Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Bez navodjenja razloga - da, ali samo ako je proizvod kupljen na daljinu u periodu ne većem od 14 dana, a ne i neposredno.

Ako si nešto pazario lično u prodavnici i ispravno je sve vreme do kada želiš da ga vratiš prodavcu samo zbog vraćanja - to zakon ne predvidja i trgovac nije u obavezi da primi proizvod nazad i vrati plaćeni iznos ili da zamenu.
 
Hm, a ko je onda nadležan da to sprovede u delo u slučaju spora? Opet sud? Recimo u slučaju neupućenog trgovca koji ne želi da u okviru tih 14 dana uzme robu nazad i vrati keš? Šta kupac tada da radi?
Ocigledno nista, taj rok ce debelo da istekne dok trgovac odugovlaci sa negativnim odgovorom i dok ti pokusavas da preduzmes neku pravnu akciju.
Potpuno obesmisljeno
 
Bez navodjenja razloga - da, ali samo ako je proizvod kupljen na daljinu u periodu ne većem od 14 dana, a ne i neposredno.

Ako si nešto pazario lično u prodavnici i ispravno je sve vreme do kada želiš da ga vratiš prodavcu samo zbog vraćanja - to zakon ne predvidja i trgovac nije u obavezi da primi proizvod nazad i vrati plaćeni iznos ili da zamenu.

Pa da, tako sam i rekao, baci pogled na post #1132.
 
Može li jedno pitanje (izvinjavam se ako je bilo sličnih situacija, ali baš je hitno u principu, a nemam vremena da listam 46 strana teme):

Poznanik je uzeo konfiguraciju u Big Apple-u, koji se u međuvremenu zatvorio. Garancija na konfiguraciju je 2 godine, i u garantnom listu piše "prodavac: Big Apple, davalac garancije CT Computers". Nazovemo danas CT Servis, i oni kažu da nisu zaduženi za to, već Big Apple.

Zvao sam pokret za zaštitu potrošača da se raspitam - ali tamo se niko ne javlja.

Na 988 su nam, kad smo tražili broj tržišne inspekcije davali telefone pomoćnika ministra ?!?!?!?! i ljudskih resursa?!?!?!
 
Može li jedno pitanje (izvinjavam se ako je bilo sličnih situacija, ali baš je hitno u principu, a nemam vremena da listam 46 strana teme):

Poznanik je uzeo konfiguraciju u Big Apple-u, koji se u međuvremenu zatvorio. Garancija na konfiguraciju je 2 godine, i u garantnom listu piše "prodavac: Big Apple, davalac garancije CT Computers". Nazovemo danas CT Servis, i oni kažu da nisu zaduženi za to, već Big Apple.

Zvao sam pokret za zaštitu potrošača da se raspitam - ali tamo se niko ne javlja.

Na 988 su nam, kad smo tražili broj tržišne inspekcije davali telefone pomoćnika ministra ?!?!?!?! i ljudskih resursa?!?!?!

telefon Centra za zaštitu potrošača 0800-103-104 ( besplatna linija). Da li zvao ovaj broj?
 
Ne, sutra ću. Dali su mi sa 988 neki broj Pokreta za zaštitu potrošača koji počinje na 7xxx
 
Koji je čovek maler....

Na garanciji je video da mu je baš DANAS isticala garancija.

Poručio sam mu da, dok iscima inspekciju, pa dok se ovi u CT servisu smiluju da prihvate napajanje, već će proći jedan dan i garancija će isteći.

I dalje ne verujem u ovu stvar: na garanciji stoji lepo: prodavac - Big Apple, davalac garancije - CT Computers, i u CT servisu s' punim pravom kažu da nemaju ništa s' time?


Šta je sa onim pričama da je uvoznik zadužen za proizvod ako propadne radnja? Znam da je toga bilo dosta nakon pucanja Eurolinka.
 
Ne pričam napamet :)
Ja sam bio republički tržišni inspektor a sada sam inpektor unutrašnje kontrole republičke tržišne inspekcije. U prevodu : pre sam kontrolisao trgovce a sada inspektore. Nas ima samo 10 za celu Srbiju i navodno smo najbolji inspektori. Ako ja napišem, moj savet ti je da prihvatiš a da me ne optužuješ da pričam napamet.
Da ne bih ponavljao, kopiram jedan moj odgovor u jednoj drugoj temi:
"Minimalna zakonska garancija je bila 6 meseci do 31.12.2010 a sada je 2 godine. Danas je kupac u pravu prvih 6 meseci tj. pretpostavka nesaobraznosti robe je na strani kupca i kupac u prvih 6 meseci od kupovine nije u obavezi da dokazuje svoju krivicu za nedostatke na artiklu tj. pretpostavka je da je nesaobraznost robe postojala u momentu kupovine. Međutim, ukoliko vas prodavac odbije u reklamacionom roku onda nemate više našu zaštitiu (republička tržišna inspekcija) već svoja prava možete isključivo tražiti na sudu. Tržišni inspektor proverava da li je kupcu poslat odgovor u roku od 15 dana (rok nije više 8 dana) i ukoliko je tako, tu je kraj priče za inspektora, koji nije ovlašćen da osporava razloge odbijanja reklamacije."

E sad ostaje da sudovi to resavaju u roku od 20 minuta, jer se moze, a ne da razvlace to na par meseci.
 
Koji je čovek maler....

Na garanciji je video da mu je baš DANAS isticala garancija.

Poručio sam mu da, dok iscima inspekciju, pa dok se ovi u CT servisu smiluju da prihvate napajanje, već će proći jedan dan i garancija će isteći.

I dalje ne verujem u ovu stvar: na garanciji stoji lepo: prodavac - Big Apple, davalac garancije - CT Computers, i u CT servisu s' punim pravom kažu da nemaju ništa s' time?


Šta je sa onim pričama da je uvoznik zadužen za proizvod ako propadne radnja? Znam da je toga bilo dosta nakon pucanja Eurolinka.
član 54. stav 8. ZZP
"Zа obаveze trgovcа koje nаstаnu usled nesаobrаznosti robe, proizvođаč se premа potrošаču nаlаzi u položаju jemcа."
 
Cisto da pitam, kupio sam TV pre nekih 6 meseci. TV je isao vec dva puta u servis po 45 dana i svaki put kada je dosao sa servisa pokvario se u roku od 10 min. Juce me zvali iz prodavnice da ga pokupim posle 37 dana cekanja, ja ga lepo donesem kuci upalim, radi on tako 5 min i crkne opet (znaci vec treci put). Da li ja imam pravo da trazim nov televizor ili povracaj novca, ili mi samo ostaje da ga opet salju u servis i tako cekam 45 dana da bi se posle opet pokvario?
 
Ako imas fotoaparat, snimi sta se desava. Onda lepo idi u servisu, pokayi njima snimak i reci njima da ne zelis novu nego samo da ti poprave televizor. Kada te zovu da ga pokupis, trazi na licu mesta da bude ukljucen 15 minuta, pa ces videti...ako radice, onda moguce da nesto kod tebe nije ok, ako NECE da radi, trazi odmah zamenu ili pare nazad, ako nece, reci im slobodno da zvaces inspekciju...krastavac, drugacije to ne ide nazalost...
 
Ne pričam napamet :)
Ja sam bio republički tržišni inspektor a sada sam inpektor unutrašnje kontrole republičke tržišne inspekcije. U prevodu : pre sam kontrolisao trgovce a sada inspektore. Nas ima samo 10 za celu Srbiju i navodno smo najbolji inspektori. Ako ja napišem, moj savet ti je da prihvatiš a da me ne optužuješ da pričam napamet.
Da ne bih ponavljao, kopiram jedan moj odgovor u jednoj drugoj temi:
"Minimalna zakonska garancija je bila 6 meseci do 31.12.2010 a sada je 2 godine. Danas je kupac u pravu prvih 6 meseci tj. pretpostavka nesaobraznosti robe je na strani kupca i kupac u prvih 6 meseci od kupovine nije u obavezi da dokazuje svoju krivicu za nedostatke na artiklu tj. pretpostavka je da je nesaobraznost robe postojala u momentu kupovine. Međutim, ukoliko vas prodavac odbije u reklamacionom roku onda nemate više našu zaštitiu (republička tržišna inspekcija) već svoja prava možete isključivo tražiti na sudu. Tržišni inspektor proverava da li je kupcu poslat odgovor u roku od 15 dana (rok nije više 8 dana) i ukoliko je tako, tu je kraj priče za inspektora, koji nije ovlašćen da osporava razloge odbijanja reklamacije."

Da li znas kako je u zemljama EU ?
Zasto je ovde najlakse sve poslati na sud, u kojem se odluka ceka ko zna koliko ? Zar nije jednostavnije, rasteretiti sudije i Vama prebaciti deo koji oni rade?
Da li roba koja udje u Srbiju neko od Vasih proverava u smislu kvaliteta. Da li firma koja uveze neki uredjaj mora da ima ovlascenog servisera, a da se isti obaveze da ce raditi servisiranje majmanje dok traje garancija ?
 
Da li firma koja uveze neki uredjaj mora da ima ovlascenog servisera, a da se isti obaveze da ce raditi servisiranje majmanje dok traje garancija ?


Koliko znam, moraju da imaju obezbedjen servis najmanje 7 godina od prestanka uvoza doticne stvari (bar je tako nesto bilo u SFRJ).
 
Da li znas kako je u zemljama EU ?
Zasto je ovde najlakse sve poslati na sud, u kojem se odluka ceka ko zna koliko ? Zar nije jednostavnije, rasteretiti sudije i Vama prebaciti deo koji oni rade?
Da li roba koja udje u Srbiju neko od Vasih proverava u smislu kvaliteta. Da li firma koja uveze neki uredjaj mora da ima ovlascenog servisera, a da se isti obaveze da ce raditi servisiranje majmanje dok traje garancija ?

U našoj zemlji su zakoni pisani tako da se maksimizuje korupcija. Inspektor, lepo nema nadležnosti pa ne mora da radi "za džabe", ali ako ga podmažeš rešiće ti reklamaciju za 2 minuta jer ako se "zainati" naćiće bilo kom prodavcu neki već razlog da ga kazni i pripretiće mu tipa "reši ovu reklamaciju ili da pišemo što ovde nisi istakao cenu...". :)
 
Poslednja izmena:
U našoj zemlji su zakoni pisani tako da se maksimizuje korupcija. Inspektor, lepo nema nadležnosti pa ne mora da radi "za džabe", ali ako ga podmažeš rešiće ti reklamaciju za 2 minuta jer ako se "zainati" naćiće bilo kom prodavcu neki već razlog da ga kazni i pripretiće mu tipa "reši ovu reklamaciju ili da pišemo što ovde nisi istakao cenu...". :)


Pa da l' se vise isplati tebi da "podmazes" inspektora ili prodavcu?
 
Pa da l' se vise isplati tebi da "podmazes" inspektora ili prodavcu?
Polazim od sebe pa ne mogu da "progutam" tu priču.-...Ja sam tolike godine radio terensku kontrolu i nikada me niko nije "podmazao", kako vi navodite. Nije mi jasno odakle vam te informacije za inspektore.... Meni vaša priča zvuči kao naučna fantastika.Svida slušam te priče a niko da kaže da je nekom inspektoru dao novac ili obećao neku uslugu a da mu ovaj reši neku reklamaciju tj. pomogne u tome i sl.... Ispada da je RTI po vama komplet korumpirana. :wall: Obzirom da su moje nadležnosti u pitanju, molim da mi na PM pošaljete argumentovane podatke o korupciji nekog inspektora i ja ću postupati u skladu sa svojim ovlašćenjima inspektora unutrašnje kontrole. A imate na internetu i broj telefona gde možete da prijavite nezakonito ponašanje inspektora: 0800102101. Ukoliko toga nema, molio bih da ne pišete u ovom maniru jer je fama teška zabluda najčešće.
 
Poslednja izmena:
Pa da l' se vise isplati tebi da "podmazes" inspektora ili prodavcu?

Prodavac može da ponudi više, ali sa druge strane kupci su daleko brojniji, te je računica prosta. Ali verujem da ima i jednog i drugog... Pre neki dan sam bio kod (državnog) lekara. Iza doktora još jedan sto, naređano u ukrasnim kesama čokolade, kafe, rakije, voća... Ja bih bar sklonio to negde dole da se ne vidi, ali je verovatno logika "treba da se vidi i da se zna da moraš da doneseš punu kesu nečega ako očekuješ da budeš pregledan kako treba". I onda u vestima "siledžije napadaju zdravstvene radnike koji rade za mizernu platu i bla bla..." Tako je u svim sferama ovde, nažalost, dok ne podmažeš ili ne uhvatiš za gušu, često nema šanse da ti ovi koji rade za državu reše bilo šta.
 
Poslednja izmena:
Polazim od sebe pa ne mogu da "progutam" tu priču.-...Ja sam tolike godine radio terensku kontrolu i nikada me niko nije "podmazao", kako vi navodite. Nije mi jasno odakle vam te informacije za inspektore.... Meni vaša priča zvuči kao naučna fantastika.Svida slušam te priče a niko da kaže da je nekom inspektoru dao novac ili obećao neku uslugu a da mu ovaj reši neku reklamaciju tj. pomogne u tome i sl.... Ispada da je RTI po vama komplet korumpirana. :wall: Obzirom da su moje nadležnosti u pitanju, molim da mi na PM pošaljete argumentovane podatke o korupciji nekog inspektora i ja ću postupati u skladu sa svojim ovlašćenjima inspektora unutrašnje kontrole. A imate na internetu i broj telefona gde možete da prijavite nezakonito ponašanje inspektora: 0800102101. Ukoliko toga nema, molio bih da ne pišete u ovom maniru jer je fama teška zabluda najčešće.

Tačno je, pišem napamet, sa RTI nisam imao konkretan slučaj - to jasno i kažem, ali jesam sa pandurima, medicinskim osobljem, opštinarima itd. :)
 
ZA VENDORE UKAZUJEM NA SLEDEĆE:
OBZIROM NA EKSPANZIJU KUPOVINE NA DALJINU (ON LINE) OBRATITE PAŽNJU NA SLEDEĆI ČLAN ZZP:
Člаn 31.
Trgovаc je dužаn dа potrošаču predа obrаzаc zа jednostrаni rаskid ugovorа nа dаljinu i ugovorа koji se zаključuju izvаn poslovnih prostorijа i obаveštenje o:
1) nаzivu, аdresi i аdresi elektronske pošte trgovcа nа koje potrošаč dostаvljа obrаzаc zа jednostrаni rаskid ugovorа;
2) prаvu potrošаčа nа jednostrаni rаskid ugovorа nа obrаscu zа jednostrаni rаskid ugovorа nа trаjnom nosаču zаpisа (trаjnom medijumu):
(1) kod ugovorа zаključenih izvаn poslovnih prostorijа, u roku od 14 dаnа od dаnа kаdа je potrošаč potpisаo porudžbenicu;
(2) kod ugovorа nа dаljinu, u roku od 14 dаnа od dаnа kаdа je robа dospelа u držаvinu potrošаčа, odnosno trećeg licа koje je odredio potrošаč, а koje nije prevoznik;
......................................................................................................
.........................................................................................................

3) nаčinu i roku zа vrаćаnje isporučene robe i povrаćаju novcа, kod ugovorа o prodаji robe;
4) kod elektronske trgovine, dа potrošаč može dа popuni i podnese obrаzаc zа rаskid ugovorа iz stаv 1. ovog člаnа u elektronskoj formi, nа veb strаnici trgovcа, i dа će mu trgovаc poslаti elektronskom poštom, bez odlаgаnjа, potvrdu o prijemu popunjenog obrаscа zа rаskid ugovorа;
5) mogućnosti upotrebe obrаscа zа jednostrаni rаskid ugovorа iz stаvа 1. ovog člаnа;
6) činjenici dа se povrаćаj robe od strаne potrošаčа u roku u kome se može jednostrаno rаskinuti ugovor smаtrа blаgovremenom izjаvom o rаskidu ugovorа.
Bližu sаdržinu obrаscа zа jednostrаni rаskid ugovorа nа dаljinu i ugovorа koji se zаključuju izvаn poslovnih prostorijа propisuje ministаr nаdležаn zа poslove zаštite potrošаčа (u dаljem tekstu: ministаr).
Znači, do donošenja podzakosnkog akta (pravilnika) moraćete sami da sačinjavate ovaj obrazac u skladu sa ZZP.
 
Poslednja izmena:
A kako se zove ta inspekcija gde se prijavljuju neke nepravilnosti ili kada ispadne neko kocenje sa reklamacijom i to.
Koga treba zvati onda??? Recimo kupis nesto i ne radi ti kako treba i oni nece da zamene nego nude neke ******ske stvari koje ti ne bi pale napamet da kupis.
Kome se obratiti tada???
Trzisna inspekcija???....????
I forumi treba da paze sa predlozima gde kako sta, za stvari u koje nisu sigurni jel mogu da uvale neku firmu u ******, neko ce kao ja isterati stvar do kraja.
Nece se zavrsiti cutanjem ili kupovinom novog dela sigurno.
 
Poslednja izmena:
Nasao sam broj. Nisam bio siguran koji je.
Nikada mi tako nesto nije trebalo a nadam se i da nece trebati.
 
Da li treba da ja iskopiram za sebe primerak garancije i racuna pre nosenja na reklamaciju???
Ako ostaje njima racun i garancija da imam kod sebe. Kako ce oni da pamte bas ko je doneo napajanje.
I ako bude trebalo nedelju dve dana da se ceka na donosenje novog kako ja da traim posle ako nemam kopiju ili da njima dam kopiju???
Komplikacije samo kada te snadje nesreca sa komponentama.
 
Dark Side, imam neka pitanja:

1. Pošto se reklamacija sada obavlja u prodavnici/prostoru u kom je roba kupljena, tj. usluga izvršena/ugovorena, šta se dešava kada se lokacija prodavnice promeni (ok, ovo i nije neko pitanje, ali je usputni dodatak na drugi, važniji deo ->) ili kad prodavnica prestane sa radom uopšte?
2. I još, ako ista firma ima druge prodavnice u istom naselju (ili čak nekom drugom, nevažno), da li je ispravno i legitimno da u nekoj od njih ostvarim pravo na garanciju i da li su u zakonskoj obavezi da tamo prihvate tu obavezu? (kapiram da - da, ali bih ipak definitivnu potvrdu ili negiranje)
3. Nadovezivanje na prvo pitanje: ako se radnja zatvori, firma prestane da postoji i nema druge prodavnice, a garantni rok još nije istekao, da li mogu da se obratim proizvodjaču tj. uvozniku koji je naveden u garantnom listu ili na nekoj deklaraciji i da li je u obavezi da mi izadje u susret, odnosno da uzme na sebe obavezu garancije?
 
Poslednja izmena:
Dark Side, imam neka pitanja:

1. Pošto se reklamacija sada obavlja u prodavnici/prostoru u kom je roba kupljena, tj. usluga izvršena/ugovorena, šta se dešava kada se lokacija prodavnice promeni (ok, ovo i nije neko pitanje, ali je usputni dodatak na drugi, važniji deo ->) ili kad prodavnica prestane sa radom uopšte?
2. I još, ako ista firma ima druge prodavnice u istom naselju (ili čak nekom drugom, nevažno), da li je ispravno i legitimno da u nekoj od njih ostvarim pravo na garanciju i da li su u zakonskoj obavezi da tamo prihvate tu obavezu? (kapiram da - da, ali bih ipak definitivnu potvrdu ili negiranje)
3. Nadovezivanje na prvo pitanje: ako se radnja zatvori, firma prestane da postoji i nema druge prodavnice, a garantni rok još nije istekao, da li mogu da se obratim proizvodjaču tj. uvozniku koji je naveden u garantnom listu ili na nekoj deklaraciji i da li je u obavezi da mi izadje u susret, odnosno da uzme na sebe obavezu garancije?

1.na ovo pitanje sam odgovorio kada sam pisao član 54. stav 8. ZZP
"Zа obаveze trgovcа koje nаstаnu usled nesаobrаznosti robe, proizvođаč se premа potrošаču nаlаzi u položаju jemcа." A ukoliko privredni subjekt nije prestao sa radom, već samo "ugasio" baš tu prodavnicu gde si ti kupio, onda reklamiraš u prodavnici gde je adresa sedišta firme ili u dogovoru sa trgovcem... Dužan je da reklamaciju uzme u obzir, u svakom slučaju.
2. već si odgovorio..... :)
3. ovde je odgovor kao i u pitanju broj 1.

Za sve kolege na ovom forumu:
Pažljivo pročitajte moje odgovore u ovoj temi a u toku poslednjeg meseca.... Tu je odgovor i na vaše pitanje....
 
Poslednja izmena:
Kako imam jednu nedoumicu, izgleda da sam na pravom mestu...

Naime kupio sam izvesni HP ketridz (344 kolor), zar on ne bi trebao da ima garanciju 1g ili se varam. Zanima me posto je izgleda poceo da pokazuje znake elekronske neispravnosti
 
ako je kupljen posle 01.01.2011. onda ima garanciju od 2 godine
 
Nazad
Vrh Dno