Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Boze kakva ortodoksna glupost. Pre neki dan mi covek donese grafiku, izlomljeni ventilatori, on bi da reklamira. Ne da takav ima da dobije nogu u dupe da brze ide, nego treba i da bude srecan sto je samo to dobio.
Glupost nikako nije. Pravo da se uloži reklamacija mora da postoji i ne može da se uskrati. Zato postoji 8 (do bukvalno juče 15) dana da trgovac odluči šta radi sa podnetom reklamacijom (prihvata - odbija).
 
@RingeRaja Nisi u pravu. Ako nemaš fiskalni, prodavac nije u obavezi da razmatra garanciju.

edit:

Sa sajta CEPS-a
Oko neophodnosti prilaganja računa pri reklamaciji proizvoda bilo je dosta polemike, jer je postojala kolizija između Zakona o zaštiti potrošača i Zakona o fiskalnim kasama, te su se stavovi usaglasili i zvanično tumačenje je sledeće:
"Od 1. januara 2011. godine kada je počela primena Zakona o zaštiti potrošača javile su se određene nedoumice po pitanju fiskalnog računa. Trgovci su obrazlagali da nisu u mogućnosti da ispoštuju svoje obaveze u slučaju nesaobraznosti ukoliko potrošači nemaju fiskalni račun iz razloga što Zakon o fiskalnim kasama i Pravilnik o sadržini i načinu evidentiranja prometa izdavanjem fiskalnog računa, načinu otklanjanja greške u evidentiranju prometa preko fiskalne kase i o sadržini i vođenju knjige dnevnih izveštaja (Sl.glasnik RS, br: 140/2004). propisuju da se ispravka može popunjavanjem naloga za ispravku na NI obrascu. Takođe, propisano je da se nalog za ispravku i popunjavanje NI obrasca vrši samo uz originalni fiskalni isečak.

Ova odredba je shvaćena tako da je orginalni fiskalni isečak samo onaj koji se nalazi kod potrošača.

Suštinski, važno je bilo da se omogući trgovcima da ukoliko žele prihvate neki drugi dokaz da je ugovor zaključen, a ne samo fiskalni račun, i na taj način pokažu dobru volju i dobru poslovnu praksu. Međutim, ukoliko trgovci ne prihvataju nijednu drugu ispravu o ugovoru osim fiskalnog računa, ne postoji ni jedna odredba zakona koja ih može na to naterati.

Trgovac može iz kontrolne trake koristiti svoj primerak računa, ako odluči da vam izađe u susret, kako bi NI obrazac bio potpun po Zakonu o fiskalnim kasama, ali kako je i gore navedeno ne postoji ni jedna odredba zakona koja ih na to obavezuje.

Netačno. Najnoviji ZZP, član 56:
Потрошач може да изјави рекламацију усмено на продајном месту где је
роба купљена, односно другом месту које је одређено за пријем рекламација,
телефоном, писаним путем, електронским путем, односно на трајном носачу
записа, уз доставу рачуна на увид или другог доказа о куповини (копија рачуна,
слип и сл.)

Potvrdjeno i ovde http://www.zastitapotrosaca.gov.rs/...sta-raditi-u-slucaju-gubitka-fiskalnog-racuna
 
Poslednja izmena:
Glupost nikako nije. Pravo da se uloži reklamacija mora da postoji i ne može da se uskrati. Zato postoji 8 (do bukvalno juče 15) dana da trgovac odluči šta radi sa podnetom reklamacijom (prihvata - odbija).

To sto ti pricas se granici sa bezobrazlukom i prkosi zdravoj logici.
Svesno izlomio peraja ventilatora i onda se zali po sistemu : " eee... nesto ne rade ventovi, pa ja dosao da reklamiram".

To bi bilo kao da kupis nov auro, slupas ga i na prikolici dovuces do auto salona i kazes: "nesto nece da ide, ne znam sta mu je, pa eto ja bi da reklamiram dok sam u garanciji". Ovo ti ne deluje logizno, zar ne? Zasto bi onda u slucaju izlomljenih ventilatora bilo drugacije? Sta je on gurao u peraja ventilatora kad ih je izlomio? Dobro nije uzeo cekic i malo udarao po PCB-u, da vidi hoce li puci.
 
@RazbojNick
Hvala za pojašnjenje...:wave:
To što nepismeni i nadrkani prodavci misle da mogu tako da se ponašaju je jedna stvar, ali ono što im to omogućava je isključivo inertnost kupca koji ili ne zna koja su mu prava pa ih ne koristi ili nema unutrašnje snage i umešnosti da ih adekvatno predoči drugoj strani.
 
Poslednja izmena:
To sto ti pricas se granici sa bezobrazlukom i prkosi zdravoj logici.
Svesno izlomio peraja ventilatora i onda se zali po sistemu : " eee... nesto ne rade ventovi, pa ja dosao da reklamiram".

To bi bilo kao da kupis nov auro, slupas ga i na prikolici dovuces do auto salona i kazes: "nesto nece da ide, ne znam sta mu je, pa eto ja bi da reklamiram dok sam u garanciji". Ovo ti ne deluje logizno, zar ne? Zasto bi onda u slucaju izlomljenih ventilatora bilo drugacije? Sta je on gurao u peraja ventilatora kad ih je izlomio? Dobro nije uzeo cekic i malo udarao po PCB-u, da vidi hoce li puci.

Stvar je u tome da MORA da postoji PRAVO na reklamaciju. Nije na prodavcu da tumači da li je nešto logično ili ne, pa da na osnovu toga uskraćuje PRAVO kupcu na reklamaciju.
To da li će reklamacija biti uvažena ili ne je potpuno druga stvar, ali PRAVO ne može biti uskraćeno.
 
To nije demagogija, već princip po kome funkcioniše svako uređeno društvo.
A ovde nas je dovelo selektivna (ne)primena zakona po sistemu "ja mislim da je ovako bolje, logičnije, pravednije,..."

Apropo polomljenog ventilatora...Naravno da ovakva reklamacija nema šanse da bude prihvaćena, ali se ne može nekome onemogućiti da reklamira, iako svi znamo da to nije moglo da nastane tek tako.
Kad bude video da ovo ne prolazi i da se džabe maltretira sledeći put neće ni reklamirati.
 
Poslednja izmena:
Hidrogenu je pokvarena memorijska, kupljena u BB. Ima sve osim fiskalnog i nema fizickog ostecenja. Zmaj je uleteo neupoznat sa ranijim pisanjem hidrogena i nakalemio pricu o polomljenim perajima na stav da se reklamacija mora primiti, ali ne nuzno i ispostovati (zbog fizickog ostecenja i sl.)
 
Коментар трговца да једино фискалним рачуном доказујете да сте робу купили код њега и да је то последица фискалних прописа - није тачан.

Сваки трговац је у обавези да чува копију фискалне траке три године и на њој се може утврдити дан и време куповине презентовањем неког друго доказа (слип, извод и сл.).

Tačno. Ali to je mogućnost trgovca, a ne njegova obaveza. Jako loše formulisano i ja sam prvi put naišao na to objašnjenje ministarstva trgovine, ali sam kasnije shvatio da ga tumačim na pogrešan način. Oni nisu napisali "u obavezi da vam uvaže drugi dokaz o kupovini", nego da je "u obavezi da čuva fiskalnu traku". Pa ako on želi, može iskoristiti dokaz koji ti imaš da bi pronašao njegov fiskalni isečak i na osnovu toga dalje postupio. Jedino ispravno tumačenje je sa sajta CEPS-a.

Novi zakon nisam imao prilike još da pročitam, pišem o starom zakonu, jer je čovek kupio stvar pre donošenja novog zakona.
 
Poslednja izmena:
To nije demagogija, već princip po kome funkcioniše svako uređeno društvo.
A ovde nas je dovelo selektivna (ne)primena zakona po sistemu "ja mislim da je ovako bolje, logičnije, pravednije,..."

Apropo polomljenog ventilatora...Naravno da ovakva reklamacija nema šanse da bude prihvaćena, ali se ne može nekome onemogućiti da reklamira, iako svi znamo da to nije moglo da nastane tek tako.
Kad bude video da ovo ne prolazi i da se džabe maltretira sledeći put neće ni reklamirati.

Uredjeno drustvo namerno ostecene stvari ne prihvata kao reklamaciju, i to je naglaseno u svakoj garanciji.
 
I btw, svi koji su ikada kupovali kod mene znaju da prihvatam reklamacije i kad znam sta su radili sa hardverom, samo da ja to mogu reklamirati na svoj nacin. Bilo je tu i spaljenih napajanja, karti, procesora, nikad nije trebala garancija, uzorak krvi, fiskalni. Jednostavno imam serijske i ili je moje ili nije moje. Ali da je neko bezobrazan ili me pravi budalom, koji je onda razlog da ja budem bolji?
 
To sto ti pricas se granici sa bezobrazlukom i prkosi zdravoj logici.
Svesno izlomio peraja ventilatora i onda se zali po sistemu : " eee... nesto ne rade ventovi, pa ja dosao da reklamiram".

To bi bilo kao da kupis nov auro, slupas ga i na prikolici dovuces do auto salona i kazes: "nesto nece da ide, ne znam sta mu je, pa eto ja bi da reklamiram dok sam u garanciji". Ovo ti ne deluje logizno, zar ne? Zasto bi onda u slucaju izlomljenih ventilatora bilo drugacije? Sta je on gurao u peraja ventilatora kad ih je izlomio? Dobro nije uzeo cekic i malo udarao po PCB-u, da vidi hoce li puci.
I šta je problem da ga trgovac primi i za 30 sekundi obavesti kupca sa: "Ne prihvatamo reklamaciju, do vidjenja"?

pravo na reklamaciju <> ishod reklamacije (kroz najdalje 8 dana)
 
Tačno. Ali to je mogućnost trgovca, a ne njegova obaveza. Jako loše formulisano i ja sam prvi put naišao na to objašnjenje ministarstva trgovine, ali sam kasnije shvatio da ga tumačim na pogrešan način. Oni nisu napisali "u obavezi da vam uvaže drugi dokaz o kupovini", nego da je "u obavezi da čuva fiskalnu traku". Pa ako on želi, može iskoristiti dokaz koji ti imaš da bi pronašao njegov fiskalni isečak i na osnovu toga dalje postupio. Jedino ispravno tumačenje je sa sajta CEPS-a.

Novi zakon nisam imao prilike još da pročitam, pišem o starom zakonu, jer je čovek kupio stvar pre donošenja novog zakona.
Informacija na linku koji sam postavio postoji dugo vremena i paralelno sa informacijom sa satja CEPS, dakle, uporedo su stajale tokom važenja prethodne verzije zakona. Novi zakon samo pojačano naglašava i uklanja nedoumicu i slobodna tumačenja.

P.S. Od danas nema veze kad je kupljeno. Ako je proizvod u važećem roku, sve se rešava po novim odredbama.
 
Poslednja izmena:
I šta je problem da ga trgovac primi i za 30 sekundi obavesti kupca sa: "Ne prihvatamo reklamaciju, do vidjenja"?

pravo na reklamaciju <> ishod reklamacije (kroz najdalje 8 dana)

Citiram: Pre neki dan mi covek donese grafiku, izlomljeni ventilatori, on bi da reklamira. Ne da takav ima da dobije nogu u dupe da brze ide, nego treba i da bude srecan sto je samo to dobio.

Naravno da nije dobio bukvalno nogu, ali je instant odbijen. U celoj prici fascinira sto je uopste dolazio da trazi reklamaciju za ono sto je sam uradio.

na sve to se nadovezujes ti i jos neki sa "principima", a upravo su nas ti principi i doveli dovde. Teranje inata i moranja biti u pravu po svaku cenu. Tu je jos i potreba da se ispadne "pametan" kako u njegovom slucaju, tako i u slucaju jos nekih ovde sa teranjem "prava i principa" kada je svima ocigledno da to predstavlja cisto gubljenje vremena i zivaca, a nadasve vise govori o nama kao ljudima, pokazujuci koliki je bezobrazluk prisutan u nekima kad uopste imaju ideju da ce doneti izlomljenu robu i za nju dobiti novu. Takav smo narod.

Sto se "slucaja" izgubljenog fiskalnog racuna tice tu je zakon jasan, mora ga imati, a trgovac moze ali i ne mora da uvazi njegovo nemanje fiskalnog racuna. Hteli ste fiskalizaciju, demokratiju, evropsu uniju pa se sada i vladajte shodno tome. Nema racuna-nema garancije, prosto, jer kako kazete "princip" je bitan, a u tom slucaju "princip" se zove ZAKON. Posto ste svi "principijelni" i treba da vam odbiju svaku reklamaciju koja se ne uklapa u "princip" ZAKONA i svi sretni i zadovoljni, radi se po principu. Sta je sad, ne valja tako? Sad ne mora princip? Zanimljvo kako to svaki "princip" treba da se "prilagodi" kada to nesto nas dotice, a ako se tako ne ucini onda se ljutimo, zanimljivo.
 
Poslednja izmena:
Problem nije EU vec nasa nakaradna interpretacije svega izvana na nacin kako NAMA odgovara... nigde vani fiskalni nije potreban, svaki uredjaj ima serijski broj i preko njega se ostvaruje garancija a u krajnjem slucaju ako je fabricka garancija po serijskom istekla uvazava se svaki VID dolaza o kupovini bio on online screenshot, racun, itd
Takodje srpski bezobrazulk je isto tu i kod prodavaca a i u velikoj meri i kod kupaca, eto pre neki dan dodje komsija kaze crko DRUGI prenosni HDD, Kladim se da ga deca bacaju itd... u stvari nije crko hdd vec konektor na njemu raspecen totalno, ja mu izvadim podatke jer mu je to najbitnije, i pokazem da se nalepnice moraju pocepat i da garancija vise ne vazi...
Kaze on sta me briga idem ja to da vratim nazad i posto je vec drugi put zamenjen sad cu trazit pare nazad... a za nalepnice ce da kaze da ih nije bilo
 
Problem nije EU vec nasa nakaradna interpretacije svega izvana na nacin kako NAMA odgovara... nigde vani fiskalni nije potreban, svaki uredjaj ima serijski broj i preko njega se ostvaruje garancija a u krajnjem slucaju ako je fabricka garancija po serijskom istekla uvazava se svaki VID dolaza o kupovini bio on online screenshot, racun, itd
Takodje srpski bezobrazulk je isto tu i kod prodavaca a i u velikoj meri i kod kupaca, eto pre neki dan dodje komsija kaze crko DRUGI prenosni HDD, Kladim se da ga deca bacaju itd... u stvari nije crko hdd vec konektor na njemu raspecen totalno, ja mu izvadim podatke jer mu je to najbitnije, i pokazem da se nalepnice moraju pocepat i da garancija vise ne vazi...
Kaze on sta me briga idem ja to da vratim nazad i posto je vec drugi put zamenjen sad cu trazit pare nazad... a za nalepnice ce da kaze da ih nije bilo


I onda ti dodje doticni i svadja se sa tobom sto neces da mu vratis pare :D
 
Citiram: Pre neki dan mi covek donese grafiku, izlomljeni ventilatori, on bi da reklamira. Ne da takav ima da dobije nogu u dupe da brze ide, nego treba i da bude srecan sto je samo to dobio.

Naravno da nije dobio bukvalno nogu, ali je instant odbijen. U celoj prici fascinira sto je uopste dolazio da trazi reklamaciju za ono sto je sam uradio.

na sve to se nadovezujes ti i jos neki sa "principima", a upravo su nas ti principi i doveli dovde. Teranje inata i moranja biti u pravu po svaku cenu. Tu je jos i potreba da se ispadne "pametan" kako u njegovom slucaju, tako i u slucaju jos nekih ovde sa teranjem "prava i principa" kada je svima ocigledno da to predstavlja cisto gubljenje vremena i zivaca, a nadasve vise govori o nama kao ljudima, pokazujuci koliki je bezobrazluk prisutan u nekima kad uopste imaju ideju da ce doneti izlomljenu robu i za nju dobiti novu. Takav smo narod.

Sto se "slucaja" izgubljenog fiskalnog racuna tice tu je zakon jasan, mora ga imati, a trgovac moze ali i ne mora da uvazi njegovo nemanje fiskalnog racuna. Hteli ste fiskalizaciju, demokratiju, evropsu uniju pa se sada i vladajte shodno tome. Nema racuna-nema garancije, prosto, jer kako kazete "princip" je bitan, a u tom slucaju "princip" se zove ZAKON. Posto ste svi "principijelni" i treba da vam odbiju svaku reklamaciju koja se ne uklapa u "princip" ZAKONA i svi sretni i zadovoljni, radi se po principu. Sta je sad, ne valja tako? Sad ne mora princip? Zanimljvo kako to svaki "princip" treba da se "prilagodi" kada to nesto nas dotice, a ako se tako ne ucini onda se ljutimo, zanimljivo.
:( Ne budi hsv.kamenovani, pročitaj ponovo sa razumevanjem sve poruke, ja da pišem nanovo iste stvari nemam nameru.

Gde radiš, da znam da će morati Tržišna da savetuje i pripomaže kad zagusti? Ah, Bečej, dobro po mene.
 
Poslednja izmena:
Hidrogenu je pokvarena memorijska, kupljena u BB. Ima sve osim fiskalnog i nema fizickog ostecenja. Zmaj je uleteo neupoznat sa ranijim pisanjem hidrogena i nakalemio pricu o polomljenim perajima na stav da se reklamacija mora primiti, ali ne nuzno i ispostovati (zbog fizickog ostecenja i sl.)

Tako je, hvala :)

Ja imam originalnu ambalazu na koju je zalepljen overeni garantni list, dakle ima pecat prodavnice. Dokaz iz banke o kupovini nemam jer izgleda da nije placeno karticom. Elem, da pitam, da li se overeni garantni list smatra dokazom o kupovini. Cemu taj garantni list i pecat zapravo sluze ako nisu nikakav dokaz. Pecat prodavnice i firme nema nikakvu tezinu
 
Poslednja izmena:
:( Ne budi hsv.kamenovani, pročitaj ponovo sa razumevanjem sve poruke, ja da pišem nanovo iste stvari nemam nameru.

Gde radiš, da znam da će morati Tržišna da savetuje i pripomaže kad zagusti? Ah, Bečej, dobro po mene.

Dal ti stvarno verujes da ce taj novi zakon bilo sta resiti :D. I dalje ce se cekati do bogojavljanja i nazad za reklamacije, davace se polovne komponente u zamenu i slicno. I, kao sto je bilo do sada, resice ti reklamaciju samo onaj kome je stvarno stalo do svake musterije. Kome nije, bice opet 30,40, xy radnih dana i slicno. A tebi crko monitor pa gledaj u zid
 
Sto se "slucaja" izgubljenog fiskalnog racuna tice tu je zakon jasan, mora ga imati, a trgovac moze ali i ne mora da uvazi njegovo nemanje fiskalnog racuna. Hteli ste fiskalizaciju, demokratiju, evropsu uniju pa se sada i vladajte shodno tome. Nema racuna-nema garancije, prosto, jer kako kazete "princip" je bitan, a u tom slucaju "princip" se zove ZAKON. Posto ste svi "principijelni" i treba da vam odbiju svaku reklamaciju koja se ne uklapa u "princip" ZAKONA i svi sretni i zadovoljni, radi se po principu. Sta je sad, ne valja tako? Sad ne mora princip? Zanimljvo kako to svaki "princip" treba da se "prilagodi" kada to nesto nas dotice, a ako se tako ne ucini onda se ljutimo, zanimljivo.

Deo iz dokumenta

POJAŠNjENjE POJMA SAOBRAZNOSTI, GARANCIJE I
POSTUPKA REKLAMACIJE PROPISANIM ZAKONOM O
ZAŠTITI POTROŠAČA („SLUŽBENI GLASNIK RS” BR. 73/10)

Zakon ne uslovljava reklamaciju posedovanjem računa, ali radi sigurnijeg
ostvarivanja prava potrebno je da postoji neki dokaz da je kupovinu obavljena kod tog
trgovca. Taj dokaz može biti račun (fiskalni ili bilo koji drugi), slip ukoliko je
plaćano karticom, odštampan izvod sa tekućeg računa na kome se vidi da je izvršena
transakcija, originalno pakovanje na kome se nalazi bar kod i sl.

@zmajns
Oslobađanje takse za pokretanje sudskog postupka, kao i promena nadležnosti suda (više nije nadležan sud u mestu prodavca nego u mestu kupca) će po mom mišljenju dosta toga da promeni. Ako ti moraš da dolaziš na raspravu u Suboticu, gubiš vreme meni nije problem da pokrenem parnicu ako znam da sam u pravu a tebi nije stalo da rešiš reklamaciju za proizvod koji sam kupio kod tebe. Misliš da je to ok?
 
Poslednja izmena:
Joker, +2

Ovo za sud ko se setio, svaka mu čast!
 
Informacija na linku koji sam postavio postoji dugo vremena i paralelno sa informacijom sa satja CEPS, dakle, uporedo su stajale tokom važenja prethodne verzije zakona. Novi zakon samo pojačano naglašava i uklanja nedoumicu i slobodna tumačenja.

P.S. Od danas nema veze kad je kupljeno. Ako je proizvod u važećem roku, sve se rešava po novim odredbama.

Ne znam da li si me shvatio, to sa sajta ministarstva trgovine ne potvrđuje to što govoriš. Ono je apsolutno u skladu sa ovim što piše na sajtu CEPS-a. Trgovac je u mogućnosti da na osnovu, tvog slipa ili garancije pronađe svoju kopiju fiskalnog računa koju je dužan da čuva 3 godine i na osnovu nje reši stvar. Ali apsolutno ne mora. Njegova je volja da li će to da uradi, jer ne postoji nijedna odredba u zakonu koja ga na to primorava.

edit: Važi i za izvod iz SG koji je Joker citirao.

E sad, u ovom čalnu novog zakona koji si citirao se eksplicitno navodi da može sa drugim dokazom kupovine, što obavezuje prodavaca. I ako važi retroaktivno za važeće garancije, onda hidrogen nema šta da ide tamo, nego prvo žalba dzzp, a posle inspekcija.
 
Poslednja izmena:
Idealno bi bilo da je za reklamaciju dovoljan samo serijski broj uređaja sa kutije ili samog proizvoda, ali avaj...
 
Ne znam da li si me shvatio, to sa sajta ministarstva trgovine ne potvrđuje to što govoriš. Ono je apsolutno u skladu sa ovim što piše na sajtu CEPS-a. Trgovac je u mogućnosti da na osnovu, tvog slipa ili garancije pronađe svoju kopiju fiskalnog računa koju je dužan da čuva 3 godine i na osnovu nje reši stvar. Ali apsolutno ne mora. Njegova je volja da li će to da uradi, jer ne postoji nijedna odredba u zakonu koja ga na to primorava.
Savršeno sam shvatio, čitam postove detaljno. Sad, ako ćemo striktno po zakonu, nigde u dojučerašnjem ZZP ne stoji da je fiskalni račun jedini validan dokaz o kupovini.

Štaviše, termin "fiskalni račun" ne piše niti jednom u celom prethodnom Zakonu o zaštiti potrošača. Samim time, nije postojala nijedna odredba ZZP koja je uopšte primoravala trgovca da prihvati bilo koju reklamaciju, pa čak i onu sa fiskalnim računom.

Dodatno, ZZP nije se upuštao u razmatranje čime se dokazuje da je roba kupljena upravo kod tog trgovca, već pretpostavlja da dokaz postoji i da se na osnovu tog (tih) dokaza ostvaruje pravo na reklamaciju.

Stoga, zahtevanjem i insistiranjem isključivo na fiskalnom računu kao jedinom dokazu o prodaji robe i odbacivanjem svim ostalih nedvosmislenih dokaza o istome, narušavao se zakon.
 
Problem nije EU vec nasa nakaradna interpretacije svega izvana na nacin kako NAMA odgovara... nigde vani fiskalni nije potreban, svaki uredjaj ima serijski broj i preko njega se ostvaruje garancija a u krajnjem slucaju ako je fabricka garancija po serijskom istekla uvazava se svaki VID dolaza o kupovini bio on online screenshot, racun, itd

Naravno da je nekad neophodan fiskalni, ali nisam ni očekivao da ti budeš upoznat sa situacijom o kojoj pišeš.
IMG_20140922_214753 (Medium).jpg
 
@mitar1982
Uopste ne razumem sta si ovim hteo da pokazes, ovim (tvoja slika bez smisla) se samo stavlja do znanja da isti racun sluzi kao i garancija, nigde eksplicitno ne stoji u zakonu da za svaki proizvod moras imat fisklani racun da bi ti se garancija uvazila, opste je poznato parvilo da se skoro sva IT tehnika preko serijskog broja globalno uvazava u garanciji na osnovu datuma proizvodnje ako racun ne postoji, racun moze biti samo plus jer tako dokazujes da su istu stvar kupio 2-3-5 meseci kasnije i sa istim imas duzu garanciju nego oni preko serijskog broja na primer..
 
Poslednja izmena:
@željko
Nemam nameru da se zamlaćujem sa tobom, pišem kako je u toj "evropi" koju stalno pominješ, račun služi kao garancija, i neophodan je radi ostvarivanja svojih prava kao kupca. Nema nikakavih serijskih brojeva i sl.
 
Stoga, zahtevanjem i insistiranjem isključivo na fiskalnom računu

Slažem se sa onim što si pre ovoga napisao, ali zaustavio bih te ovde i vratio se na citat iz mog prvog posta.

iz razloga što Zakon o fiskalnim kasama i Pravilnik o sadržini i načinu evidentiranja prometa izdavanjem fiskalnog računa, načinu otklanjanja greške u evidentiranju prometa preko fiskalne kase i o sadržini i vođenju knjige dnevnih izveštaja (Sl.glasnik RS, br: 140/2004). propisuju da se ispravka može popunjavanjem naloga za ispravku na NI obrascu. Takođe, propisano je da se nalog za ispravku i popunjavanje NI obrasca vrši samo uz originalni fiskalni isečak.
 
Nazad
Vrh Dno