Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Koliko vidim piše neotpakovano ILI u originalnom stanju, što znači da ga možes otpakovati i probati i vratiti.
 
originalno stanje je originalno stanje, dakle neotpakovano sa svim celofanima, kesicama i slicno. dakle, nekoristeno, neotpakovano, originalno.
 
Sve prodavnice prave izuzezak kada su u pitanju diskovi (naručito softver), knjige i tako još neke stvari. Razlog je što možeš da ih prekopiraš/odgledaš/pročitaš, dakle potpuno iskoristiš svrsi za tih par dana i vratiš.

Npr. http://www.bestbuy.com/site/Help-To...cy/pcmcat204400050028.c?id=pcmcat204400050028

Best Buy Store Exchange & Return Policy

To exchange or return an item purchased in one of our stores, bring the item to any Best Buy store. Please follow these guidelines:
Exchange and Return Period

Exchange or return your item anytime from the original purchase date within the timeframe below:

14 days for computers, monitors, projectors, camcorders, digital cameras, iPads, tablets and radar detectors
30 days for all other products
45 days for all products for Reward Zone Program Premier Silver members*


*If you are returning a mobile phone or device with a plan, Best Buy is not responsible for carrier charges incurred after the carrier's cancellation period. Please refer to the terms and conditions of your plan to verify the carrier conditions.

Non-Returnable Items
Some items cannot be returned, including:


Labor, delivery and/or installation services
Pre-paid cards such as music, photo, video or phone cards
Digital content (e.g. music downloads from Napster)
Pitch In™ Card contributions
Consumable items such as food, drink and batteries
Items that are damaged or abused
Items that are missing accessories, such as remote controls, cords and cables
Etched or otherwise personalized items
Opened computer software, movies, music and video games can be exchanged for the identical item but cannot be returned for a refund
 
Poslednja izmena:
ni ovde nigde ne pise da vracaju novac za otpakovane/koristene stvari.
 
Poslednja izmena:
Pa podrazumeva se da se vraća otvoreno, korišćeno ali neoštećeno. :) Ovo poslednje boldovano jasno govori da je "opened" problem samo kod digitalnog sadržaja, ne vidim što bi to navodili posebno ako nijedan drugi proizvod nije moguće vratiti otvoren... Takođe piše:
Items that are damaged or abused
Items that are missing accessories, such as remote controls, cords and cables
Etched or otherwise personalized items
Dakle navode sve uslove pod kojima ne može da se vrati, nigde ne piše ako je samo otpakovan.
 
Poslednja izmena:
pazi, otpakovan celofan ili pokidana kesica moze da se podvede pod damaged ili otherwise personalized jer nije u fabrickom stanju. sa druge strane, da je zakon takav da vracaju novac za koristenu i otpakovanu robu firma poput amazona svakako ne bi smela da prekraja zakon na svoju ruku i da uskracuje pravo kupca da vrati koristenu/otpakovanu stvar. knjige/softver nije izgovor jer amazon prodaje i tehniku a na linku koji sam postavio ne pise da to vazi samo za knjige/diskove.
 
Na Amazonu to varira valjda od vrste proizvoda i/ili prodavca, evo ga ovde konkretan link: Product Return Policies

Pa kad se klikne ne elektroniku, daje: http://www.amazon.com/gp/help/customer/display.html/ref=hp_rel_topic?ie=UTF8&nodeId=901908

Navode samo da je potrebna originalna ambalaža, ali ne i da je neotvoreno... dok ako recimo klikneš na link za Book, Music, Movie, Video Game, & Software jasno piše "New, unopened" u tabeli. Dakle nema zabune, ono što mora biti neotvoreno, jasno piše.

Eto ako je neko vraćao nešto kupljeno na Amazonu, neka nam napiše iskustvo iz prve ruke, ali ja sam 95% siguran da je moje tumačenje dobro. :)
 
Poslednja izmena:
@Chinaski
Nije mi jasno zašto toliko želiš da nas ubediš u nešto što kupac ima po zakonu i što je winwin na sajtu lepo napisao:
Ukoliko artikal koji ste kupili preko Winwin online porudžbenice ne zadovoljava vaše potrebe, možete ga vratiti u roku od 14 dаnа od dаnа preuzimanja artikla.
Kako kroz zatvorenu kutiju da utvrdim da artikal koji sam kupio ne zadovoljava moje potrebe ?
Ako su oni to napisali ne vidim Vaš problem da postupate isto tako prema Vašim online kupcima, pošto je isti gazda, ili nije ?
 
@Chinaski
Nije mi jasno zašto toliko želiš da nas ubediš u nešto što kupac ima po zakonu i što je winwin na sajtu lepo napisao:
Ukoliko artikal koji ste kupili preko Winwin online porudžbenice ne zadovoljava vaše potrebe, možete ga vratiti u roku od 14 dаnа od dаnа preuzimanja artikla.
Kako kroz zatvorenu kutiju da utvrdim da artikal koji sam kupio ne zadovoljava moje potrebe ?
Ako su oni to napisali ne vidim Vaš problem da postupate isto tako prema Vašim online kupcima, pošto je isti gazda, ili nije ?

Mislim da bi veliki broj učesnika u ovoj temi voleo da čuje iskren odgovor na ovo, ali zaista iskreno i konkretno, zbog čega se insistira na tome da kupac nema pravo da vrati proizvod kojim nije zadovoljan a kupljen je online? Da li su to direktne instrukcije poslodavca, lični izbor zaposlenih u cilju smanjivanja obima posla (sa kupcima kojima su već uzeli pare) ili nešto treće?
 
Da li su to direktne instrukcije poslodavca, lični izbor zaposlenih u cilju smanjivanja obima posla (sa kupcima kojima su već uzeli pare) ili nešto treće?

Naravno da je ovo prvo, i naravno da to ne moze ovde napisati. Mada svakako ima i kupaca koji gledaju da zloupotrebe sve sto se moze zloupotrebiti, pa je i averzija prodavaca prema vracanju robe donekle opravdana.
 
Ok, najverovatnije je to u pitanju (neću da tvrdim) međutim onda nije u redu da se preko ove teme promovišu takva interna pravila, kao što i sam naslov kaže, ovo je tema o zaštiti potrošača. Ok je da neko u ime maloprodaje za koju radi iznese njihov princip rada po pitanju reklamacija ili vraćanja kupljene robe ali bez onako "naivnog" ubeđivanja.
 
Па и да неко злоупотребљава право враћања робе након куповине опет на то има право јер у крајњем случају и та фирма врти његов новац месец дана (сигурно му не враћају паре одмах) без камате, коју би иначе платила банци. Зато на западу велике малопродаје имају mail in rebate акције где ти после месец, два врате чек или купон са попустом који је рекламиран на дан куповине. Они обрћу новац без камате краткорочног кредита и још остваре зараду преко велепродајне марже.

Све се своди на логику да ако ти неко укаже поверење и да новац за куповину онда ће и после успешне рекламације учинити исто то следећи пут плус неће пљувати по фирми него ће је препоручивати.

Задовољна муштерија је на првом месту али не и код нас где се све своди на мрцварење, част изузецима.
 
Jedino u sta je Chinaski u ovoj temi uspeo da me ubedi jeste da više nikada ne uđem u Emmi, ne zato što sam sa njima imao loše iskustvo, nego iz principa, a pretpostavljam da nisam jedini.

I po ko zna koji put ponavljam, vreme je da se ljudima kao što su chinaski i još neki pored nicka napiše gde rade i koga ove zastupaju.
 
Ja sam zimus u winwinu kupio neke slusalice za kompjuter, nisu mi odgovarale, vratio sam ih otpakovane i dobio pare istog casa.
 
Jedino u sta je Chinaski u ovoj temi uspeo da me ubedi jeste da više nikada ne uđem u Emmi, ne zato što sam sa njima imao loše iskustvo, nego iz principa, a pretpostavljam da nisam jedini.

Slažem se u potpunosti. Ne mogu da verujem da čovek nije svestan koliku antireklamu čini svom poslodavcu svojim postovima u ovoj temi.
 
aj namestite liku jos i otkaz... On iznosi svoje stavove, ali to ne znaci da su to stavovi firme u kojoj radi. Jer ja sam licno doziveo u emmiju da sam vratio 2 laptopa sa iscepanim kesicama, zato sto su mi se grejali mnogo, i na kraju uzeo treci koji mi je odgovarao ali ja nisam cekao 14 dana, vec sam to sve uradio u 24h. I niko mi nista nije rekao.

A ovo se slazem da treba da stoji pored nicka nekome gde radi, ima onaj lik sad trenutno nije aktivan, aleksa ili tako nesto, u svakoj temi za laptop on prica kako je Asus laptop najbolji, da bi posle neko napisao ko ga poznaje licno "pa normalno kad radis u asusu." Sva sreca pa sam taj post video pre nego sto su ga moderatori izbrisali.
 
Na Amazonu to varira valjda od vrste proizvoda i/ili prodavca, evo ga ovde konkretan link: Product Return Policies

Pa kad se klikne ne elektroniku, daje: http://www.amazon.com/gp/help/customer/display.html/ref=hp_rel_topic?ie=UTF8&nodeId=901908

Navode samo da je potrebna originalna ambalaža, ali ne i da je neotvoreno...

pa bas na tom linku koji si ostavio lepo pise da kompjuteri (i ostala tehnika) moraju da budu novi. e sada ako ti nesto sto je probano podvodis pod novo onda krastavac :) ja mislim da nedvosmisleno pise crno na belo i moze da se tumaci samo na 1 ispravan nacin.

samo sam hteo da ilustrujem da ni u zemlji gde je potrosacko drustvo dovedeno do savrsenstva ne moze da se vraca roba kako se kome prohte i da mu odmah Obama licno donosi novac na kucnu adresu, sto verujem da ovde preovladava takvo ubedjenje, potkrepljeno urbanim legendama kako mozes da kupis odelo, iznosas ga za vreme boravka tamo i onda vratis i sa osmehom na licu dobijes sve pare nazad i slicnim besmislicama.

pogotovu ne bih kometarisao kako mi je nalozeno da ovde "radim" jer sta god da napisem bice tumaceno u najgorem mogucem svetlu tako da se povalcim uvedevsi da ovde vlada psihologija rulje. ko hoce da kupuje u firmi gde radim - super, ko nece - ne mora...
 
pa je i averzija prodavaca prema vracanju robe donekle opravdana.

Ja bih da napišem svoju tačku gledišta, kao prodavac, druge vrste robe, ali svejedno.

Prvo me nervira neko "licimurstvo", jer se svi pozivaju na neki zakon, kada njima odgovara, a 80 posto ljudi odavde ga krši u ovom, ili sličnim segmentima. (npr korišćenje nelegalnog softvera, a time se krši zakon, skidanjem filmova/muzike sa neta, a time se krši zakon, kupovinom novih stvari kada je cena povoljnija preko oglasa, a ta roba je ušla kroz "sivu" zonu na tržište, dakle kršiš zakon, ne plaćaš carinu ni PDV ... ) dakle, čast izuzecima, koji NIKADA i NIŠTA od ovoga nisu uradili.

A samo bih zamolio sve ove ljude koji pljuju prodavce, prodavnice i ostalo, da zamisle sebe sa druge strane. I kao prodavca, i kao vlasnika, koji od toga živi, od te zaradi hrani porodicu, i plaća doprinose i puni kasu ovoj državi.

Ja sam uvek ZA. Dakle, ja ću uvek da ZAMENIM robu čovek, dati mu nešto drugo, ili na kraju novac, ako ne mogu da mu nabavim ono što mu treba, ali, ako i samo ako SAM JA pogrešio, i dao mu nešto što nije tražio, pogrešio u šifri i kataloškom delu, ako je deo imao feler, pa je bio pokvaren, ili imao neku skrivenu fabričku grešku .... dakle, OPRAVDAN razlog.

A te fore, kupio sam, pa mi se sada ne svidja, to može da zaboravi.

Čekaj bre, kako može da ti se ne sviđa, nešto što si SAM birao, gledao, pipao, izabrao .... ? I sada ti se NE SVIĐA? Ma nije valjda ....
Ne odgovara mi? Eto čovek kaže gore da vratio slušalice jer mu ne odgovaraju. Kako ti ne odgovaraju? Jesi li sam gledao, birao, okretao u rukama? Ima svojekarakteristike, koje, pretpostavljam, su naznačene na kutuji? Jesi li zano ŠTA kupuješ i za koje pare? Kako onda ne odgovaraju?

E, te fore meni nabiju pritisak na 300 sa 200 .... A pre nego što krenete da me pljujete, pročitajte i zašto.

Zamislite da ste vi sada kupac koji dodje POSLE jednog takvog kupca. I kupujete sluške. I prodavac sada hoće da vam proda jedne takve sluške. I vi vidite otvorene, raspakovane, a po pravilu, taj pre se nije ni potrudio da ih otvori skalpelom (recimo, pričam o blister pakovanju) nego je pokidao i zgužvao sve što jemoglo da se pokida i zgužva. I ti sada naravno krećeš u ofanzivu da ti da nove neraspakovane. Kako on tebi sada da objasni da su te nove , ali da ih je eto čovek vratio jer mu "ne odgovaraju" ?

Ili još gore, da to bude neka skuplja stvar, monitor, HDTV, LapTop ..... Šta on da radi posle sa tim? Dodješ da potrošiš 50-60-80000 dinara za TV, a oni ni te otvaraju nov ispred tebe, da popune garanciju, nego ti guraju neki otvoren, koji ima već popunjenu garanciju i slično? I ko sada VAS da ubedi da je on radio 2 sata, ili 102 sata, ili je čovek vratio ne daj Bože jer je bio nezadovoljan slikom, ili je radio u Izlogu 24/7 ?

U koju situaciju dovodite te prodavnice-ljude sa takvim svojim ponašanjem, koje JESTE u skladu sa zakonom, ali je zakon *****ski. Pa hajde malo da hebemo te ljude, nas štiti zakon.

I onda, kada se sve podvuče, opet kupci imaju primedbe, jer:

Kakav je to način, kod nas nema mnogo stvari koje mogu da se kupe u inostranstvu.
Sve je manje malih radnji, a sve više opstaju samo ove derikože i monopolisti, a njima niko ništa ne može. (zašto, pitam se ... ako jedan mali Mika iz kraja drži radnju, i potrudi se da ti nabavi neki TV, i da ti napravni nižu cenu. i ti iskoristiš svoje pravo, i zavališ mu ga nazad, a on ga već platio uvozniku, PDV je već naplaćen, ne može više da ga proda drugom ni po toj nižoj ceni, (jer što kaže Chinaski, to više NIJE nov TV) već je prinudjen da ga proturi kroz popust neki , a pare mu stoje zarobljene ... automatski čovek upada u problem. i počinje da razmišlja o zatvaranju)
Marže su veće nego u inostranstvu, to je bezobrazluk. A ovde moraš da ukalkulišeš i taj faktor, da bi te ovda pola populacije izradilo na taj način, dok je u tom inostarnstvu taj procenat daleko daleko manji, i tamo govorimo o milionskim tržištima, sa većom platežnom moći, a ovde govorimo o malom, uskom i prevashodno siromašnom tržištu, gde moraš da podmićuješ od carinika do *****a iz parking servisa, jer su nenormalne cene mesečnih karti... o sasvim drugoj kulturi i mentalitetu tamo i ovde ....

A još kada mi dodje, i kaže treba mi to i to, ja mu kažem za to što vama treba, bolje je ovo, to neće da vam završi posao, a on ipak uzme na svoj naum, i posle dodje da menja i da se žali .... šta da mu radiš ? Lepo si mu rekao kao čoveku, ali ne .. ja sam trgovac, i moj cilj je samo da zahebem čoveka, i da mu uzmem pare ....

Ili da mi vrati nešto, jer je našao jeftinije na drugom mestu? Pa izvini molim te, ja ti nisam uvrtao ruku na ledja da MORAŠ to da kupiš kod mene.

I tako, ja izneo svoj stav, i onako kako jeste, a vi sada krenite sa pljuvačinom.

I razmislite, da li bi ste kupili patike koje su nošene, vidi se da su nošene, makar jedan dan, da li bi ste ih kupili bez reči, ili bi ste rekli: Izvinite, ovo je polovno.

Ili ono, za mobilne telefone, što svi na temama insistirate da operater PRED VAMA skine warranty seal ... a ako je neko taj telefon vratio, i ima recimo 20 minuta razgovora, pre nego što je neko vratio jer mu "ne odgovara", da li bi ste bez reči prihvatili takav telefon kao nov? Ali iskreno?

Jer, znate, prodavci nemaju dobru vilu, koja će čarobnim štapićem da vrati sve u prethodno, tip-top stanje, i da se ništa ne vidi. Nema ono: Puj-Pike ne važi ...

A za Emmi imam samo reči hvali, u poslednjih neznamnisamkolikovremena sam kod njih kupio većinu stvari, onih krupnijih, i ćaletov komp iz komponenti, (diskove i recimo miš ili mrežnu kartu od 450 dinara nisam, jer se ne uklapa u cenu sa brzom poštom, normalno), jer su uvek bili OK sa cenom, jeftiniji od ostalih, i maksimalno uslužni, a sve telefonom i brzom poštom, i plaćao što preko računa, što pouzećem .... nikom od njih oči nisam video, a sasvim sam zadovoljan, što je još jedan + .....
 
Poslednja izmena:
...potkrepljeno urbanim legendama kako mozes da kupis odelo, iznosas ga za vreme boravka tamo i onda vratis i sa osmehom na licu dobijes sve pare nazad i slicnim besmislicama.

Verovali ili ne ovo postoji u Beogradu. Žena mi je trgovac u jednoj prodavnici netehničke robe (odeća/obuća) u Vojvode Stepe pa mogu to da potvrdim. Vlasnik te radnje ima desetinu radnji u Beogradu a i po Srbiji i tu je moguće kupiti neki odevni predmet, nostiti ga određeno vreme i vratiti ga, čak ljudi vraćaju vidno iznošene stvari posle par meseci kada prođe sezona uz izgovor da je boja loša, šavovi pucaju itd. mada često je očigledno da je reč o zloupotrebi. Odmah dobijaju zamenu ili novac bez pogovora. Deluje čudno i rekao bi čovek da će firma propasti sa tako "suludom poslovnom politikom" ali isti ti ljudi iznova i iznova kupuju u toj radnji, ostavljaju dosta novca i dovode druge mušterije. Taj procenat vraćenog nije zanemarljiv ali i dalje je dovoljno mali da ne ometa pozitivno poslovanje cele firme, koja na taj način posluje već jako dugo.
 
Ma da, samo pali ljude .... nosiš nešto 2 meseca, pereš, i onda vratiš .... i još dobiješ full iznos ... oće to ....

Isto tako sam čuo da Peca planira to isto sa Bench računarima ... uzmeš komp, koristiš ga jedno mesec-mesec i po, onda ga vratiš uz obrazloženje da ti ipak ne odgovara, ali nećeš novac, nego da ti daju novi komp u toj vrednosti ....

pa onda u krug, i ti uvek imaš nov komp . . ..
 
Poslednja izmena:
Aj' ne rise ako ćemo tim tonom da pišemo ovde. Ko je pominjao Pecu, računare i ostalo o čemu si se istrabunjao? Lepo sam citirao i napisao šta i kako, ako te zanima gde to ima poslaću ti adresu na PP pa se raspitaj. Do tada malo pažljivije sa izjavama da neko iznosi neistine.
 
Ja bih da napišem svoju tačku gledišta, kao prodavac, druge vrste robe, ali svejedno.

Prvo me nervira neko "licimurstvo", jer se svi pozivaju na neki zakon, kada njima odgovara, a 80 posto ljudi odavde ga krši u ovom, ili sličnim segmentima. (npr korišćenje nelegalnog softvera, a time se krši zakon, skidanjem filmova/muzike sa neta, a time se krši zakon, kupovinom novih stvari kada je cena povoljnija preko oglasa, a ta roba je ušla kroz "sivu" zonu na tržište, dakle kršiš zakon, ne plaćaš carinu ni PDV ... ) dakle, čast izuzecima, koji NIKADA i NIŠTA od ovoga nisu uradili.

A samo bih zamolio sve ove ljude koji pljuju prodavce, prodavnice i ostalo, da zamisle sebe sa druge strane. I kao prodavca, i kao vlasnika, koji od toga živi, od te zaradi hrani porodicu, i plaća doprinose i puni kasu ovoj državi.

Ja sam uvek ZA. Dakle, ja ću uvek da ZAMENIM robu čovek, dati mu nešto drugo, ili na kraju novac, ako ne mogu da mu nabavim ono što mu treba, ali, ako i samo ako SAM JA pogrešio, i dao mu nešto što nije tražio, pogrešio u šifri i kataloškom delu, ako je deo imao feler, pa je bio pokvaren, ili imao neku skrivenu fabričku grešku .... dakle, OPRAVDAN razlog.

A te fore, kupio sam, pa mi se sada ne svidja, to može da zaboravi.

Čekaj bre, kako može da ti se ne sviđa, nešto što si SAM birao, gledao, pipao, izabrao .... ? I sada ti se NE SVIĐA? Ma nije valjda ....
Ne odgovara mi? Eto čovek kaže gore da vratio slušalice jer mu ne odgovaraju. Kako ti ne odgovaraju? Jesi li sam gledao, birao, okretao u rukama? Ima svojekarakteristike, koje, pretpostavljam, su naznačene na kutuji? Jesi li zano ŠTA kupuješ i za koje pare? Kako onda ne odgovaraju?

E, te fore meni nabiju pritisak na 300 sa 200 .... A pre nego što krenete da me pljujete, pročitajte i zašto.

Zamislite da ste vi sada kupac koji dodje POSLE jednog takvog kupca. I kupujete sluške. I prodavac sada hoće da vam proda jedne takve sluške. I vi vidite otvorene, raspakovane, a po pravilu, taj pre se nije ni potrudio da ih otvori skalpelom (recimo, pričam o blister pakovanju) nego je pokidao i zgužvao sve što jemoglo da se pokida i zgužva. I ti sada naravno krećeš u ofanzivu da ti da nove neraspakovane. Kako on tebi sada da objasni da su te nove , ali da ih je eto čovek vratio jer mu "ne odgovaraju" ?

Ili još gore, da to bude neka skuplja stvar, monitor, HDTV, LapTop ..... Šta on da radi posle sa tim? Dodješ da potrošiš 50-60-80000 dinara za TV, a oni ni te otvaraju nov ispred tebe, da popune garanciju, nego ti guraju neki otvoren, koji ima već popunjenu garanciju i slično? I ko sada VAS da ubedi da je on radio 2 sata, ili 102 sata, ili je čovek vratio ne daj Bože jer je bio nezadovoljan slikom, ili je radio u Izlogu 24/7 ?

U koju situaciju dovodite te prodavnice-ljude sa takvim svojim ponašanjem, koje JESTE u skladu sa zakonom, ali je zakon *****ski. Pa hajde malo da hebemo te ljude, nas štiti zakon.

I onda, kada se sve podvuče, opet kupci imaju primedbe, jer:

Kakav je to način, kod nas nema mnogo stvari koje mogu da se kupe u inostranstvu.
Sve je manje malih radnji, a sve više opstaju samo ove derikože i monopolisti, a njima niko ništa ne može. (zašto, pitam se ... ako jedan mali Mika iz kraja drži radnju, i potrudi se da ti nabavi neki TV, i da ti napravni nižu cenu. i ti iskoristiš svoje pravo, i zavališ mu ga nazad, a on ga već platio uvozniku, PDV je već naplaćen, ne može više da ga proda drugom ni po toj nižoj ceni, (jer što kaže Chinaski, to više NIJE nov TV) već je prinudjen da ga proturi kroz popust neki , a pare mu stoje zarobljene ... automatski čovek upada u problem. i počinje da razmišlja o zatvaranju)
Marže su veće nego u inostranstvu, to je bezobrazluk. A ovde moraš da ukalkulišeš i taj faktor, da bi te ovda pola populacije izradilo na taj način, dok je u tom inostarnstvu taj procenat daleko daleko manji, i tamo govorimo o milionskim tržištima, sa većom platežnom moći, a ovde govorimo o malom, uskom i prevashodno siromašnom tržištu, gde moraš da podmićuješ od carinika do *****a iz parking servisa, jer su nenormalne cene mesečnih karti... o sasvim drugoj kulturi i mentalitetu tamo i ovde ....

A još kada mi dodje, i kaže treba mi to i to, ja mu kažem za to što vama treba, bolje je ovo, to neće da vam završi posao, a on ipak uzme na svoj naum, i posle dodje da menja i da se žali .... šta da mu radiš ? Lepo si mu rekao kao čoveku, ali ne .. ja sam trgovac, i moj cilj je samo da zahebem čoveka, i da mu uzmem pare ....

Ili da mi vrati nešto, jer je našao jeftinije na drugom mestu? Pa izvini molim te, ja ti nisam uvrtao ruku na ledja da MORAŠ to da kupiš kod mene.

I tako, ja izneo svoj stav, i onako kako jeste, a vi sada krenite sa pljuvačinom.

I razmislite, da li bi ste kupili patike koje su nošene, vidi se da su nošene, makar jedan dan, da li bi ste ih kupili bez reči, ili bi ste rekli: Izvinite, ovo je polovno.

Ili ono, za mobilne telefone, što svi na temama insistirate da operater PRED VAMA skine warranty seal ... a ako je neko taj telefon vratio, i ima recimo 20 minuta razgovora, pre nego što je neko vratio jer mu "ne odgovara", da li bi ste bez reči prihvatili takav telefon kao nov? Ali iskreno?

Jer, znate, prodavci nemaju dobru vilu, koja će čarobnim štapićem da vrati sve u prethodno, tip-top stanje, i da se ništa ne vidi. Nema ono: Puj-Pike ne važi ...

A za Emmi imam samo reči hvali, u poslednjih neznamnisamkolikovremena sam kod njih kupio većinu stvari, onih krupnijih, i ćaletov komp iz komponenti, (diskove i recimo miš ili mrežnu kartu od 450 dinara nisam, jer se ne uklapa u cenu sa brzom poštom, normalno), jer su uvek bili OK sa cenom, jeftiniji od ostalih, i maksimalno uslužni, a sve telefonom i brzom poštom, i plaćao što preko računa, što pouzećem .... nikom od njih oči nisam video, a sasvim sam zadovoljan, što je još jedan + .....

Da mogu da ti dam "lajk" za ovo rado bih, ovako "izjavljujem da sam saglasan u potpunosti" :)
 
U najboljoj nameri:
Ko ne moze/ne zna/nece da obavlja delatnost u skladu sa zakonom i trzistem neka promeni delatnost.

Dosta vise Mike, Pere i Zike koji se bave trgovinom (bilo cime) jer oni misle da im to ide i da su dobri u tome. Ako se pokaze da nije tako onda su svi drugi krivi osim njihove nedovoljne sposobnosti i/ili znanja.

Povrat robe zbog nezadovoljstva nije smisljen da bi se ostetili trgovci nego da bi se unapredilo trziste. Kupci kupuju vise i cesce ako im je u podsvesti da mogu da vrate robu ukoliko nisu zadovoljni.

Ako zakon nije dobar onda inicijativa da se promeni.

Postovanje propisa i zakona je stvar kulture.
 
pa bas na tom linku koji si ostavio lepo pise da kompjuteri (i ostala tehnika) moraju da budu novi. e sada ako ti nesto sto je probano podvodis pod novo onda krastavac :) ja mislim da nedvosmisleno pise crno na belo i moze da se tumaci samo na 1 ispravan nacin.

samo sam hteo da ilustrujem da ni u zemlji gde je potrosacko drustvo dovedeno do savrsenstva ne moze da se vraca roba kako se kome prohte i da mu odmah Obama licno donosi novac na kucnu adresu, sto verujem da ovde preovladava takvo ubedjenje, potkrepljeno urbanim legendama kako mozes da kupis odelo, iznosas ga za vreme boravka tamo i onda vratis i sa osmehom na licu dobijes sve pare nazad i slicnim besmislicama.

pogotovu ne bih kometarisao kako mi je nalozeno da ovde "radim" jer sta god da napisem bice tumaceno u najgorem mogucem svetlu tako da se povalcim uvedevsi da ovde vlada psihologija rulje. ko hoce da kupuje u firmi gde radim - super, ko nece - ne mora...
Kako možeš da konstatuješ da ovde vlada psihologije rulje, za ljude koji hoće da ostvare svoje zakonsko pravo, a ti objašnjavaš kako je taj zakon loš i netreba ga sprovoditi. Zakon je takav, da li je loš ili ne, treba da se poštuje. Nisi odgovorio kako winwin bez problema sprovodi vraćanje robe u roku od 14 dana a ti na svaki način pokušavaš to da izbegneš ?
 
Da mogu da ti dam "lajk" za ovo rado bih, ovako "izjavljujem da sam saglasan u potpunosti"

Hvala .... a posebno jer si ovde skoro 10 godina, a imaš malo preko 200 poruka, znači da ti baš treba motiv da kreneš da kucaš nešto :) :) :) :)

Vuče. Eh, moj Vuče. Ja tebi "ne pali masu" a ti meni odmah da ne remse .... :) :) :)

Ako je tako, super, ali čisto sumnjam da taj vlasnik ima prihode samo od toga, i da živi od toga. Ili je stvarno mnog mnogo jak, ali i da sam ne znam koliko jak, taj film kod mene ne bi gledali. Nego bi bili ispraćeni najgrđe, jer ako si ti dovoljno bezobrazan i nevaspitan da uradiš tako nešto, onda ću i ja biti dovoljno bezobrazan i nevaspitan ....

A pitaj ženu, eto ona zna iz prve, koliko je teško raditi sa ljudima.... i koliko je puta došla kući iznervirana jer ju je neka budala iznervirala na poslu.

Ako zakon nije dobar onda inicijativa da se promeni.
Povrat robe zbog nezadovoljstva nije smisljen da bi se ostetili trgovci nego da bi se unapredilo trziste.

Isti odgovor.

Zakon NIJE dobar, i to je činjenica, jer je neprimenjiv kod nas, a bez većih posledica. A donet je samo radi šlihtanja EU, i uvlačenja "nekim tamo" u neki otvor. Pa šta reći o onoj studiji o morskim nezgodama? Agenciji? Kako beše? Ali to već sve zalazi u politiku, i ne može da se odvoji od toga.

E, da bi se svi uslovi ispoštovali, da bi se sve prilagodilo, onda nemojte da kukate na marže od 30-40-50 posto.

Jer u nju, kao što sam već napisao, ide sve od samog ulaska robe u zemlju, pa do plaćanja smeća i parkinag koje taj Pera Mika Žika mora plati.
I on, kao i svi vi. I bančinih 3 posto koje mu uzimaju kada platiš karticom, i 20 posto kamate koje mu uzima ako je uzeo neki kredit da proširi delatnost, asortiman, poslovni prostor, nebitno, da bi opet privukao i ispoštovao njegovo veličanstvo - kupca.

Imam ujaka u Italiji , tamo živi i radi, skoro 20 godina, ima i njihovo državljanstvo, ima svoj lokal, restoran brze hrane i tako kada razgovaramo o poslu, kaže da bi tamo nekog obesili kada bi ti izneo na sto kredit sa 20 posto kamate. Kada ti uzmu 5 posto, smatra se da su te "odrali" ...

Ovde svima smetaju samo trgovci, a sve je to jako usko povezano.

Negde na nekoj temi sam iznosio cene po kojima sam tamo kupovao u marketu dok sam bio. KOliko je ulje, brašno, šećer, špagete, tegla krema, nebitno ... da, sada će svi ovde da kažu kakve to ima veze ... pa ima ... sve je jeftinije ili isto. Ovde ne plaćate visoke marže samo na IT opremu, plaćate i na hleb, i na odeću. IT je još i odbar sa cenama kada se uporedi sa ostalim.

A da ne pominjemo USA, zemlji gde sve košta isto kao u EU, samo umesto znaka evro stoji USD na kraju ... ali to je ogromna zemlja, za kupovnom kulturom, potrošačkom kulturom, i tamo može da radi i sa 8 posto marže, kada dnevno pravi 10 000 USDa prometa....

Znam da sve ovo deluje sada jako nepovezano i razbacano, ali ko razume, shvatiće ...
 
Poslednja izmena:
Vuče. Eh, moj Vuče. Ja tebi "ne pali masu" a ti meni odmah da ne remse .... :) :) :)

Nemoj sada to "ja tebe hlebom ti mene motikom" fazon, da se ne lažemo krenuo si oštro i napisao da sam lažov. Šta si očekivao kao reakciju?

Ako je tako, super, ali čisto sumnjam da taj vlasnik ima prihode samo od toga, i da živi od toga. Ili je stvarno mnog mnogo jak...

Taj vlasnik o kome pričamo je tipičan privrednik sa ovih prostora, ne mari mnogo za zaposlene, zahteva mnogo rada i ne toleriše skoro ništa. Može mu se jer posla nema i na red da rade kod njega čekaju mnogi pa mu otpuštanje nije nikakav problem.
Ali prema kupcima ima sasvim drugačiji stav, kod njega je kupac zaista uvek u pravu. Čak i kada je na njegovu štetu. I da, relativno je veliki, ima dosta prodajnih objekata po Srbiji i trgovina mu je primarna delatnost, pored toliko posla ne verujem da ima vremena za ozbilnije bavljenje nečim drugim. A to da li mu na 100 prodatih artikala vrate nekoliko ga uopšte ne pogađa jer kako što sam i rekao, ljudi se vraćaju i potroše mnogo više novca kod njega nego kod nekoga ko će ih najuriti iz radnje ako nešto pokušaju da vrate.

ali i da sam ne znam koliko jak, taj film kod mene ne bi gledali. Nego bi bili ispraćeni najgrđe, jer ako si ti dovoljno bezobrazan i nevaspitan da uradiš tako nešto, onda ću i ja biti dovoljno bezobrazan i nevaspitan ....

Posle ovakve izjave ne bi smeo za sebe da kažeš da si trgovac.

A pitaj ženu, eto ona zna iz prve, koliko je teško raditi sa ljudima.... i koliko je puta došla kući iznervirana jer ju je neka budala iznervirala na poslu.

Što se tiče rada sa ljudima i to znam iz prve ruke, naravno da je teško, itekako je, ima takvih sirovina da sam ja, npr. uveren da takav posao ne bi mogao nikada raditi. Ali to ne opravdava ni tebe ni druge prodavce da budu bezobrazni i nevaspitani prema kupcu. To dugoročno ne donosi ništa dobro.
Očigledno ne shvataš da na taj način više gubiš nego što dobijaš ali ajde, tvoj posao tvoj problem, nije na meni ili bilo kome drugom da ti soli pamet.
 
Poslednja izmena:
@MagicMaster
Sad ti ne odgovara da trgovci rade po zakonu, a borio si se da se telefoni otključaju (što podržavam takođe) koji su bili nezakonito zaključani ? Zakon bi trebalo da se poštuje i kada ti odgovara i kada ti ne odgovara. Ne tvrdim da je zakon dobar, izmena zakona se rešava na drugi način, a ne da se ne sprovode zakonske odredbe.
 
Sad ti ne odgovara da trgovci rade po zakonu, a borio si se da se telefoni otključaju (što podržavam takođe) koji su bili nezakonito zaključani ?

I šta smo uradili? Ništa .... veliki uporno zezaju male, uvek bilo i biće. Ja sam za moju nokiu platio unlock, jer sam dao ženi za MTS, druge dve su još zaključane, možda ću i da se cimam posle obaveze da otključam, a možda i ne ....
Jer eto imamo slučajeva na forumu kao i da su neki van obaveze podneli zahteve, pa ih mesecima zavlačili, i na kraju daju pogrešne kodove. Možda samo zbog toga i budem to odradio, da vidim koliko će im trebati.
I ono je logično, a ovo nije. Ono njima predstavlja dodatni trošak, da zaključaju, a zašto? Jesam li se obavezao da ću da koristim 2 godine? Jesam. Zašto bi to moralo da bude BAŠ sa tim fonom? Ja taj broj koristim, i koristiću.
A nelogično je da te neko pravi budalom. U redu greška, u redu neispravno, u redu skrivena mana, u redu i boja, neću plavu koficu, hoću crvenu .... ali da uzmeš TV, platiš mi ga recimo 50000, koristiš mesec dana, ja već platio porez, naručio drugi na lager, a ti mi ga vratiš pod izgovorom "ne svidja mi se" ... mesec dana ti trebalo za to? da zloupotrebaljvaš nešto zbog svoje obesti, a preko mojih leđa? To neće da može ...

Što se tiče reklamacija, opet smo mi u sredini. Ti doneseš na reklamaciju, mada ja nisam dužan da primim, ali ajde, recimo da si redovna mušterija, pa kada dodje njihovo vozilo, lakše meni da pošaljem po njima. I šta sada, ti jašeš mene svaki dan, zoveš, dolaziš, nerviraš i mene i sebe, pod rizikom da se ja i ti pokačimo, a kako i kada će se rešiti reklamacija najmanje zavisi i od mene i od tebe. Oni su uvoznik/proizvođač, u njihovoj nemilosti smo i ja i ti ... i kada oni kažu "ne može, izgorelo, gurnuo veći napon" (kao što sam ja uradio pre par dana, ima tema) onda opet ti se svađaš sa mnom. Pa idi brate kod njih, traži servisera čiji je potpis na rešenju, pa se sa njim raspravljaj da li jeste ili nije. Ali ne. najlakše je zajahati trgovca, jer ONI NAMA SISAJU KRV!!!

Isto tako slušam onog Alvirka, i samo šta nam prodaju trgovci, šta rade trgovci, da li je propisno obeleženo, trgovci nas varaju ... ALO BRE MAJMUNE!!!! Trgovci ti prodaju ono što im veleprodaja/uvoznik/proizvođač donese i istovari. Ideš na pogrešnu adresu. Idi direktno kod Miška, ako smeš, udji kod njega u magacin, pa tamo gledaj šta pakuju unutra.... Moje je da primim robu, nalepim cenu na svaki primerak, da proverim da li ima deklaraciju uvoznika/proizvođača i da ti dam fiskalni, da imaš trag da si je legalno kupio.

Ne mogu JA da ti garantujem da je u kanti farbe TA boja koja piše. Morao bih da otovrim svaku kantu. A ti ćeš onda reći: A što je svaka kanta otvorena?
Ne mogu ja da ti garantujem da će guma koju je napravio Tigar Pirot da pređe 50 000 km, nisam je ja napravio. ja sam tu da ti ne bi išao u Pirot po par guma.
Isto važi za akumualtor, napajanje, grafičku, igračku, monitor, telefon, čašu, sunđer, papirnu maramicu ....
Ja sam tu da prosledim od uvoznika/veleprodaje do tebe, i ne daj Bože obrnuto .... ne možeš od mene da tražiš ništa više. A to kakvog je kvaliteta, koliko će da traje, to treba da odredjene ustanove ispituju pri uvozu. Neka Alvirko ode tamo, da vidi ko je dozvolio da se uvezu Prve Pomoći koje ne odgovaraju standardima, a prodaju se kao "ove nove" .... ja ne smem da je otvorim da vidim šta je unutra, odma "zašto je otvorena, više ne važi" ... ja imam deklaraciju uvoznika, i ja sam je platio isto kao i vi, samo malo manje, jer sam uzeo 100 komada, a ti ćeš kupiti jednu. A šta je unutra, ja ne mogu da stojim iza toga, nikako.

Taj vlasnik o kome pričamo je tipičan privrednik sa ovih prostora, ne mari mnogo za zaposlene, zahteva mnogo rada i ne toleriše skoro ništa. Može mu se jer posla nema i na red da rade kod njega čekaju mnogi pa mu otpuštanje nije nikakav problem.
Ali prema kupcima ima sasvim drugačiji stav, kod njega je kupac zaista uvek u pravu. Čak i kada je na njegovu štetu. I da, relativno je veliki, ima dosta prodajnih objekata po Srbiji i trgovina mu je primarna delatnost, pored toliko posla ne verujem da ima vremena za ozbilnije bavljenje nečim drugim. A to da li mu na 100 prodatih artikala vrate nekoliko ga uopšte ne pogađa jer kako što sam i rekao, ljudi se vraćaju i potroše mnogo više novca kod njega nego kod nekoga ko će ih najuriti iz radnje ako nešto pokušaju da vrate.

Eto, sam si sebi, a i mnogima drugima ovde odgovorio da je ovde sve selektivno.
Čak i kada je na njegovu štetu.
Ne, nikada nije na njegovu štetu, jer si sam napisao, to sve plaćaju radnici. Sve ide preko njihovih leđa. Odbijanja od plate za glupost, neplaćanje bolovanja, neplaćanje prekovremenih sati, otpuštanje trudnica .... opet ono: "može mu se, on je jak, ne može mu niko ništa!" i sada nije to problem u celoj stvari, to nikome ne smeta, ali smeta ako neko neće da vrati nešto za šta si se ti zaleteo, i posle ukapirao da ti ne treba, pa hajde sada da "nisam zadovoljan" i da tražim pare nazad .... ma da...
Deo tog gubitka on i apsorbuje kroz masu , ali najveći deo ide preko leđa radnika.

I sada, ja nisam dobar trgovac, a on je dobar .... ne, on je izrbljivač, koji takođe ne poštuje neki zakon ove države, i njegovo nepoštovanje ima mnogo veće posledice, na više porodica itd itd, a moje će imati samo nerviranja jedne budale, koja je pokušala nešto što zdrav razum i moral ne bi trebalo da dopuste normalnom čoveku, tako da me i nije mnogo briga ... i znaš šta je interesantno. Za sve ove godine, nisam ih ni imao mnogo, uspevao sam da nadjem kompromis, od onih sa kojima nisam mogao da se usaglasim, svi su pretili inspekcijom. Ali niko je nikada nije doveo. Nikada nisu došli po prijavi, osim jednom, kada je jedan hteo nešto da zameni bez fiskalnog, on se branio da mu nisam ni dao fiskalni, kada smo usaglasili vreme prodaje, gle čuda, u mom onom posebnom koturu postoji taj fiskalni. I opet sam mu zamenio, jer sam ja čovek, a on nije, jer laže. A ja ću ovo dalje "već nekako" da prosledim dalje, ali to opet ostaje nama trgovcima da se dovijamo . . . .

No, očigledno da smo na suprotnim strana fiskalne kase, i normalno je da nikada nećemo imati isti pogled i stav.
 
Poslednja izmena:
Odlično se razumemo MagicMaster, ja znam šta sam napisao a ti, kao što vidimo, odlično znaš tu tematiku i tu nema ništa sporno. Sporno je to što se ovde tvrdi da kupci nemaju pravo da vrate "online kupljen proizvod" ako njime nisu, na bilo koji način, zadovoljni. Taj proizvod ne možeš da vidiš pre kupovine, da ga eventualno isprobaš u izložbenom delu maloprodaje niti bilo šta i normalno je da postoji mogućnost da se isti po prijemu, otvaranju i utvrđivanju da ne ispunjava ono što se od njega očekuje vrati prodavcu. Taj isti otvoreni proizvod, u zavisnosti od tipa robe, prodavac može dati uz neki mali popust i sve će biti u redu. I sam kažeš da tokom godina bavljenja tim poslom nisi imao mnogo problema sa vraćenjem robe pa zašto onda panika?

Sa druge strane uvek će postojati pojedinci koji bi da zloupotrebe neka prava ali se protiv toga ne možete boriti tako što će te svima uskraćivati zakonom zagarantovana prava i pravdati to lošim zakonom, nevaspitanim kupcima ili nečim trećim.
 
Upravo tako.
A rok je 7 odnosno 14, ne mesec dana. I ako taj TV nemas priliku da otvoris/probas, naravno da treba da imas pravo da isti vratis.
Jos nesto - kupac ne treba da ima nikakve veze sa uvoznikom/serviserom, vec iskljucivo sa prodavcem, koji dalje treba da se angazuje oko popravki/zamena i sl. Kome to ne odgovara, uvek moze da prodaje na sivo/crno...

Ne postoji biznis bez obaveza i rizika, posebno u trgovini
 
Nazad
Vrh Dno