Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Ne mogu distributeri da dozvoljavaju ili nedozvoljavaju ono što piše u zakonu nego moraju da ga poštuju. I to nije produženje garancije, nego je to garancija na nov uređaj koji si dobio.
 
Znam ja to, ali iznad sam samo preneo objašnjenje koje sam dobio. Mada, ja kapiram da neki distributeri ne prave problem oko nove garancije, dok sigurno ima onih koji igraju na kartu neobavestenosti kupaca pa se prave ludi kad treba da se da nova garancija.
 
Ne mogu distributeri da dozvoljavaju ili nedozvoljavaju ono što piše u zakonu nego moraju da ga poštuju. I to nije produženje garancije, nego je to garancija na nov uređaj koji si dobio.

Upravo tako, lepo objasnjeno. Mnogi ljudi to gledaju iz neke druge (cudne) perspektive, pa im promice poenta.
 
Poshto ovde ima toliko stranica, jednostavno ne mogu da nadjem to shto mi treba :(

Imam monitor koja ima garanciju 3 godine... Do isteka je ostalo josh 6 meseci... Nije josh crkao potpuno ali je na izdisaju... Kada ga reklamiram, koje su mi opcije??? Pretpostavljam da je prva i neizbezna opcija popravka istog?

Inache monitor je svojevremeno placen 300+ evra
 
Poslednja izmena:
0) mora ovlašćeni servis da utvrdi neipravnost
1) popravka ako mogu da ga poprave
2) da ti daju ISTI takav za tvoj neispravan
3) vraćanje para sa fiskalnog računa ili da ti daju nešto drugo u toj vrednosti na današnji dan
 
0. Problem je taj da kada upalim monitor ujutru (ugashen je preko noci) chuje sa trafo kako pishti i slika se trese nekih 20-30 sekundi (bez obzira da li je monitor povezan na grafichku ili ne), cenim da to moze da se popravi...
1. Ako ga poprave garancija se nastavlja + vreme provedeno u servisu?
2. Ako mi daju isti ili zamene nekim drugim, dobijam novu garanciju, jel da?

Edit: i da, ja nisam u obavezi da uzmem model koji mi nude ako mi se ne svidja, jel da?
 
Poslednja izmena:
Uh bre, ja sam reklamirao kod uvoznika graficku, sa pola godine garancije preostalo.
Dobio sam novu, ali mi je receno da se garancija produzava, dakle samo ovih 6 meseci.
Mada nikakav papir nisam dobio.
Graficku sam reklamirao na osnovu serijskog koda na poledjini graficke (to je bila 2. graficka koju sam reklamirao, prethodna je imala fiskalni i garanciju iz neke maloprodaje u Valjevu, i tad sam im to sve dao).
Serviser koga sam kontaktirao u Novom sadu mi je rekao da mi je garancija 3 godine, al mi je ovaj sto prima/predaje uredjaje i barata sa garancijama u BG rekao da se garancija nastavlja ?!?
Pin Computers Beograd je u pitanju, servis im je u NS.

Onda bih trebalo da nazovem lik u Pin BG, da ga opet priupitam...
 
Poslednja izmena:
To se meni desilo sa plochom. Crkla je i poshto nisu imali istu da mi daju ponudili su
da mi vrate pare (njihova procena 45e, jer je nigde na trzishtu nije bilo, plochu sam platio 80e kada sam je kupio ali je bila kupljena u okviru konfig i ne stoji nigde na rachunu koliko koshta)...
Druga opcija je bila da je zamene nekom slichnom plochom istog proizvodjacha i garancija bi se nastavila bez obzira shto bih dobio novu plochu...
Treca opcija je bila da doplatim 15e i dobijem novu plochu drugog proizvodjacha sa full garancijom (ovo je ustvari 15e plus njihova procena od 45e = nova gigabyte plocha, stara je bila msi)
 
Ovaj zakon lagano pocinje da mi ide na zivce. Evo opet ljudi pominju da moras da cekas da ti poprave uredjaj, pa ako ne mogu da ti zamene. A stvar je u tome da nije nego biras sta hoces, po stoti put. Jel razmisljao neko sta uopste znaci rec garancija? Dobijate jednu godinu garancije, i sta vama proizvodjac garantuje? Da ce vam popravljati uredjaj 45 dana kad se pokvari? Mislim, kupili ste uredjaj da vam radi a ne da vam je drago jer oni umeju da poprave uredjaj, dakle poenta garancije je da vam uredjaj RADI godinu dana. Nije dovoljno sto prodavci imaju slobodno 7 dana da utvrde nastanak kvara, nego je sad problem i da oni shvate da trebaju nakon tog roka da vam daju novi uredjaj. Tako da teoretski date 250.000 za neku plazmu, crkne i vi sad treba da cekate 45 dana da je poprave? Svasta.

Eto, negde na ovom forumu sam procitao da uskoro treba da se donese novi zakon, ajde da se koncentrisemo na njega posto od starog nema vise nista, mnogo je komplikovano izgleda za obe strane. Dakle jel ima neko najave o cemu se radi u novom zakonu, jel ima neki nacrt, neke vaznije odredbe zakona, ukratko sta nas tacno ocekuje, koje su mane i prednosti?
 
Poslednja izmena:
Ti moraš da shvatiš da je jedno šta proizvođač garantuje (i da li je baš tako kako ti tvrdiš), drugo je zakon u bilo kojoj državi i treće, ne i najmanje važno, je izbor uvoznika tj. ovlašćenog servisa.
 
Imam jedno pitanje: Komponenta reklamirana i uvoznik poslao prodavcu novu, koji treba meni da je da. Da li mogu prodavcu da tražim neku drugu komponentu uz doplatu, a oni neka prodaju tu? Dakle, i dalje se data komponenta prodaje, nova je, dobijena na reklamaciji. Zanima me samo da li oni to smeju da urade (stanja, računi, čuda...)?
 
Prodavci smeju da urade sta god hoce sa kompoentom koju su dobili od uvoznika na osnovu reklamacije. Sve je stvar dogovora, oni tu komponentu (ako je stvarno nova, a ne popravljana), mogu da stave u svoj lager za prodaju, a tebi daju nesto bolje uz doplatu. Dakle sve je na dobroj volji prodavaca...
 
ljudi imam jedan prodlem kupio sam racunar u multikomu i crkla mi je maticna ploca bar oni tako kazu i bio je na servisu 25 dana kad sam ga ukljucio radio je 3 sata i ista stvar nije hteo da se upali tj.upali se ali nema nista na monitoru opet sam ga odneo na servis i sa danasnjim danom je 31 dan,danas sam ih zvao i kao nemaju pojma kad ce biti popravljen kao dok im uvoznik ne isporuci plocu ali u stvari znam da cekaju da mi istekne garancija jos za 10 dana pa ce da mi ga vrate neispravnog.Neznam sta da radim procitao sam ovaj zakon i vidim da su presli sve rokove,i neznam dali da ih tuzim
 
Poslednja izmena:
Ti si računar doneo dok je garancija još bila u toku. Garancija će važiti čak i ako istekne dok se računar nalazi u servisu. Ako su prešli rok od 45 dana, upozori ih da ti moraju odma rešiti i zapreti inspekcijom. Ako ti ni posle toga ne pomognu, pretvori pretnju u delo :).
 
ljudi imam jedan prodlem kupio sam racunar u multikomu i crkla mi je maticna ploca bar oni tako kazu i bio je na servisu 25 dana kad sam ga ukljucio radio je 3 sata i ista stvar nije hteo da se upali tj.upali se ali nema nista na monitoru opet sam ga odneo na servis i sa danasnjim danom je 31 dan,danas sam ih zvao i kao nemaju pojma kad ce biti popravljen kao dok im uvoznik ne isporuci plocu ali u stvari znam da cekaju da mi istekne garancija jos za 10 dana pa ce da mi ga vrate neispravnog.Neznam sta da radim procitao sam ovaj zakon i vidim da su presli sve rokove,i neznam dali da ih tuzim

Dok uredjaj stoji kod njih (prodavac/uvoznik), garantni rok ne tece ;).
 
Prodavci smeju da urade sta god hoce sa kompoentom koju su dobili od uvoznika na osnovu reklamacije. Sve je stvar dogovora, oni tu komponentu (ako je stvarno nova, a ne popravljana), mogu da stave u svoj lager za prodaju, a tebi daju nesto bolje uz doplatu. Dakle sve je na dobroj volji prodavaca...

Jok, prodaja uz doplatu nije po zakonu, stvari sa servisa su namenske za servis e sad sto se neko trudi da proda ili izadje nekom drugom u susret sa doplatom itd to je sve na 'stra' dok ga ne navata inspekcija :d
 
Ok, nisam znao da je zakon tako striktno uredio tu oblast.
Jos kad bi se primenjivao... :D.
 
Cek, znaci ja tako mogu da "kvarim" svoje uredjaje da bih pred istek garancije dobio nov uredjaj sa punom garancijom? Tako ako znam mogu da imam dozivotnu garanciju na neke stvari??!!

Meni su u Gigatronu dali novu graficku kao zamenu za neku crknutu i garancija mi se samo nastavila i trajala je jos par meseci. Eh da sam tad znao zakon :D
 
Pa ako si strucan dovoljno da sakrijes kvar... :D.
Vidim ja da cu imati dozivotnu garanciju u BH :p.
 
Ipak se nisam prebacio, uglavnom, komponenta o kojoj sam ja pricao nije sa servisa nego je dobijena nova od uvoznika...
 
Poslednja izmena:
Kakvi su šabani ovi u Games u Bazaru, ne poverovati. Malopre bio sa lepšom polovinom da joj uzmem Sims 3 Deluxe.

Games imaju akciju u kojoj ako doneses onaj fanta-coca cola letak i praznu flašicu koka kole dobiješ 10% popusta na cenu.

I lik mi LADNO kaže "a to ne važi više, od juče"!!! Čuj, od JUČE... I ja uzmem letak i kažem mu da pogleda i da piše da akcija traje do 1. juna. I onda je nešto proveravao i kao ipak važi... Na sajtu im naravno stoji da važi do prvog juna.

I onda kreće vrdanje. Na igri piše cena od 4499 din. Pa se uzmuvao i kao, jao pa to nije prava cena, to je greška, u kompu stoji 4999. I ladno pocepa cenu na igri!

I kao, sa popustom igra vam izađe 4500... Greške u cenama se događaju, blablabla... Ja mu napomenem da to nije moj problem i da je mogao da napiše bilo šta... Platio sam na kraju, samo zato što je bilo za nju ali definitivno su pilićari neviđeni.

Član 18.
Obaveštenje o ceni iz člana 17. ovog zakona, ne može dovoditi u zabludu potrošača u pogledu visine cene, odnosno stvarati utisak:
1) da je cena niža nego što jeste;
2) da su u cenu uključene posebne usluge za koje se plaća posebna cena;
3) da je cena bila ili da će biti povećana ili snižena za određeno vreme ili za određeni iznos.
 
Poslednja izmena:
Jedno negativno iskustvo iz Kraljeva . Drugar kupi poslednji primerak 2420 hd u Fenix racunarima (svaki respect za njih uvek su nam izasli u susret u svakom mogucem smislu) . Ali ja u zelji da kupim odmah rekoh daj da proceljam grad mozda negde ima . I tu dolazi PC-DIL ulazim dobar dan dobar dan , pomenuti model naravno nema ali mali plavi radnik mi nudi 2420 HDA , uveravajuci me da izmedju analognog i digitalnog nema razlike da je to marketing .... Takodje da izmedju 2ms i 5ms nema isto razlike to samo pise onako ... Ja skeptican ali i bez monitora rekoh deckicu , ok evo uzecu HDA verziju ali napomenem da nisam uveren u to sto prica i da ako ne budem zadovoljan planiram u roku od 7 dana da vradim moniot sto mi zakon dozvoljava ... E tu nastaje problem :)))

Lik se na to nasmeja i kaze meni a pa to ne moze , ja tu molim ? On meni pa na sta bi to licilo kad bi svako vracao to tako posle 7 dana sem toga taj novi zakon ne postuje niko to je to tako samo na papiru .... na to mu ja kazem da to nije novi zakon on je vec postojao samo je upotpunjen . I tu vec postaje drzak takodje i ja , da ne duzim pricu smarao sam ga jos jedno 10 minuta bukvalno podjebavajuci ga jer je on ipak obican radnik i morao je da me usluzi , jer da nije zvao bih gazdu . U momentu jednom sam cak i hteo iz principa da kupim monitor i namerno sutra da dodjem i da ga vratim , nego rekoh sebi nije vredno truda ... Zapamtio sam ga Kraljevo je malo objasnicu mu novi zakon :)))

Tako da sto se tice mene da PC-DIL Ostane jedina radnja u gradu ne bih kupio kod njih nista nikad . Pa makar nemao racunar ... peske bih isao za Cacak da kupim sta mi treba definitivno odnos sa kupcima 0 primenjuju samo obmanu da bi uvalili nesto .

Ali zato Win Win svaki respect takodje decko je bio vrlo ljubazan sve moze i sve je moguce 7 dana vracanje , poznata akcija 0 mrtvih piksela + zgodna koleginica :) milina . Pak nije bilo monitora :/

U svakom slucaju PC-DIL Kraljevo zaobici u sirokom krugu .
 
Pa ne moze roba da se vraca pod izgovorom, babi od mog ortaka se ne svidja boja, ja bih hteo da vratim, mislim ajde malo budi realan.
Mora postojati valjani razlog vracanja, a ti se brate pre kupovine raspitaj analog vs DVI, 2ms vs 5ms.

Prateci tvoj primer, ajmo svi u WinWin, znaci ceo forum, pokupujemo jedno 20 monitora i sledeci dan dodjemo i vratimo im. Na sta bi to licilo.
Ili jos gore, neka se radi o plocama, vratimo zato sto nam je PCI-E slot crvene boje, a mi ne volimo tu boju. Jednom otpakovana kutija je otpakovana kutija, treba to posle prodati, kroz sklopljenu konfiguraciju, npr.

Ja da sam prodavac, i da mi neko dodje sa smesnim razlogom vracanja, izbacio bih ga sa sve uredjajem koji vraca, nogu u doope i cao zdravo.
Druga stvar je ako postoji neka falinka, bad pixel, falinka je falinka/ostecenje/mana/tehnicki nedostatak, a ne svojevoljni utisak kupca. Kreiraj utisak pre kupovine, na netu, ili u toku razgledanja recimo monitora, koji ti ukljuce u prodavnici, ako hoce. Ako nece, onda ti nogu u dupe i cao zdravo.
 
Poslednja izmena:
Ja da sam prodavac, i da mi neko dodje sa smesnim razlogom vracanja, izbacio bih ga sa sve uredjajem koji vraca, nogu u doope i cao zdravo.
:wall: Nisam uspeo da nadjem smajlija koji se lupio sakom u celo...

Kreiraj utisak pre kupovine, na netu, ili u toku razgledanja recimo monitora, koji ti ukljuce u prodavnici, ako hoce.
Nemas ti sta da kreiras kod kuce kao kupac. Prodavac je duzan da ti daje prave informacije.
Dakle indijanac koji mu prica kako je to sve isto treba pod hitno da popusi otkaz.
 
A kako ti preko neta da vidiš kakve su boje na monitoru? Jesu li "lepe"? Ako ona dvojica kažu da jesu, onda su lepe. Zakon je jasan i u ovom slučaju štiti potrošača. Povrh svega toga prodavac je pokušao da ubedi kupca da razlike nema. A on da ga kupi pa da pogleda dva monitora i vrati se sutradan i kaže "Pogledao sam, ima razlike, slagao si me, vraćaj pare"
 
Ne treba vam razlog da vratite stvar kojom niste zadovoljni. To je vasa stvar i kraj price. Ko nece da vam vrati pare ili vas zeza da mu u sitna crevca objasnjavate zasto vam se ne svidja krsi zakon i tu na scenu stupa inspekcija.
 
Pa ne moze roba da se vraca pod izgovorom, babi od mog ortaka se ne svidja boja, ja bih hteo da vratim, mislim ajde malo budi realan.
Mora postojati valjani razlog vracanja, a ti se brate pre kupovine raspitaj analog vs DVI, 2ms vs 5ms.

Prateci tvoj primer, ajmo svi u WinWin, znaci ceo forum, pokupujemo jedno 20 monitora i sledeci dan dodjemo i vratimo im. Na sta bi to licilo.
Ili jos gore, neka se radi o plocama, vratimo zato sto nam je PCI-E slot crvene boje, a mi ne volimo tu boju. Jednom otpakovana kutija je otpakovana kutija, treba to posle prodati, kroz sklopljenu konfiguraciju, npr.

Ja da sam prodavac, i da mi neko dodje sa smesnim razlogom vracanja, izbacio bih ga sa sve uredjajem koji vraca, nogu u doope i cao zdravo.
Druga stvar je ako postoji neka falinka, bad pixel, falinka je falinka/ostecenje/mana/tehnicki nedostatak, a ne svojevoljni utisak kupca. Kreiraj utisak pre kupovine, na netu, ili u toku razgledanja recimo monitora, koji ti ukljuce u prodavnici, ako hoce. Ako nece, onda ti nogu u dupe i cao zdravo.
Pazi ti banalizujes do tacke nerealnog , pominjuci PCI-E slot to nije isto . Ja cu da vidim da je on crven i on ce da bude crven tad i posle 5 godina ... Ovo je druga stvar nizam zadovoljan kako radi , ocekivao sam vise , jednostavno to je moje pravo . Sto se tice njih izgubili su musteriju i plus ima da ih pljujem gde stignem ... mada kao da vec nisu na losem glasu .

A sto se tice toga sta bi ti uradio , to je vec tvoja licna stvar . Zato i nemas radnju jer bi tu radnju pojela konkurencija navidmo evo win win kao primer . Jedna pored druge radnja ti i oni ... pa ti bi zatvorio za mesec dana . Progutale bi te dazbine , jer ti sutiras u dupe a oni se smese :) . U tome je poenta zato zapad je tu gde je a nase radnje i zabiti ovakve kakve su . A sto se tice ambalaze , ja sam takodje duzan ako vracam nesto da vratim u svoj ambalazi u kojoj sam dobio tako da postedi forumase licnih nekih iskaza i sta bi ti radio ...

Edit

Ne mogu da ne pomenem da je taj isti klinjo to isto meni objasnjavao kao ti . Kako bi to izgledalo kad bi xx ljudi kupilo xx proizvoda i doslo da vrati sutra :)

Slucajnost ?
 
Poslednja izmena:
Ne treba vam razlog da vratite stvar kojom niste zadovoljni. To je vasa stvar i kraj price. Ko nece da vam vrati pare ili vas zeza da mu u sitna crevca objasnjavate zasto vam se ne svidja krsi zakon i tu na scenu stupa inspekcija.

Koji zakon nam dozvoljava da bilo šta vratimo u slučaju da nam se ne svidi? Meni je jedino poznato onih 6 meseci za kupljenu tehničku robu bez računa, i to u slučaju da proizvod ne radi.
 
Nazad
Vrh Dno