Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Pismo kompanije „Telenor“ upućeno redakciji „Blica“

Povodom teksta „Loši telefoni u ‘Telenorovim’ paketima“, objavljenog u vašim novinama od petka, 2. februara, na 8. i 9. strani, radi istinitog obaveštavanja javnosti i „Telenorovih“ korisnika, želimo da vam skrenemo pažnju na nekoliko ozbiljnih propusta i materijalnih grešaka koji su u njemu objavljeni.

Što se tiče konkretnih primera nezadovoljnih korisnika koji se pominju u tekstu, želimo da kažemo sledeće: gospođa Violeta Gajić nije evidentirana kao korisnik „Telenora“, te nam nije poznato o kom ugovoru i raskidu ugovora govori. Aparat koji se u njenom slučaju pominje registrovan je na drugog korisnika, čije su ime i adresa poznati redakciji. Gospodin Darko Vukašinović, koji jeste „Telenorov“ korisnik, od kompanije „Mobis elektronik“ dobio je nov aparat „Nokia N 73“ 1. februara 2007. godine.

Važno je da javnost zna da korisnicima od „Telenora“ stižu mesečni računi za tarifni paket na koji su pretplaćeni, a ne za telefon. Telefon se kupuje uz paket, po beneficiranim cenama, kao dodatna pogodnost koju je „Telenor“ obezbedio za svoje korisnike i plaća se odmah i u celosti i više ne postoji kao stavka u mesečnom telefonskom računu. „Telenor“ je u ovom poslu dobronamerni posrednik između proizvođača telefona i korisnika.

„Telenor“ korisniku predaje telefon u originalnom pakovanju i s garancijom proizvođača na godinu dana, u kojoj je jasno naznačeno da je za popravke u tom roku nadležan isključivo ovlašćeni servis, odnosno servis proizvođača telefona. „Mobis elektronic“ je jedan od zvaničnih ovlašćenih distributera i servisera „Nokije“ u Srbiji.

Kupovinom tarifnog paketa i telefonskog aparata, korisnik se ugovorno obavezuje da će dve godine koristiti „Telenorove“ usluge. Ugovor se može raskinuti uz plaćanje penala, koji se obračunavaju na osnovu broja meseci preostalih do isteka ugovora i pretplate na izabrani tarifni paket.

Svaki postpejd korisnik, bez obzira na to koji tarifni paket poseduje, može u bilo kom trenutku da promeni telefonski broj, ako to želi.

Ovim tekstom, odnosno ozbiljnim greškama i netačnim navodima u njemu, naneta je šteta ugledu i poslovanju Kompanije „Telenor“. Zbog toga tražimo da redakcija „Blica“ objavi ovu ispravku uz izvinjenje i nama i svojim čitaocima, u skladu sa članom 47 i 56 Zakona o javnom informisanju Republike Srbije, kaže se u pismu koje je „Blic“ primio iz ove kompanije.Centar za medijaciju rešio oko 1.700 sudskih tužbi

Izvor: Blic
 
Eto, sad imamo blicov clanak i telenorov odgovor. Kakve to veze ima sa temom? :)
 
Zasto zakon o zastiti potrosaca ne stiti istog, zasto dozvoljava da Telenor pere ruke. U praksi svi peru ruke o korisnika, uzmu ti pare a onda mala cao a zakona nema da te stiti.

@Jaksa
Da neces mozda i da ti crtam kako je zakon jedno a praksa drugo?
 
I sam sam imao iskustvo sa reklamacijom Telenor telefona, o cemu se moze procitati u ovom tredu.

Za vreme reklamacije primenjene su odredbe iz garntnog lista, i CT kao servis ih je uglavnom postovao.
Da je do problema doslo u prva 3 dana od uzimanja telefona u Telenoru isti bi bio zamenjen novim.
Da je telefon uzet u CT shopovima, rok za zamenu pre slanja u servis je samo 1 dan.
Ti rokovi su dogovorni.

Gde ovde Telenor pere ruke? Meni je bilo pomalo krivo sto telefon nisam dobio nov,jer se takav utisak moze dobiti citajuci ABCD-ove postove, ali u mom konkretnom slucaju zakon i praksa su se poklopili, sto je potvrdio i trzisni inspektor.

Da li ja treba da crtam nesto da bi me shvatio?
 
Jos uvek je nivo informisanosti nasih prodavaca, kao i njihova svest o "reklamacijama" vrlo povrsna. Zasto?
1. Ne poznaju zakon ili ga povrsno poznaju, a bave se navedenom delatnoscu. Ovo nema logike.
2. Prave se da ne poznaju zakon, cak i kada im ga neko pomene. Ovo se zove bezobrazluk.
3. Igraju na "kartu" ne informisanosti kupaca, pa sami sebi daju izmisljene duze rokove za realizaciju reklamacije. Smanjenje troskova, valjda.
4. Reklamaciju ispunjavaju samo za deo robe. Onaj koji im odgovara.
5. Svu robu koju uvoze dobijaju sa 2 ili 3 god. reklamacije, a daju mahom samo jednu. tako im je lakse.
6. Nemaju osecaj da "ispostuju" kupca zarad "dobrog glasa" firme, imidza, gradjenja slike uspesne, stabilne i sigurne firme. Ovo je u kapitalistickim zemljama normalna pojava, medjutim kod nas nije. Zasto? Valjda balkanski mentalitet...

Zasto ovo vise nije sticky???
 
Poslednja izmena od urednika:
Zato sto ne zasluzuje da bude sticky.
 
hm pa .... trebalo bi da bude sticky ne zbog vas erasprave nego zbog prvih postova ABCDa jer je to izvadjeno iz zakona i lepo je znati i imati dostupno.
 
Naravno da ovakva tema zasluzuje sticky,
prvo, danasnje pojavljivanje nacelnika trzisne inspekcije pri ministarstvu trzisne inspekcije Vere Despotovic, koja je izjavila,
da se trzisna inspekcija mora pridrzavati zakona o zastiti potrosaca, i ne sme vise stajati na stranu trgovaca, takodje ne sme primoravati i insistirati na sporazumu odnosno poravnanju, vec sve slucajeve presudjivati u korist potrosaca, koji su uglavnom u pravu.
Apsolutno je potvrdila da kupac bira nacin i izbor reklamacije izmedju tri ponudjene stavke:
Zamena
Vracanje novca
i popravka (samo u slucaju da je kupac strpljiv i da ima poverenja u prodavca).

I rekla je jako bitnu stvar, ukoliko se trgovac poziva na crkavanje uredjaja usled nestrucnog rukovanja kupca uredjajem, da ukoliko uredjaj nema uputstvo koje je na nasem jeziku i koje nije tipsko vec je strikno pisano samo za taj uredjaj, u suprotnom
svi navodi trgovaca se odbacuju.

Time se ova rasprava zavrsava, sve postove trgovaca koji su pokusavali da izvrte istunu je potrebno obrisati i svesti ovu veoma korisnu temu na nivo koji je lako dostupan.
Trebalo bi kaznjavati sve postere koji pokusavaju da provuku "ne"dokazanu stvar (odnosno laz) prvo sa opomenom a posle i sa jacim kaznenim merama.
 
Sticajem okolnosti, isti intervju sam slusao i ja.

Bojim se da si prevideo da ja g-dja Despotovic rekla da se prvo primenjuju odredbe iz garantnog lista, a da su tzv 3-opcije rezervisane za slucaj da je stvar nemoguce popraviti, ako popravka traje duze od roka iz garantnog lista i sl.
 
Sticajem okolnosti, isti intervju sam slusao i ja.

Bojim se da si prevideo da ja g-dja Despotovic rekla da se prvo primenjuju odredbe iz garantnog lista, a da su tzv 3-opcije rezervisane za slucaj da je stvar nemoguce popraviti, ako popravka traje duze od roka iz garantnog lista i sl.

U svakom slucaju kao moderator bilo bi dobro da "obrises visak", ako te ne mrzi, ostavis samo onaj pocetak, prve 3-4 poruke (izvodi iz zakona i objasnjenja), postavis sticky i zakljucas temu ;)
 
Nije aktivna tema jedno vreme ali imam pitanje, tacnije bilo bi dobro kad bi neko na kraju podvukao crtu i napisao kakva su tacno prava potrosaca.

Konkretno, moja tetka je dobila na poklon home theater kupljen u tehnomaniji, koji je neispravan. Otisla da ga vrati, medjutim cimali je prvo kako je sve ispravno, i nakon sto je mene zvala telefonom i dala mi sefa, nakon 10 sec je utvrdjeno da je stvarno neispravan uredjaj :trust: . Oni su zatim ponudili servis, tetka se pozvala na zakon o potrosacima, oni onda trazili garanciju, koju inace nema jer izgleda nije ni dobila, ali kao nema veze ucinice joj oni to i nabaviti garanciju, elem ostade na kraju da se saceka misljenje servisa o neispravnosti pa cemo da vidimo za dalje.

Tu sad ispada najveca nedoumica u celoj temi, da li onih 6 meseci za zamenu vazi uvek? Ispada po clanu 34. da to vazi za proizvode za koje se ne izdaje garantni list, sta to tacno znaci? Ukoliko se garantni list ne potpise, ispada da takav uredjaj spada pod ovaj clan, jer kako moze prodavac koji je u obavezi da izda list, da dokaze da ga je uopste i izdao ako nema potpisanu kopiju? Ili potrosac navodno treba da zna da treba da dobije garanciju, pa ako je primio robu bez garancije to je njegov problem, jel?

Inace tetka mi rece da je zvala trzisnu inspekciju i da su joj rekli da to vise ne vazi za zamenu vec da je rok za tu zamenu 2 dana?!?!?!? Odakle se na kraju pojavise ta dva dana, ili kako neki kazu ovde 72h? U redu, i neka je tako, ali gde to pise u zakonu?

<quote>meni je WEG odnosno Tehnomanija morali da vrate novac u 10 mesecu garantnog roka</quote>
ovo je citat ABCD-a, ako je tacno na kraju to za 72h zasto postoje slucajevi gde je izvrsen povracaj novca, i da ajde je to greska prodavnice, nego iznoseni su i slucajevi gde je urgirala i trzisna da se to ostvari, ispada onda ona radila krivicno delo prema prodavnicama?

Molim na kraju neke komantare na sve ovo, ABCD bi bilo lepo da se vrati u diskusiju. Vidim neki moderatori nisu da tema bude sticky, po meni jeste, i ne bi trebalo da prestane diskusija dok se ne utvrdi konacno stanje stvari.
 
Poslednja izmena:
Vidim da se mnogi ovde 'bune' protiv bilo kakvih akcija protiv prodavaca/firmi i ne mogu da ih shvatim! Potpuno podrzavam stavove ABCD u smislu da treba sa svakim prvo probati na fin nacin, ali ako oni i dalje ne zele da postupe po Zakonu treba biti nemilosrdan! A to da li on ima ovoliku marzu ili onoliku ili ga je zjbo uvoznik, to bre nije moja briga! Ja svakog dana pisam krv da zaradim taj dinar koji tamo neki prodavac KRADE iz mog dzepa svakom neispostovanom garancijom, a vi ih pravdate.
I bas zato sto se u ovoj zemlji za SVE traze neka opravdanja (i to ne samo da se pricaju vec ih ljudi i prihvataju!?!?!), mi nikada necemo biti ozbiljna drzava...
 
Jedini problem je u tome sto ABCD u tumacenju zakona uglavnom nije u pravu.
 
Pa dobro to sad sto si rekao da ABCD nije u pravu bas i nije pomoglo puno. Ajde samo napisi sta on tumaci pogresno, shodno tome onda ti imas pravilno tumacenje, sto nam i treba na kraju, tacno protumacen zakon.
 
Poslednja izmena:
Ono sto je najvaznije je sledece:
Usmeni dogovor o roku vracanja uredjaja ako npr doneses kuci a on neispravan, moze biti 2 dana do 2 nedelje.
Odredbe garancije.
Savet inspekcije.
itd
 
Ma kakav crni usmeni dogovor, ja treba da dam nekoj prodavnici 1000e na primer i da im verujem na rec jer prodavacica ima lepe oci? Necu ja da idem u prodavnicu i da pregovaram o kupovini, mene interesuju odredbe zakona koje me stite i nista drugo.
Napisao si odredbe garancije, ako garancija nije potpisana, da li je uopste validna, kako na sudu prodavac moze da dokaze da je i izdao garantni list ako nema potpisan primerak?
I jos savet inspekcije, iz celog posta se vidi da su oni pomagali ljudima i za onih 6 meseci kao i da daju savete preko telefona za 72h, sto je drasticna razlika, i koja je ispravna?
Dajte ako neko ima iskustva slicna, ili pravnog znanja da protumaci zakon...
 
To za usmeni dogovor je zaista tako kako sam napisao, i tuzno je sto tako vazna stvar nije precizno definisana zakonom.
 
To za usmeni dogovor je zaista tako kako sam napisao, i tuzno je sto tako vazna stvar nije precizno definisana zakonom.
U nedostatku odredbe nekog specijalnog zakona, primenjuju se odredbe Zakona o obligacionim odnosima kao opsteg zakona:

Skriveni nedostaci
Član 482
(1) Kad se posle prijema stvari od strane kupca pokaže da stvar ima neki nedostatak koji se nije mogao otkriti uobičajenim pregledom prilikom preuzimanja stvari (skriveni nedostatak), kupac je dužan, pod pretnjom gubitka prava, da o tom nedostatku obavesti prodavca u roku od osam dana računajući od dana kad je nedostatak otkrio, a kod ugovora u privredi bez odlaganja.
(2) Prodavac ne odgovara za nedostatke koji se pokažu pošto protekne šest meseci od predaje stvari, izuzev kad je ugovorom određen duži rok.

Ono sto je bitno je da ovo vazi za skrivene nedostatke koji su postojali u trenutku kupovine, a ne za naknadni kvar. E, sad ako postoji neki specijalni zakon u kome je predvidjeno to pravilo o usmenom dogovoru (ja ne znam za to) onda taj zakon vazi
 
Dobro je sto si naveo tu odredbu zakona o obligacionim odnosima.
Svakako da ona predstavlja bolju osnovu za reklamiranje nego usmeni dogovor.
 
pomoc i iskustvo

Proslog ponedeljka, odnesem svoju ati aiw x800 u garanciji posto je prestala da radi, i javi mi se juce covek iz radnje da je sve sto moze da uradi je da je zameni sa 7600gt (znaci bez tjunera, karticu koja inace ima 3god garanciju umesto 1god koliko je imala moja, al garancija ostaje ista), pitam ga jos jednom jel to jedina opcija, on potvrdi to, i ja prihvatim . Danas mi ortak kaze da mogu i pare da trazim nazad u ovakvim situacijama, pa pozovem lepo coveka iz doticne firme on kaze da su vec narucili kartu u zameni i da ne postoji vise mogucnost da mi vrate pare (a inace je kao postojala?).
Sada, mene interesuje jel mogu ja i dalje da trazim pare ili sam pogresio sto sam vec pristao (nisam jos uzeo graficku,posto nije ni stigla) na ovu varijantu, i sta bi trebalo da se desava sa garancijom zbog pomenute razlike?

p.s. Ok znam da sam trebao da procitam garantni list pre nego sto sam ga predao sa grafickom, tako da znam da sam tu pogresio.
 
Poslednja izmena:
Iz lichnih primera..ladno si mogao da trazhish kesh.....Ja sam recimo dobio kesh za mish koji se klackao...i tek onda sam potpisao neki vrag...i onda sam tim keshom mogao da kupim bilo shta....u toj radnji ili nekoj drugoj.
 
Proslog ponedeljka, odnesem svoju ati aiw x800 u garanciji posto je prestala da radi, i javi mi se juce covek iz radnje da je sve sto moze da uradi je da je zameni sa 7600gt (znaci bez tjunera, karticu koja inace ima 3god garanciju umesto 1god koliko je imala moja, al garancija ostaje ista), pitam ga jos jednom jel to jedina opcija, on potvrdi to, i ja prihvatim . Danas mi ortak kaze da mogu i pare da trazim nazad u ovakvim situacijama, pa pozovem lepo coveka iz doticne firme on kaze da su vec narucili kartu u zameni i da ne postoji vise mogucnost da mi vrate pare (a inace je kao postojala?).
Sada, mene interesuje jel mogu ja i dalje da trazim pare ili sam pogresio sto sam vec pristao (nisam jos uzeo graficku,posto nije ni stigla) na ovu varijantu, i sta bi trebalo da se desava sa garancijom zbog pomenute razlike?

p.s. Ok znam da sam trebao da procitam garantni list pre nego sto sam ga predao sa grafickom, tako da znam da sam tu pogresio.

Apsolutno bi jedina opcija u ovom slucaju bila vracanje celokupne svote novca.
Isti uredjaj nemaju, a ne nude ti uredjaj koji je slicnih funkcija.
Ukoliko bi ti dali uredjaj koji prevazilazi vrednost tvog uredjaja to bi bio jedini faktor koji bi bio prihvatljiv.
Ovako im ostaje jedino vracanje novca.
 
Proslog ponedeljka, odnesem svoju ati aiw x800 u garanciji posto je prestala da radi, i javi mi se juce covek iz radnje da je sve sto moze da uradi je da je zameni sa 7600gt (znaci bez tjunera, karticu koja inace ima 3god garanciju umesto 1god koliko je imala moja, al garancija ostaje ista), pitam ga jos jednom jel to jedina opcija, on potvrdi to, i ja prihvatim . Danas mi ortak kaze da mogu i pare da trazim nazad u ovakvim situacijama, pa pozovem lepo coveka iz doticne firme on kaze da su vec narucili kartu u zameni i da ne postoji vise mogucnost da mi vrate pare (a inace je kao postojala?).
Sada, mene interesuje jel mogu ja i dalje da trazim pare ili sam pogresio sto sam vec pristao (nisam jos uzeo graficku,posto nije ni stigla) na ovu varijantu, i sta bi trebalo da se desava sa garancijom zbog pomenute razlike?

p.s. Ok znam da sam trebao da procitam garantni list pre nego sto sam ga predao sa grafickom, tako da znam da sam tu pogresio.
Ako sam ukapirao boldovani deo, oni tebi daju godinu dana garanciju iako nova graficka ima 3 godine (kad se kupuje). Ako je tako, to ne bi smeli da rade. Graficka koju dobijas u zamenu mora imati garanciju kao da je kupljena (a ne zamenjena).
Ako ti je naglasio da je zamena jedina opcija (odnosno ako te nije upozorio da imas i pravo na povracaj novca), onda ne moras da prihvatis zamenu.
U svakom slucaju imas broj inspekcije (negde na pocetku ove teme), pa konsultuj i njih.
 
Pa valjda kad zamene karticu ostaje stara garancija (ne produzava se,i to bi meni bilo ok da imaju istu), jedino sto je moja kartica imala garanciju 1 god (preostalo oko 7meseci), a ova nova bi trebalo da ima tri godine,inace. On mi kaze da se nastavlja stara garancija znaci tih oko 7 meseci, za tu novu.
U svakom slucaju hvala na odgovoru.
 
On mi kaze da se nastavlja stara garancija znaci tih oko 7 meseci, za tu novu.
To nikako. Garancija (garantni list) vazi samo za proizvod za koji je izdana, nestankom tog proizvoda i garantni list prestaje da vazi (vazi i obratno, ako je tvoja imala 3 godine, a zamena 1, onda je nova garancija 1 godina). Garancija se vezuje za proizvod, a ne za kupca ili prodavca.
 
Hvala na pomoci zvacu izjutra trzisnu pa cu se raspitati kod njih.
 
Uh...da ne trazim sluchaj kroz svih 5 strana...

Elem, kupio sam kabl, koji u startu nije ispravan...imam fiskalni rachun, ali naravno, nikakvu garanciju, ko to josh pishe na kabl...Imam li sa njim 6 meseci garanciju, u sluchaju kvara, ili moram u roku od 7 dana da ga odnesem na povracaj novca (kako me prodavac ubedjuje), pa se sve posle 7 dana apsolutno ne rachuna, tj nemam nikakva prava?

dakle, kabl je u pitanju, ne monitor, a sad, kabl mi nije hitan, ali da idem zbog 300 dinara na skroz drugi kraj beograda....gorivo me toliko koshta :(
 
zvao trzishnu, i tih 7 dana koje pominje, apsolutno nema nikakve veze s mozgom...kako reche prodavac "prochitao sam i ja zakon"...Namerno cu otici za 10 dana, pa ak` nece da zamene/povrate novac, eto me sa trzishnom...nek` se nauche da nije lepo lagati ....
 
marko, bas kao sto kaze zakon, za robu za koju se ne izdaje racun, vazi garancija od 6 meseci. samo napred u nameri, verujem da ces uspeti. pozdrav!
 
da li neko moza da mi kaze sta se radi kada se roba kupi u Metrou a jedini servis je u BGD-Surcin.konkretno crko mi je kompresor posle 2 sata rada i idem sutra u Metro da vidim sta ce reci.sta se radi u mom slucaju tj. ja SAM iz Backe Palanke i treba o bi da idem do Surcina u ovlasteni servis pa da cekam da ga poprave pa onda opet u Surcin da ga podignem.ko ce da plati moje izgubljeno vreme i troskove puta
 
Nazad
Vrh Dno