Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Članovi 156 i 160 novog z.z.p, pored drugih odredbi, navode da Tržišna inspekcija kontroliše i kažnjava kršenje člana 19. Taj član 19 (naslovljen "Obmanjujuća poslovna praksa"), opet, ima stavku koja karakteriše nepoštovanje stavova člana 52 kao obmanjujuće poslovanje.

Izokola i preko livada i pašnjaka, ali ipak piše da se sankcioniše kršenje člana 52.

Možda sam pesimista ali bojim se da neće biti tako. Recimo, trenutno tržišna inspekcija ima nadležnost da po starom a i novom zakonu kazni sve trgovce koji zloupotrebe rec garancija i koriste je umesto zakonm obavezne saobranosti.

Solomonbg, javi se na PM ako hoćeš da popričamo, mislim da ti mogu pomoći ;)

Prema zakonu o zaštiti Potrošača je trgovac dužan da vrati novac, tebe ne zanima njegov poslovni odnos sa distributerima. S obzirom da se radi o velikoj firmi ne bi trebalo da rade takve gluposti.

Takođe je važno da imaš pisanu potvrdu da ti je odobren povraćaj novca jer usmene tvrdnje i obećanja radnika firme ti apsolutno ništa ne znače.
 
Možda sam pesimista ali bojim se da neće biti tako. Recimo, trenutno tržišna inspekcija ima nadležnost da po starom a i novom zakonu kazni sve trgovce koji zloupotrebe rec garancija i koriste je umesto zakonm obavezne saobranosti.
Dokle god se inspekciji ne podnese prijava od strane bilo koga, oni neće uradi bilo šta na svoju ruku. Zato nemojte da vas mrzi, nego prijavite kršenje zakona kome treba.

Ovlašćenja inspekcije su, obejktivno, skoro nikakva, ali su nadolazećim značajno zakonom proširena i od 21.09. biće smisla da ih uključite u proces žalbe, ako ima potrebe.
 
Poslednja izmena:
Moze li neko da mi objasni, stize mi nesto sa eBay-a, odlazim u poštu, daje mi ova sa šaltera uplatnicu na kojoj piše 125din i neki papir i kaše potpiši i
270 dinara platite kaže ona, pitam ja zašto kad piše 125din, ona kaže 125 je pdv, 45 se ne vidi ali je otvaranje pošilje i 100din se takođe ne vidi ali vam je to taksa.

Moze li neko da mi kaže kako se to ne vide 45+100din i kakva je to taksa? Inace ja sam za paket od 7$ platio eto ukupno 270din u posti.
 
ovo za otvaranje paketa je i meni naplacano a "ne vidi se"...sad nisam znao da su dve stavke? nisam bas obratio paznju...imao sam pdv 263,5dina a ukupno platio 408,50..tako da koliko vidim i ja sam platio tacno tih 145din...dakle nisu te presli, po "zakonu" je sve:)

ps.inace sam narucio neku zanimljivu drvenu igracku za bebe za par dolara...ocekujem da ce me jos toliko rebnuti jer je ipak glomaznije-pa pretpostavljam da ce otvoriti:D


pss. jos cekam reklamaciju tj finansijsko razduzenje u G******** ..od 18.6 ... dolazimo do tri meseca polako
 
Poslednja izmena:
Jedno pitanje drugari...

Mikrotalsna pecnica je crkla u garanciji top model, koja je kupljena i ugradjena u kuhinju po meri. Prodavac mi nudi drugu mikrotalasnu jer nemaju istu kao moju. Imam li puno pravo da zahtevam identicnu ili povracaj novca sa fis racuna?
 
imas puno pravo da trazis identicnu ili povracaj novca...iako ce te verovatno tada malo "zezati"..ali moraju da te ispostuju

ps. ja se nisam ostro raspravljao jer imam i neke privatne probleme - pa mi nije bas do toga..iako cu uskoro morati jer se priblizavamo 3 mesecu
 
Moze li neko da mi objasni, stize mi nesto sa eBay-a, odlazim u poštu, daje mi ova sa šaltera uplatnicu na kojoj piše 125din i neki papir i kaše potpiši i
270 dinara platite kaže ona, pitam ja zašto kad piše 125din, ona kaže 125 je pdv, 45 se ne vidi ali je otvaranje pošilje i 100din se takođe ne vidi ali vam je to taksa.

Moze li neko da mi kaže kako se to ne vide 45+100din i kakva je to taksa? Inace ja sam za paket od 7$ platio eto ukupno 270din u posti.
Не погрешно је тумачено. ПДВ се плаћа када царина одреди вредност садржине пакета. У твом случају је 10$. 100 динара је отварање и паковање пакета. Та услуга се плаћа зато што мора да запакује отворени пакет да би ти послала на твоју адресу. 45 динара је услуга поште што уплаћује ПДВ уместо тебе.
И ја сам једном пукао када су ми то све обрачунали за батерију за лаптоп у вредности од 8.50 долара. Тражио сам да ми дају фискални рачун за услуге које су наплатили или зовем инспекцију! Ова је ова почела да плаче, као није она крива. Па ту је у праву, шта да се ради.
Када ти у пекари за кифлу не издају фискални рачун, инспекција је затвори и наплати огромну казну,а у државној служби (овај случај, пошта), пролази без проблема!?
 
imas puno pravo da trazis identicnu ili povracaj novca...iako ce te verovatno tada malo "zezati"..ali moraju da te ispostuju

ps. ja se nisam ostro raspravljao jer imam i neke privatne probleme - pa mi nije bas do toga..iako cu uskoro morati jer se priblizavamo 3 mesecu

Hvala, medjutim zanimljivo je sto na sajtu zastitapotrosaca.gov.rs pise...

uploadfromtaptalk1410342813070.jpg

robu iste VRSTE pa mogu da tumace da je ova iste vrste sto mi nude...??
 
Nije stvar samo u vrsti, nego i u saobraznosti. Primer: vrsta robe je grafička karta, ali R9 280 i HD6670 definitivno ne izvršavaju isti zadatak podjednako; filteri za gorivo za Reno i Ford pripadaju istoj vrsti proizvoda, ali nisu kompatibilni, da ne kažem unakrsno saobrazni.
 
Eh gde je sad onaj clan kome su smrskali Galaxy S3 u vreme kad je bio high end... Tuga :(
 
Moraćes malo oštrije sa njima naročito sa menadžerima i šefovima. Imao sam i ja sličnu SITUACIJU sa njima i dok nisam prešao na drzak & bezobrazan mod, niko me nije zarezivao ni 2%!

sutra je tacno 3 meseca od trenutka moje reklamacije.Dobio sam prosle nedelje od njih mail da je u toku finansijsko razduzivanje i da ce se administrativna procedura zavrsiti u toku ove nedelje.. Mail sam dobio jer sam insistirao na odgovoru "pisanom" odgovoru.
 
Da li je nešto izmenjeno u odnosu na stari zakon po pitanju online naručivanja / kupovine?
I dalje postoji mogućnost vraćanja robe (i povraćaj novca, bez procesa reklamacije) u roku od 7 dana ili ne i kako to sada funkcioniše odnosno kako je regulisano?

Naručio bih nešto preko sajta u "velikoj" trgovini a već su "poznati" raznim pokušajima prevara.
 
Mislim da je sada varijanta do 14 dana za online narucivanje, mozes da vratis robu, bez reklamacije i bez navodjenja razloga zasto vracas, uz ful povracaj novca. Trebalo bi da vazi i za robu ako nemas ambalazu.
Takodje ako sam dobro razumeo ukoliko proizvod rikne u prvih 6meseci imas mogucnost biranja da li ces traziti povracaj novca ili novi proizvod.
Bilo bi dobro da mozda neko upuceniji ovo potvrdi, ako je tako.
 
Da li je nešto izmenjeno u odnosu na stari zakon po pitanju online naručivanja / kupovine?
I dalje postoji mogućnost vraćanja robe (i povraćaj novca, bez procesa reklamacije) u roku od 7 dana ili ne i kako to sada funkcioniše odnosno kako je regulisano?

Naručio bih nešto preko sajta u "velikoj" trgovini a već su "poznati" raznim pokušajima prevara.

koliko sam shvatio, savet je za sve vece kupovine sacekati pocetak vazenja novog zakona..a to je valjda od sledece nedelje...jer se on nece primenjivati retroaktivno na "stare" kupovine...

pa ako ti nije frka sacekaj par dana...valjda 21 sept bese?
 
7 dana za vracanje robe ne postoji u zakonu niti je postojalo ikada...

14 dana je rok za povrat robe ako je proizvod kupljen na daljinu, bez obzira na ispravnost (saobraznost).

Ako je kupljen u prodavnici, kada si izasao sa njim iz radnje prodavac je obavezan da ti vrati pare samo ako je neispravan (ili ako ima takvu politiku firme tj. zakon ga ne obavezuje da refundira ispravan uredjaj koji se kupcu iz nekog razloga ne svidja posle kupovine).

Tako je po aktuelnom zakonu, tako ce biti i po novom koliko sam ja upoznat...
 
Mislim da za povrat robe kupljene na daljinu je bitno da je ispravan, ukoliko nije ispravan, ide reklamacija.
 
Mislim da za povrat robe kupljene na daljinu je bitno da je ispravan, ukoliko nije ispravan, ide reklamacija.

Da... toga se i plašim...
Hoću da naručim nešto a već su mi slali neispravno i onda me pravili budalom, bitno je da ti uzmu pare...
Dakle ako dobijem neispravno (što ne mogu da znam dok ga ne probam, ne vredi da kurir čeka da vidi da li je sve u redu na izgled), onda ulazim u standardnu proceduru garancije? Ili ipak mogu da vratim uz neki drugi izgovor (pravi previše buke, ne uklapa se u enterijer...) ako prećutim da je neispravna?
 
Na nekom sajtu sam čitao da prvo izvrše proveru ispravnosti i tek onda vraćaju novac. Koliko sam čitao u zakonu mora se ispravno vratiti. Možda tačnu informaciju dobiješ od udruženja za zaštitu potrošača.
 
Mene interesuje onaj deo o zaštiti privatnosti. Ombudsman je nešto pričao o tome kako netreba davati podatke osim imena i broja telefona prilikom reklamacije proizvoda, a u jednoj prodavnici su mi skoro tražili ličnu i nisu hteli bez nje da mi uvaže reklamaciju. Kaže trgovac da bi njima bilo lakše da ne pišu podatke iz lične karte ali da moraju zbog mogućih prevara (što je donekle razumljivo). Sad mi nije jasno ko je tu upravu. Nije da mi smeta da dam ličnu, a opet ima raznih ****** i prosto čovek ne zna ko sve sad može da dođe do mojih podataka i u koje svrhe može da ih iskoristi.
 
Da bi prodavac popunio nalog za ispravku trebaju mu podaci iz lk kupca. Jednostavno mora da pravda kome je vracen novac.
 
Ako je vraćen novac, storniran fiskalni, roba na stanju kome on treba da pravda? Da li je uzeo LK kada si kupovao nešto? Nema sa čime da uporedi tvoje podatke, znači može da upiše bilo čije podatke a onda to gubi svaki smisao. Jasno je meni da se ti podatci traže i da ne možeš popuniti obrazac, ali je nepotrebeno a i protiv zakona.

http://www.021.rs/Info/Srbija/Sabic-Nemojte-davati-licne-podatke.html
 
A kako se to stornira fiskalni, kada fiskalni zakon nije predvideo storniranje zakljucenog racuna?
Pravda se finansijskoj inspekciji, ona ima pravo te podatke proveravati.
 
Mislio sam na nalog za ispravku fiskanog računa. Ako pogrešiš na fiskalnom računu popuniš nalog, ne zove se storniranje nego ispravka, rezultat je isti. Šta ćeš da uradiš u situaciji ako si pogrešio na fiskalno računu a kupac je maloletan i nema ličnu kartu? Uzećeš nečije podatke da bi ispunio nalog, ili prepisati nečije iz knjige naloga za ispravku fiskalnog računa da bi forma bila zadovoljena. Nema potrebe za ličnim podatcima, tu mislim na JMBG, ime prezime je ok.
 
Storniranje = ispravka. Sinonimi u ovom slučaju.

10 godina isti zakon na snazi, trgovci se i dalje pitaju kako se stornira račun?

Iz ugla kupca, ni ja ne razumem zašto je JMBG neohpdan. Vidim da na NI obrascu koji se ispunjava prilikom povraćava proizvoda postoji mesto za JMBG, ali takodje je neophodno da se priloži fiskalni isečak (račun) koji je dobijen prilikom kupovine. Tako da, eto ga svo potrebno opravdanje za fiskalnu inspekciju. Originalan račun je tu, tačan iznos sa računa je vraćen, roba je tu... čemu JMBG? Hoće li neko da gleda moje podatke, da li sam ja ugledan gradjanin ili imam previše vraćenih stvari po nekom merilu, pa će da me nadgledaju? Ja razumem da kontrola mora da bude rigorozna, da više podataka i kontrolisanja znači veću sigurnost fiskalnih tokova od malverzacija.. bar ovih sitnijih. No, sa druge strane, kad može da se ostvari reklakmacija i bez fiskalnog, onda može i povraćaj robe kao deo procesa reklamiranja. Uostalom, kako mogu da primetim, na NI obrascu deo za podatke kupca popunjava kupac, a čak i da ne, JMBG može i da se izdiktira. LK nije neophodna. Koji JMBG se piše za stranog državljanina?
 
Poslednja izmena:
Da... toga se i plašim...
Hoću da naručim nešto a već su mi slali neispravno i onda me pravili budalom, bitno je da ti uzmu pare...
Dakle ako dobijem neispravno (što ne mogu da znam dok ga ne probam, ne vredi da kurir čeka da vidi da li je sve u redu na izgled), onda ulazim u standardnu proceduru garancije? Ili ipak mogu da vratim uz neki drugi izgovor (pravi previše buke, ne uklapa se u enterijer...) ako prećutim da je neispravna?
Uvek mozes da vrtatis bez obrazlozenja.
 
Sutra stupa na snagu novi zakon, baš da vidim hoće li prodavci da ga se bar malo pridržavaju.
 
Ako nije potrebna da se čuva ambalaža šta prodavci rade sa robom koju im ja vratim bez ambalaže u roku od 14 dana?
 
Nazad
Vrh Dno