Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

@marko_n

Nisam odgovori na sve u tvom postu uglavnom nije jednostavno , i nema malverzacija da se non stop nesto vraca, kao sto sam napisao mora se prvo utvrditi sta i kako i onda se u roku tipa odmah tj maksimalnom 15 dana odgovori na prituzbu ili sta vec , najverovatnije pisanim putem posto do sada iz iskustva, sms poruke kako su neki radili nemaju vajde posto se kupac pravi blesav da nije primio da mu je iskljucenm telefon itd i to pred istek 45 dana lupam 42 dan, dodje popravljeni artikal kupac se namerno ne javlja da bi proslo 45 dana itd...(protom ostavi samo mobilni posto nece daq da fiksni).
Samo ti mogu reci da ovo nece jos zaziveti posto u zakonu treba niz pod akata da se doda koje su proputeni npr taj razuman rok servisa oni su ga sklepali i brze bolje pustili , a 1000 stvari je ostalo nedoreceno, da ne pricam da nemaju ljudsto posto vise nije zaduzena trzisna inspekcija nego neki novi resor koji nema ljudstva, stao mi mozak ne mogu da se setim kako se zove :)
 
Pre ovoga sto cu da postavim treba procitati ceo zakon da bi sve imalo smisla

2. Saobraznost robe
Saobraznost ugovoru
Član 51.
Trgovac je dužan da potrošaču isporuči robu koja je saobrazna ugovoru.
Pretpostavlja se da je isporučena roba saobrazna ugovoru:
1) ako odgovara opisu koji je dao trgovac, i ako ima svojstva robe koju je trgovac pokazao potrošaču kao uzorak ili model;
2) ako ima svojstva potrebna za naročitu upotrebu za koju je potrošač nabavlja, a koja je bila poznata trgovcu ili mu je morala biti poznata u vreme zaključenja ugovora;
3) ako ima svojstva potrebna za redovnu upotrebu robe iste vrste;
4) ako po kvalitetu i funkcionisanju odgovara onome što je uobičajeno kod robe iste vrste i što potrošač može osnovano da očekuje s obzirom na prirodu robe i javna obećanja o posebnim svojstvima robe data od strane trgovca, proizvođača ili njihovih predstavnika, naročito ako je obećanje učinjeno putem oglasa ili na ambalaži robe.
Odgovornost za nesaobraznost
Član 52.
Trgovac odgovara za nesaobraznost robe ugovoru, koja je postojala u času prelaska rizika na potrošača, bez obzira na to da li je za nesaobraznost znao.
Trgovac odgovara za nesaobraznost robe ugovoru koja se pojavi posle prelaska rizika na potrošača, ako potiče od uzroka koji je postojao pre toga.
Trgovac ne odgovara za nesaobraznost ako je u času zaključenja ugovora potrošaču bilo poznato ili mu nije moglo ostati nepoznato da roba nije saobrazna ugovoru ili ako je uzrok nesaobraznosti u materijalu koji je dao potrošač.
Trgovac odgovara za nesaobraznost koju je potrošač mogao lako opaziti, ako je izjavio da je roba saobrazna ugovoru.
Trgovac nije vezan javnim obećanjem u pogledu svojstava robe ako:
1) nije znao ili nije mogao znati za dato obećanje;
2) je pre zaključenja ugovora objavljena ispravka obećanja;
3) obećanje nije moglo uticati na odluku potrošača da zaključi ugovor.
Nepravilna instalacija
Član 53.
Trgovac koji je po ugovoru dužan da potrošaču obezbedi instalaciju ili montažu robe odgovoran je za nesaobraznost isporučene robe nastale zbog nepravilne instalacije ili montaže.
Ako su nepravilna instalacija ili montaža robe posledica nedostataka u uputstvu, trgovac je odgovoran za nesaobraznost koju je instalacijom ili montažom robe izazvao potrošač.
Pravne posledice nesaobraznosti
Član 54.
Ako isporučena roba nije saobrazna ugovoru, potrošač ima pravo da zahteva od trgovca da se otkloni nesaobraznost, bez naknade, opravkom ili zamenom, odnosno da zahteva odgovarajuće umanjenje cene ili da raskine ugovor u pogledu te robe.
Potrošač, na prvom mestu, može da bira između zahteva da se nesaobraznost otkloni opravkom ili zamenom.
Ako otklanjanje nesaobraznosti u skladu sa stavom 2. ovog člana, nije moguće ili ako predstavlja nesrazmerno opterećenje za trgovca, potrošač može da zahteva umanjenje cene ili da izjavi da raskida ugovor.
Nesrazmerno opterećenje za trgovca u smislu stava 3. ovog člana, javlja se ako u poređenju sa umanjenjem cene i raskidom ugovora, stvara preterane troškove, uzimajući u obzir:
1) vrednost robe koju bi imala da je saobrazna ugovoru;
2) značaj saobraznosti u konkretnom slučaju;
3) da li se saobraznost može otkloniti bez značajnijih neugodnosti za potrošača.
Svaka opravka ili zamena se mora izvršiti u primerenom roku i bez značajnijih neugodnosti za potrošača, uzimajući u obzir prirodu robe i svrhu zbog koje ju je potrošač nabavio.
Sve troškove koji su neophodni da bi se roba saobrazila ugovoru, a naročito troškovi rada, materijala, preuzimanja i isporuke, snosi trgovac.
Potrošač ima pravo da raskine ugovor, ako ne može da ostvari pravo na opravku ili zamenu, odnosno ako trgovac nije izvršio opravku ili zamenu u primerenom roku ili ako trgovac nije izvršio opravku ili zamenu bez značajnijih nepogodnosti za potrošača.
Za obaveze trgovca koje nastanu usled nesaobraznosti robe, proizvođač se prema potrošaču nalazi u položaju jemca.
Potrošač ne može da raskine ugovor ako je nesaobraznost robe neznatna.
Prava navedena u stavu 1. ovog člana, ne utiču na pravo potrošača da zahteva od trgovca naknadu štete koja potiče od nesaobraznosti, u skladu sa opštim pravilima o odgovornosti za štetu.
Rokovi i teret dokazivanja
Član 55.
Trgovac je odgovoran za nesaobraznost robe ugovoru koja se pojavi u roku od dve godine od dana prelaska rizika na potrošača.
Ako nesaobraznost nastane u roku od šest meseci od dana prelaska rizika na potrošača, pretpostavlja se da je nesaobraznost postojala u trenutku prelaska rizika, osim ako je to u suprotnosti sa prirodom robe i prirodom određene nesaobraznosti.
Kod prodaje polovne robe, može se ugovoriti kraći rok u kome trgovac odgovara za nesaobraznost, koji ne može biti kraći od jedne godine.
3. Garancija
Davalac garancije i garantni list
Član 56.
Garancija je svaka izjava kojom njen davalac daje obećanje u vezi sa robom, i pravno je obavezujuća pod uslovima datim u izjavi, kao i oglašavanju u vezi sa tom robom.
Garantni list je isprava u pisanom ili elektronskom obliku, odnosno na drugom trajnom nosaču zapisa, koja sadrži sve podatke iz garancije, navedene na jasan i čitljiv način, lako razumljivim jezikom, a naročito podatke o:
1) pravima potrošača iz čl. 54. ovog zakona, uz obaveštenje da se ugovornom garancijom ne utiče na ta prava;
2) nazivu i adresi davaoca garancije, sadržini ugovorne garancije i uslovima za ostvarivanje prava iz ugovorne garancije, a naročito o njenom trajanju i prostornom važenju;
3) neprenosivosti, u slučaju da su prava iz garancije neprenosiva, čime se ne utiče na pretpostavku iz člana 48. tačka 10) ovog zakona.
Davalac garancije je dužan da na zahtev potrošača izda garantni list .
Na punovažnost garancije ne utiče povreda obaveze davaoca garancije iz st. 2. i 3. ovog člana, i potrošač može da zahteva da se garancija ispuni u skladu sa datom izjavom.
Garancija ne isključuje niti utiče na prava potrošača u vezi sa saobraznošću robe ugovoru.
Zloupotreba izraza garancija
Član 57.
Pri zaključenju ugovora o prodaji robe i oglašavanju povodom prodaje, trgovac je dužan da se uzdrži od upotrebe izraza „garancija” i izraza s tim značenjem, ako po osnovu ugovora o prodaji potrošač ne stiče više prava nego što ima u skladu sa ovim zakonom.
4. Reklamacija
Član 58.
Potrošač može da izjavi reklamaciju trgovcu, radi ostvarivanja svojih prava iz člana 54, odnosno člana 56. ovog zakona.
Trgovac je dužan da bez odlaganja, a najkasnije u roku od 15 dana od prijema reklamacije, odgovori potrošaču, sa izjašnjenjem o podnetom zahtevu i predlogom njegovog rešavanja.
 
@Darkstar

Hvala na trudu, ali nije mi puno stvari jasnije nego što je bilo. :) Ako sam te dobro razumeo:
1. Vraćanja kupljene robe (ako je ispravna) više nema
2. Da li ovo pod 1. važi i za robu kupljenu online (jer vidim da se u zakonu pominje rok od 14 dana, Član 35. zakona)
3. Ako je roba neispravna, redosled je: 1. servis, 2. zamena, 3. novac, s tim da kupac može da odbije servis, ali ne može da zahteva novac ako mu se nudi zamena?
4. Nema roka od 45 dana, nego je uveden "razuman rok" (šta god to značilo)
 
Vraćanje ispravne robe nikada nije ni bilo moguće i zavisilo je od dobre volje prodavaca što je u prošlosti i potvrđeno izjavama ljudi iz udruženja potrošača i tržišne po sajtovima sa vestima.
Sada roba može da se vrati samo ako se kupuje onlajn preko nekog sajta i slično pa ti stigne na kuću i nisi zadovoljan.

Svaka opravka ili zamena se mora izvršiti u primerenom roku i bez značajnijih
neugodnosti za potrošača, uzimajući u obzir prirodu robe i svrhu zbog koje ju je
potrošaþ nabavio.
Mislim da bi "primeren rok" trebao biti definisan kasnije kroz neka podakta ili kako se to već zove.

Bitno:
Potrošač, na prvom mestu, može da bira između zahteva da se
nesaobraznost otkloni opravkom ili zamenom.
E sad, kako će se ovo pokazati u praksi , ne znam. Ispada da za dve godine, koliko traje garancija, imaš pravo da tražiš novu stvar a ne da se popravlja stara.

Bitno:
Član 89.
Potrošač ima pravo da jednostrano raskine ugovor o pružanju usluga od
opšteg ekonomskog interesa ako nije saglasan sa promenom cene odnosno tarife i
izmenom opštih uslova ugovora navedenim u obaveštenju trgovca.
Ono što Telekom piše sitnim slovima na sajtu da ima prava da menja uslove - e sad nema! Tj. ima, ali možeš da ih otkačiš.
 
A dal neko provereno zna moze li se vratiti proizvod ako smo nezadovoljni istim?
Recimo kupim fotoaparat i slike nisu na nivou kome sam se nadao, dal mogu da vratim u roku od nedelju dana?
Ili slusalice ako nisam zadovoljan kvalitetom zvuka?
Kako stoji situacija sa obucom i odecom?
Ovo je sve tako konfuzno..........
confused.jpg
 
Poslednja izmena:
Provereno se zna da ako kupci iz nekog razloga budu oklevali da ostvaruju svoja prava - zakon neće ni zaživeti.

Ono što je važnije od svakog zakona je spremnost ljudi da ostvari svoja prava, ali ako se mi budemo plašili prodavaca, stideli da tražimo, probamo, vratimo, pokažemo svoje eventualno nezadovoljstvo proizvodom ili uslugom - onda će i dalje važiti onaj zakon o šišanju i ovcama.

U prevodu: pa NARAVNO da možeš da vratiš svaki proizvod ako nije ispunio tvoja očekivanja.
Postoji more proizvoda čije se karakteristike pokazuju tek posle određene upotrebe za šta nismo mogli da znamo u trenutku kupovine.
 
Provereno se zna da ako kupci iz nekog razloga budu oklevali da ostvaruju svoja prava - zakon neće ni zaživeti.

Ono što je važnije od svakog zakona je spremnost ljudi da ostvari svoja prava, ali ako se mi budemo plašili prodavaca, stideli da tražimo, probamo, vratimo, pokažemo svoje eventualno nezadovoljstvo proizvodom ili uslugom - onda će i dalje važiti onaj zakon o šišanju i ovcama.

U prevodu: pa NARAVNO da možeš da vratiš svaki proizvod ako nije ispunio tvoja očekivanja.
Postoji more proizvoda čije se karakteristike pokazuju tek posle određene upotrebe za šta nismo mogli da znamo u trenutku kupovine.

Da ali ja ne znam kako se to odnosi na kupovinu dslp fotoaparata i vracanja ako slike nisu kakve sam zamisljao. Ili slusalica od 135 eura ako mi zvuk nije kakav sam ocekivao.
Meni je dovoljno da isprobam fotoaparat na dan-dva. Glupo je pitati u radnji "e mogu li ja da vratim ako mi ne odgovara"
Ako neko ima pravu informaciju nek napise
 
Provereno se zna da ako kupci iz nekog razloga budu oklevali da ostvaruju svoja prava - zakon neće ni zaživeti.

Ono što je važnije od svakog zakona je spremnost ljudi da ostvari svoja prava, ali ako se mi budemo plašili prodavaca, stideli da tražimo, probamo, vratimo, pokažemo svoje eventualno nezadovoljstvo proizvodom ili uslugom - onda će i dalje važiti onaj zakon o šišanju i ovcama.

U prevodu: pa NARAVNO da možeš da vratiš svaki proizvod ako nije ispunio tvoja očekivanja.
Postoji more proizvoda čije se karakteristike pokazuju tek posle određene upotrebe za šta nismo mogli da znamo u trenutku kupovine.

Ko okleva, stidi se i plaši? Ja baš želim da znam koja su moja zakonska prava.

Za prodaju na daljinu (online, teleshop bilo koje vrste) imamo rok od 14 dana da vratimo proizvod bez obrazloženja ako nismo zadovoljni istim, ali za kupovinu u poslovnim prostorijama trgovca ovo mislim da ne važi, tj. pretpostavlja se da jesi upoznat sa onim šta kupuješ jer si robu proverio na licu mesta. Nigde u specifikaciji ne piše zvuk će biti takav i takav ili kvalitet slika će biti takva i takva, tako da se po tom osnovu ne može pozvati na nesaobraznost proizvoda. Možeš recimo da vratiš digitalac ako u specifikaciji piše da ima 10 megapixela, a on ustvari ima 8, ali za kvalitet samih slika, sumnjam...

Ako nisam u pravu, konkretno koji član zakona to govori? Da se razumemo, prvi bih voleo da to što ti gillette pričaš može jer mi je stvarno muka od kupovine mačke u džaku za skupe pare. Ne mislim ni da trgovac treba da nahebe, neka to vrati lepo distributeru, a ovaj proizvođaču, a proizvođač neka razmisli šta će ubuduće plasirati na tržište.

Ipak kako živimo u Srbiji, mislim da će ovaj zakon za posledicu imati to da sve što se naruči online bude roba koju je prethodno neko vratio ili je stajala kao eksponat na policama, osim u slučaju kad nemaju nijedan već korišćen primerak. Tako da ćemo praktično kupovati polovnu robu po punoj ceni, a ako želiš zapakovano u kesicama, ostaje ti da odeš u prodavnicu i pazariš bez popusta i pogodnosti da vratiš robu. Naravno, ovu su samo moje pretpostavke...
 
Poslednja izmena:
imam zadovoljstvo da vas podsetim na ovu temu http://forum.benchmark.rs/showthread.php?173937-USviravanje

i da uputim :D svim nevernim Tomama koji su mislili da "ovo kod nas nikad neće da zaživi".
Upravo sam čuo na tv-u lika koji objašnjava da ovaj zakon omogućava korisnicima da npr vrate Hi-Fi opremu koja ne zadovoljava njihova očekivanja :)

Nadam se da su neki naučili lekciju o tome šta znači kada se digne glas, a šta se dešava kada se ćuti.
:eyebrows:

:banana:

Evo nasao sam tvoj post gilette. Potvrdio si ono o cemu pricam. Sad dal trgovci to postuju ne znam.........
Voleo bih da nadjem gde to pise u novom zakonu.
 
Evo nasao sam tvoj post gilette. Potvrdio si ono o cemu pricam.

Uđeš u prodavnicu i kažeš "Izvinite, ja bih vam vratio ove slušalice jer je drug forumaš gillette video na tv-u jednog lika koji je rekao da to tako može!" :sceptic:

Ne znam zašto se u ovakvim i sličnim temama diskusija prebacuje uvek na "pričam ti priču" nivo i vrtimo se u krug u nedogled, umesto da prosto neko citira član (bilo kog važećeg) zakona koji priča da je ovo moguće ako se roba kupi u prodavnici, kao i rok u kojem je moguće vratiti robu.

Voleo bih da nadjem gde to pise u novom zakonu.

Verovatno nigde. :(
 
Poslednja izmena:
a šta vi očekujete, da nosite zakon u džepu i ušetate u prodavnicu, pa čim prodavac počne neki muljando, a vi izvadite zakon (sa sve podvučenim paragrafima) i tutnete mu ga pod nos? :)

To ne ide tako.

Poenta zakona nije da svako bude advokat samom sebi, već da stvori "klimu" odnosno ambijent u okviru koga će potrošači moći da se slobodno ponašaju.

Vaše je (za početak) da znate da shvatite da od nedavno imate mnogo veća prava, te da u skladu sa tim, UVEK možete da pozzovete one kojima je posao da tumače zakon u vašu korist (a to je tržišna inpsekcija)

Tumačenje zakona nije posao potrošača (niti većina ljudi zna kako se tumači zakon)

Tumačenje pravnih normi je jedna posebna pravna disciplina i većina stanovništva zapravo i ne razume zakone.

Za početak je dovoljno da znate da imate pravo da probate, vratite, birate, predomišljate se, raskidate ugovore i odustajete isl. Za početakje dovoljno da znate da je smisao zakona da PROMENI stanje koje je do skoro bilo, ali ovaj put u našu korist.

Do toga nije došlo zbog naprasnog napada humanosti u vladi Srbije, već zbog usaglašavanja sa tržišnim standardima koji važe u EU, tj tamo gde su odnosi prodavac-kupac odavno regulisani na liniji "kupac je uvek u pravu", a ne princip "ošišaj nepismenog kad god možeš i gde god možeš".

PS.
Oni koje zanima zakon, imaju link (okačio sam ga negde napred), neka pročitaju ceo ako ih baš zanima. A oni koji hoće sažvakano, moraće da to sažvakano dobiju od tržišne inspekcije ad hoc, kako se bude ukazala potreba.
 
i u skladu sa tim

http://forum.mojepravo.net/new/b2/blogs/blog5.php/2011/01/02/potro-aa-269-i-kao-u-eu#more2052

"Ministar trgovine je podsetio je napomenuo da se paralelno radi i na podsticajima za formiranje takozvanih savetovališta za zaštitu prava potrošača i prvo i najveće je pre već sedam, osam meseci otvoreno u palati "Beograđanka" i naveo da na stalno dežurni telefon 0800-103-104 potrošači iz čitave Srbije mogu da zatraže savet, da prijave inspekcijskim organima ugroženost svojih prava i da očekuju pomoć kako da svoja prava ostvare. "
 
a šta vi očekujete, da nosite zakon u džepu i ušetate u prodavnicu, pa čim prodavac počne neki muljando, a vi izvadite zakon (sa sve podvučenim paragrafima) i tutnete mu ga pod nos? :)

:trust:

Ne, nego da pozovem inspekciju ukoliko imam zakonsko pravo da recimo vratim proizvod kojim nisam zadovoljan, a trgovac ne želi da mi izađe u susret. Ne želim da gubim vreme i živce upuštajući se u nešto ako realno nema pravnog osnova.

Što se ostatka tvog posta tiče, tako sam i mislio, prazna priča. ;) Nema potrebe da mistifikuješ nešto što i nije baš toliko mistično, samo da bi tako sakrio nedostatak argumenata. Član 35. zakona je jasan i svako pismen može da ga pročita i shvati, ali se on odnosi na prodaju van poslovnih prostorija trgovaca. Sličnog člana koji se odnosu na prodaju u poslovnim prostorijama - nema.

Posle praznika ću okrenuti ovaj telefon baš da pitam, čisto informativno, ali 99% sam siguran da nisi u pravu i da to ne ide baš tako kako si zamislio. :)
 
Poslednja izmena:
:trust:

Ne, nego da pozovem inspekciju ukoliko imam zakonsko pravo da recimo vratim proizvod kojim nisam zadovoljan, a trgovac ne želi da mi izađe u susret. Ne želim da gubim vreme i živce upuštajući se u nešto ako realno nema pravnog osnova.

Što se ostatka tvog posta tiče, tako sam i mislio, prazna priča. ;) Nema potrebe da mistifikuješ nešto što i nije baš toliko mistično, samo da bi tako sakrio nedostatak argumenata. Član 35. zakona je jasan i svako pismen može da ga pročita i shvati, ali se on odnosi na prodaju van poslovnih prostorija trgovaca. Sličnog člana koji se odnosu na prodaju u poslovnim prostorijama - nema.

Posle praznika ću okrenuti ovaj telefon baš da pitam, čisto informativno, ali 99% sam siguran da nisi u pravu i da to ne ide baš tako kako si zamislio. :)

Da je sve jasno ne bi postojali telefoni za savetovanje.
Plan je i bio da se sada krene u edukaciju stanovništva šta mogu a šta ne.
Da se sva promena ondosi samo na kupivnu na daljinu, takav plan bi bio besmislen.

naravno da treba da zoveš tržišnu inspekciju. Pa šta misliš da će ti reći? " Ma batice, pogrešno si razumeo..Sve se promene odnose samo ako kupuješ iz fotelje i ako reaguješ u roku od 14 dana"..

To bi bilo malo nelogično, right?

Ne bih da dalje "mistifikujem", ali moraš da razumeš da se ni jedan zakon ne čita tako kako si ti mislio, već se tumači i stavlja u kontekst sa mnogim drugim faktorima, koje ti naravno ne poznaješ. Ali ima ko poznaje, zato - okreni broj, pitaj, neka te posavetuju, nauče, i sve ok.
 
To bi bilo malo nelogično, right?

Ne vidim šta je tu nelogično? Za sve postoje neke granice i rokovi.

Ček, kako ti to zamišljaš, daj primer! Jel ovo po tebi realan scenario: kupiš desktop računar, neku zver za 1500e, razvališ se od igranja 2-3 meseca i onda ga vratiš pod izgovorom da ne radi neka nova igra ili smisliš neki deseti razlog.
 
Mislim da u članu 16 zakona ima nešto o poništenju ugovora o prodaji robe.

član 16.
Trgovac je dužan da pre zaključenja ugovora o prodaji robe ili pružanju
usluga, potrošača na jasan i razumljiv način, obavesti o:
1) osnovnim obeležjima robe ili usluge;
2) adresi i drugim podacima koji su od značaja za utvrđivanje identiteta
trgovca, kao što su naziv trgovca ili naziv drugog trgovca u čije ime taj trgovac
postupa;
3) prodajnoj ceni ili načinu na koji će se prodajna cena obračunati ako se
zbog prirode proizvoda prodajna cena ne može utvrditi, kao i o svim dodatnim
poštanskim troškovima i troškovima transporta i isporuke i mogućnosti da se ti
troškovi mogu staviti potrošaču na teret;
4) načinu plaćanja, načinu i roku isporuke, načinu izvršenja drugih
ugovornih obaveza, kao i načinu na koji se postupa po pritužbama potrošača;
5) postojanju prava potrošača na jednostrani raskid ugovora pod uslovima
koji su propisani ovim zakonom;
6) podršci koju trgovac pruža potrošaču posle prodaje, ugovornim
garancijama i uslovima pod kojima potrošač ima pravo na ugovorne garancije;
7) vremenu na koje je ugovor zaključen ako je zaključen na određeno
vreme, a ako je ugovor zaključen na neodređeno vreme o uslovima za raskid
ugovora;
8) minimalnom trajanju ugovorne obaveze potrošača da pruži bilo koji oblik obezbeđenja na zahtev trgovca
i o uslovima pod kojima ta obaveza postoji.
Trgovac nije dužan da potrošača obavesti o podacima iz stava 1. ovog člana,
ako te pojedinosti očigledno proizilaze iz okolnosti zaključenja ugovora o prodaji robe
ili pružanja usluga.
U slučaju javne aukcije, trgovac može da umesto obaveštenja o podacima iz
stava 1. tačka 2) ovog člana obavesti potrošača o adresi i podacima koji su od
značaja za utvrđivanje identiteta aukcionara.
Ako trgovac i potrošač zaključe ugovor o prodaji robe ili pružanju usluga,
podaci iz stava 1. ovog člana postaju njegov sastavni deo.
Teret dokazivanja izvršenja obaveze obaveštavanja potrošača o podacima iz
stava 1. ovog člana snosi trgovac.

Trgovac je dužan da na jasan i nedvosmislen način saopšti potrošaču
komercijalnu svrhu obaveštavanja o podacima iz stava 1. ovog člana.
Ako prilikom zaključenja potrošačkog ugovora trgovac ne postupi u skladu sa
obavezom obaveštavanja iz stava 1. ovog člana, potrošač može zahtevati poništenje
ugovora, nezavisno od toga da li je trgovac imao nameru da ga propuštanjem
obaveštavanja navede na zaključenje ugovora. Pravo da se zahteva poništaj
ugovora prestaje istekom godinu dana od dana zaključenja ugovora.
 
Poslednja izmena:
A kako ti zvuči ovo: kupiš trosed, razvališ ga od sedenja i u roku od godinu dana vratiš ga u prodavnicu, gde ti prodavac sasvim ljubazno ponudi drugi?

Za tvoj info: tržište radi upravo tako.
Novim zakonom predviđeno je da je na Kupcu nije da dokazuje razloge odustajanja od kupovine, ili razloge za zamenu isl. Ta činjenica je najjača u celoj priči.

Ono što je kod tebe najjače u tvojoj priči je nevrednovanje sebe kao Kupca (tj vrednovanje "stvari" predmeta, više nego što im je vrednost)

Taj isti laptop, kojeg si kupio za soma evra, negde u Aziji se proizvodi po ceni od 4 dolara.
Ukupna cena koju plaćaš je naduvana raznim stvarima, koje su ssve samo ne "kvalitet robe".

Prodavcu se (da skratim) više isplati da te stalno drži kao svog mušteriju, nego da te izgubi, jer ti nije dozvolio da zameniš proizvod.

Prodavac koji će misliti da je uspeo u životu ako ti uvali laptop od soma evra i potom zaboravi kako se zoveš . biće prošlost, samo ako se ti postaviš kako treba tj ako te ne bude pekla savest što si igrao igrice na preplaćenom proizvodu i drznuo se da ga vrati jer mu je npr dosadio.
 
Zakon je ocajno napisan. Mora biti nedvosmislen a ne da nagadjam kako, sta, kolko, kada..........
Dal 2 godine garancije vazi samo za tehnicku robu? Ili takodje na odecu, obucu? To recimo nigde ne pise u zakonu
 
Zakon je ocajno napisan. Mora biti nedvosmislen a ne da nagadjam kako, sta, kolko, kada..........
Dal 2 godine garancije vazi samo za tehnicku robu? Ili takodje na odecu, obucu? To recimo nigde ne pise u zakonu

ne piše, niti treba da piše. Pročitaj tačku 12 člana 5. pa zaključi sam da li to što te zanima spada pod to.
Šta bi ti hteo da ti zakon izlista sve moguće proizvode koji postoje?
 
ne piše, niti treba da piše. Pročitaj tačku 12 člana 5. pa zaključi sam da li to što te zanima spada pod to.
Šta bi ti hteo da ti zakon izlista sve moguće proizvode koji postoje?

12) proizvod jeste, u smislu odredbi ovog zakona kojima se uređuje nepošteno poslovanje, svaka roba i usluga uključujući nepokretnosti, prava i obaveze, kao i u smislu odredbi ovog zakona koje uređuju odgovornost proizvođača stvari sa nedostatkom, pokretna stvar koja je odvojena ili ugrađena u drugu pokretnu ili nepokretnu stvar uključujući energiju koja je proizvedena ili sakupljena za davanje svetlosti, toplote ili kretanja;

Dobro znaci spada pod to. Znaci ako mi patike ne traju 2 godine vracam ih nazad bas me briga.
 
Mislim da u članu 16 zakona ima nešto o poništenju ugovora o prodaji robe.

Zakon jasno kaže da se radi o osnovnim obeležjima robe, a ne nekim suptilnim obeležjima i/ili fantazijama kupca. Primera radi:
- Kupiš pojačalo od 60W, ustanoviš da ima 55W - OK, možeš da ga vratiš
- Kupiš desktop sa procesorom na 2,2GHz, ustanoviš da je ustvari na 2GHz - OK, možeš da ga vratiš
- Kupiš nepromočive cipele koje se u prvom kontaktu sa kišom raspadnu - OK, vraćaš
ali:
- Kupiš HiFi pojačalo i ne sviđa ti se što daje "previše taman" zvuk u kombinaciji sa ostatkom tvog sistema - možeš da se slikaš
- Kupiš desktop računar i ustanoviš da ti neka igrica sa tim CPU i GPU ne radi kako si očekivao - možeš da se slikaš
- Kupiš cipele, ali naknadno shvatiš da ti se boja ne slaže sa novom jaknom, možeš da se slikaš

Ovako, otprilike, shvatam taj novi zakon, a ovo što gillette priča mi je totalno nerealno. :)



A kako ti zvuči ovo: kupiš trosed, razvališ ga od sedenja i u roku od godinu dana vratiš ga u prodavnicu, gde ti prodavac sasvim ljubazno ponudi drugi?

Za tvoj info: tržište radi upravo tako.

Koje tržište? Koliko znam, bolje radnje po "savremenom" svetu nude ono "30 days return policy" u najboljem slučaju, a ovo o čemu ti pričaš je naučna fantastika za mene. Daj neki link, bilo šta, što potrvrđuje da je tako nešto bilo gde moguće?

Novim zakonom predviđeno je da je na Kupcu nije da dokazuje razloge odustajanja od kupovine, ili razloge za zamenu isl. Ta činjenica je najjača u celoj priči.

Zašto bi bilo ko dokazivao razloge? Razlozi se ne dokazuju, niti tako nešto postoji u zakonu. Verovatno si mislio na teret dokazivanja kvara, tj. to što se po novom zakonu smatra da je (ako se kvar desi u prvih 6 meseci) feler postojao u trenutku kupovine. Ali to nema veze sa vraćanjem ispravne robe, npr. HiFi pojačala jer ti ne ne sviđa zvuk koji daje ili kako zvuči u tvojoj sobi.

Ono što je kod tebe najjače u tvojoj priči je nevrednovanje sebe kao Kupca (tj vrednovanje "stvari" predmeta, više nego što im je vrednost)

Dakle, tvoja poenta je da sva roba na tržištu vredi realno 100x manje u odnosu na cenu za koju se prodaje, pa trgovcima/proizvođačima nije frka da ti 100x menjaju jednu te istu stvar? :)
 
Šta su po tebi osnovna obeležja robe ? Naprimer tog pojačala koje si spomenuo ?
 
Pre svega stvari koje su merljive i koje se odnose na sam proizvod, a ne na njegovu interakciju sa okruženjem:
- dimenzije, masa
- broj kanala i snaga po kanalu
- SNR, ukupno izobličenja
- tačna specifikacija analognih i digitalnih ulaza i izlaza
- frekventni odziv
- spisak dodataka koji dolaze u pakovanju
- vrsta potrebne power utičnice i sam napon

Možda sam propustio nešto, ali takve stvari. Ali ne stvari kao što su adekvatnost pojačala za potebe kupca, a koje nemaju direktne veze sa samim proizvodom (ostatak sistema, kvadratura prostorije itd.).

OK je da postoji neki rok za vraćanje po osnovu čistog nezadovoljstva proizvodom (bez navođenja razloga), ali mislim da je preterano da to bude više meseci ako se radi o ispravnoj robi.

Ali jedno su želje, a drugo je šta zakon nudi. Za sada mislim da:
- Kupljenu ispravnu robu možemo da vratimo u roku od 14 dana ako je kupljena na neviđeno
- Kupljenu ispravnu robu ne možemo da vratimo ako je kupljena u prodavnici
- Za robu sa felerom ili onoj koja ne odgovara specifikacijama postoji više varijanti, a većina ih ide u korist kupca, no ova stavka nema veze sa "ne sviđa mi se kvalitet slika ili kvalitet zvuka", nego pre "nema zvuka ili slike uopšte"
 
Poslednja izmena:
ne svidja mi se zvuk vest pravnik moze da podvede pod prikriveni nedostatak ili pogresno predstavljen proizvod. za to cak moze u roku od 6 meseci da se vrati. po starom zakonu je to bilo 8 dana, pa zato je winwin i dao tih nedelju dana "da se predomislite"

samo nek prestanu da salju novokupljenu robu u servis i ja sam zadovoljan...
 
Koje tržište? Koliko znam, bolje radnje po "savremenom" svetu nude ono "30 days return policy" u najboljem slučaju, a ovo o čemu ti pričaš je naučna fantastika za mene. Daj neki link, bilo šta, što potrvrđuje da je tako nešto bilo gde moguće?

Evo citata sa sajtova dve random izabrane kompanije kada sam u Google ukucao "return policy":

Walmart je napisao(la):
What's the Walmart Stores returns policy?
Most store items can be exchanged or refunded with a receipt within 90 days of purchase. Visit walmartstores.com to see exceptions for electronic and regulated items.

Costco je napisao(la):
Merchandise: We guarantee your satisfaction on every product we sell with a full refund. The following must be returned within 90 days of purchase for a refund: televisions, projectors, computers, cameras, camcorders, iPOD / MP3 players and cellular phones.

Ovo drugo čak implicira da je rok za vraćanje proizvoda koji nisu navedeni na spisku duži od 90 dana.
 
Pa lepo, ali mislim da ništa od toga kod nas. :)

Inače, kad se klikne dalje na onaj link za Walmart stores, piše i ovo:
A: Generally, we accept returns within 90 days after purchase. There are a few exceptions, including the below examples but not limited to these examples, to the 90-day rule:

* Computer components and computer accessories must be returned within 45 days.
* Camcorders and digital cameras must be returned within 30 days.
* Computers and postpaid cell phones must be returned within 15 days.
* Prerecorded music, movies, and software products must be returned unopened.

Best Buy
Exchange and Return Period

Exchange or return your item anytime from the original purchase date within the timeframe below:

* 14 days for computers, monitors, projectors, camcorders, digital cameras, iPads, tablets and radar detectors
* 30 days for all other products
* 45 days for all products for Reward Zone Program Premier Silver members*

Ima izuzetaka, ali ipak su tu sve neki razumni rokovi 15-30-45 dana, a ne što gillette reče da vrati trosed posle nekoliko meseci koji se već ulegao od ležanja. :)


ne svidja mi se zvuk vest pravnik moze da podvede pod prikriveni nedostatak ili pogresno predstavljen proizvod. za to cak moze u roku od 6 meseci da se vrati.

Moglo bi, ali ako stvar stigne do suda, pa taj vešt pravnik bude plaćeni advokat, ali ovako, u realnosti, to tumači tržišni inspektor i mislim da su šanse da se posle recimo 5 meseci vrati pojačalo zbog "ne sviđa mi se zvuk" praktično nikakve, osim ako se gillette ne zaposli kao tržišni inspektor, što moram da priznam, ne bi bila loša stvar. :)
 
Poslednja izmena:
@marko_n
to što si naveo su tehničke karakteristike uređaja, da se na to mislilo verovatno bi tako i bilo napisano. Kao što je neko napisao dovoljno je da u prvih šest meseci ne šalju robu u servis nego je menjaju za novu. Zako je pisan da odgovara velikoj većini kupaca, naravno da će biti onih koji će to korisiti da zamene neku robu da bi je zamenili, ali toga ima svugde. Čovek otišao u englesku na mesec dana, ušao u radnju kupio laptop, koristio se sa njim dok je bio tamo, vratio ga kada je trebalo da se vrati dobio svoje pare, i šta sad ? Ako je takav zakon treba da se poštuje. Mislim ne vidim zašto to tebe toliko pogađa, da li si prodavac, pa te zato zabrinjava novi zakon ? Ako jesi zakon će te naterati da nabavljaš kvalitetnu robu, da kupcu objasniš sve što je potrebno za proizvod koji mu prodaješ, znači biće potrebno malo više truda i vremena da se posveti kupcu a ne samo da se zaradi para.
 
@marko_n
to što si naveo su tehničke karakteristike uređaja, da se na to mislilo verovatno bi tako i bilo napisano.

Stavka u zakonu je pisana uopšteno za sve vrste robe, ne samo za tehničku robu, te stoga i koristi takvu terminologiju. Ako se radi o tehničkoj robi rekao bih da su upravo tehničke karakteristike njena "osnovna obeležja". Drugačije, mogla bi da se napiše enciklopedija o svakom uređaju kako bi kupac bio adekvatno informisan. Šta su, po tvom mišljenju, osnovna obeležja jednog HiFi pojačala? Šta bi očekivao da vidiš na sajtu prodavnice u opisu tog pojačala?

Mislim ne vidim zašto to tebe toliko pogađa, da li si prodavac, pa te zato zabrinjava novi zakon ?

Niti sam prodavac, niti sam bio, niti me zanima da se time bavim u budućnosti. Nego, tema je "Zaštita potrošača kroz zakone i praksu" pa želim da, koliko je to u našoj moći, pretresemo zakon, razmenimo iskustva, a sve to sa ciljem da sutra ako nam zatreba da ostvarimo svoje potrošačko pravo, to uradimo bez puno nervoze i cimanja. Mislim da smo konačno krenuli u dobrom smeru citiranjem nekih članova zakona, kao i uslova koji važe po belom svetu kako bi videli šta su neke realne mogućnosti...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno