Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

proizvodjac sigurno ne daje novi monitor sa 15 dana garancije. znaci uvoznik ce za pokvareni (ako je jos pod proizvodjackom garancijom) dobiti novi, sa punom novom garancijom.
 
proizvodjac sigurno ne daje novi monitor sa 15 dana garancije. znaci uvoznik ce za pokvareni (ako je jos pod proizvodjackom garancijom) dobiti novi, sa punom novom garancijom.

Ovo je oblast od koje živim. Ako nekoga zanima, stvari stoje malo drugačije:

U 99% slučajeva proizvođač vraća novac koji je distributer dao za taj uređaj. Slanje na daleki istok, popravka i vraćanje nazad bi koštali više od monitora. Takođe, gotovo niko od proizvođača (čast Intelu i nekolicni drugih) uopšte nema lager za reklamacije.

I kad šalju nov uređaj (Intel serverske komponente npr.) garancija se ne produžava, bez obzira šta naš zakon o tome rekao.

Zamena komad za komad nije praksa naročito u situacijama kad je uređaj pred istek garantnog roka. Tada se ogromna većina neispravne robe popravlja u domaćim "ovlašćenim" ili ovlašćenim servisima ili proizvođač pošalje (ozbiljno govorim) crkavicu distributeru da sa tim novcem "razreši" kupca.

Najčešća praksa je da sam proizvođač prilikom sklapanja ugovora o distribuciji garantuje fond za RMA kojim pokriva trošak menjanja neispravnih komponenata. Ovaj frond se izražava u procentima od ukupne finansijske vrednosti koja je plaćena samom proizvođaču. Takođe, praksa je da je ovaj procenat dosta manji od realno očekivanog broja pokvarenih uređaja.

Ako ima zainteresovanih mogu i detaljnije :)
 
pa ako proizvodjac da novac distributeru u zamenu za vracen pokvaren uredjaj zasto onda distributer taj novac ne prosledi sve do kranjeg kupca nego ga zavitlavaju?
 
pa ako proizvodjac da novac distributeru u zamenu za vracen pokvaren uredjaj zasto onda distributer taj novac ne prosledi sve do kranjeg kupca nego ga zavitlavaju?

Ima više razloga:
- Iznosi se razlikuju - proizvođač vraća novac bez zarade distributera, troškova prevoza (carina, prevoz, ležarina, utovari/istovari, atesti itd.), poreza... spisak ide rastućim redosledom. To se evidentno razlikuje od one cene koju krajnji korisnik realno plaća. Uzgred, najviše kajmaka uzme država a od nje je samo u teoriji moguće naplatiti povraćaj pdv-a :)
- Kada proizvođač "vraća" novac najčešće izdaje "kredit notu" distributeru. Za tu kredit notu distributer može da kupi nešto drugo ili da smanji svoje dugovanje kod tog proizvođača. Naglašavam da je iznos uvek opada kako teče garantni rok. Tako će dan pred istek garancije knjižno razduženje (jer pravih para nema ni od korova) uvek biti manje od onoga kad je u pitanju uređaj koji je DOA (dead on arrival).
- Razlika u datumima - proizvođačka garancija traje od izlaska proizvoda iz njihovih pogona. Prema tipu ugovora (ili poslovnom politikom proizvođača) rok početka važenja garantnog roka može biti vezan za fakturu distributera ka kupcu (računajte da distributeri ne bi smeli da imaju maloprodaje pa ovde dobijamo još jedan krug koji usporava proces i ne može biti 1:1 pokriven garancijom).

Ovde ponekad imamo izuzetke od opisanih pravila (pravila su iz prakse, ne zakona, da ne bude nepotrebne galame :) ). To su prvenstveno lokalne kancelarije, predstavništa velikih proizvođača, koje, ako postoje na našem tržitu, moraju da posluju po našim zakonima. U takvim situacijama se proizvođači štite od šarenila zakona (100 zemalja 100 različitih zakona a samo par fabrika) tako što lokalne kancelarije nemaju direktnu vezu sa samom robom ali istovremeno pomažu u, na primer, nadzoru lokalnih ovlašćenih servisa. Samo u tim slučajevima povraćaj robe i, eventualno, para ne ide, malte ne, u potpunosti na štetu distributera.

E sad, pre nego što rasplačem nekoga, nije toliko strašna situacija za distributere. Neka, pomalo uopštena, statistika kaže da procenat kvarova "brendirane" IT opreme se kreće od 2-7% U ovu veću brojku spadaju samo pojedine serije. Najčešće brojke su oko 3-4%. Od toga proizvođači pokrivaju 1-2% pa je ukalkulisani gubitak na neispravnim komponentama relativno kontrolisan.

Mogu i od ovoga detaljnije :)
 
Poslednja izmena:
Može li neko da mi kaže da li mogu ostvariti garanciju kod uvoznika na osnovu serijskog broja matične ploče? Zvao sam D...L.., ali servis kaže da moram imati garantni list...
 
naravno da se iznosi razlikuju, ali kada si bio faca da zaradis na tome budi faca do kraja i vrati iz svog dzepa razliku :)

znaci distributer za taj novac moze da uzme takav isti recimo monitor (stari model i sigurno je jeftiniji nego sto je kostao kada ga je prvi put uzeo) i da taj novi monitor da kranjem kupcu u zamenu za pokvareni?
 
Mogu i od ovoga detaljnije :)
Slobodno se raspisi, nece niko da se ljuti ;)
Ovo su veoma zanimljive stvari.
@ high1 - bilo je slucajeva da su servisi prihvatali samo serijski broj. Mozda bi mogao da im kazes da nisi ni dobio pisanu garanciju...
 
Poslednja izmena:
Moj odgovor je imao za cilj da objasni trajanje procedure više nego finansijske probleme. Ako ja pošaljem 100 dinara tebi da ti daš Peri 120, neće ti biti milo da to uradiš. Svaka "karika" je na nekom trošku. Čini mi se ponajmanjem distributer. Zbog toga realno najmanje zadržavanje imaš na toj strani (bez obzira kako i šta vama govorili razni). Jednostavno nema potrebe za trošenjem vremena jer je situacija jako prosta. Ništa ne možeš da izbegneš niti da uštediš. Jedina opcija je da se unapred pripremiš (mislim na distributere).

Kada bi se proizvod nalazio na proizvodnim linijama ili na garantnom lageru dugo, to što si pomenuo bi bio slučaj. Distributer bi i za umanjen iznos mogao da kupi odgovarajući proizvod i da ga kupcu kao zamenski. Međutim, to u praksi nije tako. Distributer dobija novac nazad ali po zadatim pravilima. Intel, na primer, uglavnom menja komad za komad ali većina drugih se trudi da rizik "podeli". Neko vreme se proizvod može naći po sve nižoj ceni a onda, kad pad cene dosegne besmisleni nivo obično prestane "podrška" za taj proizvog. To su stvari koje se mogu predvideti i ukalkulisati ali ima opasnih izuzetaka. Zbog takve prakse imate čudne situacije da neki proizvođač/distributer izađe na "zao glas" zbog pojedinih modela u okviru široke game (možda i vrhunskih) proizvoda. Napravite opštu računicu koja vam pokriva reklamacije i sve ostalo i tako radite godinama a onda naleti popularan proizvod sa ogromnim procentom poluispravnih primeraka :) E, tu je ponekad teško biti faca dovoljno brzo.
 
Ljudi, ako imate poznanika ko je kupio LOGITECH MX518 u E*E Computers, molim Vas da me kontaktira podhitno! Ja sam nazalost izgubio fiskalni racuna za misonju i izgleda da je kabl slomljeno negde....
 
Može li neko da mi kaže da li mogu ostvariti garanciju kod uvoznika na osnovu serijskog broja matične ploče? Zvao sam D...L.., ali servis kaže da moram imati garantni list...

E, ovo je, možda, situacija koju sam pomenuo a odnosi se na prisustvo lokalne kancelarije nekog proizvođača. Da bi se, koliko toliko, pomoglo distributerima u borbi protiv polulegalnih uvoznika iste robe prilikom prijema u servis se traži zvanična garancija proizvođača. Isti je brend, pare su otišle na istu adresu u krajnjem slučaju ali roba možda nije išla legalnim putem (ili nije namenjena za to tržište).
Moj savet je da se obratiš prvo firmi gde si kupio komponentu. Ako ne postoji (ali samo u tom slučaju) pošalji mail svim distributerima tog programa sa molbom za pomoć (da oni vide ko je tačno uvezao tu ploču).

Pošalji mi PM ako imaš pitanja koja sadrže ime određene firme.
 
@vaxil
Možeš mi objasniti kako proizvođač ne priznaje garanciju na nov prozvod ? Ne dobija se garancija na fiskalni račun nego na proizvod, svaki priizvod ima svoju garanciju od x godina, ako ti dobiješ nov proizvod on ima svoju garanciju, a ne "nasleđuje" garanciju od neispravnog proizvoda starog npr. 10 meseci. Mislim da bi proizvođač trebalo da se zapita o kvalitetu njegovog proizvoda koji nemože da "izvuče" ni garantni rok.
 
Poslednja izmena:
Ako ja pošaljem 100 dinara tebi da ti daš Peri 120, neće ti biti milo da to uradiš.
Čekaj, da li ti od prodatog primerka daješ 120 dinara snabdevaču ili: 100 njemu, a tebi ostane 20? Valjda svi u lancu vrate onoliko koliko je njihov deo? Da ne spominjemo da je svako taj iznos obrnuo, u proseku, minimalno jedanput do vraćanja kupcu.
 
@vaxil
Možeš mi objasniti kako proizvođač ne priznaje garanciju na nov prozvod ? Ne dobija se garancija na fiskalni račun nego na proizvod, svaki priizvod ima svoju garanciju od x godina, ako ti dobiješ nov proizvod on ima svoju garanciju, a ne "nasleđuje" garanciju od neispravnog proizvoda starog npr. 10 meseci. Mislim da bi proizvođač trebalo da se zapita o kvalitetu njegovog proizvoda koji nemože da "izvuče" ni garantni rok.
Pa to je ono sto mi nije jasno - ako je tako kako ti kazes onda distrubuteri i servisi ne bi imali nijedan razlog da ne izadju u susret ljudima (a pritom i da ispostuju zakon). Mozda na svaki legalno uvezen primerak dodje i odredjeni procenat hardvera koji nema papire pa njih daju u zamenu po potrebi, a svako uskraceno produzenje garancije omogucava da takve proizvode i prodaju kao regularne. Ako je moguce manipulisati serijskim brojevima ovo i nije tako nezamislivo.
 
Čekaj, da li ti od prodatog primerka daješ 120 dinara snabdevaču ili: 100 njemu, a tebi ostane 20? Valjda svi u lancu vrate onoliko koliko je njihov deo? Da ne spominjemo da je svako taj iznos obrnuo, u proseku, minimalno jedanput do vraćanja kupcu.

Obratno RazbojNickče :)
Proizvođač ako dobije neispravan proizvod vraća ceo iznos (u najboljem slučaju) bez troškova prevoza i carine, distributeru.
Distributer, na to što je dobio, dodaje iznos troškova carine i prevoza koje je morao da plati i svoju zaradu i vraća taj iznos svom kupcu. Da skratimo, sledeći u lancu je "maloprodavac", on krajnjem korisniku vraća iznos sa fiskalnog računa. U tom iznosu je i zarada poslednjeg prodavca u lancu i pdv.

Ova procedura povraćaja novca nije prijatna samo zato što traje. Nije reč o tome da iko želi da odyebe kupca. Svi vrate koliki je njihov deo ali da li maloprodaja treba da razduži kupca od svog novca pa da čeka distributera (ili proizvođača) ili distributer treba da razduži maloprodaju od svog novca pa da čeka proizvođača? Koga god da pitaš u ovom lancu rećiće ti ono što ga boli. Svi na kraju plate svoje, bar je zakon prilično jasan po tom pitanju i nije fora u tome da iko beži samo je pitanje ko tu koga treba da finansira dok ne dođe do "zatvaranja kruga".

Pomenuo sam sve ovo da bih onima koji ne znaju dočarao kako procedura otprilike izgleda. Čini mi se da nema potrebe za mnogo "hejta" u odnosu kupac-prodavac. Kupovinom bilo čega pristajemo na neke uslove. Što više poznajemo onu drugu stranu lakše će nam biti da se sa istima dogovorimo (na primer: meni do sada niko nije odbio opciju da mi da neki proizvod na korišćenje dok se ne reši moja reklamacija)

A to oko okretanja celog iznosa do vraćanja kupcu je drastično drugačije u praksi. Proširićemo previše temu ali ako je prosečno vreme naplate potraživanja u Srbiji preko 75 dana o kakvom "okretanju" para tu može da se priča? :) O ovome možemo u kafani da ne popijemo žuti karton ili isključenje.
 
Objašnjenje je ok da shvatimo kako to funkcioniše. Da li potrošač treba time da se opterećuje ? Mislim da ne. Zamenom proizvoda za novi, potrošač treba da dobije novu garanciju koja ide uz novi proizvod. Kako će to maloprodaja da reguliše sa svojim dobavljačem, a on sa uvoznikom ne treba da interesuje kupca.
 
Obratno RazbojNickče :)
Proizvođač ako dobije neispravan proizvod vraća ceo iznos (u najboljem slučaju) bez troškova prevoza i carine, distributeru.
Distributer, na to što je dobio, dodaje iznos troškova carine i prevoza koje je morao da plati i svoju zaradu i vraća taj iznos svom kupcu. Da skratimo, sledeći u lancu je "maloprodavac", on krajnjem korisniku vraća iznos sa fiskalnog računa. U tom iznosu je i zarada poslednjeg prodavca u lancu i pdv.

Ova procedura povraćaja novca nije prijatna samo zato što traje. Nije reč o tome da iko želi da odyebe kupca. Svi vrate koliki je njihov deo ali da li maloprodaja treba da razduži kupca od svog novca pa da čeka distributera (ili proizvođača) ili distributer treba da razduži maloprodaju od svog novca pa da čeka proizvođača? Koga god da pitaš u ovom lancu rećiće ti ono što ga boli. Svi na kraju plate svoje, bar je zakon prilično jasan po tom pitanju i nije fora u tome da iko beži samo je pitanje ko tu koga treba da finansira dok ne dođe do "zatvaranja kruga".

Pomenuo sam sve ovo da bih onima koji ne znaju dočarao kako procedura otprilike izgleda. Čini mi se da nema potrebe za mnogo "hejta" u odnosu kupac-prodavac. Kupovinom bilo čega pristajemo na neke uslove. Što više poznajemo onu drugu stranu lakše će nam biti da se sa istima dogovorimo (na primer: meni do sada niko nije odbio opciju da mi da neki proizvod na korišćenje dok se ne reši moja reklamacija)

A to oko okretanja celog iznosa do vraćanja kupcu je drastično drugačije u praksi. Proširićemo previše temu ali ako je prosečno vreme naplate potraživanja u Srbiji preko 75 dana o kakvom "okretanju" para tu može da se priča? :) O ovome možemo u kafani da ne popijemo žuti karton ili isključenje.
Kupac troši svoje vreme i novac naporom da izvrši reklamaciju, bilo lično na mestu kupovine ili posredstvom kurira, a da ne zaboravimo i da je lišen upotrebe robe koju je platio za vreme rešavanja reklamacije. I kad kontaktira servis/prodavnicu i pita za stanje svoje reklamacije posle 3 nedelje, a kažu mu da "ništa ne znaju" i sl, naravno da će da počne da mu raste pritisak. Ko će njemu to da nadoknadi? Svi imaju neki gubitak i trošak prilikom reklamacije, od prvog do poslednjeg. Ja imam razumevanja za poteškoće i uvek nastupim lepim, ali se takav stav najčešće shvati kao slabost. Onda počne zavlačenje. Medjutim, čim počneš da dižeš frku i galamu, nekako s esve reši u tren oka. Bilo i, nažalost, biće uvek.

Koliko je prosečno vreme naplate potraživanja u nas - ne znam. Ja sam pričao o obrtu iznosa koji učesnici u lancu prodaje dobiju. Ako im se gro robe reklamira u tih prosečnih 75 dana, onda treba da promene robu kojom trguju, kad već ne mogu da posluju.

Ne brini se za žuti karton, ne bih rekao da ovo pisanje zaslužuje (takve) sankcije :)
 
@Braca

Sad si me tek zbunio. :) Ako je praksa da proizvođač ne menja proizvod za drugi, nego da vraća novac distributeru (bilo keš, bilo kao kredit za kupovinu), a distributer dalje od tog novca kupuje drugi (nov) proizvod koji daje u zamenu kupcu, pa s obzirom da se radi o drugom novom proizvodu, zašto onda garancija ne bi tekla od početka, naručito kada se uzme u obzir da sam proizvođač nije ni svestan razlike između originalno kupljenog proizvoda i onog koji je dat kao zamena jer u oba slučaja od distributera dobija novac (naravno ovo pitanje ne važi za Intel i ostale retke izuzetke koje si pomenuo da menjaju uvek komad za komad robe)?

Edit:
Pročitao sam tvoj post još jednom. Pretpostavljam da je odgovor na moje pitanje to što je RMA fond koji proizvođači daju distributerima veoma tesan, čak i nedovoljan, pa se distributeri od nekih budućih reklamacija (i samim tim novih gubitaka) brane tako što skraćuju garancije za nove proizvode koje daju kao zamenu za neispravne?
 
Poslednja izmena:
Uh, mislim da se nismo razumeli. Baci pogled ponovo na moj post, molim te.
Rekao sam da zbog sporog obrta para (naplata u roku od 75 dana) nije moguće dodatno okretati novac u Srbiji dok traje rešavanje reklamacije (dakle 45 dana). Nema mogućnosti da se na taj način pokrije gubitak ili napravi dodatni profit :)

U potpunosti delim tvoje mišljenje što se doživljaja sa strane kupca. I meni idu na živce razni tretmani koje povremeno dobijam, jako! Ali mi se činilo da, ako znate kako stvari izgledaju sa njihove strane, možete malo manje da trošite živce i eventualno da pritisnete na pravo mesto. Kritikovanje ovog ili onog prodavca/distributera po pitanju rešavanja reklamacija sadrži jedan jako čudan detalj. Mi smo izabrali proizvod ali i prodavca (ultrajeftina garaža umesto radnje, proizvod mnogo jeftiniji nego bilo gde drugde itd.) samim tim učestvujemo u spisku "odgovornih" i tako, po meni treba i da se ophodimo. Počneš normalno, kulturno i ljubazno pa tek ako to ne pomogne kreneš da se paranoišeš i pretiš (pričam iz ličnog iskustva :) )
 
@Braca

Sad si me tek zbunio. :) Ako je praksa da proizvođač ne menja proizvod za drugi, nego da vraća novac distributeru (bilo keš, bilo kao kredit za kupovinu), a distributer dalje od tog novca kupuje drugi (nov) proizvod koji daje u zamenu kupcu, pa s obzirom da se radi o drugom novom proizvodu, zašto onda garancija ne bi tekla od početka, naručito kada se uzme u obzir da sam proizvođač nije ni svestan razlike između originalno kupljenog proizvoda i onog koji je dat kao zamena, s obzirom da u oba slučaja od distributera dobija novac (naravno ovo pitanje ne važi za Intel i ostale retke izuzetke koje si pomenuo da menjaju uvek komad za komad robe)?

Nikome ne treba garancija pa da je utaji i na tome zaradi. Veruj mi da bi se svi distributeri dičili takvim podatkom (da imaju čime). U praksi dobijeni novac najčešće nikakve veze nema sa cenom tog uređaja ili njegovim ekvivalentom nego proizvođači računaju razne amortizacije ili po srpski: koliko bi takav proizvod košta da ga sad neko prodaje, bukvalno! Uz to pitanje kompatibilnosti je mnogo ozbiljnije nego što se forumašima čini. Zamisli da dobiješ ddr3 modul kao rešenje reklamacije za "life-time warranty" ddr400? Ti bi znao šta ćeš sa tim, "Average Joe" ne bi.
Ukratko, nema problema sa zamenom relativno "svežih" proizvoda. Problem nastaje kada je u pitanju artikal star dve-tri godine.
 
Ma sve je to jasno - ali to i nije bilo moje pitanje. :)

Ono što meni nije jasno je zašto distributeri za zamenjene proizvode ne daju novu garanciju ako za njih, i ovako i onako, plaćaju proizvođačima punu cenu - kao za nove proizvode. Jedino objašnjenje koje mi pada na pamet je da tom politikom žele da, što je moguće više, samnje broj reklamacija u budućnosti tj. srpski rečeno da otkače kupca kojem su nekada davno prodali nešto. :)
 
Poslednja izmena:
razmisli samo o jednom delu tvoje rečenice:
"distributeri... da otkače kupca kojem su nekada davno prodali nešto"
Nisu distrubuteri prodali nego maloprodavac :)
Jedino MP ima korist od zadržavanja kupca takvim džentlmenskim ustupkom. Da proizvođačima realno treba mišljenje krajnjeg korisnika imali bi više sevisa i garantni lager.
 
Ok, prodali su mu indirektno. :) I nije džentlmenski ustupak, nego čisto poštovanje zakona, zar ne? :) Ali, ušteda je suština? Svesno kršenje zakona kako bi se smanjio procenat reklamacija u budućnosti što je moguće više, a da pri tom takvu politiku od distributera ne traži ni proizvođač, a ni maloprodaja sa druge strane. Proizvođač je donekle kriv jer ne pokriva RMA fondom 100% reklamacija, ali opet, distributer je taj koji bez obzira na to može razliku u % koju proizvođač ne pokriva da ukalkuliše u krajnju veleprodajnu cenu proizvoda?
 
Poslednja izmena:
Hm, ja mislim da baš do takvog stanja i viđenja dovodi politika proizvođača. Ako bi "prljavi zli" proizvođači imali proizvode da pokriju celo trajanje NJIHOVE garancije (lifetime, 3-4-5godina itd) onda bi distributer bio logistika kao što i jeste i ne bi imao uticaja na bilo šta vezano za reklamaciju.
 
S obzirom da se IT tehnologije veoma brzo menjaju (i to nije novost :)), neralno je očekivati od proizvođača da podrži zamenu neke komponente posle 5 godina. To je nešto što je potpuno jasno i na šta svaki distributer (po mom mišljenju) treba da računa, da odradi statistiku, sve to uračuna u cenu proizvoda. Tako bi dobili nešto skuplje proizvode, a sve bi bilo po zakonu i svi u lancu bi imali mnogo manje nervoze, a naručito krajnji kupac.

Što se tiče lifetime garancija, pitanje je garancija za čijeg života? Jedno od tumečenja je da lifetime znači za života (životnog ciklusa) tog proizvoda - odnosno da garancija važi dok proizvođač proizvodi i/ili daje podršku za određeni proizvod. Drugo tumačenje je da lifetime znači "zauvek". Nemam pojma kako to zakon tretira, ali sve opcije deluju pomalo i logične i nelogične. :) Na kraju krajeva, lifetime obično ide samo na memorije, a zaista su više nego retki slučajevi da RAM otkaže posle 3-4 godine, ako je pre toga radio ispravno. Jedino da bude spaljen strujnim udarom ili overclock silovanjem, što garancija svakako ne pokriva. Sve u svemu, lifetime je više izuzetak nego pravilo, da bi se na njemu gradili bilo kakvi argumenti.
 
Poslednja izmena:
Silno grešiš, sinak :)
Ništa ne sme da utiče na povećanje cene. Jedan dinar je bitna razlika! Toliko je dovoljno da velika većina forumaša (a još veća "običnih korsnika") ode na drugo mesto i kupi neki uređaj i, verovatno, posle kad se nešto pokvari da kuka kako su distributeri ti koji deru, ili maloprodaje ili ko god već.

Cela moja priča je imala za cilj da neko od vas pokuša da zatvori krug i dođe do do tog zaključka, da je pametnije dati neki dinar više i mirnije spavati. Marko, moram priznati da si bio mnogo brži nego što sam očekivao, respect!

Radio sam dugo u firmi koja je imala (i još uvek ima) ekstremno visok cilj - zadovoljstvo kupaca. Veruj mi, takav stav (kvalitet, promptna zamena neispravnih stvari itd.) ni malo ne pomažu u povećanju prodaje! To je u ovoj zemlji više pitanje viteške časti nego pameti. Mislim da upravo mi ovde, kao što savetujemo druge kako da odaberu neku komponentu treba da skrenemo pažnju (onima koji ne znaju) šta sve ulazi u cenu tj. šta sve može da objasni nižu cenu nekog proizvoda.

Zbog prirode posla ne kupujem baš svaki komad hardvera koji koristim. Ono što kupujem pazim gde kupim i to nikad nije najjeftinije. Zauzvrat nemam potrebu da potežem veze (a imam ih), pretim inspekcijom ili bilo šta slično. Ja tako gledam na stvari.

Ko god je kupovao u Metrou zna koliko ima smisla pretiti im inspekcijama ili se natezati po bilo kom osnovu. Takođe, ko je tamo kupovao zna kakvu tehničku podršku ima itd... Nekome je svejedno, nekome nije, to se najbolje vidi u broju postova u ovoj temi. jako malo zadovoljnih :)

Kupujte pametno :)
 
Poslednja izmena:
Nikome ne treba garancija pa da je utaji i na tome zaradi.
Sta radi prodavac sa garantnim listom za taj novi proizvod koji je dat u zamenu? Zguzva i baci?
I sa kojim garantnim listom je pokriven taj zamenjeni proizvod, kad maloprodaja ne sme menjati sadrzinu originalnog garantnog lista koji izdaje proizvodjac?
 
Moje shvatanje je da se garancija ne daje na proizvod već se kupcu garantuje određeni rok od dana kupovine. Znači ako ti zamene proizvod nisu dužni da ti izdaju garantni list sa obnovljenom garancijom koja teče od tog dana već na onolik koliko ti je ostalo od prvobitne kupovine. E sad jedino mi nije najjasnije da li kupac ima pravo da traži novac nazad ako se proizvod pokavari u garantnom roku?

Pošto po zakonu svaka roba može da se vrati u zamenu za dati novac. Znači ako se nešto pokvari a pod garancijom je, da li ja mogu da tražim od prodavca da mi vrati novac jer ne želim više taj proizvod, pod uslovom naravno da do kvara nije došlo mojom krivicom?
 
Garancija se daje na proizvod.
 
Daje se na proizvod ali na određeni rok od datuma kupovine. Ako u zamenu dobiješ novi proizvod to se ne tretira kao da si kupio novi.

Poenta je da se garantni rok vezuje za datum kupovine a ne za proizvod.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno