Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

da li se zaglavljivanje par dugmica na tastaturi prihvata kao razlog za reklamaciju ?
 
na tastaturi cega?
ako nisi usuo soka i neceg slicnog, onda sigurno da...
ako je laptop u pitanju, zamenice ti tastaturu, ali racunaj da ce da potraje, jer delove verovatno moraju da poruce od spolja...
 
ma obicna USB tastatura za PC... zaglavljuju se sami od sebe, tj. nema soka i sl.
 
e sad, to je pitanje gde si je kupio i koliku su ti garanciju dali... generalno naravno da bi trebalo da ti zamene...
 
...

jedno pitanje...

komponentu sam kupio prosle godine, ALTI je uvoznik i ovlasceni servis, a kupljena je u maloprodaji jedne druge firme (prodaju Altijev program). Komponeneta je recimo kostala 10000 dinara (fiskalni racun), a sada ako je uopste ima kosta recimo 8000 dinara.

Komponenta je reklamirana, reklamacija je uvazena i receno mi je da cu dobiti finansijko razduzenje od maloprodaje.

U maloprodaji sam odneo komponentu sa servisnim listom i rekli su mi da ce me zvati kada Alti njima kaze iznos/vrati novac.

Nisam siguran da to ovako treba da funkcionise:d

Da li je maloprodaja duzna da mi odmah vrati novac i u kom iznosu?

Hvala i pozdrav.
 
Poslednja izmena:
Druga maloprodaja je dužna da ti vrati iznos, onaj koliko sada košta ta komponenta, pod uslovom da ti nećeš novu takvu istu!
Ako je nema u toj drugoj maloprodaju onda opet ta druga maloprodaja mora da ti vrati iznos sa računa.
Šta si ti uopšte radio u "prvoj" maloprodaji, što nisi išao tamo gde si je kupio?
 
Druga maloprodaja je dužna da ti vrati iznos, onaj koliko sada košta ta komponenta, pod uslovom da ti nećeš novu takvu istu!
Ako je nema u toj drugoj maloprodaju onda opet ta druga maloprodaja mora da ti vrati iznos sa računa.
Šta si ti uopšte radio u "prvoj" maloprodaji, što nisi išao tamo gde si je kupio?


ne, ne ........... Alti je distributer, hteo sam da kazem da nije kupljen u Altijevoj maloprodaji vec u nekoj drugoj (potpuno druga firma).

Znaci otisao sam u maloprodaju gde sam i kupio karticu.
 
Nebitno je cija je maloprodaja, zakon je isti... treba odmah da ti vrate pare e sad koliko tacno je diskutabilno... probaj da iscupas iznos sa racuna... njima ce alti sigurno vratiti manje, ali ti nisi duzan da pretrpis stetu zbog njih (preti inspekcijom), takodje alti ih razduzuje, znaci oni su altiju duzni za hw i nema razloga da ti dodatno cekas za pare...
 
danijele, ako ima te robe, makar i kod uvoznika u "magacinu", MP mora da mu da istu tu robu novu ili onu koju je kupio ali sad servisiranu, ako ne - ako se kupac sa tim ne složi - onda mu vraćaju pare onoliko koliko sada košta ta roba, znači sve dok je imaju oni određuju cenu.
Onog momenta kada ne budu mogli da mu dostave novu takvu robu ili da mu servisiraju postojeću u zakonskom roku - onda mu vraćaju pare sa računa.
Sve je prosto i tako je kako je, iz iskustva (u ulozi kupca) prilčam.
 
citat:

Do pritisaka pomenutih institucija da se neke odredbe izmene došlo je zbog toga što smo mi kao tvorci ovog zakona, u želji da što više zaštitimo ovdašnje potrošače, otišli mnogo iznad direktiva EU. Tačnije, preterali smo, zbog čega smo pred nekim zahtevima morali da popustimo, ali smo u nekima istrajali - kažu u ministarstvu.


Mora mi da poboljsamo strane zakone, sta znaju glupi stranci sta je dobar zakon o zastiti potrosaca :d
 
...

evo da se javim sa novim razvojem dogadjaja...

Alti kaze da je poslao potvrdu doticnoj maloprodaji da se napravi finansijko razduzenje ali maloprodaja kaze da ce mi vratiti novac tek kad Alti njih direktno razduzi.

Ko koga ovde preskace? :wall:

...
 
Ma naši su budale, iz krajnjosti u krajnjost ..... hoće da budu veći katolici od pape ....
 
...

evo da se javim sa novim razvojem dogadjaja...

Alti kaze da je poslao potvrdu doticnoj maloprodaji da se napravi finansijko razduzenje ali maloprodaja kaze da ce mi vratiti novac tek kad Alti njih direktno razduzi.

Ko koga ovde preskace? :wall:

...

Oni tebe, trazi pare odmah i ako ti ne daju slobodno okreni inspekciju.
 
Mena zanima kakvi su u Gigatronu sto se garancije tice? Moj drug se sprema da im odnese neku plocu koja je prestala da funkcionise posle 1,5 godine.
Pretpostavljam da su korektni, jer vidim da u zadnje vreme sire svoju maloprodaju.
 
Mena zanima kakvi su u Gigatronu sto se garancije tice? Moj drug se sprema da im odnese neku plocu koja je prestala da funkcionise posle 1,5 godine.
Pretpostavljam da su korektni, jer vidim da u zadnje vreme sire svoju maloprodaju.

Neka donese, resicemo u sto kracem roku je moguce.
 
Usluga DESK Care Pack

1. Šta znači ova usluga?
Dodatna vrednost na uređaj koja podrazumeva preuzimanje uređaja na servisiranje isključivo u servisu DESK-a i kontakt sa ovlašćenim servisima proizvođača do rešenja reklamacije. DESK u potpunosti preuzima rešavanje reklamacije na uređaj prema garantnim uslovima koji su navedeni u DESK-ovom garantnom listu vodeći računa da se reklamacija reši u najkraćem mogućem roku!

2. Uz koje uređaje se nudi usluga?
Usluga se nudi za sada samo i isključivo uz sledeće uređaje:
- notebook-ove
- monitore

3. Šta kupac dobija kupovinom ove usluge?
Kupac ima slobodu izbora: da uređaj u slučaju kvara nosi u ovlašćeni servis o svom trošku i sam komunicira sa ovlašćenim servisom (standardna procedura) ili da u DESK-u uz uređaj kupi uslugu DESK Care Pack. Time kupac obezbeđuje dodatnu vrednost koja znači da će u slučaju kvara taj uređaj dopremiti u DESK-ov servis koji dalje preuzima brigu o rešavanju reklamacije (testiranje, slanje ovlašćenom servisu, vraćanje kupcu posle popravke ili zamena u garantnom roku).

4. Koji je garantni rok na ovu uslugu?
Garantni rok na uslugu se direktno vezuje za garantni rok na uređaj koji daje sam proizvođač, a koji traje od datuma kupovine uređaja pa narednih 12, 24 ili 36 meseci.

5. Kolika je cena usluge?
DESK Care Pack za godinu dana košta 5%, za dve 8%, a za tri 10% od prodajne vrednosti uređaja. DESK Care Pack za dve i tri godine može se kupiti isključivo za uređaje za koje ovlašćeni servis (odnosno proizvođač) daje odgovarajuću garanciju.

6. Da li se ova usluga može kupiti retroaktivno?
Ova usluga se može kupiti u roku od 30 dana od dana kupovine za uređaje kupljene posle 19.02.2010. Tom prilikom je potrebno da kupac donese račun DESK-a kao dokaz o kupovini u DESK-u, kao i garantni list proizvođača koji će DESK zadržati, a kupcu će biti izdat garantni list DESK-a sa kojim se kasnije uređaj može reklamirati DESK-u. Naknadnom kupovinom DESK Care Pack-a ne produžava se originalni garantni rok (na DESK-ovom garantnom list stajaće isti datum kao i na originalnom garantnom listu proizvođača).

http://desk.rs/Usluge/DeskCarePack.aspx

Jel' ovo po zakonu?
Moraš da doplatiš da bi ostvario garanciju u maloprodaji gdje si uređaj kupio?

Posebno je zanimljiva stavka 3. koja opisuje standardnu proceduru. Šta ako je ovlašćeni servis 400km dalje?
 
Neka donese, resicemo u sto kracem roku je moguce.

A hocete li i meni danas da resite reklamaciju ploce koja je crkla posle DVA SATA rada? U subotu oko 15h kupio plocu u poslovnici kod Vuka, posle par sati je crkla i ja sam se naravno susio preko vikenda. Odneo u ponedeljak ujutru i napravio nevidjenu gresku sto sam iz radnje izasao bez druge ploce ili refundiranog novca. Ja budala pristao da mi resite to juce u toku dana ili najkasnije danas. Juce zovem nesto pre 18h receno je da je bio vozac i oterao mb u vas servisali on radi do 18h. Danas vrhunac: zovem poslovnicu kod Vuka, oni mi daju broj vaseg servisa a momak u servisu kaze da nikakva ploca nije dolazila kod njih. I tako, dok se Gigatronova poslovnica i servis igraju gluvih telefona i obrcu novac koji sam dao za plocu, ja se ovde nerviram bez racunara i sa rastrkanim komponentama po kuci. Treba li da vas podsetim da vas zakon OBAVEZUJE da mi takvu reklamaciju resite ODMAH. Ne interesuju me vise vasa interna pravila u firmi. Mogao sam da kazem i da mi proizvod ne odgovara ili mi se ne dopada jer bi izgleda bolje prosao. Jednostavno hocu da danas dobijem novu plocu ili novac, u suprotnom, ulica 27. Marta je u produzetku i budite uvereni da ide prijava trzisnoj inspekciji. Neverovatno je sta vi kao firma radite. Covece desilo mi se da u jednoj firmi kupim procesor (sempron) koji je bio neispravan i ljudi mi bez pogovora odmah daju drugi. E tako se posluje, a ja cu sledeci put dobro mucnuti glavom pre nego sto krocim kod vas.
 
A hocete li i meni danas da resite reklamaciju ploce koja je crkla posle DVA SATA rada? U subotu oko 15h kupio plocu u poslovnici kod Vuka, posle par sati je crkla i ja sam se naravno susio preko vikenda. Odneo u ponedeljak ujutru i napravio nevidjenu gresku sto sam iz radnje izasao bez druge ploce ili refundiranog novca. Ja budala pristao da mi resite to juce u toku dana ili najkasnije danas. Juce zovem nesto pre 18h receno je da je bio vozac i oterao mb u vas servisali on radi do 18h. Danas vrhunac: zovem poslovnicu kod Vuka, oni mi daju broj vaseg servisa a momak u servisu kaze da nikakva ploca nije dolazila kod njih. I tako, dok se Gigatronova poslovnica i servis igraju gluvih telefona i obrcu novac koji sam dao za plocu, ja se ovde nerviram bez racunara i sa rastrkanim komponentama po kuci. Treba li da vas podsetim da vas zakon OBAVEZUJE da mi takvu reklamaciju resite ODMAH. Ne interesuju me vise vasa interna pravila u firmi. Mogao sam da kazem i da mi proizvod ne odgovara ili mi se ne dopada jer bi izgleda bolje prosao. Jednostavno hocu da danas dobijem novu plocu ili novac, u suprotnom, ulica 27. Marta je u produzetku i budite uvereni da ide prijava trzisnoj inspekciji. Neverovatno je sta vi kao firma radite. Covece desilo mi se da u jednoj firmi kupim procesor (sempron) koji je bio neispravan i ljudi mi bez pogovora odmah daju drugi. E tako se posluje, a ja cu sledeci put dobro mucnuti glavom pre nego sto krocim kod vas.


Ne znam da li ti je do sad resena reklamacija , ako nije ja cu ti licno sutra resiti.
Sto se tice tvog problema a i bilo kog slicnog crkavanja u roku od 7 dana kod nas i do mesec dana odmah menjamo ili vracamo novac,naravno potrebna je i kompletna ambalaza da se dostavi sve pise u garantnom listu, ne znam sto ti u prodavnici nisu dali broj telefona servisa ili da te upute da plocu doneses u servis da se pregleda i odmah da ti se zameni jer radnja ne sme nista da menja dok ne prodje pregled u servisu , posto je bilo svakakvih uvala radnjama spaljene ploce , pokrivljeni pinovi nestrucnim rukovanjem, tv karte spaljene od kablovske itd da ne duzim. Sve sto si trebao da uradis je da doneses do servisa i da ti se odmah zameni ili vrati novac ako je naravno sve ok.
 
Treba li da vas podsetim da vas zakon OBAVEZUJE da mi takvu reklamaciju resite ODMAH. Ne interesuju me vise vasa interna pravila u firmi. Mogao sam da kazem i da mi proizvod ne odgovara ili mi se ne dopada jer bi izgleda bolje prosao.

Naravno i resava se odmah , a evo ti primera sta bi ti uradio na mom mestu dodje ti laptop posle 3-4 dana bacena kutija i stiropori sa strane ili monitor samo nabacano sve u kutiju bez zastitnih stiropora ili npr najobicniji flash bez ikakve ambalaze.
I sad covek kaze meni se ovo ne svidja ja hocu da vratim , ja kazem ok da li imate svu ambalazu tipa citaj ovo gore sto sam naveo ,on kaze ne bacio sam ovo sto vidite to je to i hocu pare, e onda mu kazem izvinite gospodine da li ste procitali garanciju da morate da imate ambalazu kompletnu , on ti kaze ma kakva garancija ko jos cuva ambalazu samo vi meni vratite novac . E sad pitanje da li bi mu ti vratio novac , ja ne bi to je sigurno , moze da preti 100x inspekcijom ali nista od toga jer nije postovao garantni list tj 90% nasih ljudi ni ne procita garanciju pa kad nesto bude onda je frka i kad je proizvod star 2 godine i 9 meseci ako se ne resi odmah oni zovu inspekciju , prete samo da te zaplase da se odmah resava itd, naravno nikad od toga ne bude nista nego se smire i cekaju da se resi pa cak i do 45 dana.
 
Nigde nije spomenuo da je bacio ambalažu tako da ne vidim(o) razlog što si njega citirao.
To što si rekao je najnormalnije sa tvoje strane - da se odnosiš prema "nesavesnom" kupcu tako - ali ako to nije slučaj onda kako da shvatim(o) ovaj tvoj post iznad?

Ne znam da li ti je do sad resena reklamacija , ako nije ja cu ti licno sutra resiti.
Sto se tice tvog problema a i bilo kog slicnog crkavanja u roku od 7 dana kod nas i do mesec dana odmah menjamo ili vracamo novac,naravno potrebna je i kompletna ambalaza da se dostavi sve pise u garantnom listu, ne znam sto ti u prodavnici nisu dali broj telefona servisa ili da te upute da plocu doneses u servis da se pregleda i odmah da ti se zameni jer radnja ne sme nista da menja dok ne prodje pregled u servisu , posto je bilo svakakvih uvala radnjama spaljene ploce , pokrivljeni pinovi nestrucnim rukovanjem, tv karte spaljene od kablovske itd da ne duzim. Sve sto si trebao da uradis je da doneses do servisa i da ti se odmah zameni ili vrati novac ako je naravno sve ok.

Da je sve OK on ne bi ni nosio HW na reklamaciju.
I da ja tebe sad nešto pitam, nemoj lično da shvatiš ali da li si ti normalan?
On je otišao u radnju da kupi nešto novo i sada kada ste mu prodali neispravni HW (ajde, može da se desi...) ti bi da ga maltretiraš da čovek prvo ode u prodavnicu po uput u servis pa još da čeka u servisu da neki stručnjak ustanovi kvar i onda ćete "odmah" da mu rešite garanciju?!?
Jel se šališ ili si ti neki saboter Gigatrona?
 
Nigde nije spomenuo da je bacio ambalažu tako da ne vidim(o) razlog što si njega citirao.
To što si rekao je najnormalnije sa tvoje strane - da se odnosiš prema "nesavesnom" kupcu tako - ali ako to nije slučaj onda kako da shvatim(o) ovaj tvoj post iznad?



Da je sve OK on ne bi ni nosio HW na reklamaciju.
I da ja tebe sad nešto pitam, nemoj lično da shvatiš ali da li si ti normalan?
On je otišao u radnju da kupi nešto novo i sada kada ste mu prodali neispravni HW (ajde, može da se desi...) ti bi da ga maltretiraš da čovek prvo ode u prodavnicu po uput u servis pa još da čeka u servisu da neki stručnjak ustanovi kvar i onda ćete "odmah" da mu rešite garanciju?!?
Jel se šališ ili si ti neki saboter Gigatrona?


Ma citirao sam sto je napisao da je bolje rekao da mu se ne svidja proizvod i da mu ne odgovara pa sam otisao u off totalni tj hteo sam da kazem da roba jedino moze da se vrati do 7 dana od kupovine samo ako je rukovano kako i pise u garanciji i da je kompletn amabalaza tu ....
A sto se tice maltretiranja video si sta sam napisao da mi nije jasno sto neko iz radnje decku nije dao broj telefona servisa ako je zvao na telefon ili mu rekao da mora u servis da se odnese da se pregleda (pregled koji traje 1 minut da se vidi da nema nekih ostecenja na ploci ) jer radnja nema pravo da zameni robu dok se ne pregleda (moze ali na svoju odgovornost a ako se ispostavi da je fizicko ostecenje tipa spaljena TV kartica zbog kablovske sta mislis ko ce da nadoknadi gubitak ), naravno nesto mogu na licu mesta da zamene usb, miseve , tastature..... a evo i za tebe pitanje dodjes u radnju sa inkjet stampacem iznerviran jer ne stampa posle 1 dan kupovine, radnja mu zameni opet on ubacio naravno kertridze i ne radi opet , e onda radnja pozove servis da covek dodje da mu se testira i on dodje kad ono radi sve nego ne zna da instalira ni on ni ``programer`` sto mu je bio , a taj stampac prvi sto su zamenili zbog navodne ne ispravnosti ne moze u dalju prodaju da ide a ispravan je i tu je onda gubitak za firmu. Zato mora prvo u servis jer 90% stvari sto je meni doslo na servis sa opisom mrtvo posle 1-2 dana kupovine znaci od ploca , grafika, laptopova, racunara je bilo 100% ispravno samo ljudi ne znaju da instaliraju , rukuju itd da ne nabrajam vise , mogao bi ja milion primera da ti dam zasto se u servis prvo odnese da se pogleda i u roku od 1 minut dobije zamenu ili povracaj. Znaci procedura mora da se postuje prvo u servis onda zamena. A sto se tice ovog slucaja nisam upucen zasto je toliko vremena trebalo jer vise ne radim u servisu.
 
Poslednja izmena:
A hocete li i meni danas da resite reklamaciju ploce koja je crkla posle DVA SATA rada? U subotu oko 15h kupio plocu u poslovnici kod Vuka, posle par sati je crkla i ja sam se naravno susio preko vikenda. Odneo u ponedeljak ujutru i napravio nevidjenu gresku sto sam iz radnje izasao bez druge ploce ili refundiranog novca. Ja budala pristao da mi resite to juce u toku dana ili najkasnije danas. Juce zovem nesto pre 18h receno je da je bio vozac i oterao mb u vas servisali on radi do 18h. Danas vrhunac: zovem poslovnicu kod Vuka, oni mi daju broj vaseg servisa a momak u servisu kaze da nikakva ploca nije dolazila kod njih. I tako, dok se Gigatronova poslovnica i servis igraju gluvih telefona i obrcu novac koji sam dao za plocu, ja se ovde nerviram bez racunara i sa rastrkanim komponentama po kuci. Treba li da vas podsetim da vas zakon OBAVEZUJE da mi takvu reklamaciju resite ODMAH. Ne interesuju me vise vasa interna pravila u firmi. Mogao sam da kazem i da mi proizvod ne odgovara ili mi se ne dopada jer bi izgleda bolje prosao. Jednostavno hocu da danas dobijem novu plocu ili novac, u suprotnom, ulica 27. Marta je u produzetku i budite uvereni da ide prijava trzisnoj inspekciji. Neverovatno je sta vi kao firma radite. Covece desilo mi se da u jednoj firmi kupim procesor (sempron) koji je bio neispravan i ljudi mi bez pogovora odmah daju drugi. E tako se posluje, a ja cu sledeci put dobro mucnuti glavom pre nego sto krocim kod vas.

Kupili ste plocu u subotu, u ponedeljak ste je ostavili u radnji kod Vuka, u utorak ste u toj radnji dobili novu, i usudjujete se da kazete da je nesto uradjeno nezakonski i da ste osteceni. Da poznajete zakon znali bi da svaki servis ima pravo da zadrzi robu do sedam dana kako bi ustanovio da li je zaista uredjaj neispravan pa tek onda moze da izda potvrdu o zameni ili povracaju novca. Isto vazi za slucajeve kada vam se uredjaj ne svidja.Takodje, da ste doneli plocu direktno u servis bilo bi reseno dan ranije, kako vam je kolega i objasnio kada ste se culi telefonom ako ste ga uopste slusali posto ste bili izuzetno drski.
Srdacan pozdrav,
Dejan Despotovic ( sef Gigatron servisa)
 
Kupili ste plocu u subotu, u ponedeljak ste je ostavili u radnji kod Vuka, u utorak ste u toj radnji dobili novu, i usudjujete se da kazete da je nesto uradjeno nezakonski i da ste osteceni. Da poznajete zakon znali bi da svaki servis ima pravo da zadrzi robu do sedam dana kako bi ustanovio da li je zaista uredjaj neispravan pa tek onda moze da izda potvrdu o zameni ili povracaju novca. Isto vazi za slucajeve kada vam se uredjaj ne svidja.Takodje, da ste doneli plocu direktno u servis bilo bi reseno dan ranije, kako vam je kolega i objasnio kada ste se culi telefonom ako ste ga uopste slusali posto ste bili izuzetno drski.
Srdacan pozdrav,
Dejan Despotovic ( sef Gigatron servisa)

Ovaj covek je u pravu, to jeste brzo i nema smisla da se iskaljavash na servis,
i uslugu zato sto eto desilo se da si dobio losh primerak pa si nezadovoljan .
Budi i ti covek i ne pravi ljudima probleme za takve sitnice.
 
Poslednja izmena:
Eto kako lepo DE'JAN zna kad treba za njihovu korist zakon, dakle potpuno je tacno da servis sme da zadrzi robu 7 dana da utrvrdi kvar.
E kad ne idu stvari u njihovu korist onda se izmisljaju stvari kao gore pomenute, sme da se izda novo samo u roku od prvih 7 dana, potrebna je ambalaza i slicne neistine.

Jos DE'JAN da navede sta se desava nakon tih 7 dana maksimalnih u servisu? Po izboru nov uredjaj, ili povracaj novca ili zamena za slicni uredjaj. E ali to nije nikome u interesu i onda se precutkuje i iznose neistine. Mislim stvarno, potrebna je i ambalaza, a to je tako jer stoji u garanaciji, taman posla da je neko napisao garanciju u skladu sa zakonom... ako stavite u garanciju da treba da vam se uz uredjaj donese i 100gr kafe treba i to onda, kako se vama cefne ? Interesantno.
 
Odem danas u Win Win (u ul. Kraljice Marije), da podignem hard disk sa reklamacije (kupljen pre nešto više od godinu dana, a ima tri godine garancije, i zbog kvara zamenjen je novim), i hteli su da mi ne daju novu garanciju, jer kao ''ne mogu ja da kupim nešto što ima tri godine garancije, i to mi se pokvari i bude zamenjeno pre isteka garantnog roka, pa da ponovo imam 3 godine garancije''. Ja se, zahvaljujući ovoj temi, pozovem na član 503 Zakona o obligacionim odnosima, i nakon što sam rekao da ako misle da grešim možemo pozvati inspekciju da proverimo, devojka koja tamo radi pozove nekoga, verovatno pretpostavljenog, i naravno posle razgvora mi uz kiseo osmeh kaže da sam u pravu, i dobijem novu garanciju.
 
Cek, znaci ja tako mogu da "kvarim" svoje uredjaje da bih pred istek garancije dobio nov uredjaj sa punom garancijom? Tako ako znam mogu da imam dozivotnu garanciju na neke stvari??!!
 
Dok te ne uhvate :D

Mada, ta devojka iz Win Win-a mi posle tog tel. razgovora sa pretpostavljenim reče kako neke firme (valjda je mislila na distributere) to ne dozvoljavaju (produženje garancije), što možda i jeste tako, jer je nju ta druga osoba preko telefona pitala ko je uvoznik diska, na šta je ona odgovorila Kimtec. Ali opet, zakon je po tom pitanju jasan, a novi koji treba da se donese ne verujem da će biti blaži prema uvoznicima.
 
Nazad
Vrh Dno