare, vec ih uzima. A da li je to proizvodjac hard diska, distributer, maloprodaja ili drzava - nije ni bitno na kraju.
Zato sam i naveo mogucnost zamene sa polovnim ispravnim uredjajem. Jer ako se uvede faktor "sad ta komponenta ne vredi vise toliko, nova je skuplja itd"... ok, ako mislite da ste na gubitku dajte slican uredjaj, makar iste starosti, samo da je ispravan. Naravno jasno mi je da to sa polovnim ne moze nikako da funkcionise, ali sam naveo kao scenario koji bi meni licno kao kupcu odgovarao.

Sve ide na stetu kupca, sto mi je jadno, bez obzira na to kakav je zakon/distributerski ugovori itd... Samo pare, pare, pare...
 
Poslednja izmena:
Da li si 100 posto siguran da je baš tako? I da mu proizvođač neće dati samo knjižno odobrenje, i da odbije iznos koji je uvoznik platio proizvođaču, pri sledećoj porudžbini? A da uvoznik sada ne može da kupi pola tog harda? Jer je i proizvođaču tako isplativije, i lakše?
Po kojoj ceni mu daje knjižno odobrenje ? Po onoj što je platio ? Ako je tako šta je sa onim slučajevima kada je grafička koštala 20.000 dinara, a posle reklamacije je isplaćena poslednja cena u radnji koja je mogla da bude 15.000 dinara, onda znači da je bio "dobar" 5.000 dinara. A sad kada se desilo ( i ko zna kad će) da je proizvod poskupio sad svi vraćaju po ceni kada je kupljen, a ne po poslednjoj ceni.
 
Po kojoj ceni mu daje knjižno odobrenje ? Po onoj što je platio ? Ako je tako šta je sa onim slučajevima kada je grafička koštala 20.000 dinara, a posle reklamacije je isplaćena poslednja cena u radnji koja je mogla da bude 15.000 dinara, onda znači da je bio "dobar" 5.000 dinara. A sad kada se desilo ( i ko zna kad će) da je proizvod poskupio sad svi vraćaju po ceni kada je kupljen, a ne po poslednjoj ceni.

A ocemo kapitalizam a eto ga jedan od primera :d

Trgovina je tu da zaradi, moze da izgleda lepo ili ruzno sa gledista kupca ali to ti je tako i mozes da trazis socijalizam nazad do mile volje.
 
Evo jedan skoriji primer, kupio sam kod dilera plocu ASUS P7H55 za oko 12000 dinara, posle 6 meseci je ploca izgorela, prihvatili su mi garanciju ali navodno nigde u Srbiji ne moze da se nabavi maticna ploca za socket 1156, kao zvali su i pisali ASUS-u a ovi su im odgovorili citiram " da se maticne ploce sa socket 1156 vise ne prave i da su povucene iz prodaje". Vrhunac u celoj prici je taj da su mi poslali polovnu microATX plocu, znaci vidi se da je vec koriscena i srafljena posto su mesta gde se srafi debelo ostecena, a i vrednost te ploce je mnogo ispod 12000 koliko sam ja platio.

Eto samo toliko cisto da otvorim dusu da znate sta vas ceka ako ispadnete fer kupci, sto je najgore, ako mi i ova ploca bude izgorela, ne daj boze, sta li ce onda da mi posalju, neku polomljenu i krpljenu verovatno cisto eto da mi posalju nesto...
 
Doslo je vreme da covek mora da otima ono sto mu pripada.
 
Zanima me koliko dana od kupovine ja mogu da tražim pare nazad ukoliko to nešto ne funkcioniše kako bi trebalo, znači evo njima ta stvar a ja sebi uzmem pare. Možda je već i bilo ali search mi nije izbacio ništa konkretno, a i zakoni se stalno menjaju. Pa ako neko zna bio bi zahvalan na odgovoru.
 
Nemaš to pravo, već recimo WW to nudi...
 
Znači nemam pravo da tražim nazad pare, iako to ne radi (zar pre nije bilo nekih 7 dana)? WW je winwin?
 
Poslednja izmena:
Ako je neispravno, možda možeš da tražiš zamenu za isto. javiće se već neko da potvrdi.
Jeste, WW je WinWin.
 
Možda mogu da tražim zamenu? Znači sada u Srbiji šta god da kupim i ne radi kako treba ja mogu samo da pošaljem na popravku? Uf super smo napredovali.
 
Šta da ti kažem, Srbija... Pogledaj samo koliko se ugrađuju u odnosu na severne komšije, kada ti se isplati da odeš, kupiš, uvezeš i opet si dobar
 
Ako proizvod nije ispravan možeš da tražiš da ti daju isti takav nov (ako imaju) ili da ti vrate pare, ne moraš da čekaš servis
 
Ako proizvod nije ispravan možeš da tražiš da ti daju isti takav nov (ako imaju) ili da ti vrate pare, ne moraš da čekaš servis

Ovo nismo u potpunosti razjasnili, da li je tačno ili nije.
Izgleda da u zakonu, što se reklamacije tiče, nema razlike između proizvoda kupljenog juče i kupljenog prije nekoliko mjeseci. U oba slučaja prodavac ima pravo da se izjasni o tvom zahtjevu u roku od 15 dana (popravka, zamjena, povratak novca).

U jednom od prethodnih postova okačen je link za WxxWxx stranicu sa mogućim načinima plaćanja.(http://winwin.rs/placanje-pogodnosti.4.html).
Tu se nalazi i objašnjenje njihove ponude "7 dana za vraćanje kupljenog proizvoda kojim niste zadovoljni" u kojem kaže:
"Vraćanje uređaja mora biti u radnji prve kupovine gde se popunjava obrazac sa razlogom vraćanja.Nakon toga uređaj ide u servis na proveru kompletnosti, u trajanju od maksimum 10 dana." - oni se štite od mogućnosti da si npr. sa ploče skinuo 4GB rama ili njihovu grafiku zamijenio nekom drugom ili da si jednostavno nešto pokvario i oštetio...
I u ovom slučaju ne može bez servisa, što može potrajati do 10 dana...
 
@kloshar
Koji zakon i koji član to reguliše ?
Po novom zakonu, neispravni proizvod nosiš u prodavnicu gde si ga kupio, oni su dužni u roku od 15 dana da ti odgovore kako će rešiti tvoju reklamaciju. Potrošač ima izbor između zamene za novi proizvod ili da mu se izvrši popravka, to se mora rešiti u primerenom roku (ma šta to značilo)
 
Zanima me koliko dana od kupovine ja mogu da tražim pare nazad ukoliko to nešto ne funkcioniše kako bi trebalo, znači evo njima ta stvar a ja sebi uzmem pare. Možda je već i bilo ali search mi nije izbacio ništa konkretno, a i zakoni se stalno menjaju. Pa ako neko zna bio bi zahvalan na odgovoru.

Ako je kupljeno preko interneta - 7 dana od kupovine.
Ako si otišao u prodavnicu i kupio - nemaš to pravo.
Tako je po novom zakonu. Ne bih da ga komentarišem.

Uf super smo napredovali.

Neko mora da plaća ludačke poreze i kamate na kredite. Ne mogu da dozvole da se i ovo malo registrovanih firmi pozatvara zbog neprofitabilnosti...
 
Poslednja izmena:
Ako je kupljeno preko interneta ili na daljinu, bez prethodnog fizickog kontakta sa robom, rok za no matter what vracanje je 14 dana.
 
U svakom slučaju hvala vam na odgovorima. Shvatio sam kakvo smo jadno i bedno tržište gde ja za svoje pare za debelo preplaćene proizvode nemam nikakva prava. Uvek je na moju štetu. Odneću ga u radnju pa ću da vidim šta i kako. Sigurno ovde više neću ništa kupovati, pogotovo ne laptop.
 
@kloshar
Koji zakon i koji član to reguliše ?
Po novom zakonu, neispravni proizvod nosiš u prodavnicu gde si ga kupio, oni su dužni u roku od 15 dana da ti odgovore kako će rešiti tvoju reklamaciju. Potrošač ima izbor između zamene za novi proizvod ili da mu se izvrši popravka, to se mora rešiti u primerenom roku (ma šta to značilo)
Nedavno sam imao slučaj reklamacije sa nekim mobilnim telefonom, bila je malo specifična situacija pa sam se raspitivao i u društvu za zaštitu potrošača.
Oni su mi rekli da po novom zakonu (i ako je proizvod kupljen nakon usvajanja novog zakona) kupac ima pravo odmah da traži nov proizvod ili da traži novac ukoliko ne želi zamenu. Nije u obavezi da čeka servis.
Naravno, prodavac ima rok od 15 dana da odgovori na reklamaciju
 
Da, ja sam iz tvog prethodnog posta shvatio da tih 15 dana se "preskače".
 
Ево и ја једно питања да поставим.Послао сам пре месец дана нетбук на поправку пошто му се меморија покварила.Он био стар два месеца када је послат.Нетбук је стигао код њих 23. децембра а они су ми јавили тек 30. децембра да је нетбук послат у acer-ов сервис.Од тада је прошло 23 дана а они ми се и даље него јављају.Колико треба да чекам па да тражим нов нетбук јер пробам новом закону не постоји оређени рок за поправку.
 
Ево и ја једно питања да поставим.Послао сам пре месец дана нетбук на поправку пошто му се меморија покварила.Он био стар два месеца када је послат.Нетбук је стигао код њих 23. децембра а они су ми јавили тек 30. децембра да је нетбук послат у acer-ов сервис.Од тада је прошло 23 дана а они ми се и даље него јављају.Колико треба да чекам па да тражим нов нетбук јер пробам новом закону не постоји оређени рок за поправку.
Из искуства, ако ти будеш чекао њих начекаћеш се ;) зивкај сваких пар дана продавницу и само продавницу (ниси ти дужан да се зезаш са сервисом) док им се "не попнеш на главу", а ако постану безобразни у смислу да сваки пут кад их зовеш наводе нови датум када ће ти вратити нетбук иди лично и прети инспекцијом. По који пут понављам, наши продавци, чак и кад им то ништа не доноси, иду АПП (ако прође прође) методом. Мораш "показати зубе" тј. да си свестан својих права и да не даш ником да те зајебава. Начин како се поставите и спремност да се оде лично јер уживо не могу тако лако да вас одјебу значи јако пуно.

Што се новог закона тиче, ако се уређај поквари у првих 6 месеци сматра се да није био саобразан прокламованом стању тј. да је од почетка није био исправан и тад мислим да чак имаш право на "раскид уговора" тј. имаш право на повраћај новца.
 
Poslednja izmena:
Samo vi terajte ljude da budu nekulturni, to ce im bas pomoci. Sta imas da zoves prodavnicu 500puta, kad dok servis ne odradi svoje, niko ti ne moze pomoci.
 
Ево и ја једно питања да поставим.Послао сам пре месец дана нетбук на поправку пошто му се меморија покварила.Он био стар два месеца када је послат.Нетбук је стигао код њих 23. децембра а они су ми јавили тек 30. децембра да је нетбук послат у acer-ов сервис.Од тада је прошло 23 дана а они ми се и даље него јављају.Колико треба да чекам па да тражим нов нетбук јер пробам новом закону не постоји оређени рок за поправку.
Po novom zakonu imaš pravo da biraš između zamene proizvoda i popravke. Možda je to malo teže ostvariti ali po zakonu imaš pravo.
 
Ма ја сам им послао један маил и они су одговорили да је он још увек на сервису.Мада немам намеру да их зивкам 500 пута,јер већ имам искуства са прошлим законом када ми се покварио ЛЦД од 100.000 динара,лепо сам га 4 пута слао на сервис од по 12 дана у року од 6 месеци и када је био на задњем сервису чим је прошао 45 дан лепо сам их позвао и питао како желе да ми уплате на руке или рачун.Они су рекли да су наручили део и да ће за неки дан стићи а ја сам онда лепо отишао у тржишну инспекцију,наравно пре тога све лепо исписао на папир са доказима када и колико је трајао сервис и тржишна је за 6 дана донеле решење да ми врате целокупан износ а не износ у том тренутку (а до тада је већ цена била пала за 18000 динара).После неколико дана су ме звали из сервиса и претили да ће ме тужити јер су већ наручили цео нов ЛЦД панел,ја сам им само рекао да могу да се договарају са тржишном јер ја имам решење :)
 
Problem je što po novom zakonu tržišna ti više ne može pomoći u načinu rešavanja reklamacije.
 
Па коме онда треба да се обратим када истекне 45 дана.
 
Nazad
Vrh Dno