Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Markoni, malo si kanda bookwalno shvatio sve.
lepo primećuješ "bitna svojstva" proizvoda, ali zaboravljaš da trosed posle 3, 4, 5 meseci NE bi smeo da se ulegne (naročito ako je izreklamiran kao trajan i udoban isl)

Isto tako zaboravljaš da cipele mogu da se vrate ako ti se ne slažu uz jaknu (koju ćeš tek naknadno kupiti ili koju očekuješ da dobiješ na poklon isl) pod uslovom da cipelama nije narušeno bitno svojstvo (tj da im je stanje približno stanju u kojem su kupljene)

Što se tiče HiFi opreme tek tu stvari idu na ruku kupcu i ukoliko je prodavac pomenuo (izustio, nagovestio) činjenicu da postoji mogućnost da se zvuk kojeg je kupac čuo za vreme prezentacije u show room-u, razlikuje od zvuka kod kuće (ili dok se zvučnici "usviraju")- tvoje pravo je da se vratiš sa sve opremom i kažeš "jeste, u pravu ste bili, zvuk se razlikuje..dajte mi nešto drugo".

I da, sva roba koju vidiš na našem tržištu je višestruko precenjena, od kompjutera na kome kucaš (a čiji su delovi napravljeni verovatno u nekom kineskom selu ovog tipa
703370.jpg


pa do patika koje nosiš

_44529641_nike_ap226b.jpg
 
evo još jednog primera

http://www.4audio.rs/novosti.php?page=2
ova firma reklamira proizvod (Nove serije Q i T) i u jednom delu kaže "omogućavaju transparentan zvuk i besprekorno glatku tranziciju."

Upravo to je "rupa".
Šta je to naime transparentan zvuk?
Ili glatka tranzicija?

Molim lepo, raspakovaću ove zvučnike na sred dnevne sobe, pustiću ih da sviraju, ali - uleće žena sa viklerima na glavi i kaže "Sklanjaj mi tu skalameriju odatle!" i ja šta ću..skapiram kako zvuk iz tih zvučnika zapravo i nije baš transparentan, a i tranzicija ne teče baš glatko..i - odem i kupm neke manje, lepše, ženi dopadljivije.
 
http://www.mitrosmusic.com/proizvod/5218-Gibson-Les-Paul-Studio-Ebony/

ovde se reklamira "oštar ali bogat ton".
To je dakle veoma lepa prilika da izvolim primetiti kako se to ne slaže sa istinom.
Da li je meni viši pritisak udario u uši pa mi ton nije oštar nego tup, ili mi sve to zvuči prilično siromašno..nije na meni da dokazujem.

Ovo jeste proizvod sa glavnim osobinama električne gitare, ali molim lepo - ja sam u moru gitara, za svoje prefinjene uši (i bezmalo soma evra) tražio upravo neku sa oštrim i bogatim zvukom pa..prodavac će morati da mi nađe neku koja ili više odgovara tom opisu, ili da ubuduće vodi računa kako je reklamira.
 
Markoni, malo si kanda bookwalno shvatio sve.

Šta konkretno? Iskreno, prvo sam mislio da se zezaš, dok nisam pogledao tvoju temu o "Usviravanju", od tada sam počeo bukvalno da te kapiram. :)

lepo primećuješ "bitna svojstva" proizvoda, ali zaboravljaš da trosed posle 3, 4, 5 meseci NE bi smeo da se ulegne (naročito ako je izreklamiran kao trajan i udoban isl)

Pa to već zavisi od tvoje kilaže i dnevne satnice presovanja kauča. :D

Isto tako zaboravljaš da cipele mogu da se vrate ako ti se ne slažu uz jaknu (koju ćeš tek naknadno kupiti ili koju očekuješ da dobiješ na poklon isl) pod uslovom da cipelama nije narušeno bitno svojstvo (tj da im je stanje približno stanju u kojem su kupljene)

Konačno da si rekao nešto što ima logike. :)



evo još jednog primera

http://www.4audio.rs/novosti.php?page=2
ova firma reklamira proizvod (Nove serije Q i T) i u jednom delu kaže "omogućavaju transparentan zvuk i besprekorno glatku tranziciju."

Upravo to je "rupa".
Šta je to naime transparentan zvuk?
Ili glatka tranzicija?

Zato sam i pitao Joker-a da mi kaže šta su po njegovom mišljenju bitna obeležja HiFi pojačala (primera radi). Kako se uopšte zvuk može opisivati terminima kao što su "svetlo", "tamno", "toplo", "otvoren", "zatvoren" itd. Možda što je nekome oštar i jasan zvuk, nekome drugom je oštar i neprijatan zvuk. To nije merljivo i dva čoveka neće opisati zvuk na isti način, pa mislim da to teško može biti kriterijum za vraćanje robe, odnosno ne može biti nešto što je osnovno obeležje proizvoda, nego pre svega lični doživljaj proizvoda.



Molim lepo, raspakovaću ove zvučnike na sred dnevne sobe, pustiću ih da sviraju, ali - uleće žena sa viklerima na glavi i kaže "Sklanjaj mi tu skalameriju odatle!" i ja šta ću..skapiram kako zvuk iz tih zvučnika zapravo i nije baš transparentan, a i tranzicija ne teče baš glatko..i - odem i kupm neke manje, lepše, ženi dopadljivije.

U tom slučaju pre bih vratio ženu tašti na reklamaciju (sa sve viklerima), nego što bih vratio zvučnike. :D
 
Poslednja izmena:
Moglo bi, ali ako stvar stigne do suda, pa taj vešt pravnik bude plaćeni advokat, ali ovako, u realnosti, to tumači tržišni inspektor i mislim da su šanse da se posle recimo 5 meseci vrati pojačalo zbog "ne sviđa mi se zvuk" praktično nikakve, osim ako se gillette ne zaposli kao tržišni inspektor, što moram da priznam, ne bi bila loša stvar. :)

isto kao sto se danas resava problem "osigranje hoce da me zezne", tj advokatom koji je specijalista za osiguranja i resava 95% slucajeva bez suda, ili sto imamo advokate koji se brinu da "siroto dete" umesto na godinu polaze 5 puta jedan te isti popravi jer je bilo "pod stresom na ispitu", tako cemo imati i strucnjake za "prava kupaca"... naravno nece se nikom zezati za misa od 10e, ali za laptop od 500e ce vec biti posla..

zanima me sta ce ispasti od svega toga, pogotovo sto ovde neki mastaju o stvarima koje u praksi znam da ni napolju nisu bas tako bajkovite, nego se u najboljem slucaju doplacuju |))
 
Ortak i ja smo na USB fleshke i sluške dobili "probnu" garanciju :) Na pitanje šta do znači, dobili smo jasan odgovor - "odeš kući i probaš da li radi... Ne mogu ja da proveravam garancije za tako sitne stvari, dođe mi neko posle par meseci, kao riknulo mu, i kako sad ja da znam da li je crklo ili je on sam pokvario... uostalom, slušalice i usb stikovi crknu ili odmah ili rade normalno"

Doduše, ovo je bilo pre NG :) Moraću da odem da vidim da li je promenio način poslovanja :)
 
Stavka u zakonu je pisana uopšteno za sve vrste robe, ne samo za tehničku robu, te stoga i koristi takvu terminologiju. Ako se radi o tehničkoj robi rekao bih da su upravo tehničke karakteristike njena "osnovna obeležja". Drugačije, mogla bi da se napiše enciklopedija o svakom uređaju kako bi kupac bio adekvatno informisan. Šta su, po tvom mišljenju, osnovna obeležja jednog HiFi pojačala? Šta bi očekivao da vidiš na sajtu prodavnice u opisu tog pojačala?
Ako su osnovna obeležja tehničke karakteristike onda ću prepustiti prodavcu (pošto je teret dokazivanja na njemu) da dokaže:
- SNR, ukupno izobličenja
- frekventni odziv
itd. mislim ako hoćeš da teraš mak na konac isteraćeš ga, ali mislim da svrha ove teme nije ta. Imaš član zakona po kojem ako proizvod koji si kupio nije takav kakvog ti ga je prodavac predstavio možeš da ga vratiš.
Nije mi namera da kupujem proizvode i da ih vraćam iz čiste zabave, nego da mi prodavac ne proda proizvod koji ne odgovara onom što mi je opisao tj. kakav mi nije potreban. U svakom slučaju ću gledati da sve što mogu kupim preko interneta jer tu imam jasnu situaciju, rok od 14 dana da mogu da vratim proizvod ukoliko to nije to što sam želeo.
 
Poslednja izmena:
Ortak i ja smo na USB fleshke i sluške dobili "probnu" garanciju :) Na pitanje šta do znači, dobili smo jasan odgovor - "odeš kući i probaš da li radi... Ne mogu ja da proveravam garancije za tako sitne stvari, dođe mi neko posle par meseci, kao riknulo mu, i kako sad ja da znam da li je crklo ili je on sam pokvario... uostalom, slušalice i usb stikovi crknu ili odmah ili rade normalno"

Doduše, ovo je bilo pre NG :) Moraću da odem da vidim da li je promenio način poslovanja :)
Uz fiskalni račun imaš garanciju 6 meseci.
 
Nije mi namera da kupujem proizvode i da ih vraćam iz čiste zabave, nego da mi prodavac ne proda proizvod koji ne odgovara onom što mi je opisao tj. kakav mi nije potreban.

Samo što dosta kupaca nije dovoljno pismena čak da pročita i razume opis, naručito ako se radi o tehničkom item-u, a pored toga kupac često ni sam ne zna šta hoće i šta mu je potrebno.

Da li teret kupčeve neodlučnosti i neznanja treba da snosi prodavac/distributer/proizvođač? Meni se to ne čini realno, osim u slučajevima ako prodata roba zaista nije ispravna ili nema zadovoljavajući nivo kvaliteta.
 
Takav kupac teško da će se i snaći u online kupovini. On kupuje u prodavnici gde prodavac ima obavezu da ga upozna sa osnovnim obeležjima robe i onda kupac može da odluči da li taj proizvod zadovoljava njegove potrebe ili ne. Ukoliko prodavac smatra da mu takvi uslovi e-poslovanja ne odgovaraju uvek ima izbor da robu prodaje samo u svojoj prodavnici. Napisao si da je realno pored neispravne robe i roba koja ne zadovoljava nivo kvaliteta mislim da je i to jedan od bitnih razloga zašto je u zakonu tih 14 dana. Kupac na internetu na fotografiji ne može da oceni nivo kvaliteta proizvoda, nego tek kada ga dobije i raspakuje. Možda je kupac očekivao mnogo viši nivo kvaliteta nego što je dobio i iz tog razloga može da vrati proizvod.
 
Pitanje za poznavaoce zakona. Crkao mi je HDD koji je jos uvek u garanciji (jos 4 meseca) pa me interesuje koja su moja prava ? Pominju mi neko razvlacenje oko mesec dana a meni HDD treba sto pre. Da li mogu da trazim neki drugi uz doplatu i da li mogu da trazim novac nazad ?
 
@Darkstar

Hvala na trudu, ali nije mi puno stvari jasnije nego što je bilo. :) Ako sam te dobro razumeo:
1. Vraćanja kupljene robe (ako je ispravna) više nema
2. Da li ovo pod 1. važi i za robu kupljenu online (jer vidim da se u zakonu pominje rok od 14 dana, Član 35. zakona)
3. Ako je roba neispravna, redosled je: 1. servis, 2. zamena, 3. novac, s tim da kupac može da odbije servis, ali ne može da zahteva novac ako mu se nudi zamena?
4. Nema roka od 45 dana, nego je uveden "razuman rok" (šta god to značilo)

Izvini nije me bilo a vidim da se raspisalo
1. Tacno nema vise vracanja ako je ispravno, mislim ono ne svida mi se boja itd posto koliko sam ja shvatio kad se potpise garancija kupac je saglasan da je sa svim upoznat kako specifikacijama tako i ostalim stvarima

2. Koliko vidim kao za to na daljinu vazi da moze da raskine bez ikakvih razloga do 14 dana itd. Ma katastrofa ko se ovde snadje neverovatno

3. Kupac ne moze da odbije servis, tj pise ovde da ne moze da se odrekne prava utvdjenim ovim zakonom a to ide znaci predaja robe i ono kao i do sad sta je problem itd i onda prodavac ima rok od odmah do 15 dana da obavesti o raspletu i ponudi popravku ili novi uredjaj, koliko znam ne moze kupac da zaheva novac odmah

4 Da razuman rok , kao sto sam rekao donece se verovatno podakti ovoga posto moze neko da kaze e vidis meni je razuman rok 2 meseca za to posto deo leti avionom a onda se probudi vulkan negde u ... pa ce da kasni unapred itd.

Ma zakon je katastrofalan toliko konfuzan mada ok kada se sve procita vidi se sta sta se radi , nije ni malo povoljan po potrosaca, takodje ni po firme, posto koliko sam ja shvatio ovde ce firme dosta da plate ako se ne pridrzavaju pravila i to mi slim da je u principu poenta ovog zakona , kakav potrosac deremo firme , ima onaj zadnji clan da inpektor moze d aizadje pa da vidi da nema cena onacenih ili ako je nesto na akciji pa treba iznd toga da stoji originalna cena a dole nova itd i za to kazne od 50000-15000000 i mogu da izdaju i zabranu vrsenja delatnosti na 6 meseci itd... ima dosta toga skrivenog izmedju redova
 
Pitanje za poznavaoce zakona. Crkao mi je HDD koji je jos uvek u garanciji (jos 4 meseca) pa me interesuje koja su moja prava ? Pominju mi neko razvlacenje oko mesec dana a meni HDD treba sto pre. Da li mogu da trazim neki drugi uz doplatu i da li mogu da trazim novac nazad ?

Prosta procedura tretira se prema starom , znaci u servis utvrdi se da nema fizickih ostecenja itd, zatim se napise revers salje se i ceka se do 45 dana da se resi. Ne moze da se trazi drugi uz doplatu tj samo ako uvoznik razduzi prodavca za novac onda mozete doplatiti, ako se dobije drugi hdd onda je to to nema novca
 
Mene interesuje jedna stvar. Treba da dobijem povracaj novca za napajanje posto doticnog vise nema u prodaji kod te firme. Ako sam dobro razumeo zakon, oni su duzni da mi isplate cenu napjanja po kojoj je zadnji put zavedeno na stanju. Da li se uzima u obzir i kursna razlika evra u odnosu na cenu u din prilikom poslednjeg stanja i na datum povracaja novca? Hvala unapred.

Poz
 
Mene interesuje jedna stvar. Treba da dobijem povracaj novca za napajanje posto doticnog vise nema u prodaji kod te firme. Ako sam dobro razumeo zakon, oni su duzni da mi isplate cenu napjanja po kojoj je zadnji put zavedeno na stanju. Da li se uzima u obzir i kursna razlika evra u odnosu na cenu u din prilikom poslednjeg stanja i na datum povracaja novca? Hvala unapred.

Poz

Tacno onoliko koliko je napajanje bilo zadnji put na stanju, kurs euro itd nemaju veze , znaci ako je placen npr 6000 pre 3 godine a zadnja cena je bila 3000 kad je bilo na stanju , 3000 se vraca ako je skocilo pa je 10000 onda tolika cifra, po novom zakonu ide cifra sa fiskalnog
 
Evo moje nedoumice. Danas sam kupio televizor (na žalost klasičan CRT, nemam para za LCD, plazmu itd) i već imam problem. Naime, nisam hteo da kupim neke no-name kineske televizore, pa sam dodao još 3-4 hiljade i kupio jedini "brendirani" koji može da se nađe u mom gradu, a to je LG, konkretno ovaj je model 21SB1 RGX.

I sad problem - televizor ima OK sliku, ali dok radi čuje se kako zuji i pišti (visokim tonom)! Zujanje je baš primetno, a pištanje slabije, ali je jako iritantno. Čuje se čak i kad je utišan sasvim (mute). Intenzitet zujanja se menja dok se menja i slika (u zavisnosti od boja na ekranu i sl.) a pištanje je konstantno.

Da ne davim više tehničkim detaljima - moje pitanje je da li mogu da reklamiram ovaj televizor. Koja su moja prava? Mogu li da tražim povraćaj novca? Drugi model televizora? TV jeste (kao) ispravan, ali njegov kvalitet svakako ne zadovoljava. Ovo zujanje i pištanje nam mnogo smeta i čini me besnim umesto srećnim zbog nove kupovine.
 
Poslednja izmena:
Teško da to neko ovde može precizno da kaže. Druga stvar je što taj high pitched noise mnogi ljudi jednostavno ne primećuju, dok je meni takođe veoma iritantan i nikako ne bih mogao da živim sa uređajem koji ga konstantno ispušta. No opet, sa druge strane, budi spreman na to da prodavac prevrne očima k'o džek pot kad mu opišeš problem. :)

Smisli šta ti više odgovara, drugi model ili pare nazad, pa to idi i traži, a nama ovde javi kako je prošlo jer imamo puno priče, a malo konkretnih iskustava! :)
 
Poslednja izmena:
Hvala na savetima. Evo mog iskustva od danas. Sve je prošlo OK. Moram da napomenem da sam prijatno iznenađen stepenom kooperativnosti koji su iskazali u prodavnici. Samo sam objasnio problem sa zujanjem i pištanjem, nisu tražili dodatna objašnjenja. Bez ikakvih problema i ljubazno su pristali da ga zamenim za bilo koji drugi televizor. Mogao sam da uzmem neki skuplji pa da doplatim, ili jeftiniji i da mi oni vrate razliku u novcu. Izabrao sam ovo drugo. Samo sam potpisao neki formular o ispravci (ili tako nešto) i vratili su mi novac, uz novi račun i garanciju.
Dakle, novi zakon se poštuje (bar u ovom slučaju) i to je svakako izuzetno dobro. :)

Drugi (drugačiji) deo priče je kvalitet CRT televizora na našem tržištu. U prodavnici sam isprobavao više modela, sve smo ih uključivali pa sam proveravao kvalitet slike i zvuka (tj. nivo zujanja). Kao što mi je i prodavac rekao, sada svi televizori zuje, neki više, neki manje. Ne znam zašto je to tako, samsung kupljen 2004. za oko 12 hiljada i dan danas mi radi bez tih iritantnosti. Sada sam izabrao neki Quadro (=no name) koji je 2600 dinara jeftiniji od LG-ja, a ima i 3 godine garancije. Daleko je od dobrog televizora, ali vrši posao. Veoma tiho zuji kada je isključen zvuk (gotovo neprimetno), ali se čuje zujanje kada se zvuk pojača, tj. to zujanje dolazi iz zvučnika. Ne smeta mnogo. Važno je da nema pištanja. Slika je jedva prosečna, plastika slabašna, ali tjuner možda i bolji nego na LG (uhvatio je neke kanale preko klasične antene koje ovaj sinoć nije mogao). Toliko o tome. Poslužiće neko vreme:)
 
Molio bih ovde za misljenje, pre svega zaposlenih u Gigatronu (nadam se da ih ima), imam problem sa hdd-om koji je kupljen pre oko 1.5 godinu uz celu konfiguraciju. U zadnjih par dana hdd je poceo da skljoca prilikom pokusaja da mu pristupim nakon sto duze vremena nije koristen (hdd koristim za storage, ne za download), imam osecaj da je ovo vezano za AAM (sa ovim nisam nista petljao). Prvi put sam se bas istripovao i iskljucio komp na dugme u roku od 5-6 sekundi. Kod sledeceg incidenta pokusao sam komp da iskljucim normalno i dodje do "shutting down" i ne mrda, dakle opet sam morao da gasim na dugme. Disk funkcionise, podaci su citljivi (ne znam za sve, ali do sada sam sve sto sam zeleo sa njega procitao).

Hd Tune mi prikazuje pod Calibration Retry Count - warning, vrednost je 129. Da li je ovo osnov za reklamaciju diska?
 
Molio bih ovde za misljenje, pre svega zaposlenih u Gigatronu (nadam se da ih ima), imam problem sa hdd-om koji je kupljen pre oko 1.5 godinu uz celu konfiguraciju. U zadnjih par dana hdd je poceo da skljoca prilikom pokusaja da mu pristupim nakon sto duze vremena nije koristen (hdd koristim za storage, ne za download), imam osecaj da je ovo vezano za AAM (sa ovim nisam nista petljao). Prvi put sam se bas istripovao i iskljucio komp na dugme u roku od 5-6 sekundi. Kod sledeceg incidenta pokusao sam komp da iskljucim normalno i dodje do "shutting down" i ne mrda, dakle opet sam morao da gasim na dugme. Disk funkcionise, podaci su citljivi (ne znam za sve, ali do sada sam sve sto sam zeleo sa njega procitao).

Hd Tune mi prikazuje pod Calibration Retry Count - warning, vrednost je 129. Da li je ovo osnov za reklamaciju diska?

Ovako , spasavaj podatke sa diska , posto je pred crkvavanjem , donesi u servis Kirovljeva 15 , morace da se salje kod uvoznika, dobices nov samo da prodje cela procedura , kad jave kolege ce da zamene za nov. Glava je u pitanju i nece jos dugo
 
Poslednja izmena:
samo neka ne nosi u onaj servis u Lominoj 5. Koji je ono kriminal tamo, to je za priču. Lik ti rastavi 6 kompjutera, pravi frankeštajn kombinacije i sve u svemu od tvog kompjutera nema više ni 30%. A na sve to niks fiskalni, nix rokovi, nix garancije..totalno ludilo
 
@Darkstar

Hvala na trudu, ali nije mi puno stvari jasnije nego što je bilo. :) Ako sam te dobro razumeo:
1. Vraćanja kupljene robe (ako je ispravna) više nema
2. Da li ovo pod 1. važi i za robu kupljenu online (jer vidim da se u zakonu pominje rok od 14 dana, Član 35. zakona)
3. Ako je roba neispravna, redosled je: 1. servis, 2. zamena, 3. novac, s tim da kupac može da odbije servis, ali ne može da zahteva novac ako mu se nudi zamena?
4. Nema roka od 45 dana, nego je uveden "razuman rok" (šta god to značilo)

sta znaci konkretno da ne moze da zahteva novac ako mu se nudi zamena??!! otkad je ovaj zakon aktuelan, pa majke im u g**vnom IMTEL(igens) ni dan danas nisu mi vratili pare, ja zovem kao neki cigan inspekciju, predajem prijavu(pre mesec dana) i nista, boze gde smo stigli mi u srbiju....
 
Slucaj:

Drugar uzeo neku masinu na rate pre 19-20 meseci preko Forum racunara. I evo sada mu je zveknula karta (XFX 8800GT) i pokusavamo da vidimo nesto za reklamaciju. Forum racunari su na njegovu zalost, a na srecu drugih - pukli. Saznao sam da je Pakom taj koji je uvozio XFX i proverio sam preko S/N da su uvezli i ovu kartu. Ono sto me interesuje je kako ide zakon u ovom slucaju ? Da li je Pakom u obavezi da uvazi reklamaciju na tu kartu uzimajuci u obzir da drugar od papira ima samo list na kome stoji spisak komponenti i konacna cifra koja je placena Forum racunarima ?

Takodje on jos uvek otplacuje tu konfiguraciju (na koju vise ni nema "zvanicnu garanciju"). Ne znam kako to sada ide, ali predpostavljam da ovi iz Forum racunara nisu bili glupi pa je ugovor takav da on sada zapravo placa banci dug a ne njima.
 
Verovatno da plaća banci... Što se tiče Pakoma, zavisi od njihove dobre volje, rekao bih, jer on nema dokaza da kartica potiče iz Pakoma. Da ima ambalažu sa deklaracijom uvoznika, lakše bi bilo, tj. Pakom jeste obavezan da to reši.

Kako ste uopšte proverili SN?
 
Poslednja izmena:
Pa S/N je zapravo dokaz da potice iz Pakom-a. Okrenuo sam Pakom i trazio servis gde sam im rekao S/N karte i zamolio ih da mi provere da li su oni uvezli kartu sa tim S/N - jesu. On ima papire da je ta karta kupljena u sklopu konfiguracije tj. da je on vlasnik iste. Znaci ima neki dokaz da nije ispala iz kamiona i nesto slicno tome. Forum racunari su mu dali garanciju 2god. na celu konfiguraciju, mada neki delovi bi trebali da imaju 3god. kod uvoznika - ako je uvoznik zakonski obavezan da uvazi reklamaciju u ovom slucaju ? Mada nebitno da li je 2 ili 3god. posto je kao sto rekoh proslo 19-20 meseci od kupovine.

P.S mene jedino brine to sto on nemam nikakvu kutiju od te karte i "pratecu opremu". Pa kontam da bi Pakom mogao oko toga da zeza za reklamaciju.
 
Poslednja izmena:
Uvoznik jeste zakonski obavezan, ali je pitanje da li će se praviti ludi jer nema račun/deklaraciju/garanciju na kojoj piše da je iz Pakoma. To što je serviser rekao preko telefona je ovako usmeno, nije dokaz za inspekciju u slučaju da krenu da se prave ludi, u tom slučaju bi poricali da imaju veze sa karticom.

Ipak, mislim da ako ljubazno nastupi i objasni problem, da će mu to rešiti i da neće biti potrebe za pretnjama/inspekcijama/dokazivanjem.

Primera radi, nešto što sam kupio u maloprodaji koja se kasnije zatvorila, sam nosio direktno u PIN, bez ambalaže, računa i garancije, i to direktno u servis. Lik je uzeo, proverio SN, posle 3-4 dana me zvao da dođem po novo.

Drugi primer je HW koji sam kupio u propalom Eurolink-u, posalo sam Comtrade-u skeniran račun i SN matične i procesora i poslali su mi njihove garancije poštom (ovo sam tražio preventivno ništa nije riknulo).

Isto sam tako tražio garantni list od DirectLink-a za Geil memoriju koju sam kupio u Eurolink-u. Bili su max ljubazni i poslali mi poštom o njihovom trošku.

Tako da, te veće firme obično ne prave problem oko toga i sve prolazi dosta glatko ako je roba poreklom njihova.

E sad, Pakom je na malo lošem glasu po pitanju reklamacija, ne preostaje mu ništa drugo nego da proba i vidi kako će proći. :)
 
Poslednja izmena:
Obecavao sam dacu podeliti pricu sa vama, pa eto...

Dakle,

prica ide ovako. Kupio sam napajanje, Corsair, nije bitno koji model, dosta skupo placeno. Dobio sam garanciju 5 godina - corsair obicno daje 5 god garanciju na napajanje. Posle 2.5 god, napajanje je pocelo da se cudno ponasa, a posto je bilo pod garancijom, bez razmisljana poslao sam u IMTEL kompjuters -tamo gde sam kupio-, ali, prethodno sam ih kontaktirao, da li mogu da im posaljem napajanje. Ovo sam uradio jer sam procitao na vise foruma da su imali neke probleme, da je firma zatvorena itd...Dobio sam odgovor od njih na mail, da ako je napajanje pod garancijom slobodno mogu da posaljem na servis.

Poslao i cekao...mesec dana, mesec i po, dakle 45dana. Onda sam zvao servis, reklamacijsku sluzbu, pa su mi rekli da ce mi vratite pare, samo oni (IMTEL) nisu jos dobili i da ce mi javiti i traziti podatke kada ce mi vratiti novac. Od tada, ja ih zovem skoro svake nedelje, i svaki put ista prica, dobicemo pare iduce nedelje. Rekli su mi da su im blokirani racuni, pa zato ce ovaj proces potrajati malo vise...Cak sam pojeo onu pricu da tadasnji uvoznik za Corsair napajanje nije njima vratio novac. Meni je ovo smrdelo, jer sam znao da je pre 2.5god CT doneo Corsair napajanje kod nas pa sam ih nazvao. Oni u CT-u rekli su mi da oni te stvari resavaju u roku od 30-40dana, a ne preko 45...Ja ponovo nazovem IMTEL, kada mi oni ponovo "nismo jos dobili vase pare..."

Posle 3 meseci i 10 dana, kada sam probao da ih zovem a niko se nije javio na telefonu, ja sam ih prijavio kod finansijske policije, tj. zvao sam sluzbu ``zastita za potrosace``, gde su mi uzeli podatke, ispricao sam sve ovo...

Na moje iznanadjenje, posle nedelju dana, telefon mi zvoni, zvali su mi iz IMTELa. Prodavac, ili sekretar vec neznam ko je bio, rekao je, da me zove u vezi Corsair napajanje i pitao me da li me interesuje zamena za drugo napajanje. Ja sam rekao da me ne interesuje, jer sam bio skoro 2 meseca bez kompjutera, nisam imao pare da kupim ranije drugo napajanje, ali sam vec kupio. Na ovo prodavac ovako reaguje sa iznenadjenim glasom:

-Vec ste kupili drugo napajanje, pa steta....a da li vas nesto zanima iz nase ponude ..?
Ja sam kratko i jasno izjavio, da ne zelim nikakvu zameu (zamislite ako su me ovako zeznuli, jos da uzmem nesto od njih xd), samo pare. Gospodin je rekao da ce nazvati svog sefa, da pita da li je to moguce (?!) pa ce me nazvati za par minuta. Kako sam prekinuo vezu, zvala mi je savetnik-advokatica iz trzisine inspekcije, i pitala je me kako ``stoje stvari``. Sve sam ispricao, da su me kontaktirali itd...da skratim pricu, zvali su me iz IMTELa nakon razgovora sa savetnikom iz trzisne sekretarijata, da ce mi vratiti pare, da mogu otici xxx dan kod njih. Ja sam rekao da em sto nemam vremena jer radim, em sto nisam iz BG-a. Ponovo mi je rekao prodavac-sekretar da ce me nazvati za par minuta (ja sam lepo dodao da naravno hocete kao malopre, za pola sata xd). I, naravno nisam puno gresio, zvali su me tacno posle 40ak minuta, i rekli su mi da posaljem njima broj racuna i svoje podatke. YES! Konacno, mogu mirno da spavam - mislio sam. Poslao sam svoje podatke na jednom email adresu koju si mi poslali, broj racuna itd...
I cekao sam...cekao sam i cekao sam nedelju dana...kada mi stigne poruka:

``-Gospodine xxxxx, niste nama poslali broj racuna da bismo mogli da vam vratimo pare. Posaljite nam jos jednom na adresu xxx at imtel.rs.``

Kada sam procitao ovu poruku skoro da nisam dobio srcani udar...Dakle, stoji mi u OUTBOX-u poslati mailovi...poslao sam tog dana kada su me kontaktirali...poslao sam svoje podatke jos posle 45.dana...i sada se prave ludi da nisu dobili poruke od mene...E, poslao sam sa 4 mail adresa jos jednom svoje podatke i od TADA NISTA. Zovem njih, niko nece da se javi. Zovem ih na mobilni, na fiksni broj, saljem mailove, saljem poruke...i nista...dakle, Septembar, Oktobar, Novembar, Decembar i Januar...i nista...zovem call centar za zastitu potrosaca, izdiktiram redni broj koji sam od njih dobio, kada mi kaze pravni savetnik:
-Da, vidim da otkad stoji ovde Vasa akta, ali nemojte nas da zovete, nego trazite kontakt broj inspektora ko se bavi Vasem slucajem...


Ja vec stvarno neznam sta da kazem...ne verujem da cu ikad dobiti svoj novac nazad, ali nije ni zbog novca (8300din pre 2,5god koliko evra bila???) nego, ne mogu da podnesim da prave od mene majmuna...
Evo, znate moju pricu...imam jedan folder na racunara, cuvam kopiju garantnog lista i racuna, imam screenhotova da sam poslao mejlove, imam slike sa sms poruka....imam dokaze, ali nista ne vredi...

Sta zelim da vam kazem...zaobidjite njih sto dalje...prevaranti, lopovi, nemam reci za njih...i da nisu vise IMTEL, neo IMTELigence?Pa, zasto sam onda morao da saljem svoje podatke na kontakt adresu [email protected]?....
 
@schnappy, strasna prica.... :(

e da li ste primetili da fiskalni racuni, potpune izblede posle godinu-dve? Iako se npr drze u kutiju na tamnom mestu?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno