Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

8 dana od dana kad si im predao napajanje, štagod oni radili s njim i kome ga slali, to nije tvoje da brineš. A ako imaš gubitke zbog trajanja popravke i to možeš da dokažeš, onda imaš pravo da tražiš nadoknadu tih gubitaka.
 
Hvala. Vec mi je sad muka od svega, al sta da radim. Inace mi je to jedna od omiljenih firmi ali ako ne budem insistirao na svojim pravima gubim pare.
 
evo ako nekoga interesuje nastavak moga slucaja, vezanog za Graficku kartu o kojoj sam u ovom postu vec govorio.
sastavio sam mali zapisnik koji cu predati trzisnoj inspekciji.

REKLAMACIJA/ŽALBA
30.09.2008
Odneo u servis prodavnice racunarsku komponentu (Grafička Karta) koja se u okviru garantnog roka pokvarila. Garancija za dotični uredjaj je 3 (tri) godine. Garancija tece od 12.06.2007 do 12.06.2010.

24.10.2008
Usmeno mi je preneto da ne mogu da je poprave i da će mi u toku popodneva javiti koji iznos dobijam kao povraćaj.

27.10.2008
Morao sam da nazovem prodavnicu gde sam kupio računarsku komponentu jer nisu smatrali za shodno da me do sada obaveste. kažu da im je dobavljač javio da je spreman da refundira iznos sa kojim oni nisu zadovoljni…

28.10.2008
Danas mi je vlasnik prodavnice rekao da će do kraja nedelje da nabavi novu računarsku komponentu koja po kvalitetu i tehnickim karakteristikama nije ispod modela koji sam ja posedovao.
Prihvatio sam tu ponudu!

31.10.2008
Kraj nedelje. Umesto da dobijem ono sto je obećano, sada mi tek vlasnik prodavnice saopštava jedinu alternativu za računarsku komponentu, koju su mogli da nadju.
(SAPPHIRE AGP 8x ATI Radeon 1950GT DDR3 u vidu SAPPHIRE AGP 8x ATI Radeon HD 3850 GDDR3 512MB/256bit) uz obaveznu doplatu od 1500.00 dinara. Iznos komponente koja mi se nudi u zamenu je 14100.00 dinara.
Prihvatio sam i tu ponudu samo da se ovo konačno okonča.
Obećano mi je da ce do ponedeljka ili utorka 04.11.2008 biti u prodavnici i da mogu da je preuzmem.

04.11.2008
Utorak! Grafička karta je stigla ali prodavac ne sme da mi je da bez vlasnika prodavnice. Biće mi u toku dana javljeno kad on stigne, da dodjem!
Niti mi je javljeno, niti je vlasnik prodavnice dolazio!

05.11.2008
Niti mi je javljeno, niti je vlasnik prodavnice dolazio!

06.11.2008
Niti mi je javljeno, niti je vlasnik prodavnice dolazio!

07.11.2008
ODLUČUJEM SE DA POMOĆ POTRAŽIM U TRŽIŠNOJ INSPEKCIJI!
 
Ako ti nije javljeno, kako znaš da vlasnik nije dolazio? :)
Elem, mislim da ti inspekcija neće nešto pomoći još, pošto popravni rok traje i dalje(pretpostavljam da je 45 dana).
 
Poslednja izmena:
Ne pristaj na to da doplatis za karticu, posto vec ne mogu da ti obezbede istu za zamenu, treba da dobijes tu sto ti nude bez doplate, mada s obzirom kako se ponasaju ja bih isao na povracaj novca.
 
Ako ti nije javljeno, kako znaš da vlasnik nije dolazio? :)
Elem, mislim da ti inspekcija neće nešto pomoći još, pošto popravni rok traje i dalje(pretpostavljam da je 45 dana).

elem.. kakav bre popravni rok!?!
ne moze da se popravi!
za vlasnika znam da nije dolazio jer sam se informisao.
 
Druže traži pare sa računa i menjaj MP, šta ti više nije jasno, ja sam shvatio da je to banana prodavnica kao i "gazda", uzmi lepo svoje pare nazad, kakva zamena pa opet da imaš problema, idi u Imtel i kupi si grafičku kakvu hoćeš za pare sa računa.
 
elem.. kakav bre popravni rok!?!
ne moze da se popravi!
Mislio sam na onaj rok iz garancije (koji je obično 45 dana) u toku kojeg obavljaju radnje vezane za rešavanje reklamacije, bilo da popravljaju, menjaju proizvod ili vraćaju pare. Imali su prvo 8 dana za javljanje odluke, a onda taj rok. Koliko vidim iz prethodne poruke, još nije istekao (opet, ako traje 45 dana, pogledaj garanciju). Jeste, hm, ružno, ali to su uslovi garancije i prodavnica ne radi ništa što im se s pravne strane može zameriti. Zato ti kažem da ti inspekcija neće priteći u pomoć još uvek. Inače je problem to što si pristao na zamenu, ali, opet, svako ima pravo da promeni mišljenje pre nego uradi nešto obavezujuće :) Bolje ne šalji inspekciji nikakav dopis i promeni odluku u vraćanje para, a onda menjaj celu mašinu.
 
Sta zakon i trzisna inspekcija kazu o tome da li je moguce ostvariti pravno na garanciju ako u Proizvod donesem na reklamaciju bez Orginalne Ambalaze ( ili ti kutije), a u samo garanciji pise da je potrebna originalna ambalaza.

Meni je crkla komponenta a Kutiju nemam ?
 
Sta zakon i trzisna inspekcija kazu o tome da li je moguce ostvariti pravno na garanciju ako u Proizvod donesem na reklamaciju bez Orginalne Ambalaze ( ili ti kutije), a u samo garanciji pise da je potrebna originalna ambalaza.

Meni je crkla komponenta a Kutiju nemam ?


Ne znam sta kaze Zakon, a trzisnu mozes da pozoves, ali je logicno je da se vrati onako kako si preuzeo - znaci, sa kutijom;
jos i ako pise u garanciji, jedino mozes da se nadas da ce neko biti dobre volje.
 
Ljudi meni je grafa iskrivljena i odlepljuje se kuler na njoj sa memorijskih cipova.Posto je nema u prodaji vise da li dobijam drugu za vrednost poslednje cene ili sa racuna.A posto nemam racun sta onda ? Imam garanciju kutiju sve kablove.....
 
Sve ti piše u garanciji. Ne kapiram kako "više nemaš račun"? Pa valjda sve držiš na istom mestu...?
 
Izgubio sam racun,interesuje me kako ide nadoknada po placenoj ili poslednjoj ceni ?Posto graficka ne moze da se popravi zbog tezine kulera se iskrivila i odlepljuje se kuler.
 
Izgubio sam racun,interesuje me kako ide nadoknada po placenoj ili poslednjoj ceni ?Posto graficka ne moze da se popravi zbog tezine kulera se iskrivila i odlepljuje se kuler.

Sto se tice povracaja novca mozes da se slikas za novu godinu u prirodnoj velicini bez racuna :d

Ako hoce da ti izadju u susret onda mozes da ocekujes zamenu pod uslovom da servis uvoznika utvrdi da je ostecenje zbog loseg kvaliteta proizvoda (mada ce najverovatnije da tvrde kako si je sam 'ochepio').
 
Nema nista bez racuna, a ako ti neki zenski clan obitelji kupi KAUFMAX seckalicu, tu cak ne pomazu ni racun, ni garancija, ni servis, ni inspekcija...
 
A jel mogu po serijskom br kartice da nadju racun ?
 
A jel mogu po serijskom br kartice da nadju racun ?

Moze da se nadje kopija fiskalnog racuna ali bez originala ne smeju da ti vrate novac (ne zavisi od dobre volje, jednostavno ne smeju da ti vrate jer original racuna mora da postoji kao opravdanje za povracaj novca).

Od dobre volje zavisi da li hoce samo sa garancijom da prihvate i da reklamiraju kod dobavljaca (svaka iole normalna firma ce da ti prihvati samo sa garancijom karticu) u kom slucaju ces verovatno dobiti zamenu za graficku.
 
LOL.... only in Serbia, only in Serbia....

retardirana zemlja... ako uredjaj prokleto ne radi ima da baja nad njemu i da je menja a ne da se glupiraju...

lako je napisati:
"garancija vazi samo ako imate racun,kutiju,komponentu,sve dodatke, papirice, najlon kesice, konektore, kupone. Kutija mora da izgleda kao nova. A na reklamaciju morate doci u istoj odeci kao kad ste kupili komponentu. Ali moramo da vas razocaramo, da ako ne radi isti zaposleni koji vam je odstampao racun - nista od garancije. Ako smo promenuli lokaciju firme - nista od garancije. Ako nosite drugi dezodorans - nista od garancije.... itd itd"


Lele lepe li zemlje u kojoj zivimo.... ljudi u inostranstvu posalju plochu odranu od OC-a koja je inace crkla zbog OC-ovanja i dobiju novu, a mi se ovde jos uvek drkenjishemo sa kutijama i racunima... Isuse boze i Marijo!!!!


EDIT:
lol i cisto da ne bude zabune, ne krivim prodavce, nego ovu nasu "izgovor za drzavu" zemlju... Prodavci samo rade po zakonu, a drzava donosi zakone sa pijanim poslanicima na chelu...
 
Poslednja izmena:
lol i cisto da ne bude zabune, ne krivim prodavce, nego ovu nasu "izgovor za drzavu" zemlju... Prodavci samo rade po zakonu, a drzava donosi zakone sa pijanim poslanicima na chelu...


Ma ne rade svi prodavci po zakonu :trust:

Cak i ti hebeni poslanici i ministri ne postuju u potpunosti zakone koje su sami doneli :mad:

Moj stric kupio u USA kupio farmerke, a posle nasao u drugoj radnji iste te jeftinije;
vratio se u radnju gde je pazario i ljudi mu vratili razliku u novcu :trust:

Nikad mi to necemo docekati ovde :(
 
LOL.... only in Serbia, only in Serbia....

retardirana zemlja... ako uredjaj prokleto ne radi ima da baja nad njemu i da je menja a ne da se glupiraju...

lako je napisati:
"garancija vazi samo ako imate racun,kutiju,komponentu,sve dodatke, papirice, najlon kesice, konektore, kupone. Kutija mora da izgleda kao nova. A na reklamaciju morate doci u istoj odeci kao kad ste kupili komponentu. Ali moramo da vas razocaramo, da ako ne radi isti zaposleni koji vam je odstampao racun - nista od garancije. Ako smo promenuli lokaciju firme - nista od garancije. Ako nosite drugi dezodorans - nista od garancije.... itd itd"


Lele lepe li zemlje u kojoj zivimo.... ljudi u inostranstvu posalju plochu odranu od OC-a koja je inace crkla zbog OC-ovanja i dobiju novu, a mi se ovde jos uvek drkenjishemo sa kutijama i racunima... Isuse boze i Marijo!!!!


EDIT:
lol i cisto da ne bude zabune, ne krivim prodavce, nego ovu nasu "izgovor za drzavu" zemlju... Prodavci samo rade po zakonu, a drzava donosi zakone sa pijanim poslanicima na chelu...

Na zapadu je mislis lakse ostvariti garanciju ? :d

Pun net amera koji po 6 meseci cekaju servis Xboxa recimo.

A uzmi recimo WD kao primer. Ogrebi nalepnicu cisto da se vidi ogrebotina na njoj i probaj da reklamiras HDD :D

I kod njih zavisis od dobre volje prodavca, jedino sto tamo prodavci generalno vise drze do svog ugleda nego ovde.
 
ajd pomoć

ajde ljudi pomagajte

klima ima garanciju na ceo uredjaj 3(tri) godine uz obavezan godišnji servis

kupljena je klima inverter 28.01.2008 i do sada je crkla tri puta

prvo je crkla elektronika u spoljnoj jedinici 11.04.2008 ,pa je onda crkla 21.05.2008 elektronika u unutrašnjoj jedinice ,e onda je crko deo na kompresoru 23.09.2008.
sve je odradjeno u garanciji i nije ništa plaćeno
e sada je opet crkla 04.01.2009 i docice serviser da skine spoljnu jedinicu i da je nosi u ovlašteni servis tj kod uvoznika
moje je pitanje dokle da se preganjam sa njima i da li mislite mogu li posle toliko različitih kvarova ta tražim novu komplet klimu.
uvoznik mi je rekao kada sam ga nazvao da oni to ne praktikuju i da uvek gledaju da poprave kvar.
šta će biti kada istekne garancija?
molim vas za kontretne savete i da mi pomognete jer ovo više nema smisla.dodje mi da im ja skinem klimu i direktno odnesem kod uvoznika i tražim novu jer se očigledno vidi da je komplet klima sa greškom
 
Na zapadu je mislis lakse ostvariti garanciju ? :d

Pun net amera koji po 6 meseci cekaju servis Xboxa recimo.

A uzmi recimo WD kao primer. Ogrebi nalepnicu cisto da se vidi ogrebotina na njoj i probaj da reklamiras HDD :D

I kod njih zavisis od dobre volje prodavca, jedino sto tamo prodavci generalno vise drze do svog ugleda nego ovde.

Definitivno jeste lakse, samo mozda ne u svim sferama potrosackih krugova... Posebno mi se svidja varijanta u USA kad vracas uredjaj posle 15 dana i kazes ne svidja mi se kako radi, ko vas jbe... i oni kazu nema problema gospodine evo vam vas novac nazad (naravno da ovo iziskuje neostecen uredjaj i racun)... Ali zaboga koja je to milina... sto bih ja na primer lomio glavu oko maticne ploce preko foruma 30dana kad mogu da narucim, isprobam i vratim ako ne valja...

Al dobro porediti babe i zabe nije isto naravno... jos treba ova zemlja da se muci pa da dodje u taj stadijum. Mislim da bi to bilo i moguce kada bi ovi kreteni od politicara zapravo radili nesto umesto sto se sprdaju tamo u skupstini i dogovaraju ko ce kome vise da plati...

U stvari je drzava problem, da je drzava stabilnija lako bi prodavci i uvoznici davali iste uslove kao u USA... barem sto se tice PC hardvera...


P.S. Good luck sa klimom, ne razumem se bas pa necu da pametujem :d
 
ajde ljudi pomagajte

klima ima garanciju na ceo uredjaj 3(tri) godine uz obavezan godišnji servis

kupljena je klima inverter 28.01.2008 i do sada je crkla tri puta

prvo je crkla elektronika u spoljnoj jedinici 11.04.2008 ,pa je onda crkla 21.05.2008 elektronika u unutrašnjoj jedinice ,e onda je crko deo na kompresoru 23.09.2008.
sve je odradjeno u garanciji i nije ništa plaćeno
e sada je opet crkla 04.01.2009 i docice serviser da skine spoljnu jedinicu i da je nosi u ovlašteni servis tj kod uvoznika
moje je pitanje dokle da se preganjam sa njima i da li mislite mogu li posle toliko različitih kvarova ta tražim novu komplet klimu.
uvoznik mi je rekao kada sam ga nazvao da oni to ne praktikuju i da uvek gledaju da poprave kvar.
šta će biti kada istekne garancija?
molim vas za kontretne savete i da mi pomognete jer ovo više nema smisla.dodje mi da im ja skinem klimu i direktno odnesem kod uvoznika i tražim novu jer se očigledno vidi da je komplet klima sa greškom

Zakonski, ništa im ne možeš.
Oni moraju da rešavaju kvarove u garantnom roku, ako ne mogu da je poprave moraju da ti daju isu ili bolju ili ako ni to više nemaju da ti vrate pare sa računa.

To dal je sa greškom ili ne, za to ima valjda atesti...
Da ti sada dokazuješ da je sa greškom to je mnogo skupo i mnogo dugo traje - apsolutno neisplativo.

Na kraju, smo mogu da te posavetujem da se u buduće dobro informišeš šta kupuješ i gde (kod koga) kupuješ jer smo takva zemlja da uz minimalni marketing Fuego = Mitsubishi, Vivax = Carrier...
 
Dao sam neki DVD na reklamaciju u decembru, ima neki problem da stalno otvara-zatvara vratanca bez prestanka, cim se racunar ukljuci.
U garanciji pise da su obavezni da otklone kvar u roku od 45 (radnih?) dana.
Zanima me da li je u praksi to 45 kalendarskih ili radnih dana (koji bi se u ovom slucaju zbog Nove godine i Bozica pretvorili u 70-ak kalendarskih dana)?

Hvala unapred
Poz :wave:
 
Ako piše samo "dana", onda kalendarskih dana, uključujući i vikende i neradne dane.
 
Pise radnih dana, na zalost.
Kako se racunaju subote, recimo firma (prodavnica) radi a servis ne?
 
Po zakonu je valjda 'kalendarskih dana', pa nek' tumace trzisnoj inspekciji.
 
Danas sam kupila tastaturu diNovo Mini. Platila sam karticom. Kad sam dosla kuci, primetili smo da je malo ogrebana, ali za to sam sama kriva (vracala sam se umorna sa posla i nisam razmisljala da zatvorim poklopac i pogledam kakav je on). Kada smo je ukljucili ispostavilo se da 3 dugmeta uopste ne rade (OK gore levo, win dugme dole desno i OK/ENTER dugme na mouse pad-u), a mozda i vise jer nismo sve bas isprobali, zatim da se mis ponasa kao da je konstantno pritisnut levi klik (stalno nesto markira), a desni klik ne postoji (tj. ne radi).

Iscitala sam svih 17 strana i moram da priznam da sam pogubljena. Plan mi je sledeci: ili da uzmem nekako novu ili da mi vrate pare. Problem je sto su mi ovu izvukli iz izloga i nemaju drugu. To cu da proverim sutra telefonom kad budem pitala da li imaju tu tastaturu da mi ne bi na licu mesta rekli da nemaju. Zvala sam dana njihovu drugu prodavnicu i oni nemaju, a treca nije radila pa cu da zovem sutra. Ako u trecoj bude bilo, trazicu da mi rezervisu do kraja dana i u onoj prodavnici gde sam kupila tastaturu cu da predlozim da mi donesu iz te trece maloprodaje zamenu... naravno ako budu hteli da to urade bez slanja u glupi servis...

U garanciji pise bla bla 10 dana bla bla 45 dana... i po ovome sto sam sad citala to ne vazi jer je zakon jaci, ali probem je koliko sam videla sto se taj deo zakona gde pise da kupac odlucuje da li ce pare/zamenu/popravku odnosi na one proizvode bez garancije... a opet neki pisu da je 45 dana ono sto mora da se saceka.

Dakle, kako da se postavim kad odem u prodavnicu? Nisam od onih koji prete, idem uvek na finjaka osim ako je neko bezobrazan onda se i ja izbezobrazim. Da li ima sanse da mi zamene uredjaj za drugi ODMAH (ako budu imali) ili eventualno za nekoliko dana ako mogu da ga dobiju, a ako nemaju da li mogu da trazim pare isto tako odmah (kes ili na racun meni svejedno)? :) Poenta je da mi tastatura treba SADA i ne bih da cekam servis...

hvala poz
 
Nazad
Vrh Dno