Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Proslo bi i u velikoj firmi jer bi se svi pravili ludi i samo rekli, crklo :D
 
Evo da napisem i ja moja iskustva sa altijem.
Kupio sam polovnu Gigabyte 660ti na benchu pre oko godinu dana, prvi kupac je uzeo za 36000 preko alti webshopa. Pre 45 dana graficka je umrla i odnesena je u alti servis u bg-u. Ostavio sam im moje podatke, potpisao prijemnicu i rekli su mi da ce mi poslati sms kada rese reklamaciju.
Cekao sam nekih desetak dana i zvao cisto da vidim sta se desava i ispadne da su oni resili reklamaciju i poslali prvom kupcu preko kurirske sluzbe, sreca pa je lik ok i vratio im nazad, naravno prvo su probali da me nabede da je najbolje da resim to direktno sa njim. Imali su njegovu adresu u bazi i poslali iako su imali moj kontakt na prijemnici ali nista strasno, ispalo je sve ok.
Kartica se vratila nazad u alti servis i stize meni sms da mogu da je preuzmem, poslao devojku da preuzme graficku (pre nego sto neko pita zasto si to uradio, nisam mogao licno da odem jer nisam mogao da hodam 10 dana zbog povrede kolena), objasnio sta da slika i da mi baci na mail za svaki slucaj, iksreno nisam ocekivao neku prevaru ali cisto da iskljucim mogucnost da je prvi kupac vratio altiju nesto drugo. U servisu njoj su gurnuli karticu u ruke i trazili potpis na brzinu, dok slika graficku zene koje rade tamo joj se deru da smara i pravi guzvu a na slici imam sta da vidim, grafika je MSI 660. Malo su me ubedjivali da je to isto sto i 660ti i da meni ne treba bolja, da je to adekvatna zamena i naravno brzo su odustali od nabedjivanja, napravljena je nova prijemnica i novo cekanje.
Juce mi stize sam da je sve reseno i otisao sam da pokupim graficku. Ceka me ista msi 660 :D , prema alti servisu grafika nije njihov uvoz vec ewe, pricao malo sa sefom i on kaze da ewe nece da prizna cenu grafike na dan kupovine vec radi procenu za danasnji dan i njihova procena je da ja zasluzujem 660. Koliko sam ja citao zakon tamo pise da u slucaju nemogucnosti popravke uredjaja prodavac je duzan da obezbedi adekvatnu zamenu ili novac sa fiskalnog na dan izdavanja, 660 nije adekvatna zamena za 660ti. Novac nisam ni probao da trazim jer je to tek nemoguca misija, rekao sam im da je adekvatna zamena samo 660ti ili jaca ako zele da prodju jeftinije nego da mi daju pun iznos.
Ako sam negde pogresio u koracima neka me neko ispravi da ne glumim budalu pred njima. Sto se tice trzisne u zakonu se nigde ne pominje 45 dana vec samo razuman vremenski rok a to je otvoreno za razna tumacenja pa nisam siguran kad i da li da ih zovem.
 
Zovi sada, trenutno je akcija finansijske / trzisne inspekcije po svim mestima u Srbiji.
Samo nemoj im pokusavati objasnjavati sta je TI a sta bez, objasni im razliku na audiju a4 sa full opremom i audi a4 bez klime i elektronskih podizaca stakala.
 
Neznam da li ima vec potrebu za inspekcijom, jednostavno odbije da primi slabiju garficku, zahteva istu ili jacu ili povracaj para
A oni nek vracaju u EWE pa se sa njima raspravljaju oko gluposti, ja sam davno umesto 7900GS prihvatio 8600GT, mada znam mogao sam zatezat.
 
Poslednja izmena:
@zmay

meni su u winwin takodje umesto 280x nudili obicnu 280 (ili pare-jer je bila bas niska cena na fiskalnom.vec sam objasnjavao na ovoj temi taj slucaj)..kada nisam to prihvatio ipak su me sami zvali posle par dana i dali mi najjeftiniju 280x PC...sto sam prihvatio..a ti imas i bolju poziciju, jer cena nije mala na tvom racunu...
 
Da li neko zna dal kod nas postoji ona caka da kad servis ne moze da popravi kvar uredjaja koji je u garantnom roku, posle npr 3 puta isti kvar, da moze da se zahteva novi uredjaj?
 
Po zakonu možeš i kod prvog kvara da tražiš novi uređaj.
 
Da li neko zna dal kod nas postoji ona caka da kad servis ne moze da popravi kvar uredjaja koji je u garantnom roku, posle npr 3 puta isti kvar, da moze da se zahteva novi uredjaj?
Za precizno mesec dana od danas počinje da važi izmenjeni z.z.p. koji izmedju ostalog kaže:

Члан 52. Захтев за отклањање несаобразности je napisao(la):
...

Потрошач има право да захтева замену, одговарајуће умањење цене
или да раскине уговор због истог или другог недостатка саобразности који се
после прве оправке појави, а поновна оправка је могућа само уз изричиту
сагласност потрошача.

...
 
ključna promena je da u prvih 6 meseci nema popravke osim uz izričitu saglasnost potrošača kao i da je
prema potrošaču odgovran trgovac, a zatim se on obraća proizvođaču (uvozniku ) sa zahtevom
Dakle trgovci primaju reklamacije, vode evidenciju reklamacij a-knjigu i odgovaraju na njih (taj postupak formu - kontroliše inspekcija ) i predlažu rešenje (to kontrolišu sudovi, arbitraže i sl ) :
Novi Zakon pokušava da precizira kada potrošač ima pravo na zamenu, a kada na opravku i u tom smislu određuje da ako se nesaobraznost pojavi u roku od 6 meseci od dana prelaska rizika na potrošača, potrošač ima pravo da bira između zahteva da se nesaobraznost otkloni zamenom, odgovarajućim umanjenjem cene ili da izjavi da raskida ugovor. U istom periodu otklanjanje nesaobraznosti opravkom je moguće samo uz izričitu saglasnost potrošača. Smisao ove odredbe je da se spreči nametanje opravke u prvih 6 meseci potrošačima. Naglašava se pravo potrošača da izabere način na koji će se izvršiti otklanjanje nesaobraznosti i da odredi rok u kome trgovac to treba da učini. Potrošaču za saobraznost robe ugovoru odgovara isključivo prodavac, odnosno ono lice sa kojim je potrošač zaključio ugovor o prodaji. Imajući u vidu da od proizvođača do potrošača postoji velik broj lica koja su uključena u lanac isporuke, a da je samo poslednji u lancu isporuke, prodavac, isključivo odgovoran potrošaču, predviđeno je posebno pravo za prodavca da zahteva od proizvođača u lancu nabavke te robe da mu naknadi ono što je ispunio po osnovu obaveze, a koja je nastala kao posledica nesaobraznosti robe.
 

Prilozi

  • PREGLED NOVIH ODREDBI IZ ZAKONA O ZAŠTITI POTROŠAČA.doc
    154.5 KB · Pregleda: 1,737
Po članu 52 kupac ima pravo da bira između zamene i popravke tokom trajanja garancije. Nema napomene da to važi u prvih 6 meseci.
 
ipak mi iz nase "velike" firme na G...TRON ni posle vise od dve meseca od trenutka predaje nisu razresili reklamaciju..,prvo sam dobio neadekvatnu zamenu na ponudu pre oko 1,5 mesec - pa je onda islo finansijsko razduzenje...navodno je sve u redu, tako mi vec nedeljama govore, ali kao dobavljac "kasni" da im vrati pare...tj kao dobavljac se ceka iako je finansijsko razduzenje odobreno.... pre par dana je proslo tacno 2 meseca od trenutka kad sam predao na reklamaciju...

sta dalje? zovem ih svakih par dana i nista..,nekad mi samo kazu da se ceka to razduzenje, nekad da ce mi se javiti za dan-dva(to se sem u nekim izuzecima nije desilo-niko ne zove)

iz svega mi zvuci kao da dobavljaca "boli ona stvar" da vrati pare...nego se ceka i tako u nedogled...
 
Poslednja izmena od urednika:
Pozovi ih opet i pitaj da razgovaras sa glavnim glavonjom tamo. A onda ga samo pitaj kada ce biti sutra tu jer dolazis sa novinarima svih televizija da ih lepo izreklamiras. Pa nam javi za koliko milisekundi su ti vratili pare :D
 
Za precizno mesec dana od danas počinje da važi izmenjeni z.z.p. koji izmedju ostalog kaže:

Koja je kazna ako trgovac ne ispoštuje član 52? U članu 160 koji propisuje prekršaje i izricanje kazni nema pomena o članu 52. Dakle još jedno mrtvo slovo na papiru koje je već postojalo u prošlom ZZP-u. Ne primenjuje se odredba zakona jer je u zakonu već jer postoji jasna kazna za kršenje te odredbe, što nije slučaj ovde. Većina ljudi ne krši ograničenje brzine ne jer je to opasno nego jer zna da će ih policija kazniti, tako bi i ovde bila situacija.

Kod nas su u praksi zakoni lex imperfecta, a stari(a u novi) ZZP je jedan od takvih. Kako i ne bi bili kada ih pište ista ekipa iz ministarstva trgovine i profesora pravnog fakulteta kojima nije u interesu da donesu valjan zakon već svake 3-4 godine donose novi zakon i tako obrću fine parice. A recimo zakon o obligacionim odnosima donet 1977 godine uz nekoliko izmena nije menjan od 1993 godine. Da li su pravnici koji su pisali taj zakon za koji nema potrebe za izmenom bili loši ili dobri sami procenite u praksi.

Gigatron krši ZZP jer ne dozvoljava da se pismeno žališ kod njih već na nekom njihovom formularu, mada nije jedini. Famozni primereni rok u praksi. Ako imaš pisani trag da si im podneo reklamaciju a da ti nije odgovoreno u roku od 15 dana obrati se tržišnoj inspekciji, mada iskreno mrka kapa i od toga. Jer tržišna inspekcija čak smatra i odgovorom ako ti trgovac napiše:"Nemaš pravo ništa da tražiš jer si *****". To ni sam ne bih verovao da nisam imao takvu situaciju sa potrošačem u praksi, a inspekcija je to smatrala ispunjenjem odgovora na reklamaciju čime je primedba odbijena. Bojim se da će tako biti i sa novim zakonom.

Ako ništa drugo makar će fantomska udruženja potrošača dobijati manje novca od države za fiktivno branjenje prava potrošača.
 
Poslednja izmena:
Koja je kazna ako trgovac ne ispoštuje član 52? U članu 160 koji propisuje prekršaje i izricanje kazni nema pomena o članu 52. Dakle još jedno mrtvo slovo na papiru koje je već postojalo u prošlom ZZP-u. Ne primenjuje se odredba zakona jer je u zakonu već jer postoji jasna kazna za kršenje te odredbe, što nije slučaj ovde. Većina ljudi ne krši ograničenje brzine ne jer je to opasno nego jer zna da će ih policija kazniti, tako bi i ovde bila situacija.

Kod nas su u praksi zakoni lex imperfecta, a stari(a u novi) ZZP je jedan od takvih. Kako i ne bi bili kada ih pište ista ekipa iz ministarstva trgovine i profesora pravnog fakulteta kojima nije u interesu da donesu valjan zakon već svake 3-4 godine donose novi zakon i tako obrću fine parice. A recimo zakon o obligacionim odnosima donet 1977 godine uz nekoliko izmena nije menjan od 1993 godine. Da li su pravnici koji su pisali taj zakon za koji nema potrebe za izmenom bili loši ili dobri sami procenite u praksi.

Gigatron krši ZZP jer ne dozvoljava da se pismeno žališ kod njih već na nekom njihovom formularu, mada nije jedini. Famozni primereni rok u praksi. Ako imaš pisani trag da si im podneo reklamaciju a da ti nije odgovoreno u roku od 15 dana obrati se tržišnoj inspekciji, mada iskreno mrka kapa i od toga. Jer tržišna inspekcija čak smatra i odgovorom ako ti trgovac napiše:"Nemaš pravo ništa da tražiš jer si *****". To ni sam ne bih verovao da nisam imao takvu situaciju sa potrošačem u praksi, a inspekcija je to smatrala ispunjenjem odgovora na reklamaciju čime je primedba odbijena. Bojim se da će tako biti i sa novim zakonom.

Ako ništa drugo makar će fantomska udruženja potrošača dobijati manje novca od države za fiktivno branjenje prava potrošača.
Članovi 156 i 160 novog z.z.p, pored drugih odredbi, navode da Tržišna inspekcija kontroliše i kažnjava kršenje člana 19. Taj član 19 (naslovljen "Obmanjujuća poslovna praksa"), opet, ima stavku koja karakteriše nepoštovanje stavova člana 52 kao obmanjujuće poslovanje.

Izokola i preko livada i pašnjaka, ali ipak piše da se sankcioniše kršenje člana 52.
 
Vezano za moj slucaj, dan nakon posta u ovoj temi servis je prebacio reklamaciju na maloprodaju, zamena za neki proizvod iz winwin-a (frizider, bicikl sa suncokret teksturama) ili u mom slucaju bolje resenje finansijsko razduzivanje. Kartica je kupljena preko webshopa pa sam komunicirao sa sluzbom reklamacija iz Cacka (hvala Jovani sto radi svoj posao) i danas su mi uplatili pun iznos na tekuci, cekao sam 53 dana da se resi ali kad sam video cifru na sms-u zaboravio sam na muke, leto je pa deluje da je sve brze proslo.
 
Možda nije pravo mesto za ovo što ću napisati ali evo situacije:
Svojom greškom - previdom sam naručio matičnu ploču (GA-78LMT-S2PT) koja ne podržava procesor AMD FX 4130 (tdp 125W), umesto slične istog proizvođača i iste cene (GA-78LMT-S2PV). Grešku sam primetio tek kad sam sastavio računar, instalirao windows i video da procesor radi na 2.8 GHz umesto na 3.8 GHz.
Kakve su šanse da mi kao dobar poslovan gest :D ploču zamene, obzirom da je ploča korišćena bukvalno jedan dan? Pravi odgovor ću saznati kad ih budem zvao naravno, ali čisto pitam ako je neko imao sličnu situaciju.
Prihvatili su da zamene ploču uz proceduru reklamacije, bez ikakvog uslovljavanja. Sve pohvale za firmu EMMI.
 
predviđeno je posebno pravo za prodavca da zahteva od proizvođača u lancu nabavke te robe da mu naknadi ono što je ispunio po osnovu obaveze, a koja je nastala kao posledica nesaobraznosti robe.

Ako ovo budu ubacili u zakon, onda nece postojati apsolutno nikakav razlog da prodavac pravi problem prilikom rekamacije (ukoliko je roba legalna). Do sada su servis/distributer/proizvodjac prali ruke i zeleli samo da poprave uredjaj. Nisu hteli da cuju za zamenu ili vracanje para, pa je sav teret reklamacije snosio trgovac koji u celom lancu im najmanju marzu (3-5% prosek, a setite se da je vlada propisala 10% za osnovne zivotne namernice a za ostale stvari je vise). Sem sitnih logistickih troskova, malo mailova i telefonskih razgovora nece imati nikakvih dodatnih troskova.
 
ipak mi iz nase "velike" firme na G...TRON ni posle vise od dve meseca od trenutka predaje nisu razresili reklamaciju..,prvo sam dobio neadekvatnu zamenu na ponudu pre oko 1,5 mesec - pa je onda islo finansijsko razduzenje...navodno je sve u redu, tako mi vec nedeljama govore, ali kao dobavljac "kasni" da im vrati pare...tj kao dobavljac se ceka iako je finansijsko razduzenje odobreno.... pre par dana je proslo tacno 2 meseca od trenutka kad sam predao na reklamaciju...

sta dalje? zovem ih svakih par dana i nista..,nekad mi samo kazu da se ceka to razduzenje, nekad da ce mi se javiti za dan-dva(to se sem u nekim izuzecima nije desilo-niko ne zove)

iz svega mi zvuci kao da dobavljaca "boli ona stvar" da vrati pare...nego se ceka i tako u nedogled...

Prodavac salje zahtev dobavljacu/distributeru, ovaj salje zahtev za razduzenje onom od koga je kupio robu i sve tako do proizvodjaca. Kad proizvodjac da kredit notu onda to ide nazad nanize, svako se finansijski razduzuje od onog iznad u lancu. To ume nekad da potraje, uglavnom kod prozvodjaca (Asus, Toshiba, Lenovo i ostali) zato sto imaju puno zahteva a zele da sprece da gube vise para nego sto moraju pa traze potvrde servisa i ostale dokaze.

Ne znam da li su vec prosle izmene zakona koje se ticu inspekcija, pa da imaju ovlascenja da proveravaju jos neke stvari sem da li je kupac obavesten u roku od 15 dana o nacinu resavanja reklamacije. Ako jesu, mozes da probas da zapretis njima. Problem je sto prodavac/distributer u principu nemaju nista od tih para, i nemaju neki poseban razlog da ih zadrzavaju kad ih dobiju (jedino ako konkretnog zaposlenog ciji je posao da to resava ne boli patka pa to ide sporo ili ne ide uopste). Oni to najcesce rade kada nisu sigurni da li ce dobiti pare ili novi uredjaj (ne dobiju uvek tu informaciju). Tada otezu, zato sto moraju sebe knjigovodstveno da ociste. Ako dobiju uredjaj a tebi vec dali pare to je problem.
 
Samo da izvestim da kod nase "velike" firme na G***** cekam i dalje na finansijsko razduzenje (proslo je oko 70dana od dana predaje)... kad ih zovem kazu sacekajte-"cekaju pare od dobavljaca"...i to je to, zvao sam vec X puta

Da li je realno da im dobavljac zaista ne daje pare toliko dugo? A naravno oni ne zele da to sami rese samnom-pa da onda oni cekaju pare od dobavljaca?
 
Samo im zapreti novinarima (i losim publicitetom), ili jos bolje pojavi se tamo sa njima. Vratice ti odmah novac.
 
Samo da izvestim da kod nase "velike" firme na G***** cekam i dalje na finansijsko razduzenje (proslo je oko 70dana od dana predaje)... kad ih zovem kazu sacekajte-"cekaju pare od dobavljaca"...i to je to, zvao sam vec X puta

Da li je realno da im dobavljac zaista ne daje pare toliko dugo? A naravno oni ne zele da to sami rese samnom-pa da onda oni cekaju pare od dobavljaca?
Pa ti si kupio od radnje ne od dobavljača, radnja treba da se "razduži" tebi a oni neka čekaju plavi mesec ako treba.
 
ne bih da im pravim probleme jer znam dva radnika. a i nesto nisam u fazonu da im pretim(umem ja to naravno, i da zovem inspekciju i sl) - generalno su uglavnom i ljubazni,ali..vise mi je smesno koliko im treba da ovo zavrse - a 99% sam siguran da cu ipak dobiti pare...nego ne mogu da verujem kakav odnos imaju prema kupcu.


ps.sad sam zvao servis i javila se ljubazne seka(ne mogu da kazem teta, jer sam verovatno matoriji od nje:)). Sad ce da proveri pa me zove na mob (istina do sada kad sam ostavljao mob - zvali su me u proseku svaki drugi put...ponekad "zaborave" da se jave:))

pss. inace sam kupio 4 iste stvari, i samo jedna je problem. Kapiram da su skoro od zarade koju su imali na meni(na kupovine te 4 stavkle) mogli da me isplate i da onda oni cekaju dobavljaca...
 
Poslednja izmena:
Citajuci ovu temu, namece se zakljucak da je stanje sve gore i gore, prodavci sve bahatiji, a kupci skoro pa ostaju bez ikakve zastite.
Ne znam da li ikakav zakon moze da promeni trenutnu situaciju, jer nije problem u zakonu, vec, kako ga primeniti.

Meni konkretno je ploca u E*** na reklamaciji, proslo 15 dana, njih bas briga, vade se na servis da im nije dostavio informaciju, kao da je problem pozvati ih i zatraziti informaciju, mada nebitno, sto se tice potrosaca, 15 dana proslo.
I sta sad? Zakon prekrsen, i sta dalje?
Umesto da je sve jasno, da postoji utvrdjena jednostavna procedura koja se resava u minutima, ne danima, za resavanje ovakvih problema, sta mi imamo? Nista.
Navodno se obratimo inspekciji? Posto je zakon prekrsen inspekcija bi ODMAH trebalo da reaguje, da se obesteti potrosac, i naplati kazna prodavcu. Zna li iko sta se u praksi desava? Kazne li ih ili samo naloze da odgovore, a mogu da odgovore sta hoce?

Cemu sve ovo kad nema nikakvih sankcija?
Pa solomonbg-u ne vracaju pare 70 dana, bez ikakve kazne, situacija skroz jasna, a nemas sta drugo da radis sem da sedis kuci i cekas ili da pretis novinama.

Na zalost ovakvo stanje nije ograniceno samo ovom temom, gde god se okrenete, sve veci problemi svuda i sve je gore. Bice bolje, valjda.
 
Ja im nisam bas pretio. Zvao sam ih jednom nedeljno u proseku. Svaki put kad zovem(a zvao sam dosta pute), traze moj mob i kao javice se.. A svaki drugi put me posle ni ne zovu na taj mob koji sam ostavio.... Seka od pre dva sata se jos nije javila..ne znam da li ce se javiti danas. verovatno za ovih dva sata jos nisu saznali "informaciju" od dobavljaca:) malo je sve tragikomicno...bas se pitam koliko ce trebati da se ovo resi. Naravno cim izgubim strpljenje ide trzisna inspekcija - (a verujem da moze i obracanje sudu casti, redovnom sudu i sl...no to je sve malo komplikovano)

Ja sa E*** imam razlicita iskustva. I dobra i losa. Valjda ce da ti rese
 
Zvali me danas, prihvatili reklamaciju.
Makar sam to zavrsio, ali eto ne vredi bez cekanja, cimanja, nerviranja.
Kad bi mogao covek da sebi kaze, ne vredi nervirati se, ali tesko.
 
Problem su ovlasceni servisi, radnici rade za kilo krompira a vlasnike bas briga (znaci treba krivit vlasnika istih i zalite se direktno proizvodjacu jer je i on kriv jos vise sto ih je izabaro)... Maloprodaja nemoze da vam odgovori dok od njih ne dobije povratnu informaciju
 
tako mu dodje.dobro da si zavrsio...zovem moje "drugare" iz G******* od nedelje opet...sto se tice para stvarno mi ne znaci mnogo da li ce da vrata sad ili za dve nedelje - ali odnos prema kupcu nije bas za pohvalu
 
Nazad
Vrh Dno