Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

@leksa
u zakonu o zaštiti potrošača imaš mogućnost da vratiš jedino robu kupljenu online, ako je kupiš u radnji nemožeš. E sad postoji kod nekih prodavaca njihovo interno pravilo da primaju robu nazad u roku od x dana.
Mada kako da se sećam da u zakonu o obligacionim odnosim postoji član koji reguliše vraćanje robe kupljene u prodavnici, ali sad nemogu da ga nađem.

Sigurno postoji, posto se secam svojevremeno kad sam kupovao neke stvari u Metrou, prilikom popunjavanja garancije su naglasavali da se stvari mogu vratiti u nekom kratkom roku (mozda mi odatle ostalo tih 7 dana) i bez ikakvog objasnjenja. Naravno, ovo pod uslovom da stvari u medjuvremenu nisu ostecene, vec da se vrate u stanju u kom su i kupljene. Letimicnim pregledom ovog zakona o zastiti potrosaca, vidim da ima tu raznih interesantnih stvari, a za Gigatron treba se zapitati odakle takvo insistiranje na doslednom postovanju tog clana zakona ("moze samo ono sto je kupljeno online, nikako ono sto je kupljeno u radnji"). Cak i pod uslovom da su u pravu, zasto takva poslovna politika? Imao sam sa njima problema oko vracanja najobicnijeg usb rack-a za hdd koji je u startu bio neispravan (ranga oko 2000din), koji sam vratio odmah sutradan, a mogu misliti tek kako se ponasaju sa skupljim stvarima. Uglavnom, ja kod njih ne bih nista uzimao bez prethodno dobro proucenih svih ukljucenih zakona, a posto nemam vremena za to, onda ih jednostavno ni ne uzimam vise u razmatranje.
 
Ne postoji u relevantnim zakonima nigde rok od sedam dana za vraćanje robe kupljene neposredno u prodavnici. To što to neko praktikuje je politika prodavnice, zakon ne prisiljava.
 
Samo još da dodam Da je Srdjan rekao da je upoznat sa problemima koji su ljudi pre 5 godina imali u Monitoru, da je čitava garnitura ljudi promenjena pošto su po njegovim rečima krali i da je Monitor dans potpuno druga firma sa uhodanom ekipom. Tu stvarno nemam šta kažem ljudi su stvarno bili korektni, ali (šta ću kad sam baksuz) to opet nije moje da ja o tome mislim, ja sam robu pre 5 godina kupio u Monitoru a ljudi se uopšte i ne sećam ali se jako dobro sećam imena firme.
Toliko.

Posto sam redovan kupac u monitor, znachi susedna ulica, mogu ti reci da je sad mnogo bolje nego stari monitor ...
ko se seca kad su bili na bulevaru bash.. zasu ...

politika reklamiranja neispravnih stvari zavisi od
radnje do radnje .. to jest od politike firme a ime
veze i sa uvoznikom i njegovim servisom ...
jer tebi zapravo pravo reklamacije neostvaruje
uvoznik nego servis .. ima neka fora da uvoznici
odmah neke pare daju servisima koji postaju zapravo
delioci rizika reklamacije itd... i gomila ino firmi trazi
mishljenje servisa o tome zasto neradi neka komponenta
onima u radnji bi najlakshe bilo da mogu ODMAH da ti
zamene stvar sa drugom .. skinu sebi problem ...
 
Poslednja izmena od urednika:
Jel jos uvek vazi zakon od 45 radnih dana pa da vam servis/prodavnica vrati pare za ne popravljen uredjaj, npr. maticnu plocu?
 
To "radnih dana" je zestoka glupost, pa svako moze da donese odluku da radi jedan dan u nedelji tj da ima jedan radni dan u sedmici.
 
pa ne bash ... radni dani su oni za koje ima istaknut papir ...
znachi ako mu na ``ulazu u prostorije`` pishe da rade od pon - petak ... to je 5 radnih dana ...
u radne dane ne spadaju drzavni i verski praznici kao ni period u kome je istaknuto reshenje o
kolektivnom godishnjem odmoru ...

usput .. prilikom reklamacije uvek treba ici linijom laksheg otpora .. jer svima u lancu odgovara
da se sto pre zavrshi .. tebi koji si doeno da sto pre dobijesh nazad, onom dechku na front desku
koji ti je popunio revers i primio uredjaj da te vishe ne gleda i da ga ne smarash telefonom i da
sto bi rekli zatvori nalog, serviseru odgovara da izbaci josh jedan lesh iz magacina/prostora radnog,
poslovodji da stiklira +1 zavrshe kupac ...
i tako :) ...
 
Ma da jedva cekaju da ti izadju u susret, ne znam samo cemu poenta ove teme jer nesto ne vidim da se cesto pisu pohvale i hvalospevi.

Nema radnih dana nego samo dana, isto kao kada od suda dobijes rok za placanje kazne ili podnosenje bilo kakve vrste pravnog leka.

Mada ni tih 45 dana nema nigde nego samo razumnog roka i 15 dana za odgovor na reklamaciju a nema ni... Ma ceo zakon je nakaradan.
 
ja sam vrlo malo imao problema prilikom reklamacija, valjda zato sto prochitam upustva a i ono cuvam originalnu ambalazu pa ne
mogu na taj fazon mi ponishte garanciju... neko pljuje monitor ... sta znam ja kupujem kod njih dosta opreme nisam imao problema
mozda sam samo imao srece...
-----
ne radim u monitoru niti imam akcije niti nekog tamo znam lichno ne druzim se sa njima samo sam kupac ;)
 
Proizvod kupljen u junu 2010, jel tada jos uvek bila garancija 1 godina ili 2?
 
garancija je ono sto ti pishe na listu garancije :) ... neki proizvodi su i tad imali 2 ili 3 ili 10 godina ..
znachi vidi sta ti pishe na garanciji ... ;)
 
ja sam vrlo malo imao problema prilikom reklamacija, valjda zato sto prochitam upustva a i ono cuvam originalnu ambalazu pa ne
mogu na taj fazon mi ponishte garanciju... neko pljuje monitor ... sta znam ja kupujem kod njih dosta opreme nisam imao problema
mozda sam samo imao srece...
-----
ne radim u monitoru niti imam akcije niti nekog tamo znam lichno ne druzim se sa njima samo sam kupac ;)


Pa ne bi bas rekao da ih pljujem, mislim da sam dosta objektivno napisao u 2 posta sta mi se desilo, cak sam ih i hvalio, a i ispostavilo se da problem sa garancijom i nemam posto je regulisan novim zakonom o zastiti potrosaca potpuno ne vezano za to sto pise na samom garantnom listu. Ali i dalje stoji da sam imao krajnje negativno iskustvo sa Monitorom pre jedno 5 godina, ne znam tacno, ali gorak ukus u ustima jos osecam kada se toga setim.
 
jel tad monitor bio na bulevaru ? ... au to ej skroz druga ekipa bila ...
iskreno ne znam zashto nisu promenili ime firme ...
 
Nije bio na bulevaru bar mi se tako cini, svejedno ista je firma a poverenje se ako se uopste ukaze sansa vraca jako tesko. Ono sto je sigurno je da sada svoj posao obavlaju mnogo bolje nego ranije, mozda i kupim nesto od njih u buducnosti i mala digresija i ako imam dugu kosu t.j rep niko mi nije fizicki pretio :).
 
Nešto nisam našao da se ovde spominje Pakom i problemi oko garancije sad kad su otišli u istoriju.

Zna li neko šta se sad može i gde uraditi sa jednom Asus P5Q-E pločom i ostvarivanjem garancije za nju? Uzeta je kod Pakom-a i drugar već par meseci ne zna šta da radi i kome da se obrati.
 
Zna li neko zašto cene svih kompjuterskih komponenti naglo poskupljuju za po 10+ evra?
 
Nešto nisam našao da se ovde spominje Pakom i problemi oko garancije sad kad su otišli u istoriju.

Zna li neko šta se sad može i gde uraditi sa jednom Asus P5Q-E pločom i ostvarivanjem garancije za nju? Uzeta je kod Pakom-a i drugar već par meseci ne zna šta da radi i kome da se obrati.


Pazi ja sam pre mozda 2-3 meseca reklamirao plocu u Pakomu, njihov servis na novom beogradu, sami su mi ponudili fnansijsko na pun iznos fiskalnog :)
 
Danas mi je crklo napajanje OCZ, otisao sam oko 11:30h u winw**-ov servis, po prijemu sam ih zamolio da mi sto pre pregledaju napajanje jer mi treba za posao i u 13h sam vec dobio list da napajanje ne moze da se popravi i da idem u prodavnicu...

Kad sam otisao u radnju (u balkanskoj) i trazio da mi daju ceo iznos na fiskalnom racunu + da doplatim za neko skuplje, kao sto po zakonu mogu da trazim, jedan njihov radnik crnogorskog ili bosanskog dijalekta mi je rekao " A pa mogao si da trazis i kamate za sve mesece sto si koristio" na sta sam mu rekao "Ja te zakone nisam pisao tako da me ne interesuje"...tako nesto sam odg.

I tako posle par minuta objasnjavanja sa radnicom dobio sam pun iznos sa fiskalnog i doplatio sam za 775 TT napajanje.

Sem tog crnogorca/bosanca sve pohvale za brz servis.
 
ok jedno brzo pitanje ako dam proizvod na reklamaciju (neradi mi wheel na mx5500) da li bi trebalo da mi daju novu tastaturu i mis ili da mi poprave sve je staro par meseci (3max)

kad se vrati stvar sa reklamacija da li garancija novog proizvoda vazi od dana preuzimanja istog ili ?
 
Ako mogu da poprave tako da bude kako treba (kao kad si kupio) onda je to jedina opcija.

Ako dobiješ novo, na to treba da ide nova garancija.
 
Ako mogu da poprave tako da bude kako treba (kao kad si kupio) onda je to jedina opcija.

Ako dobiješ novo, na to treba da ide nova garancija.

Da li je po zakonu ako reklamiras komponentu i dobijes novi uredjaj, a ne dobijes novu garanciju , vec ti vrate sa starom , istom...?

Jeste mozda smesno pitanje, ali nikad nisam razmisljao o tome:wall: , i da napomenem, jedino mi je P*N davao novu garanciju...
 
Poslednja izmena:
Jedno pitanjce....Primetih da mi HDD WD Green 1 TB ima solidno bad sektora, a imam jos mesec-dva garancije u Gigatronu...Pozvao sam servis, rekli mi da donesem...e sad, posto tu popravka - ne postoji, sta da ocekujem i sta mi je najbolje da prihvatim? Iznos na fiskalnom je 8700 din....a 3.5 hdd mi iskreno ne treba :)
 
pa kako sta da ocekujes novi disk isti takav, malo mi je tesko da poverujem da u Srbiji ne postoji WD Green od 1TB da se kupi
 
Pitam, posto bih ja radije zamenu za novac nego zamenu za novi hdd....e sad, da li je iznos sa fiskalnog, or what? i mogu li ja po zakonu da biram da li cu novac ili drugi hdd? Da li josh neke opcije postoje na tapetu? Posto kao shto rekoh, hdd mi ne treba, a novac treba za prosumer fotoaparat :)
 
EDIT: Marko_84, Zakon o zaštiti potrošača kaže da na prvom mestu biraš izmedju opravke ili zamene. POvraćaj novca može tek ako nijedna od prve dve opcije nije moguća.
 
Poslednja izmena:
Ok...
WD Green vise nema - ima seagate, koji je 12 000 i kusur. Iznos na fiskalnom je 8 700. Dakle, oni meni daju...

1. Ekvivalentni 1 TB hdd
2. Novce ekvivalentog 1 TB hdd
3. 8 700 koliko je bilo na fiskalnom
4. Poslednju cenu po kojoj su prodali poslednji primerak WD Green 1 TB?
 
^^Ne. Samo 1. i 4. dolaze u obzir.

@ RazbojNick: Cim garancija istice za mesec-dva, kupljen je pre 1.1.2011.
 
Nazad
Vrh Dno