Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Ne mora da znači :D

Ok, pod predpostavkom da je kupljen pre gornjeg datuma, za njega važe stari Zakon o zaštiti potrošača i Zakona o uslovima za obavljanje prometa robe, vršenje usluga u prometu robe i inspekcijskom nadzoru. U ovom drugom, u članu 36. piše da se vraća iznos koje je poslednji uknjižen. Tako da, što Extreme napisa, mogu samo 1. ili 4. od toga što si naveo.
 
aham...pa dobro, u svakom slucaju, ne mogu mi vratiti manje od 5 000 din, ne znam koliko su koshtali novi 1tb diskovi pre ovog poskupljenja :) jel ja imam mogucnost izbora izmedju novog ekvivalenta ili novca? I ako dobijem ekvivalent, dobijam li novu garanciju?
 
Imas. Naravno, samo pitanje da li 24 ili 36 meseci (zavisi od uvoznika)
 
Aha, to da li je 24 ili 36 mi nije bitno, posto ce se HDD svakako momentalno rashodovati u oglase :) Kao sto rekoh, `ic mi ne treba :)
 
To sve treba da piše u garantnom listu. Prethodni ZZP je naveo šta garantni list treba da sadrži. Ako nešto nije napisano u njemu, podložno je osporavanju. Mada je skoro uvek i svugd episalo da će ili da poprave ili da zamene. O povraćaju iznosa ni govora. Tako da mislim da treba da računaš da će da ti daju neki drugi 1 TB disk. Garancija na novodobijeni disk mora da počne od početka (Zakon o obligacionim odnosima, član 503, stav 2) i traje onoliko koliko bi dobio da si taj novi disk tog trenutka kupio.
 
Poslednja izmena:
to da, ali kontam da je njima isplativije da mi vrate iznos (koji je mozda 5-6 hiljada za poslednji unos) nego da mi daju nov, koji je sad 12-13 hiljada?
 
To ćeš da saznaš na licu mesta,a ti odluči šta ti više odgovara (nov disk, pa eventualno prodat za 7-8-10k ili 5-6k na ruke). I pročitaj garantni list dobro, da znaš šta tačno piše.
 
Nema sanse da ce ti vratiti novi disk koji je sada daleko skuplji - ako nista drugo, neko od zaposlenih ce "nabaviti" sebi hard po staroj ceni - prilika koja se ne propusta.
 
Pazi ja sam pre mozda 2-3 meseca reklamirao plocu u Pakomu, njihov servis na novom beogradu, sami su mi ponudili fnansijsko na pun iznos fiskalnog :)

Ma čovek nije baš spretan za te stvari.... probao prvo broj sa reklamacije, pa isčačkao broj u njihovom bivšem servisu, pa probao da ode u njihovu prodavnicu u narodnog fronta (koje nema više) i zagubio se čovek komplet. Inače ploča mu crkla još krajem septembra :).

Ajd ako se nadje neko u sličnoj situaciji... trenutna lokacija PAKOM servisa je na Novom Beogradu, Gandijeva 130a lokal 9, tel. 22-84-012.
 
Meni je izgleda otisla neka 12V grana na Corsairu, ploca daje 5V (puni se tel) ali se sistem ne dize. Stavljanjem drugog napajanja komp radi normalno. HX620 uzet je sredinom 2009. preko jedne firme iz Nisa iz Alti-ja. Odneo je u Emmi servis u Nisu. Na Emmi sajtu pise da je rok 45 dana.... Interesuje me da li me moraju najkasnije 15 dana po prijemu tog napajanja obavestiti o kom kvaru je rec i onda me pitati da li zelim zamenu ili popravku ili ce popraviti ako moze a tek ako ne moze pitati? Pod uslovom da ne radi, da treba zamena ili novac a novog HX620 nema nigde, da li se vraca iznas za fiskalnog racuna ili zadnja cena kada je bio u prodaji? Uzet je po starom zakonu sa 5 god garancije. Uzgred, zna li neko zadju cenu ovog napajanja?
 
15 dana je rok po novom zakonu, tako da se to ne primenjuje u tvom slucaju (jedino ako oni imaju takvu praksu, onda ok, ali nisu obavezni). Nakon 45 dana treba da dobijes novo isto/slicno ili cash u iznosu poslednje cene (a to koliko je mozes saznati samo u prodavnici u kojoj si kupio)
 
Thx puno...
Da li neko zna koja je bila zadnja zvanicna cena za HX620 u Alti korporaciji (Alti, WinWin, Emmi)?
Takodje, koja je adekvatna zamena za HX620?
 
Poslednja izmena:
pozdrav ljudi! Kupio sam telefon i poslat je pouzecem, medjutim kada sam ga preuzimao baterija mu je bila prazna i nisam mogao da ga probam posle toga kada je napunjen video sam da je neispravan. Mogu li ista uciniti, prodavac tvrdi da ga je poslao ispravnog, ali se danas ne javlja ceo dan pa mu ne verujem, kurir mi je rekao da mogu da vratim robu, samo da ga nazovem u ponedeljek i on ce doci da pokupi, ali ne znam sta da radim. Ima li nade da cu ipak vratiti taj kes koji sam puko??? kakva su iskustva?? Hvala!
 
Da... znaci da prihvatim neko sa 3 god garancije ili pare.... koliko je zadnji put kostao HX620 kod Alti korporacije?
 
115-120 eura ako se ne varam,i ako je verovati IT S***-u, nemoj uzeti odgovor kao 100% tacan, mozda gresim...
 
Poslednja izmena:
Prosle nedelje, napajanje prestalo da radi. Odnesem u firmu u kojoj je kupljeno a sutradan oni odnesu HX620 u Emmi servis u Nisu. U ponedeljak posaljem mail da pitam kada mogu ocekivati neki info i sta na dalje... odgovore mi iz Emmi, deo za reklamacije, cak dobijem mail iz Emmi-Nis da je napajanje poslato i da tokom nedelje ocekujem odgovor. Posaljem mail danas za info i napomenem kako mi napajanje treba sto pre, javi se izvesni Aleksandar Ilic, Product Manager i uz srdacne pozdrave objasnjava kako Emmi nema veze sa tim jer je u pitanju Alti a oni nemaju veze sa njima. Na moje pitanje da je napajanje odneseno kod njih u servis jer je isto za WinWin, Emmi tj Alti u Nisu opet se pravio blesav i tvrdio da nemaju nikakve veze sa njima. Kako imam prava na popravku ili zamenu, trazicu samo zamenu za isti model a kako HX620 vise nemaju trazicu novac natrag. A mislio sam da kupim neko drugo a u zamenu trazim neku drugu komp robu... Znaci, u ponedeljak Emmi zna sta je sa mojim napajanjem, zna da su ga primili i poslali a danas nemaju veze sa Altijem.... kome sve daju posao....
 
Ja jos nisam dobio odgovor od servisa cenjene firme u vezi sa temom - kako su dokazali da je moj SSD ispravan.... a proslo je...

Sreca u nesreci da je novi firmware resio te probleme. Ispada da su gospoda serviseri sve vreme bili u pravu, samo da ja toga nisam bio svestan:smoke:
 
Prosle nedelje, napajanje prestalo da radi. Odnesem u firmu u kojoj je kupljeno a sutradan oni odnesu HX620 u Emmi servis u Nisu. U ponedeljak posaljem mail da pitam kada mogu ocekivati neki info i sta na dalje... odgovore mi iz Emmi, deo za reklamacije, cak dobijem mail iz Emmi-Nis da je napajanje poslato i da tokom nedelje ocekujem odgovor. Posaljem mail danas za info i napomenem kako mi napajanje treba sto pre, javi se izvesni Aleksandar Ilic, Product Manager i uz srdacne pozdrave objasnjava kako Emmi nema veze sa tim jer je u pitanju Alti a oni nemaju veze sa njima. Na moje pitanje da je napajanje odneseno kod njih u servis jer je isto za WinWin, Emmi tj Alti u Nisu opet se pravio blesav i tvrdio da nemaju nikakve veze sa njima. Kako imam prava na popravku ili zamenu, trazicu samo zamenu za isti model a kako HX620 vise nemaju trazicu novac natrag. A mislio sam da kupim neko drugo a u zamenu trazim neku drugu komp robu... Znaci, u ponedeljak Emmi zna sta je sa mojim napajanjem, zna da su ga primili i poslali a danas nemaju veze sa Altijem.... kome sve daju posao....

prijatelju, ti si odneo napajanje u maloprodaju gde si ga kupio i oni tebe informisu o statusu, razduzuju itd. zasto si ti slao mail Emmiju i sta od istog ocekujes to je samo tebi jasno :)
 
Eh da sam ranije pročitao temu... Ili makar pomenuti Zakon o obligacionim odnosima, čl. 503, st. 2.

Ukratko: wd scorpio kupljen nov u velikom lancu, u poslednje vreme počeo da se davi u bad sectorima. Reklamacija uvažena u roku od nedelju dana i poslat isti model koji me je čekao u lokalnoj maloprodaji. Za brzinu svaka čast ali sudeći po gorenavedenom zakonu, pošto sam dobio novu stvar, radnik u maloprodaji je trebao da mi napiše i novu garanciju sa trajanjem od 3 godine počev od dana preuzimanja, što kod mene nije slučaj. Odbijen je period tokom kog sam koristio prethodni, tj. za novi uređaj za koji prodavac inače daje 3-godišnju garanciju, ja sam faktički dobio nešto više od 2. Očigledno je moj propust što nisam poveo pravnika sa sobom :S:

Situacija mi zvuči još gluplje jer je radnik u svakom slučaju pisao nov garantni list zbog serijskog broja. Pozvaću centralu firme da vidim šta su voljni da urade po tom pitanju, samo ne znam imam li osnova da se naknadno bunim pošto sam već potpisao prijem novog harda, i od tada je prošlo par nedelja.
 
Nije smak sveta, ostaje ti vise od 2 godine, nemoj lupati glavu toliko. Imas osnov da se bunis, ako te ne mrzi, ali mislim da nije vredno cimanja.
 
Eh da sam ranije pročitao temu... Ili makar pomenuti Zakon o obligacionim odnosima, čl. 503, st. 2.

Ukratko: wd scorpio kupljen nov u velikom lancu, u poslednje vreme počeo da se davi u bad sectorima. Reklamacija uvažena u roku od nedelju dana i poslat isti model koji me je čekao u lokalnoj maloprodaji. Za brzinu svaka čast ali sudeći po gorenavedenom zakonu, pošto sam dobio novu stvar, radnik u maloprodaji je trebao da mi napiše i novu garanciju sa trajanjem od 3 godine počev od dana preuzimanja, što kod mene nije slučaj. Odbijen je period tokom kog sam koristio prethodni, tj. za novi uređaj za koji prodavac inače daje 3-godišnju garanciju, ja sam faktički dobio nešto više od 2. Očigledno je moj propust što nisam poveo pravnika sa sobom :S:

Situacija mi zvuči još gluplje jer je radnik u svakom slučaju pisao nov garantni list zbog serijskog broja. Pozvaću centralu firme da vidim šta su voljni da urade po tom pitanju, samo ne znam imam li osnova da se naknadno bunim pošto sam već potpisao prijem novog harda, i od tada je prošlo par nedelja.
hm, i meni su tako uradili za usisivac, mislio sam da je to ok. Promenio se zakon?

evo , sad sam procito zakon, dali su mi nov usisivac i kao to je samo deo (ima jos 2 cevi i ona 3 nastavka), pa kao ne moze nova garancija.
A trebalo je da mi daju jos 2 godine na masinu!
 
Poslednja izmena:
Trebali su da daju ti daju novu garanciju na sam usisivač, tipa u obliku napomene na postojećem ili novom garantnom listu, uz objašnjenje da se produžava zbog zamene.

Inače, zvao sam firmu gde su mi potvrdili da imam celih 3 godine garancije na zamenski hard, počev od datuma preuzimanja. E sad, propust radnika u maloprodaji je što to nigde ne piše jer je dečko zaokružio 36 meseci ali prepisao stari datum sa fiskalnog računa. "Piše kod nas u bazi" krajnjem kupcu ne znači ništa, jer ta baza sutra možda neće postojati, ili možda kolege to neće videti za npr. godinu-dve ako daleko bilo opet bude problema. Sreća moja da sam pri preuzimanju na moje insistiranje dobio fotokopiju izveštaja sa servisa gde pišu serijski brojevi defektnog i novog diska, napomena da je izvršena zamena kao i datum preuzimanja.
 
prijatelju, ti si odneo napajanje u maloprodaju gde si ga kupio i oni tebe informisu o statusu, razduzuju itd. zasto si ti slao mail Emmiju i sta od istog ocekujes to je samo tebi jasno :)

Pisao sam Emmi-ju jer je taj servis u sastavu njihove prodavnice u Nisu a licno sam sreo lika koji je odneo moje napajanje 15.12. Najveci stos je bio sto su mi iz Emmi-ja i odgovorili da je napajanje poslato i da ce mi oni javiti. Kasnije nemaju pojma o tome. Slao sam mail i Alti servisu i rekli mi da napajanje stiglo kod njih 21.12. Sta li su radili sa njim 6 dana........ videcemo sta dalje......
 
servis nije u sastavu prodavnice nego su Emmi i servis u sastavu Alti grupe ali to nema nikakve veze i reklamaciju resavas sa maloprodajom koja ti je prodala napajanje koja sa Alti servisom dalje resava stvar.
dakle, tebe ne razduzuje Emmi, niti te obavestava, niti to radi servis nego maloprodaja gde si kupio napajanje. vrlo prosto i logicno.
pozzz
 
Evo jedno veoma pozitivno iskustvo sa Alti-jem tj WinWin maloprodajom. Crklo zeninom burazu nedavno OCZ ModXstream 780w napajanje (samo nije htelo da se upali jednog jutra i to je bilo to), inace staro nesto preko 2 godine, ako se ne varam. Ja ga odneo prosle nedelje u Altijev servis posto mi je bilo usput, ljudi bili veoma ljubazni, zamolili me da sacekam malo da ga istestiraju na licu mesta (ja naravno sacekao posto nisam bio ni u kakvoj zurbi). Posle 15-20 min dosao serviser, kaze covek napajanje definitivno neispravno, dade mi potvrdu sa "dijagnozom" :D i rece da odem u maloprodaju u kojoj je napajanje uzeto i da sa njima vidim sta dalje. Otisao u WinWin (Kraljice Marije), objasnio ljudima sta i kako (bili zaista sasvim ok :) ) a u toj nekoj klasi imali su jedino Thermaltake Toughpower 775w modularno - momak zavrsio papirologiju i dobih novo napajanje sa full novom vazecom garancijom na 5 godina :) Da budem iskren, zaista se nisam nadao da ce to tako da se razresi tj. kod nas covek po defaultu valjda ocekuje najgore (sto i nije cudno :D ), tako da sam bio veoma prijatno iznenadjen sto sam sve zavrsio u roku od cca sat-sat i po vremena...Eh, kada bi to uvek bilo tako...
 
Poslednja izmena:
@Chinaski Razumem ja tebe ali razumi i ti mene :) Prvi mail bio je da li znate i sta i kako, kome da se obratim i dobio sam odgovor, znali su tacno o cemu se radi. Drugi mail je bio da nije njihova nadleznost.
 
znaci da je neko resio iz Nisa da se bavi poslom za koji nije placan a to je no-no :)
 
Nazad
Vrh Dno