Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Sjajno, zaista mislim nisam dugo ni kupovao te sitnije tehnikalije pa i ne znam ali sam svakako zadovoljana time da konacno imam i garanciju koju deklarise prodavac (u vecini slucajeva), za skoro sve proizvode... Eno recimo LG daje 5 godina na LCD TV :D
 
Gde to pise da daje 5 godina.
Ja sam kupio u BH LG LCD, uvoznik Comtrade, pise 2 godine garancije.
 
Imaš godinu dana, zato što si dobio garanciju u kojoj to piše, a ne zato što piše u zakonu, ustvari, to ni ne piše u zakonu. Tamo stoji da te zakon štiti i daje ti 6 meseci garancije na kupljeni proizvod, tehnički ili drugačiji, uz koji ne dobijaš nikakvu garanciju. Ako dobiješ validnu pisanu garanciju, onda taj deo zakona ni ne može da se primeni.
 
Poslednja izmena:
Cekaj nisam se potrudio da procitam sve strane threda od prve (tako da ne znam da li se zakon menjao u medjuvremenu po tom pitanju) ali koliko sam video ako dobijem garanciju od 7 dana na proizvod, a ne potpisem imam pravo na tih zakonskih 6. Zar ne?
 
Tvoj potpis je apsolutno nevažan. Sam čin kupovine proizvoda i, samim tim, dobijanja garantnog lista podrazumeva da prihvataš ono što je napisano, kao licenca kad instaliraš program: Ako instaliraš i koristiš program, automatski si prihvatio sve što stoji u licenci; u suprotnom, nemaš pravo da ga koristiš. Logika je ista.

A garantni rok je onoliki koliki je propisan u garanciji. Može da bude 10 minuta ili 17 vekova.
 
Aaa ok hvala na informaciji :)!
@isnogood
sorry sto sam te izostavio prethodni put, dobro kaze Seinfeld do 30. juna vazi ta ponuda, ja sam na tv-u video reklamu...
 
Tvoj potpis je apsolutno nevažan. Sam čin kupovine proizvoda i, samim tim, dobijanja garantnog lista podrazumeva da prihvataš ono što je napisano, kao licenca kad instaliraš program: Ako instaliraš i koristiš program, automatski si prihvatio sve što stoji u licenci; u suprotnom, nemaš pravo da ga koristiš. Logika je ista.

A garantni rok je onoliki koliki je propisan u garanciji. Može da bude 10 minuta ili 17 vekova.

Koliko ja znam, zakonski minimum za garancije na takve proizvode je 6 meseci. Svaki kraći rok u garantnom listu je nevažeći, osim ako se radi o polovnom ili popravljanom proizvodu - što prodavac mora jasno da istakne.
 
Mozda je u nekom drugom zakonu definisano minimalno trajanje garancije na tehnicke uredjaje?
Član 21.
Proizvod za koji se izdaje garantni list, u skladu sa zakonom, prodaje se uz obavezno popunjen i overen garantni list.
U citatu se ovaj zakon poziva na neki drugi zakon o garanciji. Sad, koji, nemam pojma..
 
Imam utisak da mnogi ljudi nisu informisani i da misle da kada su kupili nesto bez garancije to im je sto im je, neznajuci da im je fiskalni 6 meseci garancije za takvu robu
A zakon o zastiti potrosaca se ipak primenjuje i prodavci su savrseno svesni toga, jer cim se pozoves na to oni skoro bez pardona reklamiraju robu samo je problem sto su musterije uglavnom slabo informisane
Nema veze sa IT-om ali ja sam par puta reklamirao neke artikle prvo felericne Mile Dragic cizme i pantalone, drugi put martinke koje su posle nekoliko obuvanja pustale vodu
U slucaju cizama su mi vratili pare (proslo je par meseci od kupovine) na moj zahtev, imao sam naravno sacuvan fiskalni racun a na musteriji ostaje da se izjasni dal' hoce povracaj para u iznosu na dan kupovine ili zamenu :)
Tako da cuvajte fiskalni ;)
 
Poslednja izmena:
Imam utisak da mnogi ljudi nisu informisani i da misle da kada su kupili nesto bez garancije to im je sto im je, neznajuci da im je fiskalni 6 meseci garancije za takvu robu ...
... problem sto su musterije uglavnom slabo informisane
U slucaju cizama su mi vratili pare (proslo je par meseci od kupovine) na moj zahtev, imao sam naravno sacuvan fiskalni racun ...
Tako da cuvajte fiskalni ;)
Mozda ni ti nisi dovoljno informisan. Nemoze jedan obican papiric, termo-stampani, da sluzi kao garancija. Podaci sa fiskalnog se brzo izbrisu, a ako prodavac insistira da sacuvas fiskalni radi garancije onda neka ti da pisani racun ;). Fiskalni racun je duzan da sacuva prodavac, a ne kupac. Tvoj fiskalni moze samo da pomogne prodavcu da lakse nadje u "knjigama" podatke (datum) za robu koju ti je prodao i nista vise. Znaci ako ga imas, dobro - ako ga nemas, opet dobro. Ovo je vec neko objasnio ranije u temi.
 
a na musteriji ostaje da se izjasni dal' hoce povracaj para u iznosu na dan kupovine ili zamenu :)
Tako da cuvajte fiskalni ;)
Jesi li siguran za ovo? Treba danas da pokupim slusalice sa reklamacije ali bih pre uzeo novac nazad.
 
Mozda ni ti nisi dovoljno informisan. Nemoze jedan obican papiric, termo-stampani, da sluzi kao garancija. Podaci sa fiskalnog se brzo izbrisu, a ako prodavac insistira da sacuvas fiskalni radi garancije onda neka ti da pisani racun ;). Fiskalni racun je duzan da sacuva prodavac, a ne kupac. Tvoj fiskalni moze samo da pomogne prodavcu da lakse nadje u "knjigama" podatke (datum) za robu koju ti je prodao i nista vise. Znaci ako ga imas, dobro - ako ga nemas, opet dobro. Ovo je vec neko objasnio ranije u temi.

Kako ne moze kada sam ja tri puta vec reklamirao samo preko fiskalnog - i nista nisu proveravali odmah, samo sam ih pokazao fiskalni i u redu je
A za pola godine se nece izlizati sigurno ;)

Jesi li siguran za ovo? Treba danas da pokupim slusalice sa reklamacije ali bih pre uzeo novac nazad.

Ja sam martinke kupio negde krajem decembra a reklamirao sam ih tek negde aprila meseca, i trazio sam pare natrag koje sam i dobio
Dakle po zakonu ti imas pravo ili da zamenis robu ili trazis pare natrag za robu kojom nisi zadovoljan i koja nema pisanu garanciju i za koju imas fiskalni u roku od 6 meseci od kupovine, mada pare si trebao da trazis odmah kada si vratio sluske :smoke:
 
Za robu za koju se ne izdaje garantni list, postoji garancija 6 meseci uz fiskalni račun. Pročitajte zakon o zaštiti potrošača, koristiće Vam.
 
OK, tnx. Ja imam uredno napisanu garanciju od uvoznika koja je uvazena, samo me je zanimalo da li imam osnova da trazim novac nazad umesto drugih slusalica...

edit:
Nisam mogao nista da trazim od prodavnice dok uvoznik ne uvazi garanciju...
 
Poslednja izmena:
Za robu za koju se ne izdaje garantni list, postoji garancija 6 meseci uz fiskalni račun. Pročitajte zakon o zaštiti potrošača, koristiće Vam.

Sta se desava u slucaju kad nisi sacuvao fiskalni ili ti je izbledeo toliko da nemoze da se procita nista na njemu? Meni su nekoliko puta do sad, bez problema davali pisani racun (na moj zahtev) i to je onda nesto sto moze da se sacuva normalno. Da mi nisu dali pisani (odstampani) racun, nebih ni kupio robu kod njih. Ja i dalje mislim da nemoze fiskalni biti uslov za ostvarenje garancije...
 
Mislim da fotokopiranje fiskalnog rešava taj problem. A zakon (koji sam rekao da pročitate, ali .... )
kaže:

13. Prigovor (reklamacija)
član 34.
Potrošač ima pravo prigovora na kupljeni proizvod ili pruženu uslugu,
za koje se ne izdaje garantni list, zbog nedostataka koji su nastali u roku od šest
meseci
od dana kupovine, odnosno izvršene usluge.
Uz prigovor iz stava 1. ovog člana podnosi se račun o kupljenom
proizvodu,
odnosno izvršenoj usluzi.
Prigovor se podnosi u prodajnom objektu u kome je proizvod kupljen,
odnosno usluga izvršena, a uz saglasnost potrošača i na drugom mestu koje je za to
određeno, licu ovlašćenom za prijem prigovora koje mora biti prisutno na tom mestu
tokom radnog vremena.
Ovlašćeno lice odlučuje o prigovoru istog dana kada je prigovor
podnet, a najkasnije u roku od osam dana od dana podnošenja prigovora.
Prodavac, odnosno davalac usluge je dužan da svojim aktom bliže
utvrdi način i uslove rešavanja prigovora.
član 35.
Ako je prigovor iz člana 34. ovog zakona osnovan zbog nedostatka na
proizvodu, potrošač ima pravo na:
1) zamenu kupljenog proizvoda za nov proizvod, odnosno proizvod
odgovarajuće marke (modela, tipa) ili
2) da mu se vrati iznos plaćen za taj proizvod u visini maloprodajne
cene tog proizvoda na dan vraćanja ili
3) otklanjanje nedostatka na proizvodu.
Ako je prigovor iz člana 34. ovog zakona osnovan zbog nedostatka u
izvršenju usluge, potrošač ima pravo na:
1) otklanjanje nedostatka ili
2) vraćanje plaćenog iznosa ili na smanjenje cene srazmerno
nedostatku izvršene usluge.
Ako potrošač pretrpi štetu prouzrokovanu proizvodom sa
nedostatkom, odnosno neizvršenjem usluge ili izvršenjem usluge sa nedostatkom
može da zahteva naknadu štete.
Prava iz stava 1 do 3. ovog člana potrošač može da ostvari pod
uslovom da nedostatak nije nastao njegovom krivicom
 
Sta se desava u slucaju kad nisi sacuvao fiskalni ili ti je izbledeo toliko da nemoze da se procita nista na njemu?

Za bitne stvari ili " skupe " stvari PREPORUKA je FOTOKOPIRANJE :)
 
Da, ja sam kupio HDD Hitachi pre mesec dana i rekli su mi u radnji da kopiram zbog izbledjivanja... znao sam za to, ali da mi prodavac preporuci :D .
 
Koliko znam, mora i originalna ambalaza da se cuva...
 
Sta raditi u situaciji kad kupljeni proizvod ima recimo 2 godine garanciju, a prodavnica se zatvori za godinu dana? Mozda je bilo reci o tome, ali ja nisam video.
 
Sta raditi u situaciji kad kupljeni proizvod ima recimo 2 godine garanciju, a prodavnica se zatvori za godinu dana? Mozda je bilo reci o tome, ali ja nisam video.

Trebalo BI DA MOZE obratiti se glavnom uvozniku proizvoda ...
 
Sta raditi u situaciji kad kupljeni proizvod ima recimo 2 godine garanciju, a prodavnica se zatvori za godinu dana? Mozda je bilo reci o tome, ali ja nisam video.


Garanciju ne daje prodavac već uvoznik, a garancija se ostvaruje u ovlašćenom servisu ne kod prodavca. Tako da ne bi trebalo da ima ikakvih problema sa ostvarivanjem iste.
 
Sta raditi u situaciji kad kupljeni proizvod ima recimo 2 godine garanciju, a prodavnica se zatvori za godinu dana? Mozda je bilo reci o tome, ali ja nisam video.

Nema veze kao sto kolege kazu,uvoznik obezbedjuje servis.Cak i ako se menja uvoznik ili servis,opet ti ostaje garancija.
Npr to se desilo sa Samsung servisom,bio jedan pa su drugi preuzeli,kupac je svakako servisno obezbedjen iako je drugi servis napisan na garanciji,opet je novi servis duzan da ti servisira.
U prevodu,nemas brige...
 
Garanciju ne daje prodavac već uvoznik, a garancija se ostvaruje u ovlašćenom servisu ne kod prodavca. Tako da ne bi trebalo da ima ikakvih problema sa ostvarivanjem iste.
Koliko sam ja ukapirao iz ranijih postova, kupac robu reklamira u prodavnici gde je kupio, a prodavac se bakce sa uvoznikom, servisima itd. Znaci kupac nemora da ima nista sa uvoznikom i servisom, osim ako sam ne pristane na to. Zato sam i postavio pitanje kako ostvariti garanciju ako se prodavnica ugasi u medjuvremenu, jer cinjenica je da se to ponekad desava.
 
Nazad
Vrh Dno