Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Evo priloga o gubitku garancije ako servis tvrdi da je laptop neovlašćeno otvaran

http://youtu.be/9hZG6hjHKfo

Zar za saobraznost ne bi trebalo da se gleda proizvođačko uputstvo, a ne gluposti koje uvoznici pišu na garantnim listovima? Uostalom, zbog toga i postoji zakonom propisano pravo na reklamaciju, a garancija ide kao dodatna pogodnost.
 
Meni je jedino logicno da na lici mesta kad predajes provere fizicki da li je proizvod ostecen... ako ne vide ostecenja kasnije ne bi trebali da imaju pravo da se zale... mada ovde i da je laptop slikan, po njima ostecenji su srafovi ispod gumene zastite pa se isti i nevide
Ja svaki put kad sam predavao robu na reklamaciju, prilikom preuzimanja su istu detaljno zagledali
 
Zašto kupac treba na sudu da dokazuje da li je fabrička greška ili nije, da li je on otvarao laptop ili je takav kupio, kada je to u prvih 6 meseci dužnost prodavca, a u prilogu se kaže da je problem nastao dva meseca od kupivine. Tako da prodavac treba da dokaže da je laptop otvaran i da kvar nije fabrička greška (ako je reklamacija u prvih 6 meseci)
Bas tako. Ako ikako dodje do suda, na prodavcu je da dokaze da je otvaran, a ne da ne kupcu da nije.
Jesmo u banana drzavi, ali ne toliko.
 
Zašto kupac treba na sudu da dokazuje da li je fabrička greška ili nije, da li je on otvarao laptop ili je takav kupio, kada je to u prvih 6 meseci dužnost prodavca, a u prilogu se kaže da je problem nastao dva meseca od kupivine. Tako da prodavac treba da dokaže da je laptop otvaran i da kvar nije fabrička greška (ako je reklamacija u prvih 6 meseci)

Gospodin iz priloga nije podneo prijavu tržišnoj inspekciji sa naznakom da mu prodavac odbija priznavanje saobraznosti, koliko znam nije propisana kazna za trgovca koji prekrši taj član oko dokazivanja saobraznosti, rekao bih još jedno mrtvo slovo na papiru. Dobra ideja, mada znajući našu tržišnu inspekciju samo bi ga uputili na CEPS i naveli kako oni nisu nadležni...

Mada si u pravu i hvala na tome, propušteno je u prilogu da se napomene oko tog člana u zakonu.


Bas tako. Ako ikako dodje do suda, na prodavcu je da dokaze da je otvaran, a ne da ne kupcu da nije.
Jesmo u banana drzavi, ali ne toliko.

Većina sudija je upoznato samo sa zakonom o obligacijama iz 1977. godine čiji su derivati zakoni o zaštiti potrošača od 2005 godine na ovamo. Verujem da sudije imaju veće prioritete s obzirom na zanemarljiv broj potrošačkih sporova koji se u sudskoj praksi izražava u promilima. Ali je neophodno da ministarstvo pravde i trgovine zajedno urade upoznavanje sudija sa Zakonom o zaštiti potrošača da bi znali kako da sude kada dođe do ovakvih sporova.

S obzirom da sudija 99,99% ne bi bio upoznat sa zakonom o potrošačima bio bi određen sudski veštak koji bi potvrdio oštećenje šrafova i sudija bi presudio u korist trgovca.

Meni je jedino logicno da na lici mesta kad predajes provere fizicki da li je proizvod ostecen... ako ne vide ostecenja kasnije ne bi trebali da imaju pravo da se zale... mada ovde i da je laptop slikan, po njima ostecenji su srafovi ispod gumene zastite pa se isti i nevide
Ja svaki put kad sam predavao robu na reklamaciju, prilikom preuzimanja su istu detaljno zagledali

Imamo takav slučaj sa mobilnim telefonom. Zapisnik na primopredaji da ne postoje fizička oštećenja, a vraćaju izgreban i oštećen aparat. Podneta prijava tržišnoj inspekciji koja je odgovorila da je jedino sud nadležan u tom slučaju. Potrošač neće da se sudi u sporu oko mobilnog telefona od 100 eura.

Zar za saobraznost ne bi trebalo da se gleda proizvođačko uputstvo, a ne gluposti koje uvoznici pišu na garantnim listovima? Uostalom, zbog toga i postoji zakonom propisano pravo na reklamaciju, a garancija ide kao dodatna pogodnost.

Uputstvo proizvođača uglavnom nije ni usklađeno sa zakonom već se odnosi na dodatne stavke to jest garanciju. Ja bih maksimalno banalizovano tumačio da je u praksi za saobraznost nadležan trgovac dok garanciju uvoznik i njegov servis, mada u praksi ne gine ti odlazak aparata u servis o čemu god se radilo.

P.S.Sledeće nedelje ide prilog o otključavanju mobilnih telefona kod VIP-a, postavljam prilog čim ga emitujemo sledeće nedelje.

Ako imate neki predlog za temu slobodno ga predložite ovde ili se javite na PM.
 
Pitanje: Da li je donet neki normalan zakon i podzakonski akt u vezi sa ovom temom koji ne mora da se tumači i koji jasno definiše prava prodavca i kupca?
Nisam pravnik, ali mi deluje da ovde neko namerno neće stvar da uredi kako valja.
 
@ZIU

Kazi mi kada se reklamira roba, primera radi graficka karta; sta se gleda fiskalni racun ili ti performanse koje si kupio?
Jer dobijam pomalo pomesane signale i sa jedne i sa druge strane.
Na primer, ako sam kupio 7970 pre dve godine koja je kostala 55000 dinara i ona sad crkne, da li ja imam pravo da trazim kartu koja vredi 55k ili bilo koju drugu robu u zamenu ili je moje pravo samo da dobijem
280x kao adekvatnu zamenu (koja jelte sad kosta dosta manje)?
I ako recimo hocu, iz nekog razloga povracaj novca, da li se gleda fiskalni racun (55k) ili danasnja vrednost karte koja je negde 35k?
 
@ZIU

Kazi mi kada se reklamira roba, primera radi graficka karta; sta se gleda fiskalni racun ili ti performanse koje si kupio?
Jer dobijam pomalo pomesane signale i sa jedne i sa druge strane.
Na primer, ako sam kupio 7970 pre dve godine koja je kostala 55000 dinara i ona sad crkne, da li ja imam pravo da trazim kartu koja vredi 55k ili bilo koju drugu robu u zamenu ili je moje pravo samo da dobijem
280x kao adekvatnu zamenu (koja jelte sad kosta dosta manje)?
I ako recimo hocu, iz nekog razloga povracaj novca, da li se gleda fiskalni racun (55k) ili danasnja vrednost karte koja je negde 35k?

Ako ne mogu da ti poprave tvoj uredjaj duzni su da ti daji nov identicni ili povracaj novca sa fiskalnog racuna. Neka me neko ispravi ako gresim?
 
Ne grešiš per se, ali je informacija nepotpuna.

U prvih 6 meseci od kupovine, zamena, umanjenje cene i raskid ugovora (vraćanje plaćenog iznosa) su izjednačeni i potrošač može da izabere bilo šta od toga odmah. Popravka u tom periodu je moguća samo ako se potrošač saglasi.

Posle 6 meseci do isteka garantnog roka (ne manje od ukupno 2 godine), ide prvo ili opravka ili zamena (kupac odlučuje). Ako to ne može iz bilo kog razloga, ide ili smanjenje cene ili raskid ugovora (kupac odlučuje). U slučaju da se, nakon prve popravke, ponovo javi nesaobraznost (ne mora da bude ista), kupac odmah može da traži zamenu, smanjenje cene ili povraćaj (kao tokom prvih 6 meseci).

U svim slučajevima, potrošač je taj koji odlučuje šta će da se uradi, ne trgovac, on može sam da predloži, ali ne i da postupi protivno kupčevoj odluci. Uvek se gleda iznos sa računa kada su transakcije u pitanju.

P.S. Posle zamene ili veće opravke, garantni rok teče ispočetka, dok se za manju popravku na trajanje garancije dodaje trajanje perioda tokom kojeg je kupac bio lišen poseda proizvoda.
 
Poslednja izmena:
Znaci posle 6 meseci (u ovom slucaju 2 godine) kupac ima pravo da trazi 280x (35k) i povracaj od 20k ili kako mu vec odgovoara?
 
Ne može i zamena i smanjenje cene. Ako si zamenio, to je kraj reklamacije. Ako smanjuješ cenu, to znali da je nesaobrazna stara roba (kartica) ostala kod tebe i dobijaš deo plaćenog iznosa nazad.
 
Imam jedno pitanje. Sinoc sam uzeo neke sluske sa kojima uopste nisam zadovoljan, zvuk je previse slab i dzek zna da prekida dok ga ne namestim pod odredjenim uglom.
Znam da se ranije pominjala opcija da je tehnicku robu moguce vratiti ili zameniti u nekom vremenskom periodu. Da li bih imao osnova za tako nesto?

Hvala unapred :)
 
Имаш право. Правац радња.
 
@ceftriaxone
može član zakona u kojem to piše?
 
Sta hoce ovi? Narucio sam cheap ass powerbank x 6 tj koliko ljudi imam u kuci. Sa alija je naruceno, kako da nabavim racun i fakturu? Ovo drugo me ne zanima, nije moguce koristiti za licnu upotrebu...napravicu biznis od usluznog punjenja telefona na ulici. *****i.

2e814d209c90d96b9766d6ff8522c6bd.jpg
 
Opste poznato da su na carini *****i, cim narucis vise komada istog dobijas to pismo...

Ono sto znam da mozes je da pises izjavu da je za licnu upotrebu i da se nadas da ce da prihvate. Zovi ih na carinu pa se raspitaj...
Prilozis racun/potvrdu koliko si zaista platio i na taj iznos ce ti cariniti
 
Pa nemam racun, sa alija naruceno. Jedino ako postoji neki nacin da neki skrinsot bude racun ili tako nesto.
 
Odes u banku i uzmes izvod tog placanja, nije to problem uopste...
 
Posle 5 meseci od kupovine Sony MDR EX10LP bubice su pred crkavanjem. Tacnije desna bubica se jako slabo i priguseno cuje. Slusalice su pazene i nema govora o fizickom ostecenju. Kakve su mi sanse za ostvarivanje garancije? Na Sony garatnim listu ne pise kolika je garancija,da li za slusalice vazi ona opsta garancija od godimu dana? Imace bubice su kupljene u Big Bang radnji,porucene online.
 
Uz neki dokaz da je tamo kupljeno (fiskalni, slip.....) 24 meseca je garancija. U prvih 6 meseci imaš pravo na zamenu za nove.
 
Fiskalni nemam ali imam racun na papiru A4 formata, kao i propratni obostrano kucani papir A4 formata sa obavestenjem o pravu na saobraznost u skladu sa zakonom o zastiti potrosaca sa osvrtom na clan 54,55 i 58. Veliki plus za njih za ovo. Pomenutih slusalica nemaju vise na stanju,juricu neke skuplje uz doplatu.
 
Da li imam pravo na nov telefon, ako se utvrdi da kamera na telefonu ima fabricku gresku?
 
Šta se dešava kada se obratiš tržišnoj inspekciji da ti trgovac nije produžio važenje garancije za period koji je roba bila u servisu? Dobiješ odgovor da je nenadležna i pošalju te na udruženje potrošača.

Ovi iz Hendija se izbahatiše, dobih znatan broj reklamacija kako ne prihvataju zamenu u slučaju kvara u prvih 6 meseci. Valjda će neko hteti pred kamere, ako bude hteo eto nama priloga.
 
Ne može i zamena i smanjenje cene. Ako si zamenio, to je kraj reklamacije. Ako smanjuješ cenu, to znali da je nesaobrazna stara roba (kartica) ostala kod tebe i dobijaš deo plaćenog iznosa nazad.

Smanjenje cene mu onda dodje da pokvarena roba ostaje kod tebe a oni ti vracaju razliku u ceni izmedju fiskalnog racuna i trenutne vrednosti robe????
 
ZZP nije pisan samo za članove Benčmark foruma i radi računarskih komponenata. Smanjenje cene je tu da bi potrošaču ostala polovično ispravna roba i da za nedostatak dobije kompenzaciju.

Npr: Na šporetu sa 4 ringle jedna se pokvari. Potrošač ima šporet koji obavlja obavlja deo svoje funkcije. Recimo da vlasnik šporeta želi isključivo zamenu, ali taj model se više ne proizvodi i prodaje, pa je to neizvodljivo. Ostaju raskid ugovora ili umanjenje cene. Kupac proceni da za isti iznos ne može da kupi sličan model, a postojeći obavlja svoju funkciju, iako ne u punom kapacitetu. Odluči se da zadrži takav šporet, dogovori se o visini iznosa koji mu se vraća zato što nije 100% i tu je kraj.

Ako je roba potpuno neispravna, naravno da je besmisleno da se traži smanjenje cene, medjutim, opcija je tu, ima svakakvih ljudi i umova...
 
Ima li neke vajde nositi USB u servis?
Ima jos desetak dana do isteka garancije, a danas je samo mreo. Ne daje apsolutno nikakve znake zivota. :V
 
Ima li neke vajde nositi USB u servis?
Ima jos desetak dana do isteka garancije, a danas je samo mreo. Ne daje apsolutno nikakve znake zivota. :V



Ima , odnesi jer USB nece ni popraviti, i morace ti dati nov ili novac nazad. Pa ti razmisli da li se isplati.
A ako nemaju taj model, biras u vrednosti tog novca drugi i nova garancija.
 
Poslednja izmena:
Ima , odnesi jer USB nece ni popraviti, i morace ti dati nov ili novac nazad. Pa ti razmisli da li se isplati.
A ako nemaju taj model, biras u vrednosti tog novca drugi i nova garancija.

Nemaju gledao sam.
Cek mogu da im trazim kesh nazad? Posto je placen skoro 1600RSD 16GB sada za te pare ima komotno 32GB da se kupi :D
 
Mozes ,samo da ode na servis. Obicno se usb ne popravlja. Mom drugaru je ista situacija bila, pre par meseci. Za 10dana su mu odobrili zamenu ili novac nazad. Imao 16gb, uzeo je 32gb.
 
Nazad
Vrh Dno