Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

kupih u emmi-ju ruter za komp preko web shopa, isporucen mi je 19.12.2014 god (prilikom koriscenja uredjaj sastavio nekih pola sata i posle je prestao sa radom), 23.12.2014 god sam napisao prigovor da zelim da vratim uredjaj a da mi vrate novac jer je uredjaj neispravam (sledeceg dana uputili su kurira na moju adresu, svaka im cast za ovo, brzo su odradili), elem malo kasnije sam poslao uredjaj ali se 26.12.2014 god nasao kod njih u servisu, tada sam obavesten da je uredjaj na testiranju.

da li ja sad moram da cekam zakonski rok za reklamaciju (XX dana) dok ga oni istestiraju ili sta mu vec rade, ili imam pravo na povracaj novca odmah jer je kupovina obavljena na daljinu a posle 4-6 dana sam vratio uredjaj a trazio povracaj novca?

Hvala
 
Imaš pravo na pare, a oni neka ga testiraju koliko god žele.
 
Ti si reklamirao uređaj da je neispravan, znači ide postupak kao i bilo koja druga reklamacija. Nisi izjavio da želiš da vratiš uređaj bez obrazloženja u roku od 14 dana na čega imaš pravo. Najbolje je da se posavetuješ sa udruženjem za zaštitu potrošača.
 
Ti si reklamirao uređaj da je neispravan, znači ide postupak kao i bilo koja druga reklamacija. Nisi izjavio da želiš da vratiš uređaj bez obrazloženja u roku od 14 dana na čega imaš pravo.

+1 Izjavio si da je uređaj neispravan i da ga zato vraćaš. Imaš pravo da dobiješ nazad svoj novac, ali mora prvo da se uvrdi neispravnost u ovlašćenom servisu.
 
ne mogu da editujem post pa moram ovako, upravo me zvali iz emmija, prosla mi je reklamacija uplatice mi novac, tako da sam zadovoljan brzinom realizacije reklamacije
 
Da pitam ovde jer je tematski najbliza tema - da li je neko menjao ostecene novcanice?

Citam po netu i nailazim na kontradiktorne informacije, negde pise da sve banke moraju da to urade, negde pise samo odredjene. Zanima me i kolika je provizija, i ima li u nekoj banci free? U pitanju su 2 novcanice od po 2000rsd, nisu mnogo ostecene, na istom mestu imaju "poderotinu" precnika 3-4-5mm, jedna samo ima rupu, druga ima istu rupu ali posto je blizu ivice, otkinuo se ceo taj deo...
 
Privatne banke nemam pojma jer sigurno uzimaju vecu proviziju, ali NBS da, znam da skidaju neki procenat ako fali deo
 
Poslednja izmena:
Svaka banka po zakonu mora da ti bez troskova zameni dinare, ako ostecenje nije vece od 51%
 
Iako u teoriji sve poslovne banke moraju da izvrse takvu zamenu, u praksi se desava da se prave ludi prilicno cesto. To je stvar o kojoj se i u novinama vise puta pisalo. Da li zbog neinformisanih radnika, ili necega drugog, ali takva je situacija, pogotovo po manjim mestima, kako rekose.

U novinama su predlagali da se u takvom slucaju obavezno insistira na dobijanju formulara na kom bi se pismeno podneo takav zahtev, jer pismeni zahtev ne smeju da odbiju.


A korisno je i prijaviti Narodnoj banci Srbije filijalu poslovne banke koja pravi probleme po ovom pitanju.
 
Jeste, u pravu si, malo sam ispermutovao. Poenta je da na licu mesta u svakoj banci i bez naknade moraju da ti zamene novcanicu ako doneses najmanje 51% novcanice. Ako je ostecenje vece ide na ekspertizu i kako je opisano na tvom linku.
 
@Rio I to je istina. Ako nece da vam zamene, samo trazite napismeno i dignite frku, pisite zvanicnu zalbu ako treba. Pa da vidis kako ce da zamene.
 
Ma fora je sto to njih nista ni ne kosta, jer im NBS sve zameni svakako. Nerazumljivo je i zasto bi to odbijali, ako nije neinformisanost u pitanju, pa da mora bukom da se natera.

I nije da se ja nesto iscudjavam iz ugla prakse, jer mi je odavno jasno kako situacija funkcionise u bilo cemu sto i lici na birokratiju, ali kada bi neko stavio prst na celo i pokusao da smisli zasto se tako ponasa, mislim da ne bi smislio bilo sta sto i lici na dobar razlog. Cista glupost, lenjost i bahatost, da neko ne moze da koristi svoje pare zato sto njega mrzi da potrosi 30 sekundi, koje je zakonom obavezan da potrosi. Zato ih i treba prijavljivati svaki put kada se ima kome, pa taman i nemalo previse efekta.
 
Evo priloga o zameni novčanica, u prilogu je i zvaničan odgovor NBS-a.

[YOUTUBE]Rs6fD6W_yTU[/YOUTUBE]

Uzgred rečeno, krenuše žalbe na aparate kupljene kod Neptuna, izgleda da neki serviseri odbijaju da popravljaju uređaje pod garancijom. Više otom potom.
 
Uzgred rečeno, krenuše žalbe na aparate kupljene kod Neptuna, izgleda da neki serviseri odbijaju da popravljaju uređaje pod garancijom. Više otom potom.

Ovo mi nije jasno. Serviser se ne naplacuje od trgovca, vec od uvoznika ili direktno od proizvodjaca. Kakve veze ima sto Neptun ne radi? Jedino ako je Neptun uvoznik.
 
S&S electronic je (bio?) vlasnik Neptuna, ekskluzivni uvoznika za Beko i uvoznik za još neke marke (Samsung).
 
S&S electronic je (bio?) vlasnik Neptuna, ekskluzivni uvoznika za Beko i uvoznik za još neke marke (Samsung).
I ako je Neptun uvezao (a bio je uvoznik za Samsung, Beko, Grundig, LG, Philips, Fuego...), opet nema razloga da servis izbegava pružanje svoje usluge za šta je dobio licencu, da je ovlašćen servis nekog brenda.
A ako se ne može popraviti, dalje se komunicira sa glavnim kancelarijama tih brendova i sve se može srediti..
 
Da pitam ovde jer je tematski najbliza tema - da li je neko menjao ostecene novcanice?

Citam po netu i nailazim na kontradiktorne informacije, negde pise da sve banke moraju da to urade, negde pise samo odredjene. Zanima me i kolika je provizija, i ima li u nekoj banci free? U pitanju su 2 novcanice od po 2000rsd, nisu mnogo ostecene, na istom mestu imaju "poderotinu" precnika 3-4-5mm, jedna samo ima rupu, druga ima istu rupu ali posto je blizu ivice, otkinuo se ceo taj deo...

Idi u bilo koju kladionicu koja ima elektronski rulet (a fala bogu ima ih na svakih 200m), ubaci unutra ostecene pare, i odmah zovi tetu da ti isplati 'dobitak' :D tako sam ja 'unovcio' nekoliko ostecenih novcanica, mrzelo me da idem do banke.
 
Imam prazan garantni ASBIS-ov list na SSD na kome je samo pecat, ime modela I pise da je garantni period 36 meseci. Sacuvao sam kutiju(zaheftana je za garantni list). Na njoj ima deklaracija na kojoj pise da je disk uvezen 2012. godine tako da bi garanciju I dalje trebao da imam. Kome da se obratim I koje su sanse da ce da mi uvaze garanciju?
 
Imam prazan garantni ASBIS-ov list na SSD na kome je samo pecat, ime modela I pise da je garantni period 36 meseci. Sacuvao sam kutiju(zaheftana je za garantni list). Na njoj ima deklaracija na kojoj pise da je disk uvezen 2012. godine tako da bi garanciju I dalje trebao da imam. Kome da se obratim I koje su sanse da ce da mi uvaze garanciju?
Bitan je pečat prodavca od kojeg si kupio, a podatke kada si kupio, koji je model i serijski br uređaja možeš prepisati sa fiskalnog i samog uređaja.
Kada je uvezen to te ne interesuje, datum tvoje kupovine je bitan (ili si se možda pogrešno izrazio?)
 
Nemam fiskalni, nisam dobio.
 
Neki dokaz u kojoj je prodavnici kupljen?
 
Pa nemam, eventualno mail posto je kupljen online. Kupljen je pre 2012. kod emmija kad je V200 128GB bio na popustu.
 
Pa onda salji emmiju. Posto Asbis u principu ne prihvata na reklamaciju opremu od privatnih lica vec samo od prodavaca.
 
Cisto da pitam, moj laptop je dosta vruc model, da li moram da se spremim na varijantu da mi oni ne priznaju garanciju ako u S.M.A.R.T.-u pise da je ssd presao, tipa, 40 stepeni?
Trenutno simptomi su ti da par sekundi ili minuta nakon instalacije legalnog Windows 8.1 I kada je prikljucen na desktop I na laptop racunaru, racunar zamrzne sliku I jedina pomoc je restartovanje istog.
Da li da im navedem to u mailu?
 
Poslednja izmena:
Takve stvari propisuje proizvodjac. Probaj da nadjes u dokumentaciji za taj ssd pa vidi pominju li se radne temperature. Npr. u datasheetu za samsung 840 evo pominju se radne temperature od 0 do 70 i skladisne od -55 do 95. Pretpostavljam da je i za ostale ssdove tu negde.
 
Proverio sam sad, I ovde su radne temperature od 0 do 70 stepeni, tako da tu nema problema. Pogledaj moj prethodni post, o tome da li trebam da im navedem simptome u mailu.
 
Kupio sam deo za racunar u radnji 06.01.2015. i posto nisam zadovoljam karakteristikama istog trebalo bi da imam 7 dana da vratim proizvod . Jer taj prvi dan tece od 6 ili 7 januara . Verovatno je neko bio u slicnoj situaciji.
 
Nazad
Vrh Dno