Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

procitao sam zakon i malo se informisao, ali ipak bi mi znacilo da mi neko ukaze na to sta je najbolje da preduzmem. evo mog problema:

kod tehnomobilea sam kupio htc touch pro pre oko 1,5 godine sa garancijom dugom 2 godine. pocetkom avgusta mi otkaze touchscreen i ja se raspitam kod ovih cije je "ime" na garanciji kome da se obratim. Oni me posalju u servis MIkros. Ja odem kod njih, a oni kazu mi smo samo softverski servis idi ti u Agram. Ja u Agram i oni mi lepo izdaju potvrdu da su primili mob. To je bilo 5. avgusta. Danas me zovu(posle 37 dana) i kazu eto taj deo se ne moze nabaviti i mi tu nismo krivi, kriv je proizvodjac, a ti dodji da podignes svoj mobilni(nepoprevljen).

Sta je najbolje da radim?
 
Inspekcija?
 
Nemoj ni slučajno da podižeš telefon. Idi tamo, i traži drugi, ili full-refund sa fiskalnog. Ako počni da kenjaju idi potržišnog inspektora pa se vrati sa njim. NEMOJ ni slučajno da podižeš ili da potpisuješ bilo šta.
 
Nemoj ni slučajno da podižeš telefon. Idi tamo, i traži drugi, ili full-refund sa fiskalnog. Ako počni da kenjaju idi potržišnog inspektora pa se vrati sa njim. NEMOJ ni slučajno da podižeš ili da potpisuješ bilo šta.

pa nisam ni mislio da ga podizem dok se dobro ne raspitam :D evo sta sam nasao na sajtu ministarstva trgovine: http://www.mtu.gov.rs/dokumenti/preporukapotrosacima-april.pdf

u sustini da ako podizem moram da trazim potvrdu da ne mogu popraviti i onda sa njom trazim zamenu. ono sto meni nije jasno je ko mi duguje zamenu u tom slucaju. ovi sa garancije(EWE) ili Tehnomobile. ne verujem da mi to duguje servis?! ili gresim...

Jos jedno pitanje je to sto je telefon kupljen sa ugovorom sa mtsom, sto znaci da je iznos na fiskalnom znacajno manji od stvarne vrednosti telefona. sta u tom slucaju?

ako neko zna odgovore nek napise, a ja cu sutra da zovem centar za zastittu potrosaca, a mozda i inspekciju, pa cu da vam javim sta su mi rekli :D
 
Ne moraš da zoveš zaštitu potrošača, mislim da je sve jasno. Servis ti izda potvrdu da ne može da popravi telefon. Ti sa tom potvrdom u prodavnicu gde si kupio (jer nisi kupio kod uvoznika, nego kod prodavca), pokažeš im i tražiš drugi ili keš. Ako neće, pravo u TI. NJihovo je dalje da se prebijaju sa uvoznikom, a njegovo dalje sa proizvodjačem.
 
Pitanje: kupio sam Toshibu Qosmio i lap se pokvario, nakon 8 meseci. Odem pre neki dan u xy radnju u NS, gde je i kupljen i oni me šalju u Beograd, servis CT-a, jer su oni uvoznici. Mene zanima, da li ta radnja ima pravo da ne primi lap na servis ili se bahate? Nemam ja baš vremena da se lomatam po Beogradima. Ako si nešto prodao, onda je normalno da i reklamiraš, a ne kupac? Ili nije tako...?
 
Divlji Zapad MegaSkote :)
Imao sam istu situaciju sa monitorom ViewSonic (baš sam se žalio na ovom forumu :) )... Monitor nije radio kako treba, ja sam nazvao dotičnu firmu gde sam ga i kupio (i to istog dana sam hteo da ga vratim, a ne posle 8 meseci), i oni me uputili na ovlašćeni servis! S obzirom da sam iz NS, a robu kupio u BG, a O.S. u NIŠU!!!! sve sam obavljao telefonom! Nazvao sam O.S. da bi mi tamo rekli nešto u fazonu, što se ja javljam, to mora firma u kojoj je kupljen, i da treba da ih je sramota što to rade preko mene... Hoću da kažem da tvoja priča u kojoj firma treba da ga reklamira, pije vodu...
Itd, itd, itd...
krastavac...
Još jednom - Divlji Zapad MegaSkote :)
 
Ma kakav crni Beograd, moraju da ga prime. Šta sad ja treba da idem u Čačak ako kupim nešto u Winwin-u zato što je Alti uvoznik. Idi ponovo tamo i digni im frku... ma ne moraš ni da dižeš frku samo spomeni inspekciju.

P.S. Ja sam imao problema sa reklamacijom mobilnog, isto su mi tako nešto napričali. Na licu mesta, iz radnje sam zvao inspekciju (broj koji mi obavezno stoji u telefonu)... da vidiš kako se menja stav prodavca :smackbum:

Edit: lepo ti reče vikhiiz, divlji zapad!
 
Poslednja izmena:
eeee, evo nastavka price. odem danas do servisa i trazim potvrdu. oni kazu ne mozemo ti mi izdati, nismo mi za to zaduzeni, zovi ove iz garancije. ja njima kaze pa i jesam ih zvao, oni su me uputili na mikros, mikros na vas. onda oni meni kazu, mi nemamo nikakav ugovor sa njima itd. ja ih pitam sto su onda uzeli telefon sa njihovom garancijom da popravljaju, a oni cute. zvao sam centar za zastitu potrosaca pri ministarstvu trgovine i njihov pravnik ce da to malo pretumba. izgleda da ce se ispostaviti da uopste nema ovlastenog servisera za htc u srbiji, sto mi je neverovatno...

zakljucak, ja sam se zajebao sto nisam direkto odneo prodavcu i gotovo. zato direktno nosite prodavcu!!! i mora da primi... inace ce vas ovako vozati ko mene.

ako ko ima kakv savet neka kaze :D
 
eeee, evo nastavka price. odem danas do servisa i trazim potvrdu. oni kazu ne mozemo ti mi izdati, nismo mi za to zaduzeni, zovi ove iz garancije. ja njima kaze pa i jesam ih zvao, oni su me uputili na mikros, mikros na vas. onda oni meni kazu, mi nemamo nikakav ugovor sa njima itd. ja ih pitam sto su onda uzeli telefon sa njihovom garancijom da popravljaju, a oni cute. zvao sam centar za zastitu potrosaca pri ministarstvu trgovine i njihov pravnik ce da to malo pretumba. izgleda da ce se ispostaviti da uopste nema ovlastenog servisera za htc u srbiji, sto mi je neverovatno...

zakljucak, ja sam se zajebao sto nisam direkto odneo prodavcu i gotovo. zato direktno nosite prodavcu!!! i mora da primi... inace ce vas ovako vozati ko mene.

ako ko ima kakv savet neka kaze :D

Ako ne postoji servis maloprodaja je duzna da ti resi problem i kraj nema sta mnogo da razmisljas.
 
Objasnjeno je (bar 50x) ranije u ovoj temi, da kupac sva prava ostvaruje iskljucivo kod prodavca! Znaci nije duzan da se bakce sa servisima, uvoznicima, proizvodjacima, kurtom i murtom... Ta "cast" pripada prodavcu :D. Najveci broj prodavnica se drzi zakona, a ovo malo zagovornika divljeg zapada treba upoznati sa TI i stvar resena (i to u predvidjenim rokovima).
Trzisna inspekcija je iz raja izasla! :smackbum:
 
moje iskustvo govor i,pricam subjektivno, da se posdao brze zavrsava ako uredjaj sam odneses ovlascenom serviseru. kupih LG monitor (pre oko 2 god.) kad ono nece da radi na DVI. odnesem ga kod prodavca, ceko sam 4-5 dana, dodjem i pokupim popravljen uredjaj. posle mesec dana kupim jos jedan isti takav lcd LG( iz potpisa :)), kad ono opet isti slucaj ko i sa prvim.odnesem prodavcu i momak mi kkaze da ce mi biti brze ako odnesem licno kod servisera. ja mu poverovao i stvarno je bilo brze, danas doneo sutra odneo. onda jedan mp3, isto licno nosio, istog dana dobio drugi, tek sto sam ga probo kad ono ne vidi micro sd,odmah se vratim, dobijem finansijsko razduzenje pa pravac kod prodavca po pare i sve ok.onda kevin laptop, pravac u kimtec, sacekao deo, ljudi zvali,majstor kaze gotovo, ja doso i cao.a da sam bio kod prodavca(a bio sam)i njemu ostavio uredjaj,dok on posalje u servis pa dok mu stigne pa dok mu javi...
 
Isto to su i meni rekli za Toshibu, samo što ne vidim tu previše zdravog razuma. Ko će meni iz NS-a, platiti troškove dovoza i odvoza iz servisa?
 
bas i jeste u pitanju taj servis, i za moniore i za mp4.video sam da im ljudi donose i laptpove. e sad ti si u NS a oni su u NBG ... moraces onda preko prodavca, ne bi trebalo da bude oroblem. prednost kad licno odneses uredjaj je ta sto mozes licno da smaras servis. inace bi smaro prodavca a onda on servis, i to ako bi.
 
Kupio sam HDD u BenchHouseu pocetkom ove godine, u medjuvremenu su se pojavili razni problemi i posto je prodavac ALTI, nazvao sam lokalni WinWin shop, pitao da li mogu kod njih da predam i nije bilo problema.

Predat HDD 07.08. potpisao i dobio revers, posto je proslo 45 dana i nema nikakvih novosti u vezi harda, nazovem i kazem da su po zakonu duzni da mi daju nov uredjaj ili novac.

E sad, tu nastaje problematika.

Po njima potrebno je da prodje 45 dana ali u servisu da bude toliko, ne kod njih. Kada sam zvao pre 20-tak dana, i tada je bio 33 dan receno mi je da je u servisu 31 dan.
Medjutim danas me zove radnik i kaze da je u servisu hard 38 dana (danasnji datum) a da oni nisu zapisali kada su prosledili hard.

Na reversu pise "Zakonski rok od 45 dana se racuna od dana prijema u ovlasceni servis"

Ok, ali ne moguce da je putvao od njih pa do servisa 8-9 dana.


Sta dalje raditi? Posto sam ga uzeo na firmu da se dopisujem sa njima, zovem inspekciju ili?


Hvala unapred na pomoci
 
Poslednja izmena:
Mislim da je, što se tebe tiče, jedino merodavan revers a na njemu sigurno imaš neki datum.
Uvek je najbolji fin pristup (ljudi greše) ali ako ne pomogne znaš koga da zoveš (ne Betmena :) )
 
Pokusao sam fino tj i dalje sam fin, ali nisam pametan sta dalje.
 
Imaš valjda priznanicu koju si dobio kad si hdd ostavio u servisu. Tu mora da piše datum predaje diska. Ako je istekao rok od 45 dana, znaš šta da radiš. To koliko je on u servisu uopšte nije važno, ti imaš datum kad si disk predao i koliko si ti bez diska.
 
Poslednja izmena:
Imam revers naravno, na njemu stoji 07.08.

Samo me buni

"Zakonski rok od 45 dana se racuna od dana prijema u ovlasceni servis"
 
Ako ne piše u garantnom listu, mogu da se slikaju. Garancija se obavlja po uslovima pod kojim ti je prodata roba. Ako u samom garantnom listu ne stoji ovo što si gore napisao (45 dana od predaje servisu), imaš puno pravo da tražiš novi disk ili keš, jer su prekšili uslove garancije (naravno, ako u garantnom listu piše da je rok za rešavanje reklamacije 45 dana, a ne npr. 70).

Kako su oni medjusobno selili robu tebe ne treba da interesuje. Po toj logici, disk je već 5 puta mogao da izadje iz servisa u radnji i da se vrati nazad, pa da ispadne da je u servis stigao pre 2 dana... 5. put.
 
Garantni list sam morao da dam sa hardom jer nije hteo da primi bez istog, ali sam skenirao i pise samo 45 dana za resavanje reklamacije.

Nista, onda cu sutra ujutru otici, pokusati lepo, a ako nista onda da zovem inspekciju?
 
Da proverim na vreme sta mi je ciniti, pre nego sto sutra odem kod uvoznika da reklamiram.
Kupio sam bezicni mis A4Tech u Tehnom*** koji je crkao nakon manje od 30 dana, a ima garanciju 12 meseci.
Iz prodavnice su me uputili na uvoznika (Ewe) jer samo oni mogu da utvrde kvar.:smash:
Kako je mis kojeg sam kupio bio verovatno poslednji u gradu i vise ga nema nigde (G6-70D), sta ce biti?
Da li ce mi vratiti pare (to mi najvise odgovara) ili ponuditi neku zamenu ( u tom cenovnom rangu imaju samo neke "lap top" miseve koji mi ne opdgovaraju po gabaritima, a cak su i skuplji, pa sumnjam i da ce da ih ponude).
Da li imam osnova da insistiram na povracaju novca, da dobijem ono sto sam platio, uz veliko cimanje (od jedne do druge prodavnice i do servisa na drugom kraju grada)!
 
Ako nemaju isti, ti biraš pare ili zamena za sličan. Ne mogu da te nateraju ni na koju od ove dve mogućnosti.
 
na prethodnoj strani sam vam pisao o mom problemcicu. u prosli petak sam isao u inspekciju i podneo prijavu. posto je vec proslo neko vreme interesuje me koliko inspekciji obicno treba da reaguje. meni je "cika" koji radi na prijemu prijava rekao da ce mi biti dodeljen inspektor i da ce me pozvati, ali nije rekao kakvi su vremenski rokovi.
hvala vam!
 
Poslednja izmena:
@Pavle93

Radio sam prijem reklamacija gotovo 5 godina u radnji i mogu ti reci da kako je meni od strane firme obrazlozen zakon kaze da mi kao radnja primamo reklamacije kao uslugu kupcu da se ne cima a ne kao obavezu dok se zakon ne pormeni tako da datum servisiranja pocinje od dana pristizanja u servis sto su oni duzni da zavedu u svom dokumentu i dokumentu koji stize u maloprodaju ako ce te tu razresiti. Oni ce navesti kada su primili uredjaj i kada su ga razresili. Zato sam ja imao obicaj da ljudima kazem ok nije problem da se priimi ali imajte u vidu da ce moci da potraje duze zbog prevoza i sl okolnosti na koje servis ne moze da utice, pre prijema robe a koje se smatraju kao usluga kupcu da se ne cima a ne kao obaveza makar do donosenja novog zakona.
 
@Pavle93

Radio sam prijem reklamacija gotovo 5 godina u radnji i mogu ti reci da kako je meni od strane firme obrazlozen zakon kaze da mi kao radnja primamo reklamacije kao uslugu kupcu da se ne cima a ne kao obavezu dok se zakon ne pormeni tako da datum servisiranja pocinje od dana pristizanja u servis sto su oni duzni da zavedu u svom dokumentu i dokumentu koji stize u maloprodaju ako ce te tu razresiti. Oni ce navesti kada su primili uredjaj i kada su ga razresili. Zato sam ja imao obicaj da ljudima kazem ok nije problem da se priimi ali imajte u vidu da ce moci da potraje duze zbog prevoza i sl okolnosti na koje servis ne moze da utice, pre prijema robe a koje se smatraju kao usluga kupcu da se ne cima a ne kao obaveza makar do donosenja novog zakona.

Ako je i tako kako kažeš, to je razlika od samo nekoliko dana.

Radnja mora poslovati sa "pažnjom dobrog privrednika", tj. mora otpremiti proizvod u servis u roku od par dana i mora izabrati normalan način transporta.
 
Nazad
Vrh Dno