Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Asbis da ponudi 6970? Salis se? Pa imas coveka na pretnodnoj strani koji je uzeo u win winu istu grafiku i Asbis mu nudio 6850 na sta nema teorije da pristanem jer necu sporiju graficku uzimati nikako.
Aj da cujem ostale opcije... Sta se dogadja ako Asbis nudi stvarno 6850 a ja naravno odbijem?

Ako Asbis zavlaci Gigatron sta ja imam s tim? Oni nece cak ni da okrenu Asbis da vide sta se dogadja. O tome ja pricam. Njihov odnos i saradnja ne treba da me se tice uopste.

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk
 
Uzmi onda svojih 13k pa kupi 6850 :) hehehe :)
 
Pozdrav Reklamacija oko 5850 je resena posle oko 45 dana dobio sam 6870 sto je Ok zamena.
 
Potrošača uopšte ne treba da interesuje odnos prodavca sa ovlaštenim uvoznikom, dobavljačem, servisom itd. Prodavac po zakonu o zaštiti potrošača treba da odgovori u roku od 15 dana, ako ne odgovori pravac tržišna inspekcija, kazne su dosta interesantne a za sprovođenje tog dela zakona nadležna je tržišna inspekcija.
 
@[SAJ]ber Kurajber, tvoje je da pritisneš Gigatron, a njihovo Asbis, naročito zbog "-Pa mi im to samo posaljemo i cekamo odgovor.". Ima u temi (koju sada ne mogu da nadjem) o osnivanju društva za zaštitu potrošača link ka emisija SAT iz maja ove godine kad je gost bio predstavnik udruženja za zaštitu potrošača. Pričao je o opštim uslovima, ne samo o kolima, i izjavio je, citiram:

Po novom zakonu o zaštiti potrošača, trgovac, u ovom slučaju serviser, ima obavezu od 15 dana da odgovori na primedbu, na reklamaciju. Kako oni na to do sada nisu odgovorili, kazne koje su zaprećene za ovakvu radnju novčane su do 2 miliona dinara i čak ona druga koja je mnogo gora za poslovanje jeste privremena zabrana obavljanja delatnosti od 6 meseci do godinu dana. Dakle, to je ono što piše u zakonu.

Naravno da stavljanja katanca neće da bude, ali keš kaznu verovatno da će da primene, ako prijaviš...
 
...Prodavac po zakonu o zaštiti potrošača treba da odgovori u roku od 15 dana, ako ne odgovori pravac tržišna inspekcija, kazne su dosta interesantne a za sprovođenje tog dela zakona nadležna je tržišna inspekcija.

;)
 
Evo me da kazem samo kako se moja prica zavrsila. Danas su me zvali iz Gigatrona (38. dan od reklamacije) i rekli mi da su dobili finansisko razduzivanje od Asbis-a i da dodjem sa fiskalnim po novce. Eto tako, u ponedeljak cu u kupovinu a u Gigatron vise uci necu u zivotu.
 
Pre neki dan kupim u Gigatronu "nov" dvd rezač, povežem ga malopre kad ono iskoči nečiji cd :d
 
prijavi ih rekreativno, razmislice da li ce to raditi ubuduce
 
@yoopie! & darko88, jako zanimljivo ali kako ces dokazti da je CD neciji a ne tvoj osim ako na istom nisu neki privatni podatci (doc. slike) ovako ces uzeti CD i reci ovo sam nasao u DVD.. Oni kazu "nije nas" i kako ces se izboriti sa njima kako dokazati da jeste. Jako interesanta situacija . O ovome smo vec pisali pre par strana - mislim na ovakvu situaciju gde je tesko dokazati da ti nisi bio ucesnik u istoj. Naprimer moj kum je kupio Nokia telefon kad je dosao kuci ono "ima imenik" u telefonu on se spakuje i vrati ga ovi se uveliko izvinjavali i dali mu drugi model navodno taj je stigao sa servisa??? Ja sam pre par godina bio prisutan u jednoj prodavnici tehnike kod Brankovog mosta kad je prodavac decku dao Canon aparat i doslovno rekao pazi da neostetis kutiju i aparat kad zavrsis slikanje vrati ga da se ne vidi da je koristen.
 
Slažem se gledano sa pravne strane, ali to me ne sprečava da bar ovde sa vama podelim svoj slučaj koji je u međuvremenu postao još smešniji.

Posle kraćeg korišćenja postaje očigledno da tacna povremeno zapinje pri otvaranju - ne sumnjam da je feleričan i/ili korišćen (čak i da zanemarim činjenicu da su zaboravili svoj disk unutra). Proizveden je čini mi se 3.2011, pa su imali vremena da se posluže. No najzanimljivi deo tek sledi... Disk koji su mi ostavili zaposleni ili ko god da je koristio rezač pre mene, ne sadrži privatne podatke i sl. nego je divljak popularnog softvera. Dakle, u renomiranoj prodavnici dobijem korišćen uređaj, naplate mi ga po ceni novog, i pride dobijem *neki softver* za dž, sve sa dve godine garancije.

Nevezano za ishod celog slučaja, iskustvo je priceless :d
 
yoopie! je napisao(la):
Pre neki dan kupim u Gigatronu "nov" dvd rezač, povežem ga malopre kad ono iskoči nečiji cd :d
Fenomenalni su, svaka im cast. Kao sto rekoh, nikad vise necu uci kod njih.
 
Ja krenuo proslog vikenda na Taru i u jednoj kafani posle Valjeva narucim za mene i devojku vrucu lepinju feat. kajmak & paradajz.
Pojedem ja svoju, devojka do pola svoju i nadje crnu dlaku (nekovrdzava).
Pozovemo konobaricu, posle 5 minuta uz izvinjenje, dobili jos jednu lepinju za poneti i naplati mi 90 dinara onu moju.

E tako se resava reklamacija!

Evo ja cekam vec 20 dana da mi iz CT-a posalju novu 5750 jer je moja preminula. Imaju sigurno zamenu na lageru, al nece, rastezu se koliko mogu...
 
Pojašnjenje slike iz attachmenta...

Reklamacija je odmah regulisana. Hvala gospodinu iz sedišta firme na ljubaznosti i poštovanju klijenta (šteta što pojedinci kvare ugled). U poslovnici nemaju drugi Optiarc ali prodavac nudi LiteOn uz ideju da ga doplatim 200 din, što ne želim posle priređenih neprijatnosti. Ok može bez doplate. Dobijam novi garantni list koji glasi na LiteOn, kući otvaram kesu sa deklaracijom LiteOn, i unutra zatičem Optiarc - kojeg više nemaju :)

Za početak je neko na jeftiniji model zalepio cenu skupljeg. Zatim ga je dohvatio mlađani kolega, bez predstave šta drži, i dao ga meni poprilično pissed off, bez gledanja šta dobijam. Sada po treći put idem do prodavnice jer imam garanciju na nešto što nemam.

Da ne zaboravim... Hvala devojci iz dotične poslovnice, jednoj od retkih koja je od koristi i klijentima i svom poslodavcu.
 

Prilozi

  • dvd.JPG
    dvd.JPG
    40.6 KB · Pregleda: 137
Uskoro i ja planiram posetu Gigatronu. Polako pocela da crkava 9800gt, baca artifekte u 3d i zelene tacke na desktopu i 2d. Javljam utiske...
 
LOL yoopie! ne mogu da verujem da su toliki pajseri :d

Jednom prilikom sam se zadesio na Brdu sa drugarom iz kraja i udjemo u Gigatron da vidimo za njega neki rack. Pitam ja jednog "prodavca" (kao Guta je) sta imaju od hdd rack-ova a on me gleda i pita: Sta ti je to? :facepalm Bez reci smo izasli. Eto ko im radi.
Gigatron polako ali sigurno postaje crna ovca medju prodavnicama.
fcinterbgd javljaj kako se odvija situacija, bas me zanima koliko ce tvoj slucaj potrajati. Cija je 9800?
 
Prica iz Gigatrona: Otisao na Banovo brdo, docekao me neki duhoviti radnik. Trazio racun, garanciju, ambalazu... proveravao, mirisao karticu. Na kraju rekao da ce je testirati i ako bude probelma poslace kod uvoznika. Gainward je u pitanju. Videcemo kako ce ici dalje.
 
Jednom prilikom sam se zadesio na Brdu sa drugarom iz kraja i udjemo u Gigatron da vidimo za njega neki rack. Pitam ja jednog "prodavca" (kao Guta je) sta imaju od hdd rack-ova a on me gleda i pita: Sta ti je to? :facepalm Bez reci smo izasli. Eto ko im radi.


Mozda bi skontao da si rekao 'fioka' ;)
 
e ljudi jel mogu ja da trazim povrat novca na SSD koji sam kupio pre 5dana i ne ispravan je ?
 
odneo sam u microsystems i dali su mi papiric i rekli videcemo....
u slucaju da kazu ne moze sta dalje?
 
Nadmasite ovo :

Krajem jula u Telenoru kupljen tablet samsung galaxy 10.1 uz ugovor na 2 godine, posle par dana primeceno da ima zrna prasine ispod stakla ekrana aka digitajzera, predat na reklamaciju i posle 15 dana (tacno u sat su me zvali) DOA, dodjite po novi, tamo samo jedan primerak kao nov (ukljucen pre 12 dana) ali sta je tu je, uzet taj i posle 10 dana opet na reklamaciju opet PRASINA primecena skoro pa na istom mestu, zrnce je manje ali je opet reda tri piksela.

kupis uredjaj koji valjaju za 70.000 dinara i ima govanca iz nosa nekog kineza na sred ekrana, cekas BG elektronik da se smiluje sa doktorskom dijagnozom, pa da bude potvrdjena od strane Samsunga, a Telenor uvoznik i prodovac a pametnica iz njihovog call centra kaze nije Telenor taj koji je proizvodjac pa ne moze da odgovara za kvalitet robe koju prodaje!!!!! Jadna majka onom ko te zaposli da odgovaras na pitanja i probleme korisnika, a razgovori se snimaju.

U medjuvremenu stizu racuni za uslugu interneta (samo ne znam na cemu da ga koristim), poslata reklamacija za umanjenje racuna a odgovoreno dobili ste novi uredjaj?

Radnici u prodavnici Telenora ocena 10, sve ostalo Srbija brale, zato i valjaju skart robu sa duplim nalepnicama na kutiji (do not purchase if broken).

Jedini nacin za ostvarivanje prava jeste preko suda.
 
Meni crkle slusalice u od SGS-a, odneo ih na reklamaciju, ali meni BG Electronic trazi da im dostavim i telefon da testiraju zajedno sa slusalicama.

15 dana sam cekao da mi to kazu, a da ne pricam odnos prodavaca u Telenor prodavnici u Bulevaru.

Katastrofa ziva koliko su bezobrazni....
 
Dakle situacija je sedeca: pokvari se mom drugu pre par dana Saphire 5750 VaporX kupljena u bench shop-u, jos u garanciji. Odnesem je u emmi na garanciju, ostavim im njegov broj telefona da mu jave kad se resi slucaj, oni mi rekose da ce za dan-dva biti gotovo pa i nisam trazio zamenu.
Od tad je proslo 10 dana kada su mu javili da je karta pokvarena i da nude u zamenu MSI 6670 ili PowerColor 6750. On mene nazove da pita koju da uzme i ja da li mojom ili njegovom greskom (uglavnom bio je nesporazum, bio sam u busu, nisam ga dobro cuo ili on nije dobro rekao) kazem da uzme tu 6670, misleci naravno da je 6770 jer je to adekvatna zamena. Posto je tek jutros dobio zamenu polse 15 dana i uz pretnju inspekcijom ja sam popodne otisao da mu to montiram i sokirao se kad sam video sta su mu uvalili.
Moje pitanje je da li ja (tj. oni) sad imam neko pravo zalbe, posto su ih opeljesili za jedno 5000 din (kartica koju su dobili u zamenu kosta oko 6500 a oni su svoju platili 11600!)? Da li imam pravo kao potrosac na neko finansijsko poravnanje, ili da im pisem "preteci" mail i opet spominjem inspekciju zahtevajuci recimo http://www.emmi.rs/grafičke-kartice...770-asus-dc-1gb-ddr5.11.html?productId=17170# ?
Tj. da li ja imam pravo kao potosac da od njih zahtevam u zamenu robu koja kosta u ovom trenutku onoliko koliko sam ja (on) platio onda u dinarima? Ili bar karticu istog ranga, a ne 20% ili vise losiju?
 
Dakle situacija je sedeca: pokvari se mom drugu pre par dana Saphire 5750 VaporX kupljena u bench shop-u, jos u garanciji. Odnesem je u emmi na garanciju, ostavim im njegov broj telefona da mu jave kad se resi slucaj, oni mi rekose da ce za dan-dva biti gotovo pa i nisam trazio zamenu.
Od tad je proslo 10 dana kada su mu javili da je karta pokvarena i da nude u zamenu MSI 6670 ili PowerColor 6750. On mene nazove da pita koju da uzme i ja da li mojom ili njegovom greskom (uglavnom bio je nesporazum, bio sam u busu, nisam ga dobro cuo ili on nije dobro rekao) kazem da uzme tu 6670, misleci naravno da je 6770 jer je to adekvatna zamena. Posto je tek jutros dobio zamenu polse 15 dana i uz pretnju inspekcijom ja sam popodne otisao da mu to montiram i sokirao se kad sam video sta su mu uvalili.
Moje pitanje je da li ja (tj. oni) sad imam neko pravo zalbe, posto su ih opeljesili za jedno 5000 din (kartica koju su dobili u zamenu kosta oko 6500 a oni su svoju platili 11600!)? Da li imam pravo kao potrosac na neko finansijsko poravnanje, ili da im pisem "preteci" mail i opet spominjem inspekciju zahtevajuci recimo http://www.emmi.rs/grafičke-kartice...770-asus-dc-1gb-ddr5.11.html?productId=17170# ?
Tj. da li ja imam pravo kao potosac da od njih zahtevam u zamenu robu koja kosta u ovom trenutku onoliko koliko sam ja (on) platio onda u dinarima? Ili bar karticu istog ranga, a ne 20% ili vise losiju?

A da probas prvo da se razjasnis sa njima posto kako si sam naveo 'je bio nesporazum' jer si ti rekao drugaru pogresnu karticu i on je sam odabrao kod njih sta ce da uzme koa zamenu a sad bi da ih tuzis zato sto si ti pogresio.
A posto je sam izabrao od onoga sto su mu ponudili verovatno mozes i da ih tuzis do mile volje i da platis dva reda advokata i sudske troskove na kraju.
 
@Stojcha je potpuno u pravu. Posto si ti doveo druga u zabludu a ne emmi oda on ne moze da trazi povracaj novca ili adekvatnu zamenu. Kako mu je bilo ponudjeno da bira izmedju dva modela (ne adekvatna) a on je ipak izabrao jedan od njih, pravno se odlucio te se tretira da je znao sta uzima u tom trenutku. Jos ako oni potvrde da je isti imao konsultaciju sa trecim licem pri kupovini stvar je zakljucana. jedino ostaje da tvoj drug podnese parnicu protiv tebe za neadekvatno savetovanje koje prozrokovalo materijalnu stetu. Da nije tebe zvao a da je sam izabrao mogao je da se vadi na to da su mu oni "strucni" dali ne adekvatnu zamenu odnosno da u ga na neki nacin doveli svojom strucnoscu u zabunu tako da je izabrao losije po sebe. Druga stavka je adekvatna zamena kako trziste svaku godinu izbacuje nove modele a vrednost kupljene robe pada ispostavlja se sta je adekvatna zamena. Dali kupovinom hdd od 500Gb koji se pokvari u 5 godini garancije treba da se dobije hdd od 1TB jer je to adekvatna zamena za ulozeni novac. Na zapadu je adekvatna zamena za robu koja je koriscena dosta diskutabilna. Uzima se u obzir amortizacija pa cena polovne iste robe na dan zamene pa se prema tome odredjuje adekvatna zamena. Malo je drugacija prica ako je roba nekoriscena neotpakovana onda mozete jos bolje da prodjete da kazem da vam se roba koju menjate vise ceni. Pogotovo ako je roba bez vremenskog uticaja kako pravnici kazu ili prevedeno na PC jezik (kuciste, napajanje, hladnjaci, tastatura...)
 
Kao prvo mozes da ih tuzis za svesno pokusavanje obmane ukoliko je istina to sto govoris da je kartica koju su ti dali i originalna dve razlicite kategorije kako cenovne tako i kvalitativne.

Drugo tvoj drug nije STRUCNO lice tako da se njegov savet ne moze uzeti za ozbiljno.

Trece ako dodje do suda tada se poziva vestak dakle strucno lice.

Cetvrto osobe koje su ti ponudile zamenu se karakterisu kao pojedinci koji su STRUCNI i bez dvoumljena su svesno isli na to da te "zavrnu"


Sve ovo stoji samo u slucaju da si ti u pravu!

Sto se emmija tice i resavanja reklamacija imam samo pozitivno iskustvo, bez nepotrebnih diskusija i rasprave.
 
Ovde nema mesta insistiranju na adekvatnoj zameni u odnosu na cenu koja je plaćena već isključivo treba tražiti adekvatnu zamenu u pogledu karakteristika i performansi kartice, a one moraju biti iste ili čak nešto bolje u odnosu na grafičku karticu koja se menja.
Voleo bi da vidim tu maloprodaju/uvoznika koji bi koristili ovakav metod prilikom reklamacije hard diska od 1TB gde bi izdali nov od 750GB što je slučaj najbliži gore opisanom.
 
Nazad
Vrh Dno