Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

@centrino
po zakonu o zaštiti potrošača ti treba da komuniciras i odneseš neispravni proizvod u radnju gde si ga kupio, a ne da ga nosiš u servis. U prvih šest meseci se smatra da je proizvod bio neispravan.

http://gyazo.com/4cc39a6a5255d48964a9c151f1775dec
 
Pa ok, ali ja sam direktno to odneo u servis i završilo se kako sam napisao. Šta dalje?
 
Pozovi centar za zaštitu potrošača 0800-103-104 oni će ti dati savet šta i kako dalje.
 
Samo da kažem... Epilog priče - PC Practic je ispao jako korektan i rešio sve moje probleme. Alal' ćufta.
 
Potrebna mi je pomoć.

Pre par dana crkla mi je ploča (ASUS P5Q Deluxe), odneo sam je u servis i pošto sam očekivao navlačenje od 45 dana, odmah sutradan sam kupio novu ploču, procesor, memoriju (prešao sam na I5).

...e sad, danas me zovu iz servisa - utvrdili su da je ploča otišla u večna lovišta i pošto nemaju da mi zamene istu ploču, nude mi Maximus Extreme... Ja im nisam dao konačan odgovor, ali rekao sam da bi mi više odgovaralo da mi vrate pare koje sam platio za staru ploču (oko 16.000 din)...

Šta mogu da očekujem? Da li će da mi vrate pare? ..i koliko - iznos sa fiskalnog računa ili poslednju cenu? Da li mogu da insistiraju da uzmem Maximus Extreme?
Šta mi je činiti?
 
slicno i mene zanima, jer mi je otisao 2.5" HDD 250GB Samsung 7200RPM i to kupljen u Imtelu :(
nude mi uvoznici isti kapacitet samo 5400RPM, pa sam ih za sada pozdravio. kako se tacno utvrdjuje ta poslednja cena - tj. Imtelov radnik u RMA je rekao da nema sanse da dobijem pare sa fiskalnog, vec samo 20% manje?!? i za to sam ga pozdravio...
 
Sta god izvuces iz Imtela dobro si prosao, raspali su se :) Ja sam imao reklamaciju monitora, 5 meseci su me zavlacili, a trzisna nije bila od pomoci...
 
mmmmm.... toga se najvise i plasim :(
 
Na tvom mestu, uzeo bih od uvoznika taj sporiji, bolje ista nego nista ;)
 
ce probam da pregovaram za malo veci kapacitet :)
 
dakle, nisu normalni... ajde Imtel, vec uvoznik

za doplatu sa 250GB 7200rpm 2.5" HDD na 500GB mi traze 22€,
na 320GB mi traze doplatu 5€
nude mi za zamenu 250GB na 5400rpm
i nude mi 4000RSD povracaj, iako na fiskalnom je 4690RSD...

kako da znam da je stvarno poslednja aktuelna cena ta od 4000RSD i da li mogu da dobijem pare sa fiskalnog? HDD je kupljen 2008-me...
 
7200rpm 2.5" su skupi
 
nisam dobro napisao... traze mi 5€ za doplatu sa 250GB 7200rpm na 320GB 5400rpm :)
a sada gledam u Atomu, takav HDD je 38€ :) znaci ispod zadnje prodajne cene :D
 
dakle, nisu normalni... ajde Imtel, vec uvoznik

za doplatu sa 250GB 7200rpm 2.5" HDD na 500GB mi traze 22€,
na 320GB mi traze doplatu 5€
nude mi za zamenu 250GB na 5400rpm
i nude mi 4000RSD povracaj, iako na fiskalnom je 4690RSD...

kako da znam da je stvarno poslednja aktuelna cena ta od 4000RSD i da li mogu da dobijem pare sa fiskalnog? HDD je kupljen 2008-me...

Jedino sto je uvoznik u obavezi da uradi je da ti zameni istim ili slicnim, ako nemaju ili nece onda su u obavezi da ti daju potvrdu sa kojom resavas reklamaciju u maloprodaji (koja u tvom slucaju ne postoji). Cena koju si ti dobio u maloprodaji je veca od cene po kojoj je to kod uvoznika prodato tako da ne mozes da ocekujes da ti oni vrate pun iznos (cudi me da uopste hoce da ti vrate novac jer to zakonski nikako ne smeju).
 
Ko hoce vece, izgubi i ono iz vrece (kaze narodna poslovica).

Uzimaj to dok se ne predomisle, jer sa protokom vremena je tesko ocekivati da ce od propale firme biti moguce izvuci vise.
 
Uzmi 4000 i da se šutiraš u ***e od sreće, odlično si prošao.
 
fala za info
 
Da vam ispričam moju zasad tužnu priču:

U decembru 2010. sam poslao monitor u garanciji iz NS-a kuriskom službom na popravku u ovlašćeni servis uvoznika, tada ERC Commerce.

Posle 60 dana su mi vratili nepopravljen monitor sa naznakom da se obratim korisničkom servisu Samsunga koji je otvorio svoje predstavništvo u Srbiji.

Uradio sam tako i oni su uzeli moje podatke i rekli da će mi se javiti. Nisu.

U medjuvremenu ganjam ERC da mi pošalju neki papir kao dokaz da mi je monitor bio uopšte kod njih 2 meseca i kupujem drugi monitor.

Posle 30 dana otkako mi je vraćen monitor i posle dosta poziva Samsung mi nudi da pošaljem monitor u drugi servis na dalju popravku. Ne pristajem, već zahtevam zamenu kao što stoji u uslovima garancije:

“ERC Commerce Computers se obavezuje da će neispravnost uređaja u garantnom roku, otkloniti u svojim odnosno ugovorenim servisnim odeljenjima, kao i tehničke nedostatke proizvoda koji bi nastali prilikom normalne upotrebe, u vremenu za koje se garancija daje. Ukoliko kvar ili nedostatci ne budu otklonjeni u roku od 45(četrdesetpet) dana od dana prijema uređaja na servis, ERC se obavezuje da će neispravan uređaj zameniti istim takvim ispravnim ili uređajim sličnih karakteristika.

Tada se obraćam regionalnom savetovalištu za zaštitu potrošača i onda u koordinaciji sa njima pišem prvo prigovor trgovcu. Posle 15 dana trgovac odgovara i potrdjuje da Samsung ne pristaje na zamenu. Na osnovu svih tih dokumenata savetovalište vrši kontakte i posle 60 dana mi javlja da pošaljem monitor u Kim-Tec servis. U medjuvremenu sam poslao i čitavu dokumentaciju u beogradsku tržišnu dokumentaciju, koja mi nije odgovarala kasnije.

Dakle, posle 6 meseci+ monitor je trenutno u Kim-Tec servisu i trenutno vodim prepisku putem mail-a sa predstavnicima Samsunga i Kim-Tec servisa.
I dalje mi nude samo popravku:

"Poštovani kupče, u pitanju je sledeće:
-nosilac garancije za Vaš uređaj je ERC Commerce, jer Vi posedujete garantnu karticu od te kompanije.
-pošto je ERC Commerce zatvorio servis, Samsung je preuzeo na sebe popravke uređaja koji su predmet ERC garancije. Samsung je u mogućnosti da o svom trošku popravi Vaš uređaj, ali ne i da ga zameni jer ne postoje opravdani razlozi za zamenu. Popravka uređaja je vrlo jednostavna.

Ukoliko Vi insistirate na novom uređaju, onda mogu jedino da Vas uputim na uvoznika tog uređaja (nosioca garancije), tj ERC, da sa njima rešite zamenu."

Posle toga se umešala i pravnica iz savetovališta za zaštitu potrošača ali oni ne popuštaju i grade se od ERC-a.

Pod koji zakon ovo podpada, stari ili novi?
Takodje, neki savet ne bi bio na odmet.
 
Pa valjda je prva stvar da se popravi, zasto neces da ti poprave monitor nego insistiras na zameni? Ako se moze popraviti sto bi ti oni menjali? Meni su viewsonic u pakomu popravljali 40-ak dana, dobio sam novi panel i sav sam happy...
 
Zato što je zakonski rok za popravku istekao i ima pravo da traži nov. Sad, što mu ne prizanju vreme koje je monitor proveo kod bivšeg ovlašćenog distributera u servisu jer ne sarađuju više s njim je druga priča.
 
Otišao mi je i drugi Z5500 sistem u večna lovišta. Poslao sam ga u Pakom servis (naznačeni na garantnom listu) i nakon mesec dana su utvrdili da "nisu popravljivi". Dokumentaciju za refundaciju su spremili i čekam ponedeljak da to obave samo me zanima koji iznos mogu da očekujem? Iznos na fiskalnom računu?

P.S. Kupljeni su u novembru 2010, ali nisu kupljeni u Pakomu...
 
Poslednja izmena:
Pa valjda je prva stvar da se popravi, zasto neces da ti poprave monitor nego insistiras na zameni? Ako se moze popraviti sto bi ti oni menjali? Meni su viewsonic u pakomu popravljali 40-ak dana, dobio sam novi panel i sav sam happy...

Bio bih i ja happy da su ga popravili u zakonskom roku.
Ovako posle 6 meseci cimanja zelim zamenu tj. povracaj novca, a i bio sam primoran da kupim drugi monitor.
Da ne pominjem da je zakon na mojoj strani.


Otišao mi je i drugi Z5500 sistem u večna lovišta. Poslao sam ga u Pakom servis (naznačeni na garantnom listu) i nakon mesec dana su utvrdili da "nisu popravljivi". Dokumentaciju za refundaciju su spremili i čekam ponedeljak da to obave samo me zanima koji iznos mogu da očekujem? Iznos na fiskalnom računu?

P.S. Kupljeni su u novembru 2010, ali nisu kupljeni u Pakomu...

Mozes da ocekujes zamenu. A povracaj novca u iznosu po kom se sad prodaje.
 
Poslednja izmena:
Zanima me ovo, uzeo sam bajk u petak , ciji je ram 21 inch, posto sam ja visok nesto ispod 1.80 za mene je 19 incha ram. Da li ja po zakonu o zastiti potrosaca mogu da vratim bajk nazad i trazim manji ?
 
trebalo bi da mozes ako ga vratis u istom stanju u kom je prodat (bez ostecenja)
 
Pre par dana crkla mi je ploča (ASUS P5Q Deluxe), odneo sam je u servis i pošto sam očekivao navlačenje od 45 dana, odmah sutradan sam kupio novu ploču, procesor, memoriju (prešao sam na I5).

...e sad, danas me zovu iz servisa - utvrdili su da je ploča otišla u večna lovišta i pošto nemaju da mi zamene istu ploču, nude mi Maximus Extreme... Ja im nisam dao konačan odgovor, ali rekao sam da bi mi više odgovaralo da mi vrate pare koje sam platio za staru ploču (oko 16.000 din)...

Šta mogu da očekujem? Da li će da mi vrate pare? ..i koliko - iznos sa fiskalnog računa ili poslednju cenu? Da li mogu da insistiraju da uzmem Maximus Extreme?
Šta mi je činiti?

Da vas obavestim o razvoju situacije - juče su me zvali iz G******** i javili mi da mi je odobren povraćaj novca - kompletan iznos sa fiskalnog računa iz 2009.

Sve pohvale za G**...
 
Ponudili su mi drugu ploču (Maximus Extreme), ja sam je odbio i tražio (i dobio) pare.
 
Nazad
Vrh Dno