Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Mislim da fotokopiranje fiskalnog rešava taj problem. A zakon (koji sam rekao da pročitate, ali .... )
kaže:

13. Prigovor (reklamacija)
član 34.
Potrošač ima pravo prigovora na kupljeni proizvod ili pruženu uslugu,
za koje se ne izdaje garantni list, zbog nedostataka koji su nastali u roku od šest
meseci
od dana kupovine, odnosno izvršene usluge.
Uz prigovor iz stava 1. ovog člana podnosi se račun o kupljenom
proizvodu,
odnosno izvršenoj usluzi.
Prigovor se podnosi u prodajnom objektu u kome je proizvod kupljen,
odnosno usluga izvršena, a uz saglasnost potrošača i na drugom mestu koje je za to
određeno, licu ovlašćenom za prijem prigovora koje mora biti prisutno na tom mestu
tokom radnog vremena.
Ovlašćeno lice odlučuje o prigovoru istog dana kada je prigovor
podnet, a najkasnije u roku od osam dana od dana podnošenja prigovora.
Prodavac, odnosno davalac usluge je dužan da svojim aktom bliže
utvrdi način i uslove rešavanja prigovora.
član 35.
Ako je prigovor iz člana 34. ovog zakona osnovan zbog nedostatka na
proizvodu, potrošač ima pravo na:
1) zamenu kupljenog proizvoda za nov proizvod, odnosno proizvod
odgovarajuće marke (modela, tipa) ili
2) da mu se vrati iznos plaćen za taj proizvod u visini maloprodajne
cene tog proizvoda na dan vraćanja ili
3) otklanjanje nedostatka na proizvodu.
Ako je prigovor iz člana 34. ovog zakona osnovan zbog nedostatka u
izvršenju usluge, potrošač ima pravo na:
1) otklanjanje nedostatka ili
2) vraćanje plaćenog iznosa ili na smanjenje cene srazmerno
nedostatku izvršene usluge.
Ako potrošač pretrpi štetu prouzrokovanu proizvodom sa
nedostatkom, odnosno neizvršenjem usluge ili izvršenjem usluge sa nedostatkom
može da zahteva naknadu štete.
Prava iz stava 1 do 3. ovog člana potrošač može da ostvari pod
uslovom da nedostatak nije nastao njegovom krivicom

sve mi je sad jasno kao dan, i znam sta mi je ciniti.
a malopre mi kaze lik iz prodavnice: ah, sta mi mozemo, mi smo samo prodavci, zovite uvoznika ili ovlascenog servisera!
zvacu ih, ali pozvacu ponovo i vas. a mozda se umesto mene javi i cika iz trzisne. :type:
 
Ovo se odnosi na robu za koju se ne izdaje garantni list, a roba se reklamira u prodajnom objektu. Ne znam šta će tu ovlašćeni serviser kada ti imaš izbor da ti se zameni proizvod, da ti vrate novac ili da ti otklone nedostatak. Naravno da će kupac želeti da mu se zameni uređaj ili vrati novac :)
 
A sta onda vazi za robu za koju se izdaje garantni list?
Ja sam prihvatio popravku, medjutim ovlasceni servis nema resenje tj. ne ume da popravi jer je u pitanju najverovatnije fabricka greska na modelu, koja se pojavila na mnogobrojnim modelima.
I sta sad ja da radim? Ako nema popravke, a posto je uredjaj kupljen pre 15 dana, logicno je da ocekujem novi ili barem pare nazad. Zar ne?
 
A sta onda vazi za robu za koju se izdaje garantni list?
Ja sam prihvatio popravku, medjutim ovlasceni servis nema resenje tj. ne ume da popravi jer je u pitanju najverovatnije fabricka greska na modelu, koja se pojavila na mnogobrojnim modelima.
I sta sad ja da radim? Ako nema popravke, a posto je uredjaj kupljen pre 15 dana, logicno je da ocekujem novi ili barem pare nazad. Zar ne?

Pa ako ne mogu da poprave, naravno da moras dobiti nov uredjaj ili novac.
Jer nisi ti napravio tu fabricku gresku :).

I koliko ja znam, pokvaren uredjaj se nosi u maloprodaju, a oni stupaju u kontakt sa ovlascenim servisom / uvoznikom.

A sta konkretno reklamiras, msm koji hardware ?
 
Poslednja izmena:
sustina je u tome da se 95% maloprodavaca iliti preprodavaca ponasa isto, a to je da ih je prilicno briga za svoje kupce, pa se ponasaju kao da su oslobodjeni svake odgovornosti i pokusavaju na svaki nacin da izbegnu da im vratis uredjaj na reklamaciju, obicno kazu pozovite uvoznika, mi ne mozemo tu nista.... tako da je mnogo efikasnije ici direktno tj. kontaktirati direktno uvoznika ili ovlasceni servis, jer preprodavci obicno cekaju poslednji 45ti dan da nesto ucine po tom pitanju....
tako sam i ja direktno otisao u ovl. servis..... i zavrsio vrlo brzo, medjutim nazalost neuspesno, sto sam znao i unapred da ce se desiti citajuci tekstove na forumu proizvodjaca uredjaja, gde korisnici lepo kazu da takvom intervencijom nisu uspeli da im otklone kvar u ovl. servisu...
u pitanju je laptop, o kojem sam vise pisao i u temi laptopovi.
kako ce se sve na kraju zavrsiti, videcemo, svakako cu to napisati na forumu i podeliti sa svima kako neko drugi ne bi dosao u sl. situaciju.
 
Ne mogu da iskopam ..

Slucaj :

Odnet mis na reklamaciju. Posle izvesnog perioda je dobijen nov (isti) u zamenu. Mis je prvobitno kupljen pre ~1.5god. i dobijena je garancija na 2god.
Uz novi mis nije dobijena i nova garancija vec se nastavlja stara. To nije u skladu sa zakonom ..?
 
Bacite pogled na OVU temu, zanimljivo pocinje oko 5-og - 6-og posta (na toj strani)...
Na kraju se doslo do zanimljivih zakljucaka... :D
 
evo pronasao sam da clanovi 34. i 35. vaze i u ovom slucaju:
8.4. Ponuda proizvoda i usluga korišćenjem elektronskih sredstava
Član 27.
Ponuda proizvoda i usluga elektronskim sredstvima (elektronska pošta, elektronska trgovina, internet i dr.) mora da sadrži sve bitne elemente (vrstu i kvalitet proizvoda i usluga, uslove garancije, poreklo, način plaćanja, rok za isporuku, rok za izvršenje usluge, cenu, način rešavanja prigovora i dr.) koji su od značaja za odluku potrošača o kupovini ponuđenih proizvoda, odnosno korišćene usluge.
Prodavac proizvoda, odnosno davalac usluga, koji je zaključio ugovor na osnovu elektronske ponude odgovara za sve materijalne nedostatke proizvoda, odnosno za ispravno funkcionisanje proizvoda prodatog uz garantni list u skladu sa zakonom, kao i za neizvršenu ili nekvalitetno izvršenu uslugu, a potrošač ima pravo prigovora u skladu sa čl. 34. i 35. ovog zakona.
 
Mojoj prijateljici otkaze displej na laptopu. Laptop i dalje pod garancijom. Odnese ga u servis (Informatika) i ostavi laptop tamo. Posle par dana je pozovu i kazu kako je u pitanju fizicko ostecenje i da treba da plati 160 eura ako hoce da joj zamene displej. Pri tome sigurno nije nikakvo fizicko ostecenje, displej je sam od sebe prestao da radi, laptop nije ispadao. Sta raditi u tom slucaju? Kome se obratiti? Hvala.
 
Fizicko ostecenje su oni trebali da napisu na reversu kad se uredjaj predavao na servis. Ukoliko na tom reversu ne pise nista o ostecenju, molim lepo, duzni su o svom trosku da zamene displej. Tako im i reci i reci ako nece, ides u trzisnu po inspektore..
 
Ishod mog slucaja:

Uredjaj je odnet 2.6.2010 na reklamaciju, cekao sam do 24.7.2010. To je 52 dana. Na garantnom listu inace stoji sledece :

Ukoliko kvar ili nedostaci ne budu otklonjeni u roku od 30 dana od prijema uredjaja od korisnika garancije, GameS se obavezuje da ce neispravni uredjaj zameniti istim takvim ispravnim.

Nisam se uopste zalio, ja sam sebi kupio nov mis jer sam i znao da ce kar...pardon, garancija da traje xx dana.


Okrenem danas radnju (Game-s je u pitanju), i kazem da mi je ostavljen stari garantni list a dobijen je nov uredjaj - pazite, prvobitno nisam dobio cak ni produzenje garancije. Lepo im kazem da bi zakonski trebao da dobijem novi garantni list, a nisam ga dobio. Tu mi momak koji tamo radi kaze odprilike "Pa ne, tako niko ne radi". "Mi mozemo da damo produzetak garancije koliko je mis proveo na servisu" - zasto odma i niste ? "Vi tako mozete da pokvarite mis posle 2god. i da tako u krug uzimate novi sa novom garancijom" idt. idt.
Tu se ja lepo pozovem na sve moguce clanove zakona koji ovo regulisu i na kraju svog tog natezanja dobijem "menadzera" kome iznesem istu stvar. Covek je posle vec 2-3min. razgovora sa mnom poludeo i rekao mi da dodjem da mi napisu novu garanciju :D. U principu njega nije ni zanimalo da li je tako po zakonu ili ne (on to ni sam ne zna ...), vec sam mu se ja popeo na glavu i nije vise mogao da me slusa.

Otisao sam, dobio sam novu garanciju, mis je zavrsio kod drugara kao i nova garancija.

To je to ..ali, napomenuo bih jos jednu stvar.

Cekao sam mis 52 dana da bi me okrenuli i rekli da je sve u redu. Serviser je napisao da je problem mozda do OS ili nekog softverskog konflikta. Mis je imao taj problem sto je radio doubleclick svakih 10-15-25-35 put, sve zavisi (i LMB i scroll dugme).
Kada sam tamo otisao rekao sam momku da ga prikaci na komp. da mu ja pokazem da problem postoji. To je ljubazno i uradio i video je problem, takodje sam mu rekao da proba i on i ista stvar - kada se mis pritisne malo dalje na LMB tada je problem najcesci.

I tako ...u Srbiji se ceka 52 dana nesto za sta je potrebno 2 minuta ...nista bolje od toga nisam ni ocekivao.
 
Da li i ADSL provajderi spadaju pod "okrilje" trzisne inspekcije?
Konkretno!
Da li se oni mogu prijaviti trzisnoj inspekciji recimo u slucaju da ti stari provajder nece da da migracioni kod?
 
I koliko ja znam, pokvaren uredjaj se nosi u maloprodaju, a oni stupaju u kontakt sa ovlascenim servisom / uvoznikom.

A sta konkretno reklamiras, msm koji hardware ?

A meni su uvek govorili, idite kod uvoznika za reklamaciju. I ja sta cu, trazi ga gde je, vuci robu, itd.:mad:
 
A meni su uvek govorili, idite kod uvoznika za reklamaciju. I ja sta cu, trazi ga gde je, vuci robu, itd.:mad:

nisi jedini, i ja sam isto to uradio sada prilikom reklamacije laptopa...
prodavac kod koga sam kupio me je preko telefona direktno pitao: Pa sta vi hocete da mi uradimo?
Ja kazem: Nista, samo da mi pruzite podrsku kod uvoznika (ovl. servisa) i da zamolite da mi se problem sto pre resi. (Koliko sam samo dobar kupac.)
Sad cekam da vidim sta ce biti kod uvoznika tj. ovlas. servisera....
Ako budu pravili probleme prvo cu inspekciju da posaljem kod maloprodavca. :wall:
 
Imam neki Logitechov mis, koji je s vremena na vreme pravi double-click, kad kliknem jednom. I pravi mi problem, kod selektovanja, ja drzim taster, a on nece da "zaplavi". Kupio ga pre 2 godine, dakle jos godinu dana garancije imam na njega. E sad, nemam ambalazu od njega, posto je stan i onako prenatrpan, ko zna gde je zavrsila (verovatno u smecu). Je l' mogu pri reklamaciji da me smaraju zbog te ambalaze?

Da znam sta mi je ciniti, pre nego sto se licno uputim u servis. :)
 
Poslednja izmena:
Crko je mikro-prekidač, ako imaš lemilicu i 1 tanji šrafciger to možeš i sam da zameniš...
Čak možeš isti da upotrebiš i sa nekog starog miša.
Ovo ti pišem čisto za info da se ne zezaš tamo sa svakakvim ljudima kojima je kad dođeš na reklamaciju kao da si im došao po "reket"...
 
Hmm, pogledacu, ali mislim da nemam starog misa. U to slucaju, gde da nabavim mikro prekidac i koliko para? Ne bih bas sam da petljam, pa posle ode garancija.:smash:
 
Cao, imam jedno pitanje. Da odmah napomenem, tice se SVAJCARSKE, ne Srbije :)

Brat je kupio u ponedeljak Toshiba laptop...Medjutim, `ajd sto ne moze da se nakaci na bilo koji wireless, nego pointer za kucanje skace u svim programima. Zna li neko kako tamo funkcionise zamena, i od koliko dana? Do sad je proslo 3 :)

Inace, kupljen je na nekom snizenju, al` je garancija 3 god.
 
Verovatno mu je iskljucen wireless. Sta ti znaci to da pointer za kucanje skace? :)
 
Kad kucas, imas vertikalnu crtu koja ti pokazu `de kucas :) E npr otkucas jednu recenicu i ona iz cista mira skoci na pola otkucane recenice i nastavi tu...

Wireless mreze nadje, ali ne moze da se loguje na njih..
 
Ovo je vrlo glup fazon, ali dešavalo se... Proveri da slučajno brat tokom kucanja delovima placa ili ruke ne dodiruje touchpad, to lepo pošalje kursor na trenutnu poziciju strelice. Dešava se ljudima nenaviknutim na laptop, ili čak kada promene model laptopa.
 
Imaju 4 laptopa u kuci, nisu toliki pajseri :)
 
Cao, imam jedno pitanje. Da odmah napomenem, tice se SVAJCARSKE, ne Srbije :)

Brat je kupio u ponedeljak Toshiba laptop...Medjutim, `ajd sto ne moze da se nakaci na bilo koji wireless, nego pointer za kucanje skace u svim programima. Zna li neko kako tamo funkcionise zamena, i od koliko dana? Do sad je proslo 3 :)

Inace, kupljen je na nekom snizenju, al` je garancija 3 god.

Sa Windozom preinstaliranom ili sami instalirali ?

Touchpad/kbd problemi i jos mnogo drugih oce sa pogresnim bios-om da se javljaju kod Toshibe (tj. bios za XP a instalirana 7-ica i slicno).
 
kupili sa instaliranom sedmicom...
 
Svaaajcaarskaaa jee toooo, nece brat da se petlja sa teskom rukom zakona :)
 
Nazad
Vrh Dno