Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Ne grešiš per se, ali je informacija nepotpuna.

U prvih 6 meseci od kupovine, zamena, umanjenje cene i raskid ugovora (vraćanje plaćenog iznosa) su izjednačeni i potrošač može da izabere bilo šta od toga odmah. Popravka u tom periodu je moguća samo ako se potrošač saglasi.

Jel znas koji je to clan novog zakona da bih se sutra pozvao na isti posto treba da reklamiram trimer u tehnomaniji pa da ne budu u fazonu mora da se opravlja/zamena, tek posto se javio problem pogledao sa na netu sta ljudi pisu o uredjaju :wall:
 
Po novom Zakonu o zaštiti potrošača je ovako:
Захтев за отклањање несаобразности
Члан 52.


...
Ако се несаобразност појави у року од шест месеци од дана преласка​
ризика на потрошача, потрошач има право да бира између захтева да се
несаобразност отклони заменом, одговарајућим умањењем цене или да изјави
да раскида уговор.

Ако се несаобразност појави у року од шест месеци од дана преласка​
ризика на потрошача, отклањање несаобразности могуће је оправком уз
изричиту сагласност потрошача.
...

Ako je datum na računu za taj trimer stariji od 22. septembra ove godine, onda ovo gore ne važi, jer je tu na snazi prethodni ZZP koji nema navedene stavove (važe samo rokovi iz novog ZZP, sv ostala prava iz starog). U tom slučaju je obavezan redosled (bez obzira koliko je prošlo od kupovine):
Kod:
      ┌──────► Popravka ──────┐    ┌──────► Smanjenje cene ──────┐
      │                       ▼    |                             ▼
Reklamacija                Ne može─┤                            Kraj
      │                       ▲    |                             ▲ 
      └──────► Zamena ────────┘    └──────► Raskid ugovora ──────┘
 
Otisao danas, predao fleshku...Oni salju u Alti, a ja cekam odg. :)
Mada je liku u prodavnici bilo malo smesno sto donosim fles na reklamaciju..Jos mi spominje koliko su sada pojeftinili bla bla.. xD
 
Imam jedno pitanje. Crklo mi je napajanje staro skoro 3 godine. Vratili su mi iznos sa racuna a da bih dobio isto napajanje (imao sam TT 775w) od 750w trazili su mi da doplatim 3000 din, tacnije gledaju iznos sa fiskalnog pa po tome daju zamene.
E sad pitanje je npr: Meni posle 2 godine crkne graficka koju sam platio 23000 din da li bi mi vratili iznos sa fiskalnog (naravno da ne?) ili bi mi dali "adekvatnu" zamenu po karakteristikama? Da li bih ja mogao da trazim novac sa fiskalnog umesto zamene?
 
Mislim da su morali da ti zamene bez doplate ako ga imaju i ti želiš, ako nemaju vraćaju ti iznos sa fiskalnog računa. Ukoliko nije isto napajanje onda se gleda iznos sa fiskalnog i cena drugog napajanja.
 
Poslednja izmena:
Po prici bih rekao da je doplatio za slicno napajanje, ali treba sam da pojasni situaciju.
Ako nemaju isti proizvod, oni ti ponude adekvatnu zamenu, a ukoliko se ne slazes, tj. mislis da nije adekvatna, izvrse ti povracaj novca.
 
Pitao sam vec na nekoj od predhodnih strana, ali nisam dobio odgovor. Da li imam pravo na nov uredjaj ako kamera telefona ima fabricku gresku?
 
Pa ako si telefon kupio posle 22.09. onda imas pravo, ako si kupio pre onda nemas, popravice ti taj.
 
Kupljen je 12.10. znaci imam pravo da trazim drugi telefon.
 
Ale, imao si pravo da tražiš i po starom zakonu, ali trgovac nije mogao biti kažnjen ako ti saobraznost otkloni popravkom umesto zamenom ili povraćajem novca. Možeš tražiti i milion dinara kao nadoknadu ali to ne znači da je to realna cifra i da je trgovac mora prihvatiti. Ipak život nije film, pogotovu ne u Srbiji.

Handy je uz moju pravnu pomoć počeo da vraća potrošačima novac bez obzira na one uzašne obrasce za reklamaciju. Imam dva slučaja koja su pozitivno rešena u zadnjih 10tak dana.

P.S. Emmi pri prodaji na daljinu(preko telefona ili interneta) ne daje fiskalni račun niti garanciju i potrošača ne upoznaje sa pravima na osnovu zakona. A račun izdaju na Alti d.o.o Čačak. Možda bude uskoro prilog oko tog problemčića. Takođe se hvataju za neke začkoljice gde tvrde da je potrošač iz Beograda išao do Čaka po računar na osnovu fiskalnog računa, ali više o tome otom potom.
 
Poslednja izmena:
Po zakonu nisu dužni da izdaju fiskalni ni garatni list.
Ovaj problem sa izdavanjem računa i tvrdnjom da je kupac išao po računar može se privremeno rešiti ako se sačuva adresnica kurirske službe. Meni su čak iz WW rekli da se smatra kupovinom na daljinu ukoliko naručim preko interneta a robu preuzmem u njihovoj radnji.
 
Poslednja izmena:
Po zakonu nisu dužni da izdaju fiskalni ni garatni list.
Za garantni list ajde-de, ali fiskalni isečak (račun) trgovac mora da izda kupcu
Obveznik koji je, u skladu sa ovim zakonom, dužan da evidentira svaki pojedinačni promet dobara na malo, odnosno promet usluga fizičkim licima preko fiskalne kase, dužan je da kupcu dobara, odnosno korisniku usluge odštampa i izda fiskalni isečak fiskalne kase preko koje je evidentiran promet, bez obzira da li kupac dobara, odnosno korisnik usluga to zahteva ili ne.

Obveznik je dužan da fiskalni isečak izdaje sa svim obaveznim podacima iz člana 12. stav 2. ovog zakona.

Obveznik iz stava 1. ovog člana dužan je da na vidnom mestu u objektu u kome vrši promet dobara na malo, odnosno promet usluga fizičkim licima, istakne obaveštenje o obavezi izdavanja fiskalnog isečka od strane obveznika, o obavezi uzimanja fiskalnog isečka od strane kupca dobara, odnosno korisnika usluga, kao i o pravu kupca dobara, odnosno korisnika usluga da kupljena dobra, odnosno izvršene usluge ne plati obvezniku ako mu obveznik ne odštampa i izda fiskalni isečak.

...
Zakon o fiskalnim kasama, Član 18.
 
ZIU, telefon sam reklamirao pre skoro 3 nedelje, i jos nista ne znam o njemu. Koliki je rok da me obaveste sta se desava, tj. dokle se stiglo sa reklamacijom? U garantnom listu pise da je 45 dana rok za otklanjanje kvara, i ako istekne taj rok dobijam nov ili uredjaj slicnih karakteristika. Da li je tacno da je po novom zakonu rok 14 dana da nas obaveste sta se desava sa uredjajem koji je reklamiran?
 
Za garantni list ajde-de, ali fiskalni isečak (račun) trgovac mora da izda kupcu

Zakon o fiskalnim kasama, Član 18.

Roba je prodata online, ko trguje online sigurno ima registrovanu delatnost:
47.91 Trgovina na malo posredstvom pošte ili preko interneta

UREDBA
o određivanju delatnosti kod čijeg obavljanja ne postoji obaveza
evidentiranja prometa preko fiskalne kase

Član 2.
Delatnostima, za koje u smislu člana 1. ove uredbe ne postoji obaveza
evidentiranja prometa preko fiskalne kase, smatraju se delatnosti iz sledećih oblasti,
grana i grupa klasifikacije delatnosti iz Zakona o klasifikaciji delatnosti
("Službeni glasnik RS", broj 104/09) i Uredbe o Klasifikaciji delatnosti ("Službeni
glasnik RS", broj 54/10), i to:
1) Delatnosti u okviru sledećih oblasti, odnosno grupa:
47.91 Trgovina na malo posredstvom pošte ili interneta;
.........


http://www.fiskal.rs/doc/Uredba_o_fiskalnim_kasama.pdf
 
U tom slučaju, kako će potrošač da dokaže da je reklamirana roba vredela toliko-i-toliko?
 
Ale, imao si pravo da tražiš i po starom zakonu, ali trgovac nije mogao biti kažnjen ako ti saobraznost otkloni popravkom umesto zamenom ili povraćajem novca. Možeš tražiti i milion dinara kao nadoknadu ali to ne znači da je to realna cifra i da je trgovac mora prihvatiti. Ipak život nije film, pogotovu ne u Srbiji.

Handy je uz moju pravnu pomoć počeo da vraća potrošačima novac bez obzira na one uzašne obrasce za reklamaciju. Imam dva slučaja koja su pozitivno rešena u zadnjih 10tak dana.

P.S. Emmi pri prodaji na daljinu(preko telefona ili interneta) ne daje fiskalni račun niti garanciju i potrošača ne upoznaje sa pravima na osnovu zakona. A račun izdaju na Alti d.o.o Čačak. Možda bude uskoro prilog oko tog problemčića. Takođe se hvataju za neke začkoljice gde tvrde da je potrošač iz Beograda išao do Čaka po računar na osnovu fiskalnog računa, ali više o tome otom potom.

Dobija se račun (ne fiskalni), koji oni i šalju, kao što je napisano u postu.
 
OK, a u opštem slučaju, jer (bilo kakav) račun nije obavezan uz robu kupljenu na daljinu? Ništa ne sprečava prodavca da tvrdi (i potkrepi nekim svojim knjigama) da je konkretan komad robe koštao manje, a da ostatak iznosa otpada na drugu robu kupljenu istovremeno.
 
Koliko znam običan račun se mora izdati, znači sve stavke sa pojedinačnim cenama koje si kupio, ali to treba proveriti sa knjigovođom ili nekim ko je u toj materiji.
 
Šta je "običan račun"?
Koji zakon ili propis obavezuje trgovca da robi, koja se ne evidentira kroz fiskalnu kasu, mora da doda precizan spisak stavki i cena?

Stvarno me interesuje.
 
Faktura, i otpremnica. Naravno da si u obavezi da izdaješ račun uz robu, i vodiš ostalu papirologiju. Fiskalni račun mi je logičan za nekog ko radi sa kešom, za bezgotovinska plaćanja nema potrebe da se koriste fiskalne kase. Valjda su i uvedene radi evidentiranja prometa sa "živim" novcem.
 
Ako se placa kuriru, a placa se uglavnom tako onda taj kurir donosi kes ili cekove u radnju koja je robu poslala. Tako da oni primaju kes i moraju da izdaju fiskalni. I onda se taj fiskalni salje kupcu. Ili bar tako treba da se radi.

A sto se tice izuzetosti po osnovu delatnosti "internet prodaja" to vazi samo za osnovnu delatnost. A ako je osnovna delatnost maloprodaja u radnji (kako god da se to zove po zakonu) onda mora da se izda fiskalni.
 
Da li moze neko da mi kaze koji je to clan zakona u kome pise da imam pravo na zamenu telefona sa fabrickom greskom? Gledam sad zakon, i otprilike pocinje od clana 50 pa sve do 60? Da li moze samo neko da mi potvrdi, nece da mi uvaze reklamaciju jer je to fabricka greska i to je to.
 
Ne razumem kako neće da prihvate reklamaciju zato što je to fabrička greška!?!?!? Mislim da po novom zakonu ukoliko ne žele da prime robu na reklamaciju je nadležna tržišna inspekcija, pa ti savetujem da kontaktiraš njih i udruženje za zaštitu potrošača.

Član 51
Prodavac odgovara za nesaobraznosti isporučene robe ugovoru ako:

1) je postojala u času prelaska rizika na potrošača, bez obzira na to da li je za tu nesaobraznost prodavac znao;
.........
Član 52

Ako isporučena roba nije saobrazna ugovoru, potrošač koji je obavestio prodavca o nesaobraznosti, ima pravo da zahteva od prodavca da otkloni nesaobraznost, bez naknade, opravkom ili zamenom, odnosno da zahteva odgovarajuće umanjenje cene ili da raskine ugovor u pogledu te robe.

Potrošač ima pravo da bira da nesaobraznost robe trgovac otkloni opravkom ili zamenom.
.........................
Ako se nesaobraznost pojavi u roku od šest meseci od dana prelaska rizika na potrošača, potrošač ima pravo da bira između zahteva da se nesaobraznost otkloni zamenom, odgovarajućim umanjenjem cene ili da izjavi da raskida ugovor.

Ako se nesaobraznost pojavi u roku od šest meseci od dana prelaska rizika na potrošača, otklanjanje nesaobraznosti moguće je opravkom uz izričitu saglasnost potrošača.

Edit: sad gledam pa mi nije jasno, da li ti reklamiraš telefon u mađarskoj? Onda baš ovaj zakon i ne važi. Pretpostavljam da je njihov zakon još povoljniji za potrošača nego naš.
 
Poslednja izmena:
Najbolje je da kontakiraš Nokiju (sada Microsoft), napišeš svoj problem i podatke (serijski broj telefona svakako) i navedeš da su sami rekli da je fabrička greška (odlično ako imaš pisani dokaz o tome da skeniraš) i da neće da zamene.

Mada može da bude i da te preprodavac zavlači. U tom slučaju bi nam ovde dobro došli podaci o njemu, zbog izbegavanja.
 
Telefon je kupljen kod nas, u radnji, ali je stigao iz Madjarske, pa je tamo poslat na reklamaciju. Izvukao sam sve od 50-og do 60-og clana, i sutra idem sa tim, jer je garancija te radnje, a ne Madjarske, tako da vazi nas zakon a ne njihov.
 
Tačno tako, ti nemaš ništa sa veleprodajom (dobavljačem) tebi prodavac treba da obezbedi ispravan uređaj poštujući zakon o zaštiti potrošača.
 
Jel imas fiskalni racun radnje? Cim je dosao iz Madjarske znaci da je verovatno muljancija neka...
 
Telefon je kupljen kod nas, u radnji, ali je stigao iz Madjarske, pa je tamo poslat na reklamaciju. Izvukao sam sve od 50-og do 60-og clana, i sutra idem sa tim, jer je garancija te radnje, a ne Madjarske, tako da vazi nas zakon a ne njihov.

Ko je uvoznik?
Ne može maloprodaja da šalje telefon u Mađarsku na reklamaciju, mora da postoji ovlašćen servis kod nas, pa oni onda mogu da šalju u Mađarsku u servis sa kojim postoji ugovor o servisiranju.
Malo mi ovo deluje sumnjivo.
 
To je telefon verzija KP hun švc ispod žita, vataj za gušu da te ne olade ...
 
Nazad
Vrh Dno