Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Jel moze neko da mi kaze kad mi se dese ovakve stvari itd , koji broj tj koju inspekciju da zovem na licu mesta ? Takodje i ove face sto ne izdaju racune , sve cu to da prijavim :D
 
:wall: Nisam uspeo da nadjem smajlija koji se lupio sakom u celo...


Nemas ti sta da kreiras kod kuce kao kupac. Prodavac je duzan da ti daje prave informacije.
Dakle indijanac koji mu prica kako je to sve isto treba pod hitno da popusi otkaz.

A kako ti preko neta da vidiš kakve su boje na monitoru? Jesu li "lepe"? Ako ona dvojica kažu da jesu, onda su lepe. Zakon je jasan i u ovom slučaju štiti potrošača. Povrh svega toga prodavac je pokušao da ubedi kupca da razlike nema. A on da ga kupi pa da pogleda dva monitora i vrati se sutradan i kaže "Pogledao sam, ima razlike, slagao si me, vraćaj pare"


Ok ok, polagano :D. Ja sam kupac/potrosac, nemam veze sa prodavcima :).
Govorio sam generalno, ne na konkretan slucaj oko monitora i kvaliteta panela.
Zato sam i pomenuo da treba pitati prodavca da prikljuci monitor, i onda je sve jasno, svidja se ili ne.
Al mi je *****no da neko vraca proizvod pod nekim glupim razlogom.
Ok, ako je prodavac lagao, tu dileme nema :).

Pazi ti banalizujes do tacke nerealnog , pominjuci PCI-E slot to nije isto . Ja cu da vidim da je on crven i on ce da bude crven tad i posle 5 godina ... Ovo je druga stvar nizam zadovoljan kako radi , ocekivao sam vise , jednostavno to je moje pravo . Sto se tice njih izgubili su musteriju i plus ima da ih pljujem gde stignem ... mada kao da vec nisu na losem glasu .

A sto se tice toga sta bi ti uradio , to je vec tvoja licna stvar . Zato i nemas radnju jer bi tu radnju pojela konkurencija navidmo evo win win kao primer . Jedna pored druge radnja ti i oni ... pa ti bi zatvorio za mesec dana . Progutale bi te dazbine , jer ti sutiras u dupe a oni se smese :) . U tome je poenta zato zapad je tu gde je a nase radnje i zabiti ovakve kakve su . A sto se tice ambalaze , ja sam takodje duzan ako vracam nesto da vratim u svoj ambalazi u kojoj sam dobio tako da postedi forumase licnih nekih iskaza i sta bi ti radio ...

Edit

Ne mogu da ne pomenem da je taj isti klinjo to isto meni objasnjavao kao ti . Kako bi to izgledalo kad bi xx ljudi kupilo xx proizvoda i doslo da vrati sutra :)

Slucajnost ?

Hahahah, nisam taj :p.
Al slozices se da je stvar oko monitora ipak slozena, zato ponovo kazem, ja da sam prodavac uvek bih prikljucio monitor na videlo, pa onda primedbe pre kupovine da se iznesu...
 
Ima istine u tome sto kazes (prikljucivanje) ali on je tvrdio da 2420 hd i 2420hda daju istu sliku , a posto HD nije imao u radnji ja sam predlozio da iako ne verujem da mu poverujem na reci u kupim hda ali sam naveo da planiram da vratim ako nije onako kako kaze ( u sta sam 80 % bio siguran ali sam bio ocajan jer nisam nasao ono sto sam hteo )
 
Pa ne moze roba da se vraca pod izgovorom, babi od mog ortaka se ne svidja boja, ja bih hteo da vratim, mislim ajde malo budi realan.
Mora postojati valjani razlog vracanja, a ti se brate pre kupovine raspitaj analog vs DVI, 2ms vs 5ms.

Može, zakon tako nalaže.

Takodje da izmedju 2ms i 5ms nema isto razlike to samo pise onako ...

Hahahaha, a it ćeš kao da vidiš razliku između 2 i 5ms? ;)
 
Može, zakon tako nalaže.



Hahahaha, a it ćeš kao da vidiš razliku između 2 i 5ms? ;)


To da li cu ja da vidim ili ne je relativna stvar , ta 2 monitora su razlicita u tome je poenta . Jedan je bolji drugi je losiji , on me je ubedjivao da su isti . Hteo sam da pristanem na kupovinu ali on nije hteo da postuje prava potrosaca ... Dovidjenja :)
 
Više puta sam i ja kao prodavac pokušavao da skrenem pažnju ljudima da ne bacaju pare na performanse koje u praksi nisu vidljive. To ne znači da se kupac ne poštuje, već nešto totalno drugo. No, kako ko shvati ;)
Potpuno si u pravu za onih 7 dana. U suštini uvek možeš da se pozoveš na zakon, tako da on tu ne može ništa.
 
Više puta sam i ja kao prodavac pokušavao da skrenem pažnju ljudima da ne bacaju pare na performanse koje u praksi nisu vidljive. To ne znači da se kupac ne poštuje, već nešto totalno drugo. No, kako ko shvati ;)
Potpuno si u pravu za onih 7 dana. U suštini uvek možeš da se pozoveš na zakon, tako da on tu ne može ništa.

Upravo to ali me sad kad mi se desi nesto slicno koji broj da zovem na licu mesta . Posto to je najbolje da imam u mobilnom pa u trenutku besa da okrenem i zavrsim posao :D
 
Svaka prodavnica mora imati nalepljeno na pultu, zidu ili gde već, broj telefona tržišne inspekcije.

@red baron

Zakon je, ako se ne varam, šest meseci, ali se kod nas sprovodi sedam dana.
 
Sedam dana ne postoji u zakonu. Ne mozes ni u roku od 6 meseci da vratis jer ti se nesto ne svidja vec samo ako je neispravan uredjaj.
E sad, ima u zakonu stavki raznih, tipa ne smes da budes obmanjen, da li je uredjaj po specifikaciji, i svasta nesto pa moze mozda na osnovu toga da se vrati uredjaj.

E sad ti prodavci sto se smeju na to vracanje, kako ce oni da opstanu sa novim zakonom najavljenim, ostaje misterija, doduse ako i bude ostriki novi zakon, verovatno ce i drasticno opasti broj prodavnica, ostace samo veci igraci, sto je i dobro i lose, videcemo kako ce biti.
 
Sedam dana ne postoji u zakonu. Ne mozes ni u roku od 6 meseci da vratis jer ti se nesto ne svidja vec samo ako je neispravan uredjaj.
E sad, ima u zakonu stavki raznih, tipa ne smes da budes obmanjen, da li je uredjaj po specifikaciji, i svasta nesto pa moze mozda na osnovu toga da se vrati uredjaj.

Ovo sam i ja rekao.
Kakvo crno (ne)svidjanje.
Dakle, obmana prodavca, skrivene mane, lazna specifikacija... to da.
 
Zakon o obligacionim odnosima:

Skriveni nedostaci
Član 482
(1) Kad se posle prijema stvari od strane kupca pokaže da stvar ima neki nedostatak koji se nije mogao otkriti uobičajenim pregledom prilikom preuzimanja stvari (skriveni nedostatak), kupac je dužan, pod pretnjom gubitka prava, da o tom nedostatku obavesti prodavca u roku od osam dana računajući od dana kad je nedostatak otkrio, a kod ugovora u privredi bez odlaganja.

Član 488
(1) Kupac koji je blagovremeno i uredno obavestio prodavca o nedostatku može:
1) zahtevati od prodavca da nedostatak ukloni ili da mu preda drugu stvar bez nedostatka (ispunjenje ugovora);
2) zahtevati sniženje cene;
3) izjaviti da raskida ugovor;
(2) U svakom od ovih slučajeva kupac ima pravo i na naknadu štete.
(3) Pored toga, i nezavisno od toga, prodavac odgovara kupcu i za štetu koju je ovaj zbog nedostatka stvari pretrpeo na drugim svojim dobrima, i to prema opštim pravilima o odgovornosti za štetu.


Da li je nedostatak npr. ako kupac smatra da monitor loš(iji) kontrast ili nezadovoljavajući prikaz boja? Ili zato što se preko VGA dobija mutnija slika nego preko DVI kojeg nema? Ko će da kaže da kupac 100% nije u pravu?

Možda neki od ovih i nije pravi razlog vraćanja robe, ali poluistinit izgovor može svako da smisli ako ima makar malo povoda.
 
Poslednja izmena:
Skriveni nedostatak u slucaju monitora moze biti jedino bed piksel, preterano probijanje svetlosti, mada evo i za probijanje, ko ce to da utvrdi koliko max moze da probija. Kod ovakvih pipavih stvari (probijanje, losiji panel), niko tu ne moze biti 100% u pravu, ni kupac ni prodavac.
I zato ova tema i ima 45 strana :).

Al price, e ne svidja mi se slika preko VGA, pa to jednostavno nije ozbiljno.
Lepo sam rekao, ja bih takvim izbirljivim, koji dodju pa kupe, a nisu se raspitali o specifikacijama pre kupovine, ili na licu mesta, pa dodju da vrate, nogu u doope odmah sa vrata.
 
Skriveni nedostatak u slucaju monitora moze biti jedino bed piksel, preterano probijanje svetlosti, mada evo i za probijanje, ko ce to da utvrdi koliko max moze da probija. Kod ovakvih pipavih stvari (probijanje, losiji panel), niko tu ne moze biti 100% u pravu, ni kupac ni prodavac.
I zato ova tema i ima 45 strana :).

Al price, e ne svidja mi se slika preko VGA, pa to jednostavno nije ozbiljno.
Lepo sam rekao, ja bih takvim izbirljivim, koji dodju pa kupe, a nisu se raspitali o specifikacijama pre kupovine, ili na licu mesta, pa dodju da vrate, nogu u doope odmah sa vrata.

I dalje banalizujes (ili budzis postove ) Posto se ovo indirektno odnosi na moj post . Ako je on meni tvrdio da analogni i digitalni daju istu sliku ja sam bio spreman da se uvreim u to u normalnom radu kod kuce , on nije hteo da pristane na to i eto sad nema kupca . I normalno ja bih rekao lagao si me ovo nije to to vracaj pare ili daj digitalni ... Molim lepo .

E sad sto je on znao da to nece da prodje krastavac . A taj tvoj stav sa sutiranjem u dupe prosto nemam reci da komentarisem , nemoj nikad da pocinjes privatan biznis :)
 
Sreća je da se sprema zakon koji daje veća prava kupcima u odnosu na prodavce bez potrebe za ovakvim tumačenjima.
 
I dalje banalizujes (ili budzis postove ) Posto se ovo indirektno odnosi na moj post . Ako je on meni tvrdio da analogni i digitalni daju istu sliku ja sam bio spreman da se uvreim u to u normalnom radu kod kuce , on nije hteo da pristane na to i eto sad nema kupca . I normalno ja bih rekao lagao si me ovo nije to to vracaj pare ili daj digitalni ... Molim lepo .

E sad sto je on znao da to nece da prodje krastavac . A taj tvoj stav sa sutiranjem u dupe prosto nemam reci da komentarisem , nemoj nikad da pocinjes privatan biznis :)

Ne odnosi se direktno na tebe, vidis da pisem nasiroko...

Ti si trebao da pitas prodavca da prikljuci monitor, i tako elegantno pokusas da resis stvar :).
A ono shoot in doope :D, pa to je gratis od mene prodavca :p, dobro zezam se malo.
 
Sad sam se vratio iz Beograda i na moje veliko razocarenje, deo koji sam kupio u Bench House-u ne radi. :(
Pitao sam Chinaskog sta i kako, ali ne mogu da se strpim do odgovora.
Dakle, kupio sam hdd rack na koji sam dobio godinu dana garancije (sto je skroz nebitno, jer je od starta uredjaj neispravan). Da li imam pravo da trazim novac nazad ili da taj novac "prebacim" na kompjuter (konfiguraciju) koji bih kupio? Razocaran sam, jer je rack Chieftecov. Ne bih uzimao drugi, ako ne moram.
Sta i kako da uradim? :(
:wall:
 
Sad sam se vratio iz Beograda i na moje veliko razocarenje, deo koji sam kupio u Bench House-u ne radi. :(
Pitao sam Chinaskog sta i kako, ali ne mogu da se strpim do odgovora.
Dakle, kupio sam hdd rack na koji sam dobio godinu dana garancije (sto je skroz nebitno, jer je od starta uredjaj neispravan). Da li imam pravo da trazim novac nazad ili da taj novac "prebacim" na kompjuter (konfiguraciju) koji bih kupio? Razocaran sam, jer je rack Chieftecov. Ne bih uzimao drugi, ako ne moram.
Sta i kako da uradim? :(
:wall:

Novac mozes da zatrazis odmah, jer si dobio uredjaj neispravan. Druga opcija je da ti zamene :).
 
Vezano konkretno za poslednju diskusiju, period za vraćanje kupljene robe će biti dosta duži i neće morati ništa da se objašnjava tom prilikom. Tako je bar objašnjeno usmenim putem.
 
Ih bre koja im je ono rec "saobrazno" ne mogu da je povezem u recenici nikako.

Dakle na brzinu sam presao par stranica, glavne stvari su da je garancija zakonska sada dve godine umesto jedne.

Onda je napokon jasno sledece:

"17) уговорна гаранција јесте обећање трговца или произвођача
(„давалац гаранције”) дато потрошачу, да ће му вратити плаћени износ или
оправити или заменити робу која није саобразна опису из гарантног листа..."

Dakle najzad da bude jasno svima da je kljucna rec ILI . Ovo saobrazno opisu valjda znaci da ne odgovara specifikaciji. Jos trazim sta u slucaju kvara na primer moze ovo da se tumaci:

Потрошач има право избора између захтева да се несаобразност отклони
оправком или заменом робе.

kao slucaj kvara, jer valjda ako nije saobrazno ugovoru, a valjda to podrazumeva da je uredjaj ispravan, onda ide zamena.

Ja ovde nigde ne vidim da moze da se vrati uredjaj kako se kome cefne, niti sam inace za tu varijantu, sto je po meni dobro jer nece biti zloupotreba. Ja to kapiram na primer ovako, prodaju vam tv a reklamiran je kao da nema laga kod igranja igara, u slucaju da ga ima onda mozete da vratite, ali da vam se ne svidja boja ili sta ja znam, to nisam nasao da pise u predlogu. Mada tako je u inostranstvu, da li ce morati da ubace to zbog evropskih normi ne znam, nije mi to toliko bitno.

Ono sto mi jeste bitno je da ce garancija biti 2 godine, ugovor, a to je valjda garancija, mora biti po zakonu, a to znaci nema vise onih nebuloznih 45 dana, vec je zakon jaci od garancije, te dolazi do izrazaja sledece, a to je da uredjaj MORA da bude ispravan u garantnom roku, te ako se pokvari, mora biti popravljen ILI vracen novac ILI zamenjen. Sasvim jasno dato na puno mesta u predlogu.

Eto malo prvih impresija, ja sam zadovoljan, ako neko zna nek dalje bolje objasnjenje reci saobrazno :) , ili sam ja negde pogresio u nekom tumacenju neka napise.
 
J**** ti rech... Saobrazno... :wall:
 
Zapazio sam bitnu stvar u nacrtu novog zakona. Kaže:
Члан 8.
Трговац је дужан да на разумљив, читак и лако уочљив начин, у динарима,
означи:
1) продајну цену робе или услуге, укључујући продајну цену пратеће
робе која се испоручује током пружања услуге;

продајна цена јесте коначна цена једног комада робе, или дате
количине робе, односно коначна цена услуге, укључујући ПДВ и остале порезе;
To znači da operateri mobilne telefonije neće moći da nas zavlače cenama bez poreza.
 
Nazad
Vrh Dno