Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

@schnappy, strasna prica.... :(

e da li ste primetili da fiskalni racuni, potpune izblede posle godinu-dve? Iako se npr drze u kutiju na tamnom mestu?

Zato uglavnom prodavci preporuce da se fiskalni " fotokopira " odmah da kasnije ne bi imao tih problema
 
@schnappy, strasna prica.... :(

e da li ste primetili da fiskalni racuni, potpune izblede posle godinu-dve? Iako se npr drze u kutiju na tamnom mestu?

nazalost ali istina je...

ps: npr., taj na garantni list iz IMTEL na danu kada sam naslikao izgledao kao da je izdato juce....
ps2: na nisamovca stranicu registrovao sam, mozda tamo cu dobiti pomoc, sugestiju....
 
Apropo onoga da po novom zakonu navodno ne moramo da uređaj nosimo sami u servis/uvozniku već sad to treba da uradi za nas prodavac. Važi li to i za uređaje kupljene pre NG :trust:
 
Baš je stari zakon i propagirao da se prigovor po izboru kupca može uputiti u prodajnom mestu ili uz njegovu saglasnost na nekom drugom. Stari zakon je taj koji je eksplicitno ukazivao na opciju koju pominješ. Dok u novom nisam našao ništa o tome. Ima samo ovo:

4. Reklamacija
Član 58.
Potrošač može da izjavi reklamaciju trgovcu, radi ostvarivanja svojih prava iz
člana 54, odnosno člana 56. ovog zakona.
Trgovac je dužan da bez odlaganja, a najkasnije u roku od 15 dana od
prijema reklamacije, odgovori potrošaču, sa izjašnjenjem o podnetom zahtevu i
predlogom njegovog rešavanja.

Stari zakon je po ovom pitanju bio daleko bolji. On kaže :
Član 34.
*******
Prigovor se podnosi u prodajnom objektu u kome je proizvod kupljen, odnosno usluga izvršena, a uz saglasnost potrošača i na drugom mestu koje je za to određeno
 
Poslednja izmena:
Mali dodatak, ne znam da li je bio u prethodnim postovima, ali interesovace vas, cisto da se ne oslanjate suvise na sve te nove zakone o servisu:

1- Po starom zakonu postojao je zakonski rok od 45 dana da se kvar (ako je postojao) otkloni ili se vrsi povrat novca... po novom zakonu, servis je duzan da u roku od 15 dana obavesti kupca o stanju servisirane robe (to je receno) i da kvar otkloni u pristojom roku.... (e to vec nije receno :D)

2- Po starom zakonu roba je mogla da se vrati posle 14 dana ukoliko kupac nije zadovoljan. A ako je kupio pogresnu robu slucajno (ili bilo kojom drugom greskom) moze izvrsiti zamenu ili povrat novca uz posedovanje original ambalaze (malo ostecena kutija, fali par papira ili tako nesto se priznaje). Po novom zakonu, kupac ima 6 meseci rok da vrati robu (to ste napisali i to je jasno)... Medjutim, ono sto se nigde ne navodi i sto je ustvari prava rupa (velika) u zakonu je da kupljeni proizvod mora biti u originalnoj ambalazi, a pri tom mislim na bukvalno sve, folije zastitne preko ekrana i ivica (lap top, monitor, misevi, mobilni telefoni), sve nalepnice, sve etikete... Sistem sa svim instalacijama, Win, Linux)...
Iskreno, koliko vas ima i dalje folije preko telefona koji ste kupili, koliko vas vrsi modifikacije na hardveru koji je kupljen, a da ne pricamo o tome da je 6 meseci sasvim dovoljno vremena za ogrebotinu...

Zakljucak: Zakon je donet da stiti potrosace, ali je isto tako ostavio dovoljno, mozda i previse, prostora IT prodavnicama za manevar...
 
Poslednja izmena:
Iz člana 34 starog zakona o zaštiti potrošača si izostavio bitan deo:

lan 34.
Potroša ima pravo prigovora na kupljeni proizvod ili pruženu uslugu,
za koje se ne izdaje garantni list, zbog nedostataka koji su nastali u roku od šest
meseci od dana kupovine, odnosno izvršene usluge.
Uz prigovor iz stava 1. ovog lana podnosi se raun o kupljenom
proizvodu, odnosno izvršenoj usluzi.
Prigovor se podnosi u prodajnom objektu u kome je proizvod kupljen,
odnosno usluga izvršena, a uz saglasnost potrošaa i na drugom mestu koje je za to
odreeno, licu ovlašenom za prijem prigovora koje mora biti prisutno na tom mestu
tokom radnog vremena.
Ovlašeno lice odluuje o prigovoru istog dana kada je prigovor
podnet, a najkasnije u roku od osam dana od dana podnošenja prigovora.
Prodavac, odnosno davalac usluge je dužan da svojim aktom bliže
utvrdi nain i uslove rešavanja prigovora.

Ali nema svrhe trošiti vreme na zakon koji više ne važi.
 
Ne kaže da može da vrati, već da će, ako roba bude reklamirana, trgovac trebati da dokaže da je roba ispravna. I po starom smo imali 6 meseci za reklamaciju robe koja se izdaje bez garantnog lista.
 
...I po starom smo imali 6 meseci za reklamaciju robe koja se izdaje bez garantnog lista.

Sta znachi ovo konkretno? na primer, imam logitech mx518 mis, znam da je u garanciju 100%, cak imam i garantni list ali nemam fiskalni racun pa se deru da nece primiti misonju na reklamaciju. Po ovom zakonu, oni moraju pogledati misonju iako nemam fiskalni racun? Mada pretpostavim da po serijskom broju moze da se proveri dali je pod garancijom....

ps: ako neko zna kako se to proveri, nek` mi baci pm.
 
sta znaci konkretno da ne moze da zahteva novac ako mu se nudi zamena??!! otkad je ovaj zakon aktuelan, pa majke im u g**vnom IMTEL(igens) ni dan danas nisu mi vratili pare, ja zovem kao neki cigan inspekciju, predajem prijavu(pre mesec dana) i nista, boze gde smo stigli mi u srbiju....


Od 01.01.2011 vazi novi zakon. Po starom ako nisi zadovoljan i ne svidja ti se zamena mozes da dobijes povrat novca, tako je makar kod mene u firmi bilo. Mada cak i kad nam nisu dali novac mi smo razduzili kupca, a posle smo prebijali sa njima.
 
Može da se uradi povraćaj novca i po novom zakonu. Uslovi za to su prilično visoki, ali ne i nedostižni. Detaljno pročitajte:

Правне последице несаобразности
Члан 54.
Ако испоручена роба није саобразна уговору, потрошач има право да захтева од трговца да се отклони несаобразност, без накнаде, оправком или заменом, односно да захтева одговарајуће умањење цене или да раскине уговор у погледу те робе.
Потрошач, на првом месту, може да бира између захтева да се несаобразност отклони оправком или заменом.
Ако отклањање несаобразности у складу са ставом 2. овог члана, није могуће или ако представља несразмерно оптерећење за трговца, потрошач може да захтева умањење цене или да изјави да раскида уговор.
Несразмерно оптерећење за трговца у смислу става 3. овог члана, јавља се ако у поређењу са умањењем цене и раскидом уговора, ствара претеране трошкове, узимајући у обзир:
1) вредност робе коју би имала да је саобразна уговору;
2) значај саобразности у конкретном случају;
3) да ли се саобразност може отклонити без значајнијих неугодности за потрошача.
Свака оправка или замена се мора извршити у примереном року и без значајнијих неугодности за потрошача, узимајући у обзир природу робе и сврху због које ју је потрошач набавио.
Све трошкове који су неопходни да би се роба саобразила уговору, а нарочито трошкови рада, материјала, преузимања и испоруке, сноси трговац.
Потрошач има право да раскине уговор, ако не може да оствари право на оправку или замену, односно ако трговац није извршио оправку или замену у примереном року или ако трговац није извршио оправку или замену без значајнијих непогодности за потрошача.
За обавезе трговца које настану услед несаобразности робе, произвођач се према потрошачу налази у положају јемца.
Потрошач не може да раскине уговор ако је несаобразност робе незнатна.
Права наведена у ставу 1. овог члана, не утичу на право потрошача да захтева од трговца накнаду штете која потиче од несаобразности, у складу са општим правилима о одговорности за штету.
 
@schnappy

Baš mi je krivo zbog napajanja, imao si ekstra napajanje, a od svega toga sad ništa. I pare koje dobiješ maltene ništa ne znače. Sećam se da sam ti preporučio da ga lično pošalješ u Corsair, i tada sam pomislio da ga otkupim od tebe, ali šteta. Samo mogu da ti poželim da se konačno sve završi i da pošteno naplatiš svo to nerviranje i cimanje.
 
@schnappy

Baš mi je krivo zbog napajanja, imao si ekstra napajanje, a od svega toga sad ništa. I pare koje dobiješ maltene ništa ne znače. Sećam se da sam ti preporučio da ga lično pošalješ u Corsair, i tada sam pomislio da ga otkupim od tebe, ali šteta. Samo mogu da ti poželim da se konačno sve završi i da pošteno naplatiš svo to nerviranje i cimanje.

:( hvala...ali za sad izgleda da inspektorima boli uvo za ovaj slucaj...meni se cini da nista ne vredi da sam ih prijavio...
 
Posto je pretpostavljam zakon napisan dosta konfuzno, interesuje me sta trebaju prodavci da rade, da svako od njih unajmi nekog pravnika da im tumaci zakon? Ili mi kao potrosaci da isto unajmljujemo pravnike da proverimo kako nama zakon tumace inspektori?
 
IMa u Beogradjanci kancelarije i telefon za ifnormisanje
Ima telefon inspekcije ...
2 min posla je pozvati i raspitati se oko zakona
 
Zato i pitam, ti o kojima ti pricas su par puta bili na televiziji, i naravno izlupetali se da covek ne poveruje. Ni ova tema ne bi postojala da je sve tako jednostavno.
 
Jel zna svaki vozac i svaki policajac da tumaci zakon o saobracaju ? :)
Ni jedan zakon nije tako jednostavan.
 
Jel zna svaki vozac i svaki policajac da tumaci zakon o saobracaju ? :)
Ni jedan zakon nije tako jednostavan.

Bas je u tome problem - "tumacenje". Samo zato sto niko ne napise konkretno i do detalja, pa svako (od potrosaca do sudije) razlicito/slicno moze da tumaci.
 
Pa i ja sam se nervirao za tumacenje mnogih zakona... Meni je 100% logicno ovako a nekom drugom onako.
Ali ne znam dal je moguce napisati zakon koji je ne dvosmislen svuda :)
 
Pa i ja sam se nervirao za tumacenje mnogih zakona... Meni je 100% logicno ovako a nekom drugom onako.
Ali ne znam dal je moguce napisati zakon koji je ne dvosmislen svuda :)

Moguce je:
Vogons are a fictional alien race from the planet Vogsphere in The Hitchhiker's Guide to the Galaxy. They are employed as the galactic government's bureaucrats. :D
 
Poslednja izmena:
Zakoni se u trecerazrednim zemljama uglavnom i pisu u stilu da su napisani nedoreceno, sa puno nelogicnosti i rupa.
Takodje cesto se desava da se zabranjuje upotreba logike, bilo ona matematicka ili zivotna.

Citavi timovi profesora su unajmljeni i potplaceni da upravo naprave zakon koji nije u interesu vecine vec potencirane manjine.
Takodje vidimo da se i dalje upotrebljavaju prevodi delova Evropskih zakona koji su smisleno netacno prevedeni.

Svrha zakona je da se napisu tacno, detaljno i precizno. Potrebno je da je u zakonu sve logicno i da im je primena logicna.

Na zalost Srbija je zemlja sa najgorom pravosudnom praksom, najgorim pravosudnim sistemom a boga mi i zakoni su nam medju najgorima u svetu.
 
IMa u Beogradjanci kancelarije i telefon za ifnormisanje
Ima telefon inspekcije ...
2 min posla je pozvati i raspitati se oko zakona

I nazovem ja tako TU REPUBLICKU TRZISNU INSPEKCIJU i popricam sa operaterkom koja se javlja na telefon ali koja od svog posla zna samo da bude uljudna i da pita gluposti koje me ne zanimaju, jer zena i svi ostali operatei na 0800-103-104 nisu pravnici i o zakonima nemaju pojma.

Nego ako neko zna na brzinu da mi kaze sta sad biva u mom slucaju i ako moze da navede zakonske clanove , po starom i novom zakonu, kad se dobije posle reklamacije novi proizvod, crkao je nov hdd posle 4 meseca i zamenjen ce biti sa novim, pa me zanima kakvu cu sad garanciju da dobijem. Garantni rok od dana kupovine onog pokvarenog pa narednih 5g ili od dana zamene pa jos 5g.
Nije da mi nesto znace ta 4 meseca al ipak da znam i za ovaj hdd i za nesto drugo u buduce sto bude trebalo reklamirati...
 
Poslednja izmena:
nov uredjaj, nova garancija (njegova)
ne moze garancija od starog da se nastavalja, drugi su serijski brojevi
 
Imaš full garanciju na novi proizvod. Već je naveden član zakona u vezi toga pa prelistaj malo temu.
 
P307 : to sto ti oces nema nigde na svetu :)
Mrzi te da prelistas zakon ili barem ovu temu nego oces da ti neko odgvori na pitanje koje je bilo postalvjeno barem 10 puta na ovoj temi.
Procitaj malo temu nije da ima 5000 strana
 
Imate pravo trebalo bi da prelistam temu, ali nemam vrenmena da citam, trenutno... a znam da je bas u ovoj temi navodjeno, ali u odnosu na stari zakon, pa sam "mislio" ( a to moze da bude i opasno za mene... :eek:)...) da nas neko "uputi i na novi zakon, koji je skoro stupio...
Ma kod nas svasta moze, pa zato i pitam sta bi trebalo da je, ali ... ajde nek samo bude radio kako treba hdd da se ne cimam sa njim.
 
Glede online kupovine i 14 dana za vracanje - pokusao sam da vratim robu u tom roku, odbili me u prodavnici.
Nazovem inspekciju u gradu odakle sam narucio i oni mi kazu da podnesem zalbu - posaljem im mejl u kome sam opisao situaciju i pitao da li zaista postoji odredba o vracanju. Oni taj mejl samo proslede istoj prodavnici na razmatranje i oni me, naravno, opet odbiju.
Nazovem savetovalište za zaštitu prava potrošača i, da sumiram tiradu operaterke:"Sad znate koliko je pametno kupovati stvari online".:zgran:
 
Nazad
Vrh Dno