Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Vrlo sličan problem sam imao sa MTSom i paketom uz koji sam "dobio" telefon za 1din. Automatski su produžili paket iako sam ja bio u inostranstvu a, doduše usmeno, pre toga tražio od njih da mi ne produžavaju ugovor... Operater nije naglasio da moram napismeno da tražim prestanak produžavanja i tako... platio sam pretplatu za devet meseci tokom kojih nisam ni koristio telefon. Kad sam zvao inspekciju rekli su mi da nemam osnovu za žalbu. Pravno gledano logično je i da nisam imao jer nisam imao dokaz da sam tražio raskid ugovora. Sad mi ostaje samo da ih bojkotujem i ne koristim njihove usluge :)
 
Imam jedan slucaj koji hocu da podelim sa vama, u pitanje je samsung frizider, izasao iz garancije i naravno odmah nakon toga je crkao motor ( slicno slucaju sa samsung monitorima ) . Posto mora da se zameni motor dobio sam izjavu od bgelektronik-a, ovlascenog servisa, da na taj motor imam samo mesec dana garancije, navodno njima samsung ne daje uopste ali su oni velikodusni pa daju mesec dana.
Posto je u pitanju tehnicka roba, za koju daju racun, i oni ugradjuju motor, skoro sam siguran da nije po zakonu tih mesec dana.
Obratio sam se centru za zastitu potrosaca na 0800-103-104 , i to kod njih sad ide tako sto oni zapisu prijavu , a tek narednih dana vam neko javi sta su pravnici rekli, u principu igra gluvih telefona ali pretpostvaljam posto je slucaj i vise nego jasan da cu dobiti neki smislen odgovor. Kada ga dobijem javicu koji je.
 
Da li mogu da vratim robu koju sam kupio i koristio ?

Znaci, u zelji da odradim upgrade postojeceg Q6600, odlucio sam se da uzmem AMD X6, plocu i memoriju. Kada sam sve to sastavio, ispostavilo se da X6 u Mayi radi nesto brze, dok recimo u After effects-u radi cak i sporije od q6600 (u obe varijante su procesori opterecenu 100% - kod AMD-a svih 6 jezgra).
Posle par dana testiranja, odlucio sam da pozovem firmu (poznatu) od koje sam uzeo komponente (nije gigat0n :)) ali mi je gospodja rekla da ne mogu da prime nazad robu.
Posle sam zavao Ministarsvo trgovine-odsek za zastitu potrosaca i centar za zastitu potrosaca i svi su mi rekli da imam pravo da vratim robu.

Znam da vec ima negde tema, ali mi nesto bench ne radi kako treba, narocito pretraga "Database error"
 
Ako se dobro sećam da prihvati nazad ispravnu robu firma je obavezna samo u slučaju da si naručio pouzećem preko interneta te nisi mogao robu ni videti uživo u radnji. Ovako zavisi od njihove dobre volje. Pametan trgovac će ti izaći u susret, možda ponuditi da doplatiš za nešto drugo ili da ti vrate razliku u novcu za jeftiniji proizvod. Pokušaj tako ako ti je potrebno nešto drugo od hardvera.
 
U par firmi imas 7 dana fore da vratis nazad robu (ako roba i ambalaza nisu osteceni). I to je proces koji traje.
 
Robu sam narucio preko neta i platio kuririma. Sve je sacuvano. Prvo sto sam im napomenuo je da hocu da doplatim za skuplju varijantu, i5 2500K+neka ploca od 14.000 din (doplatio bi im jos oko 100€) ali gospodja kaze da ne moze (a zakon kaze da moze).
Ovi iz centra za zastitu potrosaca su odmah hteli da uzmu podatke i da pokrenu postupak.
 
I sta ih je sprecilo ?
 
Nije ih nista sprecilo (sem kraja radnog vremena :)) Nego, reko da pokusam lepo, da im ponovo predlozim, da se ne zakrvim odmah i prekinem saradnju, mada kako su sad krenuli.....
 
Imaš pravo sigurno, mada čini mi se da si obavezan da navedeš neki razlog (validan), mislim da je ok to što si naveo, nisi zadovoljan performansama. Najbolje nazovi ponovo, ako možeš snimi razgovor, ako te odbiju nazovi inspekciju i prijavi. Nadam se da znaš da imaš 14 dana da vratiš proizvod.
 
Za robu kupljenu preko neta ne treba razlog, rok je 14 dana. Zakon o zaštiti potrošača:
25c32b6ab37504a9c21c65ddf257dd34.png
 
malopre mi stiglo nesto naruceno preko neta ...a uz to papir na kome stoji popunjeno da 14 dana mogu da vratim poruceno bez ikakvog obrazlozenja...jedino moram da platim ptt troskove
 
I ja sam dobio taj papir, ali kada sam nazvao doticnu firmu, gospa mi objasni da samo nova roba moze da se vrati :)
Sad sam joj lepo poslao jednostrani raskid ugovora sa povratnicom, tako da upadnem u tih 14 dana...
Videcemo kako ce da se dalje odvija....
 
emmi

ps. mada moram da priznam da su ispali fer kada sam narucio 16gb mushkin ddr3 (najjeftiniji), nisu imali na lageru, pa su mi po istoj ceni poslali Patriot koji je inace skuplji 500din. po modulu...
 
Poslednja izmena:
ja sam u gigatronu vratio robu bas pre neki dan, doduse imao sam valjan razlog, nova graficka mi blokirala sata portove pa nisam mogao da koristim 4 od 6 sata portova, i ovi u gigatronu odmah uradili povracaj....prvu sam morao da odnesem u servis da provere dal je sve u redu sa grafickom....
 
A ako uzmeš fon u Telenoru, MTSu i slično, da li imaš pravo da posle recim 20 dana vratiš robu, i kažeš nisi zadovoljan, i da tražiš raskid-prekid ugovorne obaveze?
 
Po zakonu bi morala da postoji mogućnost vraćanja telefona i dobijanja novca nazad (ukoliko je aparat uopšte plaćen) ali ugovor se ne može zbog toga raskinuti. Telefon je u toj varijanti bonus koji se dobija zbog potpisivanja ugovora o korišćenju usluge mob. operatera na određeno vreme. Ono što je eventualno pitanje kako raskinuti ugovor ukoliko korisnik na neki način nije zadovoljan pruženom uslugom?
 
20 dana se ne spominje u zakonu, nego 14 dana. To se odnosi samo na elektronsku trgovinu i ugovore sklopljene izvan poslovnih prostorija. Uzmi i pročitaj zakon o zaštiti potrošača pa će ti biti jasnije.
 
Imam sledeci problem, kupio HDD Samsung F3 u Emmi-ju pre i onda posle 15 dana slucajno testirao HDD i vidim da ima bad sektora, zovem Emmi i oni posalju kurira da preuzme HDD, danas posle 5-6 dana od kako sam poslao HDD me zovu i kazu ne mozemo da uvazimo reklamaciju HDD je fizicki ostecen... bla bla bla... sta sad da radim nit sam ja primetio da je fizicki ostecen nit sam ostetio moglo je to da se desi tokom transporta ili su i oni u servisu mogli da ga s.ebu. Kome da se zalim, koga da kontaktiram?? :mad::mad:
 
ima li neko skorije kontakte sa Imtelom?
odneo sam im 2.5" HDD 13. maja na reklamaciju - i zadnje dve nedelje ih nema da se jave na telefon??
 
Imtel je odavno prs'o. Čudo si uspeo da ih nađeš tamo uopšte. Ja sam jedva uspeo da reklamiram napajanje, čekao sam skoro 2 meseca da bi mi vratili pare jer dobavljač nije više imao taj model. A to je bilo u septembru prošle godine i mnogo pre toga im je račun bio blokiran, maltene da nisu ni radili. Šteta za tako dobru firmu, godinama sam kupovao kod njih i reklamacije su gotovo uvek rešavali istog trenutka.
 
kamo srece da ih nisam nasao, isao bi do uvoznika onda... ovako ih zovem danima i niko da se javi na telefon - sto mi skroz cudno, jer sam tad u maju ih dobijao iz prve.
stvarno ne znam sta da mislim/radim?!?
 
Idi licno do njih ako se ne javljaju na telefon, ko zna mozda ima i neko obavestenje na vratima. Mene su oni zavlacili preko telefona jos dok su kao radili kako treba, dva puta zvao i kazu zvace vas kolega u vezi toga, ja lepo odem kod njih i ispostavi se da su vec dobili monitor iz servisa samo sto su propustili da me pozovu...
 
HDD HM251JJ INW 2012-03 100 In warranty

kako da saznam ko je uvoznik? posto od Imtela je ispao chabar...
 
20 dana se ne spominje u zakonu, nego 14 dana. To se odnosi samo na elektronsku trgovinu i ugovore sklopljene izvan poslovnih prostorija. Uzmi i pročitaj zakon o zaštiti potrošača pa će ti biti jasnije.

Mislis na ovo?

8.4. Ponuda proizvoda i usluga korišćenjem elektronskih sredstava
Član 27.
Ponuda proizvoda i usluga elektronskim sredstvima (elektronska pošta, elektronska trgovina, internet i dr.) mora da sadrži sve bitne elemente (vrstu i kvalitet proizvoda i usluga, uslove garancije, poreklo, način plaćanja, rok za isporuku, rok za izvršenje usluge, cenu, način rešavanja prigovora i dr.) koji su od značaja za odluku potrošača o kupovini ponuđenih proizvoda, odnosno korišćene usluge.
Prodavac proizvoda, odnosno davalac usluga, koji je zaključio ugovor na osnovu elektronske ponude odgovara za sve materijalne nedostatke proizvoda, odnosno za ispravno funkcionisanje proizvoda prodatog uz garantni list u skladu sa zakonom, kao i za neizvršenu ili nekvalitetno izvršenu uslugu, a potrošač ima pravo prigovora u skladu sa čl. 34. i 35. ovog zakona.

13. Prigovor (reklamacija)
Član 34.
Potrošač ima pravo prigovora na kupljeni proizvod ili pruženu uslugu, za koje se ne izdaje garantni list, zbog nedostataka koji su nastali u roku od šest meseci od dana kupovine, odnosno izvršene usluge.
Uz prigovor iz stava 1. ovog člana podnosi se račun o kupljenom proizvodu, odnosno izvršenoj usluzi.
Prigovor se podnosi u prodajnom objektu u kome je proizvod kupljen, odnosno usluga izvršena, a uz saglasnost potrošača i na drugom mestu koje je za to određeno, licu ovlašćenom za prijem prigovora koje mora biti prisutno na tom mestu tokom radnog vremena.
Ovlašćeno lice odlučuje o prigovoru istog dana kada je prigovor podnet, a najkasnije u roku od osam dana od dana podnošenja prigovora.
Prodavac, odnosno davalac usluge je dužan da svojim aktom bliže utvrdi način i uslove rešavanja prigovora.
Član 35.
Ako je prigovor iz člana 34. ovog zakona osnovan zbog nedostatka na proizvodu, potrošač ima pravo na:
1) zamenu kupljenog proizvoda za nov proizvod, odnosno proizvod odgovarajuće marke (modela, tipa) ili
2) da mu se vrati iznos plaćen za taj proizvod u visini maloprodajne cene tog proizvoda na dan vraćanja ili
3) otklanjanje nedostatka na proizvodu.
Ako je prigovor iz člana 34. ovog zakona osnovan zbog nedostatka u izvršenju usluge, potrošač ima pravo na:
1) otklanjanje nedostatka ili
2) vraćanje plaćenog iznosa ili na smanjenje cene srazmerno nedostatku izvršene usluge.
Ako potrošač pretrpi štetu prouzrokovanu proizvodom sa nedostatkom, odnosno neizvršenjem usluge ili izvršenjem usluge sa nedostatkom može da zahteva naknadu štete.
Prava iz stava 1 do 3. ovog člana potrošač može da ostvari pod uslovom da nedostatak nije nastao njegovom krivicom.

6 meseci ima fore da reklamira i da se izvrsi povracaj novca.
 
Ne, nemislim na to, jer je to stari zakon o zaštiti potrošača koji više ne važi. Ali nisi ni to pažljivo pročitao, piše:
Potrošač ima pravo prigovora na kupljeni proizvod ili pruženu uslugu, za koje se ne izdaje garantni list, zbog nedostataka koji su nastali u roku od šest meseci od dana kupovine, odnosno izvršene usluge.
Tako da se to odnosi na robu za koju se nije izdavao garantni list. Ali pošto zakon više ne važi, nema potrebe ni diskutovati o tome.
 
Pa onda ovi na vladi Srbije nisu normalni, odatle sam i izvukao zakon. 'ladno ga nisu azurirali. Nista, moram da gledam na poslu.
 
Pročitao sam sve što napisano u ovoj temi, ali nisam naišao na moj problem, te ću vam ispričati isti.

Uzeli smo iMac u PCPracticu koji je odmah imao problem sa flekom na levom delu monitora. Odnešen je u iStyle servis posle nekoliko dana (jer je bio Uskrs) i rečeno je da mora da se zameni display, ali pošto toga nema na stanju, da ponesemo računar kući, a oni će nas pozvati čim stigne display na stanje. Dali su nam potvrdu da je primljen na servis. Zvali smo ih više puta u daljem periodu, ali su oni govorili da display još nije stigao i da će javiti kada bude na stanju.

Prošlo je 45 dana i niko iz iStyle servisa se nije javio. Ja sam u međuvremenu kupio još dva iMac računara, tako da za ovim više nemam apsolutno nikakvu potrebu, a i korisnik ovog foruma iz tržišne inspekcije mi je rekao da imam prava na povraćaj novca. Njemu se ovim putem zahvaljujem na savetu.

Pozvao sam PC Practic. Momak koji radi tamo je poslušao sve i rekao da će odmah nazvati iStyle i tražiti potvrdu za razduženje, a meni spremiti novac. Posle toga su me zvali iz iStyle-a i rekli da oni mogu samo da mi zamene display, da ne mogu da mi daju tu potvrdu i da rešim to sa firmom PCPractic. A da, jedna od priča je bila da su me zvali 2 puta, ali da je automat rekao da je broj nepostojeći (iako me je dobio sada na isti broj). Ja sam mu rekao da je to čista laž i da nema nikakve logike, da ću im doneti moj listing poziva da vide koliko sam ih puta zvao. Ako sam ih ja zvao 10 puta za to, zašto bi oni uopšte imali potrebu mene da zovu :) Takođe, pravdao se gužvom jer su postali jedini ovlašćeni Apple servis u Srbiji (ne vidim zašto bi to mene trebalo da interesuje, al ajd'). Takođe, kada sam mu rekao da ja imam potvrdu njihovu o primljenoj robi na servis, rečeno mi je da je računar kod mene i da to ništa ne znači. Ponovo sam se čuo sa momkom iz PC practica i on mi je rekao da zovem inspekciju

Da li može neki savet, šta mi je činiti?
 
Nazad
Vrh Dno