Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Update: Prijatno iznenadjenje. Po prvi put sam dobio sms poruku od Gigatrona, da je kartica prosledjena ovlascenom servisu.
 
Da podelim i ja svoj problem. Kupio ja mobilni u Handy-ju sa ugovorom iz mts na dve godine, u samom startu je mobilni bio felerican , posle mesec dana vec je bio na servisu, vratili mi ne popravljen pa onda opet na sevis(tri meseca od kupovine dva meseca na servisu jedan kod mene). Pre mesec dana ponovo dodje do kvara, ja predam na servis i juce mi stize obavestenje da garancija ne vazi jer je mobilni "pokvasen". Poslali mi oni i slike mobilnog gde je doslo do kvasenja, a ja znam da telefon nije bio u dodiru sa vodom. Prijavo sam slucaj drustvu za zastitu potrosaca , pa cekam njihov odgovor. Jel imao neko slican problem? I kako li cu samo dokazati da ja nisam nakvasio mobilni?
 
Pa tesko da mozes da dokazes , ali budi uporan.
Meni su isto(odnosno drugu prodali u Handy) mobilni sa pokvarenim tasterom...
Posle 10 minuta drug se vratio da reklamira i oni su ga poslali na servis gde su drzali telefon nekoliko dana i vratili potpuno isto kao sto je i bilo,sa ne ispravnim tasterom...
Jedna od top 5 radnji za izbegavanje.
 
stoske je napisao(la):
Meni crkle slusalice u od SGS-a, odneo ih na reklamaciju, ali meni BG Electronic trazi da im dostavim i telefon da testiraju zajedno sa slusalicama.

15 dana sam cekao da mi to kazu, a da ne pricam odnos prodavaca u Telenor prodavnici u Bulevaru.

Katastrofa ziva koliko su bezobrazni....
I meni su crkle slusalice od SGS-a juce, nisu 10x koriscene. Sta si uradio na kraju? Ne znam dali da se cimam s reklamacijom uopste ili ne :S


fcinterbgd je napisao(la):
Update: Prijatno iznenadjenje. Po prvi put sam dobio sms poruku od Gigatrona, da je kartica prosledjena ovlascenom servisu.
Nemoj da se radujes uopste. Menu su tu poruku poslali 9-og dana od donosenja graficke na reklamaciju a tek 40-og dana je usledio rasplet ;)
 
Ovde nema mesta insistiranju na adekvatnoj zameni u odnosu na cenu koja je plaćena već isključivo treba tražiti adekvatnu zamenu u pogledu karakteristika i performansi kartice, a one moraju biti iste ili čak nešto bolje u odnosu na grafičku karticu koja se menja.
Voleo bi da vidim tu maloprodaju/uvoznika koji bi koristili ovakav metod prilikom reklamacije hard diska od 1TB gde bi izdali nov od 750GB što je slučaj najbliži gore opisanom.



Na nesrecu ne radi tako garancija zamena staro za novo.
Kada nesto prestane da radi a nemaju isti uredjaj da ti daju, oni procenjuju koliko bi tvoj vredeo nov kada bi ga bilo na stanju i za taj novac koji su oni procenili ti nude zamenu. (Ovako je meni vlasnik lanca prodavnica racunarske opreme objasnio).
 
Na nesreću u pravu si, i to što ti je taj vlasnik lanca opisao je nešto protiv čega se treba boriti jer niti je po zakonu niti je pošteno prema kupcu.

Bar u ovom slučaju je rešenje reklamacije lako jer posoji adekvatna zamena za pokvarenu karticu, to što bi neko u lancu prodaje da prođe jeftinije je nešto drugo.
 
Na nesreću u pravu si, i to što ti je taj vlasnik lanca opisao je nešto protiv čega se treba boriti jer niti je po zakonu niti je pošteno prema kupcu.

O čemu pričate ljudi, meni su lično vratili preko 400€ za top 19" TFT posle 2,5 godine korišćenja i ispunjavanja uslova garancije!
Naravno da su probali na 15 načina da me prevare i to na 15 različitih mesta (od maloprodaje pa sve do uvoznika) ali ako znate svoja prava i zakon, a za to ne treba da zovete niakva društva već inspekciju, uz mnogo "pain in the ***" dobićete ono što vam pripada. Nemojte tamo da se postavljate ko mutave plavuše nego kao neko ko je nezadovoljan nečime za šta je dao nekoliko plata!
OMG, ne mogu da verujem da se ovakve priče svakodnevno ponavljaju...
 
O čemu pričate ljudi, meni su lično vratili preko 400€ za top 19" TFT posle 2,5 godine korišćenja i ispunjavanja uslova garancije!
Naravno da su probali na 15 načina da me prevare i to na 15 različitih mesta (od maloprodaje pa sve do uvoznika) ali ako znate svoja prava i zakon, a za to ne treba da zovete niakva društva već inspekciju, uz mnogo "pain in the ***" dobićete ono što vam pripada. Nemojte tamo da se postavljate ko mutave plavuše nego kao neko ko je nezadovoljan nečime za šta je dao nekoliko plata!
OMG, ne mogu da verujem da se ovakve priče svakodnevno ponavljaju...

Kako o čemu pričam, pa i sam si potvrdio to što sam ja napisao i naravno da se ne treba ponašati kao "mutava plavuša". Zato sam i naglasio da se treba boriti za svoja prava i suprotstaviti se svakome ko pokuša da izvrda svoje obaveze prema kupcu. Sledeći put se malo više potrudi da shvatiš poentu cele napisane rečenice a ne samo da pročitaš njen početak i daš svoj odgovor samo na osnovu toga. (a možda si samo pogrešno citirao moj post umesto [Miki]-jevog) :)

Pozdrav
 
Poslednja izmena:
Ako nemaju adekvatnu zamenu moraju ti vratiti iznos novca sa fiskalnog racuna! Zato se fiskalni i cuva i obavezan je uz garanciju pri reklamaciji. Tacka. Sve sto vam u radnjama pricaju su price na koje ne treba da nasedate. Napisite sve na papiru kako je bilo, sta su vam nudili do detalja i pravac Omladinskih Brigada u inspekciju. Ako radnja ne zeli da saradjuje milom, morace silom a to im se manje isplati ;)
 
Neka me neko ispravi ako gresim, ali iznos sa fiskalnog se vraca samo u roku od 6 meseci od kupovine? Posle toga, vraca se iznos koji je bio zadnja prodajna cena dok je proizvod bio u prodaji.

Nisam licno ucestvovao u aferi 5750 za 6670, ali ako te je neko od kolega pitao sta ces kao zamenu i ti kazes hocu TO, po cemu je onda emmi kriv?
Kada cete ljudi shvatiti da prodavnice nemaju 3% ucesca u resavanju reklamacija?
Prodavnica ti primi pokvarenu robu i prosledi servisu.
Kada servis odradi svoje, prodavac (koji je u ovom slucaju ispao strucni uvaljivac) ti javi: iz servisa su nam javili da vam damo to i to, kada mozete da dodjete?
Jako malo ljudi pise ej dao sam 1TB green (5400rpm) na servis a vratili mi 1TB blue (7200rpm)
Ili predao sam neki bajati blue od 750GB a vratili mi 1TB blue.

Koliko ja vidim prodavac = messenger, ne pucajte u njega bez potrebe.
 
Poslednja izmena:
Za tu aferu 5750>6670 sam citao i Emmi apsolutno nema nikakve veze s tim jer je Emmi ponudio lepo 2 graficke a covek se konsultovao sa drugarom koji mu je pogresan savet dao jer nije razmisljao uopste.

Duke, eno ti SuperStarr koji ti lepo kaze da je dobio full iznos posle 2.5 god za monitor. Ja sam takodje posle 1.5god dobio full iznos za graficku. Gde pise za taj rok od 6 meseci i gde pise za zadnju prodajnu cenu? Ako nadjes bilo gde ja bi to voleo da vidim. Znam da dosta firmi to servira kupcima nebi li ustedeli malo. Ako uvoznik nema nesto adekvatno ili ne iz nekog njima znanog razloga ne ponudi nesto u zamenu onda finansijski razduzuje firmu koja je prodala proizvod za iznos sa fiskalnog a firma vama vraca novac. E sad, ako ja mozda gresim neka me neko ispravi da ljudi znaju, ovo sam pricao jer sam sve to prosao.
 
to cimanje i natezanje moze i da prodje ako je firma ziva. u slucaju npr. Imtela, take the money and run! na kraju sam pojeo ponos i uzeo prvu stvar koju su mi ponudili samo da skratim agoniju...
 
Neka me neko ispravi ako gresim, ali iznos sa fiskalnog se vraca samo u roku od 6 meseci od kupovine? Posle toga, vraca se iznos koji je bio zadnja prodajna cena dok je proizvod bio u prodaji.

Nisam licno ucestvovao u aferi 5750 za 6670, ali ako te je neko od kolega pitao sta ces kao zamenu i ti kazes hocu TO, po cemu je onda emmi kriv?
Kada cete ljudi shvatiti da prodavnice nemaju 3% ucesca u resavanju reklamacija?
Prodavnica ti primi pokvarenu robu i prosledi servisu.
Kada servis odradi svoje, prodavac (koji je u ovom slucaju ispao strucni uvaljivac) ti javi: iz servisa su nam javili da vam damo to i to, kada mozete da dodjete?
Jako malo ljudi pise ej dao sam 1TB green (5400rpm) na servis a vratili mi 1TB blue (7200rpm)
Ili predao sam neki bajati blue od 750GB a vratili mi 1TB blue.

Koliko ja vidim prodavac = messenger, ne pucajte u njega bez potrebe.

Ja sam nebitan u ovoj prici. Zanemarite mene, kao da ne postojim ;) :p
Problem je sto covek cija je kartica, i ne razume se previse (uopste) u hardware, mene zove da kaze da mu je ponudjena zamena. Kada sam ga pitao da li je u pitanju 6750, on je (doduse pomalo nesigurno (sta ce, ne razume se)) rekao DA. Naravno da sam mu rekao da je uzme.
Te veceri sam otisao da mu zamenim karticu, i onda vidim da je dobio 6670.
Dakle, moje pitanje se odnosilo na to da li prodavac (servis, nebitno ko) moze (sme) da ponudi neadekvatnu zamenu onome ko se ne razume, i sta ciniti u tom slucaju.
Hvala svima na odgovorima!
 
Poslednja izmena:
Meni su za cipele vratili pun iznos iako su imali iste na snizenju od 50%
Kazu da stoji u Zakonu da se vraca iznos sa fiskalnog.

Sent from my brick using Tapatalk
 
-Aco10,procitaj sta si napisao u prvom postu kada si se obratio za pomoc.Naveo si da ti je ponudjena varijanta 6750 i 6670,ti si svoj glas dao za 6670 sto si jasno i napisao.Tvoj drug je mogao od tebe da dobije drugaciji savet i da se ne odlucuje prebrzo.
-Prvo se proveri sta ponudjena zamena nudi u odnosu na reklamirani proizvod.U slucaju da ti zamena ne odgovara uvek moze da se trazi povracaj novca ili da se zahteva adekvatna zamena.
Jos jednom ti ponavljam,ti i tvoj drug snosite direktnu odgovornost za ishod reklamacije.Ti si dao savet,tvoj drugar nije ni pogledao o kojoj kartici je rec.
 
e emmi koji ide da zavrne pa ako prodje-prodje jadan nevin
 
taj emmi koji bez ikakvog osnova otpuzujete ovde je najkorektniji u zemlji i ima najpovoljnije cene i uvek izlaze u susret musteriji.
Nisu oni ovde realno nista krivi,to je ponudjeno kao zamena,osoba koja je pogresila pri savetu i totalna neupucenost kupca u hardver doveli su do takvog ishoda(da napomenem da nisam njihov predstavnik vec verna musterija)
 
kako mogu da ponude nesto za zamenu sto je duplo jeftinije od iznosa na fiskalnom racunu? jeli to po zakonu?
 
Sto se tice tog slucaja (graficka) - u pravu su oni koji kazu da je kriv onaj ko je prihvatio.Prodavac ima obavezu da popravi proizvod, zameni adekvatnim ili vrati novac, ali to ne znaci da nece ili ne sme ponuditi neodgovarajucu zamenu, manje novca itd. Jedino moze biti kriv ako insistira na takvoj zameni, tj. ne pristaje na adekvatnu ni na zahtev kupca (sto ovde nije slucaj), ali onda ide tuzba, sud i sl.

Sto se emmi-ja tice, evo meni od cetvrtka ne odgovaraju na mail za povracaj robe (uzeo laptop, stigao u sredu oko 5, u cetvrtak oko pola 4, 4 im poslao mail i nista. Sinoc ponovo, na drugu adresu, i dalje nista). Tako da, ne znam, mozda i jesu najbolji (znam dosta njih koji su kupili i nisu imali problema, ali pitanje je kako bi bilo da su imali neke reklamacije) ali i to je daleko od dobrog...
 
taj emmi koji bez ikakvog osnova otpuzujete ovde je najkorektniji u zemlji i ima najpovoljnije cene i uvek izlaze u susret musteriji.

Ovo je velika neistina!

Kao neko ko često kupuje HW u BG, a takođe kao neko ko nema vezu ni sa 1 firmom, po (maximalnoj) korektnosti mogu da istaknem samo Atom i DESK. emmi i WinWin uvek idu na bezobrazan sistem "APP" i to se meni nije desilo 1 put nego najmanje 10 puta a da za svo to vreme (i vreme pre emmi-ja tj. Bench House-a) nikakvu "neprijatnost" nisam imao sa Atom-om i DESK-om.
 
-Aco10,procitaj sta si napisao u prvom postu kada si se obratio za pomoc.Naveo si da ti je ponudjena varijanta 6750 i 6670,ti si svoj glas dao za 6670 sto si jasno i napisao.Tvoj drug je mogao od tebe da dobije drugaciji savet i da se ne odlucuje prebrzo.

Ja rekoh da sam nebitan, nije on mene zvao iz radnje, nego da proveri da li da uzme. Sta da nije imao koga da pita? Pitanje je bilo o tome da li mogu da nude u zamenu nesto sto je slabije samo na osnovu toga sto kupac ne zna sta dobija (jer, eto, nije dovoljno obavesten). Nebitno je da li je emmi u pitanju, ili neko drugi. A, on je vec cekao, i bilo mu je hitno da ima racunar. Da sam ja u pitanju, naravno da ne bih pristao.
 
Poslednja izmena:
Kupac je sam kriv sto je neobavesten. "Neznanje ne oslobadja odgovornosti" ili kako vec glasi pravni termin koji se nalazi u 99% zakona...
 
To bi moglo da se kaže u slučaju da on kupuje kartu, ali on je ne kupuje, već dobija sa reklamacije. Po tebi je OK što je dečko tako zavrnut? Zbog čega je on uopšte imao opciju da bira da uzme HD6670 (da bi ta karta otišla, da bi neko ispao fin, kao eto dao je izbor)? Trebalo je odmah da dobije HD6750 i ne bi bilo nikakvih problema i prozivanja.
 
Ok je zato sto je sam sebe "zavrnuo". Ako su ga zvali, ponudili te 2 (koje su neodgovarajuce), trebao je da kaze necu, hocu tu-i-tu ili pare. E ako bi u tom slucaju prodavac rekao ne moze, biraj od te 2 ponudjene, onda bi on bio kriv, a ne kupac. Vrlo jednostavno

Samo da se razumemo, nije ok eticki, ali pravno svakako jeste. A s obzirom da zivi u Srbiji i da je aktuelni biznis-model: "jajara" - bez odgovornosti i nikad na svoju stetu, (i da ce cak i po EU/US neko pokusati da prodje sto jeftinije) onda ili ce se boriti za svoja prava ili ziveti u neznanju i blagostanju (jer, ako ne zna da je ta graficka losija, nece mu ni smetati)

Treba malo misliti svojom glavom, a ne prizeljkivati komunisticke varijante "drzava je za sve odgovorna i duzna sve zivo da regulise". Tako se samo stvara nacija morona
 
Poslednja izmena:
Iskreno ne verujem da je moguce bilo sta sada uraditi kada je zamena vec izvrsena,i verovatno potpisan garantni\servisni list?!neinformisanost kupca i pogresan savet doveli su do ove lose situacije.
sto se te radnje tice ja sam bez problema vratio dve komponente i doplatio za skuplje.Na moju srecu nista nisam morao da reklamiram.U tom atomu sto spominjes sam kupio maticnu,preko njihovog posrednika.
=>Kod nas je takva situacija vestacki stvorena,sto potpunim neznanjem musterija,losim zakonom o zastiti potrosaca koji je vazio do skoro(ovaj nisam osetio na svojoj kozi do sad) i pohlepom prodavca za zaradom...
 
Sigurno da je i on pogresio losim savetovanjem. Ali to ne menja cinjenicu da je prodavac nastupio nekorektno ponudivsi neodgovarajucu zamenu. Sad kad je vec prihvatio, tesko da se moze nesto vise uciniti.

Naravoucenije je da nikad ne treba ishitreno delovati, niti prihvatati ponudu zdravo za gotovo. Uvek treba imati na umu da zivite u Srbiji, gde se u poslednjih 20 godina citavo drustvo opako iskvarilo, i gde na svakom koraku apsolutno morate voditi racuna da vas neko ne prevari. Tuzno, ali istinito.
 
Nema tu nikakve prevare, dobio je ponudu koju je mogao da prihvati ili odbije. Ne zna se ko je gori, prodavci koji pokusavaju da prodju jeftinije ili kupci-gotovani koji ocekuju da se sve sredi bez da ukljuce mozak na 2s
 
Nazad
Vrh Dno