Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

@mikiPSY

Nisam u Novi imao neprijatnih iskustava, ali zbog tvog iskustva postajem oprezniji što se dotičnih tiče. Hvala!

Ali sam zato imao loše iskustvo sa Dupecom-om, a još gore sa Šithouse-om.

Nikako ne mogu da shvatim da u vreme početaka neke online kupovine u Srbiji i Shopping centara gde su velike PC prodavnice, mali shop-ovi se ne trude ni malo da udovolje mušterijama, budu ljubazniji, znaju više o robi koju valjaju, već se ponašaju ***rčevito i teraju te iz radnje.. Koliko god se napregnuo, ne mogu da shvatim..
 
Druze, ovo iz mog primera nije nista katastrofalno s obizrom na cenu same komponente. Ali je dobar primer sa kakvim trgovcima imamo posla. Ne zna se ko je veca banda, dal uvoznici, serviseri ili trgovci u maloprodaji.
Meni je ovo super doslo kao kafa posle rakijanja. Otvorilo mi oci, sad sam i 100% uveren da su madjari nasa braca, ako me razumes ;)
 
Pa, obično kada ugovoriš skuplju pretplatu, telefon košta manje nego uz jeftiniji paket pretplate? Dakle, "namamljen" je nižom cenom namunjenog modela telefona kako bi pristao na skuplju mesečnu tarifu. Ili grešim, cena telefona je bila konstanta koja god tarifa da je u pitanju?
 
Ne, on je vec imao tu najjacu pretplatu jer mnogo koristi telefon, pa je uzeo telefon kad vec daju, tako da je njemu telefon bio dzabe kako god okrenes.
 
Druze, ovo iz mog primera nije nista katastrofalno s obizrom na cenu same komponente. Ali je dobar primer sa kakvim trgovcima imamo posla. Ne zna se ko je veca banda, dal uvoznici, serviseri ili trgovci u maloprodaji.
Meni je ovo super doslo kao kafa posle rakijanja. Otvorilo mi oci, sad sam i 100% uveren da su madjari nasa braca, ako me razumes ;)

To! :D
 
Ok, kupiš TV u Mađarskoj, pokvari ti se u Srbiji. Kako ćeš ostvariti garanciju na njega?

Dobih dojave da WinWin ne poštuje novi Zakon i da nutka zamenu u vrednosti kupljene robe ali nikada povraćaj novca, vadi se na to što je uzeto preko kredita, to što je "razknjižavanje" komlikovano, pomračenje meseca i.t.d. Trebali bi uskoro da imamo prilog gde će se to fino videti. A i komentari tržišne inspekcije u kojima kažu da nisu uočili nepravilnosti u radu WinWina posle prijave.

Ili situacija u kojoj trgovac(koji prodaje odeću, nema veze sa IT-om) neće da primi reklamaciju, pa ga prijavi tržišnoj potrošač i tržišna odgovara da nije u njenoj nadležnosti da se bavi takvim problemima te da potrošač treba da se obrati udruženju potrošača XYZ.

Pozdrav svima. Pitam za drugara. Pretplatnik je kod VIP-a, najskuplji paket, godinama unazad, i dobio je telefon Sony mislim Z1, ili koji je vec bio tada najjaci model, pre godinu, godinu ipo. Kvario mu je 4 ili 5 putam toliko puta ga je nosio kod njih, a oni na servis. Prosli put su mu rekli da su zamenili plocu, medjutim nasao je svoje stare poruke na telefonu i IMEI je bio isti, tako da plocu nisu menjali sigurno. Sada se ponovo pokvario, i rekao im je da hoce nov telefon, jer od pocetka ima problem sa ovim, ali su mu vratili uz objasnjenje da je serviser odbio zamenu telefona. Kakva prava on sada ima? Da li moze da trazi nov telefon i sta uopste moze da radi, koje su mu opcije? Osim promene operatera.

Ako ima pisani trag bilo mejl ili pisani odgovor da je menjana matična ploča nek mi se javi na PM ili na [email protected]

Pa da odradimo prilog o njegovom problemu ako je voljan.

Inače, će kao i svi ostali da čeka dok mu se krpi telefon po 101 put. Ne znam da je ikome zamenjen mobilni pod ugovorom, sve se svodilo na krpež. Naravno, ostaje mu sud, ali to je duga, skupa i neizvesna odluka.

P.S.Uradismo prilog oko dekodiranja telefona. Nije obavezno zakonom. Ratel se proglasio nenadležnim, dok hrvatski Hakom navodi da zakon u Hrvatskoj obavezuje operatera da u roku od 15 dana od isteka ugovora po podnošenju zahteva potrošača dekodira telefon. Tamo VIP dekodira telefone ko bela lala dok kod nas majmuniše potrošače. Samo prošle nedelje imah 10tak prijava za VIP na svim markama telefona.

U našem prilogu tek dekodiraše telefon posle slanja pitanja, ali nam nisu poslali odgovor već samo poslaše kod potrošaču. Pogotovu je to očigledno jer VIP u Hrvatskoj dekodira telefone odmah,a to rade jer u Hrvatskoj postoji zakon dok u Srbiji ne postoji zakon te se VIP ponaša kao bivša devojka koja želi što više da vam napakosti.

Javljam kada bude i taj prilog za dekodiranje na TV-u ;)
 
Poslednja izmena:
Kad ce taj video klip ?
 
@ZIU
Kod vip-a je problem što telefon nije korisnikov nego je vip-ovo vlasništvo, pa kako može neko ko nije vlasnik proizvoda da ostvaruje prava po ZZP? vip je to lepo smislio :(
 
Valjalo bi da se ispita da li je to što stoji da je telefon njihovo vlasništvo u skladu sa zakonom.
Nisam kod VIP-a, da li to piše za svaki telefon koji kupiš u paketu ili samo za one sa 1 dinar?
 
Valjalo bi da se ispita da li je to što stoji da je telefon njihovo vlasništvo u skladu sa zakonom.
Nisam kod VIP-a, da li to piše za svaki telefon koji kupiš u paketu ili samo za one sa 1 dinar?
To bi bilo normalno dok aparat ne bude isplaćen. Dođe mu to kao kupovanje na kredit, ništa nije sasvim tvoje dok ne bude otplaćeeno. Posle završetka ugovora, nema šanse da ne ostane u tvom trajnom vlasništvu. To nijedan zakon nebi mogao da toleriše.
 
Ja kada sam kupovao u vipu dobio sam fiskalni racun i nije nigde pisalo da je telefon njihov. Ali platio sam ga odmah u celosti.
 
Oni ti daju telefon na korištenje, on je njihovo vlasništvo. Po isteku ugovorne obaveze ako ga ne vratiš plaćaš 1 dinar i onda je telefon tvoj.
@bakara
Ako dobiješ fiskalni onda je telefon tvoj, kupio si ga nije bitan iznos na fiskalnom.
 
Poslednja izmena:
Ovde grešiš. Ti kad kupiš npr. auto na kredit on jeste tvoj, bez obzira što si ga kupio na kredit

Ako kupiš na kredit, odmah je tvoj. Ako uzmeš na lizing recimo, nije tvoj dok ne isplatiš sve po ugovoru ;)
 
Oni ti daju telefon na korištenje, on je njihovo vlasništvo. Po isteku ugovorne obaveze ako ga ne vratiš plaćaš 1 dinar i onda je telefon tvoj.
@bakara
Ako dobiješ fiskalni onda je telefon tvoj, kupio si ga nije bitan iznos na fiskalnom.
Kakvo koriscenje kada sam im odjednom dao 25000 din?
Ja tu stavku u ugovoru nisam video.
 
Možda su menjali, tako je bilo pre ... pročešljaj llepo ugovor. Ako si ga uzeo uz obavezu, naravno....
 
Uzet je uz ugovor na 2 godine, placena puna cena aparata, cak je u radnji bio malo jeftiniji, ali sam uzeo zbog garancije koja mi se posle 6 meseci isplatila.
Ugovor je u januaru istekao, ali bas cu ponovo da pogledam
 
Ovde grešiš. Ti kad kupiš npr. auto na kredit on jeste tvoj, bez obzira što si ga kupio na kredit
Ne, kada uvek mogu da ti ga uzmu ako ne plaćaš, ne možeš ni da ga prodaš a da ne isplatiš ostatak.
 
sta da ti uzmu ako ne placas? telefon? hehehe... ti kad potpises ugovor i uzimas telefon oni ti kazu koliko taj telefon kosta uz taj ugovor, platis im to i telefon je tvoj. kakve veze ima mesecna pretplata sa tim. ti ako ne placas neces moci koristiti njihove usluge dok ne platis, kakve veze telefon ima sa tim?

odakle oni silni telefoni po oglasima?
 
Sve zavisi kako je definisano u ugovoru, i te cene na paketima su uglavnom po povlašćenim cenama što znači da tokom te dve godine ne možete da dedkodirate telefon ili ga prodate jer je faktički uzet na lizing. To je očigledno kod telefona za dinar dok kod skupljih sokoćala je komplikovanije.
 
Национална организација потрошача, додаје, више неће слати опомене трговцима као до сада него ћемо приликом сваке примедбе потрошача слати пријаве на суд, а то нам и закон олакшава тиме што се не плаћају таксе за спорове до 500.000 динара, а таквих је, каже, највише.

Vise
 
Kupio sam trimer za bradu pre 12dana i sada ne radi. Bio mi je sumljiv i pre jer nije iz prvog hteo da se ukljuci sad nece uopste (zamenio bateriju nece). Zanima me da li mogu da trazim da mi vrate pare a ne da cekam servis ili zamenu (posto mi u se ne svidja kako je uradjen a to se tek vidi kada ga probate)? Kupljen je u prodavnici Tehnomanije.
 
Naravoucenije, sto puta receno na temi: pre slanja u servis napraviti detaljne fotografije iz svih uglova robe koja se salje na reklamaciju.
 
Evo priloga o gubitku garancije ako servis tvrdi da je laptop neovlašćeno otvaran

http://youtu.be/9hZG6hjHKfo

Zašto kupac treba na sudu da dokazuje da li je fabrička greška ili nije, da li je on otvarao laptop ili je takav kupio, kada je to u prvih 6 meseci dužnost prodavca, a u prilogu se kaže da je problem nastao dva meseca od kupivine. Tako da prodavac treba da dokaže da je laptop otvaran i da kvar nije fabrička greška (ako je reklamacija u prvih 6 meseci)
 
Nazad
Vrh Dno